De Sint-Niklase rijksscholengemeenschap heeft haar bestaansrecht bewezen smoelentrekkers Marnixring Aalst lauwerde polyvalente Herman Candries elli AC! ove 4 - 2.12.1983 - De Voorpost Minister Coens stuurt op integrale kommunautarizering aan Vervolg van blz. 1 Aktief pluralisme Het rijksonderwijs is nog im mer doordesemd met socialis tische en liberale cellen en strukturen. al noemt het zich zelf graag pluralistisch. Een verwijt is dat niet. ik konsta- teer enkel. Ik stel vast samen met bijvoorbeeld Willy De- graeve. die volop in het rijks onderwijs opgroeide en zijn karrière opbouwde in dit net. Degraeve voelt zich trouwens wat gestigmatizeerd door het rijksonderwijs, hij zei het za terdag zelf. De liberalen druk ten éérst hun stempel op de oudleerlingenbond van 't athe neum in Sint-Niklaas. zie een mecenas als de industrieel Ed- mond Meert De socialisten kwamen in de dertiger jaren over de brug (Jozef Vercaute- ren e.a.) en stichtten óók een oudleerlingenbond. In 1945 werd dan de VKOAS ofte Vriendenkring Oud-Athe neumstudenten. een koepel ei genlijk, opgericht. De VKOAS verrichte verdienstelijk werk. dat staat buiten kijf. Oprichting van een boekenfonds in 1952. autono om worden van het boeken fonds in 1966 (oudleerling Georges Smet deed een gift van wel een half miljoen). Wil ly Degraeve had het zaterdag over de de princiële ruimden kendheid en het akiieve plura lisme waarin het rijksonderwijs gedijt, hij illustreerde dat voor aan te stippen dat de serie forumfilms een initiatief zijn van VKOAS de Centrale voor Socialistisch Cultuurbeleid én de Katholieke Filmliga. Maar das een naschoolse aktiviteit natuurlijk. Het waren overigens meestal mensen van socialistische of liberale signatuur die op de eerste rijen van de schouwburg hadden postgevat («vooraan- zittende vooraanstaanden») Ik noem de SP-ers Aimé Van Lent (Brabants vicegouver- neur). Freddy Willockx (volks vertegenwoordiger) en Pros Matthys (senator). Diane Van der Poten. René De Winne. Urbain Vercauteren (raadsle den). ik vermeld de PVV-ers Georges Anthuenis (volksver tegenwoordiger) en Frans De Coeyere (raadslid in Sint-Ni- klaas). Opvallend toch was de flinke VU-delegatie: Nelly Macs (volksvertegenwoordi ger). Maurits Coppieters. dr Lisaerde. OCMW-voorzitter Van Ranst. Ook CVP-senator Ferdinand De Bondt woonde de akademische zitting bij. maar na de toespraak van Wil ly Degraeve zag ik hem niét applaudisseren. Behalve heel wat prominenten uit het rijks onderwijs (o.m. voormalig stu- dieprefekt Roger Linskens en ex-Ritodirekteur Leys, verder ook Gerard Gaudaen die tot direkteur van de Antwerpse kunstakademie werd be noemd) was ook superior Daan De Smet van het Sint- Jozef-Klein-Seminaric pre sent. hij moet met zéér ge mengde gevoelens geluisterd hebben naar de lof die enkele' sprekers aan het VSO toe zwaaiden. Integrale kommunautarize ring Sint-Niklase viering enkele da gen na de nationale viering van een kwarteeuw schoolvrede. Die pacifikatie werd mettertijd steviger, zei minister Coens, en dat is een goei zaak. het schoolpakt heeft zijn deugde lijkheid bewezen. De onder wijsminister beklemtoonde dat de dynamische rijksscholenge meenschap van Sint-Niklaas haar bestaansrecht bewezen heeft, de toekomst is gegaran deerd. de bloei is écht. Voor de volgende jaren luidt de opgave van alle gezagsdra gers in dit land die wat met het onderwijsbeleid te maken heb ben: aansturen op een integra le kommunautarizering van het onderwijs. Daniël Coens wil op die manier het onder wijs zo nauw mogelijk laten aansluiten bij het eigen kultu- rele. sociale en ekonomische beleid van elk gewest. Dat streefdoel is niet ingegeven door afkeer voor de franstali- gen. aldus Coens. het sluit aan bij de eigenheid van elke volksgemeenschap. Coens had een bock gelezen dat over het huidige «tijdperk van de leeg te» handelt en aksentueerde de rol van het onderwijs in die kontekst: opvoeden betekent immers óók dat houvast gebo den wordt. Klas, klasse Sint-Niklaas. scholcnstad. Burgemeester De Vidts. gast heer zaterdag, had het over de «gordel van smaragd» die de grote scholen, om de Grote Markt heen. vormen. Hij had een krant gelezen en bekeken waarin een karikatuur van wat ministers en zo was opgeno men en zei dat Sint-Niklaas graag ministers en andere pro minenten verwelkomt. «Ik heb graag dat ministers in Sint- Niklaas huizen», aldus De Vidts, en of Freddy Willockx op dat moment bloosde heb ik niét kunnen merken. Vervolg van blz. 1 sent vroeg zich af wélke Her man Candries door de Marnix ring Iwein van Aalst gelauwerd werd. Hij kent er namelijk niet minder dan vier en vroeg zich dan ook af «wie van de vier?» Is het kolonel Candries, Mec- helaar. jachtnavigator. stafbre- vethouder, professor aan de krijgsschool, kursist ULB. RUG. Cambridge. Parijs, chef van de infodienst van het le ger? De rijzende ster. het knap verstand, de man vlot in de omgang, tegelijk joviaal en ernstig. De door iedereen ge kende figuur uit de Wies An derson show op de beeldbuis die ingewikkelde dingen zo makkelijk en eenvoudige din gen zo moeilijk wist te om schrijven? Of is het prins Candrieii. lid en later voorzitter van de Orde van den Prince die door een franstalig weekblad op de kor rel werd genomen wegens een komplot waarvan hij zou heb ben deelgemaakt in verband met Groot-Nederland. Iets waarvan hij het eerste gewoon hernam via lezing in een week blad Papier is verduldig. Why not? Of is het voetballer Candries, de voorzitter van KV Meche- len dat het op de dag van de huldiging moest opnemen te gen leider Beveren en het niet zo best deed. Dat zal dan niet aan Candries maar aan KV gelegen hebben, zegt Gaston Geens. Naar het voorbeeld van Groot-Brittannië, dat liefst vier «nationale» ploegen heeft, had Candries een dro om: De Belgische nationale ploeg zou eveneens kunnen worden opgesplitst in een Vlaamse, een Waalse en een Brusselse Wellicht ook een Duitse? Pourquoi pas? Zulks zou een uitstraling van Vlaan deren te meer kunnen geweest zijn op het internationaal vlak Of is het gewoon wat gevierde zelf noemt de «FLAG>achtige Candries». De man die hoog mikt en zich ten doel stelt te streven naar een beter, een schoner Vlaanderen in een sterker Europa. Zulks dan te realiseren naar het recept van de Exorcet-rak'et» met warm- tezoekende kop en een mana gement met als hoofdkenmer ken flexibiliteit en snelheid in de realisatie. De Candries die grote (lucht vaart) dossier spreidt in de tijd met de F 16. de helikopters en de Airbus. De apostel die door Vlaande ren trekt en die in een periode van doemdenken wil zorgen voor frisse lucht en ruimte. De man die de ondernemingen ziet samenwerken in een ge slaagde piramidale vorm met FLAG als de vlag van de DIRV, de derde industriële re volutie. DIRV waarin Herman Candries een bezielende rol speelt. Naar deze laatste Candries gaat uiteraard de vereremer- king. de toekenning van de Erepenning van de Marnix ring. de man die stelt dat «Hoog waait de FLAG. Wie niet DIRV-en kan moet ten onder gaan». Frans Van Passel: Evenwicht stoffelijke en geestelijke waarden Nationaal Voorzitter van de Marnixring Frans Van Passel herinnert vooraf op deze ver gadering die in het teken staat van de ekonomie aan een aan tal wetmatigheden. Ondernemingen hebben kans tot slagen zo haar produktie voorziet een schaarste op de markt, zo ze evenwichtig, ge- kontroleerd en bescheiden groeit, zo ze een eerlijke en gezonde balans kan presente ren, zo ze zin heeft voor sprei ding van risiko en produktie en zo er geen monopolisatie ont staat. Dat te Aalst een ekonomist gelauwerd werd ligt dan ook in de lijn van de logika. Kuituur veronderstelt inderdaad even wicht tussen geestelijke en stoffelijke waarden. Materiele voorwaarden moeten de basis blijven vormen die geestelijke ontplooiing mogelijk maakt Het is dan ook in die geestes gesteldheid dat de Marnixring Nationaal zijn goedkeuring hechtte aan het voorstel van Marnixring Aalst om Herman Candries. ekonomist bij uit stek. de erepenning te verle nen. Erepenning zijnde de hoogste onderscheiding die de ze Vlaamse service-klub kan uitreiken. Herman Candries: I have a dream! Na woorden van dank voor de vereremerking die hem verder in zijn aktiviteiten zal stimule ren. stelde feesteling Herman Candries dat de derde industri ële revolutie door de veelzij digheid van de verandering en de diepgang van haar gevolgen ons betrapt op een moment van grote morele verwarring. Met de vroeger nooit gekende welvaart van de golden sixties wisten we blijkbaar geen blijf. Het evolueerde tot een afglij den naar egoïsme tot en met. Vlaanderen staat momenteel voor een dubbele opdracht: zich zelf terugvinden en zich situeren in een snel evolueren de wereld. «Wie zal ons dit beletten als we het werkelijk willen?». Tegenover doemdenken stelt Candries visie en durf als hoekstenen voor een nieuwe Vlaamse beweging met aan dacht voor de natuurlijke sa menhang van kuituur, wel vaart en welzijn. Terwijl de Belgische Staat zware klappen moet inkasse- ren en «het zieke kind van Europa wordt» ontluikt een nieuw Vlaams bewustzijn zich o.m. uitend in een andere aan pak van sociaal-ekonomisch overleg en in de bereidheid tot industriële vernieuwing Tegenover twijfel over het welslagen van de Vlaamse DIRV stelt spreker flexibiliteit en bcslissingskracht. Nergens op de wereld is op zo'n klein lapje grond als in Vlaanderen zoveel vakmanschap en zo'n groot machinepark aanwezig. Gevraagd naar doorlichting van FLAG-bedrijven wat be treft ons industrieel vermogen zegde een Amerikaans ervaren deskundige alleen «I don't see your problem». «Ik zie geen problemen!» «Als het potentieel er is en er zijn de wil en het doorzettings vermogen dan moet sukses volgen», stelt Herman Can dries. Wel moet de overheid een gunstig klimaat kreëren. moeten ondernemerskreativi- teit en initiatiefnemen stimule ren en moeten sociale organi saties inzien dat ook nu ver nieuwing nieuwe kansen zal scheppen Marten Luther King parafrase rend zegt Candries «I have a dream» wat betreft de wezen lijke kansen voor de toekomst van Vlaanderen. LH De Vidts nog. met een gevleu geld woord: «Een schoolinstel- ling heeft klasse door de wijze waarop klas gegeven wordt». Waarmee de levenskracht van het rijksonderwijs, in Sint-Ni klaas en elders, aangeduid werd. Boek Honderd jaar rijksonderwijs in Sint-Niklaas te boek. De voor eind november in het vooruit zicht gestelde publikatie is klaar en niét klaar tegelijk. Een vijftal luxe-uitgaven raak ten op de valreep gereed en minister Coens. burgemeester De Vidts. vicegouverneur Van Lent en Hunfred Schoeters kregen-er elk een. De gewone editie en de overigc-luxeuitga- ven. daarvoor zullen we nog enkele weken geduld moeten oefenen. Volgende weck stel ik in dit blad het lubileumboek over het Sint-Niklase Rijkson derwijs voor 250 pagina's in één paragraaf: ik waag het erop aan de hand van wat Ludo Debruyne. di rekteur van de rijksnormaal school, zei. zaterdag. Er is de kaft in neutrale kleur. Er is vooral de inhoud. Hendrik Strijpens, historicus en leraar, nam het eerste en eigenlijke historische luik voor zijn reke ning. En René Loeckx nam de periode 1961-1983 voor zijn re kening. inkluzief het reilen en zeilen van de vriendenkring. Het heeft niet veel zin, de akademische zitting n.a.v. reuzegt jerde o weel in Sint-Niklaas met klasse klas *1 betwistl lipu-ihogin Honderd jaar rijksonderwijs i ter De Vidts had het over het n honderd jaar rijksonderwijs in Sint-Niklaas te meten in ter men van sukses of applaus. Natuurlijk wordt er gejubeld en gejuicht als de schouwburg volgestouwd zit met gelijkge zinden. Belangrijker is deze vaststelling: het rijksonderwijs zit in de Wase hoofdstad niet meer in de marginaliteit. Da's verheugend. Want te lang werd neergekeken op dit net. op deze zuil die -vooral géén zuil zijn wil. Alvast is er nu sprake van coëxisteren, ook in Sint-Niklaas. Sint-Niklaas zei Ludo De bruyne tot zijn gouwgenoot Daniël Coens waar naast twee vrije normaalscholen ook één rijksnormaalschool is. De bruyne kijkt met belangstel ling. met enige vrees ook uit naar de ralionalisatieplannen die Coens in petto heeft. Deb ruyne hoopt ook dat er tussen de diverse rijksscholen in Sint- Niklaas een hechte band be staan blijft Want het overleg, de samenwerking is van zéér recente datum. De plannen tot viering van het eeuwfeest ont stonden Sint-Niklaas, inde'; men van niet vee! aktivitciiaj in de loop van '83m«i gingen, werkten jj,iek van werking in de hand.i rend leerde men elia, gjub krijt bij de rijksscholen yneitei klaas. Die viering, daarai erg veel mensen a Hunfred Schoeien a Ludo Debruyne.. ïj fcn af. w< graevc. HugoStcecvj rat .Devi (hij leidde de akades illen'is. of ting in goeie banen], vrouw Facon z; vele mi ben het feestfaj (guur mag Ze kreeg bloemen, a Apotheoze van een S met bal en banket ai sche zitting. Voorit intermezzi tijdensii, ting zorgden Hikk V jfdredakt ten. piano, en Matei, mer. dwarsfluit Dei burg was getooid i maal de Belgische èi nij, Edi De Vlaamse Leeu*^ mchijnlij oelang hl Wouter VLOOfee koe >de hel sta gewicl mtakken tussenkc lori is in mcdcvverl Aalst Marnixring. Herman Candries tijdens zijn loe- s/iraak (per) Groot - Lebbeke Dat een toneelstuk in de smaak valt van het publiek is vooral te merken aan de reakties van de-aanwezi gen. Reageren de toe schouwers spontaan, dan betekent dit dat ze zich in de gepaste sfeer voelen, de dagelijkée sleur van zich afgeworpen hebben en de actie op de scène meebeleven. Tekenend in dat verband was de reaktie van een dame, die vorige zaterdag avond. de voorstelling bij woonde van «En waar de Ster bleef stille staan-op gevoerd door Sint-Jorisgil- de te Wieze. En op een bepaald moment, ontroerd als ze was door de vrijge vigheid van Pitjevogel, Suskewiel en Schrobber beek, de drie hoofdperso nages, die hun zuurver diende eten en centjes aan een woonwagenfamilie schenken. luidop een Och HereI» de zaal in stuurde. De opvoenng van deze op en top Vlaamse klassie ker kreeg te Wieze overi gens een extra-portie sen timent. Op een bepaald ogenblik immers leidt An Bosman, die het Kindeke Jezus knap vertolkte. Sus- kewiet in casu haar ai- gen vader Frans de he mel binnen. Links en rechts zagen we zowaar een traan verschijnen en menige toeschouwer, die zich van de situatie bewust was, kreeg een krop in de keel. Sommiae politici kunnen op z n smalst.... het niet verstoppen dat ze ambitie hebben. Zagen we daar inderdaad Roger Ca- mi, gemeenteraadslid te Lebbeke, in «De Ster- de rol van burgemeester ver tolken? Frans Moeyersoon mag de volgende keer op zijn tellen passen Roger Cami deed dat braniet slecht Van het toneel naar de muziek is slechts een klei ne stap. Vorige zaterdag vierde de Lebbeekse har monie haar Ceciliafeest. Na de klassieke eucharis tieviering en het al even traditionele bezoek aan de leden-herbergiers (die in geschreven hadden voor het feestmaal), mochten de Cecilianen in zaal Ons Huis aan de feesttafel aan zitten. Er stond daar ook een tom bola op het programma. Hoofdprijzen: twee oude muziekinstrumenten, die het in om het even welk interieur altijd wel goed doen. Toen de trekking verncht werd. bleek het ge luk die avond slechts één man toe te lachen. André Lissens nl. die zowaar bei de instrumenten een schuiftrombone en een bu gel won. De schuiftrom bone heeft André behou den, «den biegel- stond hij af en werd opnieuw in de tombola gestopt. Wat is dat ook weer van sjaans- hebben en «schoeen» zijn? Diezelfde André Lissens heeft Pierre Van Rossem in een artikel in dit eigenste blad nummer van vorige week groot onrecht aan gedaan Onze medewer ker had André Lissens daar immers de oprichting van toneelkring «Wij» toe bedacht. Endat was een kanjer van een bok André heeft niets met «Wij» te maken Hij stond daarente gen wel aan de wieg van toneelkring Ommekaar de jongste maar beslist niet de minst aktieve Leb beekse toneelknng. In tegendeel. Om die kemel te herstellen kondigen wij hier graag aan dat «Ommekaar» waarvan, wij herhalen het, tot spijt van wie 't benijdt, André Lissens dus voorzit ter is begin volgend jaar in zaal «Heidehof». «De plezante begrafenis van Klakke Verdoest» opvoert. AHen daarheen. Wat schrij ven we? In massa daar heen! De voorbije nacht van zaterdag op zondag heeft de storm ook in Lebbeke heel wat schade aange richt. Vanaf de klok van half drie was de Lebbeek se brandweer dan ook in het getouw. Pas om half zeven 's morgens konden de spuitgasten er hun bijl tje bij neerleggen. Het dak van de «Bier boom» werd zodanig toe getakeld dat je er de zon dagmorgen, gewoonweg door een lege pint. op de juiste plaats de hoogte in te steken, je glas kon laten voldruppelen. 's Namid dags was het euvel echter al hersteld. Wanneer je een etablis sement binnenstapt dat funktioneert met het doel de dorstigen te laven, komt het er vanzelfsprekend op aan je wensen en verzuch tingen. duidelijk aan de waard(in) van dienst ken baar te maken Anders loop je gevaar gekonfron- teerd te worden met on prettige verrassingen. Zoals P.E. er een over kwam, in een Lebbeeks café. De man in kwestie stapte, in gezelschap over igens. dat oord van lafenis binnen, wist aanvankelijk niet precies wat hij zou drinken en opteerde dan maar voor een koele fris drank, waar hij in feite een «frisse longdrink» in z'n gedachten had. Tot zijn verbazing en de hilariteit Kruibeke. Hoogste karnavaleer voor een Wazenaar. De voorzitter van de Federatie van Europese Narren, afdeling Oost-Vlaanderen, heet Eddy Her toonde zich heel gelukkig met de scepterwissel in het karnavalwereldje: E Cornelis I uit Nederland wordt opgevolgd door Roland I Roland Verbeke) (dw) Kruibeke. Karnavalvereniging Altena verkoos een keizerin. Christel Bijl hetltö Christel l. Zij werd door Europese en andere prinsen gehuldigd (dw) van de omstanders werd hem pardoes een flink glas melk. wat goed is voor elk. voorgezet Met een rietje. Om het drinken lang te laten duren. Nu het boek «De Ge schiedenis van de verering tot O.L. Vrouw van Lebbe ke» van de persen rolt. slaat auteur Jozef Dauwe een zucht van verluchting Aan dergelijk werk begin ik de komende jaren niet meer, zucht de Lebbeke- naar. Je kan je immers onmogelijk voorstellen welke inspanningen die opdracht me gekost heeft. Ettelijke nachten heb ik doorgebracht met het na pluizen van de archieven en het ordenen en in lees bare taal schrijven van de gegevens Het resultaat, dat konden we ervaren, is dan ook na venant. Zjef Dauwe kreeerde een standaard werk. Wetenschappelijk verantwoord tot en met. Kompleet bovendien. Met zijn werk heeft de auteur o.i. nu al zijn hemel ver diend. of in elke geval toch een paar flinke aflaten. Zjef kan nu opnieuw ook ongehinderd bij de slager of de bakker binnenstap pen en loopt niet langer het gevaar bij het bestellen van een paar biefstukken, een rosbiefke» «pisto- lees» of een bezekes- brood», een sneer te krij gen in de aard van: Awel Zjef? Es aan boek nog me gerieëd. man?» Het schenken van offer gaven aan Onze-Lieve- Vrouw van Lebbeke, blijkt hoewel minder in gebruik dan in het verleden, toch nog niet volledig verdwe nen te zijn. Zo schonk ie mand tijdens de voorbije paasdagen een gouden uurwerk en twee diaman ten aan O.L. Vrouw. Op het B-terrein van SK Lebbeke worden sinds eni ge tijd de regels van de beleefdheid en de savoir- vivre met de grootste nauwgezetheid toegepast. Eer men daar nu een deur openmaakt klopt men al lereerst aan. wacht men vervolgens enige ogenblik ken, legt men zeker is zeker het oor tegen de deur te luisteren en pas wanneer men 110% zeker is dat er binnenin geen enkel verdacht geluid meer geproduceerd wordt, duwt men de deur zachtjesaan open. Naar we konden vernemen wordt deze ceremonie vooral toegepast bij de deur van het «ballenkot». Vorige zondagmorgen werd in de feestzaal van de gemeentelijke muziek school de regeringsme daille uitgereikt sl. leerlingen P V9* Sou-Nil pen en R. Van Eyd* loiungt beiden leerling ar t d o onderwijsinstelling V l'ftuit kant van de gem"if mi/ overheid bestonö 'm, dc minieme belangd Enkel de schepen 1 en G. De Riddert de partij (van t*« schillende we'is*#, pers liet het ook it ten. En van het in (ei ken metjes zetten vanwo, lauwerden was evenminspw Tijdens de laatste - En stelling schept de dag", mde van horen zeggen-' niet iedereen zot) ger de voorstellingen de Vrede mogen tx*- heelt Dirk De M die de rol exentriek Rus.— leraar vertolkt, er <frl beuk ingezet. Als M uiiaiyw" ww"— Dirk zich in zip sas.?1 vorige maandagavond gon hij zowaar met ten legooien Of hg* meerdere co-akteurs ciaal viseerde wende bijverteld. Nog een? dat zijn projektielen r* de zaal terecht kware Schijnt dat somm^ delingenna de ling op ontploffen sto® Smoelent'ft* kaalde assisien die bus talen n minder De om te doer, optel, Ovcrip jlie leei voorst, tullen Het het vi vaktx mihta

De Voorpost | 1983 | | pagina 4