Lawine van kuituur 'teistert' Sint-Niklaas Elegieën van Kris Geerts Toneelseizoen Hamme start met Harten Twee; Harten Drie Jeor Niet Sint [De Figaro trouwt frivool «Aan den toog in Prospeer» Kieldrecht Nev en a kult 22- 11.11.1983 - De Voorpost Muziek, tentoonstellingen, toneel, voordrachten, noem maar op. Kultureel hoogtij in de Wase hoofd stad. Dit soort explosie van artistieke initiatiefzin werd haast nimmer vertoond. Een overzicht van wat je de komende dagen en uren te wachten staat, een poging tot volledigheid ook. Toneelhappenings Schouwburgwaarts, en gauw. Vrijdag 11, zaterdag 12, zondag 13 en maandag 14 november regisseert Dré Poppe voor De Goudbloem «De man in kwestie» van Félicien Marceau (zie DVP van vorige week). Sint-Genesius hebben we al gehad en straks (begin december) komt Tijl (met ..Sengzen? Op de bank vaneigest»). Onthou ook dat VVKS Sint-Joris op 19 en 20 november in de Sint-Niklase schouwburg «De bekoringen van Sint-Antonius» opvoert, in regie van Piet Marksen (zie DVP van vorige week). Poppenkast, ten gerieve van het jubilerende Oeke- doeleken. Vrijdag 11 november is poppentheater Joris Jozef uit Mortsel te gast in het exlibriscen- trum, Regentiestraat. Eind november-begin decem ber vertolkt Oekedoeleken zelf een Sinterklaasstuk je. Joris Jozef speelt vrijdag om 15 u. Theater met een grote T. Elders in dit blad informa tie over de komst van de maskerademannen, de tovenaars eigenlijk van Mummenschanz naar de schouwburg, op 16 november, en van Toneelgezel schap Ivonne Lex met «De dolste dag» naar Beau- marchais op 22 november. Vorige week hebben we u informatie verstrekt i.v.m. het slapsticktheater Ec- hafaudages» door Theater Radeis, win een organisa tie van De Spiegel-Beveren: onthou dat dit kolderes- ke gebeuren op 15 november, dinsdag, te beleven is. (Jeugd) literatuur Paul Snoek (niet Snoeck, hee mensen van de kul- tuurraad) defileert de volgende weken uitgebreid door onze kolommen, op postume wijze, want don derdagavond 10 november (vandaag) wordt in het exlibriscentrum, Regentiestraat, een tentoonstel ling rond zijn leven en werk geopend; Herwig Leus leidt die in. Toegankelijk tot en met 4 december. Kinder- en jeugdliteratuur, daaromtrent organi- zeert het Davidsfonds op dinsdag 15 november om 20 u. in de bisschoppelijke normaalschool. Kasteel straat 8, een informatie-avond. Jan Van Coillie, auteur van de bloemlezing «Ma, er zit een dichter in mijn boom», spreekt over poëzie voor kinderen. Aan deze manifestatie is een expositie van recente jeugd boeken gekoppeld. Toegangsprijzen 20 en 40 frank. Erik Hulsens, geboren m Mortsel maar woonachtig in Beveren, weet alles over jeugdliteratuur. Hij is leraar en recensent; hij schrijft maatschappelijk geëngageerde kritiek. Hulsens is woensdag 16 no vember om 14.30 uur te beluisteren in de stadsbib liotheek, H. Heymanplein. Hij vertelt traditionele volkssprookjes, en da's bestemd voor kinderen van 6 tot 10 jaar. Kenners weten dat Hulsens afrekent met klichés, slechte stijl en stuntelige konstrukties van heel wat jeugdboeken. Hij neemt de verdediging op van oude volkssprookjes in onverbasterde versie, zonder dat daar gemoralizeer of censuur bij te pas komt. Voor jongelui die goéd kunnen luisteren, volgende woensdag. Thea Beekman is zestig, een generatie ouder dan Hulsens. 55e is Rotterdamse, ze studeerde sociale psychologie. En werd moeder van drie kinderen. Ze schrijft jeugdboeken. Van het bliimoecige slag. Haar sympathie gaat uit naar de gewone mensen, de naamlozen, de stedelingen, de soldaten en huurlin gen. Ze heeft het, in haar historische boeken, over mensen die nooit de kans hebben gekregen, een volwaardig menselijk bestaan te leven, die nooit hebben kunnen leren en die nooit hebben mogen denken omdat er voor hen werd gedacht. Romanti sche verhalen schrijft ze. maar Beekman keer zich van gewelddadigheid af. Vrijdag 18 november komt Thea Beekman naar de bibliotheek, H. Heyman plein, om 16.30 uur. Voor de jeugd opnieuw Op 18 november in de Sint-Martens-Latemklub, Beeldstraat, poëzieavond van de kulturele raad. Met - Armand Van Assche, Frank Pollet, Kris Geerts, Marcel Obiak en Bert Roels, met voordracht en muzikale omlijsting ook. Onthou ook dat in de cyklus Poëzie op zondagmor gen» (auditorium van de muziekakademie) op 4de- cember te gast is Christina Guirlande. Muziek en ander spektakel Jeugd en Muziek brengt op 17 november Het Kwin tet der Jakobijnen naar Sint-Niklaas, in de schouw burg om 19.30 u. 's Anderendaags optreden van het staatsensemble van de USSR-Azerbaïdzjan: vrijdag 18 november om 20 u. in de schouwburg, en da's een organisatie van Boerke Naas en de Vereniging België-USSR waarover we meer gegevens verstrek ken op een andere plaats in dit blad. Woensdag 16 november in de stadsfeestzalen nabij het station optreden van Up with people, om 20 u. De krant Het Volk organizeert die manifestatie en we hadden daarover, toen dit artikel naar de zetterij ging, nog :niet méér gegevens. Het Clarinet Choir Walter Boeykens komt op 19 november naar Sint-Niklaas n.a.v. vijftien jaar kul turele raad. Het optreden vindt om 20.30 u. (en niet om 20 u., zoals vorige week gemeld) plaats, we geloven dat dat in het stadhuis is. Onthou ook voor 24 november (een donderdag) in de schouwburg een recital van Weense muziek met Hilde De Groote uit Antwerpen en het Schramensemble uit Wenen, in de serie abonnementskoncerten van de muziekakade mie. En als u er vlug bij bent: vanavond, donderdag 10 november, spreekt prof. Guido Phihppeth over Joannes Brahms, om ?20 u. in de stadsbibliotheek (konferentiezaal). Zondag 13 november om 11 u. biedt de muziekakademie om 11 u. een aperitiefkon- cert aan in haar auditorium. 11 november nog, in de Vienna Music Club, Wal burgstraat 15, optreden van de 2nd Street New York Saxofone Quartet (21.30 u.). Op 25 november volgt in de Vienna het optreden van het Steve Lacey Sextet. En onthou voor woensdag 23 november al de spreekbeurt van Ignace De Sutter over Carl Orffen zijn Carmina Burana, om 20 u. in de konferentiezaal van de stadsbibliotheek. Spektakel, humor, kabaret. Op vrijdag 18 november is op uitnodiging van Jeugdklub Het Centrum te gast (20.30 u.) m het auditorium van Het Centrum, Grote Markt 40, de groep Ongehoord. Kaarten kosten 50 of 70 frank, bellen naar 03-776.41.22 voor informatie. Ongehoord had onder de rubriek 'toneelhappenings' gemoeten, eigenlijk, sorry. Tentoon: fraai en schoon Belsele in retrostijl, EEN HEEL WEEKEND LANG. Want 't is jaarmarkt in de gemeente van Andries en Geleyn. De Belseelse Kunstvrienden organizeren een tentoonstelling over oude zichtkaarten en foto's van Belsele. werk van leden van de kunstkring ook Daan Antheunis, kuituurschepen, opent vrijdaga vond 11 november om 19 u. en ondervoorzitter Alfred Vai^ der Gucht van de Oudheidkundige Kring van het Land van Waas heeft het over de impakt van de oude zichtkaarten. Kijken dan op 12, 13, en 14 november van 14 u. tot 20 u. Het Sint- Niklase stadsbestuur en het Belgische Gemeen tekrediet verlenen hun medewerking. Baensland, een wijk tussen het stadshart en de baan Antwerpen-Gent. Een Kuituurkring is daar erg aktief. Leden van de kring expozeren dit week-end, maar niét in de Baenslandwijk, wél in de Wijncen trale, Regentiestraat 69, en da's een eind van de wijk zelf vandaan. Zaterdag 12 november van 14 tot 19 u. en zondag 13 november van 10 tot 18 u. werk van leden te kijk, tussendoor ook muziek. Boeiend wordt het beslist, als we inderdaad voorgeschoteld krijgen wat vorige week in De Voorpost werd aangekon digd. Vrijdagavond 11 november om 19,30 u. ope ningstoespraak door... schepen Antheunis. Een alomprezente schepen, want vandaag, donder dag 10 november even na 19 u. mag Daan Anthue- nis ook het woord voeren op de opening van de Paul Snoek-retrospektieve in het exlibriscentrum. Nog te kijk, dit weekend: de tang, oude druktechnie ken etc. in de VTS, Lievevrouwplein 5, en in het museum, Zamanstraat 49, de groepstentoonstelling van De Lukasgezellen. Film «Dr. Jivago» op 12 november om 1.30 u. in de konferentiezaal van de stadsbibliotheek aan het Heymanplein. Da's een filmavond die op het getouw wordt gezet door de Socialistische Vrouwen. Vrijdag 18 november wordt een toeristische prent over Noor wegen gedraaid, om 20 u. in de bibliotheek, en er is toelichting bij; organisatie De Vlaamse Explorators Woensdag 23 november om 20.15 u. wordt de film «Bpdy Heat» gedraaid in de reeks forumfilms, orga nisatie: KFL. «Body Heat» is een Amerikaanse thril ler van Lawrence Kasdan uit 1981 W.V. De dooiedierentuin etcetera «Gisteravond», zo schreef Hilda Craeybeckx aan de Wase dichter en advokaat Kris Geerts, «heb ik je gedichten gelezen. Het was laat en ik zat wat moe en rillerig aan de tafel en ik had helemaal geen zin om te lezen, maar je had ze gestuurd Ik las ze in één adem en was warm en niet alleen, want ieder mens voelt graag de warme hand van het samenzijn met andere mensen die ook droef en bang zijn bij de doodsstrijd van een nietig dier en bij het aanschou wen van het abstrakte mechanisme van het Recht». Aangegeven, invoelend getekend zijn hiermee de krachtlijnen van «De dooiedierentuin etceen bun del van Kris Geerts die onlangs uitkwam bij de uitgeverij Danthe te Sint-Niklaas. «De dooiedierentuin etc de vierde bundel van de 34-jarige Kris Geerts (Beveren), is een margege- schrift bij de wezenlijkheid, het sterven vooral van dieren. In Epopee, een zeldzaam moment van held haftigheid, vindt de dichter woorden voor de vast stelling die de afzonderlijke kanttekeningen samen vat: «Ach, de wereld is geen plaats van poezen en beertjes, mijn kind, het is een dooiedierentuin». Met een voorzichtige vraag die geen antwoord verwacht, daar zelfs bang voor is, een rethorisch, wat misantropisch vermoeden, ondervraagt de dich ter de levenloze ogen van de kat Azazel. Het evenmin «liiLiui afis gevarieerde doen es laten van een haan, de inherente frustratie van zijn soort vleugels tehsfctaen, maar niet te kunnen vliegen, geeft aanlei ding tot een cynische parallel met het bestaan van de mens. Het is een bestaan dat, zoals dat van (bijvoor beeld) het koolwitje, niet meer dan een tragische zoektocht en het als enige zekerheid vinden van de dood inhoudt. Maar de vergelijking helt over in het voordeel van het koolwitje: «en allen vinden wij slechts met zekerheid /de zoete smaak van de Dood. zij het met minder stijl dan gij. IJzersterk zijn de elegieën «voor de wolf van de dierentuin», «voor een twintigjarig Brabants trek paard» en het bekende «Elegie voor mijn hond Mira», het enige gedicht overigens waarvoor Kris Geerts het bezittelijke "mijn' gebruikt. Wie voelt nog de vernedering van de wolf die de steppe werd ontnomen, de bespottelijkheid van zijn gevangenschap? Wie vermoedt nog het onnaspeur bare van zijri instinkt, zijn eeuwige vrijheid, tenzij dan misschien een dichter? Mens en dier delen het leven. Superioriteit gaat daarbij, zij het zeer subtiel en als exponent van machteloosheid, van het dier uit. De eerbied, schijnbaar spontaan neergeschreven in soepele verzen, en bijna parlandostijl, laat zich ook lezen als moedige rouw om de onbesprokenheid van het dier, het onbegrip, de afwezigheid van vragen bij zijn aanwezigheid, de verwaande onver schilligheid die des mensen is. Het Brabants trek paard is twintig jaar gebleven. Hij, de viervoeter die schoonheid, wijsheid en vriendschap in zich vere nigt en daardoor sterfelijk maakt. Het mysterie achter de dood van dieren is, omwille van hun zwijgen, wellicht nog groter dan dat van de mens. Alhoewel de beide cykli samen en afzonderlijk een hechte eenheid vormen en de gedichten niet op zich horen beschouwd te worden, vind ik ..Elegie voor mijn hond Mira» de absolute kroon op het werk van Kris Geerts. Het gedicht trilt van subtiliteit en ik ervaar het in elke zegging als zo herkenbaar,. Onder Etc. sorteert Kris Geerts een mild verdriet om onbegrip, de teloorgang van waarden en de verbazing over enerzijds de onwaarschijnlijkheid van een desparate werkelijkheid en anderzijds de bijzonderheid van het Moment dat een uitzonderlijk Kris Geerts en Anton Van Wilde rode (arch) krachtige harmonie kan uitdragen. Het doet mij een beetje denken aan de opvatting van de romancier Leo Mets, dat gelukkig zijn hoog uit een kwestie is van een aantal momenten, een paar minuten soms, nooit van een leven, zelfs niet van een dag L«, DE BOCK Op zaterdag 12 november, zondag 13 november, ter, die eigenlijk hoofdver- zien hoe het in een hui- zaterdag 19 november en zondag 20 november, antwoordelijke is voor de mis kan lopen. En opent de Kon. Toneelkring «Voor God en de even- heIe knotsgekke situatie een soort therapie oj falter mens» het nieuwe toneelseizoen, met de opvoe- waarin iedereen terecht tanende liefde weer fe, komt en Dr. Westerlinck ontluiken. Maar geval ringen van «Harten twee, harten drie» van Paul j- -- Rnripnlrn er het "f?eval" e®11 mst er valt keel wat'. boek heeft geschreven en chen op zaterdag is tijdens het stuk de zaak af dag 13, zaterdag 19en, Wanneer noemt een jong en Het lijkt wel een triller, en toe mag komen «toe- dag 20 november 19» ambitieus advokaat zijn maar dat is het niet. «Har- lichten» zaal «De Ring» vrouw een dubbelgestreept ten twee, harten drie» is een konijn? In een onbewaakt komedie waarin inderdaad De énige die zeker van zijn Annemie De Pilleciin ogenblik wellicht of... uit nogal wat... komedie ge- stuk lijkt, is John Leer- De Munck, Luteal weloverwogen berekening? 1» 11j1-> [ot en me oltureel oonstellihl fjeemde lf het St.- Gent en d ant Perme speeld wordt. Niet in het kamp, de «derde man», over Wolf, Marianne Van y naai Instü Waarom gaat hij plots op minst door enkele randfi- wie Nanette, de vriendin lem. Jan Van Hove ft Kunsten een miezerig zolderkamer- puren zoals de reone-assis- van TT.llon - "hfwal wilHo v.ovVioIV Vno rv_ I o^a miezerig zolderkamer- guren zoals de regie-assis- van Ellen, heel wilde verha- De Vos, Etienne De Mm tje logeren en stuurt van tente en de toneelmeester len komt vertellen en die zij in een regie van Anditi daaruit naar zijn vrouw die voortdurend de spelers haar vriendin als dé Grote siaen, zorgen er voord reusachtige bloementuilen, voor*de voeten lopen en er Liefde aanprijst. En ja. El- een zeer aangename massive taarten en dure blijkbaar niet in slagen ons len is niet ongevoelig voor boeiende toneelavond bonbons? En waarom geeft van de indruk te ontdoen zijn charmes. bezorgd worden. zijn vrouw het dienstmeisje dat dat het stuk ieder ogen- Kaarten zijn te verkr,s vrijaf en draait ze platen blik in het honderd kan lo- Paul Rodenko heeft met bij de bestuurs- en spet van Bach, van wie ze nog pen. Maar wat dreigt er ei- «Harten twee, harten drie» leden, of in het lni nooit één noot heeft beluis- genlijk in het honderd te een driehoeksverhouding Kath. Kring, De terd? In welke geheimzin- lopen? Het toneelstuk of het voor het toneel gebracht, Hamme. tel. 47.75,85 nige omstandigheden komt huwelijk van Koen en Ellen die in feite een les is in de Toegangsprijs: 100 fr. zij in het ziekenhuis terecht Martens? echte liefde tussen man en en houders van een +5« en waarom komt haar man Daar hebben twee deskun- vrouw. Zijn stuk is een en kinderen tot I6jaa> haar bezoeken in... witte digen zo him idee over: Dr. soort kunstmatige ingreep fr. Oosterlinck, een psychia- om duidelijker te kunnen doktersjas? TIL met «De dolste dag» in Sint-Niklaas Caron de Beaumarchais (1732-1799). Was horloge maker van de koning, huw de een rijke vrouw, werd rijk genoeg om een adellij ke titel te kopen. «Mijn leven is een strijd», was zijn lijfspreuk Was be halve auteur ook (en vooral) zakenman, dus. Veel roem toch zou hij met het teater oogsten. «De Barbier van Sevilla». En «Het huwelijk van Figaro». Dat trouwge val heet ook, soms. «De dol-' le dag». Dol, doller, dolst «De dolste dag» heet het stuk dat TIL, het Toneelgezelschap Ivon ne Lex, voor het voetlicht brengt. Beaumarchais ont wikkelde een stuk voor de frivole aristokratie, een rekwisitoor tegen het An cien Régime. De aristokra tie klapte in de handen voor de eigen ondergang... En de Oostenrijker Peter Tur- rini ontdeed «Le Mariage» van alle kultuurafval en gaf het een ander, logisch ein de TIL brengt Turrini's be werking. Komedie en drama tegelijk maar zonder happy-end, of niet helemèal met rooskleu rig slot. Het geweld is ster ker dan de spot. De sluwe. intellektueel superieure Fi garo reageert veel heftiger dan bij Beaumarchais op het machtsmisbruik van zijn meester; hij wurgt die, uit liefde voor het dienst meisje Suzanne. Géén be rouw dus aan het eind Revolte, maar dan twee eeu wen later Aangegeven door de «nieuwe garde» auteur Turrini (geb. 1944), een suksesvolie to neelschrijver overigens. TIL voert dit stuk over macht en machtsmisbruik, over revolutie ook, op. De personages van Beau marchais bleven onveran derd. «De dolste dag» heet een jonge, frisse en tempera mentvolle produktie te zijn. De regie is van Ivonne Lex, dekor en kostumes zijn van Andrei Ivaneanu, de mu ziek is van Paul Douliez, muzikaal advies verstrekte Wannes Van de Velde, voor de choreografie stond in Anna-Maria Ugalde. Hoe almachtig is de graaf? Hoe lichtvoetig is het stuk? Kijken en luisteren op dins dag 22 november in de schouwburg van Sint-Ni klaas, om 20 u. (wv) het Pra Sint-Nikte nieuw init Vele mene hun vrije datgene t< in geen g ploegarbe ioekzijn le rallen. ehunnen iBdpline De besctu. ba-kracht fet kollet ran uit reële ledssoci Er zijn tw «De dolste dag», op 22 november in Sint-Niklaas. .1 ai gegr o. m Johan Rouffaer en Henk Van Peil. Ivonne l ooheid regisseert. De Kieldrechtse toneelkring Kunst Veredelt heeft ten va*, nun door de indus- Petrus en Tilla De vorig seizoen een overrompelend sukses gekend trie omsingelde leefwereld. waert-De Wilde, met «Het Witte Paard». Momenteel zijn de repetities Spelen mee: Marleen Couc- Thieleman, Nicole De volop aan de gang voor de opvoering nog deze ke' Mariette Ver'ey, Noëlla waert, Etienne Gillis, maand van «Aan den toog in Prospeer». Kunst thieleman, Luc en Julien de Bakker en Dirk Veredelt garandeert nu al vijf avonden amusement SwÏÏdTftené ciëimnTi S"™' D" 4— in de sporthal in de Molenstraat. Terl^RoS Roeck n Haym0Ii F» houwen en Ward van De Speeldata zijn zaterdag ii Na het sukses van de Mira- derlandse grens, herleeft in Perre. Regisseur Walter zondag 20,' maandag 2! keimakers» van Roger Pie- zijn type-volksfiguren: de Cools kan rekenen op regie- zaterdag 26 en zondag ters in het speelseizoen '80- cafébaas, de sjampetter, de assistentie van Magda Van november, telkens om '81 opteerde het bestuur schoolmeester, de cafédoch- de Walle en op een zeer uit- uur in de sporthal Kaarte voor een stuk dat als ver- ter. de koster. Ze beleven gebreide technische ploeg: bij Jef De Wilde, Oud-Are- volg hierop werd geschre- plezierige momenten rond Robert Uytdenhouwen, Flo- berg 2 te Kieldrecht, tót ven door Hugo Willems de toog van hun stamcafé rent De Wilde, Frans Joos, foon 773.44.67. «Aan den toog in Pros- «In den hemel» waar ze de Florimond Flecyn, Dirk de peer». Hoewel speciaal be- zorgen van alledag verge- Backer, Jan Van de Perre. L.Vi stemd voor zijn eigen to neelkring, K.E.T. van Beve- ren, had de auteur er niets op tegen om 'zijn' stuk ook in Kieldrecht op de planken te laten brengen. Maar er was wel één voorwaarde aan verbonden: vriend Wal ter Cools zou de regie moe ten doen. Voor het Kiel drechtse gezelschap had dat meteen voor gevolg dat huisregisseur Willy De Greef (toneelgroep Tijl van Sint-Niklaas) technisch werkloos werd. De Greef is momenteel aktief in Kallo en in de eigen toneelgroep Tijl in Sint-Niklaas om het speelseizoen '83-'84 te over bruggen. Het afscheid is dus lechts tijdelijk. Zo is ook de aktiviteit van Walter [uuua oen en nde jan ftnaret Dmi Cools in de grensgemeente, Sint-Niklaas. Veel belangstelling voor Tjen Pauwels, de geëngageerde Sint-Nikif al weet men nooit of dit dichter, die zondag jl. 'te gast was in poëzie op zondagmorgen» (Iv) experiment niet kan her- haald worden. Regisseur Cools wordt door speelsters en spelers alles zins gewaardeerd om zijn inzet en enthousiasme. Een man met zijn toneelerva ring kan nog het heilig vuur overbrengen. Het is hem niet teveel, sommige passages zelf uit te beelden en dan is sukses telkens verzekerd. Toch zal niets onverlet gelaten worden om de voorstellingen tot in de puntjes te verzorgen Inhoud De meeste komedies die Kunst Veredelt opvoert, worden «omgezet» naar Ïïetf' Kieldrechtse publiek. Vodr «Aan den toog in Prospeer» is dat niet nodig, men blijft in eigen streek. Prosperpol- der. gehucht van Kiel- drecht, aan de Belgisch-Ne- Aalst. De leraren van het Sint-Maarteninstituut stelden tentoon in Apostelken. (0) fede Lili< aniora deNei Snt-Nikl foto's de Ak&di tag68t< ■Zoals h flemen te tepen, s tijd gtfantiz udere deel van bijeen g laterdag sen inlei op 18-12 14 tot 11 kot Gem atieis i Dordrat kot Cult keer AL Hor 0 Vlsande Boudelo met dia' «Opa lingsrui üestraa schenkt vernis» kartoon klervan met de der ant Nieuws

De Voorpost | 1983 | | pagina 22