^Chevron, Eupen, St.-Hubert voor langlaufers! lecht genomen rijworpen ie maal is scheepsrecht Zljll dOTatlO'S KER OF - THE TOWER: 72 - 73 5 N.: DBC AALST - SNEUX: 53-54 r: EREMBODEGEM - LOKEREN: 39-46 rembodegemse jmesploeg: En poel van ellende... Willemsfonds Aalst met Operette-avond De Voorpost - 9.12.1983 - 43 BASKETBAL hele wedstrijd door vaar- de bal enkel nog rond zodat ze de Ajuinen in Hogerop's met hun 1-puntje voor moch- De definitieve trek ten naar huis keren. Imaar niet komen. Tot'in The Tower: De Smedt 6. Le- r,15de minuut Van Der noir 4. Heyvaert 2, De Troyer t een 5/6 realiseerde en 20. Thys 23. Van Der Borght lijn mannen kon doen uitlo- 12. Van Den Bremt 6. tot 18-22. Na de pauze Doorzettingsvermogen en in- j Bizet, Cornille en Van terne strubbelingen bij Hoger Kc keihard in de tegenaan- Op hebben de Toren een over- Hun aktie werd lichtjes iwakt door onenigheden n eigen regionen. Voor was toen het hek van de Thijs De Troyer waren inde op adem gekomen iven nu hun tegenstanders duimbreed meer toe. Na werd er uiteindelijk afge- :n. Eindstand 57-57. was pas in de derde ver- rste ing (61-61. 65-65) dat de on8 njongens 7 punten konden ipen Hoger op van zijn bleef reageren en ontfut- °Plen"de bezoekers nog 6 pun- n 21 seconden voor het ein- tels. |.reeg de Toren er schoon n Bn Kg van pakten het zekere iraecl f j,et onzekere en speelden Jul treep, winning bezorgd»; aldus secre taris Van Neyghem. «De Toren heeft dit keer geen enkele inspanning onverlet ge laten; Zij zwoegden tot het uiterst. Hoger Op wipte regel matig over de Ajuinen, noch tans bleven wij kalm. De inter ne moeilijkheden bij de thuis ploeg (spelers en bestuur gin gen niet akkoord met de han delswijze van de coach om een goed presterende speler van het veld te halen en hem te vervangen) was een zet in ons voordeel; Hun aandacht werd afgeleid terwijl de toren en Bloque verder ging» aldus Van Neygehem. NR Hou je van een sportieve ontspanning tijdens de komende winterperiode? Dan heb je ongetwijfeld ook al gedacht aan enkele uurtjes skilopen of langlauf: beslist een ideale gelegenheid om zich eens gezond, fysisch in te spannen en zich meteen psychisch te ontspannen in een bijzonder fraaie besneeuwde omgeving! Vergeleken met alpineskiën is langlauf minder gevaarlijk, goedkoper en bovendien, door zijn meer natuurlijke bewegingen, makkelijker aan te leren. Zeker voor beginnelingen langlaufers bieden vooral Chevron, maar ook Eupen en Saint-Hubert optimale omstandigheden.. Je vindt er niet de dikbesneeuwde, kilometerlange, steile hellingen van de Alpijnse wintersportoorden, maar toch hebben deze Ardense hoogten meer winter pret te bieden dan vele vermoeden... Nu het wintersporttoerisme steeds meer aanhangers krijgt, is het niet zo verwonderlijk dat ook in het land van Aalst inspanningen worden geleverd om het de ski- en langlauffanaten zoveel mogelijk naar hun zin te maken... ■te dooddoener van de •ploeg in de confrontatie "sneux bleek het te veel :n op de vrijworplijn. (10 in de eerste helft en 7 in de laatste 20 minuten), tweede helft probeerden juinen zich te herpakken lalden ze in 12" tijd met ik 13 punten in. Ook be ien zij op de bal te pres- fouten uit te lokken om zo irpen los te krijgen en op iprong te komen. De Hdsrechters trapten niet in listig spelletje van de loka- zodat Esneux zijn bonus naar huis kon pakken. Aalst: elinck 6, Van Den Bossche Martens 2. Audenaert 15. eman-9. Dc Swacf 6. eux: Schelkens 12, Delvaux 9, Coomans 12. F. Ge.oris 13. D. Georis 6, Lonneux 2. Volgens een DBC woordvoer der werd de wedstrijd verloren op de vrijworplijn. «Het missen van vrijworpen was enorm, vooral dc grote speelsters hadden het lastig om raak te shotten. Volgens mij heeft Van Oudenaert, ondanks haar veelvuldig falen op de vrijworplijn, een schitterende match gespeeld. Zij was hard- stikke goed in het pakken van rebounds. De verdediging rustte volledig op haar schou ders. Het heeft er tot de laatste minuten ingezeten om te win nen maar uiteindelijk mocht het toch niet zijn», aldus de woordvoerster. NR jt wedstrijd tegen Lokeren Kte Erembodegem af met Ijes om een hele garderobe Kte hangen. Ook de andere Intiële bestanddelen van Ibaskel ontbraken duidc- I De lokalen misten veel- ftig. lieten steken vallen in Aanval en verdediging, om r te zwijgen van de hele i domme fouten en het kek aan initiatief. Vdoor namen de bezoek- §het ook al niet zo nauw en Jen ze toch nog gemakke- jwinncn van de Erembode- e meisjes. kens woordvoerster Hildc Rondt was dit ongetwijfeld jlcchtste match uit de reeks eelde wedstrijden. «Er hing al een vrij negatieve stemming in de zaal. DBC Aalst, die net voor ons speelde en nipt verloor, had iedereen ontstemt. Hoe gek het mag klinken maar dit had een weerslag op onze prestaties. Van bij het begin wou er niks meer lukken, er gebeurden een hele boel domme dingen die wij normaal gezien niet meer zouden mogen voorkrij- gen. Onze afwerking viel volle dig in het water. De geluksfak- tor ontbrak hier duidelijk, ik blijf er bij dat geluk een grote rol speelt in de basket, ik zou zelfs beweren dat het een kom- ponent van 20% is. wanneer dit ontbreekt zijn de gevolgen niet te overzien». NR Langlauf is beslist geen «nieu we» sport. Langlauf is reeds heel lang gekend in de noord- europese landen, waar de be woners skilopen beoefenden om zich te verplaatsen, om op jacht te gaan, en ski's gebruik ten als belangrijkste «vervoer middel». Wie er de geschiede nis van de ski-sport op naleest zal met verbazing vaststellen dat de oudste ski zo'n veertig eeuwen oud is en dat er figuren van skiërs gevonden zijn die door holbewoners bijna 30 eeuwen geleden in de rots wand gebeiteld werden. Wat eertijds in de Skandinavische Landen uit noodzaak «gebo ren» werd. is thans uitgegroeid tot één van de meest populaire sporten ter wereld. Toch dient opgemerkt dat het pas sinds de negentiende eeuw is dat skiën (of skilopen) als sporttak beoe fend wordt en zich verder als sportaktiviteit verbreid heeft. In 1870 werd in Noorwegen een eerste langlaufwedstrijd georganiseerd. De eerste Olympische Winterspelen, met vooral skisport op hhet pro gramma werden in 1924 in Chamonix gehouden. En 't was 1936 toen langlauf ook geprogrammeerd werd op de ongeëvenaarde Olympische spelen. De internationale ski- sport wordt geleid door de Fé- dération Internationale de Ski (FIS), die opgericht werd in 1924, hetzelfde jaar waarin ook de hogergenoemde Olym pische Winterspelen plaats vonden. De Belgische Ski Fe deratie werd opgericht in 1930. Deze organisatie houdt elk jaarlandskampioenschappen te Val d'Isère (Savoie). Sinds enige tijd heeft nu ook skilopen ingang gevonden bij deze mensen die zich tijdens de rekreatieve wintersportva kanties en bij sneeuwval in eigen omgeving op een gezon de manier willen onstpannen. Hoe kan het ook anders? Langlauf: een ideale familie- Sport Skilopen is een sport die om zeggens alleen maar voordelen heeft, tenminste wanneer men het ontbreken van het stoere «glamour» van het gevaar nie- tals een nadeel ervaart! Lang lauf is een sport die in 't geheel niet voorbehouden is aan een bepaalde leeftijdsgroep. Ou dere mensen, eenmaal ver trouwd met dc langlauf-uitrus- ting zullen hetmeestal wel wat «rustiger» opnemen dan de jongere generatie. Maar men hoeft alvast geen degelijke sportbeoefenaar te zijn voora leer men op die dunne houten of uit kunststof gemaakte ski's gaan staan! En zeer jongekin- deren leren heel vlug de kne pen van deze sport. Het is terecht een gezonde families- port die over 't algemeen toch weinig gevaren inhoudt en voor iedereen een zeer korte leerperiode vereist. «langlaufer leven langer» heet één van de deviezen van de aanhangers van deze sport. Het is een sport, waarbij het risico van «benen breken» wel zeer klein is; waarbij alle spie ren van het lichaam worden betrokken en waarvan de li chaamsbeweging ideaal is voor hart en bloedvaten, ademha lingsorganen en stofwisseling. De langlauf-uitrusting Deze sport is niet alleen goed voor het lichaam, maar is daar enboven betaalbaar. En komt beslist geen dure sportuitrus- ting bij te pas. geen dure ski's, stokken, kleding, geen dure skiliften of pok geen dure les sen. Er zijn verschillende soor ten ski's verkrijgbaar Ze zijn gemaakt uit hout (de goed- kooptste) of kunststofmate- riaal. Het gewicht van een paar gewone loopski's is ongeveer 1.6 - 1,8 kilogram. De lengte van de ski is afhankelijk van de lichaamslengte van de skilo per. Als vuistregel geldt; ski- lengte lichaamslengte 15 20 cm. De breedte hangt af van het soort langlauf (wandelen, lopen, wedstrijd...) dat men wil uitvoeren; 5 tot 6.5 cm. 4.5 tot 5 cm en smaller. Het loop- vlak is glad of bewerkt met schubben. Men onderscheidt naast ski's die moeten in de was gezet worden ook de zoge naamde no-max-ski's. Het ski lopen vereist dat de hiel vrij van de ski geheven kan wor den. daarom houdt de skibin ding dc schoen alleen bij de tenen aan de ski. Deze binding bestaat uit een voetplaat, waaraan een beugel bevestigd is die met een klemmetje kan vastgezet worden Dc skiloopschoencn zijn laag, omsluiten het voetgewicht slechts los, zijn licht en hebben een buigzame zool; Ze zijn verkrijgbaar in leder, kunst stof-leder of rubber. De stokken voor het skilopen zijn vervaardigd van bamboe, glasfiber of aluminium. De ideale stoklengte daarvoor is okselhoogte. Voor de skiwan- delaars moeten de stokken iets langer zijn. Gans deze langlauf-uitrustins kan gehuurd worden. Wie be slist verder steeds zijn winter- vakantie aan hetianglaufen te besteden zal de voorkeur ge ven aan eigen matcriaaj. Met een paar duizend frank is men reeds startklaar. De vestimentaire uitrusting De kleding van dc skiloper moet warm en licht zijn, venti latie toelaten, vocht op kunnen nemen, winddicht en wateraf stotend zijn. Een paar wollen kniekousen, een kniebroek, een (liefst niet te warme) ano rak en vooral wollen onder goed wordt aanbevolen. Ook een lichte wollen muts, met eventueel een oorband eron der. evenals handschoenen ho ren erbij. Een langlaufer let op zjjn voeding! Wie langlauf beoefent doet er goed aan verschillende lichte maaltijden per dag te gebrui ken. bestaande uit gezond, vi- tamincrijk voedsel met vol doende koolhydraten en zwa re. vette gerechten te ver mijden. Langlauf waar? Het paradijs van de langlaufer is ongetwijfeld Oostenrijk. Maar ook in het Sauerland. de Eifel. het Westerwald zijn in de winter makkelijk bereikba re langlaufinrichtingen ge- creërd. En dichter bij, in onze eigen Ardennen, zijn Che vron, Eupen en St -Hubert echte dorado's voor diegenen die deze fantastische sport wil len beoefenenS... Enkele jaren geleden in 1979 «ontdekte» de heer Albert Kiekens, samen met dhr André Van Hove van de Sportdienst van de Stad Aalst, enkele verzamelplaatsen van geestdriftige langlaufbeoefe- naars op onze Ardense hoog ten. Begin 1980 startte de Aal- sterse Sportdienst met die langlauf - initiatiekursussen in Worikken (Bütgenbach) en St.-Hubert. Na het sukses van deze kursus skilopen te St.- Hubert en te Eupen. In 1982 stonden initatielessen-langlauf opnieuw op het programma van de Sportdienst. Deze les sen hadden toen 96 deelne mers. Tientallen, ja honderden Aalstenaars zijn intussen voor deze fascinerende rekreatie- sport gewonnen. Ook begin 1983 kende hetlanglauf-initia- tief van. dc Stedelijke Sportdienst veel sukses. Dit jaar programmeerde de Aalsterse Sportdienst. voor wie een bepaalde sporttak wil aanleren of zich in een bepaal de sporttak verder wil bekwa men. een gamma van sportini- tiatielessen. En opnieuw staat langlauf-initiatie op het pro gramma tijdens de maanden januari en februari 1984. Óp 24 november, jl. werd in de Feestzaal van het Stadhuis een (vijfde) langlauf-info-avond georganiseerd. «houd U van een sportieve ontspanning tijdens de winter periode? Ja! Dan is dit een Herinneringen aan de initiatiekursus: weel je nog weloudje... Groep Aalsterse langlaufers samen te Eupen in 1981 I maandag 12 december te 20 u in de feestzaal i de G-Bank, Nieuwstraat 20 te Aalst operette- georganiseerd door de Aalsterse Willems- ifdeling met als uitvoerders het zangkoor lat blijde weergalmen» o.l.v. Karei Van Daele, braan Nelly De Ro, tenor R. Temmerman, bari- B-bas Luc De Mot en muzikaal begeleid door listen van de Kon. Symfonie «Door Eendracht Aalst, verkrijgbaar zijn. Voor elke deelnemer dient een af zonderlijke inschrijvingskaart te worden ingevuld. De inschrijving wordt slechts definitief wanneer de betaling én de inschrijvingskaart in het bezit is van de Sportdienst. De ingeschreven deelnemer wordt dan een groene deelnemings- kaart toegestuurd die hij als bewijs dient voor te leggen op de kursusdag zelf. Bij weige ring van de inschrijving wordt een rode kaart toegestuurd. Belangrijk: elke kandidaat deelnemer dient telefonisch zijn inschrijving te bevestigen donderdag tussen 9 en 11 uur vóór de zaterdag of zondag waarop hij/zij aan de kursus wenst deel te nemen. Wie na een telefonische bevestiging op donderdag, niet deelneemt aan de kursus verliest zijn inschrij vingsgeld! Misschien wil je ook eens ken nismaken met deze gezonde sport voor hethele gezin? Geen probleem! Neem eens kontakt op met de Aalsterse Sportdienst. tel.: 053/77.11.11 toestel 282. Dan ben je er bij volgende gelegenheid wellicht ook wel bij en wordt het beslist een winterfestijn voor groot én klein! De bruvn mse en Weense operettes operette stamt uit de yjj ëra comique» en uit de udeville. tijd en ruimte zijn duide- twee soorten operettes onderscheiden. De Fran- operette met liefdesver- Rkelingen, ondeugend ogedikt met min of meer waagde elementen, bij- ide satires, gericht tegen aaide kuituuruitingen, [en een of andere in het itrum van de belangstel- li staand persoon. tvé, pseudoniem van Flo- l nond Ronger, maakte zo 32 honderdtal werken 2*7 aronder «Mam'zelle Ni- (7l iche». Verder Alexander wies Lecocq met «La fille Madame Angot» en voor- Jaeques Offenbach met 4.9 a. «La belle Hélène». 2.U wtegenover staat dan de 4,9! ioner-operette, gebaseerd 1 een liefdesgeschiedenis 'charmante scherts zon der dramatiek, spranke lend en boeiend vol meesle pende melodieën passend in de Weense traditie. Tot deze groep behoren vooral Johan Strauss met «Die Fledermau8». Franz von Suppé met «Dichter und BauerFranz Lehar met «Die lustige Witwe» en Emmerich Kalman met «Grafin Maritza», Zeker niet te vergeten Robert Stolz met «lm weissen Rössl». Alhoewel een aantal moder ne komponisten als Leonca vallo, Honegger en anderen moeite deden om de operet te nieuw leven in te blazen bleef het bij pogingen. Pas deze eeuw bracht een wer kelijke vernieuwing met de Engelse en Amerikaanse musical die gebruik maakt van jazz en folklore. Laat blijde weergalmen Wellicht pas het «Laat blii- de weergalmen» als vertol kers even in het zonnetje te zetten. Dit koor werd in 1965 ge sticht met de aanvankelijke bedoeling de plechtigheden in de St.-Annakerk meer luister bij te zetten. Karei Van Daele, een van de ini tiatiefnemers, werd aange zocht de leiding ervan op zich te nemen. Taak die hij voorheen reeds vervulde bij soortgelijke ensembles te Aalst en in de hoofdstad. Dat Van Daele die zijn voka- le opleiding genoot bij Ed- mond Borgers na bijna 2 decennia nog steeds de ka pitein van het schip blijft getuigt van standvastig heid en trouw. Naast mis sen en geestelijke gezangen heeft het koor ook profane liederen op zijn repertoire. Diversiteit die de mogelijk heid impliceert tot het ge ven van koncerten en uit voeringen in beide genres. Het koor bracht ten andere glansrijke uitvoeringen tij dens het zangrecital in no vember 1982 en bij de ge slaagde Conscienceviering in juni 11. Het koor heeft alleen zangliefhebbers. Géén statuten, ere- noch be- schermleden. Groeiende zin voor kunstbeoefening en verder streven naar steeds hogere artistieke waarden kenbaar in zich draagt, ge- brachten het in de provin- dreven door een sterke mo dale zangtoernooien boven- tivatie, borg staan voor een aan de ladder. grootse vertolking. Ook op 12 december wil het Toegang: 150 fr. WF-leden bruisend talent van «Laat en voorverkoop: 120 fr. blijde weergalmen» onmis- LH Stekene-Klinge: De Boom en Schaep voelen de titel al in hun hereik IdWl initiatief dat u zeker niet mag missen'. Skilopen of langlauf combineert als geen andere sport de sportieve inspanning met de geestelijke ontspan ning. De gezonde en bijzonde re fraaie omgeving staat daar borg voor. Na het sukses (5de organisatie) van de vorige ja ren mocht langlaufinitiatie ze ker niet op het programma ontbreken. Wij zullen er zijn! U ook...?» beklemtoonden hierbij de initiatiefnemers van de Dienst Sport. Na een inleidend woord van de heer G. Bourbon, schepen van Sport, Jeugd en Vrije Tijd, schetste dc heer A. Kiekens heel in 't kort de historiek van de langlaufinitiatielessen. En met passende uitleg door de heer A. Van Hove, een kort film. een diareeks en een in- formtieblad werden de Aal sterse langlaufinitiatieven 1983-84 duidelijk toegelicht. Skilopen waar? In het centrum ADEPS te Eupen-Hatrich of in het vakantiecentrum Zonne- heuvei te Chevron of de Ferme Pirlot te St.-Hubert. naarge lang de sneeuwval. Wanneer? Bij voldoende sneeuwval op zaterdag of zon dag in januari of februari 1984. Programma: 6.45 uur: samenkomst par-, keerterrein Pontstraat Aalst 7 uur: vertrek met autocar 8.30 uur: stop: mogelijkheid tot ontbijt (wanneer naar Eu pen gereisd wordt) 9.30 uur: aankomst in het Centrum 9.40 uur: aanpassen ski's en schoenen 10 uur: kursus 12 uur: lunch 12.30 uur: kursus 15.30 uur: inleveren materiaal en vieruurtje. 16.45 uur: vertrek naar Aalst. 19 uur: aankomst parkeerter rein Pontstraat Aalst. Kostprijs: 800 fr. individueel 7(H) fr. indien 3 leden van het zelfde gezin deelnemen 600 fr. individueel, voor perso nen in het bezit van eigen ma teriaal 500 fr, indien 3 leden van het zelfde gezin deelnemen en in het bezit zijn van eigen mate riaal. In de opgegeven prijs zijn be grepen: de reis per autocar, de verze kering, dc skilessen, het huren van ski's en skischoenen. Hoe inschrijven? Inschrijven is enkel mogelijk op dc voorgedrukte inschrij- vingskaarten die op dc Sportdienst. Grote Markt. 3, "isscn twee Stekenaren en geeft t 6 Daagse heerlijk wandelskiën in de Ardennen!! Waar, Vakantiecentrum Zon- neheuvel La Platte. 6 Chevron Voor wie? voor jongens en meisjes vanaf 11 jaar tot 18 jaar. Inrichting: VZW Windekind Ardense openluchtvakanties. Sekretariaat: Katstraat 15. 9310 Lede. tel. 053/21.23.25. Begeleiding: Bevoegde skimo nitoren - maximum 10 deelne mers per monitor De groepsin deling gebeurt volgens leeftijd en skivaardigheid. Aflevering brevet langlauf na bekwaam heidstest. Aktiviteiten: Dagelijks 5 uur langlauf - 1 dag Ski-bobs en sneeuwskoo- ters Enig!!! Voor de gevorderden: 1 dagtocht langlaufexploratie op stafkaart! of bezoek aan ver maarde pistes Val de Wanne Mont St. Jacques - Baraque Fraiture. Sportfilms - quiz - tafelten nis - geleide avondontspannin gen - zwemmen - ontdek de sneeuwster wedstrijd met prachtige prijzen!! Waanneer? van maandag 26 december tot zaterdag 31 de cember 1983 of van maandag 2 januari tot zaterdag 7 januari 1983. Vertrel: telkens te 10 uur stipt Terug rond 13 uur. Vertrek en aankomstplaats: grote par king in de pontstraat Aalst. Er is ook mogelijkheid tot deelname aan een 12 daags langlauf kamp van maandag 26 december 83 tot zaterdag 7 januari 84. Prijs: Voor het zesdaags kamp: 5.800 fr. Omvattend: volledig verblijf logies - maal tijden - ski's - skistokken - schoenen - langlaufbegeleiding verzekering tegen ongevallen skiverzekcring - reis heen- en terug vanuit Aalst (parking pontstraat) - zwemmen sneeuwkooters - ontspanning. Indien eigen skimatcriaal wordt meegebracht bedraagt de prijs 4.800 fr. Voor het twaalfdaags kamp: 10.100 fr. (met eieen ski's...) 8.100 fr. Inschrijvingen: Zo vlug moge lijk! Adres: Winterkind Ar dense Openluchtverblijven Katstraat 15. 9310 LcdeN DB. SK t.okeren-Siekcne André Calien. wurmt ricli verrassend voorzet (mc

De Voorpost | 1983 | | pagina 43