leuwe Flanders International Travel Fair in Sint-Niklaas belangenorganisatie oor middenstanders i regio int-Niklaas-Dendermonde Sint-Niklase jeugdraad zal verkeersknelpuntennota opstellen Dekt vlag de lading wel Nieuw bestuur Wie verdedigt de belangen van de Sint-Niklase middenstanders Negen hoffelijke Wase chauffeurs krijgen benzinebon Vaste advieskommissie voor Hamse bibliotheek De Voorpost - 23.12.1983 - 11 de ui t-Niklaas. Deze mensen lichtten het ontstaan en de werking van de nieuwe )!o. Vi Idenstandsvereniging toe, tijdens een persontmoeting (dw) litgebh njeenï mma I i de Vi 'ergulil evoluts D'hoi uiti eurgesteld door het NCMV, bezorgd ook over de j(g( pakt van de ekonomische krisis op zelfstandigen en i ontrust omwille van de vele, ingewikkelde juridische, (Koen ;rs' nit ale en boekhoudkundige voorschriften die de zelfstan- le Vij| - k de oblem :voogc Europi als een blok aan het been hangen, besloten 19 mensen nieuw adviescentrum op te richten. Dit centrum wil zelfstandige, landbouwer of vennootschap uit de ondissementen Sint-Niklaas en Dendermonde «op ver- uwelijkc, korrekte, vriendelijke en direkte wijze» hel- Op 1 oktober startte men de werking en sedert 16 akiii ember beschikt het adviescentrum over een sekreta- Ljit in de Truweelstraat te Sint-Niklaas. nensen ondertekenden het bedev luI van de v.z.w. «Studie- ebnl adviescentrum voor zelf- Mus digen, landbouwers en ld. een tootschappen». Deze men- h nali vonden elkaar via de Bond :n abc di s) 12) ;ost ld 75 fr.); VlaaiR ,gd.[» 100. ",P 840. J «dsoi ncerop P.V.G. Het eerste internationale salon voor toerisme en zakenrei zen, dat op 14 januari in Sint-Niklaas de deuren opent, wekt her en der ongenoegen in de Sint-Niklase reisbureau wereld. «Misleiding», verklaarde één zaakvoerder, «want het salon spekt enkel de beurs van de enige initiatiefnemer Jef De Cauwer van De Cauwer-Reizen op de Grote Markt». In het officiële organisatiekomité houdt De Cauwer zich wel op de achtergrond. Voorzitter is Louis Plessers, een werknemer by De Cauwer. Op een persontmoeting stelde Louis Plessers de deelnemende organisaties voor, waaronder veel luchtvaartmaatschap pijen. Het organisatiekomité beoogt met dit salon een beter kontakt tussen kliënt en reisor ganisatie en het verschaffen van open en eerlijke infor matie. Bezoekers op 14 en 15 januari vergast men tevens op vedet ten (zoals Sofie), vertoningen van toeristische films en een tombola met meer dan 100.000 frank prijzen. Gaston Geens, voorzitter van de Vlaamse re gering, knipt op 14 januari het lint door. Het kan een toeval zijn, maar dit internationaal salon vindt plaats dag op dag één jaar na de vakantieshow van Rony's Travel, een andere Sint-Nikla se reisagent. Beide initiatieven lijken ook enorm op elkaar. Rony Schuermans van Rony's Travel verduidelijkte dat beide geen uitstaans met elkaar heb ben. Waarom vertonen de twee ini tiatieven dan zoveel overeen komsten? «Ja, dat moet je maar aan Louis Plessers van Flanders In ternational Travel Fair vra gen», antwoordde Rony Schuermans. Reisagenten geen goede vrienden De kontakten tussen de ver schillende Sint-Niklase reisbu reaus blijken niet zo frequent. Hapert er soms iets? De Cauwer-Reizen of Flanders International Travel, twee na men voor één bedrijf, weiger de het voorstel om in samen werking met de andere reisbu reaus het salon te organiseren. Mochten de andere reisagen ten dan tegen betaling van een stand (9300 frank voor stand 1 tot 35 en 8.000 frank voor 35 tot 85) deelnemen?, vroeg de zaakvoerder van één reisbu reau aan De Cauwer. De Cau wer weigerde. Nochtans zou den verschillende agentschap pen met reisprogramma's van eigen makelij niet misstaan tussen de andere deelnemers. Pam Vermeulen heeft een ei gen reisaanbod en Rony's Tra vel pakt uit met zijn Happy Five- en Happy-Surf-vakan- ties. Door de keuze van 14 en 15 januari loopt Flanders Interna tional Travel Fair trouwens het Grote Lente- en Vakantiesa lon in het Antwerpse Bouw centrum voor de voeten, dat op 28 januari start. Vorig iaar stond De Cauwer Reizen, nu organizator van F.I.T.-Fair, op het Antwerpse salon als Waas reisbureau. De toeristische beurs van De Cauwer lijkt erg op de vakan tieshow van Rony's Travel en Radio One, van 14 januari 1983. Er is ten eerste dezelfde datum, maar ook de aanwezig heid van touroperators, de ver toning van films, de tombola (Rony's Travel gaf voor 300.000 frank aan prijzen weg), de vedetten en een vrije radio. Rony's Travel ging in zee met Radio One van Omer Vercruyssen, F.I.T. Fair haal de Land van Waas van Hubert Wilssens in huis. Doel van het salon Flanders International Travel Fair is de vergrote uitvoering van de vorige vakantieshow. Op 14 januari 1983 daagden 11 touroperators op. Op 14 ja nuari 1984 telt men 49 deelne mers (en geen 79, zoals de persbrochure laat uitschijnen). waaronder 15 luchtvaartmaat schappijstands (plus twee dien sten van toerisme), 20 tour operatorsstands, 4 transfert- diensten, 3 spoorwegvakantie- stands, 2 verzekeringsmaat schappijen, 2 stands voor crui sevakanties, 1 auto-verhuurbe drijf, 1 klubvakantiestand en de toeristische dienst van Sint- Niklaas. Geen reisbureau aanwezig op het salon, dus? «Natuurlijk niet», verklaart Louis Plessers, «want ons eni ge doel is het verstrekken van informatie aan vakantiegan gers en zakenmensen». Toch zijn niet alle reisagent schappen afwezig. De inrich ter, Flanders International Travel, is er één. Deze tweede firmanaam voor De Cauwer Reizen gebruikt men zelfs om de titel van het salon te bepalen. Wat zou er trouwens op de reisfolders, die de touropera tors onder het publiek zullen verspreiden, staan? De stem pel van één bepaald reisagent schap? Geen Waas initiatief Ondanks de Sint-Niklase orga nisatoren beklemtoonde Louis Plessers dat het toeristische sa lon niet specifiek Waas is. «Blijft de publieke belangstel ling onder de maat dan dringt een alternatief zich op», ver klaarde Louis Plessers. «Het organisatiekomité koos Sint-Niklaas uit», aldus Louis Plessers, «omdat deze streek een zeer groot maar nog on derschat potentieel aan reizi gers herbergt». Voor schepen van toerisme Staf Van Daele was de keuze van Sint-Niklaas zeer logisch. De stad ligt centraal in Vlaan deren en is makkelijk bereik baar. Hij sprak ook de hoop uit dat Sint-Niklaas de gaststad blijft. De heer Plessers betuigde ten slotte zijn dank aan service- klub Kiwanis. Het organisatie komité heeft er zich toe ver bonden, de totale opbrengst van de ingangskaarten aan Ki wanis te zullen overhandigen. De Kiwanis-leden zijn de 'stille werkers' op de fair. Kiwanis is een service-klub die instaat voor het plaatsen van noodoproepingstoestellen bij alleenstaande ouderlingen en de inrichting van ziekenhuisbi bliotheken. De Flanders International Tra vel Fair, stadszalen. Leopold Il-laan te Sint-Niklaas op 14 en 15 januari, telkens van 12 tor 20 uur. Toegangsprijs 30 frank. Het toegangsticket is tegelijk tom bolabiljet. Trekking op 16 ja-, nuari. Voor kinderen is een opvang in Walt Disney-stijl voorzien. P.S. is (ma 7J0n> de socialistische mu- aurice ''eit. De socialistische be- )c Br ing duikt meermaals op als je jn i het adviescentrum door- Bond Moyson zorgde /faand financiële steun; het Na- (apn! naa' Verbond der Zelfstan- - Arbeiders van België 'ZAB, een socialistische .an fclandigenorganisatie) hielp adviescentrum organisato- in goeie banen leiden en btk-projektaanvraag voor mensen in vast dienstver- d kreeg als peters Freddy jtands I01** en Prosper Matthijs. beheerders beklemtoning van de evolutie van een zaak in produktieter- men leiden bij de zelfstandige tot verwaarlozing van zijn boekhouding. Met noodlottige gevolgen, zoals achterstallige belastingbetalingen. Als de zelfstandige, landbouwer of vennootschap een lidgeld van 2000 frank betaalt kan hij op deze diensten een beroep doen. In de toekomst krijgt hij ook een vakblad thuisge stuurd. Nog maar een begin De organisatie, sedert 1 okto ber aan de slag, is tevreden met de resultaten. Vele begin nende zelfstandigen stapten naar haar toe. Momenteel wil het centrum vooral zelfstandi gen bereiken. «We trachten wel de landbouwers te berei ken maar dat proces duurt lan ger», verklaarde Christine Smet, diensthoofd, tijdens een persontmoeting. In de toekomst zal het advies centrum zijn dienstverlening uitbreiden. 'Het klein begin nen' heeft trouwens zijn voor delen. Het dienstenpakket kan men zo goed mogelijk verzor gen. Het beperkte personeels aantal (drie voltijdse krachten) heeft ook te maken met dit «kleine beginnen». Later zal men trachten een degelijke verzekeringsorganis me, een bemiddeling voor aan werving en een bemiddeling ten aanzien van immobiliën trachten op te zetten. Het adviescentrum is gevestigd in de Truweelstraat 35 te Sint- Niklaas en tijdens de kantoor uren geopend. P.S. Tydens de jongste vergadering van de stedelyke jeugd- ses- Vanwege het stadsbestuur raad te Sint-Niklaas werd een nieuw dagelyks bestuur men een toelage van geïnstalleerd. Volgende mensen werden verkozen: als ^5 00° [r- Jo PoPPe zei ook dat voorzitter Lieven Dehandschutter (Wase Jonge Leeuwen ^oeÏÏUdtt^die5 zich Sint-Niklaas), als ondervoorzitters Ivan Elegeert (KLJ voordoen bij de uitbetaling Sinaai) en Jef Lutin-Smet (VVKSM Kriko) en als leden van de bouwtoelagen. Zo Geert Pieters (Chiro Staderas Belsele), Luc De Rycke maakt Chiro Wij aanspraak op toelage van 172.000 fr. voor de bouw van haar nieuw heem maar zal in de nabije toekomst slechts 86.000 fr. worden uitgekeerd. Doordat de overige 86.000 fr. slechts later zal kunnen geïnd worden plaatselijke werkgroep het stadsbestuur verzoeken de aanleg van het speelplein in de Papenackerwijk te bespoedi gen en mededelingskastjes voor jeugdverenigingen te plaatsen aan het oud-gemeen tehuis en jeugdhuis Troelant. Op aandringen van de werk groep Belsele zal ook gevraagd worden, een gelijkaardig me dedelingenkastje aan het oud gemeentehuis in deze deelge meente te bevestigen, onlangs klachten gerezen van een buur die zei hinder te on dervinden van de repetities van de muziekkapel op zom dagvoormiddag. Tot besluit van de vergadering, die met 41 aanwezigen een zeer goede opkomst kende, deelde Lieven Dehandschutter mee dat het advies van dc jeugdraad om de betoelaging van het vervoer van kampmate riaal te verhogen van 8 tot 16 fr om budgettaire redenen door ent op kscentrum staan echtar op volledige onafhankelijk- Zo is men geen lid van NVZAB. de stichters kan men on- Versd mcer lg"ace Gorrebeeck, charmezanger en taverne- rater op de Grote Markt, melden. idc beheerders, zo bleek op persvoorstelling, heerste cvredenheid over het MV van Sint-Niklaas: «Als niet tot hun strekking be nde, deed het NCMV niets w je», verklaarde één van dichters. adviescentrum stemt ook met bepaalde toestan- bij het kristelijk Midden- ndsverbond. De zelfstandi- LM.O.-ers mogen niet pas- toekijken als een midden- irganisatie tegen forse islinw ?f"E dc b°ekli°u<l'ne - mee a'ltc" verzorgt. Hij moet Kht krijgen in zijn boek- Kfing. de beheerders is het itvangd :uwe adviescentrum de :elen i« ilisatie van een idee dat fr. |W ids geruime tijd leeft onder ascn die dagelijks met pro- 103 ft men van zaken doen gekon- asmuiK ntcerd worden», vang» ist' adviseren van grote en iae zelfstandigen is een nog nkliggend werkterrein, er- adviescentrum wil degclij- informatie verstrekken bij toprichten van een handels- ik en ccn blijvende en prak- hulp bieden aan midden- :rs. j» gaat van start met twee ïmanente diensten, cssen- |l voor elke zelfstandige: de Bdische dienst en de boek- gdkundige dienst. Jjiische hulp van gespcciali- f'de mensen voor de mid- Tander is vereist om hem I de wirwar van verorde nen, besluiten cn omzend- :n van de administratie te Dan alleen kan deze onerkende groep in onze Bpihappij het hoofd boven rler houden menen de be- gtders van het adviescen- Men wil ook instaan ju boekhoudkundige en fis- e begeleiding cn verwer- 1 Een tc grote technische r""is. de konstant wijzigende schriften en aanpassingen pegc de overheid en de Het nieuwe «adviescentrum voor zelfstandigen, landbou wers en vennootschappen» is niet de enige belangen- en bcgclcidingsorganisatie voor zelfstandigen in en om Sint- Niklaas. De bekendste instantie is ongetwijfeld het NCMV (Natio naal Christelijk Middcnstandsverbond). Deze organisatie ontplooit al sinds 1945 aktiviteiten. In 1971 kwam een tweede vereniging tot stand; de Vlaamse Middengroep. Hoewel die laatste nog bestaat als Vrije Middengroep lijkt het er toch op dat deze midden standsorganisatie voorgoed in slaap is gesukkeld. De bekendste en invloedrijkste organisatie is en was het NCMV. Onder impuls van Maurice Van Haver eerste uitgever van het blad Het Vrije Waasland, Albert Boets en Renaat Moreeuw ontwikkelde het NCMV zich vlug tot een sterke macht in het Sint-Niklase politieke en ekonomi sche leven. Maurice Van Haver was van '52 tot '58 CVP- schepen van middenstand. De huidige CVP-burgemeester Paul De Vidts komt ook uit NCMV-middens. Verenigingen van winkeliars zoals Wavectro en Vesiac leunen dicht aan bij het NCMV. Rond 1970 heerste bij verschillende middenstanders heel wat ongenoegen over dc werking en rol van het Kristelijk Middenstandsverbond. De dienstverlening kostte veel geld en liet naar verluidt veel te wensen over. De politieke gebondenheid van het Sint-Niklase NCMV aan de CVP droeg niet ieders goedkeuring weg. Op 29 maart 1971 ontstond de Vlaamse Middengroep. De oprichters leunden bij de Volksunie aan maar benadruk ten hun onafhankelijkheid. Ze wilden Vlaamse midden standers in handel en ambacht, zelfstandig of in dienstver band werkend, landbouwers en vrije beroepen, samen brengen. Als voorzitter verkoos dc Vlaamse Middengroep Maurice Van Haver die tot 1958 een vooraanstaande rol speelde in het NCMV. De Vlaamse Middengroep ging voorspoedig van start en opende op 28 januari 1972 een sekretariaat. Problemen rond het voorzitterschap, een kronisch geldgebrek en een konflikt tussen vlaamsnationa- le cn libcraalgezinde middenstanders verzwakte dc Vlaamse Middengroep vanaf de zomer van 1973. Toen de liberalen dc overhand haalden, veranderde men dc naam in Vrije Middengroep maar de organisatie kwam de krisis nooit meer te boven en leidt nu een schaduwbestaan. P.S. (jongerencentrum 't Verschil Nieuwkerken), Jo Poppe (Milac Sinaai), Kristien Van Kerckhove (KLJ Sint-Ni klaas), Hans Van Poucke (Jeugdhuis Troelant Sinaai) en Leen Antheunis (Chiro Kriko). Daaraan wordt door het stadsbestuur mej. Greet Polfliet als sekretaresse toege voegd. De nieuwe bestuursploeg wordt gekenmerkt door het feit dat de meest uiteenlopen de soorten jeugdorganisaties erin zijn vertegenwoordigd. Daarnaast valt het ook op dat iedere deelgemeente minstens één afgevaardigde in het be stuur telt. Dit werd tenandere gewaarborgd door een bepa ling die in november in het huishoudelijk reglement van de jeugdraad werd opgenomen en kadert in het streven van de jeugdraad om de doorstroming van en naar de deelgemeenten te verbeteren. Andere maatre- Sint-Niklaas. Het nieuwe bestuur van de jeugdraad, gescjiaard rond voorzitter Lieven Dehandschutter (Iv) gelen in dat verband zijn het stimuleren van de werkgroe- gereerde Alain Debbaut dat de brengt dit de Chirogroep in Tenslotte zal de jeugdraad het het stadsbestuur werd afgewe- pen van de jeugdraad in Belse- jeugdraad zich zou toeleggen nauwe schoentjes tegenover stadsbestuur vragen Chiro Wij zen. Het stadsbestuur beloofde le, Nieuwkerken en Sinaai en Qp kemkrete aktiepunten zoals ^aar geldschieters. de verzekering tc geven dat zij echter deze aangelegenheid het feit dat de jeugdraad ten- groene ruimten en speelplei- Nog wat Sinaai aangaat zal de verder haar nieuw heem zal volgend jaar opnieuw tc on minste éénmaal per jaar in ie- nen Binnen de jeugdraad zou- jeugdraad op voorstel van de mogen gebruiken. Er waren derzoèken. A"'" den schaduwwerkgroepen kun nen worden opgericht die in--l spelen op de werkgroepen Alain Debbaut, afgevaardigde ruimten, verkeer en milieu in van de jeugdraad in de centra- de stuurgroep, le stuurgroep van de struktuur- Samenvattend stelde jeugd- planning, uitte zijn ongenoe- raadvoorzitter Lieven De gen over het uitblijven van de. handschutter voor dat de ver tweede vergadering van de keersstatistieken van 1982 en stuurgroep. Hij vroeg de '83 zouden opgevraagd worden jeugdraad, een schrijven tot en dat mede op basis hiervan het stadsbestuur te richten een verkeersknelpuntennota waarin wordt aangedrongen op aan het stadsbestuur wordt het opnieuw aktiveren van de overgemaakt. De jeugdraad stuurgroep. Alain Debbaut stemde hiermee in en eaf de stelde ook vast dat hij achter werkgroepen van de deelge- het net had gevist toen hij de meenten opdracht het voorbe- stadsadministratie om de onge- reidend werk te verrichten. vallenstatistieken van septem- Voorts zal het stadsbestuur ge- ber had gevraagd. Verder stip- vraagd worden, de centrale te hij aan dat de declgemeen- stuurgroep van de struktuur- ten in de stuurgroep onderver- planning opnieuw samen te tegenwoordigd zijn en dat het roepen, stadsbestuur zijn belofte niet nakwam dat de dossiers inzake ®inaai de herwaarderingsgebieden Namens de werkgroep Sinaai Stationsbuurt en Hazewinde- bracht Jo Poppe verslag uit. wijk eerst aan de stuurgroep Het Kristus Koningfeest in no- zouden worden voorgelegd vember, waarbij alle plaatselij- vooraleer ze aan de Vlaamse ke jeugdbewegingen werden regering over te maken. betrokken, was met ruim drie- Wat de toekomst betreft sug- honderd deelnemers een suk- dere deelgemeente vergadert. Struktuurplanning Kort nadat er een raad van beheer zetelen alleen ver- beheer was samengesteld door tegenwoordigers van politieke de gemeentelijke openbare bi- partijen. Voor de adviesraad bliotheek te Hamme, werd ligt dit anders. Verschillende ook overgegaan tot de oprich- strekkingen moeten daar in ling van een adviesraad voor vertegenwoordigd zijn en ook de bibliotheek. In de raad van afgevaardigden van de gebrui kersverenigingen moeten erin zetelenen. De adviesraad van de Hamse gemeentelijke openbare bi bliotheek is samengesteld uit volgende personen. Als vertegenwoordigers van de strekkingen: Paul Van Vosso- le, Achterhof 33 voor de Vlaams Nationale Strekking; Ingrid Ediers, Stationsstraat 8 voor de liberale strekking; Gil bert De Keyser, Leeuweriken laan 40 voor de socialistische strekking cn voor de katolieke strekking: Luc Backelandt, Donkstraat 13, Augusta Col lier, Hospitaalstraat 49, Antoi- ne Dierickx, Damstraat 81, Jeanne Roels, Albrecht Ro- denbachlaan 57 en Jan Saeys, Vuurkruisenlaan 23. De leden niet behorend tot een bepaalde filosofische strekking zijn: Jo- han De Lathouwer, Driegoten 71; Willy D'Have, Groene- boomstraat 22, Hugo De Looze, Stationstraat 25 en Jo- han Hobert, Mergelbeek 26. Tenslotte zijn er nog de afge vaardigden van de gebruikers verenigingen; Georges Van Haver uit de Evangeliestraat 87 als vertegenwoordiger van dc Bibliotheekvereniging van het Willemsfonds; Charles Van Lysebetten uit de Verbin dingsstraat 52 als afgevaardig de van het Nationaal Centrum voor Lektuurbegeleiding ver tegenwoordigt. (bd) Stickeratktie «Sint-Niklaas veilig». Voorzitter van de Raad voor Jeugd- en Wegverkeer Mare Huys en de laureaten (carine) Halfweg juni van dit jaar kondigde de Raad voor Jeugd- en Wegverkeer bij monde van voorzitter Mare Huys haar aktie 'Sint-Niklaas veilig' aan. Een ongelukkig gekozen moment wellicht, net voor de grote vakantie. Men zou tienduizend stickers uitdelen in Sint-Niklaas. Elke automobilist die zo'n sticker op zijn wagen heeft kleven, zich hoffelijk gedraagt in het verkeer en bij deze hoffelijkheid ook nog geobserveerd wordt door één van de getrainde waarnemers van de Raad. krijgt van diezelfde Raad een benzinebon van vierhonderd frank. Ook nu nog, nadat de negen eerste winnaars vrijdag 16 december jl. tijdens een receptie zo'n bon mochten komen afhalen. Het gaat om de heren en dames F. Lambrechts (Puivelde), R. Van de Veire (Sint-Niklaas), F. Pauli (Sint-Niklaas), M. De Schuyter (Sint-Niklaas), G. Meul (Sint-Niklaas), P Van de Meulebroecke (Sint-Niklaas), J. Heyman (Sint-Pauwels). J De Vreese (Sint-Niklaas) en M. Pannier (Stekene). Zo zie je maar: er zijn nog hoffelijke chauffeur in Sint-Niklaas en omstreken. Maar ze zijn schaars of niet sticker-minded: een oogst van negen hoffelijken over een periode van vijf maand is pover. Maar. zoals gezegd, de aktie loopt door en dat tot juni volgend jaar. Doel ervan, nog altijd: «Chauffeurs van onze stad bewust maken van hun eigen rijgedrag en hen uit de anonimiteit van de auto halen. Door een klever te plakken, bekennen ze openlijk dat ze hoffelijke chauffeurs willen zijn», Hoffelijk moeten zij zijn t.o.v. voetgangers, vooral bij oversteekplaatsen, t.o.v. fietsers, vooral bij het rechtsaf slaan aan kruispunten en t.o.v. andere chauffeurs, vooral wat betreft het voorrang verlenen. Stickers kan je nog (gratis) afhalen bij de Raad voor Jeugd- en Wegverkeer. Parklaan 15 en in de Kredietbank te Sint-Niklaas. (Idb)

De Voorpost | 1983 | | pagina 11