De wonderlijke wereld van de niet-openbare radio's in Sint-Niklaas 0 H i« zele Omtrent inbeslagname en verhuizingen Zaïre onder de loep in Sint-Niklaas Land- en tuinbouwschool Sint-isidorus in feeststemming Jeugdbeweging M.J.A. Aalst 48 - 4.11.1983 - P" i.1983 - De Voorpost 677 vrije of lokale radio's dienden een erkennings- aanvraag jn bij minister Poma. Allemaal met de wens of droom, wettelijk erkend worden. Acht daarvan gaven Sint-Niklaas op als uitzendlokatie. Die acht worden in dit artikel voorgesteld. Hun geschiedenis, het heden en zelfs de toekomst komt aan bod. Progres: de eerste Progres startte op 2 november 1980 met weekendradio. De oorsprong lag bij de Wase vrije radiopioniers Radio Noord (uit Nieuwkerken) en Sportief (uit Sint-Gillis), van wie ze hun eerste zender kochten. Bij ini tiatiefnemers Patrick De Bock en Rudy De Tender bestond een groot ongenoegen over de muzikale programma's en de regionale berichtgeving op de nationale zender. Muzikaal wilde men aansluiten bij nieu we muziekgenres zoals punk en new wave om de jongeren te bereiken. De berichtgeving was kritisch en zou het radio station al vlug het etiket 'links' geven. Vijf maanden lang was Progres de enige Sint-Niklase vrije radio. Geïnteresseerden stroomden toe, Progres breid de het programmaschema uit tot 4 5 uur per dag, op 100,5 FM. Het aantal medewerkers (zo'n 30) bleef niet stabiel. De in- en uitloop was belangrijk, vooral na december 81 toen Progres zelfs terugviel tot één uurtje per week. De grote bestuursmoeilijkhe- den rondom al dan niet meer kommercièle en meer profes sionele aanpak, maar ook geldproblemen na verschillen de diefstallen en verhuizen speelden de zender parten. Een inbeslagnamepsychose leidde zes maand later (juni '82) tot de verdwijning. De Progressers besloten al hun energie te stoppen in de erken- ningsaanvraag. Een feitelijke vereniging werd een v.z.w., met Rudy De Tender als voor zitter (juli '82). «In de toe komst wil Progres alle progres sieve en informatiebeluste mensen van eender welke leef tijd geslacht, beroep, ideologie of nationaliteit bereiken;, al dus de erkénningsaanvraag. Toekomst: ondanks een gun stig advies door minister Poma kan Progres niet opnieuw uit zenden bij gebrek aan finan ciële middelen. Onbekend blijft onbemind. De v.z.w. voorziet wel steunende leden die een onbeperkte financiële inbreng kunnen doen, mece naat dus. Radio Extreem definitief gedaan Radio Extreem valt of staat met zijn initiatiefnemer, ani mator, technicus en geldschie ter J. De Belie. Op 11 septem ber jonstleden ging Extreem definitief uit de lucht. J. De Belie houdt ermee op en de v.z.w. wordt ontbonden. J. De Belie, zoon van Alfons De Belie die in Belsele eige naar is van Deba-meubelen, begon destijds bij Progres als technicus. Na grondige me ningsverschillen stapte hij daar op en startte in april '81 een Belseelse vrije radio. Radio Agres. In september '81 werd die omgedoopt tot Extreem. Extreem trachtte van vrijdag avond tot zondagavond de jon geren te bereiken door moder ne muziek als punk, new wave, funk en disco te programme ren. Regionale berichtgeving niref schaars. Extreem zat in het vaarwater van Progres en er ontstond een verbeten kon- kurrentiestrijd. De medewerkers (maximaal 17, daarna 10) waren zonder één uitzondering zeer jong, zelfs De Belie was minderja rig. Het gebrek aan verant woordelijkheidsbesef en disci pline dat jongeren nogal eens kenmerkt, dook ook bij Ex treem op, tot zelfs in het vijf koppige bestuur. Als puntje bij paaltje kwam vormde J. De Belie alléén het dagelijks be stuur. Ekonomisch begrijpe lijk, hij had 2/3_ van alle Ex treembezittingen waaronder de antenne, de zender en de gebouwen in de Kerkstraat te Belsele. Men zond nooit rekla- me uit. Toen de overheid overging tot de erkenningsprocedure rea geerde Extreem zeer laat. De Belie zag geen toekomst voor niet-openbare radio binnen het bestaande wettelijke kader. De Extreem-erkenningsaan- vraag vertoonde veel hiaten. De v.z.w.-oprichtingsakte, die veel gelijkenis vertoont met deze van Progres, verscheen op 9 juni '83 in het Staatsblad. Poma had 15 november '82 als uiterste datum vooropgesteld. En de overheid vond steeds opnieuw onvolledigheden. Sa men met de slechte gezond heid van J. De Belie leidde dit in de v.z.w. tot de beslissing om er definitief mee op te houden. Toekomst: géén, aan gezien de v.z.w. wordt ontbon den. Radio Calypso: twee v.z.w.'s Calypso groeide uit tot de eer ste zeer populaire Sint-Niklase radio. Zeker toen Gustaaf Van Daele, toen gemeenteraadslid en direkteur vaii het reklame- blad Kontakt Sint-Niklaas, zich ermee bemoeide. Hij in troduceerde vele medewerkers van 'Kontakt' en'Het Vrije Waasland' en haalde de ban den tussen de vrije radio en het advertentieblad hecht aan. Ei genlijke stichter is Walter Lau were, een elektrotechnicus uit de Verbindingsstraat (waar ook de studio's zijn gevestigd) die in maart '81 van wal stak. Lauwere, Van Daele en Ronny De Boeck (toen medewerker van Van Daele bij 'Kontakt', nu aandeelhouder-beheerder van Media-Data, uitgever van 'Kontakt') vormden in de herfst van '81 v.z.w. V.V.I.C. Calypso. De liefde bleef niet lang duren. Na zes maanden (27 april '82) ontbond de v.z.w. zichzelf. Tot dan was de v.z.w, en de programmaraad het toneel van voortdurende konflikten over geld, niet-in- kijkbare boekhoudingen, vrees voor kommercieel en po litiek misbruik van Calypso door één beheerder en zijn ambities. Vele medewerkers verdwenen. Deze periode put te Calypso uit. Het wegnemen van heel wat technische appa ratuur door een beheerder kostte het radiostation heel wat geld. Vijf dagen na de ontbinding van de eerste v.z.w. ontstond C.C. Calypso, De leegloop bleef verder du ren. Vijf stichters werden er drie toen één overliep naar Radio One en de andere er gewoon uitstapte. Ondanks die interne moeilijkheden maakt Calypso programma's. Het wil «in een geest van pluralisme en verdraagzaamheid de kulturele animatie en de sociale kommu- nikatie bevorderen». Het be perkte aantal medewerkers een twintigtal komt de pro gramma's niet ten goede. Mu ziek betekent banden kopen van commerciële ondernemin gen die beroepsdeejays groe peren en de regionale bericht geving is beperkt tot het loute re voorlezen van ingezonden persmededelingen enkele uur tjes per week. Publiciteit houdt Calypso op het moment drijvende, maar er zijn zware financiële verliezen, aldus de stichters. De maandelijkse werkingskosten bedragen 25.000 fr. Calypso's erkén ningsaanvraag kreeg een nega tief pre-advies en Poma be zwaarschrift. Toekomst: een chronisch ge brek aan medewerkers en geld geven weinig hoop. In extre mis kreeg Calypso toch een positief advies van minister Poma. Solymar: familieradio Solymar wil «een leemte op vullen door doelbewust in te spelen op het gebeuren in de plaatselijke gemeenschap zo wel op sociaal, kultureel, als op sportief gebied en dit met de nodige ontspanning door een streekzender met audiovi suele programma's». Na een hoogoplopende ruzie met een Calypso-beheerder verliet Fons Van Hoyweghen Calypso en ging met Radio Solymar op 21 november '81 de lucht in. Solymar kan op 35 medewer kers rekenen. Uitzendlokatie is Het Zwijgershoekske (ach terkant van Crèmerie Fran cois) op 101,2 FM. Dit radiostation besteedt veel aandacht aan rêgiGHalc be richtgeving. Elke weekdag an derhalf uur kulturele en sociale informatie in «Solymarmagazi- ne» en wekelijks berichten voor dierenliefhebbers, min- dervaliden, zieken en gehospi- talizeerden. Een satirisch pro gramma schopte een midden stander ééns zo hard tegen de schenen dat die klacht wegens laster en eerroof neerlegde. Rijkswacht en R.T.T. grepen het aan om Solymar op te pakken. Van Hoyweghen trachtte ooit een regionaal weekblad te interesseren voor de informatie. De muziek ge tuigt van een ontzettende ver scheidenheid. Ieder zijn zin, een typische familieradio, wat soms ontaardt in stamppot. Medewerkers doen dat belang loos, de technische apparatuur wordt bekostigd door promo tiemateriaal, drive-in-shows, speciale promotieakties, ether- reklame (of promotiecentere zoals ze op Solymar heten) en sympathisanten die zo'n 30% bijdragen. Het erkenningsdos sier kreeg een nefaticf advies. Het grote struikelblok: een te late oprichting van de v.z.w.; amper vier dagen, maar de overheid was onverbiddellijk. Een bezwaarschrift vèrgezeld door de nodige politieke druk moet volgens Van Hoyweghen het definitieve advies door de minister gunstig beïnvloeden. Toekomst: weinig zolang gun stig advies uitblijft. Solymar vormt wel een buitenbeentje in het vrije radiowereldje van de Sint-Niklase agglomeratie. Radio One: populaire muziek en info? Nog een telg uit de Calypsofa milie. Wim van Waas, pseudo niem voor Omer Vercruyssen toen sporteindredakteur bij 'Het Vrije Waasland', presen teerde op Calypso een sportprogramma. Hij zat ook in de programmaraad, het dage lijks bestuur aldaar. Na her haalde konflikten met Gustaaf Van Daele stapte hij in januari '82 op en stichtte Radio One in maart '82 (102,3 FM, op de Leopold ll-laan, de toenmalige George Club). One zocht het in vlotte, populaire muziek voor jongeren. De regionale informatie had een laag ni veau, al streeft men nu door uitbouw van een nieuwsredak- tie naar een beter peil. One en zijn 'oprichters' kregen met heel wat moeilijkheden af te rekenen. Een groep medewer kers rond Danny 'Fisher' Bon- tinck en Kurt Verellen poogde het laken in de v.z.w. tever geefs naar zich toe te trekken, ze liepen tenslotte over naar '77'. Omer Vercruyssen, 'op richter', kreeg moeilijkheden Radio 77: de profs 77 bracht het doorgedreven professionalisme en kommer- ciële in het Sint-Niklase radio wereldje. 77 ontstond uit Ra dio Tijger (Stekene). Eén Tij ger-geldschieter, Pierre Cant, zorgde voor het beginkapitaal, zender en antenne, een dee jayclan van Tijger rond Peter de Winter vulde de maagdelijk nieuwe zendtijd van 77 op. V.z.w. 77 met Patrick Vereec- ken (Peter de Winter), Erik Beck, Magda Janssens en Wer ner Michiels als leden zag ter- zelfdertijd het daglicht Pierre Cant, station manager, geld schieter en programmaleider, bleef buiten deze raad. Met zo'n 50 medewerkers maakte startte met proefuitzendingen op 11 november '81 vanuit een caravan in de Weimanstraat. Een team van 23 medewerkers beschouwt het als hobby en zij werken belangeloos mee. F.M. Sinaai wil specifiek gemeen telijke informatie brengen voor en over elke inwoner van Sinaai; staat open voor elke opinie; tracht met zijn muziek keuze zowel jongeren als 60- plussers te bereiken. Het zij amateurs vergeleken bij 77, One of Calypso. De appara tuur en behuizing is primitief. De Lorasinbeheerdere menen dat zolang lokale radio onwet telijk is en niemand zeker weet wie of wat toegelaten wordt, de geldbeurs beter gesloten akties. Het spel zo eerlijk mogelijk spelen, de mensen in de omge ving niet storen, niet meedoen aan de vermogenslag het zijn verplicht na te leven principes. Meermaals moest men een nieuwe frequentie opzoeken omdat een andere zender hen wegdrukte. De erkénningsaan vraag van FM Sinaai kreeg een positief advies van Poma; de enige in zijn soort (Spoetnic, Radio Waasmunster) die dit voor mekaar kreeg. Toekomst: FM Sinaai staat zeer of te dicht bij zijn luiste raars. Leve de kleinschalig heid. Maar er bestaat een groot gevaar: trivialiteiten geeft men overdreven aan dacht en belang. De vogeltjes- RADIO LAND VAN WAd EN WAT DENKT U VAN RADIO met zijn werkgever, die hem in juni '83 op staande voet ont sloeg omdat hij zijn werk zou hebben verwaarloosd. Ver meldenswaard, die houding van de direktie van 'Het Vrije Waasland'. Eén jaar voordien moest elk redaktielid bij deze krant de schriftelijke belofte doen om nooit mee te werken aan andere persorganen zon der de toestemming van de direktie. Vercruyssen kreeg dit niet, anderen blijkbaar wel... of het getouwtrek in en om Kon- takt-Media-Print etc. en de ru zies tussen redakteurs bij 'Het Vrije Waasland'. De R.T.T. liet One evenmin met rust. Zij verzegelde de zender na een klacht dat One het luchtvaartverkeer stoorde. Financieel vormt reklame de grote inkomstenbron, hoewel ze bij One loochenen dat ze reklamespots uitzenden. In dien u Publipro opbelt (03/ 771.31.19) weet u beter. De maandelijkse werkingskosten bedragen zo'n 40.000 fr. Mi nister Poma adviseerde gun stig nadat One zijn doelstelling beperkte en de maatschappe lijke zetel verplaatste binnen het zendbereik. Toekomst: One dreigt tussen twee stoelen te vallen. Men maakt een popstation voor jongeren, genre Radio 77, of men legt de nadruk op regio nale informatie met minder vlotte en professionele pro grammering. Beide nastreven geeft nu weinig bemoedigende resultaten. Radio Land van Waas: politieke maneuvers? Een nieuwe, oude droom, want in de zomer van '81 meld de Hubert Wilssens in 'Het Vrije Waasland' over een nieu we vrije radio Belinda. Het werd een valse start toen Jo Van Britsom, de initiatiefne mer, het avontuur niet aan durfde na massale inbeslagna mes in het Brusselse. Wilssens was op de hoogte, want hij zat mee in het kömplot. Op 28 januari 1982 verscheen de op richtingsakte van de Vrije Pri vate Omroepvereniging Land yan^ Waas in het Staatsblad. Wilssens en Mare De Coen als stichters. Land van Waas leid de een papieren bestaan tot 1 oktober jongstleden. Toen be gonnen non-stop uitzendingen op 105 FM en sedert 1 novem ber startte Land van Waas met een echte programmering. Uit zendlokatie is een leegstaand herenhuis pal naast platencen- ter Willy Hermans in de Prins Albertstraat. Land van Waas wil «op pluralistische wijze zonder rechtstreekse of on rechtstreekse binding... de kommunikatie tussen en bin nen de onderscheiden, te be reiken, sociale groepen in het Waasland bevorderen en bij te dragen tot de sociale en kultu rele ontwikkeling evenals tot de permanente vorming van de luisteraar». «Het Volk», Gents deelde op 22 september dat Radio Land van Waas zich verzekerde van financiële en politieke ACW en NCMV- steun. Een flagrante overtre ding van het artikel 4d van het dekreet «onafhankelijk zijn van een politieke partij, een beroepsvereniging» indien het krantebericht klopt. Etherrek- lame brengt ook geld in het laatje bij Land van Waas sinds 1 november en in 'Het Vrije Waasland' verschijnt publici teit ten gunste van Land van Waas. Voör inlichtingen zich wenden tot Mario De Wilde, popjournalist, maar vooral werkzaam bij de advertentie- groep Kontakt als vertegen woordiger en advertentie- Toekomst: iets nieuws wekt altijd belangstelling. Informa tief beschikt het over grote troeven als het de aktieve steun krijgt van een regionaal weekblad. De medewerking van Hubert Wilssens duidt erop dat hij wel de toestem ming kreeg van de direktie van 'Het Vrije Waasland'. hij van 77 het meest beluister de Wase radiostation. Een sukses dat men dankt aan de vlotte populaire muziekpro gramma's voor jongeren. Re gionale berichtgeving bleef zwak. Rond de suksesformule heerst veel geheimdoenerij en men schermt met bedrijfsge heim. De grotendeels horizon tale programmering (elke dag op hetzelfde uur, dezelfde pro gramma's) zo'n 18 uur per dag wordt nu verzorgd door be roepsdeejays als Luk De Groot en Ron van der Plas. Cant introduceerde het beta len van medewerkers Dat kost geld? Maandelijks is 300.000 fr. nodig verklaarde een be trokkene, wat hoofdzakelijk door reklame bekostigd wordt. 300.000 fr.. een ongeloofelijk bedrag vergeleken met Soly mar (25.000 fr. en One 30.000 fr.). Het bedrag omvat ook verwarming, huur van gebou wen. zender, antenne, enz. Zender en antenne verhuurt Cant, eigenaar van antennebe drijf Antera, aan v.z.w. 77 voor een aanzienlijk bedrag. Een merkwaardige situatie. Cant als verhuurder, maar te vens voltijds in dienst bij huur der 77 als dagelijks bestuurder. De publiciteit op 77 is nog een ander paar mouwen. Sedert januari '83 verzorgt B.A.C.O. (Broadcasting Advertising and Consulting Office), dat is de éénmanszaak van Danny 'Fi sher' Bontinck. ex-One en zoon van Gerard Bontinck sportraadvoorzitter, free-lance medewerker aan dagbladen en voormalig animator van de Sint-Niklase radio-distributie, en Kurt Verellen ook aktief in kringen van de PVV Voor 5000 fr komt elke middenstan der in de Radio 77 kon- taktkrant, een speciale bladzij de in het advertentieblad Kon takt Sint-Niklaas, en krijgt hij de verzekering dat driemaal daags, zeven dagen per week op radio 77 zijn handelszaak als 'Kontaktadres' wordt om geroepen. B.A.C.O. eist van radio 77 dat die zijn program ma's aanpast aan de eisen van haar publiciteitsvoering. Het heeft zelfs een rechtstreekse koniro!? Op u? informatiepro gramma's. die louter edukatief moet zijn. De betrokkenen be klemtonen dat geen enkele vorm van schriftelijke over eenkomst over de reklamesa- menwerking bestaat. De terug houdendheid is begrijpelijk na inbeslagnames omwille van reklame eerder dit jaar. De suksesformule inkasseerdc al enkele deuken. Begin '83 spatte de v.z.w. als een zeep bel uit elkaar. Twee leden stapten op na diepe menings verschillen met Pierre Cant. Pierre Cant trok alle macht tot zich, maar de v.z.w.-leden ble ven wel verantwoordelijk voor zijn daden, die ze op geen enkele wijze konden kontrole- ren. Een derde verdween om persoonlijke redenen. Cant stapte nu in de v.z.w, om het minimum van drie leden te halen. Hij kon voordien niet in de v.z.w. zetelen vanwege een voorwaardelijke straf in het Mi Amigoproces, zo vertelde hij zijn medewerkers. Andere le den blijven onbekend. Minis ter Poma adviseerde gunstig ondanks tc laat verschenen sta tuten. Toekomst. Radio 77 is een station bedoeld voor een veel groter publiek dan dit binnen 8 km-grens. Het grote voorbeeld is trouwens Veronica. F.M. Sinaai: een geval apart Het buitenbeentje in de reeks. De enige die uitzendt, vanuit een deelgemeente. Officieel heet F.M, Sinaai, Lorasin (lo kale radio Sinaai) en de op richtingsakte, ondertekend door acht personen, verscheen op 13 november '81 in het Staatsblad. Daarmee beten ze de spits af. F.M. Sinaai beperkt zich tot de gemeente Sinaai, als weckend- radio zonder reklame en zich richtend tot elke Sinaainaar door een grote verscheiden heid van programma's. Men blijft. Een gestaag groeiend tentoonstelling heeft meer be spaarpotje zal dienen voor toe- lang dan de atoombom, komstige uitgaven. Gevuld met opbrengsten van fanbals. Tot slot de politiek drive-inshows, wafelverkoop- U bent misschien verrast door het haast totale zwijgen over zoeken alle politieke pri jdreiaris. politiek. De Sint-Niklase ra- kontakt met alle vrije r>j diostations zwijgen, de politici om de boot niet te misset, eveneens. De kontakten be- de vork juist aan de staan, dat is zeker. Momenteel dat blijft onduidelijk. e.zijnw ■-zeven di Het is donderdag. 3 november, vier uur 's namiddags. De RTT klopt aan bij Radio Land van Waas in de Prins Albertstraat. Iemand doet open. «Wij komen uw zender verzegelenverklaart de RTT-werknemer die op de stoep staat, want uw zender stoort het luchtvaartverkeer-. Radio Land van Waas stopt met uitzenden. Die frequentie. 105 FM, klinkt sindsdien doods met veel geruis. Naar analogie met de Radio 77-Kontaktkrant en de Radio Land van Waas-beschermleden in «Het Vrije Waas land- zou nóg een samenwerkingsakkoord in de maak zijn... De RTT stond niet voor de eerste keer bij Land van Waas op de stoep. Maar toen bleef de deur dicht. Radio Land van Waas was niet thuis of gaf niet thuis. Danny Bontinck. «alias» Danny Fisher. en baas van B.A.C.O., het reklame-adviesbureau. reageerde op het artikel van vorige week waarin sprake was van «een clan». Het was satirisch bedoeld, Danny Nog eens Radio One. In het artikel hiernaast vergaten wij een belangrijke stap van One. Ze verhuisden na een tijdje (nog in '82) van de George Club naar Mr. Billstreet Ide vroegere Radarsupermarkt). Billstreet zag in One een instrument om het jonge publiek aan te trekken, want dat is de groep waaraan het zijn produkten moet verkopen. One slapte in de boot omdat Billstreet zo'n uitstekende persptk lieven bood... De Radio Land van Waaskrant in 'Het Vrije Waasland bestaai uit reklameboodschuppen. Maar hel is mei it reklameagent van 'Het Vrije Waasland' die instaat voor bladzijde. Nogal vanzelfsprekend aangezien die persoon. Maurits Bryssinckx, in de vzw One zit, de konkunm. Ondertussen valt de bijzonder goede samenwerking tum het regionale weekblad en Radio Land van Waas wel op.. Ten derde male Radio One. Wie wist dat One eigenlijk tweemaal bezoek kreeg van inbeslagnemers? Ten tijde w» het eerste grote konflikt (medio '82) tussen de vzw Onto, ,um( een aantal medewerkers verhuisde het radiostation ploti naar dancing Boomerang. De programma's waren nog geen drie uur aan de gang of de rijkswacht viel daarbirm Omer Vercruyssen, één van de vzw-leden, had de kloek ingediend, waarop de ordehandhavers reageerden. Hj beschuldigde een aantal medewerkers van onrechimeig gebruik van de stationsnaam One en de apparaluur.lt uitzendingen vanop dancing Boomerang kwamen aUt dagen nadat One uit de ether was verdwenen. Daarvoorpj het slation nooit een reden op. Pi Zelera kent rdigde ttiieid. zij zalen d sprint -•Henaar de ooi o in de kse geze jaet naa snel cers ïtebekli wist hi zijn ene (armee ibewani itve dot ig die bad ge zijn ïrden ie hij za en de imengc ai op d is te voorbei Nadat ze in '80 met de tentoonstelling 'Weerstand door bevrijding' en in '81 met 'Spoorwegen in het Waasland' in de belangstelling kwam, richt CC Horizon zich nu naar de derde wereld met 'Zaïre, een westers ontwikke lingsmodel'. De tentoonstelling die in samenwerking met de Socialisti sche Solidariteit is georganiseerd en in het kader van 11.11.11 wordt gezien, wil een idee geven van het heden daagse Zaïre. Men komt tot dit beeld via een overzicht vanaf de ontdekking van het Kongobekken tot de huidige toestand onder het Mobutu-regime. Zowel de toestand vóór, tijdens als na de kolonisatie komt via beeldmateriaal aan bod. Vooreerst tracht men de myt he als zou Kongo geen eigen beschaving gehad hebben van de baan te ruimen. Het is pas ding van Stanley de bevolking in een ontredderde, angstige toestand aantreffen dat men -van een van zijn eigen kuituur beroofd volk kan spreken. Hoeveel slachtoffers er bij de door Arabieren en vooral Westeuiópeanen op het ge touw gezette handel van slaven naar Zuidamerikaanse planta ges vielen, is niet te bere kenen. Onder het Belgisch kolonialis me werd de vernederde en Uit gebuite bevolking van onder wijs, een degelijke gezond heidszorg sr. vccdmg voorzien. Maar de Kongolezen inbreng in het beleid van eigen land geven, daar had de heersende Belg géén oren naar. Niet zomaar uit het niets dus ontstaan in de jaren '50 enkele zwarte nationalistische bewe gingen. Ze willen de onafhan kelijkheid van de landen van Afrika bestendigen. Onder Amerikaanse druk be slist Belgic, Kongo de onaf hankelijkheid te geven. In fei te verandert er weinig ot niets. De Kongolezen waren niets zonder de kolonialen omdat ze niet andere geleerd hadden dan gehoorzaam en braaf tc zijn. Wanneer een Belgisch- Westcuropcse demokratie wordt ingesteld, ontstaan bijna onmiddellijk afscheidingsbe wegingen. Afrikanen hebben geen Europese kuituur en geen Europese mentaliteit en kun nen bijgevolg niets aanvangen met een Europese demokratie. Zaïre dreigt uiteen tc vallen in tal van kleine staatjes, want de partijvorming gebeurt op basis van stammen. In een toestand van verwarring komt Mobutu, een militair die gücu LicVriciid is mêi uê Belgi sche strijdkrachten, door een staatsgreep aan de macht. Hij speelt in op het authentitcits- gevoel van het zwarte volk en stelt zich internationaal onaf hankelijk op. Thans wordt de toestand door een wanbeleid van Mobutu ge kenmerkt. Ook de internatio nale orde moet met de vinger worden gewezen. Zij is verant woordelijk voor de machtige multinationals die in de derde wereld landen aanwezig Ondanks dit alles is Zaïre tcnticel machtig en in staal een zeer rijk land te zijn. De tentoonstelling tradii alles door middel van 4 mentaticmateriaal duidelijl stellen. Nog tot 13 noved kan u ze gaan bekijken in stadsbibliotheek aan hel Heymanplcin 1 in Sint-Nikl en dat kost u 20 frank. Ge pen kunnen, als ze dataaw gen, wordt rondgeleid. Er zijn informatiebrodfl voorzien. Openingsuren:™ tot 19.30 u. en op zaterdag zondag van 9 tot 12 u. Vrij1 11 november gesloten Op 13 november wordt del toonstelling afgerond mei i Zaïrees etentje waarop itd een is uitgenodigd. Dcded» mingsprijs is 300 frank Alle verdere inlichtingen Sekretariaat CC Horia Driekoningenstraat 145, l Sint-Niklaas. Sint-Niklaas Op 10 juni van dit jaar werd op Hoge Kouter (Wever straat, Sint-Niklaas) de eerste steen gelegd van het Land en tuinbouwcentrum, het nieuwe onderkomen voor het Biotechnische Instituut Sint-Isidorus, een initiatief van de Broeders Hiëronymieten en direkteur Jos De Meyer. Een nieuw onderkomen: zo ver moest het wel komen: de school groeit nog elk jaar en het gebrek aan de nodige ruimte in de oude gebouwen aan de Kroonmolenstraat werd als steeds nijpender ervaren. Het kón zo niet verder... horizont zichtbaar, die nl. van een zowel pedagogisch als pro fessioneel optimaal aangepast land- en tuinbouwonderwijs. Maar alsnog metselt men ijve rig verder op Hoge Kouter en om het komplex enigszins be taalbaar te maken, moet de school meer initiatieven ne men. Een schoolfeest bijvoor beeld, een avondje uit voor ouders, leerlingen, leraan sympathisanten. Lekker lekker drinken, prijselijkaa sement: dat houdt men ie f to voor wie zaterdagavond november a.s. na 18 uur school (Kroonmolenslraari toegang ook langs de Nifl^ straat) bezoekt. U be»1 ook? Natuurlijk... Bovendien: een land- en tuinbouwschool heeft een bij zondere eigenheid, zo'n school heeft, omwille van de kwaliteit en het niveau van haar onder richt, de betrokkenheid ervan op de werkelijke praktijk, be hoefte aan serres en praktijk- gronden en kan derhalve be zwaarlijk in het stadscentrum gehuisvest blijven. Op 1 september zullen een heleboel jongens en meisjes (zo'n driehonderd) uit het hele Waasland en ook van een eind daarbuiten, samen met hun leerkrachten, het nieuwe kom plex in gebruik nemen. En laat ik de om en bij de tweehon derd landbouwers en tuinders die vanaf dan hun vervolma- kingskursus in een funktioneel milieu zullen kunnen volgen, niet vergeten. 1 september 1984 betekent beslist een forse wending in de geschiedenis van het land- en tuinbouwonder wijs in het Waasland, een stroomversnelling waarvan ook de land- en tuinbouwge- meenschap spoedig de waarde zal inzien. Met het centrum, dat naast de 24 vaklokalen o.m. 12 hektare proefvelden voor landbouw- teelten, één hektare boom gaard, een perceel sierboom- teelt, een komputergestuurde serre van duizend vierkante meter en een praktij kloods voor hout- en metaalbewer king, elektriciteit, lassen, mo toren, metselen en machine- werk omvat, wordt een nieuwe Ongeveer een jaar geleden kwamen enkele jongeren van de Mutualiteit der Jonge Ar beiders, een socialistisch ge- inspireerde afdeling binnen Bond Moyson, op het idee om een plaatselijke jeugdbewe ging op te bouwen in Aalst. Ze geven echter de moed nog niet op en vieren in elk geval hun 1-jarig bestaan in het Ste delijk Trefcentrum Kreja, Driesleutelstraat 51, 9300 Aalst op zaterdag 19 november vanaf 15 uur. Op het program ma staan allerlei gekk' standen die we voorlopig" willen als verrassing b® den. Om 20 uur is er dar doldwaze fuif. Snacks voorzien. Toegang gratis Nieuwe leden zullen er W lijk ontvangen worden... A kti viteitenkalender tc men bij Rudy Fosellc straat 12, 9440 EremtW Patrick Hendrickx, W® straa( 10 te Aalst. Een mont sport ker, l allen de h wenc wen bril heist inzet Eerst Optii daac

De Voorpost | 1983 | | pagina 2