De grote en de kleine V fv Panelgesprek rond Paul Snoek dinsdag in Sint-Niklaas Christina Guirlande krijgt A. Blommaertprij voor «De Tocht door de ommuurde Tuin» Vandaag: kulturele toppers in Sint-Niklaas Een avond met Tine Ruysschaert te Aalst Christina Guirlande «Van Glenn Miller tot Stevie Wonder» Griezelnacht in Studio Select 3 Nog tot en met 4 december kan je in het exlibriscentrum aan de Regentiestraat 65 in Sint-Niklaas de retrospektieve met literair en grafisch-plastisch werk van Sint- Niklazenaar Edmond Schietekat (Paul Snoek) gaan bekijken. Deze huldetentoon- stelling kadert in derde lustrumviering van de kultuurraad. Ze heeft vooral dokumentaire waarde. Zondag 27 november onderneemt de Federatie Vlaamse Vrouwengroepen van Sint-Niklaas een uitstapje naar de expositie. Om 10.30 u. verzamelt men aan het exlibr iscentrum Dinsdag 29 november wordt in datzelfde exlibriscentrum een panelgesprek op het getouw gezet. Behalve Herwig Leus (samensteller van een totaalbloemlezing met poëzie van Snoek) en letterkundige Hugo Brutin is ook Adriaan De Roover aanwezig. In het onlangs bij Manteau verschenen, veeleer biografisch-anekdoti- sche boek met getuigenissen van en over Paul Snoek (ook dat werd door Herwig Leus samengesteld) laat Adriaan De Roover uitschijnen dat Snoek in zijn dichterlijke beginperiode een en ander aan hem ontleend heeft (dichter Gust Gils spreekt zich trouwens in dezelfde zin uit). Het wordt dus heel boeiend, dinsdaga vond. Kuituurattaché Jan Bral mag het gesprek in goeie banen leiden. De toegangsprijs bedraagt 50 frank. In de volgende editie van De Voorpost vertel ik hoe frivool en uitbundig door Edmond ofte Paul vaak «te keer» werd gegaan, in de vijftiger jaren. Paul Snoeks lotgevallen in het leger, in Rusland én het Waasland, daarover handelt immers het nieuwste Manteauboek... (wv) Davidsfonds met 'bedenkingen rond het jeugdboek' Het volmaakte jeugdboek. Wie zal het vinden? Voor de volwassene moet het educatief, literair, maatschappijkritisch sociaal-geëngageerd zijn. Voor het kind spannend en vol humor. De opdracht van de jeugdschrijver is niet. makkelijk. Weinigen lukken echt in de zware taak een werk te schrijven dat én door de ouders, én door de kinderen, én door ede uitgeverijen en vooral door de persrecensenten wordt aanvaard. Christina Guirlande is op het vlak van de jeugdlitteratuur zeker niet aan haar proefstuk toe. Tussen de tien onderscheidingen die haar werk reeds bekroonden, zitten dan ook nogal wat prijzen voor jeugdboeken. En precies de tiende prijs, de Herdenkingsprijs Alois Blommaert', was voor het davidsfonds de gelegenheid om in het Dendermondse stadhuis Christina Guirlande te huldigen met een avond rond het jeugdboek. Vandaag- is het vrijdag 25 november en viert de kuituur opnieuw hoogtij in Sint- Niklaas. Kom niet klagen dat je niet weet waarheen als je dit gelezen hebt: Jazz at the ooilegein de kalfac van het kollege, met The Jeggpap New Orleans Band. Zie daarover ons nummer van vorige week. Om 20 u. Hendrik Conscience. Over de schrijver die in Antwerpen met een standbeeld werd bedacht houdt prof. dr. Gust Keersmaekers om 20 u. een voordracht in de stadsbibhotheek, Heymanplein. De sociale dimensie van Conscience wordt toegehcht. «In ter kul turele volksmuziekwordt om 20 u. gebracht in het auditorium van Het Centrum, Grote Markt, door de folk-jazzgroep Osjan uit Polen. De formatie heeft al zes elpees op haar aktief. Een Duitse journalist heeft het door de groep beoefende genre genoemd Poolse India TropicalEen speciaal soort klankbeeld dus. Organisatie: vzw Karree. Steve Lacey Sextet is vanavond om 21.30 u. te gast in de Vienna Music Club, Walburgstraat 15. Meer informatie over dit optreden kregen we niet. Huize De Meerleer aan de Hofstraat is ook een ommetje waard, al gooit men het daar niet direkt over een kulturele boeg. Ze zijn er aan de zestiende geschen- kenbeurs toe. Nog toegankelijk op 26 en 27 november en 2, 3, 4 en 5 december. Vanavond wordt de beurs (vlakbij de Lievevrou wkerk) geopend, de toegang is (wv) Op 2 december aanstaande, in de feestzaal van het St. Jozefcollege Pontstraat-Aalst, te 20 uur stipt is Tine Ruysschaert met «Reinsert De Vos» te gast. Dit overbekende dierenepos hand van Broeder Alois, si- wellicht «het» tueert het Reinaertland c van de Neder- zich tussen Antwerpen- landstahge Middeleeuwse Hulst-Gent en Dendermon- literatuur werd prachtig de. Het omvat het Waasland hertaald door Ernst Van Al- als kern met, in het noord- .tena.-Het epos verhaalt hoe en, een deel van Zeeuws- Remaert de hele dierenwe- Vlaanderen en in het zuid- reld, met Koning Nobel op westen het Gentse ten oos- kop, te slim af is. Het is ten van Gent. doorspekt met fijne humor De rijksdag en de rechtszit- en ironie. Het Reinaertver- ting waarop Reinaert haal is in feite een persifla- gedagvaard werd, greep ge over de middeleeuwen politici van toen. zeer waarschijnlijk plaats te Daknam een van de ver- Dat nog steeds aktuele blijfplaatsen van koning werk dankzij zijn inhoud. Nobel. Daar ook werd Rei- werd vermoedelijk geschre- naert veroordeeld tot de ven door een monnik Wil- galg. Reinaert betrok het 'em' uit het Soete Waas- lanHhnin «Maperteeus» ge ïnd, in de jaren 1200. Rei- legen te Beervelde, vroeger lert I is in feite een zeer grondgebied van Destel- ije vertaling van de Fran- bergen, dierenroman Te plaid' Tine Ruysschaert is in het Rechtsgeding, geschre- Vlaamse land en in Neder land geen onbekende meer. Van kindsbeen af werd ze vertrouwd met de magie van het woord. Beide groot- gens een georgrafische ouders waren rasechte die van de Reinaert, ver- vrtellers en vader was ver bonden aan het amateursto- door Perrot de St. aid. De tweede helft naert I is louter nlijk werk enen in 'de Autotoerist' i 16 mei 1955, en van de neel. Behalve kursussen aan het Gents konservato- riiim, bij Rita Lafaut in Antwerpen, volgde Tine lessen «Stemtechniek» bij de zeer gekende stem peda goge Paula Lindberg te Amsterdam. Thans doceert zij aan het Koninklijk con servatorium te Gent, neemt deel aan internationale po- ëziefestivals in Praag en Rome, treedt vaak op in scholen-BRT en KRO. Haar voordrachten name lijk: Liefde van A tot Z, Als de ziele luistert. Het Mar- cusevangelie, Godfried Bo- mansvertellingen en zeker lijk Reinaert De Vos, staan op een zeer hoog niveau. Dankzij haar sober optre den komt alles zo ongekun steld, ongedwongen en le vendig over. Tine Ruys schaert beschikt immers over een meesterlijke stem- rijkdom. Luisteren naar deze grote woordkunstenares is niet alleen een leerrijke erva ring maar een voorrecht. Fijnproevers tot 2 december in de feestzaal van het St. Jozefscollege-deuren 20 uur stipt. TH Schmidt Stampvol zat de grote zaal en enkele geïnteresseerden moesten zelfs staande de avond doormaken. Me vrouw Roos Heymans- Dompas, voorzitter van Da- vidsfondsafdeling Dender- monde, was biezonder ge lukkig met die belangstel ling en Dendermondenaar Frans Dooms zorgde on- middellhjk voor niveau met pianowerken van Chopin. Dooms, die o.m. in Salz burg in de leer was, ook in het buitenland te horen was maar in Dendermonde zelf echt te weinig bekend lijkt. Voordrachtkunstenares Ri ta De Mulder bracht dan een eerste uittreksel uit het prijsboek van de avond: "De Tocht door de ommuurde Tuin'. De jury voor de toekenning van de Alois Blommaert prij s, bestaande uit Karei Vertommen, Clem Blom maert, Mariette Vanhale- wijn, Julien Haest, Hector Van Gijsel en Fons Raey- maekers motiveerde de toe kenning van de prijs als volgt: «De jury vond dat dit werk de lezer dadeüjk aan greep en dat de struktuur goed was uitgebouwd. Het historisch element (Venetië in de 16de eeuw) werd zeer evenwichtig gebruikt, de stijl is vlot en levendig. «Dit stelde Maria Jacques, zelf auteur en eerste gast spreekster, die dan verder enkele bedenkingen rond het jeugdboek maakte. Ze vroeg zich af welke kansen het woord, de geschreven taal bij de moderne 'audio visuele' jeugd nog krijgt Had het evenover het ont wikkelen van een leeskul- tuur. Stond erg kritisch tegenover het zgn. alterna tieven jeugdboek en tegen over de gevestigde recen senten van het jeugdboek. Maar, zo stelde mevrouw Jacques, er is hoop. Aktue le initiatieven rond het kin- der- en jeugdboek niéuwe prijzen voor de jeugdlitera tuur, de jeugdboekengids. Het is allemaal verheu gend. Als slot van haar erg gesmaakte uiteenzetting, dankte Maria Jacques Christina Guirlande en waardeerde ze in "De Tocht door de ommuurde Tuin' vooral de kleurig geteken de historische achtergrond en de rake psychologie van het hoofdpersoontje in dit boeiend jeugdboek. Na nieuw Chopinwerk van virtuoos Frans Doorns kreeg het pubhek een ander sterk staaltje uit het werk dat werd voorgesteld. Toen was het de beurt aan natio naal voorzitter Clem De Ridder. Hij prees de afde ling Dendermonde voor de organisatie en had het dan over het Davidsfonds als uitgever van boeken en in het biezonder als uitgever van jeugdboeken «Het is geen makkelijke opdracht en de verantwoordelijkheid is groot t.o.v. het lezend kind. Het Davidsfonds wil kansen geven voor de debu tanten en in tegenstelling tot de andere uitgeverijen kan het Davidsfonds ook een boek drukken dat min der renderend is. «Bij ons staan de vormende kwali teiten van het jeugdboek centraal. Christina Guur- lande is het vak volledig meester. Het feit dat het boek, nog voor het werd uitgegeven, de Alois Blom maertprij s kreeg, bewijst dat het Davidsfonds het bij erlaarse groep Puirek staat er weer ,3Ut OSTRftó» Jtd. Gfitar» Christina Guirlande (geboren te Moerzeke a/d Schel de, 11.11.38) studeerde aan de normaalschool in Sint-Niklaas Van 1977 tot 1981 maakte ze deel uit van de Advieskommissie voor de Letterkunde bij het Ministerie van Nederlandse Kuituur en ze was ja renlang sekretaris van de Kunstenaars voor de Jeugd. Thans is ze lid van de V.V.L. en de Scriptores Christiani en tevens provinciaal bestuurslid van de Schrijvers voor de Jeugd. Met «De tocht door de ommuurde tuin» is Christina Guirlande zeker niet aan haar proefstuk Ze publi ceerde o.m. al 11 kinderboeken en -verhalen, even eens 11 jeugdboeken en -verhalen, twee jeugdtoneel stukken en één stuk voor poppentheater, naast vier dichtbundels en één novelle Haar werk werd tot nog toe reeds bekroond met volgende onderscheidingen. 1974: Referendumprij8 voor het beste jeugdboek voor 'Vaarwel, Tonka!' 1974: Dr. Cordemansprij8 voor Letterkunde n.a.v. het Tony Bergmannjaar voor 'De Dans der Uren'. 1978: Premie van de provincie Oost-Vlaanderen voor bet beste jeugdboek "Het lied van de Condor' (in nanuscript) 980: Persprijs van Groot-Dendermonde voor volle- Ig werk 981: Poëzieprijs van de stad Blankenberge en de Kofschip-kring. 382: Premie van de Bladen voor de Poëzie voor de mdel Testament' '82: Speciaal-poëzieprijs '82: Albert de Longieprijs voor Poëzie 83: Herdenkingsprijs Alcfls Blommaert voor het beste jeugdboek voor «De tocht door de om muurde tuin» (in manuscript) Berlare. De rockgroep Puirekis op 3 december terug voor eigen publiek (jj) Zaterdag 3 december treedt de Berlaarse groep «Pui rek» na een twintigtal voor stellingen in Vlaanderen, weer in eigen gemeente op. In oktober van vorig jaar nam de groep deel aan ver schillende talentenjachten en vrije podia. Dat bleek niet onopgemerkt te zijn voorbijgegaan. Puirek mocht zelfs optredens ver zorgen in verschillende jeugdclubs zoals Juvenes, Snuffel, Dido, Joko en an deren Tevens verscheen Puirek met onder meer The Kids, 2 Belgen, Ostrogoth en anderen op de affiche. Puirek stelt haar ver nieuwd programma op 3 december voor in de paro chiezaal te Berlare. Het pro gramma neemt om en bij de 70 minuten in beslag en bestaat uit 2 covers, uit vol ledig eigen werk. Voor en na het optreden is er een td met Galaxy 2000 voorzien De voorstelling yangt aan om 19.30 u. Kaarten zijn te bekomen in voorverkoop aan de prijs van 60 fr. en aan de inkom aan 80 fr. Puirek bestaat uit Dirk Venneman (zang). Dirk Van Kerckhove (solo gi taar), Marc Van Kerckhove (basgitaar), Benny De Bac re (drumB), Ronny Nilsen (slaggitaar en synthesizer). Dirk De Corte (geluidstech nicus) en Marc Van Boven (roadie en lichttechnicus). Vermelden we ook nog dat Puirek op 10 december op treedt in de Ancien Belgi- que te Brussel, samen met de Antwerpse groep Nik kel. Dat in het kader van een BRT uitzending «Neem je tijd.» Lokeren Big-Band Studio 10 bestaat uit 26 muzikanten en werd opgericht in april 1977. Daar waar de eerste herhalingen slechts met een zestal muzikanten gebeurde is deze formatie heden uitgegroeid tot een volwaardige big-band. Big-band muziek mag zeker niet vergeleken worden met fanfare- of harmoniemuziek en het is dan ook voor de muzikanten en hun dirigent Leo De Smet hard werken geweest om het programma dat zij te Lokeren op 25 november zullen brengen in elkaar te steken. Dat hun inspanningen niet voor niets zijn geweest bewijst toch hun intussen gevestigde naam. De muziek die op het programma staat biedt voldoening voor een zeer groot publiek gezien niet enkel jazz op het programma staat. Vandaar ook de gekozen titel «Van Glenn Miller tot Stevie Wonder». Melodieën van o.a. Glenn Miller, Count Basie, Duke Ellington, Cole Porter, Stevie Wonder komen aan bod. De avond ingericht in samenwerking met het ouderkomi- té van de school zal plaatsvinden op vrijdag 25 november 1983 in de feestzaal van de rijksbasisschool, koninklijk atheneum, Azalealaan 2 te Lokeren, en dit te 20.15 u. stipt. Kaarten kunnen bekomen worden bij alle leden van het ouderkomité, bij de leerlingen van de basisschool en op de avond van de voorstelling zelf aan de kassa Inkomprij zen: volwassenen 100 fr., kinderen 50 fr. werkkrat uit het bet Pari wert van ie naar mantel omgeb niet Detech: werl niet k (bak klucht om tege »e ton» te brer ik ko wer toe »n nog met gei roten n Dendermonde. De genodigden bij de uitreiking van de Alois Blommaertprijs stadhuis (vh) de grimt liis: mets wer ten om d rs in d xbeeft c het rechte eind heeft». Nogmaals mocht pianist Dooms het pubhek boeien en toen kon Christina Guurlande, geboren te Moerzeke op 11.11.38, met enige emotie de talrijke aanwezigen danken. Voor al het feit dat in de zaal nogal wat kollega's jeugd schrijvers aanwezig waren stemde haar heel gelukkig. Een prachtige herfstavond, vond Guirlande. En ieder een was het daar roerend mee eens. De Kredietbank kreeg dan de zware taak iedereen nog van drankje en een hapje te voorzien. Het lukte nog ook. De 'avond van het jeugdboek' werd meteen Dendermonde. Davidsfondsvoorzitter erg aardig afgerond. handigde aan Christina Guirlande de A. Blom Hugo Aerts voor haar boek "de tocht door de ommuurde fuüi. 3 Nationale tournee ook in Sint-Niklaas De vzw Independent Films, tot nu toe vooral bekend als organisator vu celsgelad het jaarlijkse filmfestival in Knokke-Heist, zet op spektakulaire wij» fler van zijn derde werkjaar in met een nationale tournee van de Night of tb btlraad-fi Demons» één van de grote suksessen van het hogervermelde festival, Tijdens zo'n nacht worden drie uitstekende griezelfilms pal na elkaar vertoond! het is de bedoeling, op deze manier een aantal minder bekende, ten onrectJ onderschatte klassiekers het sukses te bezorgen dat ze verdienen Op een perskonferentie in Antwerpen werd het programma van de natan tournee voorgesteld door Mare Punt, voorzitter van Independent Films en dec Temse afkomstige Jan Verheyen, manager van de vzw en ook verantwoordt^" voor de programmatie en organisatie van de «Night of the Demons» Behalvei Boom, Brugge, Zottegem, Gent, Genk. Kuume, Waregem en Hasselt zal spektakulair evenement ook te genieten vallen in Sint-Niklaas, en wel op 2 december om 20 u. in Studio Select op de Parklaan. Om 20 u. wordt gestart met «Los Ninos» (de kinderen van de apokalyps) Narciso Serrador met Lewis Fiander. Op een eiland voor de Spaanse kust hebte de kinderen alle volwassenen uitgemoord en zijn nu heer en meester over bel eiland. Als op een dag twee nietsvermoedende Engelse toeristen het eiland kans bezoeken, worden ze genadeloos opgejaagd door het ontketende kinderleger. «Los Ninos» werd op het Festival van de Fantastische Film in Avoriaz zeer onderscheiden met de «prijs van de kritiek». "Night of the demons» in Sint-Niklaas. Deze dame weet nog niet wat hot'' wachten staat in "Kingdom of the spiders Om 22 u. is het de beurt aan «Kingdom of the Spiders» van John Cardosi» William Shatner, Tiffany Bolling, en Woody Strode in de voornaamste rollen 1» deze keiharde film zijn het honderden vuistdikke, behaarde en zeer agressie" spinnen die het de bewoners van een klein Amerikaanse stadje érg lastig maW- Na een spannende, tergend trage opbouw gooit regisseur John Cardos registers open en kunnen we naar hartelust gruwelen met talloze close-ups^ wriemelende spinnen die zich tegoeddoen aan mensenvlees Voor de overlevenden is er dan om 24 u. nog «Squirm» (de nacht van reuzewormen) van Jeff Lieberman. Tijdens een onweer breekt een elektriciteit^ loon af en worden duizenden volts de grond ingejaagd De plaatselijke wonn® gaan daarvan flink aan het groeien, komen massaal naar de oppervlakte® overspoelen (letterlijk!) het dichtsbijgelegen dorpje. Regisseur Lieberman man»1 funktioneel gebruik van de irrationele vrees van mensen voor alles wat kr slijmerig vies is, en beryikt in een aantal werkelijk sublieme shock-sènesee niveau dat tot op heden zelden werd geëvenaard Alle films worden vertoond in hun originele, integrale versie met tweetaup ondertitels. De inkomprijs voor een volledige nacht bedraagt 300 fr. m voor*® koop aan de kassa van de zaal 270 fr. Indien de zaal niet is uitverkocht, zijn ff per film afzonderlijke tickets tegen 150 fr. Het aantal plaatsen is beperkt vooraf reserveren is bijgevolg aan te radenM De «Night of the Demons - On Tour» is een produktie van Jan Verheyen en Mi Punt voor vzw Independent Films. oncelin hff'jn.

De Voorpost | 1983 | | pagina 20