Oe grote en de kleine k Overrompelen Sovjets Sint-N iklaas? Meesterlijke maskerade in Sint-IViklaas «Marie Octobre» door de Catharinisten olin 'Kid' Dawson „jHis Onward N.O. azzband te Lokeren Jeanpico doet het met de handen («Annabell») in Moerbeke De Voorpost - 11.11.1983 - 19 \1ummenschanz Aalsters Stadspoppentheater op tournee met «Het Sprookje van de verdwaalde Regendruppels» Ugnmenschanz, woensdag in Sint-Niklaas: tovenarij? Woensdagnamiddag 26 ok tober 1983 deed Kwik weer zijn intrede bij de Aalsterse jeugd. Voor de achtste maal be wijst Luc Meessens dat pop pentheater niet alleen kin deren kan boeien. Voor een eivolle zaal oogstte hij weer groot suk8es. Welk kind in Aalst is niet vertrouwd met Kwik, de doe-het-al van het theater? Hij staat in zijn tuintje een babbeltje te slaan met het publiek, als hij nattigheid ziet neerko men. Waar komt die regen toch vandaan? Nieuwsgie rig als hij is, gaat Kwik op onderzoek uit en wat hij ontdekt is wel heel onge woon. Wat er aan de hand is, verklappen ook wij niet! Wel moeten we zeggen dat het zeker de moeite loont om eens te gaan kijken naar het volgende optre den, zondag 13 november te 10 uur m de Oude Gemeen teschool, Gaston de Schep perstraat, Erembodegem. Woensdag 16 november te 14.30 u. treedt Kwik samen met zijn gezelschap voor het voetlicht te Meldert in de Gemeenteschool, Dorps straat 15. Ook daar beleef je beslist een heleboel pret aan dat nieuwe sprookje voor jong en oud! D.B. Afrobaten, mime spelers, klowns zijn ze van oor- snaars met lichamen en effekten, tot goochelaars met geluiden groeiden ze uit. mmenschanzers, onderaardse poppenwezens. internationale gezelschap van masker- en mime- Urenaars is van 10 tot 19 november in ons land en £®t op 16 november om 20 u. optreden in de Sint- V.Haap schouwburg. A! m december maakte Mummenschranz een toer- in ons land. De grote doorbraak kwam met de 05T9M optredens op Broadway, waar het van origine Jriiserse gezelschap enorm veel bijval oogstte in i-Theatre'. Teen werd een reizend gezelschap opgestart. Bij het Vlaamse publiek verwierf de groep bekendheid na 'eenle^ itrschijningen' op de televisie. Te gast waren ze bij deMuppetshow, bij Rudi Carell ook. llnmmenschantz, de term is uit het oud-Duits af- iomstig. Mummen, het betekent zoveel als vermom- imeenteiu -^g m de middeleeuwen trokken de huurlingen masker over het gelaat toen ze dobbelden en zo smeden ze hun emotie niet. Schanz, het staat voor «iuksspel De spielers van Mummenschanz ver- - zond*2 -osinen zich tijdens het 8piel, maar ze doen dat op -lijke wijze: met mousse of stopverf, lapjes en met maskers natuurlijk. Brt «gevecht» tussen twee Mummenschanzers heb- to we al op televisie gezien Ze doen zichzelf én de uder telkens letterlijk van gezicht veranderen. Sftktakel gegarandeerd dus, want zo zijn er tiental- Ei iets. optreden van Mummenschanz, zéér aanbevolen, i je dus op 16 november om 20 u meemaken in de. lauwt^' k'.-Niklase schouwburg. Van Britsomstraat 19. iurten kosten 300 frank (250 voor houders van b plus-3-paseen CJP en voor groepen vanaf 20 ponen). Reserveren kan in de schouwburg alle 26n<w irkdagen van 10 tot 12 en van 14 tot 16 uur. üen naar (03)776.83.06. De dag van de voorstel- i s.m. li tag zelf kan dat aan de kassa vanaf 19.15 u. Dit is produktie van Spiraal. (wv) ir Jean Vr. Buytaert igstii Weer knutselen met Kalleke Step en Het Marsmannetje Op zondag 13 en zaterdag 19 november kunnen de kinderen weer hun hartje ophalen bij Kalleke Step: in het theater in de Sint-Elooistraat te Grembergen is het Jr knutselen geblazen. dan v Russische dans, zang en muziek in Sint-Niklaas. Volkskunstgroep Boerke Naas en de Vereniging Belgiê-USSR organizeren. Zang, dans en muziek In november landen de Sovjet-Russen in België en sters, na de oorlog vestig- dat juichen Volksdansgroep Boerke Naas en de J vereniging België-U.S.S.R. toe. Het staatsensemble voor zang, dans en muziek uit Azerbajdzjan be zoekt dan ons land en treedt op 18 november aan in de Sint-Niklase stadsschouwburg. Een exklusivi- teit, want de Azerbajdzjanen stoppen in geen ande re Oostvlaamse stad. Om 15 uur maken de kinderen kennis met een marsmannetje. Klipklap, dat pier ongeluk in Dendermonde landt. Dit marsmannetje bezorgt Kalleke Step en ook de kinderen een spannend uurtje. Als Klipklap veilig en wel weer vertrokken is laten Kalleke Step en de kinderen hun fantasie de vrije loop en maken ze een reisje in de ruimte met zelfgemaakte vliegende schotels en andere tuigen. Uit allerlei materiaal (dat de grote mensen "waardeloos noemen») knutselen de kinderen weer een droomwereld in elkaar zoals ze dat ook al deden na de «Brand in Sint- Appelmondis» van vorig jaar. «Het Marsmannetje» is een stukje van Maurits De Smedt dat Gust Dierickx voor Kalleke Step bewerkte. Paneelgesprek «Moed en Verraad in de Weerstand» "|ee"^ iten modern-vokale aanloop, een funky Milksha- 9' lijs dorstlesser en een eigentijds tussenribstuk Ede Five in Concert wordt het bijzonder ge- igd en zeer gevarieerd 1983 afgerond met een fels tweeluik, nl. The Onward N.O. Jazzband andens» 1' Colin' Kid Dawson op 12 november en de ook Britse oude stijlband van Roxy Kirby and his wgon Jazzband op 10 december, üe voorgenoemde groepen waren nog nooit te "itinde Lokerse Jazzklub. Het is steeds plezierig frisse wind eens van over het kanaal te voelen De trotse initiatiefnemers, Boerke Naas en de vereni ging België- U.S S R moegammelodieën met het hedendaagse lied. De van oudsher bewaard gebleven strikten één van de beste dansen, die de grondslag Russische balletten, dat vormen fiber orï jrgesDs JjColin Dawson Band Duitsland en de USA. Ze heel aangename onge- hebben reeds een aantal te?w»erde Engelse jon- LP's opgenomen o.a. met ®"lie de New Orleans in' Sammy Rimington (Fine uren huid hebben zitten, and Dandy) en een live-op- formatie werd gesticht treden in de fameuze 100 '"6- Club - Oxford Street - «nissteeds leider van de London ^gsweest. De ouwe stijl Colin deed tal festivals aan 1 hem al vlug in de ade- in Engeland, Noorwegen, ^•Ihoewel hij vanaf zijn de Verenigde Staten, Ne- fjjgenlijk een klassieke derland, Duitsland en Zwit- W&ig kreeg op trom- seriand. vÜ*i°^n Bchoolkarrière In 1981 speelde de band op *terde Colin nog twee aanvraag voor de tweede "jwen muziekschool in maal in de Lazy River te Jptand. Zoals het iedere Gent voor een bomvolle zaal ^muzikant past die zijn en het was een fantastische jW respekteert moet je avond nillens ooit eens in De bezetting ziet er als wen stage lopen in de volgt uit: Doug Allsop, te- in de bakermat van nor. banjo en gitaar, John- 'ffluziek, in het hartje ny Baker, drums, Tony net echte, onvervalste Taylor, bass, Roger Byrd, Orleans. 1977-1978 klarinet en alt-sax en last Colin daar dan ook but not least, leider en In april '79 was hij trompet: Colin Dawson, in zijn vaderland en New-Orleans-freaks: U r™ diverse suksesvolle kunt uw hartje grondig op hees in Engeland, halen op 12 november in de otl*nd, België, Neder- Lokerse Jazzklub, Oude horwegen, West- Heerweg 38-40 te 9100 Lo- Bdit Zwit8erland etc- keren om 21 u. met die on- steeds in kombinatie geëvenaarde Engelse New •Jsrschillende bands, Orleans - muziek, deze keer !~®der uiteraard zijn van van de Colin Dawson JJwwtrd Band. Onward Band. *na verscheen zowel op °p TV o.a. in En- Schotland, West- de volkscho- reeds 47 landen vereerden reografie, de muziek, de met optredens. Haalt Azer- klederdrachten, werden bajdzjan het nieuws, dan is verrijkt met de middelen dit te wijten aan het staats- van de toneelkunst en de ensemble of de honderdjari- ballettechniek van van gen. De bevolking 5,5 daag», licht een biografi- miljoen zielen telt meer sche nota in de persbrochu- dan 4.000 eeuwelingen! De re nog toe. oudste. 167-jarige Moe- Het programma bestaat uit 8iimkov, stierf in 1979. Een twee delen, samen 25 dan- handvol Guinessrekords. sen en liederen. Ze voeren De honderdjarigen komen zelfs een Belgisch volks- niet naar Sint-Niklaas, het liedje uit. Welk? Dat blijft staatsensemble wel. Meer een verrassing, dan 40 dansers, muzikan- Het grote gezelschap zal ten en zangers, met hun zich wel moeten aanpassen, begeleiders en zeker 17 kis- Het pxxlium van de stads- ten vol instrumenten, kle- schouwburg valt wat klein deren en andere benodigd- uit, ondanks het overspan - heden, verwachten de orga- van de orkestbak. lüsatoren op 18 november. meke Bouve B H.T.-aktri- Dat vergt heel wat plan ning en geld (zo'n honderd- Vr0uWen ce presenteert de avond. in traditionele klederdracht reiken de be zoeker het programma aan. Zij maken géén deel uit van het balletgezelschap, maar zijn wel in de Sovjet-Unie duizend fr). Russiche gas ten verwelkomde de vereni ging Belgie - U.S.S.R. al eerder, onlangs nog een 8chaakploeg, maar nooit een dansgroep van zulke ren' TiJdTns dïtwëedë omvang en met 20 n reputa- Wereldoorlog deporteerden tie. Boerke Naae ia aanzijn de première toe. Vandaar de „feid- samenwerking Gedeelde risiko's en gedeeld sukses dus De vereniging België - U.S.S.R. koördineert jaar lijks in november een kul- turele uitwisseling tussen beide landen. Telkens komt een Sovjetrepubliek aan de beurt, dit jaar Azer bajdzjan. dansgroep den ze zich in Sint-Niklaas Andere trouwden met Sint- Niklazenaars die in dienst van Nobels-Peelman gedu rende twee jaar metaalkon- strukties bouwden nabij Swerdlowsk in het Oeralge- bergte. Azerbajdzjan daar entegen ligt ïn .het Kauka- susgebergte, grenzend aan Iran en Turkije in het zui den, aan de Kaspische zee in het oosten en op 3.600 km (in vogelvlucht) van België. Pas na 1850 an nexeerden Russische tsa ren het gebied maar eeu wenlang maakte de streek deel uit van de Islam wereld Hun taal, zeer verwant met de officiële voertaal van Turkije, de godsdienst en de muziek, getuigt nog steeds van deze overheer sing. De aanwezigen op 18 no vember zullen dat konstate ren wanneer ze de kleder dracht en instrumenten aanschouwen en de muziek beluisteren. De toegangs prijs bedraagt in voorver koop, met C.J.P. of plus 3- pas 200 F. Op de avond zelf betaalt u 250 F De organi satoren waarschuwen voor late beslissingen, want de voorbije weken merkten ze een grote belangstelling op voor dit enige Oostvlaamse optreden. Kaarten zijn verkrijgbaar in de stadsschouwburg en bij leden van Boerke Naas en Vereniging België- U.S.S.R p.s. Vrijdag 18, zaterdag 19, zondag 20 en maandag 21 november 1983 brengen de Aalsterse Catharinis ten, de Franse triller van Jacques Robert-Julien Duvivier en Henri Jeanson «Marie Octobre» in een regie van Herman Slagmulder op de planken. Op zaterdag 19 november geven zij een galavoorstel ling gevolgd door een paneelgesprek met als tema «Moed en Verraad in de Weerstand». hij o.a. in Frankrijk «Pani- que» draaide en in 1947 in Engeland «Anna Kareni- Andere grote films welke hij realizeerde waren: 1949 «Au royaume des Cieux». 1950 «Sous le ciel de Paris», 1951 «Le Petit Monde de Don Camillo», 1954 «Ma- Over Marie Octobre Diegenen die de oorlog rianne de ma jeunesse» De Catharinisten van Aalst meemaakten zullen deze 1955 «Temps des Assas- zetten de klok zowat 23 jaar wereld allicht herkennen. sins», 1957 «Pot Bouille», terug en belanden aldus in Voor onze jongeren is het 1959 «Marie Octobre» 1960, dus 15 jaar na de een daadwerkelijke kennis- 1960 «Boulevard», tweede oorlog making met de verzetswe- Wat vooral opvalt bij deze De leden van de groep reld, zoals die is geweest, auteur/regisseur is dat het «Vaillance», een verzetsbe- waar geen plaats was voor grootste deel van zijn films weging onder de Duitse be- goochelaars door hem zelf geschreven zetter in Frankrijk, zijn sa- Laten we echter niet verge- werden, mengekomen Wie eerst ten dat verzet tegen de on- No„ extra njeuws over de een gezellige reünie soheen derdrukkende macht geen produktie «Marie Octobre. te worden slaat echter snel W.O. m-verschijnsel is, a» Aalsterse Catharinis- over een verregaand onder- maar dat dit verzet nog we- ten nemen met de vrijdag1- zoek. Op 21 augustus 1944 zenlijk in vele diktatoriale opvoering van „Marie Oc deed de Gestapo een inval staten aanwezig is tijdens een bijeenkomst van de groep. Iedereen wist te ontkomen, behalve de lei der Pierre Castille. Hij werd vermoord. Tot nu toe is elke weerstan- der in de waan dat de Gesta po hun aktiviteiten ontdek te, de leden ontmaskerde en hun leider doodde. Infor matie van Een woordje over de auteur Julien Duvivier Julien Duvivier werd gebo ren te Rijsel op 8 oktober 1896 en stierf in 1967. De auteur liep school in het plaatselijke Jezuitencolle- ge. Hij begon een korte buitenuit laat «Meur in 1916 de groep verraad pleegde. De vraag is echter wie? okkasioneel tekstschrijver Deze gedachte zal Beduren- "g? ganse voorstelling als een groot vraagteken voor het voetlicht gebracht wor den. De onverwachte wen- hij zijn eerste films, doch deze bleven zonder grote betekenis. Vooral in de zestiger jaren klom hij uuvt» wtujiitc wcu- dingen in het proces, want itotadelü k op tot »n van de dat eigenlijk zullen ervoor zorgen dat elke toe schouwer zich zal verbazen Jacques Flyser, Jean Re noir en Marcel Carné. tob re» deel aan het provin ciaal klasse ringstornooi Op zaterdag 19 novem ber geven de Katrienen een galavoorstelling, gevolgd door een paneelgesprek met als tema «Moed en Ver raad in de Weerstand» met als moderator de Aalsterse stadsarchivaris Karei Baert en als paneelleden Louis De Lentdecker, G. Van De Kerkhove, Bert Van Hoo rick en Jos Vanmol. Dit paneelgesprek heeft*- plaats onmiddellijk na de voorstelling in de zaal zelf. De toegangsprijs voor deze galavoorstelling bedraagt 150 fr. Praktische inlichtingen «Marie Octobre» in een re gie van Herman Slagmul der, met produktieleiders Maurits De Smet en Marcel Carlier en met akteurs- Willy de Fleurquin Met zijn «One mythoman show» hield Jean-Pierre Collard, alias Jeanpico, verleden zaterdagavond de woordigt de streek en on- spijtig genoeg mager gevulde Netwerkzaal volle- derneemt een tournee door dig in zijn ban. België. Het tiende optreden heeft plaats in Sint-Niklaas De deuren waren herme- dig om zijn show te bren- tisch dicht zodat het gen. Een zwart halfcirkel- schouwspel dat zich in de vormig doek om zich te ver- duisternis afwikkelde bij stoppen, een tachtigtal klei- stichter van het kollektief een paar helle steeds wisse- ne dingetjes van allerlei in 1964, Rafik Babajew lende schijnwerpers volle- makelij en dan vooral zijn (muziek) en Alisisi-Zade dig ongestoord kon door- handen. Handen met ex- gaan. Een non-8top-spekta- pressiviteit stoelend op on kel waarbij geen enkel noembare vingervlugheid woord werd gezegd wel Velociteit tot en met. over de ailoop. Dit wordt totornatiotuüe een avond toneel waar z^ wel spanning als verwonde- ring heersen. Spanning J*""1 G?iderChap- groep Q. Buyle, C Vidts, D om de eigenlijke ontkno- delame. Un carnet de Gal en Bruyninckx, G. De Cock, K. L» Charette Fantome. De Naeyer, E De Smet, G. In 1938 werd hij naar Hol- Eelbode, J. Haessart, H. lywood uitgenodigd om er Slagmulder, E Van Herre- «The Great Waltz», een bio- weghe en J. Vanmol gaat grafische film over het le ven van Johann Strauss, te regisseren. Tijdens de twee de wereldoorlog verbleef hij USA. In 1945 keerde 18 november om 20 uur. Onder leiding van Rasjid Beïboetov (zang) tevens ping en verwondering over de wilskracht van het ver zet tijdens de tweede we reldoorlog. De vastberadenheid waar mee mensen met een mooie toekomst zich in het onze kere avontuur van de on dergedoken weerstand8be- wegingen stortten. Hun ei- tóru« naar Eur0P» wa" gen leven inzetten tegen- over dat van de bezetter met slechts één doel voor ogen, T-f QTIC |JO RflOV een einde stellen aan de V J vreemde overheersing. door op 18, 19, 20 en 21 november telkens om 20 uur in de Aalsterse Stads schouwburg, Vredeplein. Toegang: 120 fr. (jdb) (dans) brengen de Azer bajdzjanen krijgshaftige en lyrische moegamliederen JJRLENGDE 'HEYE-KUNST' in °E CASTELEYN' (HINGENE) beheerraad van Kunstkring 'De Casteleyn' uit werd ons medegedeeld dat de tentoonstelling I3rm» ye 11388,615 en akwarellen) die gepland was tot rwember verlengd werd tot en met 4 december 1983. e*P° blij" verder toegankelijk elke zaterdag en W 8 van 14 ,ot 18 uur Ge liefhebbers een meenemertje! komische en rituele groeps- eens een paar geschreven «Dingetjes» die kleine dier en solodansen, begeleid woorden getoond en lijke of voormenselijke we- door virtuoze muzikanten waarbij het in de zaal span- zentjes kunnen zijn gespro- op volksinstrumenten als ningsgeladen stil bleef, ten uit je reinste fantasie, de tar, kjamantsja, harmo- slechts onderbroken door Met deze hulpmiddelen die nika of de nagara en meer moderne. «De groep is samengesteld uit de beste vertolkers van de verschillende genres der nationale kuituur (een aan tal leden werd al onder scheiden met titels als volkskunstenaar van de U.S.S.R. of verdienstelijk kunstenaar van Azerbajdz jan). Ze verbinden oude af en toe kreten van verba- onder de behandeling van zing of goedkeurend ge- Jeanpico levend worden, mompel. Niet voor niets bezield tot en met en met rijgde deze toch nog jonge een uitdrukkingskracht artiest met zijn eigenaardig die woorden overbodig en alleszins zeer ongewoon maakt, herschept deze ras- kreatief optreden reeds heel artiest de hele menselijke wat suksessen aan elkaar «komedie» in een zakdoek, o.m. in Frankrijk en Duits- Een spektakel waarbij heel land maar ook in vele ande- wat humor wordt ontleend re Europese landen. aan het dagelijks leven en Jeanpico heeft weinig no- dit allemaal met louter handspel en enige muzikale backgroundgeluiden O.a, met dit optreden willen de Netwerkorganisatoren tonen dat poppenteater in derdaad veel verder reikt dan gewoon wat «kinder animatie» Men wil dan ook, op deze nu ingeslagen weg nog enkele experimen ten tonen en een aantal op dit vlak heersende vooroor delen afbouwen. LH De leden van jeugdklub De Kring in Moerbeke-Waas hebben weer voor een stunt gezorgd. Dat gebeurde vroe ger vaker. Topavonden waren toen het optreden van o.a. De Kreunere, The Machines, Toy, Johan Vernimmen, Urbanu8, Raymond van het Groenewoud e.a. Tuur Ce Block en zijn naaste medewerkers beschikken al over heel wat ervaring terzake. Deze routine wordt straks weer aangewend bij het optreden van Hans De Booy op zater dag 12 november met aanvang te 20.30 u. Dan wordt de grote zaal van het jeugdhuis De Kring in de Crevestraat te Moerbeke-Waas beslist te klein. Op het programma een live-optreden van een jonge Nederlander die de ladder van de populariteit toch wel met rasse schreden bestijgt. Misschien klinkt de naam van Hans De Booy nog niet zo vertrouwd in de oren. Met een paar songs die tot een hit uitgroeiden werd dat voor Hans De Booy helemaal anders. Liedjes zoals "Een vrouw zoals jij' en nu vooral 'AnnabeU', haalden een goede kwotering in de Nederlandse en Vlaamse hitparade. R.V.L.

De Voorpost | 1983 | | pagina 19