f f' s. 1 ff De weg naar Elversele? Pardon, ik ben hier zélf vreemd I Wankelen in Waas Aktïekomïté Wase Oudheidkundige Kring verwerft «Neen aan de Grote Ring» waakzaam unieke kollektie Flanders' international Travel Fair weldra in Sint-Niklaas De Voorpost - 9.12.1983 - 9 lagei ig van naken :gem» gende Bi is de ook dl Paro- >g als iijkse Sint-Niklaas. Burgemeester De Vidts krijgt van Agnes Van Lijsebetten-Reunes, echtgenote van de uitgever, een boek aangeboden. Hij zal. bij aandachtige lektuur, vernemen welke bestemming het Castrohof precies kreeg (Iv) Wandelen? Toerisme? Die «items» moet «kunstrecen sent» en «layoutman» André Govaert ergens «tussen sport kuituur» situeren. God ja, moet journalist-dichter- bloemlezer-bloemenliefhebber Willem Persoon gemijmerd hebben, 't heeft raakpunten met kunst en kuituur, met politiek zelfs. Samen trokken ze op pad ter verkenning van Belsele en Buitenland, van Stekene en Wachtebeke. Per tandem? Toch, voor alle zekerheid, even de biechtvaders of bevriende bollebozen geraadpleegd: Anton Van Wildero- de en Willem Melis natuurlijk, député Etienne De Cuyper vanzelfsprekend. Pfaffke was wat strafschoppen aan 't stoppen en Romain Malfliet vond z'n etsen niet meer, maar de VVV-Waasland zou wellicht enig soelaas bieden... Met Machiels in zee! Bingo, Guido! En wat Van Remoortere vermag voor kust en hei konden Godevaert en i'n kompagnon-publicist (Orion, Danthe, De Vlijt) Wil lem toch ook, zeker! Zéker voor 't Land van Waas. «De Pays de Waas is inderdaad het best bewerkte gedeelte van Vlaanderen en dus van de Kristenheid» (Robert Southey, 1815). Maar het minst kommercieel-toeristisch beschre- Er zijn wel «enige» publikaties, akkoord. «Het louter lukratieve toeristische aspekt werd daarbij een beetje in de vergeethoek gedrumd» (persmap, 3 dec. 1983, stadhuis Sint-Niklaas). Lukratief, winstgevend dus. Dèt. Iruin had honing geroken. Sint-Usmarus zou de Waaslanders tot het kristelijk geloof hebben bekeerd, maar zo vast staat dat niet. Vast staat wel dat de politiek-kunstzinnig-sportief geïnspireer- Rakkers van de Bolle Akkers de Waaslanders tot het 1- toeristisch marsjeren wilden bekeren. Waas wandelboek. Om te wandelen, koop! «Een b(jzon- ler geslaagd werk» schrijft Etienne De Cuyper op p. 8 van het door hem ingeleide en voor hem zo vriendelijke wek. Alia, toe! «Een prestigieus gepatroneerd boek», zei de Sint-Niklase burgemeester De Vidts zaterdag in het aan de uitgeverij Ten Bos ter beschikking gestelde stadhuis (feestzaal én verzusteringszaal). Over de Wase streekgerech- n staat nauwelijks iets te le en in die tot boek omgeturnde undeling van brochuurtjes. lij mijn weten is siroop echter één streekgerecht uit de Tuin Vlaanderen. Siroop meerde VVV-voorzitter Staf Daele desalniettemin luchtig aan de baard van de uteurs: die zouden «de zware ;lus hebben geklaard» met mn «doordrijvendheid en be- ieldc moed», 't resultaat zou ijn «een helder en gekristal- :erd verhaal». Ach ja. ze verrichten door- aans verdienstelijk werk bij e VVV in 't Waasland, ik heb lat de jongste tijd hcrhaalde- jk benadrukt. Een initiatief Is het organizercn van kursus- en voor toeristische gidsen tocht zich in een ronduit mas- alc belangstelling verheugen, laar de wijze waarop nu chccp werd gegaan met de rondcrlijke wandelboys en boek moet. medunkt, als vergissing worden geïnter- iretcerd. En dan wil ik de «wierokende toespraken van taterdag gerust met een korrel nemen, ongetwijfeld leent men het goed bij de PVV. Het boek is nu geschreven :n werd nog voorgesteld ook. Zoals hierna moge blij- en kraakt het in z'n voegen, ad het vóór het naar de druk- ter ging eerst moeten her- chreven en zelfs herdècht ►orden. Men bewijst het Wase oerisme. de VVV en evenmin Ic «auteurs» een dienst door te wijgen. door middels een ;wieke kronkel om de kern leen te schrijven. Daarom de- proeve van analyse, deze ecensie 'ikkendieven Jèren geleden vatte de VVV m 't Land van Waas het plan )p, een Waas wandelboek uit geven. Enkele tientallen ►andelinkjes werden tot kaart- es-foldertjes uitgeschreven en iet symbolen toegelicht. Lcu- ;c namen werden bedacht, de PVV-crs verrichtten veel veld- Ook instanties als de vzw Durme (Lokeren) en de culturele raad van Beveren varen op pad geweest, wat mblikaties in de vorm van vandelmapjcs opleverde. En toen kwamen Andries en Willem. Ze grabbelden wat, onden de namen wel knap «dacht en de trajekten al vcnzeer en evenzo de symbo- cn en de plannetjes ook al. Was 't in een stamenee of in :en palinghuis dat ze. bij 't aarten wellicht, tot tweeën- Vijftig leerden tellen? En reeds «gon het te klaren in Wachte- En in Nicuwkcrkcn, vaar Andries 't verhaal van can-Marics moeder bij Van lijsebelten had neergekwakt. !c drukken schoon, schifte end bij Van Lijscbctten. maar lilgcvcn is nog ccn ander paar vandelschoencn. Ten Bos, 'licuwkerksc uitgeverij. Heeft Ie krant waarvoor Andries en Willem werken niet bijzond'er welwillend - en als énige krant - de geboorte van het Ernest Albert-kunstboek van Ten Bos begeleid, van Brussel tot Antwerpen voorbij? Aan de slag, kunstrecensent en ker senplukker! De slag van Kallo? De slag van Waas! Rein gapte gretig en olijk, de Wase toptoeristen pikten even kwistig. Zes maand of daaromtrent snuiste ren in wat boekjes van stad en provincie en zie; een boek! Welke sponsor schenkt deze toeristen een tandem om 't Waasland écht te verkennen? Waas? Wablieft? Ik schud de kaarten. Tweeënvijftig, dèt klopt. Maar waar zijn Burcht. Eksaardc, Elversele. De Klinge, Kruibe- ke, Sint-Gillis, Sint-Pauwels en Zwijndrecht hccngevloden? En wat doet die joker Wachte beke hier? En waarom mag Kemzeke niet op z'n eigen? En wat staat Klein-Sinaai daar zo lonely te doen? Alle Wase ge meenten? Dag, Jan (van Steene)! En waar is de index, het trefwoordenregister? Pers map: «encyclopedische nauw keurigheid», dèèrmee werd al les uitgeschreven. Een paar troefkaarten, en geeft de Wim en den André d'er nog ene. De Notelaar vind je in Hin- gene (p, 349), maar dat staat niet in de tekst van dit Klein- Brabantvricndclijke boek. Buitenland is een gehucht, maar toch niet van Temse, ze ker? Geen opheldering op biz. 347. Wie Edward Poppe mag wezen (p. 349)? Een Lys- donckdreef (p. 270), maar niks over de voor Boudeloo belang rijke Lysdonckhoeve in dat verband. Een adellijke familie duikt in Haasdonk (p. 102) op: déze, maar wélke? Kallo, heel hoofdstuk, niks over eeq zui velfabriek van nu en een sui kerfabriek van toen. wel wat over «Chateau van Lande- ghem» zonder dat echter over de familie en het rusthuis" Boëyé-Van Landeghcm wordt gerept. Moerbeke. Dag, Anton! De familie Lippens speelde hier een immens belangrijke rol, maar verder kijken dan het borstbeeld van de burgemees ter doen de «auteurs» niet. Temse dan weer. Beknopt iets over de Weg-om op blz. 367 en iets over de Ste-Amclberga Ommegang op blz. 304, maar er wordt geen verband gelegd. Lokeren, p. 173: iets. even, over werkmanshuisjes, maar je moet A. Demey raadplegen om meer over de beluiken aan de weet te komen. Lokeren komt overigens heel karig aan bod, je moet de publikatie «Waardevol Lokcren» maar kopen, vindt de schrijvelaar. Schandpalen. Stekene. Vra- sene en Sombckc vermeld. Be- veren en z'n pilorijn niét. Paar- denzegening in Tielrode (p. 379). diVs leuk, maar wan neer vindt die plaats? Op de grens van Vrasene-Sint-Uitiis wordt het geboortehuis van de in-kristelijke Broeder Isidoor niét vermeld. En de etymo loog, hij is nieuwsgierig naar de oorsprong van het woord Koefering in Vrasene: de «au teurs» geven niét aan dat dat woord iets met Cusforda, de vroegere benaming van Sint- Gillis. te maken kan hebben. Frans. Jan-Frans eigenlijk. Van Havermaet dan. Zijn naam staat in een hoofdstuk over Rupelmonde korrekt ge speld. in Sint-Niklaas wordt de vermaarde beeldhouwer plots (p. 283 en 286) als Van Hae- vermaet aangeduid. En dat borstbeeld van Verheyen in Verrebroek, maakte Jan-Frans dat soms ook niet, heren toe risten? Verrebroek nog. Edward Jaequemijns heet op blz. 391 en 392 veelvuldig Jaquemijns. Dat zijn schoonzoon Rolin- Jacquemijns nog minister was wordt er niet bijgezegd. Haas donk even: de Perstraat wordt tot Persstraat omgetoverd. Be- veren, kunstschilder Piet Staut (p. 63): wanneer leefde die? U begrijpt: «encyclopedi sche nauwkeurigheid». Het jo- ker-nummertje wordt naar het eind van het boek opgevoerd, met een ode aan het Wachte beke (in het Waasland?) van Etienne De Cuyper, die nóg eens op de foto mag. Strandsardienen Als een bolle akker staat dit boek bol van de taal-, stijl- en ook drukfouten. Een beknopte bloemlezing. De «auteurs» merken brug gen (p. 30, 347), kapelletjes (p. 381), het Arboretum (p, 397), het zendstation (p. 359), enz., ze voorzien die toestanden dus van merkte kens. Ze doen beroep op (p. 7, p. 261) en een beroep op (p. 403). Afwisselend hebben ze 't over een predikstoel (p. 37 en 278) en een preek stoel (p. 43, 379, 381). Ze heb ben behalve de weidse Dries van Sinaai (p. 243) ook de wijdse akkers van Belsele (p. 47) ontdekt. Ze kreëren (in het kielzog van de VVV) een Leeuwerikkenpad met twee k's (p. 270 e.v.. p. 423). Ze schrijven over monnikken (p. 344) en zelfs over het van een z voorziene woord Cister- ziënzermonnikken (p. 343). Beschermende leden van het arboretum worden plots be schermde leden (p. 398). De industrialisering rukt op (p. 133) maar ook de indus- trializatie (p. 389). Reinaert- pad (p. 65, p. 446) en Rey- naertpad (p. 69) worden in één adem genoemd. Hoogendonk (p. 411) is tegelijk Hoogen- donck (p. 421). Tassyns (p. 296) heet bijwijlen Tassijns (hst. 11). Graaf de Bergeyck (p. 53) heet soms graaf van Bergereyck (p. 63). Cornet d'Elzius is synoniem met Cor net d'Elsius (p. 64). Exentriek, de c vergeten, zo staat het er op p, 398. Apo theek (p. 277), apoteker (p. 37). Werkmanswoningjes (p. 173). Het preciese bouw jaar (p. 102). Lodewijck XVI (p. 236) en Lodewijck Mortel mans (p, 403). Rococo (p, 221, 351), rococo (kleine r) (p. 395) en roccoco (p. 174). Neo-rennaissance (p. 286). Neo-gotisch en neogotisch (ontkoppeld én aaneenge schreven). Apostelbrokken, mét en zonder hoofdletter. Komponeerde, kompositie (p. 404), komponist (p. 365), componist (p. 243). Een archi tect en een architekt. Visier (p. 349). Mooi's (p. 171). Neoclassicistisch (p. 277) en zowaar neo-klassisistisch (p. 171). Luiseikstraat (p. 103) en Luiseekstraat (p. 97 en 304). Het Monument Rolliers i.p.v. het Rolliersmonument (p. 277). Gruwelen met het genus. De herberg dat (p. 383), de collec tie dat (431), de vaart die op zijn mooist is (p. 159). Beroemste (p. 51 én 123), ongerepste (p. 331), voortoont (p. 381), de lage (i.p.v. lange) kant (p. 398), omgebouw zon der d (p. 171), initiate i.p.v. initiale (p, 176). En zo kunnen we nog tweeënvijftig wonder tjes van de taal bloemlezen.. Archaïsche toestanden woe keren in de taal: laatstgenoem de, geschiedde, dito, tevens, wederuitgave, enz. Hoofdlet ters en komma's: geen enkel systeem zit erin. Het woordje 'immers' wordt konstant fout neergeploft. En de zinsbouw? En de beeldspraak? «Is dit niet «een vlot en prettig geschreven boek» (zoals de promotiefol der aanduidt? «Deze baksteen was lange tijd naast de vlasnij verheid de belangrijkste nij verheid te Stekene» (p. 341) en «'s Zomers is het strand bezet als sardienen in het ge kende blikje» (p. 291). Ge noeg zo? Wankelen in Waas De Stekense heimatschrijver smokkelt publicitaire gegevens (p, 320, 327, 333) in deze over igens met (blijkbaar betaalde) reklame doorspekte «gids». Ook in die advertenties wor den fouten geserveerd: kals- zwezerik (p. 42), mix grill i.p.v. mixed grill (p. 274). Primeur in dit onthullend boek: de bestemming voor het Castrohof in Sint-Niklaas (p. 287, onderdak voor de Oudheidkundige Kring). Behalve dat dit bock in plaats van te geleiden gewoon misleidt, een klungelachtige Kompilatie is en gewoon slecnt schrijfwerk, onvolledig en wankel, heeft het nog deze «eigenschap»: het mist vaart zowel qua stijl en taal als naar de inhoud. En kan je über haupt wel statisch wandelenIs het dit waar de VVV brood in ziet? Of werd de VVV (die toch ook haar wandeltochtjes, tegen tien frank per stuk, aan de man wil brengen) om de tuin (van Vlaanderen?) geleid. Een botanische toelichting krijg je wel toe en nog wat over vogelfjes en zo. Ik vind dat overbodig, al kan ik me voorstellen dat sommige wan delaars zich de moeite niet ge troosten om b.v. een naslag werkje dat dèèrover bericht te raadplegen. De foto's zijn be- Daan De Smet en André Baetens hadden bij de voorstelling van de wandelgids vooraan in de feestzaal van het stadhuis mogen postvatten Sint-Niklaas. Bruno Machiels, draaischijf van het toeristisch gebeuren in 't land van Waas en overigens medewerker aan heel wat toeristische tijdschriften en boeken, sprak zaterdag jl. in het stadhuis over de rol van het toerisme en de taak van de toeristische werkers. Is men bij de VVV echter wel opgetogen met de nieuwe wandelpublikatie? hoorlijk, m i. het énige plus punt waarover deze publikatie beschikt. Maar wat heb je aan mooie illustraties zonder bij schriften? Toch nog een pluim voor de keurige cover van Paul Ver- schaeren (die van de Lachende Klomp?) en voor de kwaliteit van het drukwerk. Over de paragrafen-indeling ben ik dan weer niét te spreken, evenmin als over het zo vaak en me dunkt willekeurig vetjes druk ken van heel wat woorden of termen. De titel van het boek weer spiegelt niét wat het boek zelf te bieden heeft. «Het Wase Wandelboek», da's een hoogst pretentieuze omschrijving voor dit zoeken en tasten, dit wankelen in een jungle van hier en daar opgeviste gege vens, foute feitjes, dit stunte len met teksten van iemand anders. Door het bos van Ten Bos. van de «auteurs» vooral, zie je de canada's niet. En als iemand je onderweg vraagt naar de weg voor Elversele, wat dan? Ik geloof dat het Marten Toonder was die repli keerde: «Pardon, ik ben hier zélf vreemd». Intussen ligt hij te koop. deze gammele Wase bundel, deze syllabus van avonturen van Dries en Willem in Buiten land. in Hingene en Wachtebe ke. Voor wie zich naar een eindejaarsetentje in een res taurant rept: oppassen dat je geen mosterd (uit Haasdonk of Hamme?) morst op je kleed, vest of wandelboek. Wouter VLOEBERGH Het Wase Wandelboek". 448 blz. (formaat 12 x 18 cm), veel foto's, 495 frank. Uitgeverij Ten Bos. Nieuwkerken. Het aktiekomitee «Neen aan de Grote Ring» kwam in ver gadering bijeen op maandag 5 december. Het wenst hierna volgende standpunten nog eens uidelijk te stellen. En we citeren uit een motie: «Het komitee is tevreden over het resultaat van de vergade ring van 23 augustus op het kabinet van de minister in Brussel, nl. dat het ministerie bereid is het alternatief langs de Expressweg en Zelzate te bestuderen. Wij betreuren echter wel dat het goedkope alternatief (langs LO) niet eveneens onderzocht wordt.» «Het komitee wijst er verder op dat het ministerie beloofd had dat onderzoek klaar te hebben tegen eind september. Nu zijn we begin december en wachten nog steeds op ant woord. Het komitee is in de mening géén harde akties te moeten voeren zolang dat on derzoek aan de gang is. Weke lijks heeft het aktiekomitee telefonisch kontakt opgeno men met het ministerie van openbare werken (de heer Cauberghs, attaché). Ook worden vele brieven verstuurd De Koninklijke Oudheidkundige Kring van het Land van Waas. die dezer dagen het langverwachte boek van Anthony Demey over tien eeuwen bouwkunst in het gewest op de markt brengt, is een indrukwekkende verzameling rijker. In ruil voor 225.000 frank kon een volledige reeks annalen, van 1860 tot 1983, verworven worden. Het betreft een verzameling van iemand uit Sint-Gillis. De KOKLW wist voor niet eens zoveel geld beslag te leggen op deze kollektie uit nalatenschap. (WV) Op 14 en 15 januari wordt in de stadszalen aan de Leopold li-laan in Sint-Niklaas een reisbeurs op het getouw gezet. Ze kreeg de nogal modieuze en on-Vlaamse naam «Flanders' International Travel Fair» mee. Een tachtigtal stands over een oppervlakte van ruim tweeduizend nr, dat biedt men half januari aan. Touroperators, luchtvaartmaatschap pijen, spoorwegen maritiem transport, hotelketens, vakantiedorpen en vakantieklubs stellen zich aan het publiek voor. Een happening in de toeristische sektor. dat moet het volgens de organizatoren worden. We komen in een volgende editie van De Voorpost op deze manifestatie terug. naar verschillende instanties. Het steeds maar blijven uitstel len van de resultaten van on derzoek, zou ons wel nopen tot verdere akties.» «Ook werd beloofd dat het onderzoeksresultaat samen met het aktiekomitee zal be sproken worden. Wij rekenen er ten stelligste op dat het ministerie ons uitnodigt in Brussel om dat resultaat |e bespreken». «Het aktiekomitee dringt er nog eens op aan, naast een autotunnel (Liefkenshoek) ook een spoorkoker en infra- stfuktuur te bouwen. Dit kan gedeeltelijk gefinancierd wor den met het bespaarde geld door i.p.v. de Grote Ring één van de alternatieven te reali seren.- «Het aktiekomitee vestigt er ook de aandacht op dat ons standpunt inzake de omstre den Grote Ring, niet door een minderheid maar wel door bij na alle Wase verenigingen, partijen en instanties wordt ge steund.» Tot zover de motie. Net zoals vorig jaar groeit de belangstelling voor de belas tingsvoordelen van de aande- lenwet naarmate het jaareinde nadert. Zo overschreed de tegenwaarde van de portefeuil le van Fivest, het fiskaal voor delig beleggingsfonds van de Kredietbank, op 29 november 1983 voor het eerst de 5 miljard. Een dorp van a(ardbei) tot z(usterkens) Minzaam mijmeren over Melsele Melsele minzaam geportretteerd in een nieuw kijkboek (arch.) Henri en Petrus Merckx woonden aan de Kalishoekstraat in Melsele. Voor de eerste wereldoorlog, misschien ook nog daarna, waren ze als schrijnwerkers aktief. Hun specialiteit: het maken van botermolens Een rariteit uit de pittoreske historie van 't aardbeiendorp. geplukt uit het onlangs verschenen boek «Kijk op Melsele van Henri De Clerck. De bijenkorvenmaker Frans Riickaert. de hoefsmid Staf Martens, de gareel- en schoenmakersfamilie Frans Van der Meiren, ze staan fier-charmant te kijk, de koning te rijk. Dorp van atleten Jozef Joos won ooit de loopkoers Mechelen-Antwcrpcn, 't was in 1923. En Albert Deckers zegevierde in de loopwedstrijd Kapellen-Antwerpen. Frans De Rijcke bracht het. in 1939. tot Belgisch kampioen. Allemaal waren ze bij de Sportlopersklub Melsele aangesloten Sportief dorp? Zeg dat wel. De Zwaluw was een heuse veloklub. ze fusioneerde in 1932-33 met Sport en Vermaak. En dan vyas en is er Jong Waasland, een vaak gelauwerde turnvereniging die in 1961 zelfs met een afdeling fanfare uitpakte. Mooi dorp Melsele. Antwerpse «slaapzone». knusse Wase vlek, poldcrplek. niet helemaal de boerebuiten eigenlijk. Typische pleisterplaats toch. Waar sedert 1920 aan aardbeienteclt gedaan wórdt, waar ze veel stenen pijpjes roken (de pijpkens. da's de bijnaam van de mensen daar), waar kunstenaars als Roland Verhavert. Roger Geerts en Anne Dcllart wonen of woonden. Rond 1850 was één vijfde van de bevolking in de kantnijverheid tewerkgesteld. Er was ook een kantschool in Melsele. Klompenmakerijen bij de vleet, vroeger in Melsele. En molens natuurlijk. Mooi dorp, nog immer De laatgotische OLVrouwkerk met beschermd hoogkoor en kruisbeuk. Het kasteel Briels en het Schaliënhuis. En vooral: Gaverland 't Moet in 1511 geweest zijn (in het kijkboek wordt 1553 gezegd) dat de familie Van Bosch onder een linde een Lievevrouwbeeld vond. Het gezin zette het neer aan een muur van de kerk, maar daags nadien stond het beeld opnieuw onder de linde. En dat gebeurde tot driemaal toe. Mirakel! Gaverland werd bedevaartsoord, in 1864 werd de voorlopige houten kapel vervangen door de huidige, 4 augustus 1912: pauselijke kroning van het OLVrouw- beeld. Impressies van die plechtigheid vind je in 't boek over Melsele. Rampdorp De gemeenschap kon zich pas na 1375, toen de polder werd ingedijkt, ontwikkelen. Moest dan eeuwenlang strijd leveren tegen het water. Uitschieters in onze eeuw: de grote overstroming op 12 maart 1906. toen nabij fort Sinte-Marie de dijk aan de Schelde doorbrak, en het rampjaar 1954. Melsele zat o.m. ook in 1944 (25 oktober) en 1945 (23 maart) in de miserie, toen teisterden «vliegende bommen» het grondgebied. Al dat onheil wordt in beeld en zelfs in kaart gebracht in het boek. Knap werk van De Clerck Henri (Rik) De Clerck. wijkburgemeester van Melsele maar nimmer wijkend verzamelaar, «dook» in z'n prentkaarten kollektie en puurde daar uniek materiaal uit over het Melsele van toen. Kreeg van heel wat mensen fotomateriaal ter beschikking. Het resultaat: meesterlijke foto's als die van de Bocrinnenjeugd omstreeks 1930 en bakkerij Van Royen op 't Kerkplein, van afspanning Het Oud Koffiehuis, over de aarbeienstoet en de overstromingen: beelden van blokmakers en van Theresia Van Geldorp (103 jaar in 1904) en eeuwelinge Stefke Van Lcugenh;iege (1954). onwaarschijn lijk échte opnamen uit de eerste wereldoorlog toen jongens en meisjes broodjes kregen toegestopt. De Clercks bundel staat niet bpl van dc informatie, wel van het fotomateriaal. Nadrukke lijk opteert uitgeverij Het Streekboek. met Guido Smet aan het roer. voor die aanpak. Als retro-kijkbock is deze minzame en zo intens Mclseclse uitgave erg geslaagd. Frisse layout, gulle groepsfoto's die bovendien nogal representatief zijn voor wat zich in de jongste honderd jaar in 't aardbeiendorp heeft afgespeeld. Voorwoord van de huidige (Beverse) burgemeester Van der Aa. naschrift door voormalig burgervader Jos De Roeck. Honderd pagina's hooguit, maar wat voor materiaal. Tweede realisatie van Het Streekboek. Gisteren Melsele. eergisteren Sint-Gillis-Waas. morgen Elversele. Ten voeten uit in prettig ogende en vooral met dorpse dimensies samengestelde rctrospektieves. Kijk op Melselevan Henri De Clerck. Gewone uitgave 695 frank, luxeuitgave 895 frank. Bestellen bij uitgeverij Het Streekboek. Mcesterstraat 49 in 2770 Nieuwkerken.

De Voorpost | 1983 | | pagina 9