lederijkerskamer Rosiers huldigde ■eve Vervaet en Lady Godiva ifmien is Kunnen Dendermonde pakt uit met 'herrie om Harris' De liefdesgeschiedenis van de eeuw» door de Nieuwe Komedie: vakmanschap De Bolhoeden uit Moerzeke brengen «Boerenbedrog» 't Kelderken uit Kemzeke met «Het gezin van Paemel» De Voorpost - 9.12.1983 - 45 Slement Leybaert: «Toneel is een kreativiteit waarin je jezelf leert kennen» vrijdag 2 dec. bracht de Koninklijke Aloude Rederij- rskamer 'Rosiers' «Lady Godiva» op de planken. Na de irstelling werd Lieve Vervaet gehuldigd door bestuur leden van de eigen kring, samen met zusterverenigin- i en andere genodigden wegens haar 40-jarig toneelju- ium. Sinds 1943 is Lieve Vervaet, echtgenote van de retaris van Rosiers Alex De Decker, aktief in Dender- ;st' ndse en Aalsterse toneelmiddens, e hoi gel het döek viel over «La- ven te redden van twee de 1 Godiva» werden afge- voorname burgers (Benny Nii digden van de aanwezi- Vermeulen en Gaby Lie- figri oneelkringen, vrienden vens), die door graaf Leo- s co sympatisanten op het fric (Erwin De Decker) voor n k ium gevraagd om Lieve de betaling van de belasting :t wi iuldigen. Na de inlei- verantwoordelijk gesteld hij n r door voorzitter De worden, aanvaardt Godiva ite e m werd haar door het (Martine Verheyen) een rsch [v het diploma van 40 rondrit door de stad te hou- ie fij toneel verdienste over- den, op het middaguur, ge- iedf hgd Allen dankten zeten op een ongezadeld ger r voor de jarenlange in- paard en helemaal naakt. e< r here ip- •este ichr gari dermonde. Lieve Vervaet dankt allen voor de blijken sympatie bij haar jubileumviering (pvs) Hierbij werden heel wat Op bevel van Leofric moe- jhenken en bloemen ten alle inwoners van Co- me rhandigd; het werd Lie- ventry hun vensters afslui- )t fe op bepaalde momenten tén en mag niemand zich op te machtig, ontroerd straat bevinden. Eén per- zoveel blijken van soon echter negeert dit be lie. vel, namelijk Peeping Tom ;nde ré zette, als tiener nog, (Dany De Bock). Hij wordt enei r eerste stappen op de dan ook veroordeeld tot de >n o^ne als O.-L.-V. van Ze- galg. Weeèn in «En waar de Aan de basis van de legende bleef stille staan», van lag de machtsstrijd tussen De regisseur en z'n visie Wanneer het doek open ging keken we op de rug van een immens zitmeubel. Deze opstelling zou wel eens anders dan anders ge weest zijn, was het niet dat deze zetel voor een groot deel het zicht op de speel ruimte belemmerde. Ook de twee burgers werden hier door gemaskerd. «Wachten op de tram» is een uitdrukking uit het to neeljargon om aan te dui den dat personen op een rijtje staan, wat toneeltech nisch fout is. Dit merken we een paar keer op, even eens wanneer de drie bur gers op de bank zaten. Door een andere opstelling van de meubels kon dit euvel verholpen worden. Over het stuk zelf: de au teur Jean Canolle had er een burleske visie op; Paul Sonck koos voor een sublie me versie. Wat het beste was laten we in het midden, maar feit is dat het stuk enorm slecht vertaald is en wellicht heeft Paul Sonck daarom voor de sublieme versie gekozen. Maar dan diende hij volgens ons veel meer passages geschrapt te hebben, vooral in het zwak ke derde bedrijf. Akteerprestaties Daar de akteurs hun tekst begrepen (en hem dus kon den spelen volgens gevoel) kregen we de indruk dat er een goede samenwerking was tussen hen en de regis- beheerste verdedigde de stelling van Paul Sonck dat elk gevoel 'uit de buik' moet komen. Dit geldt ook voor Erwin De Decker (Leofric), alhoewel z'n intonatie dik wijls verkeerd was op het einde van een zin. Wat Dan ny De Bock betreft: waar schijnlijk begreep hij wel de emoties welke Peeping Tom onderging, doch schuchterheid weerhield De opvoering «De liefdesgeschiedenis van de eeuw» door de Nieuwe Komedie verleden zondag in het Aalsterse Netwerkcentrum was er één van hoog niveau. Enkele goede scenes, een paar zeer goede en misschien een paar overbodige. Wat was de som ervan? Een avond toneel, waar veel mensen geboeid door werden én meer aandacht verdiende... Dendermonde. Lady Godiva (Martine Verheyen) Peeping Tom Danny De Bock) (pvs) hem deze gevoelens naar buiten te brengen tegen over Lady Godiva. Dat we kor leek op het eerste ge zicht mooi, doch de stijl van de meubelen, uitgezonderd Over de auteur Maïta Tikkanen Deze schrijfster behóórt tot de Zweedstalige minder heid in Finland. Van haar zijn tot nu 5 boeken ver schenen. «Mannen kunnen niet verkracht worden» is verfilmd. Voor «Het liefdes verhaal» ontving zij van de Scandinavische vrouwenbe weging de alternatieve lite ratuurprijs. Deze «liefdes geschiedenis van de eeuw» werd in vele landen als mo noloog voor één aktrice op gevoerd. In Nederland en Vlaanderen gebeurde dat voor het eerst door de Nieu- 'i we Komedie. Dit solostuk werd gebracht door Edda Barends. stonden bewezen ons de reakties van mannelijke toeschouwers die ver klaarden dat zij him ver liefdheid veel duidelijker zouden getoond hebben aan Godiva. Over Lieve Vervaet (Gwen doline) kunnen we zeggen dat ze nog voor een deel vastzit aan de toneelmatig heid van haar generatie. Toch meent ze wat ze zegt en ze liep over van bezorgd heid om Godiva en Tom. De bisschop (Fernand Eeck- hout) overtuigde wel. Wat de techniek van de ak teurs betreft: de meeste spe lers stonden nogal houterig op de scène, anderen té nonchalant. Enkel de bis schop en de graaf wisten raad met hun handen. Met nauwgezetheid voer den de pages (Agnes Roef, Marita Peelman. Kristel De Decker en Ingrid De Wilde) him taak uit. Inkleding De aankleding van het de- -hri bc Timmermans. Daarna Kerk en Staat. De Staat ibeel i zij in het operettegezel- wordt verpersoonlijkt door n ee ap Kentering aktief. Ze graaf Leofric die met wan orde i en is nog steeds bereid hoop het geld van zijn echt- nkel r medewerking te verle- genote Godiva ziet verdwij- aan voorstellingen, in- nen in de zakken van de Abt oAicht door 'Voor Taal en van Dugdale, de Kerk dus. a ht jheid' uit Aalst. «Want», Het volk zal er voor op- groc klaarde Lieve ons vrij- draaien. «ik stop er nog bijlan- Eeuwenlang, vertelt regis- t koi niet mee». seur Sonck. werd te Coven- n be de voorstelling van Lady try tijdens de jaarmarkt, 'iva stond ze samen met een processie gehouden van ullei ir zoon Erwin De Decker maagden die. slechts in de planken. hun haar gehuld, te paard zaten. Wat men toen al niet legende deed om de belastingen te ld Lady Godiva ontduiken. Kon dit gebruik r he l stuk heeft een vrij een- maar opnieuw werkelijk- fr. jdig gegeven: om het le- heid worden, verzucht Paul zoal Over het stuk zelf Het werk werd oorspronke lijk als gedichtencyclus ge schreven. Het is het verhaal van een huwelijk dat na 20 jaar nieuw is geworden. Beide partners gaven deze relatie de titel, die niet een echte ironie zal blijken. Het toont een vrouw aan de zijde van een man wiens periodieke drankzucht steeds weer het gezin bin nenbreekt. Een zware en benauwende last voor ie mand die ondanks alles hardnekkig blijft pogen de schade voor het gezin te beperken. Deze vrouw wan kelt tussen gevoelens van haat en tederheid. Een wor steling om te overleven. Zij voelt de liefde voor haa£a' man als eb en vloed door zich heen stromen. De man, in het stuk na drukkelijk aanwezig zon der er lijfelijk te zijn, vecht op zijn manier voor de rol van 'opperhoofd' van het gezin. Een uitzichtloos per- spektief. Edda Barends als vrouw die het allemaal niet meer te goed zag zitten bij de moei lijke situaties was gewoon subliem. Zelden kregen we dergelijk staaltje akteerta lent te zien. Zij was in staat: de volledige voorstelling te boeien en te verrassen. Dit' grote relief bij deze aktrice is ongetwijfeld ook op de rekening te schrijven van regisseur Hartman Alberts.., Verder leverden Leo Van der Toorn en Carlos Florej? Navea meer dan verdiensté™' lijk werk in de technische richting en deelde Benno De Vries mee in het sukses van dit prima solostuk. (jdb) met deze mening niet alleen de zitbank, was niet in over eenstemming met de perio de waarin het stuk zich si tueert. Dit geldt eveneens voor de klederdracht: de kledij van de personages was wel prachtig, maar werd pas een paar eeuwen later ge dragen! Dekorontwerp was van Ho- noré Ingelare en de uitvoe ring lag in handen van Ro ger Van den Brande en Ru dy Neyrinck. Voor een ver zorgde grime zorgde Veerle Verheyen en de pruik van Godiva stond haar snoezig. Maurits De Letter nam de licht- en klankregeling op zich, wat geen probleem mocht vormen gezien de volledige technische uitrus ting! Lady Godiva zal in het hart van Paul Sonck wel een spe ciaal plaatsje blijven inne men: het was z'n eerste re: gie en bovendien was het een oude droom van hem om dit stuk te regisseren... (sirou ann) Aalst. Piet De Wit Frans Van Dorpe) de goede huisvader, komt voor hete vuren te staai wanneer blijkt dat zijn vrouwlief een ruil ondergaat met de winkeljuf (per) Dendermonde. De Rosiers brachten Lady Godiva voor het voetlicht (pvs) Op zaterdag 10 december, zondag 11 december en za terdag 17 december en dit telkens om 18.30 u brengt de toneelgroep «De Bolhoe den» de opvoering van het toneelstuk «Boerenbe drog» Het is een denderend blij spel in drie bedrijven, ge schreven door Emiel Claus. Korte inhoud: de familie Wever heeft onlangs de lot to gewonnen. Meteen wordt de hele boerderij gemoder niseerd. Boer Wever heeft echter, zonder medeweten van zijn vrouw, 100.000 fr. ^zakgeld opzij gelegd. Aan gezien oma en de boerin vervelende vragen begin nen te stellen omtrent het verdwaalde geld, ziet Klaas Wever zich verplicht het ka pitaaltje te verbergen. Zijn knecht Harm Meier zal hem hierbij helpen, maar... Hoe het verder afloopt kan je komen bekijken op één van de drie toneelavonden. Maar wees gerust: het is lachen geblazen op zater dag 10, zondag 11 en zater dag 17 december 1983 in zaal «De Vier Gekroonden». Toneelgroep De Bolhoeden bij bestuurs- en spelende le- zal er weer voor zorgen dat den. Je mag ook telefonisch, u een aangename en pretti- kaarten bestellen: Denis ge toneelavond zult zien. De Van Geyte 052-47.11.73 en kaarten zijn te verkrijgen Herman Vijt 052-47.31.52. Achtste speelseizoen bij toneelgezelschap 't Kelder ken uit Kemzeke. Zaterdag 10 december gaat de tiende produktie in het prochiecentrum in dé Molen straat in première, om 20 u. Er zijn nog voorstellin gen gepland op zondag 11, vrijdag 16 en op kerst dag, 25 december, om 20 u. telkens Toegangsprij zen: 100 frank voor volwassenen, 60 voor kinderen jonger dan 12 jaar. «Het gezin van Paemel» van Cyriel Buysse wordt gebracht in regie van Luc Samson. Een volks drama dat al vaker via het televisiescherm tot ons kwam. Een sfeerstuk over miserie en kommer, een tijdsdo- kument van rond de eeuwwisseling. 't Kelderken wou dit stuk eigenlijk als openlucht- spel kreëren i.s.m. andere verenigingen uit Stekene. Maar omdat men nog geen eigen stuk had wordt het nu in het parochiecentrum voorgesteld. Men over weegt om dit volkse toneelwerk ooit nog eens in open lucht op te voeren. aanleiding van hun nieuwste produktie «Herrie om Harris» hadden we een sprek met Willen is Kunnen-regisseur Clement Leybaert en enkele spelers. Kenden Leybaert reeds als talentrijk kunstschilder, nu maakten we kennis met een ander et van zijn persoonlijkheid: toneelregie. Reeds vier jaar neemt Clement Leybaert de sk van regisseur bij Willen is Kunnen op zich. Zelf speelde hij 15 jaar onder de odige leiding van Leon Vertongen, vervolgens onder deze van Fernand Moens. idertussen volgde hij regieschool bij mensen als Dré Poppe, leerde grimeren bij Carlos tremmerie (onlangs grimeerde hij nog Cyriel Van Gent) en speelde mee met roepsmensen in Nederland. In Tilburg bracht hij vrij teater, met teksten van Claus en m Ostayen. In het Gentse kan er geen toneelwerk opgevoerd worden of Leybaert gaat heen. 'ndermonde. Willen is Kunnen brengt Herrie om Harris (pvs) igisseren is volgens Cle- t Leybaert: «een gege- in zich opnemen, ver erken, distilleren en dit les samenstellen met de Jen inbreng; hetgene je et, hetgene je meent te neten brengen Pas dan n je zeggen hoe je het in geheel ziet. Je weegt *n af met de akteurs of het dan niet mogelijk is het uk te brengen. Ook tegen over de spelers maak je be paalde overwegingen: wat kan een bepaald iemand aan, hoe groot zijn z'n mo gelijkheden? Teater is een kreativiteit die je zelf aan voelt en daarenboven is ze niet passief. Heden tén dage nemen de meesten ge noegen met een passieve kreativiteit zoals tv-kij- ken Harris krijgt herrie We woonden deze week ook een repetitie bij van 'Herrie óm Harris', een werk ge schreven door Parnell Bradbury en vertaald door Willem Landsmeer. Het stuk speelt zich af op een eenvoudige herenboerderij in Sussex. Hier leefde de oude hereboer Harris, ge frustreerd omdat hij nooit de vrouw heeft gekregen die hij liefhad. Om deze ge miste kans te kompenseren koesterde hij een bepaalde affektie voor z'n neef, om dat deze de zoon was van de vrouw in kwestie. Hij liet de boerderij testa mentair over aan de jonge Harris (Rik Van Gucht), maar wel onder strikte voorwaarden. (Deze zouden vermijden dat de jongeman hetzelfde lot zou onder gaan.) Hij moet dus binnen de gestelde tijd huwen met één van de drie door die oom zelf uitgekozen kandi daten (Karine Hervent, Els Vande Wiele, Machteld Cool). Wanneer deze drie opduiken zijn alle middelen toegestaan om de strijd on der elkaar uit te vechten. Hoe prijzen ze zichzelf aan? Welke indruk maken ze op de alles noterende en zake lijk denkende Sam Harris? Overwint Sam deze psycho logische situatie? Maakt hij de goede keuze? Het ant woord op deze vragen blijft geheim tot u gaat kijken! Wie er verder nog op en rond de boerderij hotsen zijn: de moeder van een der kandidaten (Bea Verschel den). een zenuwachtige no taris (Staf Burssens), de jo viale buurman (Dirk Mer- tens), een filosofische knecht (Jean Van Houte- ghem) en tenslotte een kla gende huishoudster (Kari ne Verlee). Een flinke babbel met de regisseur... Waarom werd het precies dit stuk? Regisseur Ley baert aan het woord: «Bij ons worden er een aantal stukken gelezen, waaron der zowel tragedies, kluch ten als thrillers. Daarna wordt er gediskussieerd. In een samenspraak tussen spelers en regisseur over wegen we onze mogelijkhe den. Wat de keuze van het stuk ondermeer bepaalde was dat 'Herrie om Harris' nog maar zelden in België gespeeld werd.» «Bovendien, verklaart Ley baert, hangt er een moraal aan vast. Naar het einde toe verklaart Sam bijvoorbeeld: liefde kan je niet neer schrijven, liefde voel je. Een stuk moet natuurlijk goed voor het publiek zijn, maar belangrijker nog, voor de spelers zelf. Het is niet zo gemakkelijk meer om publiek aan te trekken. Immers, ofwel speel je voor het publiek en dan breng je dijenkletsers, ofwel speel je iets waar je zelf volledig achter staat. Maar de mees te mensen snakken nu naar een ontspanning, ze willen eens vluchten uit de sleur en dat leidt er toe dat je toch bepaalde koncessies moet doen.» Enkele spelers Aan het woord is Staf Burs sens. opgelucht omdat hij de raad van de regisseur toch opvolgde «Clement zag mijn rol, de notaris, als een nerveus type. Ik zag dat eerlijk gezegd niet zitten, maar dacht veeleer aan een rondborstig persoon, ook vanwege mijn fysiek, Cle- mént zei toen dat ik diende te spelen zoals ik het aan voelde. Maar uiteindelijk heb ik zelf ontdekt dat ik fout was. De regisseur valt in: «Het heeft geen belang welke fy siek je hebt. Als je een rol wilt brengen en je kan je inleven in het personage, breng hem dan. Want dat is de kunst van kreatief to neel. De spelers vragen zich af: waarom laat de schrijver dat zeggen? Waarom zegt bepaald die persoon dat? Waarom moet ik die tekst antwoorden? Die gegevens worden samengebracht en met hun eigen kreatieve in druk uiten de spelers die emoties op de scène. Ook Rik Van Gucht, de hoofdrolspeler, wil nog even aan het woord. Vol gend jaar kan hij terugblik ken op 25 jaar akteren. Met welke regisseur ben je gestart? «De eerste maal dat ik op de planken stond was in 1957, onder regie van Leon Vertongen. En van bij het begin heb ik steeds de hoofdrol ge speeld. Na 8 jaar verdween Leon en speelden wij met Fernand Moens. «Een handvol sneeuw», vormt nog steeds het hoogtepunt in deze 25 jaar toneelspe len. Omdat ik biezonder graag dramatische rollen speel, zal het een drama tisch stuk worden voor mijn jubileum. Ik vind dat men eens met een drama tisch werk mag uitpakken, ook al is het voor een klei ner pubüek of lopen de kos ten hoger op!» Clement Leybaert wil er tenslotte nog aan toege voegd zien dat hij heel te vreden is over de samen werking tussen spelers en regisseur. 'Herrie om Harris' komt voor het voetlicht op vrij dag 9, zaterdag 10 en maandag 12 december te 20 uur in zaal Antiekens, op de Oude Vest, te Dender monde. Reserveren kan op nr. 21.68.91 tussen 18 u. en 20 (sirou ann) Dendermonde. Willen is Kunnen. Twee huwelijkskandidaten bieden zich aan (pvs)

De Voorpost | 1983 | | pagina 45