rieske Nijpers' verrukkelijke t«ode aan de kleine man» R.VERGEYLEN ZOON Zwarte duivels»? «Witte engelen»? Gewoon mensen Nieuw standbeeld van Pater De Smet op halve hoogte le café-chantantdames van Sint-Gillis-Waas in vedette KAV Dendermonde aan de leiding in eerste provinciale De Voorpost RIJDAG 16 DECEMBER 1983 36' JAARGANG NR. 49 - 32 F Bontmantels Manufactuur van Bonti Molenstraat 58-60 9300 AALST een poos voor de pers-onder scheiding in aanmerking. Maar zijn de volkse vrouwen (de zussen Van Duyse, Elvire Buys en, tot onlangs nog - ze .overleed enkele weken gele denMarie Kegels, andere ook) wel lid van een vereni ging? Duidelijkheid daarom trent heb ik niet. Ze zingen gewoon en beleven daar ple zier aan, ze komen bijeen in 't café-chantant, in Den Eiren- erika is een schoon land» Maar 't is ver. En ver rijmt :r. En als een meisje zich bukt, wat zie je dan? Haar ko: >ekti Kaa van len in de ogen kreeg je bijna toen die al wat oudere dat lied zongen, zondag in de kleine raadszaal van ieentehuis van Sint-Gillis-Waas. En je lachte tege- De Antwerpse groep Rammenas zorgde voor een immer van dat ondeugende liedekijn, waarbij de iwen van 't café-chantant van Drieske Nijpers niet aan rerleiding konden weerstaan om wéér mee te zingen, terika is een schoon land», tophit van toen, staat 3 v0 drukt op blz. 176 van het boek «Zo de ouden zongen», Ma realisatie van Walther Van Riet en de Sint-Gillisse dirij iskunstgroep Drieske Nijpers. De Amerika-klucht -Inld gekatalogeerd in 't hoofdstuk «kluchtige liederen». Nikl chtig, ontuchtig bijna eigenlijk. Of op z'n minst eugend. Want wat doen de Belze meskes op bladzij Ze doen pipi. liserie en leute van toen, minne- en moordliederen in Sint-Gillis-Waas. Groepsleider Robert Van Passel aan het woord tijdens de volkse onvergetelijk boeiende syllabus. Berijmde verhalen, plechtigheid op het gemeentehuis. Men mocht heel wat belangstelling van prominenten ingen (nieuws dus) die door rolzangers aan de man noteren (wv-lv) mbeiden gebracht. Mengelmoes van tragiek en plezier uit fh, ?afé'Cl,an!a;' n°,rTd,t (Z° ÏS Toen de dames van Sm- Grijzenbaari, „u Vader, toen nb, lot 19201. Liedjesteksten (met de notenbalken erbd) Gmis zondagmorgen, na de Dokter), dacht ik: die moejen l"ui1uit het leven gegrepen werden, want kabbelt het leven mis vermoedelijk, zo fier en zo ze tot «Wase figuur van 't jaaf» veel driestheid en rampspoed telkens weer naar geméénd hun kluchtlied ten bombarderen, straks. Dat kèn, ilezante kant toe? gehore brachten (gevolgd door verenigingen komen sedert trapper aan de Kronenhoek- straat 8. Ze bakken een taart je, soms, en dan is 't nog eens zo gezellig in 't lokaal van Drieske Nijpers. Zij lagen eigenlijk aan de basis van het boek van Walther Van Riet. Zij toetsten de lied jes die aan de oppervlakte kwamen aan* hun ervaringen, aan hun zo rijke memorie. De smart, de vaderlandsliefde of het medevoelen dat zo rijke- lijk-volks over het liedboek werd uitgesmeerd, hoe vaak hebben Maria Van Remoorter en de zussen Van Duyse ze niet opnieuw beleefd, in gezel schap van natuurlijk Remi Van Steirteghem, van akkordeonist Hugo Ruts en saxofonist Ra phael Moorthamers? Authentiek, spontaan De voorstelling van «Zo de oude zongen» werd een ge beurtenis die je niet zo gauw vergeet. De meest dynamische vereniging van het dorp volop in haar element. Marcel Oel- brandt die «een droom van jaren gerealizeerd ziet (zijn drukkerij, Rinda, nu gevestigd in de Kruisbeeldstraat in Ham- me, maakte het boek aan). De droom van Marcel, van Wal ther, van Robert ook. Robert Van Passel, groepsleider, be- ilÉfei Dendermonde. KA VD heeft net geskoord. Lebbeke is verslagen en de Dendermondse paars-blauwen veroveren meteen de leiding in hun reeks. Wordt dit de beslissende stap naar de titel? U leest er alles over op onze sportbladzijden. nadrukte dat men het boek in eigen beheer heeft uitgegeven, dat het niét in de bedoeling heeft gelegen, de klubkas te spekken. Toch kreeg men - en dat siert de beleidsmensen - een steuntje van de gemeente in de vorm van een heus BTK- projekt: Leo Janssens is daar de motor van, onder zijn im puls ging men het oude lied eens onder de loep nemen. Fiere, maar ook ontroerde burgemeester Omer De Mey, zondagmorgen. Toen hij her inneringen oprakelde («geef mij nog maar een boksken») waren de café-chantantvrou- wen wéér niet te houden, ze zongen wéér (eventjes) mee. De tijd van toen: de kermis was dé gebeurtenis van 't jaar, je spaarde ervoor, en praten met elkaar was ontzettend be langrijk. Burgemeester De Mey situeerde het DN-lied- boek in die kontekst. Veel mi serie. veel leute ook. Het boek als tijdsdokumént. als ode aan de kleine man vooral. Een heel rake typering. Dr. Emiel Willekens, ere- konservator van het Archief en Museum voor het Vlaamse Kuituurleven in Antwerpen en ere-direkteur van de Antwerp se stadsbibliotheek, zat op de zelfde golflengte. Hij had het over essentiële waarden als kleinschaligheid. authentici teit, spontaneïteit. Het leven, zei hij, is een komfortabele hei geworden. De muziek is gede valueerd tot bijkomstigheid, tot versiersel of ornament. Vroeger al mocht de muziek niet storend werken, thans is ze alleen nog maar goed om te verdoven, aldus Willekens. Maar het lied liegt niet, het is «de enige letterkundige vorm die het harte ener natie op haar tong brengt». Drieske Nijpers heeft zijn/haar ge neeskracht nog maar eens be wezen. En veel archeologisch graafwerk hoefde men niet eens te verrichten om dat boek Vervolg op blz. 4 Barbaraviering te Aalst iet byzyn van afvaardigingen van verbroederde korp- uit Pontoise en Louvre (Partjs) en Böblingen (by tgart) vierde de Aalsterse Stedelijke Brandweer verle- zondag haar traditionele Barbarafestiviteiten. Barba- ^fajnde de schutsheilige voor beoefenaars van gevaarly- beroepen en daar zyn brandweerlui dan alleszins egrepen. r" lerlinge verstandhouding ,en dzakelijk een plechtige mis, muzikaal 1 eluisterd door het muziek- s van de brandweer o.l.v. crluitcnant-kapclmccstcr re De Cock en met een lilic van deken Constant Vos die zijn aandacht wijden zowel aan de ilerse spuiters als aan de scheidende medepastoor Key- meulcn die dorpsherder wordt te Denderleeuw - Hemelrijk, werd opgestapt naar de feest zaal van het stadhuis waar een aantal verdienstelijke leden zouden worden vereremerkt. Burgemeester Raymond Uyt- tersprot loofde de reeds tot een traditie uitgegroeide ver broedering met brandweer- Kapitein-schepen Remi Van Vaerenbergh wordt j ir burgemeester Uyttersprot een medaille op de kraag tijd i V>eld» (per) korpsen uit buurlanden, de veruitwendiging van de sto koude universele wet die zegt dat mensen van hetzelfde slag elkaar opzoeken. Een pompier is een vriend in nood, steeds tot hulp bereid. Vaak onder een eerder ruwe schors een gevoelig hart. Een man die er al eens graag uittrekt en daarin de moed puty>m zijn dagelijkse taak trouw te vervullen. Geza menlijk trotseren van gevaren leidt tot beroepsfierheid. Spreker, die de diverse afvaar digingen in hun eigen landstaal toespreekt, is gelukkig dat tij dens het voorbije jaar er geen al te dramatische rampen te betreuren vallen. Niet enkel een kwestie van geluk maar tevens van doelmatige brand preventie en efficiënte ingrij pen van het korps. Het hele brandweerkorps Aalst, Erem- bodegem en Moorsel werd dan ook van harte gefeliciteerd. Samenwerking ertussen die toch niet zo vanzelfsprekend was met een totaal andere in gesteldheid van de diverse af delingen en anderzijds de sa menwerking tussen vrijwilli gers en beroepsmensen. Daar daarenboven nieuwe lei ders andere gewoonten impli ceren diende het korps zich dan ook aan de nieuwe bevel hebber, kapitein Bauwens, aan te passen. Ondanks de financiële beper kingen wil het stadsbestuur de best mogelijke voorwaarde kreëren voor optimale werking van een korps dat steeds met een groter wordend aantal in terventies wordt gekonfron- teerd. Wat preventieve infor- matie-akties, steeds grotere deskundigheid, snelheid en be drevenheid vereist. Risiko's en omvang van gevaren groeien immers naarmate de kom- plexiteit vande samenleving toeneemt. De burgemeester wenst dan ook dat voortaan iedereen ver trouwd zou raken met de ge- Humbert Barrez terug in Aalsters OCMW-dienst Verleden maandag boog de Aalsterse OCMW-raad zich over het geval van de twee «schorste medewerkers, direktcur Humbert Barrez en labodokter Frans Matthieu. Een Peet hangijzer dat reeds heel wat inkt deed vloeien. |Eén stap werd alvast gezet naar de definitieve afwikkeling, van deze dan toch onverkwikke lijke zaak. Wat betreft de heer Barrez, personeelslid dat tijdens de voorbije periode de pedde bleef genieten, werd besloten hem terug als ziekenhuis-direkteur in dienst te nemen Itoet ingang van 16 januari e.k. Dr, Matthieu diensthoofd in het laboratorium, blijft voorlopig nog geschorst wellicht voor pen maand om verder onderzoek mogelijk te maken. [Men zou zich wel kunnen afvragen, de kwestie' van de burgerlijke partijstelling uitgezon derd, of na de gerechtelijke seponatie er nóg niet voldoende tijd tot onderzoek is geweest. |Bcslissïngcn die genomen werden door de meerderheidsfrakties. Tegenstemmen zouden er niet geweest zijn, wél onthoudingen. LH dachte dat advies van de brandweer inzake preventie een absolute noodzaak is en dat bedrijven, scholen en vere nigingen brandkontroles en evakuatieocfeningen in hun schema of planning zouden op nemen. Tenslotte stelt spreker het internationaal kontakt tus sen brandweerkorpsen in het teken van een waarachtige ver standhouding tussen de volke ren over landsgrenzen heen. Ook interne verstandhouding vanzelfsprekend tussen de af delingen Aalst, Erembodegem en Moorsel en tussen vrijwilli gers en professionals. Vereremerkt Op voordracht van de minister van binnenlandse aangelegen heden werden dan volgencjo eretekens door de burgemees ter uitgereikt. Kapitcin-kommandant Emile De Vidts: officier orde Leo pold II; kapitein Remi Van Vaerenbergh, ridder in de Kroonorde; luitenant Jozef Sonck. ridder in de Orde Leo pold II; eerste sergeant Arthur De Paepe, gouden medaille or de Leopold II; de zilveren me daille in de orde van Leopold II gaat naar korporaal Omer Bosteels, brandweerman Gus- taaf Ringoir, brandweerman Xaveer Uyttersprot, brand weerman Marcel Van Rossem. Het burgerlijk kruis 2e klasse voor luitenant Karei Ruyssinck en de burgerlijke medaille 2e klasse voor korporaal Alfons Daeleman en brandweerman nen Alfons Nieulandt, Alfons Persoons en Prosper Van der Veken. Namens zijn kollega's- vereremerkten dankte ere-ka- pitein-kommandant gepast. Zon en schaduw over «de pom piers» Kapitein Bauwens overliep daarna bij de receptie in de brandweerkazerne het wel en wee van het voorbije jaar. Positief waren alleszins het in dienst nemen te Moorsel van een nieuwe lichte autopomp, het op punt stellen van het levensnoodzakelijk onderhoud van adembcschermingsmidde- len in eigen beheer en eigen lokaal en het in dienst nemen van een 20-tal brandweerman nen en een monitor lichamelij ke opvoeding. Er waren echter ook schaduw zijden. Besparingen en uitkijken naar nieuwe inkomsten waren blijk baar de inspiratiebron tot het inschakelen van de brandweer dienst voor meer polyvalente taken. Vervolg op blz. 4 Sint-Gillis-Waas. Walther Van Riet stelde het memorabele volksliederenboek samen. Dit projekt van Drieske Nijpers ontstond eigenlijk uit de maandelijkse zangstonden in Den Eirentrapper. De café-chantantdames (op de achtergrond) zorgden voor veel sfeer, zondagmorgen op het gemeentehuis (wv-lv) ^oals onze lezers zich wellicht nog zullen herinneren tuimelde op 9 juni 1982 het standbeeld van de grote Indianenbekcerder Pater De Smet van zijn sokkel op het O.L.Vrouwplein te Dendermonde. Het meer dan 4 meter hoge beeld bleek by nader onderzoek onherstelbaar en meteen rees ook de vraag, rekening houdende met de krappe financiële toestand waarin de Dendermondse stadskas verkeert, of een «nieuwe Pater De Smet» binnen afzienbare tyd weer op de overbekende plaats zou kunnen verschynen. Dat zal nu wel kunnen dank zij lerlei mikro-organismen. Het voorzien worden van een rood- het privé-initiatief genomen beeld kan in de toekomst niet door de rasechte Dendcrmon- meer verrotten en ook korro- denaar Dfé Pauwels, die on- sie is uitgesloten vermits geen middellijk steun vond bij Pater metaal wordt gebruikt». Bernard van de Benediktijner- Michel Peleman werkt naar de abdij. Michel Peleman werd originele maket van beeldhou- bcreid gevonden een nieuw wer Fraikin, die het oorspron- standbeeld in polyester te ver- kelijke beeld maakte en die ter vaardigen. In het atelier van beschikking werd gesteld door «grote Zwartrok» zoals hij in Michel Peleman, gelegen in de het museum van Herentals. de U.S.A. de geschiedenis in- kazerne te Dendermonde, Michel Peleman is er duidelijk werd de pers ontvangen om in geslaagd op een uitersi polshoogte te komen nemen nauwkeurige wijze elk detai aangaande de stand van zaken, van het oorspronkelijk beelc Zo konden we vaststellen dat na te bootsen. Het is geer het nieuwe beeld reeds is afge- gemakkelijke opgave voor de werkt op halve hoogte. «De ze kunstenaar, want na he konstruktie is in polyester» gieten van elk segment dien vertelde ons Michel Peleman. nog circa 100 kilo klei afgekapi «Dat is onverwoestbaar en is te worden. Uiteindelijk zal hei geen voedingsbodem voor al- beeld nog opgekuist worden koperfilm en geplatineerd mei groen. Ondertussen zit ook hel organizatiekomitee overstelpl met werk. Pater Bernard ver haalde ons dat tijdens de laat ste maanden een grote belang stelling is ontstaan rondom de figuur van Pater De Smet, de gegaan is. Op het programma rondom de herrijzenis van het nieuw beeld wordt ook èen tekenwedstrijd georganizeerd voor de scholen van Groot- Dendermonde. Van 23 augus tus tot 23 september van vol gend jaar wordt in het stadhuis te Dendermonde een aan- schouwelijk-edukatieve ten toonstelling georganizeerd rond de figuur van pater De Smet, Men denkt eraan een wig-wam en een Indiaanse mis siepost op te bouwen. Het nieuwe standbeeld zal ingehul digd worden op 30 augustus 1984 ter gelegenheid van de traditionele reuzenommegang. Dré Pauwels die de verant woordelijkheid draagt voor de financiële inbreng verklaarde de persmedewerkers dat het snor loopt. De verkoop van plaketten en herinneringsme dailles verloopt vlot en kom- merciële steun is er tevens van allerlei sponsors uit diverse hoeken en rasechte Dender- mondenaars die een bijdrage willen leveren voor het in standhouden van het Dender- monds kuituur-historisch patri monium. Voor het ogenblik resten er nog 18 plaketten te gen de prijs van 1.000 fr. en nog een aantal medailles aan 250 fr. Voor de aankoop ervan (de tijd dringt nochtans) kan men terecht bij André Pauwels "op het nummer 052/21.71.29. Dendermonde. Het nieuwe beeld van Pater De Smedt groeit met de dag (Foto Piet Hermans een uitgave van ►X UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.: 052/21.40.60 Bankrek. KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 32 F Jaarab. 1.520 F 6 maand 775 F 3 maand 400 F

De Voorpost | 1983 | | pagina 1