Herdenkingskoncert Stephan De Jonghe te Aalst Chorale Saint-Bernard in Stekene Kreja ontvangt Black Nepal "Hoo Kon. Fanfare St.-Cecilia Meldert met nieuwe vlag Muziekkapel «De Gidsen» besluit jubileumjaar Harmonie 200 Herdersem Rceaur; atergh) mooie I teke), ir Sweden te.de ge iaVan Aalst. De nieuwe vlag van de Koninklijke Fanfare Sint-Cecilia Meldert wordt gewijd, (a) Traditioneel organiseert het Stekense Jeugdkoor, in nauwe samenwerking met het Ruysschevelde- koor, in de herfst een kooravond. Ook dit najaar, namelijk op zaterdag 12 november, wordt 'n derge lijke avond ingericht. Om verdere misverstanden te vermijden wordt deze avond voortaan omgedoopt tot «muze-avond», vermits er op deze avond ook toneel, diverse sketches en dergelijke worden op de planken gebracht. In feite blijft de inhoud ming «muze-avond» kwam identiek, enkel de bena- er met verwijzing naar de ming verandert. De bena- oude Grieken, waar de mu ze bestond uit 9 godinnen van de kunst en weten schap, Daaronder onder meer fluitspel en lyriek, dans, mimische kunst, reli gieuze muziek, blijspel en Op zaterdag 26 november te 20.30 uur treedt Black Ne pal op in ons jeugdhuis. Black Nepal is een groep ontstaan onder impuls van Willy Ho8ten8. Hij spreekt Herman en Wilfried Kie kens aan, die bereid gevon den worden om tot de harde kern van Black Nepal te behoren. - Hun eerste optreden (in Netwerk) kwam er al na 3 weken keihard repeteren. Dat deze jongens iets in him mars hadden bewees him derde plaats op het Teardrop Amateur Contest Festival in augustus '82. Voor sommigen werd de kombinatie hoger onder- wijs-Black Nepal echter on verenigbaar zodat er moest worden uitgekeken naar een nieuwe, even goeie drummer. Deze werd ge vonden in de gedaante van Patrick Meert. Tegelijker tijd kwam er ook een toet senman bij. Na een kalme periode barst te het in '83 weer los. Er waren verschillende suk- sesvolle optredens. Noch tans kon dit niet beletten dat er nogmaals gesplit werd. Black Nepal viel te rug op de harde kern, die er meer dan het beste van ma ken, dat bewijzen hun op tredens. Op hun programma komen vrijwel alle genres aan bod, met een1' licht overwicht van hetblues-genre. Tot de 26ste in het stedelijk trefcentrum, Driesleutel- straat 51 Aalst. Kaarten kosten: VV TTT-leden 60 fr Kassa niet-leden 70 fr. DRUPPELTELLER Tijdens zijn jongste bijeen komst heeft de raad van be heer van het VBO met klem geprotesteerd tegen de beslis sing van de regering om de selektieve prijzenblokkering tot 31 december van volgend jaar te verlengen. De huidige ekonomische situatie, de kon- kurrentie zelf tussen de onder nemingen, zo meent het VBO, zullen zelf leiden tot een mati ging van de prijzen. Franse gasten gedomineerd door het jeugdkoor onder leiding van zuster Lieve Men zal enkele polyfonische liede ren van onder meer Hulle- broeck, Stokkermans enz. afwisselen met dansjes en sketches. De liederen zullen aan elkaar worden gepraat door Katja Rollier. Natuurlijk verleent het Ruysscheveldekoor onder leiding van Tony De Ruys- scher z'n medewerking aan deze avond. Dit koor dat enkele weken geleden nog sukses oogstte tijdens het gezellig zondagnamiddag- koncert, zal werken vertol ken van Verdi (het overbe kende «Va Pensiero» uit Nabucco), Odi et Amo van Orff en meerdere andere. Het koor zal aan de piano worden begeleid door de heer M Truyers uit Aar- schot. De avond wordt rondge maakt door het gastkoor uit Franse Mulhouse, Cho rale Saint-Bernard. Het zal gedurende drie dagen te gast zijn bij het Stekense Ruysscheveldekoor. Deze mensen komen vrijdag avond toe uit Mulhouse (dicht tegen de Zwitserse grens, op 30 km van Bazel) deze Fransen worden ver gast op een avondmaal, be reid door de Stekense kook- moeders. Zaterdagvoormiddag zal het Chorale Saint-Bernard Antwerpen gaan verken nen onder leiding van enke le plaatselijke gidsen. Na de gezamelijke avondmaaltijd zullen zij de eucharistievie ring van 19 u. in de H, Kruiskerk verzorgen met overwegend franstalige, re ligieuze liederen. Geïnte- resseerden zullen er w ken horen van onder ra» vérmon Lassus, Gounod en Bach Daarna gaat iedereen dB naar de zaal van de meisj* school, waar later op avond de muze-avond worden opgeluisterd. Het Franse koor besWj sinds 1956 en zingt. zo« religieuze als profane lie* ren. In 1978 viel hen® grote eer te beurt om® solemnele eredienst in katedraal van StraatsW - te mogen opluisteren. I jaar maakte het koor njl 1 een koncertreis naar Ro« de «Chorale Saint-Bern^ jWller zal op 12 november werks «ng «A vertolken van M. Frand »,t Harquel, Weiss, enz. T1 Zoals in het verleden JJ J 20< den ook deze keer de oudes uur en grootouders na de ra krm< zeavond uitgenodigd met het Ruy^ veldekoor en Bernard nog een Chorale Si* W pint of drinken. tawater. 'min of r Een halve eeuw terug stierf, op amper 31-jarige leeftijd, stadsgenoot Stephan De Jonghe die tijdens - 4jn korte levensloop uiterst verdienstelijk werk leverde voor de kulturele opgang van de stad, inzonderheid dan op het vlak van muziekbeleving en -beoefening. Pianovirtuoos, musikoloog, peda goog, organisator van koncerten en programmator bij het toenmalige N.I.R. waren zowat de voor naamste facetten van zijn welgevuld leven. Een polyvalent musicus te Etterbeek overleed. Te Kruishoutem als zoon Al zijn diploma's en getuig- van een hovenier, wat hem schriften waren voor Step- wellicht zijn liefde tot de haii geen doel op zichzelf, natuur bijbracht, geboren geen middelen tot een carri- ontlook reeds heel vroeg bij ère daarvoor was hij veel deze knaap de drang naar te eenvoudig en te weinig schoonheid en harmonie, ambitieus alleen midde- Te Sint-Niklaas behaalde len, basis en voorwaarde hij het diploma van onder- om de schoonheid, vooral wijzer en van organist en te dan de muzikale die hij zelf Brussel het getuigschrift leraar harmonie. intens beleefde te dienen en mede te delen aan ande- Tot in 1929 onderwijzer ren. Vonk die hij trachtte aan het St.-Maarteninsti- over te brengen naar al wie tuut ik had het geluk het er enige ontvankelijkheid ^eerste moyenne» bij hem voor had. "*lüee te maken en het voor- «cht elke middag bi, hem pres6°^™ thuis op de vleugel te oefe- J pres6ntator nen onder zijn nauwlettend Benijdenswaardige virtuo- toezicht wijdde hij al zijn siteit en verfijnd interpreta- vrije tijd aan de piano. Hij tievermogen bereikte Step- was echter heel veelzijdig, han vooral door hardnekki- polyvalent zou men mo- Se zelfstudie. Reeds op 24- menteel zeggen. Hij behaal- jarige leeftijd gaf hij reci- de inderdaad de bekwaam- tals met werk van klassieke heidsakte bibliothekaris, doch ook van eigentijdse een eerste prijs voor piano meesters, bracht een eigen o.a. onder leiding van Mari- «Zoeklicht» en trad vaak nus De Jong en het licen- met Marcel Boereboom op tiaatsdiploma kunstge- met werken voor vierhan- schiedenis en oudheidkun- eb? klavier, de aan de Gentse rijksuni- Als organisator stichtte hij Floris te Aalst de «Concertorgani satie Stephan De Jonghe» Van der Mueren. In 1932 werd hij studie- met koncerten op hoog ni- meester aan het Aalsters veau die zouden evolueren Atheneum en leraar harmo- tot de «Nieuwe Concerte- nie en muziekgeschiedenis n"°P internationaal niveau aan de stedelijke muziek- Het koncertleven te Aalst school. nam dan ook op zeer korte Met zijn vriend dr. Marcel tijd een merkwaardig hoge Boereboom volgde hij de vlucht. Fakkel die later zou kursus van prof. Charles worden overgenomen door Van den Borren die hem «Pro Arte», inwijdde in de geheimen Als schrijver was De Jong- van de oude polyfonie. Zijn he vooral aktief op musiko- doktoraatsverhandeling logisch of pedagogisch «Leven en werk van Willem vlak. Verder werkte hij - i diverse tijdschriften en bladen en dan vooral aan De Fesch» heeft hij spijtig genoeg niet kunnen vol tooien daar hij, als jongste zijn doktoraatsthesis over van zes kinderen, op 31- De Fesch. jarige leeftijd in de kliniek De radio, toendertijd nog een medium in embryonale toestand, fascineerde Step han De Jonghe die er trou wens onvermoede moge lijkheden in zag. Zowel voor de jeugd (schooluit- zendingen) als voor volwas senen bracht hij valabele muziekuitzendingen. In 18 maanden tijds liefst 23. Ook lezingen geïllustreerd met grammofoonplaten. Over Stephan De Jonghe schreef dr. Marcel Boerebo om «Had God hem niet zeer vroeg bij Zich gewenst, hij zou de leidende figuur van de Vlaamse muziekweten schap geworden zijn». Stephan De Jonghe stich ting Vrienden van de overledene richtten deze stichting op om bij de jeugd interesse voor de «Ars Musica» te wekken. Aanvankelijk was de zetel ervan gevestigd te Affligem in het Kultureel Centrum. Ten tijde van Dom Augustinus Verhaege o.s.b. een musicus met heel wat verdiensten die zelf de kunst uitdroeg naar de Nieuwe Wereld en van wie Stephan De Jonghe een trouw lid was in het zeer gekend Affligems a capella mannenkoor was Stephan immers een trouw simpati- sant van de aloude abdij. Hij repeteerde er elke woensdag en begeleidde bij gelegenheid leden ervan op de piano. In 1981 werd de zetel echter overgebracht naar de Stede lijke Muziekakademie. Voorzitter ervan is dr. Ber nard Huys, kultureel attac hé van de provincie Oost- Vlaanderen, De raad van beheer bestaat nu uit Lucienne Ghyselen- Ducaju, Yvonne Van den Sype, Lutgart Van Schuy- lenbergh-Ruyssinck, dr. Marcel Boereboom, Mari- nus De Jong, E.H. Denijs Dille, Kare Druwé, E.H. Michael Ghijs, Abt Jan Goetghebuer, dr. Bernard Huys, Mgr. dr. René Le- naerts, Luc Leytens, dr. Jo zef Robijns, Herman Van Santen en prof dr. Chris- tiaan Willems. Om de drie jaar gaat de pianowedstrijd Stephan De Jonghe door in de feestzaal van het stad huis te Aalst voor kandida ten beneden de 21 jaar met een zeer geselekteerde jury. Laureaten ervan werden Floris Deketelaere (1970), Maureen Bothuyne (73), Paul Arents (76), Luc Devos (79) en Jan Michiels (82). Huldekoncert Op zondag 13 november heeft het herdenkingskon cert plaats in de feestzaal van het stadhuis te 15.30 uur met optreden van een aantal musici die genoten van een studiebeurs Step han De Jonghe. Het zijn sopranen Karin Dauran-De Mey en Rita Piron, tenor Ludwig Van Gijsegem, ba riton Johan Haeaert en pia nisten Martine Bombeeck en Pascale del Marmol.. Ze brengen werk van Jo hannes Brahms, Gabriel Fauré, Modest Moussorgs- ki, Claude Debussy en Erik Satie met een toespraak door musikoloog E.H. De nijs Dille. Ook stadsgenoot Christiaan Crombeen ge noot van deze studiebeurs. LH Aalst. Stephan De Jonghe zoals velen hem hebben Aalst. Het dodenmasker van Stephan l gekend. De Koninklijke Fanfare St.-Cecilia Meldert kreeg zondag 6 november ter gelegenheid van het tradi tioneel Ceciliafeest een nieuwe vlag. Een keurig kleinood gerealiseerd naar een tekening van muzi kant, schilder en tekenaar Pol Sonck. Een all round artiest met klasse. Een veelkleurige zijden vlag met groene boord zoals het een Faluintjesdorp past. Pol Sonck is daarmede niet aan zijn proefstuk want in de regio wapperen reeds een tiental vlaggen gemaakt naar zijn ideeën. Op de vlag naast de bena ming van de vereniging en 'e jaartallen 1812-1983 ■k een notenbalk met aan- iding van de melodie aar kunnen wij nog be- zijn». Een wel heel toe- selijke melodie voor de leden van de maat- ippij onder voorzitter- ip van Frans Lievens en irigeerd door Nina Van Vorst. vereniging werd reeds ude annalen vermeld in 8 doch de vlag gewijd in 1 op 18 november ver- dt het jaartal 1812. Een •tal dat in de muziekwe- l klinkt als een klok. wegens de gekende kompo sitie die als titel dit jaartal draagt. Een eerste vaandel kreeg de maatschappij reeds in 1820 nadat ze in 1815 de tweede prijs behaalde in een door burgemeester Lecerf uitge schreven prijskamp voor muziekkorpsen In 1903 werd ze bevorderd tot «koninklijk» en het toe nmalige gemeentebestuur verleende haar een toelage van 300 fr om een festival te organiseren. In de hel regio stond de maatschappij toen gekend als één der beste. Vanaf 1830 tot bij de reali satie van de fusie van ge meenten was ze steeds nauw betrokken bij de dorpspolitiek doch door vernieuwing bleef ze fris en verweven in het vereni gingsleven van het landelij ke Meldert. Vooral de fami lie Robijns, van oudsher muzikanten en kosters, speelden er een belangrijke rol in Jozef Robijns, die jarenlang de fanfare diri geerde, is professor aan KU Leuven waar hij musicolo gie doceert. De fanfare had, zoals trou wens destijds bijna steeds het geval was, ook een to neelafdeling «Nut en Ver maak» die in 1928 werd op gericht. Een idee van haar mogelijk heden destijds krijgt u bij het bekijken van het pro gramma van een koncert dat ze in 1905 bracht aan haar erelid Pastoor De Clip- pele bij diens 25-jarig jubel feest als pastoor van Meldert. 1. Marche Allemande van Dunkier; 2. Tannhauser van Wagner; 3. Sur la glacé van Muldermans; 4. Grand Air d'Ariel van Bach; 5. Ba- billarde, polka voor twee pistons; 6. La Somnambule, air varié voor sax al to; 7. Marche aux flambeaux van Meyerbeer. De wijding had plaats op zondag 6 november in de parochiekerk vóór de hoogmis. LH Di P® neelkrlng De huis Cenetiaa: tebeoeft De Herdersemse Koninklijke Harmonie «Concordia et Docilitas» die ter gelegenheid van haar 200-jarig bestaan een heel jaar lang knalprestaties met de regelmaat van een klok aan elkaar rijgde wil dit jubileumjaar op passende wijze besluiten. Ze brengt dan ook, onder bescherming van de Gouverneur van Oost-Vlaanderen en met medewerking van het stadsbestuur van Aalst, hopelijk in aanwezigheid van ministers, een slotkonsert door de Koninklijke Muziekvereniging van het regiment Gidsen. Een harmonie-orkest met liefst 86 (zesentachtig) muzikanten dat onder leiding van Majoor-Kapelmeester Yvon Ducène werken brengt van Gabriel Pierné, Giuseppe Verdi, Pieter Tjaikowski, P. Cabus en M. Moussorgski. Alleszins een buitenkans van belang voor melomanen en simpatisanten. Het konsert gaat door in de feestzaal van de firma Gilbos aan de Grote Baan. Kom liefst op tijd want te 19.50 u. precies worden de deuren onherroepelijk gesloten. De inkom is gratis. Muziekkapel van de Gidsen stond ze spoedig zeer hoog Absil. Dit indrukwekkend ensem- aangeschreven. Na als klarinettist te zijn ble samengesteld uit louter - Toen tijdens een muziekwed- aangeworven bij de Gidsen eerste prijzen van ko- strijd te Gent met eenparigheid slaagde hij con brio in het ninklijke konservatoria on- van stemmen de gidsen tot examen van kapelmeester der wie heel wat leraars, laureaat werden uitgeroepen en nam de leiding van de bestrijkt een revolutionair wegens de nooit eerder be- kapel van de lste infanter répertoire Van de geniale r®ikte graad van volmaaktheid iedivisie. Sinds 1962 dan werken van Johann Sebas- vreesde men dat andere kor- die van de kapel van de tian Bach en de weten- Psen erdoor ontmoedigd zou- Gidsen, schappelijke stukken van d®n worden, De koning ver- Onder zijn leiding heeft het Igor Strawinski evolueert bood aan zijn partikuliere ka- Groot Harmonieorkest tot het naar de hele ladder van P®' verder aan wedstrijden op heden meer dan 800 klassieke en moderne d®®1 I® nemen. Ze waren er konserten in België gege- meesters van de verschil- gewoon «te goed» voor. ven en deelgenomen aan de lende scholen. Ook de wer- grote Belgische en buiten ken van landgenoten staan fatlJKend sukses landse festivals. Het maak- vaak geprogrammeerd en Het sukses van dit ensem- te daarenboven regelmatig raken via optredens van de- ble ging steeds in stijgende opnamen voor BRT en ze kapel ook in het buiten- ,hjn. Onder leiding van Ar- RTBF. land gekend. Op de voora- thur Prévost werd een Vooral spant de dirigent vond van het koncert te triomfantelijke rondreis zich in werken van eigen- Herdersem trad dit ensem- gemaakt door Amerika tijdse Belgische toondich- ble trouwens nog op te waar ze zelfs door president Iers bekendheid te laten Köln. Hoover in het Witte Huis verwerven Het ensemble stoelt op een werden ontvangen. Prévost De Unie van Belgische Aalst. De dirigent van de muziekkapel van 'fl reputatie van zowat 140 verruimde het repertoire Komponisten kende hem majoor Yvon Ducene. jaar. De tijd dat men bij aanzienlijk en zorgde dat dan ook in 1974 de «Fugat- «militair muziekkorps» de kapel het huidig peil be- rofee» toe als uiting van werden opgenomen door di- klassieke muziek van dacht aan schetterende ko- reikte. erkentelijkheid voor zijn verse opname-firma's en formatie uit. pers en blanke sabels ligt Na wereldoorlog II valt de programmatie. Meerdere «Deutsche Grammophon» dan ook reeds in een ver Gidsen de eer te beurt de elpees met militaire marsen bracht de eerste plaat met verleden. muzikale uitzendingen van onze nationale zenders te Te goed voor wedstrijden heropenen. Deze kapel werd opgericht Opvolgers van Prévist wa door Koning Leopold I nadat ren, René De Ceuninck, deze na zijn huwelijk tijdens Franz Wangermée, Simon een eetmaal verschillende mu- Poulain waarmede de kapel ziekverenigingen waaronder talrijke suksessen in bin- die van het 1ste linieregiment nen- en buitenland in de o.l.v. Jean Valentin Bender wacht sleepte en die heel aan het werk hoorde. De lei- wat transkripties op zijn ding van de kapel werd dan aktief heeft en sinds 1962 ook aan Bender toevertrouwd. Yvon Ducène. Die schreef ten andere de mars van de gidsen waarmee Majoor-Kapelmeester Yvon ook te Herdersem het koncert Ducène wordt geopend. Deze forma- Henegouwer Ducène tie, aanvankelijk uit 28 muzi- 1928) haalde het Hoger Di- kanten bestaande, begeleidde ploma klarinet aan het kon- de koning tijdens al zijn ver- servatorium te Brussel als- plaatsingen en kreeg dan ook mede eerste prijzen kamer- de naam «Partikuliere Muziek- muziek, piano, transposi- kapel van de Koning», tie, harmonie en kontra- Het sukses liet niet op zich punt, Hij studeerde tevens Aalst Het 86-koppige ensemble wachten en in heel Europa fuga en kompositie bij J.

De Voorpost | 1983 | | pagina 20