(H)eksperimenteren met aperitief en muziek Sint-Martinuskoor geeft kerstkoncert in Sint-Gillis-Waas en Beveren Richard Willems: «Uit Beveren geboren» Achttien antiquairs in Sint-Niklase stadszalen Het Jan van Steenekomitee (Stekene) organizeert In samenwerking met Musici Academici Het Kerstkoncert met Pierre Volondat Gf 48 - 9.12.1983 - De Voorpost 3 K 1ir bur i speld- hedenc 1981 is nog niet zolang geleden. Het massaspel Jan van Steene was een uitzonderlijk evenement voor het Waasland. Zoveel mensen samen in de weer voor diezelfde krachttoer, het hele dorpsplein we kenlang in een retrokleedje: men had het nog nooit gezien in Stekene. Daarom en ook omdat uit het bijzondere sukses dat het massaspel te beurt viel een Jan van Steenekomitee werd geboren, is Jan van Steene, de mannelijke heks die in de zeventien de eeuw vanuit Wichelen in Stekene aanbelandde en zich daar vestigde, een begrip, ja bijna een waarmerk voor Stekene geworden. Het Jan van Steenekomitee, daar gaat het nu om, besloot met zijn fondsen aan volksopvoeding te doen. De leden zouden, onder voorzitterschap van Broeder Angelicus, zelf manifestaties opzetten of passende initiatieven van plaatselijke verenigingen mecenassen. Het eenakterfestival dat het komitee vorig jaar organizeerde, kreeg heel wat weerklank, dit jaar gaat de aandacht naar de muziek. zijn: Louis Pas (piano), Paul Van Egghen (cello) en Georges Staelens (klarinet). Het Westvlaams Brahms Trio kende sedert zijn op richting in 1976 een onaf gebroken aktiviteit. Hun hoofdbekommernis was en is nog steeds muziek bren gen naar ieders smaak met bijzondere aandacht daarbij voor het samenspel en de kamermuziekarbeid in ie dere kompositie. Samen met Lucien De Kimpe, die direkteur is van de muziek- akademie van Menen, stel de het trio een speciaal pro gramma samen waarbij muziek wordt afgewisseld Stekene. Op 18 december is het kamerensemble Da Capo te gast in het Gildenhuis. Aperitiefkoneerten Aperitiefkoncerten, mid- dagkoncerten, koffiekon- certen, zijn wat intimisti sche happenings die, dat blijkt uit de groeiende be langstelling ervoor, aan een behoefte beantwoorden, vindt men in Stekene. Dus waarom niet iets in de rich ting uitproberen? Het ko mitee nam kontakt op met bestuursleden van o.m. de muziekmaatschappij De Ware Vrienden, het Ruys- seveldekoor en de Stekense Hoogst uden ten Bij de programmatie van de vier aperitiefkoncerten stond in de eerste plaats de leus «voor elk wat wils» voorop. Men heeft tijd inge- ruimd voor een populair en semble, talent van eigen bo dem, een koncert op hoog niveau en een uitvoering speciaal voor de jongeren. Zondagmorgen 18 decem ber a.s. vertolkt het kamer- ensemble Da Capo uit Ever- gem o.l.v. Philippe Step- man werk van Telemann, Corelli, Handel (diens 'Vuurwerkmuziek', het sfeertje rond Van Steene achterna), Charpentier, Mozart en Prokofiev. Het gezelschap bestaat vier jaar, trad eerder al in Steke ne op als begeleider van het Ruysseveldekoor en het is derhalve Tony De Ruys- scher, de dirigent van het koor, die de groep jonge Tippen op jong Stekf.ie doet Van Steene met het optreden van de Antwerpse pianist Dirk Rombaut op 22 januari 1984. Rombaut is dertig, studeerde aan het koninklijk konservatorium in Antwerpen waar hij les kreeg van o.m. Lode Beckx en Jozef De Beenhouwer, was laureaat Pro Civitate in '73 en behaalde de niet on belangrijke Denise De Vries-Tolkowskiprijs. Hij is leraar aan verschillende akademies en docent peda gogie aan het konservato rium in Antwerpen. Dat Dirk Rombaut naar Steke ne komt, is vooral te dan ken aan Jeugd en Muziek Sint-Niklaas, een organiza- tie die al acht jaar zeer ver dienstelijk werk levert op het vlak van de muziekpe- dagogie. De heer Doorns van Jeugd en Muziek Sint- Niklaas verzekerde dat het koncert beslist de moeite waard zal zijn. Hij spreekt uit ervaring: Dirk Rombaut brengt bevattelijke muziek en met wat hij over die mu ziek vertelt; zit hij boven dien heel precies op de golf lengte van jonge mensen. Met de medewerking van het ministerie van Neder landse kuituur, afdeling muziek en lyrische kunst, is op 19 februari 1984 het Westvlaams Brahms Trio te met verduidelij kende kom- mentaar, een programma waarmee ze zowat overal in Vlaanderen al heel veel sukses oogstten. Zondag morgen 19 februari: u mag ze niet missen! Wat het Stekens Hoogstu- dentenverbond op 1 april voor u versiert, is nog niet bekend. Het wordt een ver rassing, sussen ze geheim zinnig uit die hoek... Alle koncerten vinden plaats in de bovenzaal van het Gildenhuis in Stekene en beginnen om half elf 's morgens. De toegangsprijs bedraagt telkens honderd frank en daarin is een glaasje aperitief (voor elk koncert weer een ander daarvoor zorgt Laurent Geerinck) begrepen. Mocht er voor deze koncerten vol doende belangstelling blij ken te zijn, dan zijn Tony De Ruysscher en het Van Steenekomitee vast van plan voor de opvolging van het initiatief in te staan. Kursus voor regisseurs Het Jan van Steenekomitee blijft niet stilstaan bij zijn aperitiefkoncerten. Uit het Eenakterfestival van vorig jaar had de jury één belang rijke konkluzie getrokken: er moet eens ernstig werk gemaakt worden van de vorming van onze (jongere) regisseurs. De bedenking dat het spelerspotentieel van die of die toneelvereni ging bij lange na niet ten volle werd aangesproken, moest té dikwijls worden gemaakt. Het Jan van Steenekomitee besliste een kursus voor regisseurs van amateurtoneelverenigin gen te organizeren en span de regisseur Miel Geysen voor deze kar. De eerste van een reeks van vijf sessies is voorzien voor april van vol gend jaar en wellicht wordt de kursus afgerond met en kele praktijkoefeningen ge leid door Dré Poppe en of Jaak Van der Helst. Wie geïnteresseerd is (en u hoeft echt niet in de prak tijk te staan om deel te ne men aan deze kursus) kan nu al kontakt opnemen met Nic Van Hoye-Melis, Heir- weg 58, 9090 Stekene (tel. 03/779.78.86), zij verzorgt het sekretariaat van het Jan van Steenekomitee. De regisseurs kunnen nu op twee manieren reageren, meent Broeder Angelicus: ofwel voelen ze zich een beetje vernederd als wij ze met ons kursusaanbod aan schrijven, ofwel zal het hen verheugen dat zij als regis seur beschouwd en geres- pekteerd worden. Men is toch nooit volleerd? Massaspel of revue of allebei? «Wanneer doen jullie nog eens iets groots?» vraagt men wel eens aan de leden van het van Steenekomitee. Tja, iets groots, een mas saspel bedoelt u waar schijnlijk? De idee leeft, al kan voor de onmiddellijke toekomst van een dergelij ke realizatie geen sprake zijn. De heemkundige kring is druk doende de geschiedenis van Stekene na te pluizen; het gaat er om, een tijdsbeeld te ont dekken waarrond een sce nario kan gebouwd wor den. Geen tweede uitgave van Jan van Steene dus, alhoewel men die gedachte evenmin wil uitsluiten. In de komst van een Steken se revue mag Stekene zich met meer zekerheid verheu gen. Alle ogen, alle hoop ook, zijn (is) gericht op Lu cien De Schrijver. De idee van zo'n revue is immers de zijne. Het volgende wil hij er al wel over kwijt: een revue voert aktuele perso nages ten tonele. Nu is Ste kene daar zeker niet arm aan, maar de gevoelighe den liggen nogal nauw schijnt het en een ludieke benadering van het hic et nunc ia, vooral voor de schrijver (de naam van Wil lem Persoon wordt hier ge noemd), een vrij riskante onderneming. Hoe ook: het wordt beslist geen hekel stuk: de revue zal het moe ten hebben van spits-speel- se, dorpse humor met een licht artistiek kleurtje, niet van sarkasme Als het zo ver is, dan roept het komi tee wel: «Komt dat zien! Komt dat zien!» U hoort nog van ze! T.eo DE BOCK Nieuw dichtbundel verschenen Dezer dagen wordt in de Beverse boekhandels een eerste dichtbundel aangeboden van de 37-jarige Richard Willems, zoon van Gabriël Willems, kon- servator van het kasteel Wortewalle. «Uit Beveren geboren» werd uitgegeven op duizend exemplaren bij de drukkerij Herman Cools en omvat een veertigtal gedichten, prachtig geïllustreerd met fotowerk en afdrukken van schilderwerken van de auteur zelf. Een veelzijdig jong kunstenaar die slots verschijnt aan het Wase dichtersfirmament. Liefde voor zijn dorp, voor algemeen en voor de schil- ie natuur en voor het verle- derkunst en fotografie in .len heeft hij van thuis uit het bijzonder kweekte de aeegekregen» zo leidt Her- jonge Beverenaar aan bij de •nan Cools de eerste dicht- gerenommeerde Piet oundel in van Richard Dio- Stautkring, bij wie hij in nys Willems, geboren te Be- het begin van dit jaar nog veren op 14 januari 1946 expozeerde ter gelegenheid Liefde voor de poëzie, het van een gezamenlijk salon willen neerschrijven van in het kasteel Cortewalle. ervaringen en gevoelens Liefde voor de jeugd en heeft hij te danken aan zijn heimwee naar deze mooie oudleraar in St-Jan-Berch- periode die nimmer weer- mans, de dichter en es- keert doet deze oud-voorzit- sayist René Verbeeck. Bij ter van de Beverse jeugd- hem leerde hij Marsman, raad ontluiken als een in- Gezelle en Gilliams kennen tens poëet. De geboorte van en waarderen. zijn zoon Lieven was in Het is op negentienjarige 1969 de aanleiding en sinds leeftijd dat de oud-scouts- die heuglijke dag tot op he- leider zich een eerste maal den ontstonden eeh 65-tal manifesteert als schrijver gedichten, waarvan veertig van een tiental bijdragen werden opgenomen in "Uit over «Beveren in de ge- Beveren geboren», schiedenis». Deze geschied kundige interesse heeft Liefde en heimat Richard ongetwijfeld De 64 bladzijden tellende geërfd van zijn vader Ga- dichtbundel omvat zes the- briël en heeft hij later nog ma's. In een eerste reeks verder uitgebouwd als ijve- gedichten, opgedragen aan rig medewerker en be- zijn ouders, en getiteld «Be stuurslid van de heemkun- veren, mijn thuis», be- dige kring Het Land van schrijft de auteur in een Beveren. nostalgische sfeer een aan- Liefde voor de kunst in het tal roemrijke gebouwen en Het strijkersensemble Musici Academici en het Beverse Sint-Martinuskoor verzorgen woensdag 14 december een kerstkoncert in de kerk van Sint- Gillis-Waas op uitnodiging van het Sint-Gregorius- koor. Donderdag 15 december zijn beide muziek- uitvoerders te gast in de Beverse Sint-Martinus- kerk, telkens met werken van Corelli, Vivaldi, Mendelssohn en Buxtehude. Beide koncerten staan onder de auspiciën van het ministerie van de Vlaamse gemeenschap, dienst voor muziek en lyri sche kunst. de Sint-Martinuskerk wordt trouw nageleefd en het koor staat aldus in voor de opluistering van de hoogdagen, huwelijken en plechtige diensten. Ook de profane koormuziek wordt echter niet uit het oog ver loren. Tijdens de kerstkoncer- ten in Beveren en Sint-Gil lis brengt het koor grego- bles. In 1982 behaaldt het diploma laureaat 1 ziekpedagogie. Momeffl is hij leraar aan de ij maalschool in O.L.Vrq Waver en aan het mensinstituut, waar zich ook verder seert in muziekpedag' koor leiding, analyse van de se kompositiet© Beveren-Sint-Gillis-Waas. Volgende week kan je i Martinuskoor (Iv) Het strijkersensemble Musici Academici werd in 1974 opgericht door de Joe goslavische meester-violist Dejan Mijajev. Die kwam in 1967 naar België waar hij als solist in dienst trad bij de Philharmonie van Ant werpen. Daarnaast is hij ook leraar aan de akade mies van Turnhout en Ant werpen en assistent aan het muziekkonservatorium te Antwerpen. Dit kameror kest specialiseerde zich vooral in de 18de eeuwse muziek. Kenmerkend is de feilloze homogeniteit waar mee vele suksessen werden geboekt in binnen- en bui tenland. Het gezelschap bracht al langspelers op de markt. In Beveren is dit ensemble geen onbekende. Het trad reeds op in een reeks kas- teelkoncerten van de Piet Stautkring te Cortewalle Voor beide kerstkoncerten kon het Sint-Martinuskoor uit Beveren zich wellicht geen betere begeleiders be denken. Het Sint-Martinuskoor De laatste jaren onder ging het koor uit Beveren een ware metamorfoze. Een en ander had wel te maken met het vertrek van koorlei der Willy Snellings. In 1982 echter traden heel wat nieuwe leden toe, werd een nieuwe koorleider aange trokken in de persoon van Godfried van de Vyvere, en aldus wil het Sint-Marti nuskoor zich heden ten dage opnieuw voorstellen aan het publiek in Waas. Ondertussen is druk ge werkt aan een nieuw reper toire, aan stem- en toon vor ming. Het engagement met krika ster. E Jranen nes da temeer l De lummt iwen terleid >erika riaans, koorwerken van Da In september 1983 vo drukt Vittoria, Messaus, Britten, Van de Vyvere e.h. Ma realis beide gemeenten een optreden bijwonen van het Beverse een suite van volkse kerst- Van Daele op als dirij skuns d gek; liederen uit verschillende van het knapenkoor In landen, waarbij het publiek ci Jubilo in Sint-Nikl chtig. uitgenodigd wordt om mee Met hem gaat het Bev te zingen, en twee kantates koorleven een nieuwe van Buxtehude voor koor, tegemoet. eugen Ze d strijkers en B.C., begeleid door de Musici Academici, Koorleiding Sinds mei 1982 is de mu zikale leiding van het Be verse Sint-Martinuskoor in handen van Godfried Van de Vyvere, afkomstig uit Sint-Gillis-Waas. Heel zijn leven wijdde hij aan de mu ziek. Van 1977 tot 1982 studeerde hij aan het Lem- mensinstituut te Leuven. Hij volgde er ondermeer koorleiding bij professor Schollaert en maakte deel uit van verschillende voka- le en instrumentale ensem- Kaarten Voor het koncert onvei togen woensdag 14 decembei den gi de kerk van Sint-Gillis p kaarten te bekomen bij 0 tot 1 leden van het Sint-Gn ujt he riuskoor en bij de kos Prijzen der kaarten: 101 en 80 fr. (houders van pas en CJP). Voor Bevi zijn de prijzen respekti j lijk 120 en 100 fr. Kaa I te koop bij de leden van Sint-Martinuskoor en de ingang van de Aanvang van beide kon ten telkens te 20.30 u. (»ll Sint-Niklaas Zondag 18 december in de Don Boscokerk te Sint- Niklaas kerstkoncert met, Pierre Volondat, eerste laureaat van de Koningin Elisabethwedstrijd voor piano 1983. U kwam dat al aan de weet via De Voorpost, toch even, ter herinnering, dit artikeltje. Die zondag is in de kerk aan de Priesteragiewijk ook een optreden gepland van het koninklijk gemengd koor Sint-Gregoriusgild. De organisatoren, de Jonge Ekonomische Kamer Waasland, hopen dat zij deze manifestatie mogen brengen voor een volle kerk. Het is de vijfde keer dat dit soort koncert op het getouw wordt gezet. Wie nog kaarten van 500 frank wenst is eraan voor de moeite; dat deert niet, want een intern televisiecir- tgai cuit laat iedereen die aanwezig is toe, het virtuoze pianospel van Pierre Volondat in detail te volgen, m Verkrijgbaar zijn nog wel kaarten tegen 350 en 250 frank: bij Ippa in de Stationsstraat 36, in café Stad Nantes op de Grote Markt, op de dienst kuituur van het stadhuis en bij drukkerij Heyman in de Spoor- er| weglaan; ook de leden van de Jonge Kamer hebben i,Bül kaarten ter beschikking. Eei Zoals gemeld wordt de opbrengst van dit koncert integraal overgemaakt aan de sociale instellingen van groot-Sint-Niklaas. (wv) Richard Willems gaf eerste (wvdv) monumenten uit de heimat. Cortewalle, het Hof ter Sak sen, Singelberg, Hof ter Welle, de Schandpaal en de Donkerstraat van Julien Van Remoortere, waar Ri chard Willems woont, ko men in woord en beeld voor de geest. De liefde voor zijn heimat, zijn afkomst en de gebondenheid aan zijn ge zin en kinderen, komen verder tot uiting in volgen de thema's: «Ouders, gezin en kinderen», «Vrouw en liefde». In «Dagen van Lief en Leed» laat de dichter ons binnen in een stukje van zijn ge voelsleven en in «Ziekte en Leed» verraadt hij als het ware zijn twijfels en op standigheid. dichtbundel uit te Beveren Het verschijnen van Ri chard Willems' eerste dicht bundel komt immers kort na zijn genezing van een vrij langdurig aanslepende ziekte. «Uit Beveren geboren» sluit voor hem een periode af van vijftien jaar intens leven, die «jeugd» heet, maar is wellicht een bron van vita mines, die hem frisse levenskracht en werklust geven. Dit frisse bundeltje is te Be veren verkrijgbaar in de boekhandels bij Wuyts. De Boekenwurm en Van Vos- selen tegen de prijs van 160 frank. De drukkerij Her man Cools zorgde voor een pittige lay-out, handig for maat en leuk kaftje, (wvdv) Met 18 deelnemers ging de vierde antiekbeurs van Sint-Niklaas vrijdagavond 2 december van start. Dat zijn dan vijf stands meer dan het vorige jaar. De organisatoren hopen ook op een verhoging van het aantal bezoekers, wat niet wil zeggen dat dat allemaal kopers moeten zijn. De gewone «serieuze Belg» mag ook rondneuzen. Voor het eerst is de beurs van de Bond der Vlaamse Antiek- en Kunsthandelaars in Sint-Niklaas voor een hele week geopend en wel van zaterdag 3 december tot en met zondag 11 december, telkens van 15 tot 21 uur. De inkom bedraagt vijftig frank. Burgemeester De Vidts die Antiek bekijken wordt pas de beurs voor geopend zou interessant als men het kan verklaren kon wegens om- zien als een stuk kulturele standigheden niet aanwe- geschiedenis. De geschiede- zig zijn. Daan Anthuenis, nis waarin de mens die er- schepen van kuituur, werd mee geleefd heeft aanwezig dan met deze opdracht is. Dan nog kan je antiek gelast bekijken en verzamelen als Nico De Voldere van de een vorm van belegging. Bond der Vlaamse Antiek- En, als je een stuk verwerft en Kunsthandelaars zei dat is de kwaliteit van je dage- men gepoogd heeft om de lijks leven dan gestegen? stands een zo huiselijk mo- Maakt het je bestaan gelijke aanblik te geven, boeiender? Als je er het geld Zonder de klemtoon erop te voor hebt is het, zo zegt leggen, blijft de beurs toch Antheunis, je 'plicht' de een kommerciële aangele- kwaliteit van je leven te ver- genheid. hogen. Daan Anthuenis, hier aan- Ook art-nouveau en andere wezig als schepen én als niet in de echte zin van het gepassioneerd liefhebber woord 'antieke stukken' van de schone kunsten, zijn op de beurs vertegen- maakte enkele bedenkin- woordigd. Ouderdom en gen omtrent het waardege- duurte hoeven niet de be laden begrip antiek. langrijkste raktoren te period 0 tot 1 uit he langs ilezan Barl «m >n| iet by uit I irt) zond: inde beroe egrepe •lingi el( :en ple luiste: s van :rluite: De ulic Sint-Niklaasantiekbeurs. Nico De Voldere schepen Anthuenis verwelkomden de genodigden opening, vrijdagavond. Iv zijn. Koncept, uitvoering van de beurs. De en stijleenheid primeren, die men op sommige Wat ben je met een duur bij de stukken maar afzichtelijk ding als je was ontoereikend, een 'juweeltje' voor minder als men van de - - - - - uit zegt dat men antiekkenners wil ken. Bij andere moest men het t iets geld kan bemachtigen? De antiquair dan is iemand die raad geeft, Hij gids, de leider die zijn waar op de eerste plaats zelf moet „vidpnt dat i( kennen. Veel antiekhande- Het 18 evident dat 11 laars zijn meteen ook res taurateur en dekorateur. Dat werkt het 'houden van' in de hand, een subjektieve makr het Is toch maar belangrijke omstan- tig om weten. Wat digheid. Antiek verhande- deze informatie zou len wordt dan méér dan aan nen opsteken is altijd bevonden kan der dat men weet juist is (ouderdom van afkomst. genomen en speelt de man brengen. Dan wou ik nog iets kwijt over het didaktische aspekt de antiouairs, twijfeld in het voorde Sint-Niklaas. antiekbeurs. Deze men. tot zondag 11 december (Iv) i kwamen al een kijkje nemen in de stadszalen, vrijdagavond. U kunt nog

De Voorpost | 1983 | | pagina 48