Paul Snoek te boek: kroniek over een kreatieve krachtpatser Overaanbod aan muziek- en theaterprodukties in Sint-Niklaas E «Oude Garde» nu met «Eekhoorntjes» Kink in kabel van kollegejazz Grote belangstelling voor Vlaamse Zangavond in Temse De schilderijen van Paul Snoek Een retrospektieve? te Dat is wel wat anders! Ts «Z J6 - 2.12.1983 - De Voorpost He kunstavond door de Koninklijke Harmonie «De CAude Garde», verleden maandag in de feestzaal van het stadhuis aangeboden, werd iets speciaals. Niet alledaags was de ge- ten. Met «Die schone Galat- weldige toeloop waarbij thee» van von Suppe, een bleek dat voor dergelijke selektie van walsen van Le- manifestaties de feestzaal har en de zeer gekende van het stadhuis niet groot «Suite Oriëntale» van Fran- genoeg is. Tientallen luis- cis Popy kregen amateurs teraars stonden inderdaad van eerder klassieke mu- aehteraan recht gedurende ziek alvast hun gading, zowat tweeënhalf uur Voortreffelijk werk onder Wat echter meest in het oog leiding van dirigent Ed- sprong was het eerste op- gard Branckaert voor de treden althans te Aalst gelegenheid in witte smo- want voor BRT 2 was dit king al was de begelei- reeds gebeurd van een ding nogal luidruchtig en pas opgericht zangkoor werden overmatig veel deci- van liberale gepensioneer- bels geproduceerd, den. Toen met het paasfeest Meer naar het populaire een Gents seniorenkoor te genre werd geëvolueerd Aalst optrad, groeide de met een «Rendez-vous bij idee dat zulks ook in de Franz Lehar» en eigentijdse Ajuinenstad moest moge- filmmuziek van Morricone. lijk zijn. Onder impuls van Wie solistische optredens L4w. Van Renterghem- verkoos, kreeg zijn gading DTiaeseleer en Pierre Troch in «Holiday for strings», werd dit dan ook gereali- «De Eekhoorntjes,» het seerd. Vooral door de be- L.B.G.-zangkoor een 25- reidwillige medewerking tal dames en heren, brach- van dirigent Roger Bracke. ten onder leiding van Ro- In aanwezigheid van o.m. ger Brache de vruchten van schepen Dooms en gewezen hun zowat 6 maand repe- schepen Gaston Van den teren. Eede bracht het korps een Met «Op de purperen hei» programma waarbij zowat van Preud'homme werd di- iedereen aan zijn trekken rekt de volkse snaar be- kon komen. Tamelijk lang speeld en in «Souvenir» van alleszins, zodat kommen- Robert Stolz klonk wee- taar bij de stukken door moed en nostalgie door. In presentator Alois Adriaens- een tweede optreden haalde sens achterwege werd gela- het ensemble opmerkelijk 'De Nieuwe Snaar' te gast in Waasmunster Op zondag 4 december is er te 20 u. een optreden van 'De Nieuwe Snaar' in de zaal van het parochiaal ontmoetingscentrum. Rivierstraat 4 Dit optreden kadert in hun nieuwe tournee doorheen Vlaanderen met hun fragmenten uit de geïllustreerde muziek. POC-kultureel uit Waasmunster was er dan ook als eerste bij om dit folk-trio te kontakteren. Jan De Smet (akkordeon en zang), Kris De Smet (hobo en zang) en Geert Vermeulen (cello, viool en zang), hebben De Nieuwe Snaar in een heel nieuw kleedje gestoken. Zij kunnen nog moeilijk als folk-trio beschreven worden. 'Fragmenten uit de geïllustreerde muziek' bevat muziek van Mozart tot de Marx Brothers, de onderwereld van Chicago, ekologische stapliederen, super-reggae en rock and roll. Dat alles wordt met een pikant-humoristische saus overgotenIn het buitenland is de reputatie van deze mensen bekend. Ze doorkruisten reeds Nederland, Frankrijk en Zwitserland met dit programma Criti ci reageerden overal zeer entoesiast en bleken zich werkelijk geamuseerd te hebben, zodat ook in het POC te Waasmunster een grote belangstelling mag worden verwacht. (pvg) Adjektieven en substantieven ter aanduiding van voortdurend de aandacht doen geweest lnh„, een persoonlijkheid: egocentrisch, speels, viriel, op zich gevestigd hebben, den-Oosten wel Maai J motorfan, rijk, eigenzinnig, streber, lichamelijk, de show stelen». Nic Van aan de woestijnrand bourgeois, opportunist, hautain, rebel, vitaal, ex- Bruggen: «Hij was meer ge- meubelmarchand, de trovert, boegbeeld, sportman, energiek, vrijbuiter, door de uitdaging tie had wapens te autoritair, meedogenloos, spontaan, hoogmoedig, dan door het ^reikte resul- verkopen? Hat kan avonturier, begaafd, dynamisch, eenzaam. taat» Snoek kon alles), ma Edmond André Coral ie Schietekat, zoon van Omer Snoek groeide in weelde William en Paula Sylvia Snoeck. Zijn pseudoniem, °P 1S n'e^ onbelang- Paul Snoek, ontleende hij aan zijn moeder (met wie ha"g, naar ri-}k~ hij op héél goeie voet leefde). Snoek (de kuituur- Sen nfe^eStifhet es- van de eerste totde'^ bonzen van zijn geboortestad Sint-Niklaas volhar- tablishment loopt als één letter 00011 Eea ta* den m de boosheid door zijn artisiteke naam als van de vele rode draden sche film 18 dit Snoeck te blijven spellen in kulturele publikaties door het boek Stel dat hij Dat neemt niet weg de, boek dat Herwig LeUS|, r._„i o i. samenJÏ eigeci) immens intens kleur werd gegeven, kracht werd ingespoten. Op alle mogelijke, ook onmogelijke manieren. Hij ontketende gedichten en toestanden, hij daagde uit, provoceerde en jongleerde. Zijn oeuvre was aristokratisch, had niveau. Daarover is men het nu sukses met werk van Odi- nu waren de prestaties, al- lon Mortier. Besloten werd les in verhouding geno- met een indrukwekkend men, merkwaardig (al •- u». u, uu K ^n. moj» T «Vlaandren m'n land» op maakte de dirigent het zich we* eens geraakt. Zijn leven was een aaneenrijging er nader op ingaat blijkt Hp«/nhnfc tekst van Frans Van Cau- met de bandopname als be- van happenings, een zee van tumult, wenbergh. Acht jaar terug geleiding lang niet makke- begon de Oude Garde haar lijk). Zijn voornaamste op- Overzichtje van die lange- geerd door de natuur Vrijt Ceciliakoncerten ook vo- gave leek er immers kaal te stofferen met «Con bestaan de «begeleiding' Amore». Momenteel ge- trachten te volgen (iets wat rekte roes, die reis van met Jeannette Hacquaert jeugd naar volwassenheid en Bea Verschueren. het en verder. Sjaaltjes (aange- raakt af. Heeft zowel een beurt dat met «de Eek- hem niet altijd lukte). Met maakt de ouderlijke fa- katholieke als socialisti- hoomtjes». Alleszins een «White Christmas», een ge- sympatiek ensemble, vol zamenlijk optreden van goede wil en inzet dat, mits Harmonie en Zangkoor, doordrijven en verfijning, werd geanticipeerd op de hogerop kan komen. Reeds komende kerststemming. Optreden van de New Orleans Jazz Band uit Dender- monde in het kollege van Sint-Niklaas, vrijdag avond. Swingend sfeertje bij candelight, zéér ge dienstige jongelui die gul serveerden, ambiance, propvolle kalfac. Om acht uur moest de manifestatie starten, was de zaal al tot barstens toe gevuld. Maar de jazzhappening bleef tot een gezellig samenzijn beperkt, zou pas een uur later écht van start gaan De organisatoren van «Jazz at the college» waren duidelijk verveeld met de situatie. Er kwam een technische kink in de kabel omdat de firma uit Sint- Niklaas die voor het geluid zorgen moest zeer laattijdig ter plekke was. Na negenen werd het dan 't Was amusant en 't klonk kloek van de stad) is goed twee jaar geleden verongelukt, niet «rijk geboren» was ge- Bijna 48 jaar werd hij. Té kort leven dat echter weest, zou hij dan even ta lentrijk als dichter, als schilder ook, geweest zijn? Misschien niet Het heeft alleszins een en ander ver gemakkelijkt. Snoek deed alles om de eer ste of de beste te zijn. Als je er nader op ingaat blijkt zijn arrogantie slechts een harnas te zijn geweest Vast staat dat hij zich met erg veel dynamiek op alles wat hij aanpakte toelegde, hij was danig begaafd. Hij lag permanent dwars en stuurde daar ook op aan. Snoek zegde zelf: «Van zo dra iets cliché wordt wil ik het anders». En nog: «Mijn hele leven is een contra donk «de snelste autorit die diktie». ooit gereden werd» op dat Paul Snoek in z'n haat-lief- trajekt. Belandt in Gent (ca- deverhouding tot zijn ge- fé De Amber en zo) en stu- boortestad. In zyn hoeda- deert daar, avonturiert in nigheid van kreatieve kapi- Antwerpen (Gard Sivik, talist. Paul Snoek, Pool Hessenhuis) en leeft en Snouque in een spielerei, dicht erop los. Ontmoet Als spilfiguur op zovele Mylène Vereecke, zij wordt feestjes, hoe hij een glas zijn vrouw Hij gaat uur- verorbert bijvoorbeeld en werken verzamelen, sticht een gehandikapte verne- een kunsthandel, met z'n dert Depressies, een eufo- De eenzaamheid ten- een kroniek van reis, roezen, een machtigt», geschikt dokument 's een machtig meesfc^ man. Interviews, hr ter verklaring van dichtwerk vaak en te vrolijking van de lezer_ zelden. Veel inforng over zijn losvaste band a Leuk .Moord» geworde: ging Ni« handen 1 jets graj men pub Inhoud De P' zegt hie Schollae: en vrou (Bilde Ti le van h Maar na ach van briek in de Sint-Niklase An- sche partijkaart op kerstraat) verkopen, ge- plots. Gaat met burgemees- dichten aan de man bren- terszoon Johan Van Dorpe gen als sjaaltjes. Schietekat op zwier, onderneemt van is gefascineerd, gebiolo- Waasmunster naar Haas- Dokument «De wonderlijke avonturen van Paul Snoek in Vlaande- overal De on dertitel geeft géén korrekt beeld weer van de inhoud In Rusland is niet zó veel te Aalsr. Dirigent Edgard Branckaert leidde het Ceciliakoncert van de Oude Garde a Wéken na elkaar maken we 't nu al mee in de Wase hoofdstad. De kuituur klotst je op straten en pleinen tegemoet, middels affiches en boodschappen uit vrije radio-toestellen. De kunstgalerieën (Bank Brussel Lambert, De Nieuwe Tijd, New Katrol Alley, Kredietbank) bieden vaak boeiende exposities aan, rijgen een apart circuit c.-ineen naast het expositiepakket dat middels de stad of m.m.v. de stad aangeboden wordt (Lukasgezellen tot vorig weekend in 't museum, in december de Wase Kunstkring - in het Spectrum van de stad staat een kanjer van een lapsus: Tumkring -, Paul Snoek in 't exlibriscentrum en dra eindejaarsgrafiek). De muziekliefhebbers zoeken enig evenwicht op al die notenbalken, en vorige vrijdagavond kon je het meemaken dat liefst drie (boeiende) jazzmanifestaties tegelijk op 't getouw werden gezet De amateurs van theater en show en zo hebben élke dag prijs in Sint-Niklaas, in cflfe mate zelfs dat de maskerade Mummenschanz op dezelfde avond als Up with People (dat laatste in de stadszalen) geprogrammeerd stond. En dan is er nog wat film (daar lijkt men elkaar minder in 't haar te zitten), poppenkast (gastvoorstellingen n.a.v. het Oekedoeleken-jubileum), literatuur (Conscience onlangs, Christina Guirlande straks, het Paul Snoek-kolloquium vorige dinsdag), de toeristische diamontages blijven aanrollen Is er wel een markt voor ai die mooie of belevenswaardige toestanden? Kunnen de Wazenaren dat wel slikken, terwijl ze toch op hooguit een kwartiertje rijden van Antwerpen vandaan zijn en zich ook daar een en ander afspeelt? Moet er geen zuiniger, omzichtiger schouwburgbeleid worden uitgedokterd? Nu lijkt men zowaar het verzadigingspunt voorbij. Het is goed dat een aantal privé-instanties (Jonge lïamer, de BBL, Jeugd en Muziek, de Vienna etc laten blijken dat zeaktief zijn, maar wat zich thans voordoet in Sint-Niklaas vind ik van 't goeie echt teveel. Want buiten Sint- Niklaas. er nog maar nét buitengebeurt óók een en ander Van Eva tot Vienna Neem nu de muziek. De Vienna Music Club in de Walburgstraat 15 (jazz) plakt zelfs in Antwerpen affiches aan, in december zijn een drietal belangwekkende koncerten geprogrammeerd. Liefst twéé laureaten van de Kon Elisabethwedstrijd komen straks naar Sint-Niklaas, er zijn koncerten voor bij 't aperitief en voor tussen de soep en de patatten Eeh poging tot kronologie geeft dit resultaat. Vandaag, vrijdag 2 december, het Burton Greene Quartet in de Vienna Music Club (21u30). Maandag 5 december pianorecital met KE- wedstrijdlaureaat Boyan Vodenitcharov in het auditorium van de muziekakademie(20 u). Woensdag 7 december middagkoncert 12u30) in de Bank Brussel Lambert. OLVrouwplein. Herman Struelens vertolkt werk van Haydn, Schubert en Mozart. Donderdag 8 december brengen Eva Maria en Jef Van den Berg Wienerliederen ten gehore in de stadsbibliotheek (20 u). Vrijdag 9 december het Frank Canino Quartet uit de Verenigde Staten in de Walburgstraat (2lu30). Zondag 11 december verzorgt Paul Van Egghen uit Sint-Niklaas (cello, klavecimbel, dwarsfluit) een aperitiefkoncert in het auditorium van de muziekakademie. Op naar zaterdag 17 december. Dan zit de schouwburg gegarandeerd stampvol voor een extra opvoering van «Eine Nacht in Venedig» van Johan Strauss door het zéér populaire Sint-Niklase Belcantogezelschap. Voor diezelfde dag is in de muziekakademie een muzieknamiddag in kerstsfeer voorzien (programma bij het ter perse gaan nog niet bekend). De Vienna heeft voor die avond (21 u30) het Y vonne De Kok Mary Hehuat Trio naar de Walburgstraat geïnviteerd 's Anderendaags dan het langverwachte optreden van Pierre Volondat in de Don Boscokerk (kerstkoncert Jonge Ekonomische Kamer, 20u30). Wie van avant- gardepianomuziek houdt kan in de Vienna op woensdag 21 december (21 u30) nog een optreden van Borah Bergman bijwonen. Spektakel De schouwburg en aan verwan le instellingen Het begint wel vreemd, dit weekend, met twéé toneelgezelschappen van nieuw-Sint-Niklaas op diezelfde zaterdag 3 december aan de slag Baudeloo vertolkt ook vandaag 2 december in Sinaai 1parochiehuis) Verheezens «Caribische Zee» en Tij 1 gaat behalve zaterdag ook zondag en maandag de volkse toer op schoonbroer Paul Lambert. Schrijft in «Nostradamus» slotte, over zijn tweelingzonen Gaat op de Veile in Temse wonen, zijn villa is soms goktent. 1966. Atlas. Een paalfun- ren,"in Rusland deringsbedrijf in West- elders ter wereld' Vlaanderen. Snoek ver huist naar Nieuwpoort- Bad Is een goeie verkoper maar een slecht manager. Het palenbedrijf kapseist. Snoek verhuist naar Sper- malie, heeft er een oude boerderij gekocht. Legen darische weekends in Her- beumont, in het buitenver blijf van de Van Dor pes. Snoek eet wormen op en Zaterdag jl. vond in de gemeentelijke schouwburg van levende slakken. Een poos- Temse een Vlaamse Zangavond plaats, georganiseerd je is hij motorcrosser, zie door het gemeentebestuur en het Overlegkomitee der zijn «Bultaco 250 cc» Vlaamse Verenigingen van Temse (1971) Onder invloed van Het betrof de eerste soortgelijke manifestatie in Temse vooral Louis-Paul Boon be- sinds het Davidsfonds er in 1973 mee stopte sluit hij in 1972, zich enkel Waar de organisatoren voor deze eerste heruitgave aan de schilderkunst te hadden gerekend op een goede tweehonderd aanwezigen, wijden. Hij kreëert surrea- werden zij aangenaam verrast. Inderdaad, niet minder listische doeken die in den dan 320 enthousiaste belangstellenden woonden de zang- beginne goed verkopen, avond bij. Onder hen: het bijna voltallige kollege van Komt in kontakt met Marti- burgemeester en schepenen, en Frans De Meyer, zoon van në Laroye, zijn tweede Willem De Meyer (aan wie een speciaal in memoriam in vrouw. Snoek ontpopt zich het programma was verwerkt) als kampioen-spaghettivre- Bariton Simon Waltens, het koor De Wase Lijsters o.l.v. ter. mislukt als reisrepor- eerwaarde zuster Rita, pianist Erwin Van Bogaert en ter voor Knack, doet z'n massazang-leider Tonny Dieltiens zorgden voor een zeer verschijning in de BRT- geslaagde en stijlvolle avond op niveau. Wies Andersenshow. krijgt Er kan niet aan getwijfeld worden dat Temse volgend een baan in het zeepreven- jaar een nieuwe editie van de Vlaamse Zangavond beleeft torium van De Haan maar ook die laatste job houdt hij en Hessenhuis in Ann? pen. met Cobra nadien^ brieven naar Jan W» vens of hoe wezenlij) van (zijn vriend) Pa» verschilde. Zijn .ken pondentie» met Clam band met de bewust eliUy maar als practical joke a stane Pink Poets. De w geling van kunst en to ness. Is poëzie, is schik kunst wel met zaken te verzoenen? Superbe Snoek wig Leus heeft de broka ken van een pikareske» zei samengelijmd. De mensteller bezorgde ooh zevenhonderd pagina's» vangrijke «Verzamelde p dichten», eveneens metv. paarse cover, dat boek i scheen in '82. Nu ligt kollage voor van krats krachtpatserijen, van luk en geldgewin, van' derheid en tumult. Wouter VLOEBEBS «Ik ben steeds op doomt samengesteld door Hen, Leus, verscheen bij Ms teau. Formaat 21,5 cm. 282 blz., paperba 575 fr. in de schouwburg met «Sengzen? Op de bank vaneigestOver de «Obscene fabels» van Jan Decleir. een organizatie van De Spiegel, op 6 december (dinsdag) hebben we 't al gehad. Daags tevoren. 5 december is in de Vienna (Walburgstraat) Ivonne Lex te gast, ze geeft een monologue intérieur van Simone De Beauvoir ten beste, «La femme rompue^i heet de naar theater getransponeerde novelle (om 20 u). 8 december, woensdag, stadsschouwburg optreden van Theater Antigone uit Kortrijk met Peter Nichols «Een dag uit de dood van Plet Snot»een aangrijpend-vormend- grappig stuk over de problemen van en met een hersenverlamd kind. 9, 10 en 11 december, Katholieke Kring in Nieuwkerken, «Een huis van blauwe blaren» door De Vlasbloem, in regie van Marcel Smet. 10 december, zaterdag, stadsschouwburg, een populaire klassieker: De Charels, alledrie, brengen «Ice Cream Carlo» (20 u). Zondag 11 december extra opvoering (20 u)van «De bekoringen van Sint- Antonius. het scoutsspektakel waarrond wé vorige week blije tijdingen brachten in De Voorpost. Dinsdag 13 december, steeds in de schouwburg, vakantietrip van een boekhouder (Piet Bambergen). komische konfrontatie met een vertegenwoordiger in biscuits (René Van Vooren): hotel op stelten door toedoen van De Mounties («Lief voor elkaar»), 20 u. Donderdag 15 december, schouwburg, 20 u, Nederlands Toneel Gent speelt «La Ronde» (een niet lang vol. In 1978 verhuist hij naar Varsenare. Financieel gaat het hem niet voor de wind. Voor Sportmagazine speelt hij freelance sportjourna list. hij wil meer honora rium. zijn bijdragen vallen bij de redaktie niet in de smaak. Snoek wordt an tiekhandelaar. verkoopt zijn horlogeverzameling Reist naar Amerika. Wordt, in 1980, copywriter en eind van dat jaar gaat hij meubelen verkopen aan de Arabieren. Koopt een sjieke Alfa Romeo Vertroetelt zijn poedeltje Oscar. Veron gelukt op 19 oktober 1981 in het Westvlaamse Egem. De vrienden Ze waren talrijk, de vrien den van Paul Snoek, ze ge tuigen in een onlangs ver schenen boek vol inter views en anekdotes. Claus en Snoek waren rivalen. Claus laat zich kritisch uit over Snoek. Pink poet en copywriter Nic Van Brug gen ging dichten onder im puls van Paul Snoek. Ad- riaan De Roover illustreert dat Snoek literair wat ge pikt heeft van hem. Getui- Van 13 tot en met 23 januari genissen van klasgenoot van volgend jaar wordt te Tony De Schrijver, van Brussel het 62ste Internatio- Snoeks leraar Anton Van naai Salon voor auto's, moto's Wilderode. van Jean Vanla- cn fietsen georganiseerd turn. Johan Van Dorpe. Liefst zeven Heizelpalcizen Gust Gils, Hugo Brutin In- werden aan de konstrukteurs drukken van zijn vrouwen voor personenwagens voorbc- Mylène en Martine. impres- houden. Paleis II is toegewc- sies van familieleden, van zen aan de exposanten van Jeannette Hacquaert en Bea moto's, scooters en brommers Verschueren. Een lange en in paleis 7 kregen de kon- sliert die je de kontoeren strukteurs en invoerders van van zijn persoonlijkheid op fietsen een plaats. levert, zie de adjektieven en substantieven in m'n aan-- De Ford Motor Company hef Een resem herinnerin- heeft zopas een participatie Éffn en momentopnamen van 30 procent verworven in die leven én werk duiden. Otosan. een dochtcrondcrne- verklaren zo mogelijk, ming van de KOG groep. Oto- Enkele frappante uitspra- san is een Turkse firma die ken- Adiraan De Roover personenwagens en trucks z'et Snoek als een «geloof- bouwt cn fabrieken heeft in waardige exhibitionist». Istambul en Inonu. Hugo Brutin: «Hij wou vicieuze, opnieuw komische cirkel) van Arthur Schnitzler; dat wordt frivool en pseudo- burger lijk. Maandag 19 december komen in de schouwburg de fans van het Mechels Miniatuur Theater aan hun trekken als René Verreth «De moeder van David S.van Yvonne Keuls regisseert; over ouders van drugverslaafden, in 32 momentopnamen Poppentheater nog. Op 3 december in het exli briscentrum Oekedoeleken met een Sinterklaasstukje, op 10 december poppentheater Sjapoo uit Deurne, om 14u30 telkens. En dan is er nog, vanaf zaterdag 3 december, de antiekbeurs in de stadszalen (zie uitvoeriger informatie elders in dit blad) en vannacht filmisch griezelen in de Select aan de Parklaan Moet er nog kuituur zijn? W.V. minnare helpen Anton thriller gewerkt verhaal, ten: pai beuren bliek te keerd) kers v£ shene f de zi door on lane tu. bliek D geen'vc uit zyn dingen wordt chisch gebeurt Iet lee iing of blijkbar jo grot onweer overgin Regis* heeft ze werksti heeft ra potenti nten iPeU ter irplcx Ider De Snoek-tentoonstelling in het Sint-Niklase exlibriscentrum verdraagt helemaal niet de titel 'retrospektieve'. Daarvoor is ze te onvolle dig. Deze klacht weerklonk luid, dinsdaga vond, tijdens een panelgesprek rond de figuur van Paul Snoek. Een ware retrospektieve neemt veel tijd en moeite in beslag. Wil men in Sint-Niklaas een echte overzichtstentoonstelling organiseren, dan gaat daar een jarenlange voorbereiding aan vooraf en een zaal waarin zeker 150 schilderijen een plaats kunnen vinden. Deze opmerkingen hoorde men uit de mond van de panelleden en enkele mensen uit het publiek. Hugo Brutin, panellid en één van Snoeks goeie vrienden, stelde een samenwer king voor tussen het stadsbestuur, hemzelf. Herwig Leus en nog enkele anderen om elk schilderij van Paul Snoek te achterhalen «Paul Snoek maakte het ons trouwens gemak kelijk. want hij noteerde en omschreef zijn schilderijen nauwkeurig.» merkte Hugo Bru tin op. De schuldige voor deze onvolledige tentoon stelling is niet het Sint-Niklase stadsbestuur maar wel het Vlaams kultureel centrum De Brakke Grond in Amsterdam. De verantwoor delijken daar hebben zich blijkbaar weinig moeite getroost, verklaarde Nic Van Bruggen die ook aan de debattafel had plaatsgenomen. Behalve Hugo Brutin en Nic Van Bruggen- dichter, copywriter, sportjournalist en goede vriend van Snoek namen ook Adriaan De Roover en Herwig Leus aan gesprek deel Herwig Leus schreef de recent verschenen Snoekbiografie, De Roover was redakteur bij het literaire tijdschrift 'De Tafelronde', ^driaan De Roover maakte kennis met Ed mond Schietekat (er was toen nog geen sprake van de naam Paul Snoek) toen die zijn eerste stappen zette in Antwerpse literaire kringen Hoewel Snoeks eerste gedichten veel gebreken vertoonden zag De Roover wel wat in hem Vooral het grote assimilatievermogen en 'de woordmagiër' in Paul Snoek vielen Adriaan De Roover meteen op Nic Van Bruggen ontmoette Paul Snoek rond 1958. Van Bruggen vertoefde graag in het gezelschap van Paul Snoek, toen al een naam in literaire kringen. «Hij was een idool, een voorbeeld en men was blij als hij naast je in een café stond» vertelde Nic Van Bruggen. De derde spreker, Hugo Brutin. legde de na druk op de schilderende Snoek, die steeds kreativiteit en kommercialiteit trachtte te ver enigen. «Hij poogde de onmogelijke dingen aan elkaar te paren» meende Hugo Brutin. Niettemin blijft Snoek een onderschat schil der. Artistiek stond hij nog in een beginperio de maar toen al toonde hij tekenen van zijn groot schilderstalent, besloot Hugo Brutin. Voor Adriaan Van Roover en Nic Van Brug gen blijft Paul Snoek vooral een dichter. Als dichter zal hij over honderd jaar nog bekend zijn, maar als schilder is dat nog niet zo zeker, voorspelde één panellid. P.S. ij

De Voorpost | 1983 | | pagina 26