Beheerraad Wase interkommunale keurt saneringsplan goed Weekblad mu BeMcr Seheldestreel Aalst voor het eerst sinds dertig jaar uit rode cijfers Jeugdproblematiek heeft me leeds bezig gehouden ZALIG KERSTFEEST! VAN LIMBERGEN VAN LIMBERGEN Financiële verbetering van wel 16 miljoen per jaar in het vooruitzicht gesteld of centrale P yCattestroGt 17, BRUIDSLIJSTEN De Voorpost VRIJDAG 23 DECEMBER 1B83 38' JAARGANG NR. 50 - 32 F Hoogstraat, 28 AALST Tel. 21.23.22 mmAS Gustaaf Deckers, afgevaardigde-beheerder van de Wase interkommunale: «Saneringsplan moet 16 tot 17 miljoen per jaar opleveren» {arch) oorzitter Dendermondse rechtbank Frans Vanheule: een uitgave van UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.: 052/21 40.60 Bankrek. KB 442-6601481-36 Prijs voor los nummer 32 F Jaarab. 1.520 F 6 maand 775 F 3 maand 400 F Verantwoordelijke uitgever D. DE CUYPER Eigentijdse stijl Schepen van financiën Etienne Bogaert stelde met de kundigheid die hem als bedrijfsrevisor siert de stadsbegroting 1984 voor. Hij citeerde hierbij voorganger en vroegere opvolger schepen Gaston Van den Eede die destijds stelde dat «de gemeentefi- nanciën qua sanering niet opschoten en 1982 zich aankondigde als een somber jaar op budgettair vlak». Vooral bezorgd was Van den Eede om het probleem van de kastoestand met alle gevolgen van dien. Bogaert zelf herinnert aan zijn verklaring by de begroting 1983 dat de dramatische toestand van de stadsfinanciën een teruggrijpen naar financiële orthodoxie noodzakelijk maakt. Zonder gezonde financiën iou Aalst zijn laatste kans verliezen. kunnen helpen en ook minder ernstige breuken gemaakt». Uit ons gesprek met voorzit ter Vanheule blijkt duidelijk dat de taak van een rechter verder reikt dan het sanktione- ren: hij is er ook om een hel pende hand uit te steken, om te begeleiden, op te vangen en te richten. De voorzitter van de Den dermondse rechtbank neemt zijn taak biezonder ter harte. Hij weet dat het geen gemak kelijke opdracht is die hem werd gegeven. Maar hij is vast bezield er het beste van te maken, zoals hij steeds heeft gepoogd het beste van zichzelf te geven in de vele funkties die hij heeft waargenomen. Deze benoeming tot voorzitter van de Dendermondse rechtbank is voor hem in elk geval een bekroning van een schitte rende loopbaan als magistraat. «Naar een sluitende begroting in een open beleid» Uit de beleidsnota van de hui dige koalitie 83-88 citeert spre ker o.m. de noodzaak van perma nente aandacht voor financiële orthodoxie het herstellen van de ge meentelijke thesaurie zodat iedereen tijdig kan betaald worden het terugschroeven van laattijdige inningen een rentabiliteits- en effi- ciëntieanalyse het bijbrengen van kosten bewustzijn als een must een regelmatig financieel verslag Wat werd er gedaan? Aan de begroting '83 werd de ijzeren hand gehouden wat re sultaten heeft opgeleverd via bezuinigingen cn besparingen. Lasten van werklozen werden binnen het budget gehouden, bevorderingen opgeschorst, aanwervingen praktisch ge blokkeerd, schulduitgaven be perkt, schuldbedragen vermin derd. uitbetaling eindejaar spremie opgeschoven en belas tingen verhoogd. Kwamen daarbij het nuttig ef- fekt van het saldo van de sane ringslening de kompensatie door de regering van intresten voor te late betaling van ont vangen belastingen, de door de regering geblokkeerde in dexering en het toegekende deel in het speciaal krediet van 1,7 miljard op basis van het aandeel in het gemeentefonds. Ook de hulp in het kader van D.A.C.- en B.T.K.-projekten. Géén manna! Het is géén resultaat van «het manna» dat dagelijks en op wonderbare wijze uit de hemel nederdaalde. Wel hebben vita mines van de Gewest- en Na tionale Regering samen met de «operatie bistouri» sterk bijge dragen tot de genezing. Met een globaal boni van 79 mil joen kan de raad zich verheu gen. Na dertig jaar rode cijfers betekent zulks alleszins iets. Ieder op eigen plaats Werd budgettering begin dezer eeuw gezien als een systeem van financiële besturing met nadruk op efficiëntie en bezui niging, de laatste jaren evo lueerde zulks sterk alhoewel minder in de openbare sektor. Vervolg op blz. 4 rans Vanheule, sedert 15 december jl. voorzitter van de rechtbank van Dendermonde, uiterlijk een rustig man. Maar innerlijk moet hy meer dan eens op de rand van een dkaankrater leven. Dat brengt zijn taak met zich mee. Als voorzitter van de rechtbank de zesde van het hele land - is hy immers belast met de goede organizatie van de chtbank. Hy moet ervoor zorgen dat het werk wordt verdeeld, dat de dossiers onder r verschillende kamers worden verspreid, hij moet toezicht houden op de vrede- en de ditierechter en de voornaamste taak is allicht te situeren op het vlak van de jrtgedingen en de verzoeningsprocedures. Niet weinig dus voor een enkele man. «Je oet er werkelijk over een uitstekende gezondheid beschikken», aldus de voorzitter die jn voorganger prijst om zyn wys beleid, maar ook om het vele en deskundige werk en wral om de vlotte afhandeling van de vaak opduikende problemen. (langstelling voor jeugdproblematiek Geboren op 14 juli 1923 te endermonde. deed Frans jnheule zijn humaniorastu- K te Dendermonde en be- lalde in 1947 met onderschei- ag het diploma van doctor in rechten cn het licentiaat itariaat. Hij werd ingeschre- als lid van de balie bij de chtbank van Dendermonde werd op 15 september 1953 noemd tot rechter bij dezelf- rechtbank en gehecht aan eerste Kamer. Hij maakte vervolgens deel van de tweede Kamer en telde in die hoedanigheid >k in korrektionele zaken, ij was daarenboven plaats- ':rvangend enige rechter in irgerlijke zaken en zetelde dens de vakanties in de raad- aner. Op 23 november 1965 ama erd hij tot ondervoorzitter dige Bocmd in bedoelde recht- ank en op 16 mei 1967 tot t ze ugdrechter. «Tweeëntwintig jaar lang en ik aktief betrokken ge test bij de jcugdproblema- ek, eerst als kinder-, later als ugdrechter. Ik was de nog lige kinderrechter in funktie benoemd werd voor de wet an 1965. Mijn benoeming in eze funktie dateerde immers m 1961». Terwijl voorzitter heer Vanheule een sigaartje psteekt, peilen we naar de evoegdheid van een jeugd- xhter. «Die hebben betrek ing op de ontvoogding, het omologercn van adopties, het jde- aatregelcnrecht, hoede en ezoekrccht na echtscheiding u.» De taak van een jeugdrcch- dus veelzijdig, maar ook iterst delikaat. Zowel de jon nen als hun ouders zien de tugdrechtcr nog te vaak als KB boeman, als iemand die tn verdikt uitspreekt. Een teld dat totaal vals is, al geeft •oorzitter Vanheule graag toe !al dit soms ook zo is. «Maar lat komt omdat wij pas in illcrlaatstc instantie kunnen iptreden. Gewoonlijk gebeurt lat nadat er een overtreding is «gaan. Dan moet er gesank- lioneerd worden. Dat is het tnige idee dat de buitenstaan- Iers van de rechter hebben». Dat het ook anders kan, ook it onderstreepte de voorzitter •an de Dendermondse recht bank die van mening is dat met •ecl doordacht en weloverwo- ten optreden, met wijsheid en inzicht, scherven kunnen ge- Sjmd worden, drama's ver meden. Herhaaldelijk werd rechter Frans Vanheule in binnen- en buitenland gevraagd om zijn feskundig advies inzake jeugd problematiek. Hij nam deel tan verschillende internationa- k'kongressen, was de eminen te spreker, de man die spran- lelende voordrachten gaf. die talrijke lezingen hield. In 1977 *erd hij benoemd tot buiten- ewoon lektor aan de rechtsfa- ultcit van de Katolieke Uni versiteit te Leuven en sedert 1981 is hij er buitengewoon docentAls rcdaktielid van het tijdschrift «Familie- en Jeugd recht» schreef hij talrijke pu- blikaties over wetten betref fende de jeugdbescherming, de jeugdkriminaliteit. Kindermishandeling Dat het gesprek in de sfeer van de kindermishandeling en tic jeugdmisdadigheid geraakt, allicht niemand verwonde rt. Jeugdrechter Vanheule is immers een specialist terzake. Hij vertelt dat er in Dender monde een poging werd onder tomen om naar Nederlands model een vereniging op te Sint-Niklaas, woensdagnamiddag. - Het gaat de Inter kommunale Vereniging van het Land van Waas niet voor de wind. Het mangelt de samenwerkende vennootschap aan gemeentelijke opdrachten en de verkoop van gronden stagneert. Vijftien jaar na de stichting van de interge meentelijke (alle gemeenten van het arrondissement Sint- Niklaas en ook Waasmunster zijn aangesloten) moet men het, node, over een andere boeg gooien: besparen, saneren ter verlaging van de financiële lasten enerzijds; proberen de inkomsten tt verhogen middels eventueel nieuwe op drachten en via het opvragen bij de vennoten van een bijdrage in de werkingskosten anderzijds. Een jaarlykse schuldenlast van 19 miljoen, da's volgens afgevaardigd-beheerder mr. Gustaaf Deckers nog niet zó enorm. Maar daar moet je nóg eens 19 miljoen aan vaste beheerskosten bytellen. Voor 1982 was er een boekhoud kundig tekort van zo'n 5 miljoen frank, voor 1983 stevent men op een verlies van pakweg 10 miljoen af. Dinsdag avond hebben 34 beheerraadsleden zich bezonnen over hoe de interkommunale de naar men hoopt tijdelyke krisis kan doorspartelen. Met 19 ja-stemmen bij 14 onthoudingen en 1 tegenstem raakte het saneringsplan erdóór. Vyf van de zeventien personeelsleden zullen (zouden) afvloeien, de mensen van de beheerraad zien van alle zitpenningen af, er wordt opnieuw één vijfde van het door de vennoten onderschreven kapitaal opgevraagd. Het effekt van de saneringsronde moet, zo heeft men becyferd, een financiële verbetering met 16 tot 17 miljoen frank per jaar zyn; maar dat zal of zou je pas vanaf 1985 gaan merken aan de resultaten. Volop in de Wase belangstel ling staat ze dezer dagen, de interkommunale. Een instan tie is het die, sedert de stich ting op 26 juni 1968 (de statu ten verschenen op 10 april 1969 in het Staatsblad), op so lidariteit is gegrondvest. Soli dariteit tussen de gemeenten onderling, overleg en voeling tussen de sociale organisaties (de Kamer van Koophandel, de vakbonden, het NCMV, de hoerengilden Ebes-Intercom ook), soepele relatie nog tus sen gemeenten, provinciebe- stuur en sociale partners. Soli- Dendermonde. Het organizeren van het werk vraagt heel dariteit, dat beginsel wordt in wat tijd en inzet, (v) krisisperioden wel eens op de helling gezet. Gustaaf Deckers betreurde dat, tijdens de pers bijeenkomst, woensdag. Mier en daar wil een Wase gc neen- te het laten afweten. Al werd dinsdagavond toch o.m. gesug gereerd dat de gemeenten de interestlast van de gemeenten zouden kunnen overnemen of althans voorschieten. Lokeren en Kruibeke moeten nog hun deel van de werkings kosten aanbetalen, men stuurt er bij de interkommunale op aan dat zulks gauw gebeurt. Van de staat heeft men óók geld te goed. Maar dèèrmee is men nog niet uit het slop. Het saneringsplan omvat meer, véél meer. Miljoenendans De Wase interkommunale is een burgerlijke vennootschap en kan als dudanig niet over kop gaan. Wel zou, als niet ingegrepen wordt, een en an der kunnen resulteren in een déconfiture. Te allen prijze wil men voorkomen dat men straks (ooit) beschuldigd zou worden van wanbeheer. Daar om, en ook omdat het gewoon moét, een zestal maatregelen: bij alle vennoten zullen de statutair voorziene werkings kosten worden opgevraagd (de bijdrage voor 1983), Het gaat om 5 frank per inwoner. De hele operatie moet zowat 1,6 miljoen frank opleveren; één vijfde van het door de vennoten onderschreven kapi taal zal door de beheerraad worden opgevraagd. Effekt: 31 miljoen. Uitdrukkelijk wordt hierbij gestipuleerd dat de nieuwe kapitaalsstortingen moeten gebruikt worden voor de vermindering van het kapi taal van leningen; zo kunnen de jaarlijks te betalen interest- lasten fors gedrukt worden. Er kunnen, door het beheersko- mité, nog andere modaliteiten verbonden worden aan deze inbreng van kapitaal, even tueel in overleg met de venno ten. Thans werd al twee vijfde van het kapitaal opgevraagd; de beheers- en werkingskos ten, 6 miljoen frank in het bilan van 1982, worden tot maximaal 5 miljoen per jaar teruggeschroefd (da* bedrag kan desgevaller rden ge ïndexeerd). DeVun van de raad van beheer hebben zich bereid verklaard, af te zien van zitpenningen en géén aan spraak meer te zullen maken op andere vergoedingen (be sparing ruim 250.000 frank per jaar); de personeelsuitgaven wor den verminderd, nu is daarmee een bedrag van 13,5 miljoen frank gemoeid. Je kan, zegt Gustaaf Deckers, het de werk nemers nu niét ten kwade dui den dat ze «boekskes zitten te lezen» want er is haast geen werk. 5 personeelsleden ze hebben een bediendenkon- trakt) van de 17 worden in vooropzeg geplaatst. Mocht er in de loop van de komende twee jaar (de betrokken werk nemers hebben lènge voorop zegperiodes) weer méér werk opduiken dan kan de maatre gel verzacht of ingetrokken worden. In deze kontekst sméékt men bij de vennoten, de gemeentebesturen vooral, om werk en wprdt verwezen naar het goeie voorbeeld dat Sint-Niklaas gaf i.v.m. de op dracht van de herwaarderings gebieden Hazewind en Statio nswijk. Een noodkreet dus. en als die gehoord wordt kan het nog best dat het personeelsbe stand op 17 (14 voltijdse men sen en 3 tewerkgestelde werk lozen) wordt gehandhaafd. De zijn tewerkgesteld in de planologische dienst van de interkommunale, maar de dienst zélf wordt natuurlijk niét opgedoekt; 5 frank per Wase inwoner voor werkingskosten, ik had het daar al over. Dat bedrag is gering, het dateert van bij de stichting (1968). De beheer raad gaat er nu in principe mee akkoord dat op de volgende algemene vergadering de sta- Vervolg op blz. 4 Dendermonde. Pt richten die de taak van de rechter voor een deel op zich zou nemen. In die vereniging zouden een aantal personen moeten zetelen die borg moe ten staan voor de eerste op vang wanneer het om kinder mishandeling gaat. Al vindt dc heer Vanheule dat op dit stuk nog een terrein braak ligt voor de diensten van het Openbaar Centrum voor Maatschappe lijk Welzijn. «Het probleem is evenwel dit van de doorverwij zing. Het is niet zo eenvoudig aan de weet te komen waar zich de gevallen van kinder mishandeling cn -verwaarlo zing voordoen. De mensen van het Nationaal Werk voor Kin derwelzijn kunnen heel wat signaleren, maar er is aan de andere kant ook de beroeps plicht die vaak ook een zwijg plicht inhoudt. Dat maakt dat soms te laat wordt opgetreden. Het is trouwens de taak van het gerecht om pas wanneer het niet meer anders kan, op te treden». Maar ccn jeugdrechter heeft ook nog andere mogelijkhe den. Gelukkig maar: «Hij kan preventief optreden, bijvoor beeld via ccn sociale dienst die dan een onderzoek instelt en r in laatste instantie mogen wi hulp verleent». Wat het druggebruik be treft, meent voorzitter Van heule dat men wat de jongeren betreft, daar in Dendermonde nog betrekkelijk weinig mee te maken heeft gehad. «Frekwen- ter komt het alkoholverbruik voor bij de jeugd uit het omlig gende. De echte drugs zijn veel te duur. Maar ook bij de alkoholverslaafden zijn er vol doende problemen. Het aan de drank verslaafde kind zou door de ouders naar epn geneesheer moeten worden gestuurd. Maar dat gebeurt niet steeds. Pas wanneer er ongelukken ge beuren, wanneer de jongen of het meisje in een dronken bui wat uitspookt, komt het ge recht in werking. Dat is nu eenmaal de wet.» Jeugdkriminaliteit Jaarlijks komen in de Den dermondse rechtbank een 400 gevallen van jeugdmisdadig heid voor de jeugdrechter. Lang niet al deze gevallen lei den tot een sanktionering Die wordt alleen maar toegepast wanneer er een zekere regel maat wordt vastgesteld in de overtreding. Maar jammer ge noeg komt die regelmaat ook j optreden, (v) in het Dendermondse voor. Voorzitter Vanheule vindt het trouwens ook een spijtige zaak dat er nog steeds een soort van drempelvrees bestaat. De rechter, de rechtbank, het zijn voor de buitenstaander blijk baar nog schrikbeelden. Of schoon het ook anders kan en is, «Misschien komt dat omdat de jeugdrechtbank ook is on dergebracht in het statige ge bouw hier, waar het in dc gan gen wemelt van advokaten in toga. Het is een beetje zoals in een ziekenhuis: ook daar gaat men met een bepaalde schro om en angst naartoe. De mens wordt er immers uit zijn ver trouwde omgeving gehaald». De kinderen komen haast al tijd onrechtstreeks naar de jeugdrechter. Meestal gaan ze van huis weg, worden ze opge pakt en komen ze zo automa tisch voor de jeugdrechter. Het is voor deze weggelopen kinderen vaak de enige manier om uit te drukken dat er wat verkeerd is gegaan. «Ze stellen dus meestal da den, wat te betreuren is, want allicht had een gesprek binnen de gesloten muren van een kantoor meer en ook sneller

De Voorpost | 1983 | | pagina 1