Voorzitter Rupelmondse Kreekvrienden potpolders zijn nefast voor rekreatie Aankoop meettoestellen voor Beverse milieudienst goedgekeurd ft* Stormstuw: terecht een kunstwerk Ludo De Block (Agalev): Toch liever een gaschromatograaf. Gemeentemuseum opent in Temse Maatschappelijk Opbouwwerk Waaslandalgemene vergadering De Voorpost -10.11.1983 - 9 Jacqatj de dreiging van de Grote Ring en plannen om in Bazel 'ante,!» vliegveld aan te leggen wordt de Wase Scheldekant, f [toldusver relatief ongeschonden is gebleven, opnieuw [t jan tasting bedreigd. Voor de bouw van een storm- Kdkering ter hoogte van Oosterweel is momenteel géén (d.dekosten-baten-analyse is negatief uitgevallen, en de ijdigt minister van openbare werken Olivier wil nu in roibeke, Bazel en Rupelmonde zogenaamde potpolders nleggen. In onze vorige editie hebben we bericht over i onlangs gehouden perskonferentie. Vooral over sena- De Bondt en of hy het politiek mogelijk acht om die ilpolders af te houden, werd in die bijdrage gehandeld, urer is natuurlijk ook nog de 'kleine man': hengelaars, "tnJi adelaars, vogelliefhebbers en zeker ook de landbou- [fj. Wanneer die overstromingsgebieden er komen staat H rist dat rekreatie en agrarische aktiviteiten aan de itse Scheldekant een forse klap zullen krijgen. |nr de mogelijke gevolgen van slibafzetting bij overstro- |gg in landbouwgebieden bestaat nog geen absolute gezindheid. Een studie van de Leuvense universiteit gier een duidelijk negatieve waarde aan toe, maar de h. poets, verbonden aan het departement biologie van de ÏpHsitaire Instelling te Antwerpen, heeft er nog z'n gftfc over. Hier willen we het vooral hebben over die ■ma potpolders en wat de gevolgen voor de rekreatie lel gebied kunnen betekenen. We hadden een lange ltd met Eddy De Bruyne, voorzitter van de Kreek- jenden uit Rupelmonde. Om de problematiek dui delijk te schetsen eerst nog iets meer over stormvloe den en hun frekwentie van voorkomen. Stormvloeden De Lage Landen aan de Noordzee hebben vaak te lij den gehad van overstromingen als gevolg van stormvloed. Eeuwenlang hebben zij gestre den tegen de opdringende zee om het op haar veroverde ge bied te behouden en zo moge lijk uit te breiden. Vaak be zweken dijken door de enorme kracht van het water en wer den polders overstroomd, maar even vaak werd met man en macht gewerkt om de over stroomde gebieden weer vrij te maken. Ook in ons land kan men erover meepraten. De dramatische overstroming in Ruisbroek (3 januari 1976) ligt nog vers in het geheugen, maar zeker zo erg was het in 1953 toen tijdens een stormvloed in België 22 en in Nederland 1835 liriek van Rupelmonde, maar ook die Ctfi (Ivb) doden te betreuren waren. Kallo stond toen nagenoeg he lemaal blank. Van de stormvloeden vóór 900 zijn er slechts twee beschre ven: één van 26 december 838 en één van 4 november 839. Een echte ramp moet de stormvloed van 14 december 1287 zijn geweest, de zoge naamde Sint-Nikasiusvloed, waarbij naar schatting 50.000 mensen verdronken. Op 19 no vember 1404, op Sint-Elisa- bethsdag. vond de overstro ming plaats die volgens de ge schiedschrijving de vreselijkste gevolgen in Vlaanderen heeft gehad. De zestiende eeuw was de eeuw van de watersnood en overal werden zware dijkbreu ken genoteerd. Een storm vloed deed zich ook voor op 12 maart 1906, waarbij het water peil circa 2 dm boven de dek- steen van de kaaimuur te Ant werpen kwam te staan. Op 13 januari 1916. 26 november 1928 en op 23 november 1930 kwamen ook stormvloeden voor, waarbij in 1930 vooral de streek van Buggenhout zwaar werd getroffen. Aktie De Wase Scheldekant. die thans door potpolders be dreigd wordt, kan elke dag eigenlijk door overstroming worden getroffen. De bouw van een stormvloedkering zou die kans terugvoeren tot één op 10.000, Momenteel worden de krachten gebundeld om de bedreiging van de streek af te houden In 1979 en 1980 wer den al gelijkaardige akties ge voerd. De plannen voor de aanleg van potpolders zijn im mers niet nieuw. «Vier jaar geleden al hebben wc ons standpunt tegen overstro mingsgebieden duidelijk ge maakt», vertelt Éddy De Bruy ne. «De reakties uit milieu- en politieke kringen waren alge- Bazel en Kruibeke, wil men ongeschonden meen positief. Vandaag staan de zaken er wel enigszins an- ders voor. Politiek werden de kaarten dooreengeschud. Het gemeentebestuur staat wel de gelijk aan onze kant, maar het komt erop aan dat de aktie gevoerd wordt, niet alleen door de gemeente, maar wel door natuuriiefhebbars. land bouwers en gemeentelijke po litici samen. We moeten onze krachten bundelen, een ver snippering kunnen we ons niet veroorloven». Volgens voorzitter De Bruyne was de tegenstand ook massa ler: «We konden toen rekenen op zo'n drie- tot- vierhonderd aanhangers. Op een eerste ver gadering in Kruibeke, een maand geleden, telden we slechts een veertigtal belang stellenden. Te weinig om echt aktie te kunnen voeren. Dins dag rekenen we op opkomst». Rekreatie Bazel. Rupelmonde en Krui beke zijn op rekreatief vlak erg belangrijk. Er komen erg veel wandelaars, vogelliefhebbers en hengelaars. «Het gaat hier niet om tientallen vissers», ver telt ons Eddy De Bruyne. «wel om honderden». De voorzit ter: «Hier in Rupelmonde zijn er de Kreekvrienden, goed voor een ledenaantal van bijna vijfhonderd vissers. Ook op de Kwikput wordt door een twee honderd mensen, vooral kom- petitief. gehengeld. Op de Kruibeekse kreek en die van Bazel komen nog eens zo'n 250 vissers aan. hun trekken. In totaal zijn dat zo'n duizend hengelaars, maar wanneer we vrienden en familieleden erbij rekenen mogen we wel stellen dat de kreken hier rekreatief van belang zijn voor zo'n drie duizend mensen». De waterkwaliteit van de kre ken lijkt behoorlijk te zijn. In 1954 is er een wetenschappe lijk onderzoek geweest van de Rupelmondse kreek door het Koninklijk Instituut voor Na tuurwetenschappen. De konklusie: deze kreek mag tot één van de meest waardevolle gerekend worden. Eddy De Bruyne: «Die studie is nu zo'n dertig jaar oud en sindsdien is het water meer en meer ver vuild. Maar er mag in elk geval aangenomen worden dat deze kreken veel van hun waarde hebben behouden. De potpol ders kunnen wel de deur open zetten voor een langzame maar zekere aftakeling». Bezwaren Wat zijn vanuit henge laarskringen de voornaamste bezwaren tegen die potpol ders? Voorzitter De Bruyne. overigens uitstekend gedoku- menteerd: «Voor 1953 werd de vispopulatie. wanneer de sluis in Bazel werd opengezet, re gelmatig aangevuld. Van ver vuiling was toen nog geen spra ke. Komen die potpolders er nu. dan moeten die snel vol maar ook snel leeg kunnen lopen. Er zal dus een forse stroming optreden die een aan zienlijk deel van de door ons uitgezette vispopulatie mee zal afvoeren. Financieel heeft dat voor onze vereniging konse- kwenties. Ook moeten we er rekening mee houden dat het water van onze kreken met Scheldewater zal vermengd worden. Vervuiling zal dus au tomatisch het gevolg zijn. Op middellange termijn mogen we het als hengelaars dan wel ver geten». Dilemma Geen potpolders dus. wel een stormvloedkering. Voorzitter De Bruyne is ervan overtuigd dat een overstroming elke dag kan gebeuren Maar nu is het bekend dat de bouw van een stormvloedkering zo'n tien jaar zal duren, Hoe gaat men, zonder tussentijds overstro mingsgebieden aan te leggen, de zaken beveiligen? «Komt er zo'n overstroming. Rupelmonde. Een duizendtal vissers zijn aktief ii (bedreigde) kreken langs de Wase scheldekant (Ivb) dan zal men geneigd zijn de schuld in de schoenen van mi lieugroeperingen te schuiven. Maar die redenering gaat niet op. De schuld ligt dan bij de overheid, die na de overstro mingen in 1953 meteen werk had moeten maken van een degelijk dijkenplan. In Neder land is men niet bij de pakken blijven neerzitten. Hier in Bel gië heeft men gewacht, tot men na Ruisbroek zo'n beveili ging gewoon niet langer meer kon uitstellen». Eddy De Bruyne heeft er bo vendien zijn twijfels over of die potpolders. zonder storm- stuw. zouden volstaan. Vol gens de Diensten van de Zee- schelde zouden die gebieden twee- tot driemaal op tien jaar onder komen te staan «Alleen in 1976 en 1977 werd al zes keer een hoger peil bereikt. De potpolder die al bestaat in Tielrode kwam al tijdens de eerste winter blank te staan». Ingenieur Roovers van het Waterbouwkundig Laborato rium van Borgerhout deelde in 1979 al dezelfde mening. In een bijdrage in een vaktijd schrift stelde Roovers onom wonden «Natuurlijk zullen overstromingsgebieden alléén niet volstaan om de vitale zo nes langs Schelde en bijrivie ren te beschermen en kunnen deze werken dan ook slechts een onderdeel vormen van een algemene dijkpolitiek». Die politiek zou later uitmon den in het fameuze Sigmaplan en als derde luik werd daarin de bouw van de stormvloedke ring voorgesteld. Precies dat luik is nu gelicht. Luc VAN BROECK er ooit beslist wordt om ter hoogte van Oostcrweel die ormvioedkering te bouwen, dan zullen studiekosten rkcr de rekening niet fors meer aandikken Het onder- aek, dat honderden miljoenen heeft gekost was in 1981 als rond. k. de studie is gestart in oktober 1978 en die werd in gelegd van de tijdelijke vereniging SVKS (Storm- Axdkenng Scheldcbekken), die omwille van de kom- iteit van het kunstwerk werkt met raamkontrakten. raamkontrakt houdt in dat zowel de studie als de «voering volledig verzorgd worden door de SVKS. Het ainisterie van openbare werken gaf destijds aan deze g de voorkeur, omdat deze studie te ingewikkeld wworden voor één studiebureau. Om toch nog kontrolc hebben op de werkzaamheden van de SVKS was de ttmrgroep. het hoogste orgaan van deze tijdelijke vereni- Jtt.voorde helft samengesteld uit mensen van openbare •erken. bttn eerste faze van de studie analyseerde de SVKS een dertigtal mogelijke ontwerpen voor de stormstuw, waar- er uiteindelijk vier overbleven. Uit deze vier koos Da grondiger onderzoek, het variant met de hefdeu- Dc te bouwen stormstuw zou immers bestaan uit drie reusachtige hefdcuren van bijna twintig meter hoogte, die «rankcrd zullen zitten tussen vier enorme pijlers (hoogte Deze deuren kan men naar beneden laten zakken lot op de bodem van de Schelde, die tien meter onder de «lenpiegel ligt. Zodoende biedt elke deur een bescher mde hoogte van 9,50 meter. Onderzoek in het verleden Wi al uitgemaakt dat een stormvloed met een waterpeil- redioging van negen meter slechts één keer in de tiendui- Md jaar voorkomt. Met zo'n stormvloedkering zou men dus wel van een degelijke beveiliging kunnen spreken. In kt Waterbouwkundig Laboratorium van Borgerhout heb- ben specialisten de invloed van de Scheldestroming op het kunstwerk bestudeerd en ook werd nagegaan welke de gevolgen van de inplanting van een stuw op de Schelde zelf zijn. k wielen in de pijlers, waarlangs de hefdeurcn naar rollen, kunnen een gewicht van maximaal vijfdui- opvangen. De deuren zelf en het mechanisme *<gen samen 4.200 ton. De sluitingssnelheid van het jnaarte zou volgens meerdere publikaties wel enkele Problemen kunnen scheppen. Normaal, in geopende toe- «and dus, bevinden de drie deuren zich zeventig meter roven de waterspiegel. In een half uur kan men ze laten akken tot 1,50 meter boven het wateroppervlak, wat neerkomt op een gemiddelde daalsnelheid van vier centi meter per sekonde. Daarna gaat het echter aanzienlijk trager: vóór de stuw helemaal gesloten is. verloopt er nog eens drie kwartier. De bedoeling is dat de stuw telkens zou worden gesloten als er sprake is van stormtij, dat wil zeggen als het verschil tussen laagwater- en hoogwaterpeil in Antwerpen 6.50 meter of meer zal gaan bedragen. Volgens de berekenin gen komt dit maximaal tien keer per jaar voor. Daarnaast zou de stuw ook één keer per maand worden gesloten om te kontroleren of alles nog perfekt funktioneert Duur zaamheid van de materialen en onderdelen is berekend op een maximaal gebruik van 22 keer per keer per jaar. Naast de drie hoofdpassen. bedoeld als doorgangen voor de schepen, bestaat de stuw uit nog drie kleinere zijpassen vlak bij de oevers, twee langs de rechteroever en een langs de linkeroever. Waar de hoofddoorgangen tachtig meter breed zijn. hebben de kleine passen slechts een doorlaat- ruimte van vijftig meter. Die kleinere passen zouden niet met hefdeuren worden afgesloten, wel met segmentklep- pen. Segmentkleppen zijn halfronde stalen platen die draaien rond twee assen, bevestigd in de pijlers waartus sen de platen rusten. In open toestand verdwijnen de segmentkleppen volledig in een.uitholling in de Schclde- bodem. Zodra de stuw gesloten wordt, draait men deze kleppen negentig graden omhoog tot in vertikale stand, zodat ook hier de waterdoorvoer wordt geblokkeerd. De al degelijk bestudeerde stormstuw voor Antwerpen zou het grootste kunstwerk worden. De machtigste al in bedrijf zijnde stormstuw is die op de Theems, vlak bij Londen. Dit bouwwerk is ongeveer even breed als die op de Schelde, maar de waterdruk op de afaluitdeuren zou in Londen kleiner zijn. Andere stuwen in Nederland. Duits land, Oostenrijk en de Verenigde Staten zijn stuk voor stuk veel kleiner en eenvoudiger. De bouw zelf zou van de arbeiders de grootste precisie vragen. Voor het leggen van de funderingen en het optrekken van de pijlers zal men gebruik maken van een kofferdam, een soort eilandje dat in de Schelde zal worden geplaatst Een kofferdam bestaat uit een reeks aan elkaar bevestigde damplanken van staal, waarvan de binnenkant verstevigd is tegen de immense waterdruk zodat men er veilig in zal kunnen werken. De betonnen drempel, waarop de hefdeuren in gesloten toestand komen te rusten, wordt geprefabriceerd en nadien afgezonken naar de Schcldcbodem. De milieudienst van Beveren, samen met deze van Brugge één van de eerste in ons land, zal eerlang kunnen beschikken over een meettoesgel voor luchtverontreini ging en een stralingsintensiteitsmeter. Tijdens de gemeen teraad werd de aankoop van die apparatuur goedgekeurd. Beide toestellen samen kosten ruim 800.000 frank. Een draagbaar toestel om tuut voor Scheikundig Onder- luchtverontreiniging te meten zoek van Tervuren. Resultaten is voor de Beverse milieudienst van deze biologische cffektme- géén overbodige luxe. Sinds de ting zijn nog niet bekend Het ontwikkeling van de Wase meettoestel dat van de ge- Scheldeoever hebben daar zich meenteraad mag worden aan- diverse chemische bedrijven gekocht is geschikt om op even gevestigd. welke plaats zwaveldioxide en Een paar jaar geleden werd stikstofoxide te bepalen, zoals door de Dienst Linkeroever dat ook nu al gebeurt op drie een enquête bij die bedrijven vaste meetposten van het auto- gehouden. Onder de rubriek matisch meetnet van volksge- 'afval' en meer in het bijzonder zondheid. Het apparaat iaat- waar die dan wel naartoe gaat bovendien toe. de huidige werd vaag en meestal niet leemte in de kennis van het geantwoord. ruimtelijke verspreidingspa- Het komt er dus op aan. vanuit troon van hogergenoemde ver- de overheid de potentiële ver- ontreinigingskomponenten in vuiler in de gaten te houden, het Linkeroevergebied aan te Het geval Progil heeft dat eer- vullen. Ook kan met het toe der al duidelijk gemaakt. stel de invloed van één bepaald Het ging toen weliswaar om bedrijf op de luchtverontreini- een ernstige vervuiling van de ging beter omschreven wor- Schelde. maar het toonde aan den. De apparatuur kan wor- dat men waakzaam moet blij- den aangepast voor het meten ven. Pikant detail: Progil heeft van andere anorganische kom- nog steeds geen sanktie opge- ponenten om mogelijke luchtverontrei- Ook goedgekeurd door de Be- niging te kunnen vaststellen verse gemeenteraad is de aan was de aanleg van drie proef- koop van een stralingsintensi- veldjes met indikator-plantjes. teitsmeter. Daarmee wil men Dat gebeurde in samenwer- de milieudienst de beschikking king met de dienst Plantenbe- geven over verantwoorde kon- scherming van de Gentse troleapparatuur om lage stra- Rijksuniversiteit en' het Insti- lingsbelastingen te kunnen de- tekteren. De aanwezigheid van kerncentrales in Doel ligt uit eraard aan de basis van deze aankoop. Voor de financiering zal voor beide toestellen sa men één lening worden aange gaan Kontrole niet nieuw Kontrole op luchtverontreini ging op de Wase Scheldcoever is niet nieuw. Met de ver scheidenheid aan chemische bedrijven zijn jaren geleden al initiatieven genomen om po tentiële vervuilers in de gaten te kunnen houden Op het grondgebied van Beveren zijn elf 'snuffelaars' in werking, waarvan er zes door dc over heid worden beheerd, vier door de thermische centrale van Kallo en één door Bayer. De zes meetposten die onder kontrole staan van het ministe rie van volksgezondheid beho ren tot twee verschillende meetnetten. Het oudste van de twee staat bekend als het Zwa- vel-Rookmeetnet en de toe stellen werden reeds in 1972 opgesteld te Beveren zelf. Doel en Kallo. Resultaten van deze analyses worden pas zes maanden later bekend en op die manier is het dus niet mo gelijk over een heersende luchtverontreiniging een oor deel te vellen. Nochtans kan dat nodig zijn indien men vlug ge maatregelen moet treffen om het overschrijden van be paalde koncentraties te verhin deren, die een gevaar voor volksgezondheid zouden bete kenen. Om dat te verhelpen werd in 1978 aangesloten op het Belgisch Automatisch Meetnet. Meetposten werden geïnstalleerd ter hoogte van de Verrebroekse dijk. in Beveren en nabij de Doelse kerncentra le. Met dit meetnet is het mo gelijk. een aantal vervuilers op een groot aantal plaatsen kon- tinu te meten. De resultaten worden om de minuut via telefoonlijnen naar regionale centra verstuurd, zo dat een permanente kontrole mogelijk wordt Voorname bronnen van luchtverontreini ging kan men vlugger lokalise ren. De Beverse milieudienst krijgt maandelijks inzage van de gemeten waarden en wordt op de hoogte gebracht wan neer de koncentraties bij on gunstige weersomstandighe den te hoog zouden oplopen. Wekelijks krijgt men op de dienst ook de resultaTfcn bin nen van de dagelijkse S02 meetgegevens van de stations in de agglomeratie Anriyer- pen, evenals van de posten, opgesteld op grondgebied van Beveren. Voor deze informa tie zorgt het Instituut voor Hy giëne en Epidemiologie. Ondanks deze kontroles bete kent het aan te kopen draag baar toestel niettemin een waardevolle aanvulling om bronnen van luchtverontreini ging op te sporen. Luc Van Broeck 'Een milieudienst moet méér zijn dan een dokumentatie- Kn!rum. Vandaar dat men de apparatuur ter beschikking "•rot stellen om veldwerk te kunnen verrichten». Kort samengevat is dat de mening die Agalev over een milieu- tonst erop nahoudt. Gevraagd naar een reaktie op de Jtont goedgekeurde aankoop van meettoestellen, vertel- Eudo De Block tevreden te zijn. Wel formuleerde het prownteraadslid een aantal bedenkingen: «Voor het sinds het bestaan-van de milieudienst wordt het nu "Wijk om op autonome wijze de luchtverontreiniging ?P m Wase Scheldcoever te meten. Het meettoestel is «slist een waardevolle aanvulling op de vaste meetposten «Üj. .1 ver°uderde Zwavel-Rookmeetnet en het Automa- Jeh Meetnet». gaiev-Beveren had wel liever de aankoop van een ««chromatograaf gezien. Ludo De Block: «Toen de J®hge vervuiling van de Schelde door Progil bekend tobben wij al geopteerd voor de aankoop van een j^wromatograaf. Niet voor een vaste zoals die in labora- a van universiteiten wordt gebruikt, wel voor een n">niPa'ri type, zeer mobiel en eenvoudig te bedie- l nze milieuambtenaar is dit toestel trouwens gaan «ujken op'een vakbeurs in Dusseldorf». Guur Het nadeel van dit toestel is de kostprijs», gaat raadslid °ck verder. «Het voordeel zijn de grote mogelijkhe den, men kan er alles mee meten. Wat specifiek het aangekochte toestel betreft zullen we erop aandringen dat het wordt uitgebreid om ook andere vervuilende stoffen te kunnen opsporen». Beëdigd ambtenaar Een gemeentelijk ambtenaar zou over een politionele bevoegdheid moeten kunnen beschikken. Er wordt mo menteel wel aan gewerkt, vanuit gemeenten op aange drongen ook. In het recente verleden is de nood om als milieuambtenaar politioneel te klinnen optreden al meer maals duidelijk geworden. Er was het geval Progil en later ook de aanzienlijke lozing van het transportbedrijf De Bock uit Kieldrëcht. In het eerste geval werd géén proces verbaal opgemaakt, in het tweede diende De Pauw een beroep te doen op de politie. Raadslid De Block «Nu men in staat is luchtbezoedeling te registreren is het zeer belangrijk dat het verzamelen van dit bewijsmateriaal zou moeten kunnen gebeuren door een beédigd ambtenaar. Anders zijn de gemeten cijfers niet geldig en kunnen ze door de vervuiler voor de rechtbank betwist worden. Het is daarom absoluut noodzakelijk dat de gemeente Beveren er werk van maakt dat een milieuambtenaar zo snel mogelijlc politioneel bevoegdheid moet krijgen». Schepen voor milieu Smet heeft geantwoord dat er inspan ningen worden gedaan om dat doel te bereiken. L.V.B. Kasteelstraat 16. Hartje Temse. Gewezen brouwerswo ning. De gevel is intakt gebleven, de ruimte binnenin is louter tentoonstellingsgericht. Drie verdiepingen zijn er in dit pand. Vandaag, vrijdag 18 november, opent het Gemeentemu seum in Temse zijn deuren. Een historisch moment: het Gemeentemuseum heeft eindelijk een thuis gevonden. Men verzeilde uiteindelijk in het huis aan de Kasteelstraat dat in 1951 overigens was aangekocht om er de kollektie in onder te brengen. Het brouwershuis Lambrechts is nu museum. Definitief, zo lijkt het. Op de gelijkvloerse verdieping vind je de ontvangstruim te. Eén hoog is vanaf zaterdag de openingstentoonstelling «Oude kunst en antiek in groot Temse» te bekijken. Op de tweede etage kan je «Temse aan de Schelde» meemaken, een permanente expositie waarin veel aandacht wordt besteed aan de Schelde en de scheepsbouw. De derde verdieping is voorbehouden als archief en atelier, ze is niét toegankelijk voor het publiek. Alles over Temse in het Gemeentemuseum: Karei Au- broeck, priester Poppe, de Gebroeders Van Raemdonck, historische evenementen, de Boelwerf, kunst en archeolo gische vondsten. Het loont de moeite om eens een kijkje te gaan nemen. Wij van De Voorpost doen dat één dezer dagen en vertellen u volgende week wat onze indruk is. Vanavond vanaf halfnegen zijn drie toespraken gepland. Eén van voorzitster mevrouw Saverys-Van Damme, één door kuituurschepen Luc De Ryck (historische toelich ting) één door Ernest Van Buynder, adjunkt-kommissaris- generaal van internationale kuiturele samenwerking. Bur gemeester Van Riet opent daarna officieel. Elke zaterdag kan je van 14 tot 19 u. terecht, elke zondag van 10 tot 12 en van 14 tot 19 u. Wil je meer informatie? Bel dan naar 03/771.18.02 het nummer van sekretaris Frans De Gendt, Gasthuisstraat 74 in 2690 Temse. Het museum zelf vind je dus in de Kasteelstraat 16. W.V. M.O.W.' vzw. is een pluralisti sche organizatie die sedert ruim aantal jaren in het Waas- land-aktief is. In het verleden was het voornaamste thema waarrond gewerkt werd «in spraak en participatie». In dat kader werd o.m. onder steuning verleend aan dorps- en kuiturele raden. Sedert een tweetal jaren had er een gelei delijke koerswijziging plaats. Momenteel streeft men er naar, vooral basisgroepen te ondersteunen en te begelei den, die door middel van zelf- organizatie willen werken aan problemen die zich jp hun sa menlevingsverband stellen. Konkrete voorbeelden hiervan zijn om de wijkwerkingen in sociale en andere woonwijken; werkgroepen rond verkeers veiligheid, milieu of huisves ting. Ook andere problematic- ken kunnen in principe aan bod komen. M.O.W. vzw. wil daarbij zoveel mogelijk men sen die geïnteresseerd zijn in een samenlevingsopbouw-wer- king, de kans geven om mee te denken over de uitbouw van de organizatie: rond welke the ma's moet worden gewerkt?, hoe kunnen wij daarrond wer ken? enz. 'Om u te betrekken bij het antwoord op al deze vragen organiseert M.O.W. een open algemene vergadering waarop de huidige situatie inzake fi nancies, tewerkstelling en de lopende projekten alsook de opties voor de toekomst kun nen besproken worden. Deze open vergadering heeft plaats op maandag 21 novem ber 1983 om 20 u. in de lokalen van de Stad Nantes, Grote Markt 25, te Sint-Niklaas. Iedereen die interesse heeft voor de opbouwwerkorganiza- tie is van harte welkom.

De Voorpost | 1983 | | pagina 9