Hubert Weyn en co (Sint-Niklaas-Temse) vliegen naar New York Zesde Kwistornoei CSC Grembergen afgetekend gewonnen door Rijksbasisschool Fiasco, in derde, Jonogroots, in tweede en vooral Volgend Jaar Beter in eerste afdeling erg sterk Interprovinciaal Kwistornooi Dendermonde Waas regionaal kwistornooi een onbetwist sukses Dendermonde. De ploeg Verbroedering uit Grembergen vh 10- 9.12.1983 - De Voorpost Veel nieuwkomers Van de bijna honderd belang stellende telefoons en brieven bereikten tenslotte 66 inschrij vingsformulieren de admini stratieve eindmeet in het kwis- sekretariaat. Een nieuw re- kord voor het groots Dendcr- monds tornooi. Ze komen zo wat van overal en alleen de provincie Limburg ziet blijk baar op tegen de verre ver plaatsing. West-Vlaanderen daarentegen is met ploegen uit Brugge en Wevelgem wel van de partij. Oost-Vlaanderen blijft met 60% van het aantaj ploegen begrijpelijk in de meerderheid maar vooral de Antwerpse aanwezigheid is op vallend: niet minder dan 18 ploegen uit de Antwerpse ag glomeratie: Turnhout. Meche- len, Boom, Kalmthout... Bra bant stuurt zijn 'oude getrou we' maar ook drie nieuwko mers. De nieuwkomers zijn trouwens erg talrijk. 26 nieuwe ploegen op de 66 ingeschre- - ven. 40% van de kwisteams maken dus het Interprovin ciaal Kwistornooi voor het eerst mee. Schifting De schiftingsnamiddag wordt hierdoor wel biezonder span nend. De vraag blijft of de vertrouwde teams het nieuwe kwisgeweld uit de eigenlijke kwisavonden kan houden. De voorbereidingsronde is prak tisch helemaal anders geleest en geschoeid dan het ernstige werk in het voorjaar 1984 De ploegen worden zaterdag ook wel in drie reeksen ingedeeld en krijgen dan in elke reeks een aantal vragen schriftelijk en gelijktijdig te beantwoor den. Maar daar houdt de gelij kenis met het eigenlijke tor nooi al op. De onderwerpen zijn niet gespecifieerd zodat het een kwis wordt onder de grote noemer 'varia'. Dit jaar wordt ook opnieuw met giobo- vragen gewerkt. Aan het eind van elke reeks volgt dan nog een al dan niet gewaardeerd toemaatje: de ploegen kunnen met een kansfaktor hun skore wat hoger... of lager trekken. Het blijft een licht sadistisch trekje van de Vlaamse Klub. De betere teams zijn er niet zo gelukkig mee. Voor enkele teams, negen in totaal, kan het allemaal niet veel maken. De trouwe teams die al tien jaar effektief deel hebben genomen zijn vrijgesteld voor de schif tingsronde. Naast de titelver dediger VAL-Buggcnhout zijn er verder ATB-De Natuur vrienden. KSA Jong Vlaande ren, Links, Jeugd zonder Dak, De Jonge Natuurvrienden. Averechts, Opba en KWB- Buggenhout. Zij zitten zeker al tussen de vijfenveertig ef- fektieven teams voor maart 1984. 57 andere teams strijden zaterdag voor de overblijven 36 plaatsen. Namiddagklus Tijdig zijn betekent een goed plaatsje, of toch zeker een plaatsje. Want het wordt zater dag in het VTI een hele klus. Van stipt 14 uur af zullen de eerste ploegen zich naar hun wedstrijdtafels moeten bege ven. Het einde wordt voorzien rond 18 tiur. Vier uur kwisple- zier voor spelers, supporters en geïnteresseerden. De dor- stigen zullen gelaafd worden, de hongerigen gespijsd. En voor dit voorspel op de 17e Vijfde editie Appels' Kwisverbond Het vijfde kwisseizoen van het AKV, het Appelse Kwisver bond, raakte in de zalen van 't Peird en bij Pachter vorig weekeinde halfweg. Achtentwintig ploegen, verdeeld over drie reeksen, zullen tot half mei hun konkurrenten het vuur aan de schenen blijven leggen. Het belooft in de drie reeksen biezonder spannend te worden en al zijn er al duidelyke tendensen, een definitieve beslissing is nog nergens gevallen. Tweede afdeling was zaterdag niet uitgemaakt, vrij maar na vier van de negen In derde afdeling werd zatcr- te spelen avonden blijft het dag wel gespeeld. Onder lei-- Lebbeekse Jonogroots toch ding van Eureka en in de bo- duidelijk aan de leiding. De venzaal van café 't Peird waren vorig jaar in derde kampioen de tien derdeklassers bijna drie geworden Jonogroots krijgen uur lang kwisaktief. De avond- het meest tegenstand van zege ging naar het verrassende Wanhoop uit Baasrode. Una- Stones met Rudi Goossens als niem uit Berlare en van het ploegleider. Ze hidden met- Dcndcrmondse Banzai. Club een het Aalsterse Fiasco van 79 krijgt het in tweede erg een vierde opeenvolgende ze- moeilijk om de degradatie te ge. In de tussenstand blijft ontlopen maar wie deze Leb- Fiasco natuurlijk op kop, 498 bekenaren mee naar derde zou punten op 5(X). maar Asdam- vergezellen is nog helemaal men lijkt met 460 punten toch nog niet volledig uitgeschakeld voor de titelstrijd. Het meeste belang gaat in het AKV natuurlijk uit naar eerste afdeling. Spinnekop, vorig jaar nog winnaar in eerste, heeft het nu volledig laten afweten. René Van Marcke en zijn sym- patieke kwisploeg verscheen alleen de eerste avond op het appel. Bij Pachter waren het de Locomotieven van AKV voorzitter Willy Verleysen die als kwismasters achter de tafel moesten. Willy Verleysen nam trouwens bij deze gelegenheid zowat afscheid van het Appel- se kwisgebeuren. In zijn erg verre Kalmthout begint bin nenkort een soortgelijk initia tief. Vandaar Erg moeilijk werd het in eerste afdeling niet en de score lag bestendig erg hoog. Alleen Wodcismedoade met de Hongaarse vrijheids held Hunyadi. Aquila met Oli- vier als vriend van Roclant. Papaver met de kafferbuffel en de jury zelf met de Franse Trafalgaraanvoerder Villcneu- ve haalden voor de pauze so- loantwoorden. Halfweg bijna geen afscheiding: ATB aan de leiding met 44 punten, verder VAL en Tpra Tora met 42. Wodeismedoade. Aquilo en Volgend Jaar Beter met 40 en Papaver met 36 punten. In de tweede wcdstrijdhclft waren het de kwissers van Volgend Jaar Beter die het hoogst scoorden, met schrijver Frans Sierens en popgroep Laid Back ook twee solo's haalden en een tweede avondzege bin nenhaalden. Rivaal Aquila werd elf punten teruggeslagen en in de voorlopige tussen stand heeft Volgend Jaar Beter 399 punten, op de vierhonderd te behalen. Papaver staal tweede met 386 en Aquila. dd ploeg won vrijdagavond hel Waaslands kwisgebeuren en maakt zich klaar om de USAj formaliteiten aan te pakken] heeft een totaal van 384. Hel lijkt er sterk op dat het it] eerste afdeling tussen deze drid ploegen zal gaan. Het Appels Kwistornooi ben looft dus nog biezonder span] nend te worden. Wie van hcÊ gebeuren ook eens wil snuiven kan op 10 december bij Pach] ter voor de tweede afdeling] leiding bij Jonogroots ook bit Pachter op 17 december voo] de derde afdeling o.l.v. Crcs] cendo en diezelfde avond, ooi om acht uur. in 't Peird voor dd schok in eerste waar ATB dan de vragen afvuurt. De tocganl tot de Appelse kwisavondenT blijft natuurlijk gratis. H.A.i Zaterdag II. werd het zesde Grembergse kwistornooi, ingericht door de C.S.C., afgesloten met de A-finale tussen de beste tien gerangschikte kwisteams. Algemeen werd verwacht dat het een spannend duel zou worden tussen enerzijds de ploeg van de Rijksbasisschool o.l.v. Robert Wauters en het S.K.D. vijftal van kapitein Karei Pien. Als outsiders werd getipt op de Progressisten van Dolf Van de Velde, Triangel met o.m. Mark Verhelst en Athena (o.l.v. K. De Blende). Het werd echter al van bij de eerste ronde duidelijk dat de Rijksbasisschool de maat zou nemen van al z'n konkurren ten. Na tien vragen prijkten zij met ruime voorsprong aan de leiding voor Morgenrood en Triangel. S.K.D.dat een joker ver speelde op een filmvraag, stond slechts op de zevende plaats. Veel erger was het bij het team der Vlasbloempjes dat reeds beide jokers verloor in de eerste ronde en zich aller laatste plaatste met nauwelijks tien puntjes. In de tweede ronde kwam Fe- mina sterk opzetten, wijl Ver broedering de Progressisten en de Molen allen de grote joker kwijtraakten op de aardrijks- kundevraag: enkel de Rijksba sisschool scoorde meteen z'n tweede solo van de avond. Te voren hadden Morgenrood met de rock een zeldzame vogel en Athena, met de figuur van Hauptmann. het zelfde gedaan. Bij de tweede tussenstand leid de de Rijksbasisschool voor Femina, Athena en S.K.D. In de derde ronde even voor halfweg gaf de Rijksbasis school de naaste tegenstanders evenwel de genadeslag. Kort tevoren was de spanning flink gestegen; Athena was er im mers in geslaagd met de grote joker ruim vijfenveertig pun ten binnen te halen, dankzij von Guerick en z'n Maagden- burgse bollen en bedreigde de leiders. Maar dezen deden hen de krachttoer na in de dertigste vraag en namen opnieuw de teugels stevig in handen. Half weg hadden ze ruim 170 pun ten op hun actief. Athena volg de met 122 en S.K.D. met 115. Verderop volgden Femina, Triangel, de Progressisten, Morgenrood, de Vlasbloem, de Molen en rode lantaarn Verbroedering. Na de pauze waagden de Mo len en de Progressisten de klei ne joker opnieuw op een aard- rijkskundevraag. Zij blijkep evenwel de enige teams te zijn die het antwoord moesten schuldig blijven. De Rijksba sisschool jokerde schitterend op toerisme en nam aldus weer twintig punten voorsprong op 0p zaterdag 14 uur in V.T.I.: welke teams halen maart 1984? Voor hun zeventiende editie van het bekende Interprovinciaal Kwistornooi te Dender- editie van het Interprovinciaal monde hebben de organisatoren van de Vlaamse Klub Sint- Gillis opnieuw een Kwistornooi blijft de toegang voorselektie nodig. Zaterdag 10 december 1983 wordt vanaf 14 uur in het Vrij Technisch kosteloos. Een tip om een kou- Instituut gestreden voor een definitief plaatsje voor de vijf weken marathon in maart zaterdagnamiddag heerlijk 1984. Eenentwintig ploegen kunnen niet mee. Zij zullen met de gebruikelijke maar sPannend rond te maken? ongetwijfeld welgemeende schouderklop van de jury hun kwisaspiraties een jaartje op go Aerts stal moeten plaatsen. alle anderen. Voor Femina werd deze ronde een echt de- bêcle: ze verspeelden namelijk beide jokers waardoor hun kans op een derde plaats defi nitief verloren ging. S.K.D. was inmiddels opgerukt naar de tweede plaats wijl Morgen rood stilaan wegdeemsterde. In de laatste beurt was het de beurt aan Triangel om de grote joker te verspelen. De Pro gressisten daarentegen herpak ten zich flink en Athejia kwam opnieuw voor S.K.D. Zij wis ten nl. als enigen de mieren egel thuis te brengen zodat de kwismaster geen solo gegund werd. De eindstand liet aan duide lijkheid niet te wensen over: dé Rijksbasisschool won het zesde kwistornooi met 302 punten en ontving meteen de wisselbeker uit de handen van volksvertegenwoordiger Nor- bert De Batselier. Athena werd mooi tweede met 213 punten voorS..K.D. (211), De Progressisten (165), Femina (139), Triangel (137). de Vlas bloem (127). de Molen (109), Morgenrood (101) en Ver broedering (75). De zaalkwis werd gewonnen door de heer Opdcbecck, wat meteen een pleister op de won de betekende voor de smaak maker van de Vlasbloem. Dendermonde. De vrouwenploeg koos voor de naam Femina(vh) Sint-Niklaas, kwistornooi. Liliane Dullaert werd laureate van de zaalkwis. Ze mag er «effe uit» naar Parijs (dw) (valse bescheidenheid, poeh!), tweede cijfer dat tussen de de Kaailopers uit Temse en de haakjes vermeld wordt, betreft ploeg Hubert Weyn uit Temse de skore die tijdens de prese- - Sint-Niklaas. De vliegtuigreis lektie werd behaald: 10. Cobe- naar New York begon de kwis- nam (Etienne Smet. Antwer pen aan de voeten te kriebe- pen, 25 ptn.. 25) 9. vzw De len. De spanning groeide voel- Cramme (Paul Van Der Hal- Sint-Niklaas, kwistornooi. De Lokerse ploeg Unaniem werd door menigeen getipt vo\ de eindoverwinning. Ze eindigden vierde (Iv) len, Stekene 28 ptn. 25), 8. Vrije Handelsschool Dender monde (Luc Bauwelinck, Tem se, 29 ptn., 24), 7. Teachers United (André Brokken, Elver- sele, 32 ptn., 24), 6. Bloed, Zweet en Tranen (Kris Geerts, Beveren, 32 ptn., 27), 5. vzw. De Spiegel (Dirk Vereist, Beve ren, 33 ptn., 25), 4. Unaniem (Paul Meganck, Lokeren, 33 ptn., 29), 3. Dommer dan je denkt (Walter Van Oyen, Sint- Niklaas, 35 pin., 29), Kaailo pers (Jean-Paul Peelers, Tem se, 37 ptn., 27), 1. Ploeg Weyn (Hubert Weyn, Temse, 42 ptn., 25). Maar, het moet gezegd: de ploeg Weyn heeft haar naam geen eer aangedaan. Van de wijnvraag hadden zij maar één van de vier ant woorden goed. Misschien dat de wijnkennis van Weyn nog wat aangescherpt moet wor den. Het kan nog slechts een kwestie van bijwerken zijn, want Weyn en co zijn zeer drukke kwissers. Twee van hen namen al deel aan de I.Q.- kwis en samen werkten zij al met sukses een rijtje kwissen af. Niettemin beweerde Hu- bert Weyn, gezien hun niet i,' te denderende eindskore tij dens de preselektie, zich aller minst aan een eerste plaats te hebben verwacht. «Die reis naar New York», zo vertelde hij aan animator Leo De Bock, «is een totale verrassing voor ons. We hebben echt niet bij die mogelijkheid stilgestaan. Onze plannen moeten we nu nog beginnen maken». Mis schien weten ze zelf wel beter? De zaalkwis De zaalkwis was er ook nog. De schiftingsvraag bestond erin dat de deelnemers het ge- zamelijke gewicht van de jui leden moesten raden. En daa'i voor moesten deze onderleg< kwisrechters, vóór de uitsli door ondervoorzitter van «Wase Persklub» Fred Smt kon worden bekendgemaakt op een weegschaal plaatsm men. Die wees uit dar zij ni< alleen figuurlijk, maar ook lel terlijk van enig gewicht zijt De som: 425 kilogram. Winn; res van de zaalkwis werd lerares Liliane Dullaert Sint-Niklaas die met h weekendje Parijs voor twe personen (geschonken door d «Wase Persklub») zo verras en opgetogen tegelijk was da ze de voorzitter van de jury n de drie gebruikelijke zoenen e nóg twee extra bij gaf. Bepaal de funkties kunnen hun voor delen hebben. Ambroos J. Hillcgom Het spande erom tijdens de preselektie op zaterdag mei (Jo Verberckmoes, Elversele, werd bijgebeend, voorbijge- baar. Wie tweede zou eindi- jl.; een voorproefje nog maar van hoe het er tijdens de 20 ptn.), 19. Heilige Familie kwist. De juryleden George gen, dat werd bij het begin van halve finale en de finale op vrijdagavond 2 december jl. in (Carine Vandevelde, Sint-Ni- Demey, Herman Heyse, Her- het Wase kwistornooi aange- de zaal van het café Stad Nantes in Sint-Niklaas toe zou klaas, 20 ptn. (deze ploeg kreeg man Cole, Jan Weyers en voor- kondigd, zou ook de lucht in gaan. nog een ex,ra Pr'ls voor de zitter Guido De Munter had- mogen, wel niet naar New Twintig teams van zowat overal uit het Waasland hadden foute- T' den zic,h deze keer samen met York en Per vlie8tu'g- maar zich mosen voorbereiden on deze uren der waarheid Tien f 'r- f Jfannern,e °P' samensteller en prezentator zomaar een windrichting uit en zien mogen voor bereiden op deze uren der waarheid. 1 ten komme (Enk Goossens, Zele, van de kwis Rolf De Ryck met een warme luchtballon, daarvan gingen naar de finale. Het tweede team van het 21 ptn.), 17. Ploeg Van der afgezonderd; het verdikt van De overige teams, zelfs de re- Sint-Jozef Klem-Seminarie viel er bij de schfiting tusse- Gucht (Peter Van der Gucht, de jury was daarom steeds on- serveteams voor de halve fina- buit ten voordele van de Vrije Handelsschool uit Dender- Sint-Niklaas, 22 ptn.), 16. An- middellijk gegeven, het aantal Ie, kregen elk nog een amal- «"tide. 'nZt'ZLfc™„D'H"*/"' bekistingen bleef zeer gaan. aan naar onderaan d c Sint-Niklaas, kwistornooi. De finale verliep spannend Idw) Bovenaan de rangschikking werd het een bijzonder uiten- rj /!}?nde' 22 ptn.), 15. beperkt. rangschikking toe natuurlijk in se strijd die uiteindelijk iets over middernacht werd K°nmk'i)k A'he™unL Sint-Ni- Naar de laatste finalevragen waarde verminderde prijzen gewonnen door de ploeg van Hubert Wey/i uit Temse. Hij rT'fr T *erd duideliik de grote mee. en ziin medekwissers Ftienne De Meulenaer Paul fleem ten-2ZP'n->- ,4\ The Cle' kanshebbers waren: Dommer Dit werd de eindstand, alweer ZJ ..Kw]f?rs ,ê".v.V f Paul Ueem ver Teachers (Marc Van Mee- dan je denkt uit Sint-Niklaas onderaan te beginnen. Het poel en Guido Colpaert (Sint-Niklaas) skoorden 42 pun- rssche. Sint-Pauwels, 22 ptn.), ten, vijf meer nog dan de Kaailopers uit Temse o.l.v. 13. Ploeg Van Landeghem Jean-Paul Peeters die nochtans tot voor de voorlaatste (Cue Van Landeghem, De vraag de kans hadden, dit talrijk bijgewoonde kwistornooi AVmge, 22 ptn.), 12. Ploeg Ga- van de «Wase Persklub» te winnen. Weyn en co vliegen (Marcel Gabriels, Haas dus op kosten van Reizen Huybrechts en Capitol Airways S. X P'n >- IC Sint-Jozef naar New York. Dere trip was de winnaars immers S,. 'sZ'nZJ, beloofd. p Het heeft een tijdje geduurd voor zich tussen de finalisten Weyn en de wijnvraag met tussen haakjes de ploeglei- een duidelijk afscheiding be- der, de stad of gemeente waar gon af te tekenen. Bloed, Tien teams moesten na de hal- hij vandaan komt en het aantal Zweet en Tranen o.l.v. Kris ve finale afhaken. U krijgt ze punten dat de ploeg wist te Geerts uit Beveren haalde hier, onderaan te beginnen en verzamelen. 20. Chiro Pripojo halfweg de eerste plaats, maar Sint-Niklaas, kwistornooi. De laureaten, ploeg Weyn (Temse en Sint-Niklaas) op het podium (dw)

De Voorpost | 1983 | | pagina 10