Eerste zeeschip door sluis van Kallo DE PERS EN DE IPOSTTARIEVENI *2^ "Sa Huisvuilverbranding en energierekuperatie: de oplossing voor Dendermonde Senator Walter Peeters: «Voeren is typisch geval van aliënatie» Met lading LPG Gemeentebestuur en Leefmilieu terug «goeie maatjes» in Stekene t> - 9.12.1983 - De Voorpost Ch Dt Beleefd protest en enig ceremonieel gedoe kunnen best samengaan. In Kallo is daar zaterdag het bewijs van geleverd. Terwijl genodigden vanuit het sluisgebouw de komst van een eerste zeeschip volgden, hadden leden van Agalev en de Groene Fietsers er zo'n twee uur voor over om hun grieven bekend te maken. In grote lijnen komt het erop neer dat Agalev in feite niet gekant is tegen de inplanting van een gasterminal, maar ze vrezen wel dat Kallo in een latere faze tot één grote LPG-opslagplaats zou uitgroeien. Een aantal dokken op de Wase Scheldeoever werden in mei 1982 bereikbaar vanaf de Schelde. Ook de zeesluis werd effektief operationeel. Dat kunstwerk heeft er een tijdlang 'werkloos' bijgelegen en tot dusver waren het vooral binnenschepen die van de sluis gebruik maakten. Van een erg intense trafiek kan in elk geval bezwaarlijk gesproken worden. Heuse zeeschepen had men op de Wase Scheldeoever nog niet kunnen verwelkomen. Maar vorige week is dat dan toch gebeurd. De installaties van de Antwerp Gas Termi nal zijn in die mate gevorderd dat de eerste aanvoer kan beginnen. De bouwwerken van die terminal startten in 1982 langsheen de westelijke oever van het zuidelijk insteekdok. Het zou meteen ook de eerste belangrijke terminal worden, bestemd voor de Belgische markt. De totale investering voor de bouw van deze LPG-terminal bedraagt in een eerste faze zowat 175 miljoen frank. Een aanzienlijk deel van dat budget werd door de aanleg van een up to date veiligheidssysteem opgeslorpt. Na een aantal uit gebreide veiligheidstesten kwam vorige week op de re- daktie het bericht binnen dat een eerste gastanker aan de installaties zou aanmeren. Voor Antwerpen en Beveren. belangrijkste participanten in de vorig jaar opgerichte Maat schappij voor Grond- en In dustrialisatiebeleid. was dat een geldige reden om een klei ne plechtigheid op te zetten. In het sluisgebouw van Kallo waren dan ook een aantal per sonaliteiten verzameld: direk- teur-generaal De Jonghe van de Dienst voor Ontwikkeling van de Linker-Scheldeoever, burgemeester Van der Aa en schepen Goossens, schepen Jan Huyghebaert, ingenieur Van Wijck... De heer De Jonghe sprak het gezelschap toe. «Het gaat hier om een beperkte plechtigheid in feite, maar we hebben dit gebeuren toch niet onopgemerkt voorbij willen gaan. De echte plechtig heid komt er pas wanneer het havengebied door de staat zal worden overgedragen.» Toe spraak gedaan en tijd voor een borrel. Op het dak van het sluisge bouw had zich inmiddels een schare fotografen verzameld. De BRT was ook van de partij en in het avondjournaal werd die bijdrage al uitgezonden. Rond 15.30 u. kwam de Hoëgh Sword, een gastanker met een kapaciteit van ruim 75.000 ku bieke meter, in het zicht. Een dertigtal leden van Agalev en Groene Fietsers hadden aan de sluis postgevat. «Een LPG- tanker hier, een tanker daar. de macht van de groten is niet zonder gevaar.» Zo ongeveer luidde de tekst op hun span doek. Om de aktie ludiek te houden was ook een Sinter klaas en zwarte piet van de partij. In een vlugschrift, dat werd uitgereikt aan wie het ontvangen wou. werden de voornaamste bezwaren nog eens samengevat: de LPG-ter minal zou al te dicht bij de bewoonde zone liggen, de drukbevaren Schelde en de moeilijke bevaarbaarheid er van geven stof tot denken om zo'n gigantische tanker zover landinwaarts te laten komen, door het grote risiko van LPG- overslag zou het voor gewone havenbedrijven niet meer aan trekkelijk zijn om zich op de Linkeroever te komen vesti gen. Overheersende toon uit het pamflet: 'groenen' zijn niet tegen LPG als brandstof maar vinden wel dat er veiliger mee moet worden omgesprongen. Getrokken door drie sleepbo ten kwam het gevaarte, het was toen al na vieren, de sluis binnen. Voor Agalev was de aktie toen zo goed als afgelo pen. binnen het sluisgebouw wachtte nog een receptie. Over de tanker zelf kunnen we nog meegeven dat hij eigen dom is van Leif Hoëgh en Co. Hij werd in 1978 gebouwd op de werf Stocznia te Gdynia in Polen. Het schip vaart momen teel onder Noorse vlag en kwam in Kallo aan met een lading propaan van Saoedi- Arabië. Slechts tienduizend kubieke meter was bestemd voor de Antwerp Gas Termi nal. Het gekoelde LPG werd via warmtewisselaars opgesla gen in sferische tanks. In een eerste faze worden er door AGT vier sferen onder druk gebouwd met elk een inhoud van 3.300 kubieke meter. La ter zal ook LPG in gekoelde vorm op atmosferische druk worden aangevoerd. Daarvoor worden twee tanks opgetrok ken met elk een kapaciteit van 50.000 kubieke meter. Die werkzaamheden zijn nog volop aan de gang. In bepaalde kringen, en daar mee bedoelen we dan in eerste plaats Agalev, loopt men niet hoog op met de tewerkstelling die de terminal met zich zal meebrengen. In de persmap daarentegen wordt dat tegen gesproken. «De direkte te werkstelling is aanzienlijk», le zen we in dat bundeltje, «maar ook de indirekte werkgelegen heid valt niet te verwaarlo zen». Men geeft ook enkele voorbeelden: douane, perso neel voor de sluisbediening, sleepboten, tankwagenchauf feurs en onderhoudspersoneel. Verschillende visies dus. maar dat komt men wel vaker tegen in milieugevoelige materies. Over de veiligheid hebben we het in dit blad al uitgebreid gehad. Weer enkele tegenstrij dige meningen. Er werd inmiddels een persbe zoek aangevraagd en later ko men we op die veiligheids maatregelen nog terug. (luc van broeck) Kallo. Beleefd protest van Agalev (Ivb) Het huisvuil en de verwerking ervan stelt zowat overal problemen, dus ook in Dendermonde. De stad Dendermonde zelf zorgt jaarlijks voor een flinke produktie. De DDS huisvuilverwerkingsinstallatie is in staat 40.000 ton per jaar te verwerken en momenteel wordt er 37 tot 38.000 ton jaarlijks aangevoerd. Men heeft dus nog niet het maksimum rendement bereikt. Maar er zijn problemen: waar moet het huisvuil allemaal naartoe? DDS kan binnen een periode van 11 jaar zijn installaties afschrijven, maar het heeft nog meer voor een periode van 8 jaar stortgronden. Dat wil zeggen dat men moet uitkijken naar andere stortmogelykheden. Die lijken gevonden te zyn: een uitbreidings gebied dat op het gewestplan is bestemd als landbouwzone. Niet het ideaal dus. Bovendien zijn stortplaatsen nu niet bepaald toe te juichen. Ze zyn vaak de kweekplaats van ongedierte, verspreiden soms een verpestende reuk, geven aanleiding tot (spontaan tot stand gekomen) branden, zyn de aanleiding tot bezoedeling van grondwater, kortom het zyn kankerplekken in het milieu. Kallo, 3 december 1983. Aankomst van het eerste zeeschip in 't Land van Waas, in de Kallosluis (Ivb) Het Liberaal Studiecentrum van Dendermonde heeft zeer recent een onderzoek ingesteld naar de mogelijke alternatie ven die er bestaan inzake huis- vuilverwerking en welke mo gelijkheden voor Dendermon de van toepassing kunnen zijn. Het zijn precies de geruchten over een mogelijke uitbreiding van het stortterrein van DDS op het grondgebied van Ap pels enerzijds en de milieube lasting op het storten van huis vuil anderzijds, dat aanleiding heeft gegeven tot deze studie die werd voorgesteld door de heren Op de Beeck en Van Gueht. In een eerste deel van de stu die werd gepeild naar de be staande alternatieven. Men diende dus als basis de huidige situatie te onderzoeken en die als toetssteen te nemen. Bij DDS wordt jaarlijks 37 tot 38.000 ton huisvuil verwerkt. Liefst 32.000 ton daarvan is klein huisvuil. De verwerking: het grof vuil wordt gebroken en zonder meer gestort zodat er geen sprake is van rekupera- tie; het klein huisvuil wordt eerst gebroken en gezeefd. De organische bestanddelen (voedselresten, papier) zijn komposteerbaar en worden dan ook verwerkr tot kompost; de anorganische resten (glas. steen, plastiek) worden verwij derd en voor een belangrijk deel gestort. Jaarlijks wordt door DDS on geveer 23.000 ton huisvuil ge stort. Het stotterrein is nog 8 jaar te gebruiken en de instal laties voor de kompostering kunnen over een periode van 11 jaar worden afgeschreven. Er moet dus een nieuw stort terrein komen om de ontbre kende periode van drie jaar te overbruggen. Een tweede pro bleem is dat het geproduceer de kompost enkel en alleen geschikt is voor grondverbete ring en dat de afeet wel enige probleman oplevert. Naast het huisvuilkompost dat geen winst oplevert wordt ook maalschorskompost en pot grond geproduceerd. Deze laatste produkten liggen beter op de markt, maar hier moeten dan weer grondstoffen worden aangekocht. En dan blijft er nog dc reukhinder die verbon den is aan het opslaan van het huisvuilkompost in open lucht. Alternatieven Met deze wetenschap gewa pend werd door het team van het Liberaal Studiecentrum uitgekeken naar alternatieven. Er zijn er nogal wat: onder meer de produktie van RDF- Te gast bij Wase Jonge Leeuwen De aktiviteiten van de Wase Jonge Leeuwen volgen elkaar >p met een regelmaat van een klok. Als Vlaamsnationale jongerenorganisatie wil WJL jongeren de kans geven zich te informeren over diverse aspekten van de Vlaamse Beweging. Zo was er onlangs de Beveren een Voer-avond ;n gaat op zaterdag 10 december te 20 uur in het oud- gemeentehuis te Belsele een dia- en voordrachtavond door jver het tema «Europa, vandaag en morgen». Gastspre ker hierop is volksvertegenwoordiger Willy Kuijpers uit Herent, die zijn kijk op de Europese eenmaking zal uiteenzetten. Deze Europa-avond wordt georganiseerd i.s.m. de Amedee Verbruggenkring en het Verbond V.O.S. In Beveren ging op initiatief /an de Wase Jonge Leeuwen, V.O.S.-Land van Beveren en iet Taal-Aktie-Komitee Waas and onder grote belangstelling ïen Voeravond door. Als eer- ite spreker kwam TAK-ver- intwoordelijke Guido Moons ian het woord. Guido Moons Detreurde de eenzijdige en op sensatie beluste berichtgeving in dc Vlaamse pers over de TAK-akties in de Voer De TAK-wandelingen in de Voer gingen slechts door op uitdruk kelijk verzoek van de Vlaams gezinde Voerenaars cn werden steeds in nauwe samenwerking met het Politiek Ovcrlcgkomi- teê Voeren voorbereid. Door de «wandelingen» wou, men ruchtbaarheid geven aan de Voerse problematiek en ter- zelfdertijd een hart onder de riem steken van dc Vlaamse Voerenaars, die door Waalse agitatoren het leven zuur wer den gemaakt. De Vlaamse ak- tiegroepen haalden in de Voer de kastanjes uit'het vuur voor de Vlaamse politici. Door na latigheid en lamzakkcrij had den deze dc situatie in dit stuk je Overmaas laten aanrotten cn Luikse vakbondsmilitanten en plaatselijke kasteelheren dc kans gegeven om een moegc- tergde bevolking naar hun hand te zetten. De Wase TAK- woordvoerder hoopte dat dc Vlaamse politici eindelijk werk zouden maken van een daad werkelijke integratie van Voe ren in Vlaanderen, zodat ver dere TAK-akties in de toe komst onnodig worden. Senator dr. Walter Peeters. die goed vertrouwd is met de Voerse problematiek als TAK- militant en Voer-wandelaar. wees op de symbool-funktie van Voeren. Dc Voer wordt telkens uitgespeeld door dc franstaligen als chantage-mid- del wanneer er zwaarwichtige problemen rijzen in de Belgi sche politiek (b.v. inzake het Waalse staal). Zelf verrichtte Peeters reeds taalonderzoek in de Voer. Meer dan 85% van de bevolking is er Nederlands sprekend. Maar bij do verkie zingen zwicht men telkens on der sociale en politieke druk en stemt men voor Retour a Liège. Volgens dc VU-senator is Voeren een typisch geval van aliënatie. datgene wat An- dré Demedts omschrijft als «een volk dat verlangt geen volk meer te zijn». De menta le. morele en fysische macht die op de bevolking rust wordt zo groot dat die haar weer baarheid verliest. Peeters be zwoer de traditionele partijen om geen toegevingen meer tc dulden inzake Voeren, ook al schijnt men in sommige krin gen te berusten bij een benoe ming van bendeleider Happart tot burgemeester van de ge meente. Ter afronding bepleit te Walter Peeters de afschaf fing van de faciliteiten, hét alibi voor verdere verfransing. Hierna bracht het echtpaar Theunissen, restauranthouders uit de Voerstreek, een pak kend getuigenis. Aan de hand van tal van voorbeelden gaven ze staaltjes van de dagelijkse pesterijen die de Vlaamse Voerenaars moeten onder gaan. Hierbij deinzen Wallin- gantische heethoofden niet te rug voor regelrechte terreurda den. De gerechtelijke diskri- minatie waarvan de Vlaamsge- zinden het slachtoffer zijn. sti muleert dit nog. De Limburgse gasten ver toonden ter afronding van de avond een dia-montage over de zes Voerdorpjes. Dc prach tige Voer met zijn liefelijke plaatsjes cn ongerepte natuur kwam hicriif tot haar volle recht. De streek is een bezoek meer dan waard. Het toerisme is trouwens een troef die de Vlaamse Voerenaars graag uit spelen. meteen ook een doorn in het oog van de franstaligen «En wees gerust, de bezoeker vindt in Voeren stilte en rust Het enige gevaar dat schuilt voor dc argeloze bezoeker in Voeren, is dat je er gauw ho peloos verliefd op wordt», ver trouwde een zelfverzekerde mevrouw Theunissen toe. Deze Voeravond was met een een schot in de roos voor WJL-Bevcrcn. Andere aktivi teiten zullen ongetwijfeld nog volgen. Wie meer informatie wil over de Wase Jonge Leeu wen in Beveren, kan steeds terecht bij Koen Van Duysc, Zandstraat 77J te Haasdonk of bij Herman Van Micghcm. Azalcalaan 23 tc Beveren. K.V. Nadat Leefmilieu in een vorige «nieuwsbrief» het gebrek I aan inspraak had betreurd, werd de vereniging door het schepenkollege van Stekene ontvangen voor een gesprek. De opstellers van de tweede «nieuwsbrief» hopen dat. leefmilieu opnieuw de kans krygt om in samenwerking en j dialoog verder te werken. Gelaagputten In het gesprek met de ver tegenwoordigers van het sche penkollege kreeg de afvaardi ging van Leefmilieu de verze kering dat de gemeente het Gelaag wil beheerd zien «bin nen het kader van het klasse- ringsbesluit Toch hopen som- I mige leden van datzelfde sche- I penkollege nog steeds op een toelating voor het openen van een stort; klasse III. Dus voor het storten van inert vuil zoals afbraakmaterialen e.d. in een deel van het natuurgebied. Hoe is zoiets met elkaar in I overeenstemming te brengen? I Volgens Leefmilieu Stekene is het vasthouden aan het klasse- f ringsbesluit bij het beheer van I het Gelaag een eerste stap op I een lange weg, die er uiteinde- I lijk moet toe leiden om aan dit I unieke natuurgebied dc be- I scherming te geven die het ver- I dient. Het kollege van burgemeester en schepenen heeft aan Leef milieu Stekene alvast gevraagd om in het kader van de werk groep Leefmilieu advies uit tc brengen aangaande: Het parmanent openstellen van het Gelaag voor de inwo ners; het aanleggen van een wandelpad, en het aanduiden van dringende werken, uit te voeren door de milieu-ambte naren van het derde arbeidscir cuit Ter gelegener tijd zal Leefmi lieu Stekene uitvoeriger terug komen op dit probleem van dc Gelaagputten te Stekene. pellets (Refuse derived fuel briketten) maar de afzet van de pellets stelt problemen; de produktie van biogas waarbij men verschillende metodes kan gebruiken (op het stortter rein zelf, via de konventionele fermentatie of via droogfer- mentatie) waarbij er naast de voor- ook flink wat nadelen zijn: de verbranding zonder energierekuperatie. de ver branding met warmterekupe- ratie (produktie van stoom of warm water), de verbranding gekoppeld aan een krachtcen trale (produktie van elektrici teit). En dan is er natuurlijk ook nog de mogelijkheid om deze verschillende kombina- ties te kombineren. Het spreekt vanzelf dat een deel van deze alternatieve oplossin gen niet in aanmerking komen voor Dendermonde Vraag is welke oplossing er wel zou vol doen en waarom? Elektrictteitsproduktic Volgens de heer Van Gucht blijft het na te streven idee natuurlijk verbranden door het valorizeren van het huisvuil zelf als brandstof. Dus niet door toevoeging van een dure edele brandstof, wat verlies zou betekenen. En die moge lijkheid bestaat. Ze wordt zelfs reeds toegepast in een aantal steden en gemeenten in ons land Wanneer men verbranding overweegt en volgens het Liberaal Studiecentrum is dit voor Dendermonde stilaan een noodzaak geworden dan kan men niet anders dan opte ren voor een warmtekracht centrale. Deze warmtebron moet natuurlijk zo goed moge lijk gevalorizeerd worden. De vrijgemaakte energie is afhan kelijk van de stookwaarde die in het geval van huisvuil veran derlijk is en van de bevoorra ding die zowel in tijd als in volume beperkt is en dus niet kan geregeld worden in funktie van de vraag. Technisch ziet een dergelijke situatie er in grote trekken als volgt uit. Ze bestaat uit drie grote delen: een verbrandings installatie, een warmte terug winningsinstallatie en een stoomturbine-installatie. De uiteindelijke bedoeling is dat stoom aan maksimale druk en temperatuur, opgewekt in dc ketel, rechtstreeks naar t.-n turbine wordt gestuurd. Die turbine zelf bestaat uit twee sekties, met een scheidings- druk die rekening houdt met de behoefte van de warmtever- bruikers. Op deze druk wordt dan de door de verbruikers gevraagde hoeveelheid stoom afgetapt. De overige stoom kan naar de tweede sektie wor den gestuurd. De stoom die de twee sekties van de op hoog toerental draaiende turbine doorstroomt, levert drijfkracht die via een reduktiekast en een elektrische generator wordt omgevormd tot elektriciteit. Nuttig Nu men elektriciteit heeft op gewekt, ontstaat ook de vraag of er verbruikers zijn. En als er verbruikers zijn. welk aanbod Kan men hen aanbieden. Men gaat er bij dc berekeningen naar de produktie vanuit dat 23.500 ton huisvuil in aanmer king komt voor het procedee. Voor Dendermonde zou men een brandingsoven van 4 ton per uur moeten bouwen. Hier zou men een warmteproduktie van 48,6 g per uur mee realize- ren of 13.3 ton stoom per uur wat een elektrisch vermogen van 3.20 wm oplevert. De in stallatie van de oven zou 235 miljoen kosten, de installatie van de warmtewisselaar en de infrastruktuur nog eens 70 mil joen. de turbine 90 miljoen of een totale investering van 395 miljoen. De kosten van de in stallatie: afschrijving 15 jaar aan 10 procent of 48 miljoen; personeelskosten (bijkomend ten overstaan de aktucle situa tie) 4 miljoen; onderhoud ter- misch gedeelte (25 fr per ton stoom) 1,9 miljoen en tenslotte de onderhoud van de elektri sche installatie: 1.9 miljoen. Dat maakt samen 55.8 mil joen. De opbrengst van een dergelijke installatie is sterk afhankelijk van de prijs per Awh die met de elektriciteits maatschappijen kan worden afgesloten. In de aktuele kon tekst moet het mogelijk zijn een tarief van 1,70 fr/kwh ge durende de dag en van 0,80 fr/ kwh gedurende de nacht en een eenmalige jaarpremie van 1.700 fr per gemiddelde be schikbaar gestelde kw te bekomen. De opbrengst van de installatie zou 29,5 miljoen fr per jaar bedragen. Dc totale exploita tiekosten voor een dergelijke installatie mogen op 26.3 mil joen fr per jaar geschat wor den. of op 1.119 fr per ton huisvuil. In geval een subsidiëring en die komt er voor 60% op dc investering zouden dc ex ploitatiekosten teruglopen tot 27 miljoen fr, wat-betekent dat de installatie zelfs direkt winst gevend zou zijn Hierbij moet dan nog opge merkt worden dat men wat de produktie betreft vertrokken is van een basis van 23.5 ton per jaar, daar waar DDS liefst over een totale kapaciteit van 40.000 ton per jaar beschikt. Nog een voordcel is dat een aantal stortgronden zouden vrij komen cn dus te koop kunnen worden aangeboden. Nog een winstpunt dus. Met het schepenkollege werd dus gesproken over diverse za ken die o.m. in de eerste nieuwsbrief aan bod kwamen. Daar werd onder meer beslo ten om een «Werkgroep leef milieu» in het vooruitzicht te stellen. Dit om de kontakten tussen het gemeentebestuur cn de inwoners begaan met mi lieuproblematiek vlotter te la ten verlopen. Naast de geman dateerden van de kommissie leefmilieu zullen er ook afge vaardigden van de milieuvere nigingen als vast lid worden opgenomen. Deze werkgroep zal indien nodig een beroep doen op specialisten. Leefmilieu is van oordeel dat deze werkgroep zich op een evenwichtige, brede basis moet kunnen beroepen en stelt aan het schepcnkollege dan ook volgende samenstelling voor: Samenstelling paritair: de helft gemandateerden en de helft vertegenwoordigers van mi lieuverenigingen; Samenstelling afvaardiging mi lieuverenigingen: 2/3 leefmi lieu Stekene en Wielewaal cn 1/3 gemeentelijke kulturcle raad. Leefmilieu Stekene beschouwt het oprichten van deze werk groep alleszins een stap in de goede richting. Natuurlijk op voorwaarde dat de inspraak open kan verlopen cn alle pro blemen steeds bespreekbaar zijn. Men denkt hier dan o.m aan milieuzaken, ruimtelijke ordening, beheer van het Ge laag, enz.. Tijdens diverse gesprekken met de Regie der Posterijen en de bevoegde Ministeries hebben de dag- en weekblad uitgevers kennis genomen van de plannen om de perstarieven tors op te trekken van nu t.e.m. 1988. De tarieven voor het versturen van postabonnementen ^zullen, volgens deze plannen, stijgen met 300 procent. Zulke kostprijsverhogende elementen zouden, willens nillens, moeten verhaald worden op de lezer. Het spreekt vanzelf dat zulke maatregel leidt tot dag- en weekbladprij- zen die zwaar op het gezinsbudget zullen drukken en aldus nefaste gevolgen zullen hebben voor een demokra- tische nieuwsvoorziening. De uitgevers van dag- en weekbladen benadrukken eens temeer dat een vrije pers enkel kan overleven indien de ekonomische voorwaarden waaronder zij moet werken gezond zijn en het blijven. Het postabonnement vertegenwoordigt voor bepaalde kategorieën van de bevolking de enige manier om de pers te ontvangen. De overheid dient zich daarvan bewust te zijn. De Belgische Vereniging van de Dagblad Uitgevers en de Nationale Federatie der Informatie Weekbladen zijn be reid, samen met de beleidsverantwoordelijken van de Regie der Posterijen, een formule uit te werken die haalbaar moet zijn voor alle partijen. Deze formule moet in eerste instantie oog hebben voor de belangen van de lezer. I)e BetCr

De Voorpost | 1983 | | pagina 6