Volksunie-Beveren allerminst opgetogen met CVP-beleid Luc Dekeyser Volksvertegenwoordiger M. Smet verkreeg lichten aan de Rijksweg 14 «Nieuw gemeentebestuur Kruibeke bouwonvriendelijk» Nieuwe dienstregeling spoorlijn Lokeren-Brussel wekt bezorgdheid Reakties van Wase lezers Wase CVP steunt Poolse volk leidt CVP-afdeling Kruibeke Wase Jonge Leeuwen en De Vlaamsche Vlagge te gast bij Anton Van Wilderode 10 - 23.12 1983 - De Voorpost Lokeren Begin oktober, naar aanleiding van de CVP-wijkvergade ring op de «Kop» werd door volksvertegenwoordiger Smet in samenwerking met het Lokerse gemeentebestuur, het wijkkomité van de «Kop» en het Buurtwerk, een dossier samengesteld over de bijzonder gevaarlijke verkeerstoe- stand aan de Rijksweg 14 ter hoogte van de Oude Heerweg, de Uitbreidingslaan en de Nachtcgaallaan. Aan dit dossier werden een uitgebreid plan en de ver- keersongevallencijfers van de laatste maanden toegevoegd en dit geheel werd overgemaakt aan de minister van openbare werken Verder werd gewezen op het bijzonder gevaar voor de kinderen die dagelijks verschillende malen de drukke Rijksweg 14 moeten oversteken om naar de diverse scholen in de omgeving te gaan. nl. de Presentatie aan de Slagveldstraat, het kollege, en de gemeenteschool aan de Oude Heerweg. Volksvertegenwoordiger Smet nam intussen herhaalde malen persoonlijk kontakt op met het kabinet van minister Olivier, met de bedoeling spoed te zetten achter deze zaak Deze inspanning werd beloond. Zij mocht telefo nisch bericht ontvangen dat cr lichten zullen geplaatst worden en zij wacht nu op de verdere details die haar per brief zullen overgemaakt worden Dit zal ongetwijfeld een grote geruststelling betekenen voor alle omwonenden en speciaal voor alle gezinnen met kinderen. Volgens Syndikale Kamer Bouwbedrijf De Syndikale Kamer van het Bouwbedrijf Waasland betreurt dat de gemeenteraad van Kruibeke, in zitting van 27 december jl.. een aantal bouwonvriendelijke maatrege len heeft aangenomen en dit ondanks het feit dat de begroting sluit met een aanzienlijk batig saldo. De halvering van de gemeentelijke bouwpremie (van 8.000 fr. naar 4.000 fr.); de verhoging van de opcentiemen op de onroerende voorheffing (van 1700 tot 1800) en de verdubbeling van de belasting op het tewerkgesteld perso neel en de drijfkracht (van 500 naar 1000 opcentiemen) zijn drie maatregelen die volgens de SKBW indruisen tegen de stimuleringsinspanningen en de relancekampag- nes van zowel de nationale en de Vlaamse regering als van de beroepsorganisatie. Gemeend wordt dat de baten van de genomen maatrege len geenszins opwegen tegen deze die rechtstreeks en onrechtstreeks zouden kunnen voortvloeien uit een goed doordacht stimuleringsbeleid. Aldus de Syndikale Kamer van het Bouwbedrijf Waas land. Beveren. Ghisleen Van Vossel en Alois Goyvaerts van de Volksunie trokken op een persbijeenkomst fel van leer tegen het CVP-bewind in deze gemeente (Iv) bevond. En toch is die partij naar de verkiezingen gegaan alsof er geen vuiltje aan de lucht was. Enkele maanden daarna echter heeft men de mensen met méér dan 120 mil joen nieuwe belastingen opge zadeld. Men heeft niet gedurfd de gevolgen van zes jaar beleid aan de bevolking te tonen. Al dus de Volksunie-Beveren. De redaktie ontving enkele reakties van Wase lezers. We vatten die beknopt samen. o Het NJSV (Nationalistisch Jong Studenten Verbond) vindt het nogal kras dat het Kultureel Centrum voor Mohameddanen en de Turkse en Islammitische Vereniging Temse en omgeving, als gastarbeidersverenigingen, voor enkele tienduizenden fran ken aan subsidies in de wacht hebben gesleept. Daar is op zichzelf niks op tegen, zo merkt Jan Creve namens het NJSV op. maar hier kan spraka zijn van een voorkeurbehandeling terwijl de eigen mensen in de kou blijven staan, doorgaans. Het NJSV verwijst naar de vele Temsenaren die met een mager pensioentje amper kunnen rondkomen. Gesteld wordt dat men wat meer zou moeten begaan zijn met het lot van de eigen mensen, die ook vaak in erbarmelijke toestanden moeten leven Iemand uit Sint-Gillis-Waas die beslist anoniem wenst te blijven heeft enige bedenkingen n.a.v. het ludieke protest dat Agalev-mcnsen lieten horen in Kallo, op 3 december, n.a.v. de komst van het eerste zeeschip in de haven op de Wase Scheldeoever Akkoord met al die milieubekommernis, maar volgens de persoon uit Sint-Gillis moet je nuchter blijven. «Willen die mensen echt dat wij terugkeren tot grootmoeders tijd?», zo luidt het, of «Wat zouden wij de dag van vandaag zijn zonder dat gevaarlijk gas, zonder elektriciteit, zonder stook olie?». Volgens de lezer mag de klok niet achteruitgezet worden en moeten beschaving en vooruitgang een kans blijven krijgen. Agalev hoeft niet, zegt deze persoon uit Sint-Gillis. (wv) Over de dienstregeling N.M.B.S. lijn 60, ttz. Loke- ren-Brussel zijn hier en daar nogal wat vraagtekens opgere zen. In dit verband schreef het schepencollege van Lokeren aan de betrokken Minister De Croo volgende brief: «Met verontrusting hebben wij kennis genomen van de ont- werp-uurtabellen voor de ge noemde dienstregeling die zou ingaan op 3.6.84. Een vergelij king tussen de huidige dienst regeling en de toekomstige leert ons dat naast positieve factoren, zoals het verkorten van de reistijd en het gebruik van moderne treinstellen er een gevoelige vermindering van het aantal treinen te ver wachten is. Deze vermindering zal vooral nadelige gevolgen hebben voor de vele pende laars voor wie de trein het aangewezen dagelijks vervoer middel is. Op weekdagen val len bij de ochtendtreinen (tus sen 5.01 en 9.36 - huidige dienstregeling) tussen Lokeren en Brussel-Noord 3 van de 9 treinen weg. Bij de avondtrei- nen (Brussel-N - Lokeren) is er tussen 15.19 en 18.18 (huidige regeling) een vermindering van 8 naar 5. Ook is er geen late verbinding meer vanuit Brussel (laatste trein vertrekt te Brussel-N. om 22.20), wat het niet meer mogelijk maakt avondaktiviteiten te Brussel mee te maken. Een andere vaststelling is dat het aankomstuur van de och tendtreinen niet aansluit bij het bcginuur van kantoren en werkplaatsen: bv. de trein die aankomt te 8.01 is te laat voor hen die om 8 uur beginnen; idem voor de aankomst van 8.55 t.o.v. 9 uur. De aankom sten van 7.20 en 8.20 beteke nen veel tijdverlies voor hen die het werk aanvatten om 8 uur, rcspektievelijk 9 uur. Deze vooruitzichten lijken ons onaanvaardbaar zodat wij, Mijnheer de Minister, zouden willen aandringen de nieuwe regeling alsnog te herzien. Voor de ochtend- en avond- spits lijkt ons één direkte en één semi-direkte verbinding per uur tussen Lokeren en Brussel (en vice-versa) zon der overstap te Dendermonde geen overbodige lukse. Tenslotte wensen wij nogmaals te herinneren aan ons bezwaar tegen het afschaffen van de halte Bokslaar. In naam van de vele honderden Lokerse pen delaars en andere treingebrui kers hopen wij dat U met ons verzoek rekening zult houden.» Tot hier het schrijven van het Lokerse schepencollege aan Minister De Croo. J.V.L. Toekomstige houding De Volksunie is zich bewust van de situatie maar wil niet aan opbod-politiek doen <t la CVP en een waslijst opstellen van wat allemaal zou kunnen gerealizeerd worden. Men wil niet aan de ene kant soberheid prediken en aan de andere zij de van alles en nog wat voor stellen. De VU wil wél «dat de CVP stopt met haar politiek van veel beloven en hoopt dat deze partij haar grootheidswaanzin zal temperen». Het mes moet gezet worden in onverantwoorde uitgaven Een groots kultureel centrum, een duur gemeentehuis, super- de-luxe-speelpleinen e.d. zor gen voor enorme financiële lasten, waarvoor de gezinnen moeten opdraaien, die juist nood hebben aan wat financi ële adem. Dit jaar, stelt Boudcwijn Vlegels, heeft men gemiddeld per gezin tienduizend fr. nieu we belastingen moeten beta len Het is tijd dat de CVP deze toestand de komende ja ren probeert recht te trekken. De VU twijfelt echter aan dit CVP-beleid en kijkt nauw toe jp de verdere evolutie. W.V.D.V. De CVP van het arrondissement Sint-Niklaas verheugt zich bijzonder over de toekenning aan Lech Walesa van de Nobelprijs voor de Vrede. De CVP steunt het Poolse volk in zijn sociale strijd tegen onderdrukking door het Oostblok en in zijn strijd voor vrijheid. Voor de CVP is vrede veel meer dan het ontbreken van oorlog. Vrede betekent ook sociale recht vaardigheid. het bezitten van persoonlijke vrijheid en omvat ook het recht op oprichting van vakbonden en van politieke partijen. Voor deze fundamentele demokrati- sche rechten heeft het Poolse volk bloed vergoten en ondergaat het nog elke dag repressie, aldus de Wase CVP in een persmededeling. De CVP van het arrondissement Sint-Niklaas wenst vooral de Poolse bevolking die in het Waasland woont te feliciteren voor de toekenning van de Nobelprijs aan een hedendaags landgenoot, voorvechter van de demokrati- sche idealen. De CVP van het arrondissement Sint-Niklaas wenst aan alle Waaslanders een zalig, gelukkig en voorspoedig 1984. Tot zover dit persbericht. Vrijdag 16 december werd in de afdeling Kruibeke het nieu we CVP-afdelingsbestuur ver kozen. Tijdens een ledenver gadering in het Gildenhuis van Rupelmonde, waarop o.a. het woord werd gevoerd door ge meenschapsminister Steyaert, volksvertegenwoordiger Miet Smet, Europees parlements- kandidaat Lieven Lenaerts en arrondissementeel voorzitter Jan Vanwijck, werd volgend bestuur verkozen: tot afdelingsvoorzitter: Luc Dekeyser; tot sektievoorzitters: voor Bazel, Regina Hiels. voor Kruibeke. Erik Blommaert, van Rupelmonde: Alfons Van Hoyweghen. tot leden van het afdelings bestuur: Uit Bazel: Van Hoyweghen Georges, Van Osselaer Cyriel, Verbruggen Alois, Verstrae- ten Hilaire, Buytaert Felix. Hiels Gerard, Hiel? Regina, Meert Boudewijn, Pien Char les, Verstraeten Karei Uit Rupelmonde: Van Gorp Jean, Van Raemdonck Jozef, Van Wauwe An, Claus Gre- goire, Colaer Jan, Deyaert Marcel, Duverger André. Uit Kruibeke: Tindemans Jo zef, Van Eetvelt Juul, Foubert Guido, Foubert Livien, Lijs- sens Laurent, Pieters Gary. tot kongresafgevaardigden: Uit Bazel: Vercauteren Ar thur. Buytaert Felix. Hiels Re gina, Meert Boudewijn. Uit Rupelmonde: Van Hoy weghen Alfons, Batens Anna. Uit Kruibeke: De Cleen René, Foubert Guido, Foubert Livien. De CVP van het arrondisse ment Sint-Niklaas verheugt zich over de grote opkomst van de leden ter gelegenheid van de Europese poll Deze poll is volgens de CVP het tastbare bewijs van de demokratische werking van de partij: de leden dienen meer dan ooit de basis te vormen van een echte volks partij als de CVP. De CVP van het arrondisse ment Sint-Niklaas wenst erop te wijzen dat op de modellijst bewust niet gewerkt werd met Eurofiese «lokazen» (zoals alle andere partijen dat wel doen, aldus de CVP) De CVP wenst voor die verkie zingen mensen naar voren te brengen die het Europese mandaat werkelijk in Straats burg kunnen en zullen waar maken. Met slogans als «Wat nu met de demokratie?» en «Finan ciële moeilijkheden in onze gemeente» wil het politiek kollege en de gemeenteraadsfraktie van de Volksunie van Beveren lucht geven aan haar ongenoegen omtrent de door het CVP-kollege gevoerde politiek. Aan de hand van een «klemtonennota» van 13 september 1982 wordt een bescheiden evaluatie gemaakt na één jaar van de nieuwe zesjarige bestuursperiode. Door regelmatige persontmoe tingen wil de fraktie in de toekomst betere informatie verstrekken aan de bevolking. In het koetshuis van het kas teel Cortewalle had donderdag 15 december een eerste ont moeting plaats met een uitge breide VU-kern. Voorzitter Gisleen Van Vossel stelde dat de verkiezingsuitslag van okto ber 1982 voor gevolg had dat de CVP nog slechts een min derheid van de bevolking ver tegenwoordigt. Desondanks zet de CVP haar politiek van de voorgaande jaren ongewij zigd verder. Door deze hou ding, zei hij, wordt het herstel van de demokratie niet bevor derd. Raadslid Alois Goyvaerts pleegt dit «de domme kracht van het getal» te noemen Die mag volgens hem niet voldoen de zijn om een gemeente te besturen. Wat met de demokratie? In zijn redenering stelt Goy vaerts dat «het mee doen - mee beslissen» voor vele ge meenteraadsleden van de CVP een verweg liggend ideaal is. Zelfs de dossiers voor de raadsvergaderingen krijgen een minimum aan inhoud en om degelijk geïnformeerd te worden moeten door de VU- raadsleden al te grote inspan ningen gedaan worden. De fraktie kan ook geen vertrou wen meer schenken in de amb tenaren van de gemeente. De gemeenteraadskommissies - bedoeld als samenwerkings- en gespreksgroep van gemeen teraadsleden - werden van hun werkelijke funktie ont daan. De vergaderingen wor den herleid tot aktenemingen van kollegebeslissingen zonder dat nog enige wijziging aan het voortgebrachte kan aange bracht worden of zonder dat nog enige konstruktieve voor stellen kunnen worden gefor muleerd. De fraktie betreurt ook dat de adviezen, bestemd voor het gemeentebestuur, geformu leerd door de diverse gemeen telijke raden, niet aan de ge meenteraad worden overge maakt. Enkel de adviezen van wege de kulturele raad inzake straatnaamgeving zijn beschik baar in het dossier. Uiteindelijk stelt de VU vast dat opnieuw alle mandaten in interkommunales of bovenge- meentelijke organismen voor behouden blijven aan CVP- ledcn. Dit is vooral bescha mend wanneer blijkt dat door deze vertegenwoordiging de deur van genoemde interkom munales dichtslaat en geen in formatie meer beschikbaar is, behoudens de jaarverslagen. Opgemerkt werd dat de bur gemeester alleen al 12 manda ten naar zich toetrekt: raadslid De Roeck 9, D'Hollander 6, Blommaert 6, Baukelandt 5, Ongena 5. Deckers 3. Bolsens 3, Pauwels 1, Smet 1, schepen De Meulenaere 0, om maar deze te noemen. De fraktie klaagt ook het gebrek aan inkijkrecht aan in de Gewestelijke Huisvestings maatschappij Tenslotte stelt de VU zich de vraag: «Herstel van de demokratie, wan- Financiële moeilijkheden Raadslid Vlegels van de VU nam de financiële problemen van de gemeente onder de loep. Hij zei dat men maar al te gemakkelijk de huidige moeilijkheden op de nek schuift van de krisis, maar de ogen sluit voor onkunde op begrotingsgebied en financieel wanbeheer. Het tekort op de begroting is volgens hem veroorzaakt door de sterk gestegen schuldenlast en de personeelskosten, een stijging die op geen enkel ogenblik in verhouding was met de inkomsten. De inkomsten op onroeren de voorheffing b.v. zijn in zes jaar tijd gestegen met 350 pro cent. Een jaar geleden moet het immers voor de CVP dui delijk geweest zijn in welke financiële puinhoop men zich Sint-Niklaas. Maandagavond werd op het stadhuis in Sint-Niklaas de opbrengst van hei kerstkoncert van de Jonge Ekonomische Kamer met o.m. Pierre Volondat officieel overhandigd aan vertegenwoordigers van de sociale instellingen van de stad (dw) Volksunie-Sinaai heeft nieuw bestuur. Fons Van Hooydonck is voorzitter. Jou Poortere sekretaris van deze VU-afdeling. Senator Nelly Maes mocht zaterdag de bekendmaken. Ook bestuursleden Diane Dutoo en Eddy Boel staan op de foto. I'j geldige stemmen werden bij deze bestuursverkiezing in zaal De Kroon uitgel Andere verkozenen zijn: Arthur Baeckelandt (die in de gemeenteraad de ontslagn de Maurits Coppieters uit Nieuwkerken zal opvolgen). Hugo Coppieters, Marlt Poortere en René Verlee. Ook Eddy Boel en Mark Tirez werden, als gekoópteerd het bestuur opgenomen. Fré Böhrer verkoos aktief helpend lid te blijven. De bijeenk in Sinaai werd bijgewoond door schepenen Mare Huys en Daan Anthuenis, sa Nelly Maes zoals al aangestipt) en senator Walter Peelers (die een voordracht hielt het boekje De uitweg», het sociaalekonomische profiel van de Volksunie). Na Pi uiteenzetting werden mosselen verorberd en voor dat mosselfestijn zorgden Emma en haar team. Voor de muzikale begeleiding stond de lokale radio FM-Sinaai in. |i Anton Van Wilderode spoorde, tijdens een inter view met de mensen van Volksopbouw, de jongeren tot radikalisme aan (arch) komt in zijn leven en werk. uitdeinend van de liefde voor de familie, over het dorp (Moerbeke), de streek (Waas land), het volk (Vlaanderen), de kultuurgemccnschap (de Nederlanden) en het kontinent (Europa), tot de ganse wereld en God Het jongste nummer van Volksopbouw bevat verder bij dragen over de eerste dicht bundels van Anton Van Wil- De Vlaamsnationale jongerentijdschriften De Vlaamsche Vlagge van de gelijknamige groep uit het Dendermondse en Volksopbouw van de Wase Jonge Leeuwen besteden in hun jongste nummers uitgebreid aandacht aan de Wase priester-dichter en flamingant Anton Van Wilderode. Dit naar aanleiding van zijn 65ste verjaardag. In een gezamenlijk inter view peilen De Vlaamsctu Vlagge en Volksopbouw naai de kijk van Anton Van Wilde rode op een aantal maatschap pelijke en literaire toestanden. Over de Ijzerbedevaart zegt Anton Van Wilderode dat een oprecht pluralisme inhoudt dat men het kristelijke karakter van de manifestatie erkent. Onrechtstreeks wijst hij het voorstel af, dat ook door som migen in het IJzerbedevaart- komitcc verdedigd wordt, om de eucharistieviering uit het programma te schrappen. Hij betreurt ook dat de aandacht voor de nationale ontvoog dingsstrijd van andere Europe se volkeren de laatste jaren enigszins op de achtergrond is geraakt. Jeugdig radikalisme Ondervraagd over amnestie stelt Anton Van Wilderode dat dit enkel kan gerealizeerd wor den in een zelfstandig Vlaan deren en dat de officiële kerk terzake onvoldoende haar ver antwoordelijkheid heeft opge nomen. Verder betreurt hij de links-rcchts-polarizatie in de Vlaamse Beweging Hij meent dat niet-partijgebonden jonge renbewegingen zoals de Wase Jonge Leeuwen en De Vlaam sche Vlagge dit kunnen door breken. De leden van beide groepen worden aangespoord, zich radikaal op te stellen in hun werk en hun ideaal. «Als je radikaal geweest bent, zal dat nooit volledig uit je ver dwijnen.» zegt Anton Van Wilderode, die de Wase Jonge Leeuwen en De Vlaamsche Vlagge prijst omwille van het knappe werk dat zij presteren. Wat de Vlaamse literatuur betreft klaagt Anton Van Wil derode het feit aan dat schrij vers zoals André Dcmcdts door de critici bijna doodge zwegen worden: «Auteurs die bij het Davidsfonds en De Clauwaert uitgeven worden nooit door de zogenaamde kri tiek aanvaard, tenzij zij er weggaan.» merkt hij op. De hedendaagse literatuur wordt gekenmerkt door het feit dat vele auteurs zich beperken tot het geven van een weliswaar knap geschreven relaas maar zonder ideeën of vergezichten, aldus Anton Van Wilderode. Volksopbouw In het editoriaal van Volksopbouw typeert Lieven Dehandschutter Anton Van Wilderode als iemand wiens volksverbondenheid tot uiting derode (Willy Van de de). Voeren (Kris Vergulil derde industriële revoluti Vlaanderen (Mare D'ha 'Tp® de Frans-Vlaamse uitge 1 Westhoek-Editions (Koen M»tm Duyse) en Jef Eibers' nu lie er elpee (Paul Van de Vij Interessant zijn ook de zichtsrubriekcn m.b.t. d« cente ontwikkelingen i; jj" Vlaams-Waalse problen en de nationale ontvoogd lw beweging elders in Europi De eerstkomende aktii wbe: ten die de Wase Jonge L ll in wen organizeren zijn een desdebat te Sint-Niklaas nuari). een IJzerbedcv |U' avond te Belsclc (febij «Me een uitstap naar het Mn éigen van de Vlaamse strijd, eci »otst dicdag over Keltisch nati v-onde lisme in Sint-Niklaas (nuf»»' een debat met Maurice Wilde en Arthur De »g over De Nieuwe Orde in se. de prijsuitreiking vt opstelwedstrijd «Vlaanl om van te houden» (apri naa' een debat rond de Euro verkiezingen (juni). Een exemplaar WJL-tijdschrift Volksopl kost 35 fr voor een abc Vl ment (vier nummers) 121 te storten op rek. nr. 0594644-13 t.n.v. Lieven - •- handschuttcr. Knaptand» '°c'iX 143, 2700 Sint-Niklaas Een jaarabonnement op Vlaamsche Vlagge kost 10 (voor scholieren 75 fr.). storten op rek. nr. 0553644-27 van De Vlaa Vlagge. pa. Bart Vei den. Hebbestraat 6A. Moerzckc Te Waasmunster werden er drie belastingen verhoogd, opcentiemen werden opgetrokken van 923 naar 13(H). betekent in 1984 een meeropbrengst van 5 miljoen 840. fr. De personenbelasting stijgt van 6 naar 7 t.h. Dit geefi een meeropbrengst van 4 miljoen 624.667 fr. De aans1" van de kampeerterreinen wordt verdubbeld. De meet wordt volgend jaar samen 10 miljoen 725.(HK) fr mec betaalt aan de gemeente. Anderzijds zijn er enkdt belastingsverminderingen in de heidegemeentc. De bel» ting op het tewerkgesteld personeel wordt afgeschaft. Dit geeft een mindcropbrengst met zich van 140.0001 Ook de belasting op het huisvuil dit jaar nog 750 fr. pet gezin wordt afgeschaft. Dat geeft een minderontvanr van 2 miljoen 054.625 fr. Voor onbebouwde percelen een goedgekeurde verkaveling zal men 2.500 fr. perceel hoeven te betalen. Voor 583 percelen maakt dit 1.457.500 fr. of 2.918.103 fr minder dan voorzien in de begroting 1983. Te Waasmui- weer ster zal men jaarlijks 5 miljoen 612.522 fr. meer ontvang» w' a door deze belastingswijzigingen. P.V.6 brengst bedraagt 260.0(H) fr. Voor deze drie belasting» Belastingsverhogingen te Waasmunster

De Voorpost | 1983 | | pagina 10