D'historie van de Sint-Niklase «staatsscholen»: vallen, opstaan, overeind blijven Verder bouwen een een betere wereld ff IK RESERVEER HEM A. VAN DEN ABBEELE Zeer speciale kortingen en voorwaarden Leona Detiège te gast bij S.V.V.-Mere Strypens-Loeckx: schitterend jubileumboek Appels kwistornooi is er weer Maak zelf uw prijs Op Corsa en Kadett - uit stock leverbaar Charteroverhandiging Kiwani's Dendermonde Beyaert Dendermonde is nu officieel een serviceclub rijker, de tweede op enkele weken tijds. Nu hebben de negentien leden van de Kiwanis Dendermonde Beyaert hun charter overhandigd gekregen op het stadhuis tijdens een luisterrijke zitting, die werd afgesloten met een prachtig banket in de benedenzaal van hetzelfde stadhuis zaal die overigens binnen een zeer beperkte tjjd door het stadspersoneel haast wonderbaarlijk werd hernieuwd en werd bijgewoond door tal van vooraanstaanden. De hele plechtigheid werd ingezet met de opening van een tentoonstelling met leerlingenwerk uit het atelier «Grafiek» van de Dendermondse akademie, een merkwaardigheid op zichzelf. Schepen Maes opende deze hebben geboden om hun me- liet vallen. Hij benadrukte de tentoonstelling met een uitste- demens deelachtig te maken vriendschap die we in deze kende toespraak over de waar- aan de verwezenlijkingen wereld zo broodnodig hebben de van de grafiek. Hij onder- waaraan zij zich wijden, het en die deel uitmaakt van alle streepte dat het vervaardigen scheppend werken naar de wil serviceclubs over de hele we- van een kunstwerk meer in- met de middelen en in de geest reld, zodat deze als een voor spanningen vergt dan men al- van een tijd rijk aan ongeken- beeld kunnen gesteld worden, gemeen wel denkt. Schepen de mogelijkheden. De oprichting van de Kiwanis Maes had het ook over de Dendermonde Beyaert noem- grote evolutie die de techniek Charteroverhandiging de hij een verrijking voor de van het grafiek heeft doorge- Terwijl Frans Doorns aan de stad en de streek, en de idea- maakt, over de nieuwe ele- vleugel deze plechtigheid mu- len die worden nagestreefd menten die in deze kunstvorm zikaal opluisterde en dat meer noemde hij zeer verheven, werden ingevoerd en geleid dan uitstekend deed. werd uit- De luitenant-gouverneur van hebben tot een ongezien gam- gekeken naar de overhandi- Oost-Vlaanderen, Gaspar Van ma van technische mogelijkhe- ging van het charter aan de Royen, zou vervolgens op een den die nog verder kunnen nieuwe club. Uiteraard werden zeer romantische wijze uitwei- worden onderzocht en uitge- er nog een aantal toespraken den over de gebeurtenissen breid. Hij dankte ook de Ki- gehouden. Onder meer door van de laatste weken binnen de wanis Dendermonde die de burgemeester Cool die in al grote Kiwanis-familie: charter- grafiekers van de Dender- zijn ijver en omdat hij zijn bril overhandigingen te Destelber- mondse Akademie de kans niet bij had, een paar steken gen en te Dendermonde. Hij wenste de nieuwe club veel geluk en sukses toe en noemde haar een kwaliteitsploeg die onder de bezielende leiding van stichtend-voorzitter Ro land De Corte verder kwalita tief en kwantitatief mag uit groeien ten dienste van de regio. Daarna werd het charter over handigd aan stichtend voorzit ter Roland De Corte. Dat ge beurde na een toespraak waar in niet alleen het streven van Kiwanis We build - wij bouwen werd toegelicht maar waarin ook dieper werd ingegaan op de Kiwanis idea len: het smeden van onderlin ge vriendschapsbanden ten ba te van sociaal dienstbetoon. Spreker noemde Kiwanis een harmonizatie van verschillende persoonlijkheden, hij loofde de eenheid binnen de organi- zatie die een van de belangrijk ste voorwaarden is voor een goede samenwerking. De Ki wanis maken deel uit van een elite, maar dan een elite die zichzelf als voorbeeld moet stellen. De bedoeling is dat de leden niet krijgen, wel geven. Het hoofdideaal is en blijft de vriendschap in de ware zin van het woord. Daarmee zijn de 350,000 Kiwanis-leden over de hele wereld mee bezield, zo vormen zij een eenheid. En samen met andere serviceclubs die ook dit ideaal in hun bla zoen hebben ingeschreven, moeten wij in staat zijn om de plagen waarmee de mensheid zit opgezadeld vroeg of laat af te brokkelen. De charterviering betekent het welkom in de organizatie. Het betekent ook dat van Kiwanis Dendermonde Beyaert een en ander wordt verwacht. Die verwachtingen zijn hoog ge steld, maar men is ervan over tuigd dat men die verwachtin gen zal inlossen. De peterclubs aan het woord Traditiegetrouw kwamen ook de peterclubs aan het woord. De eerste peterclub Kiwanis Ninove bij monde van voorzit ter Raymond De Keuster die de nieuwe club een nieuwe parel noemde. Hij schetste in het kort het ontstaan van Ki- wanis Dendermonde Beyaert Dendermonde. Voorzitter Roland De Corte heeft zopas het charter overhandigd en de rol die hierin werd ge- gekregen (v) speeld enerzijds door Freddy Cornet en anderzijds door Ro land De Corte. Als geschenk overhandigde hij een prachtige standaard aan de Dender mondse voorzitter. Voor de tweede peterclub Kiwanis Aalst sprak voorzitter Ivo Bil- liet die de grote kwaliteiten van de Dendermondenaars loofde. Hij had het ook onvermijdelijk over het Ros Beiaard en zei dat men op de achtergrond de liefdadigheid van de patroonheiligen en de onstuimigheid van het Ros Beiaard de Dendermondse Ki wanis alle troeven in handen hebben om het Kiwanis ideaal waar te maken. Hij schonk een klok. symbool van het voort durend hoger streven. Roland De Corte, voorzitter van Kiwanis Dendermonde Beyaert zou dan afronden. Hij blikte terecht met fierheid te rug op de maanden die achter de rug zijn en had het over de realizaties van Kiwanis Den dermonde. Hieruit blijkt hoe recht en nauw de vriend schapsbanden van de leden wel zijn. Hij had het ook over de mucowandelingen die door de Kiwanis worden gesteund, mo reel en financieel, over de tal van nieuwe organizaties die op het programma staan. Hij maakte van de gelegenheid ge bruik om de langspeelplaat voor te stellen, zij het sum mier, die door Paul en Herman Elegast werd volgezongen met wondermooie liedjes en die zal verkocht worden om een nieuw projekt te kunnen reali- zeren. Hij had ook woorden van dank voor de aanwezig heid van zovele vrienden, voor het gebaar van de stad om het stadhuis ter beschikking te stellen en voor de direktie en de leerlingen van de akademie. Daarna werden de leden via een video-opname voorge steld. Dat zijn: voorzitter Ro land De Corte, ondervoorzit ter Hugo De Bruyne, penning meester en voorzitter eleckt Etienne Heuninck. sekretaris Alain Piret en de leden Etien ne Abbeloos, Herman An- seeuw, Rudy Bonkoffsky, Walter De Batselier, Paul De Block, Pierre De Mey, Bart Elias, Jean Elsocht, Marcel Godin, Andre Leleux, Hen drik Marivoet, Paul Poppe. nions met de andere clubs en Ronde Tafel, de Marnixring en Guy Rosseel, Valere Van met de afgevaardigden van de Rotary, werd een receptie aan- Houts en Tony Waterschoot. Jonge Ekonomischc Kamer, geboden cn later op de avond Na de uitwisseling van de fa- de Lions, de Ladies Circle, de een banket. Dendermonde. De installatievergadering had plaats temidden van de tentoonstelling van de leerlingen van de akademie v) Vorige zondag had in het gemeentelijk ontmoetingscentrum van Mere de jaarlijkse algemene vergadering plaats van SVV-Mere, de socialistische geïnspireerde vrouwen bond. Als gaste was Leona Detiège uitgenodigd, voormalig schepen van kuituur van Antwer pen, sedert de fusie alleen nog volksvertegenwoordigster maar vooral nationaal voorzitster van de socialistische vrouwen. Namens het SVV-bestuur kon bestuurslid en woordvoerster Martine Coppens zo'n 150 geïnteresseerden verwelkomen. Twee liberale families. Meert en Reychler, en twee socialistische voormannen. Alfons De Vos en Jef Vercauteren: denk die weg uit het Sint- Niklaas van de voorbije eeuw. Zonder hun inbreng zou het rijksonderwijs in de Wase hoofdstad nooit zijn uitgegroeid tot wat het nu is. Nu heeft het bestaansrecht verworven, dèt beslist, nu beschikt men over een brede waaier opleidingsmogelijkheden in heel de stad én op een aantal niveaus (kleuter-, middelbaar, tech nisch, normaalonderricht). Bewust noem ik precies én een liberaal én een socialistisch duo. Want de liberalen drukten hun stempel op de beginperiode van het rijks onderwijs in Sint-Niklaas, de socialisten gaven het «staatsonderwijs» nadien heel wat impul sen. En zo toevallig staan die namen hier niet ze krijgen reliëf via het pasverschenen jubi leumboek over een eeuw rijksonderwijs in Sint- Niklaas. Pers en politiek 1879, oprichting van een Willemsfondsafdeling in Sint-Niklaas. 1879, konflikt tussen gouver neur en stadsbestuur over de inplanting van ander dan katholiek onderwijs. De onderwijs wet, de «loi du malheur», kreeg felle tegen wind, ook in Sint-Niklaas. Schepen Verwil- ghen, burgemeester Van Naemen mobilizeer- den de katholieke troepen. Maar de liberalen volhardden. Hendrik Keur- veis, persmedewerker, medestichter van het Willemsgenootschap (of -fonds) zakte vanuit Gent naar Sint-Niklaas af. Liberaal missiewerk via het Liberaal Weekblad. Fenomenale media- ruzies tussen o.m. het katholieke blad De Klok enerzijds en het Liberaal Weekblad anderzijds, gekibbel ook tussen progressieven en konserva- tieven bij de liberalen en in heel die woelige maatschappij van rond 1880. Welke belangrij ke rol de bladen vervuld hebben in die dagen staat, m.b.t. het onderwijs alvast, duidelijk in wat dr. Hendrik Strypcns geschreven heeft voor het jubileumboek. De vorig jaar op de markt gebrachte publikatie Relaas uit 't Land van Waas geeft nog méér inzicht in de verstren geling van media en macht. De liberalen kregen hun zin, uiteindelijk. Er kwam een. heuse «staatsschool» in Sint-Ni klaas, de publikatie in het Staatsblad (12 juni 1983) effende de weg. Eerste schoolgebouw: het huis Lammens in de Regentiestraat, 1883 dus. Hendrik Strypens verhaalt over een tot schoolgebouw omgetoverde oude katoenfa- briek in de Stationsstraat (1885), over het mecenaat van Karei Reychler cn zijn familie, over de rol van de Gentse liberalen. Vlaams en sociaal 1885-1886. Krisis in Vlaanderen. Sociale on rust, armoede, stakingen, Strypens licht de toenmalige toestand in Aalst, Ninove en omge ving goed toe. Een illustratief hoodstukje, want met Sint-Niklaas heeft het niet veel uitstaans. Enkele door katholieke maatregelen getroffen onderwijzers en een liberaal richtten «De Roe- landcrs» op: volkse Flaminganten, Daensisten eigenlijk. Een zuid-Oostvlaams fenomeen vooral, al werden naar elders in Vlaanderen signalen uitgestuurd. «De Vlaamse ep sociale beweging behoorden in oorsprong noch aan de Katholieke noch aan de Liberale Partij», schrijft Strypens. Da's een interessante konstatering, maar voor de ont wikkeling van het rijksonderwijs slechts zijde lings belangrijk. Toch is het goed dat de auteur het tijdsbeeld schetst, hij doet dat overigens briljant. 1895 ongeveer, opkomst van het socialisme. De liberalen lieten zich in 1894 trouwens duchtig in het hoekje drummen in Sint-Niklaas, ze gaven zowaar verstek bij de (landelijke) verkiezin gen. Datzelfde jaar besloten K. Reychler en R. Lamquet, een oudleerlingenbond voor het Sint-Niklase rijksonderwijs op te richten. De aksentverschuiving van liberalen naar socialis ten voltrok' zich mettertijd in 't Sint-Niklase rijksonderwijs, d.w.z. dat men geleidelijk aan meer ging aanleunen bij de aan belang winnen de socialisten. Toch eerst een tussenstap, een mijlpaal: in 1904 wordt de liberale dr. Jan Persoons uit Lokeren verkozen op een kartel- lijst (voor het parlement) van liberalen en socialisten. De Vlaamse en progessieve koers won veld en die richting, zegt Strypens, sloeg ook het rijksonderwijs in Sint-Niklase in. Tussendoor verneemt de lezer van het jubi leumboek nog hoe de gegoede families in Sint- Niklaas huwden: ze maakten er een onderonsje van, ze schermden de macht af. De uit Aalst afkomstige familie van industriëlen Meert do mineerde toen de liberale partij, de hele stam boom van dit nieuw-Sint-Niklase geslacht staat afgedrukt in het boek (even puzzelen toch, want de trouw- en overlijdenssymbolen schep pen verwarrring). Meert, een naam in de Vlaamse beweging, in de ondernemerswereld, in het liberalisme en in het aktivisme zelfs. De lezer van het jubileumboek verneemt nog een paar merkwaardigheden: benadrukt wordt de niét flamingantische rol van mgr. Antoon Stillemans, een Sint-Niklazenaar; aangestipt wordt ook dat Hendrik Keurvels. de pionier voor 't Sint-Niklase rijksonderwijs, zich rond de eeuwwisseling tegen de vernederlandsing van de Gentse universiteit verzette. Vercauteren versus Heyman 1920 of iets later kwam er schot in de socialisti sche zaak in Sint-Niklaas. Uit proletarische middens werden mensen als Jef Vercauteren, Alfons De Vos en August De Block opgestuwd (jammer dat Strypéns veelvuldig enkel de be ginletter van de voornaam vermeldt). Het so cialisme had wind in de zeilen, het gemeen telijk en rijksonderwijs kreeg uit die richting volop steun. In die mate zelfs dat, in 1933, in de katholieke scholen vlugschriften tegen de socia listen werden verspreid. Vercauteren werd in 1938 toch schepen van onderwijs. En in 1946 bracht hij het tot volksvertegenwoordiger. 1949, er wordt in het parlement ferm ruzie gemaakt over het (rijks)onderwijs, twee Sint- Niklazenaren stonden zelfs lijnrecht tegenover elkaar: Jef Vercauteren en Hendrik Heyman. De ruzie draaide o.m. rond de zeer explosieve toespraak die studicprefekt J. Schoups in 1946 had gehouden cn waarin hij in forse bewoor dingen had gesteld hoezeer het rijksonderwijs zich nog bedreigd voelde. Expansie De bouw van het atheneum aan de Parklaan wou maar niet vlotten en 't zou tot I960 duren eer men in de (nog niet voltooide) gebouwen zat. 1960, toen startte ook de (meisjes)nor- maalschool. aan het atheneum werd een inter naat geopend, er moest werk gemaakt worden van een afdeling in de Breedstraat. En in 1961 werd een PMS-centrum, aan de Hofstraat, opgericht. De golden sixties dus, ook voor het rijksonderwijs. Hoe het er in de loop der jaren in detail toeging moet je maar in het boek lezen, met name bij René Loeckx die het luik over de recente geschiedenis voor z'n rekening nam. Het is een boeiend verhaal, het zijn interes sante gegevens. Al raak je met al die afkortin gen (RMS I en II. RITOM, KTA, VKOAS, KA), dat schoolse jargon en vooral die vele verhuisperikelen wel eens de draad kwijt. En wordt over expansie in de zestiger jaren zowel op p. 143 als p. 223 e.v. gehandeld. Tussenin: heel wat dokumenten, brieven van de minister, lijst der schoolboeken, enz. Het schooltijd- schrift Streven vermeldt in 1932 dit: «Er is geen verlof ter gelegenheid van de heiligendagen, de vastenavondfeesten, enz.». Voor dat soort va kantiesnippers zat je in 't verkeerde net. De tijden zijn veranderd. Toch nog dit citaat, 't gaat over 1947 en het atheneum waar «acht klassen ondergebracht (waren) in lokalen waar er geen drinkbaar water en zelfs geen elektriciteit voorhanden was en waar de leraar in de winter s morgens moest wachten om op het bord te schrijven tot de lucht wat opklaardeVoor het ogenblik nog moet er les gegeven worden op zolders waar de dwarsbalken de voornaamste klasversiering uitmaken Zeer wel Aalstenaar Hendrik Strypens, heel vertrouwd ook met de betekenis van het Daensismc. en René Loeckx uit Temse hebben puik werk verricht. Zeer wel, om het in schoolse termen te zeggen. Het eerste deel moet vooral de historisch geïnteresseerden aanspreken omdat het zo'n degelijke weergave is van de politiek-sociale situatie toen, het tweede vermag de ingewijden (de mensen van het rijksonderwijs in Sint- Niklaas) ongetwijfeld zéér te boeien. J. Schoups (prefekt van 't atheneum van 1946 tot 1973 liefst), Roger Leys (RlTO-direkteur van 1956 tot 1982), de betekenis van hen én die van de schoolbonden VKOAS, Boekenfonds en Sociale dienst, 't staat allemaal in deze monumentale publikatie. Veel fotomateriaal, namen van personeelsleden, pamfletten, minis teriële tijdingen: zeer gedokumënteerd boek. Slechts vijftig luxe-exemplaren werden aange maakt, er zijn er nog een paar voorhanden (tegen 2000 frank). Die bevatten etsen van oudleerlingen Guy Van Assche. Robby Van Goethem en Ronny Van Meirvenne. De gewo ne uitgave, héél prestigieus gedrukt bij Suy-De Pagie, kost 945 frank. Ze is 298 pagina's dik. Eén puntje in minus toch nog: cr staat geen alfabetisch register in. Dat zou het napluizen van sommige zaken hebben vergemakkelijkt. Het boek «100 jaar rijksonderwijs» werd door de Sint-Niklase rijksinstellingen in eigen be heer uitgegeven De persvoorstelling gebeurde in tegenstelling tot het verblindende vertoon rond dat gammele wandelwerkje zonder veel poeha. Rare Wase wereld: stuntelaars worden bejubeld, noeste werkers als Hendrik Strypens en René Loeckx blijven in de scha duw. Maar 't kan verkeren. En hoè "t verkeren kan heeft men in 't rijksonderwijs in Sint- Niklaas na al die jaren van tumult zelf kunnen ervaren. Men gedóógt die staatsscholen nu toch al. Wouter VLOEBERGH SVV Met deze algemene ledenver gadering sluit SVV-Mere haar ingrijpend programma 1983 af. Vooreerst is er de verhuis wat de aktiviteiten betreft van het Volkshuis naar het gemeentelijk ontmoetingscen trum, het voormalig gemeen tehuis van Mere dat sedert het in werking treden van het Ge meentelijk Administratief Centrum Steenberg leeg kwam en ter beschikking gesteld werd van het verenigingsleven. Enkele oudere bestuursleden haakten af zodat een verjon ging en uitbreiding van het bestuur zich opdrong. Hierdoor vergrootte de uitstra ling van de vereniging, zodat aan de aktiviteiten niet alleen wordt deelgenomen door vrou wen uit Mere, maar ook uit de deelgementen. Detiège Leona Detiège feliciteerde het lokale bestuur door te stellen dat de afdeling Mere, wat be treft opkomst, niet moet on derdoen voor sommige afde lingen in Antwerpen. Zij gaf een kort overzicht van de so cialistische vrouwenbeweging, die reeds één jaar na de op richting van de BWP Belgi sche Werkliedenpartij haar werking startte. In de beginja ren was het vooral het vrou- wenstemrecht dat deze bewe ging bezighield, later kwamen ook andere tema's zoals vrou wenwerk, gelijk loon voor ge lijk werk, vertegenwoordiging van vrouwen in de politieke besluitvorming en dergelijke aan bod. Hoewel er de laatste jaren veel ten goede van de vrouwen is gebeurd (het schijnt dat zelfs de teksten in de trouwboekjes gewijzigd zijn) is het voor de vrouwenbeweging opnieuw opletten geblazen omdat de krisis, net zoals in de dertiger jaren, eerst en vooral de vrou wen treft. Zij beëindigde haar toespr,.ak dan ook met een oproep'om als vrouwenbond eendrachtig te blijven samenwerken om de strijdpunten van de vrouwen beweging te realiseren. Feest Na deze toespraak werd ver volgd met een feest: koffie met taart, gratis geschenk voor alle aanwezigen, tombola, avond maal, muziek,... Ook een twintigtal mannen na men deel aan het feest. Een geruststelling voor sommi ge mannen dat zij voor sommi ge dingen, als is het dan slechts biertappen, er ook nog nodig Zii" G.V.M. Zaterdag 7 januari 1984 te 20 uur gaat voor de elfde maal het Appelse kwistor nooi van start in de zaal «Half-Af», Hoofdstraat 9 te Appels. Men beschikt nu over een nieuwe en grotere zaal, waar alle deelnemers ruim en komfortabel zullen kun nen zitten en waar boven dien de supporters gemak kelijk zullen kunnen plaats nemen. Een en ander zal de sfeer- van ons kwistor nooi zeker ten goede komen! Anderdeels iedere me daille heeft een keerzijde is men echter verplicht dit jaar 250 fr. inschrij vingsgeld per ploeg te vra gen en zullen enkel nog aan de finaleploegen prijzen kunnen worden toegekend. Inschrijven voor 15 decern- ber bij Alfons Beurms, Ka- pellestraat 23 te Dender monde (052/21.66.30). 32812 110 115 pk baanvast geweld. Zoiets moet je minstens één keer onder de voet V^y gehad hebben. Het kan. Vandaag nog^als je wil. Ik heb zo'n adembene mende Ascona SR/E voor u klaar staan. Hou je vast: van 0 tot 100 in 10,5 sekonden, een top van 187 km/u. Daar heeft die hypermoderne l,8E-injektiemotor niet de minste moeite mee. En toch doet hij het bij 90km/u met 6,01 benzine. Recaro-sportzetels, laagprofielban- den, lichtmetalen velgen, gasdrukschokdem pers, sportinstrumenten... De Ascona SR/E heeft alles mee voor de testrit van uw leven. Waar wacht u op om hem in toom te komen houden? GARAGE N p.v_b.a. Mechelsesteenweg S 9330 DENDERMONDE Tel. 052/21.41.41 (3 lijnen) BCIttOUWBARt VOORUITGANG.

De Voorpost | 1983 | | pagina 7