flevrouw Delmoitié uit Aalst, en dame «uit de duizend» SABENA naar hoopgevende horizon èllyDe Landtsheer: ook al niet langer «Vrede»-lievend? Driekoningenwrdstrijd le Dendermonde ede op aarde aan alle... o De Landtsheer was jarenlang speelster bij de Lebbeekse toneelkring «Vrede». K vaste waarde», zoals dat dan genoemd wordt. Kort geleden heeft zij er echter de laan gegeven. Zij overigens niet alleen. Nog anderen houden het daar bij «Vrede» t bekeken. Zo ook haar echtgenoot Dirk De Ridder. Waarom? Bis niet meteen de taak van een lokaal weekblad het proces te maken van een of lere vereniging, maar men kan als bezorgd en tegelijk alert recensent, moeilijk de p blijven sluiten voor het ziektebeeld dat «Vrede» sinds enige tijd vertoont. Zowel jérhuids als de oppervlakte. Cfr. haar twee laatstgespeelde produkties. kei p dat onderhuids woe- hadden we zo geen Het is wel zo, dat be- j niet l glazen huis» is, dat I zich als overtuigd de- i wensen. Wei- zit de kwalifikatie jiude», uit haar blazoen oude rederijkerskamer Constminnende iheyt» daar voor iets fat dan die «jonckheyt» Die laat het er een afweten. Zo Jo Abbe- Rudy Robbrecht, ik De Rijbel, Jan Van Leo Heymans, De Ridder en Nelly De idtsheer. Len*^ 116011 3,1 het feit dat (atgenoemde ermee it, laat meer vermoeden inusR 1 wat voorbijgaande on- in i en naijver, welke elke De aai ieel)vereniging, zo nu ree( lan op stelten zet. 'anneer wij onze eigen zoveel achter volgende Vrede-produk- j nagaan, dan blijkt dat S[ ).L. van ons nimmer een de i. «mindere» kritiek 3rd be meegekregen. En ^-bijgaand naar het eeu- met gesmaal naar de recen- Nieu'1 en naar zÜn beoorde- f toe, zegt dit alleszins en ar'over haar gestaÉfe. °n" 'sleva "b®12'11111? «positieve'> in- voor haar vereniging. trou ^Sezien van welke Pro* ktie ook - globaal meer m<T,^nn nv\n1 n Klnnlr Zijn li iedenii f. Leu dient minder geslaagd bleek telkens goed te zijn voor uitgesproken loffelijke melding, zowel voor be- ha ^rijke als voor nevenrol- ie St. en be 'u weten wij van onszelf ïdeelti wij zeker niet met e pro heetekes» onderzitten, ïschi» wwens, onze waarde- Lussen voor haar toneeltalent ch ii f*11, algemeen door al on- kollega's gedeeld. Daar- iH naai ook kwam het ons des te m rkwaardig voor dat zo'n rcl j,r waardeerd - ook pu- eputa lelijk gewaardeerd - ie mand het plots niet meer zag zitten bij de kring waarin ze zo lang schit terde. Wij wisten haar wonen. Dus, wij daarheen. (Nelly praat honderduit, in een gezapig Lebbeeks - Adèle weergekomen! - met het gevolg dat haar woordenvloed niet zomaar te strikken viel voor een ABN-testkopij. We hebben dus hier en daar en overal wat beschaafd geschaafd. Dat was ook de afspraak. Onze «hertaling» werd ver volgens door Nelly (en door haar man) nagelezen en door Nelly voor eenslui dend aan haar inzichten on dertekend. Zo serieus gaat dat.) Je bent nu weg bij «Vre de», waar je voor ons part niet weg te denken bent. Je gaat niet alleen. O.m. je man heeft eveneens afge haakt. Maar bij hem liet zoiets zich al wat langer aanzien. Waarom echter jij? Ben je dan zo'n volgzame echtgenote of wat? Awel. Volgzaam ben ik echt nooit geweest. Eerder een keikop. Maar de kop van mijn wederhelft is nu bepaald ook geen belonne- tje. Integendeel, Van puur graniet. Gevolg: na tien jaar huwelijk, ben ik al wat volgzamer geworden. Maar wat dat toneel betreft, daar heb ik toch grotendeels zo mijn eigen redenen voor vergaard. die dan toch wel sterk gelijklopend zullen zijn met die van Dirk? Eigenlijk niet. De rede nen van Dirk gaan om zo te zeggen dieper. Hij is vooral afgeknapt op strukturen, de manier van werken, het met toneel bezig zijn. Voor al echter op de motivatie en het entoesiasme. Of beter gezegd: de afwezigheid van dat alles samen met de - voor hem, niet zo voor mij ontstellende onmoge lijkheid om het gemis aan dat alles, ter sprake te bren gen. Hoe dan ook. Mijn re denen betreffen meer de op pervlakte, de in het spel zijnde karakters en klein- menselijke, kortzichtige trekken, zoals die deze ver eniging al sinds jaren ti ranniseren. En dat heeft zijn weer slag op de produktie? En of! De deugddoende zin voor relativering en vooral de humor, die bij voorbeeld terecht in het laatste stuk - een kome die! werd gemist, kan men evenmin voor de gehe le werking, los van het stuk, opbrengen. Alles verloopt er stroef, nijdassig, hatelijk soms, achter-'t-gat en bekrompen. Erg is, dat ook ikzelf en om het even wie, na enige tijd - willen of niet - mee aan 't kibbelen gaat, partij kiest. Daar word je gewoon toe verplicht. Zodanig dat iedereen uiteindelijk ieder een wantrouwt. Is dat niet een wat over trokken beeld van iemand die door de bomen heen het bos niet meer ziet? Ach. Zulke inzichten kun je van iedereen horen die langere tijd bij de «Vrede» is geweest. En dat zijn lang niet allen geboren ruziema kers of dwarsliggers. Zoals van Dirk wordt gezegd. Waar men bij «Vrede» het meest last mee heeft, ik zou bijna zeggen, afkeer voor voelt, dat zijn kreatieve mensen. Daar zijn ze als de dood voor. Kreativiteit is enkel toegestaan als het van verre komt en dik be taald wordt. De grote naam alleen, daar vallen ze voor. Op hun blote kont als 't moet. Maar eigen mensen die iets meer willen doen dan alleen maar een tekst uit het hoofd leren... 'Bui ten, meneer!'. Kijk naar André Lissens, kijk naar Lowie Brandt. Ja, da's een verhaal dat ik onlangs nog in Wieze heb gehoord. Heb je het dan over de regie? Niet alleen daarover. Wat het schrijven en herschrij ven van toneelteksten be treft bv. Dirk zou dat ook kunnen. Nee, hij kan dat. Dat is o.a. .gebleken uit zijn inbreng voor de tekst van het 'massaspel'. Zowel wat het eerder kluchtige (de verleiding van de steengever) als het meer serieuze betreft (de epiloog). Voor het massa spel moest dat maar kun nen. Durft hij daar in strik te Vrede-kringen over ge wagen, dan wordt hij afge daan als ambitieus en pre tentieus op de koop toe. Wat dan de regie-der-grote-na- men aangaat - het waar merk van Vrede- welnu, stout gesproken ben ik er nu van overtuigd dat, ener zijds gelet op de grote fi nanciële inspanningen op dat vlak om de naam-met- faam in huis te halen, en anderzijds gelet op het fei telijke resultaat - ik spreek wel over de globaliteit van de produktie, niet over per soonlijke vertroeteling - dat die verhouding in acht genomen, «Vrede» in regel moet onderdoen voor pro dukties van een veel be scheidener opzet. Zo meen ik bv. dat er in de laatste vijf jaar geen betere regie is gepresteerd dan de ze door André Lissens met zijn 'Wonderdoktoor'. On geacht de bezwaren die men eventueel tegen zulk genre mag koesteren. Bij 'Vrede' bestaat van oudsher het systeem van uitsluitend op de individue le vertolking te wedden, met het gevolg dat na een maand repetitie zowat de helft van de spelers aan zijn lot wordt overgelaten. Want er wordt alleen met de "besten' gewerkt. Dergelijk systeem komt steeds het totaalbeeld ten kwade: de vertoning. Ten nadele van het publiek dus. Dat publiek moet het feit bekopen dat jij als spelend lid als je al in de A-klasse geraakt - bij tijden uitste kende toneelschool kan lo pen, maar dat aan het stuk zelf, het samenspel, kortom alle kollektieve aspekten van een opvoering, geen be lang gehecht wordt. Aanvankelijk ben je op getogen met zo'n gang van zaken en in de mate je ik- gerichter bent, hou je dat langer aan. Je denkt im mers als volgt: de regisseur houdt zich met mij bezig - ik ben goed! - ik zal dus nog beter worden!: dus met het stuk wordt het allicht opperbest. (Want ik zal schitteren). Ik moet je daar toch geen tekeningetje bij maken. Je begrijpt heel goed dat dit, zelfs op korte termijn, ne fast uitvalt voor het eigen lijke niveau van de kring. Het meest te betreuren valt eigenlijk het publiek. Dat is de dupe. Maar ja, die schrij ven geen moeilijke artikels om hun ongenoegen te uiten. Ja, dat zijn zowat de pril le inzichten geweest, van Dirk met «Het lijk is zoek». Maar door de euforie toen, de ergernis nu en het on verstand van altijd, heeft men hem nooit gehoord. Ik deel nu voor 100% zijn op vattingen. Echter en vooral niet omdat ik toevallig zijn vrouw ben. Wat Dirk betreft.. Heeft hij toch niet wat veel herrie gemaakt. De verkeerde middelen gekozen? Als je niet aan de kern van de zaak kan of wil ra ken wat allicht 'pijn' zou doen, ook voor ons - dan moet je je natuurlijk verste ken achter gespeelde ver ontwaardiging over de mid delen, de manier van zeg gen van diegene die het wel ter sprake brengt. Och, dat is zo doorzichtig. Het is al tijd teveel, of net iets te weinig. Zij die een of ander Lebbeke. «Vrede» heeft nooit met (z'n) jonge mensen overweg gekund. Zeker niet wanneer die hun hobby gaandeweg bewuster gingen beleven», (pvr) uit te maken hoe er dan wel vangen, uit het stuk ge- over gesproken zou moeten loodst. Niet alleen voor worden in de veronderstel- haar eigen zielerust (ze zou ling dat... Maar in feite wil- dan verlost zijn van een len ze niets anders doen stuk dat ze onmogelijk kon dan je grote bek toenaaien. smaken), maar vooral ten De dikte van de stopnaald bate van het stuk zelf- Een wordt gekozen naargelang hoofdrol die van meet af het soort 'affront' dat ze zonder de minste over- dreigen op te lopen. Nee, we tuiging zou worden aange- hadden moeten inzien dat zet- bet voor een stuk (met daar, daar, daar en daar- steohts vijf man) het slecht- over nooit of te nimmer ge- ste vermoeden, sproken werd. Elk beroep Impulsief en eigengereid van onze kant op redelijk- als hij is, heeft Dirk toen heid en begrip van de ande- ten persoonlijke titel in die re zijde is onbeleefd en noodzakelijke vervanging kwetsend. Enfin, zo wordt voorzien. Dat is hem nooit het uitgespeeld. vergeven. Hij had daardoor niet enkel de gang van za- Leg eens uit? ken aan zijn laars gelapt. Uitleggen! Mag ik een maar vooral had hij het voorbeeld? Iemand, lid van "boegbeeld' van de 'Vrede' het leeskomitee en dus ten- geschonden. Iemand die al volle verantwoordelijk voor meer dan twintig jaar als de kennis van een bepaald ongenaakbaar gold, aller- stuk, geeft bij de eerste ge- omzichtigst benaderd werd zamenlijke lezing van het en op alle punten voor stuk, samen met de aange- keursbehandelingen ge sproken spelers en de regis- noot. Die werd nu plots als seur, door een niet mis te een gelijke behandeld. Nee verstane reaktie te ken- maar! Heiligschennis, nen... Ten eerste, dat zij het Resultaat: zijn impulsief stuk nooit echt gelezen gestuurde inzichten ten ba- had, Ten tweede, dat ze ze- te van de globaliteit van het ker niet had meegespeeld, stuk wogen heel zwaar op had ze dat wel gedaan, de balans der afkeuring, Goed gelezen, bedoel ik. terwijl haar geëmotioneer- Daarmee leverde ze een de uitval even impulsief feitelijk bewijs af van de dus maar bovendien ten onbenulligheid van zo'n koste van stuk- haar leeskomité en dynamiteer- n°°it ter verantwoording de zij het beginentoesias- werd gesteld. Wij hoorden me, zoals dat bestaat bij el- vajl dan wel te weten dat ke aanzet van een stuk. In ZÜ gekrenkt was, voor het min of meerdere mate. leven. Lebbeke. Nelly als Adele, de engelbewaarder van het willen doodzwijgen, onder gelijknamige stuk dat zonder haar de dichte mist zou zijn de mat houden, matigen ingegaan. Getekend door haar man Dirk was daarbij aanwe- Dat was één voorbeeld uit zig en voor hem was het de vele., meteen duidelijk: de speel- Pierre Van Rossem zich bovendien het recht toe ster in kwestie diende ver- (Wordt vervolgd) haar weelderig appartement aan de Hoogstraat te Aalst ontmoeten we mevrouw _J,?3 u-the Delmoitié, samen met dochter Michèle, etalagiste te Brussel, kutf Delmoitié, een te Aalst zeer gekende figuur, staat reeds jaren ten dienste van de le- evolking en zulks dan uiteraard volledig onbaatzuchtig en belangloos. Aan haar ich ugdige fysiek te zien blijkt de ofTiciéle geboortedatum wel een paar decennia «te !n* gen». De dame spreidt bovendien een permanente aktiviteit tentoon waaraan heel wat vm ngercn een voorbeeld zouden kunnen nemen. lar overgrootvader was des- inzet en volharding vooral op Aan die donkere periode is een van de stichters van het vlak van de organisatie, houdt ze trouwens heel wat «Galeries Lafayette» te Pa- Iets wat haar van nature uit eretekens over. Naast de her en van de «Grands Maga- «ligt». inneringsmedaille met gekruis- dc la Bourse». In de Aalsterse afdeling van te sabels kreeg ze officiële er- ti Limburgse opgegroeid te het Rode Kruis onder voorzit- kenning van naar aktiviteiten isselt doch geboren te Genk terschap van Luc Van Dorpe is in de «G»-groep wegens sabo- Dedcr geraakte immers niet ze een vaste, onmisbare scha- meer thuis.. kei in de werking. rrien- ii taal, ïeaal. r een garage Sinds 1977 is ze aktief be was de gelukkige bezitter stuurslid van de Vriendenkring mand minder dan van opper- ii de eerste auto in Limburg: en de Sociale Dienst met liefst bevelhebber Dwight Eisenho- 539 leden onder voorzitter- J schap LH tages. Iets wat U op eerste zicht van Mw Delmoitié allicht niet zou vermoeden. Van nie- origineel cksemplaar, en wagen met rieten zetels. garage stond trouwens juist staat e de plaats wcr ontving ze daarenboven Clemens Hoste. Ze een schrijven met dank voor onder andere in voor de vele volbrachte aktiviteiten. ir zich momen- begeleiding en ledenwerving. Bij de «Oude Garde» waar z tl het stadhuis van Hasselt Inzonderheid hartpatiënten 'cantinière' was toonde Mw ivindt genieten haar biezondere be- Delmoitié zich eveneens zeer de jongste wereldoorlog langstelling en de reeds zowat aktief. Benaming «cantinière» takte ze met haar gezin de 50 personen die door Dr Er- die dateert uit 1856 als opvolg- lodus naar Frankrijk mede in mens heelkundig werden be- sters van bezorgsters van le- volen dienst met de macht- handeld worden regelmatig vensmiddclen en drank en van tie en het personeel van het door Mw Delmoitié bezocht, personen die zorgden voor het senaal van Gentbruggc. Te- Een reddende, helpende en wassen van linnen van soldaten g thuis restte haar echter troostende engel, gemoedelijk te velde. Wettelijk w :ls meer. de opruststelling reis- Aalst. Mevrouw Berthe Delmoitie, dynamisch en sociaal voelend (a) tinières toegelaten mee op te de militaire gele tot en met en met een aange boren gave van vlotheid in de trekken Mw Delmoitié met haar omgang en medeleven met deren, htgenoot het land af met iedereen. Vier maal per week Mw Delmojtié die ook deel ilage-artikelen. In parfume- is ze ook aktief qua onthaal in uitmaakt van HARVA, Vcreni- Jo kan U daar momenteel de bloedtransfusiedienst aan ging voor Hartpatiënten van bewon- het Keizerlijk Plein en g een staaltje haar echtgenoot een op kollekte in de hele regio, ranstalige was, had ik al vug Ook in de Hulpdienst is Mw rmoed want mevrouw Del- wtié slaat er heel wat Fran- Aalst ze heeft trouwens avonds trekt ze dan vaak mee ruim 70 bloedgiften op haar naam is tevens betrokken bij de organisatie van de Alge- Delmoitié een graag geziene mene Vergadering van de figuur want van de zowat 40 Vriendenkring waar Dr Er- toch zinnen tussendoor en ambulanciersters is zij alvast mens het o.m. via beelden en ginig lar aksent verraadt naast een van de meest aktieve. Ze kommentaar zal hebben over ar Limburgse afkomst even- haalde haar brevet ten andere een voor heel wat mensen toch er een veelvuldig gebruik reeds een halve eeuw terug nijpend probleem ik durf ui de taal van Molière. Mis- nog in de «rue du grand cerf». niet schrijven heet hangijzer liien wel wat tegenstrijdig De Hulpdienst, een onderdeel van «scx bij hartpatiënten» op van het Rode Kruis, met als 22 januari c.k. in dc Salons lokaal Dirk Martcnsstraat 40, xh alleszins echt. twee jaar terug woonde echtpaar Delmoitié in de zet zich niet alleen in bij ram- orte Zoutstraat doch na het pen of als versterking of even- «rlijdcn van haar echtgenoot ge. rrhuisdc ze naar dit knus ap en». fement waar alles gezellig- id en schoonheid uitstraalt. tuele vervanging van de dienst «900» maar verzekert perma nentie op gelegenheid, aktivi- Verspaille, Keizerlijk Plein. Een ander aspekt van de veel zijdigheid van Mw Delmoitié kan U meemaken als U zich even de moeite geeft aan te bellen Hoogstraat 57. U bc- teiten en feesten waar veel wondert er alleszins dan haar »n Jaak is ver weg want hij volk samenkomt. Ook tijdens werkzaam als scheepsinge- de karnavalperiode heeft dc :ur («ingenieur naval» zegt 'w Delmoitié) in Ecuador, ftr bepaald te Quito. Zoon huricc is wel wat minder ver w huis. Hij heeft in Luik een u«k, geklasseerd restaurant. i'Hostellerie Saint-Denis», 'U ooit in «la Cité Ardente» is passeert wordt U er alvast een grand seigneur verwel- nd. ■yri- h talenten van Mw Delmoitié bevinden zich. naast haar iagt keurige bloemstukken in (na- tuur)-zijde. Kunstig en natuur- Hulpdicnst te Aalst een zeer lijk gemaakt tot en met. Prima verantwoordelijke diensttaak. geschikt als geschenk voor de komende feesten, In een periode waar materialis me hoogtij viert en egoïsme schering en inslag zijn, periode de geldmoloch hoogtij Karnaval betekent voor Mw Delmoitié nog iets meer want ze is o. a cantinière bij de Ko ninklijke Harmonie De Oude Garde waarbij ze dan een jaar lang de muzikanten van het viert is een konfrontatie met iemand als Mw Delmoitié dan ook een hartversterkende be doening. Ook voor nict-hartlij- ders. nodige geestrijke vocht voorzag. Ook als lid van de Weerstand was ze aktief betrokken bij de bevrijding van Gent in 1944. LH Zaterdag 7 januari 1984 organizeert de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer Dienst voor Toerisme van Den dermonde opnieuw de traditioneel geworden Drieko ningenwedstrijd. Deze wedstrijd is door de ja- de Brusselsestraat, aan de ren heen uitgegroeid tot een Werf (hall Generale Bank- folkloristische gebeurtenis, die maatschappij) aan het stand- niet meer valt weg te denken beeld van Prudens Van Duyse uit de eindejaarssfeer. Den- (Franz Courtensstraat) in het dermonde zal een feestelijk Aymondshof aan de Gentse uitzicht hebben gewoon omdat steenweg en op de Grote de stad herschapen zal worden Markt. De groepen worden in een grote kerststal. De zin- door de jury beoordeeld naar gende Driekoningen trekken originaliteit, de presentatie en van 16.00 tot 18.00 uur door de de muzikale waarde, stad en voor al wie oog heeft Inschrijvingen kunnen geno- voor folklore vormen ze een men worden op zaterdag 7 ja- waar genoegen. Groepen die nuari tussen 11.00 en 12.00 uur aan deze wedstrijd willen deel- en tussen 15.00 en 16.00 uur op nemen, doen er best aan nu het onthaalbureau van de reeds te starten met de voorbe- VVV (stadhuis). Tussen 16.00 reiding. en 18.00 uur moeten de groe pen zich in een willekeurige Reglement volgorde aanbieden bij de vijf De wedstrijd staat open voor vaste jury's die de kontrole- iedereen (zowel kinderen als kaart afstempelen. De laatste volwassenen). Er zijn twee ka- kontrolepost die men moet tegorieën: een reeks A voor aandoen is deze op de Grote groepen van 3 en 4 personen Markt. Tussen 18,00 en 19.00 en een reeks B voor groepen uur worden de deelnemers uit- van 5 tot 15 personen, Op vijf genodigd op het Stadhuis voor plaatsen in de stad zullen de een typische broodmaaltijd, deelnemers zich aanbieden bij Om 19.00 uur ontvangen de een jury en er een driekonin- deelnemers dan hun prijs. Ze gen-, kerst- of eindejaarslied moeten zich aanbieden in de zingen. De jury zetelt aan de kledij waarmee ze aan de wed- kerk van Sint-Gillis Binnen in strijd hebben deelgenomen. Toen SABENA-Voorzitter Carlos Van Rafelgem die voor de Handelskamer Aalst en Gewest tijdens de maandelijkse business-lunch zou spreken over «De wereldluchtvaart gekneld in een wereldkrisis» in de Salons Carlton binnenstad als vlaggeschip van Belgiës nationale Luchtvaartmaatschappij en door een onhandigheidje door een ober met champagne bespoten raakte, kwam als prompte reaktie van deze PDG: «U kon het bezwaarlijk met minder dan champagne doen voor de SABENA». Blijk van het groeiend vertrouwen dat deze prominent die in zowat een lustrum de financiële toestand van SABENA heel wat minder ziek maakte. Voorzitter F.P. Callebaut wees maatschappijen en dus ook van zowat 50 miljard dollar, op de opportuniteit van de voor de luchtvaart is alleszins Tegen eind van dit jaar wordt komst van Carlos Van Raffel- dat geproduceerde eenheden een verhouding schuld tegen- gem. Niet zo zeer omdat te niet kunnen gestockeerd wor- over middelen geraamd van Aalst een straat naar hem zou den en dat, zo ze niet verbruikt 70% wat alleszins hoog blijft, genoemd zijn maar t.g.v. worden, zulks allerminst min- het 60-jarig bestaan van SA- der onkosten impliceert. De Leasing via Aviafin BENA en tevens wegens het luchtvaart in de hele wereld Spreker ziet in het leasingsis- feit dat konkurrerende lucht- bevindt zich dan ook in een teem via dochter «Aviafin» vaartmaatschappijen te^ Aalst toestand waar gevochten dient een mogelijke oplossing. Een nogal aktief zijn en de Han- te worden om te overleven kapitaalsverhoging van twee- delskamer eerst de Belgische naar het Zeeuws «Ik worstel maal 6 miljard opent reeds luchtvaartmaatschappij aan en blijf boven» Van een be- meer optimistische perspektie- bod wilde laten komen Daar- langrijk positief jaarresultaat ven en financieren van ver- enboven werd amper een paar in 1978 werd geëvolueerd naar nieuwing wordt dan ook wen- weken terug Van Rafelghem een even belangrijk negatief selijk. Dat de financiële last de «Trade Personality of the resultaat in 1983 als gevolg van van SABENA geraamd op 1.9 Year». Redenen genoeg om bovenvermelde redenen. Mo- miljard via kapitaalsverhogin- Van Rafelgem voor de Han- menteel maakt géén enkele gen kon teruggebracht worden delskamer in aanwezigheid van luchtvaartmaatschappij gemid- op 850 miljoen is dan ook schepenen Bogaert (financiën) deld winst. Wel kan op een of alleszins bemoedigend. Cash- en De Pauw (ekonomische za- andere post eens worden ge- drain werd geleidelijk cash- ken) aan bod te laten komen, wonnen dat die verdwijnt dan flow. in de totaliteit. Leningen en de Sabena is zeker niet gered Monetaire schommelingen en daaraan verbonden intresten doch bewees dat redding geen energiekrisis zetten de luchtvaartmaat- utopie is. Andermaal beroep Van Rafelgem noemde als schappijen het mes op de keel. doen op de inleveringsbereid- twee hoofdoorzaken van de Vergelijkingen met andere heid van SABENA-personeel bedenkelijke toestand waarin luchtvaartmaatschappijen lo- dat reeds 17 tot 30% afstond de wereldluchtvaart zich be- pen vaak mank daar veel af- wordt alleszins een zware dob- vindt, enerzijds de monetaire hangt van hun respektievelijk ber. Via Aviafin komt SABE- schommelingen met alle nood- statuut en vooral van hun wijze NA aan twee Airbussen A - lottige gevolgen van dien in van boekhouding waarbij soms 310 voor een periode van 10 dollar- en pondzone, en ander- nogal eens kunst- en vliegwerk jaar. Vliegtuigen die reeds in zijds de fuelkrisis van 1974 die te pas komt. februari-maart in dienst zullen een nog ergere editie beleefde worden genomen. ,n 1979-80. Werd In 1978 zowat Valabele lootpolitiek een muM Na de |unch g|ng he, nchting 2,4 miljard aan brandstof ge- De luchtvloot is voortdurend Zaventem waar de installaties spendeerd, in 1983 werd dit aan vernieuwing toe doch onder deskundige leiding wer- ruim 8 miljard of 3 Vï maal zulks brengt dan leningen en den bezocht, meer. Uit groei van trafiek en nog eens intresten mee. Spre- jn mej koml' dan de KLM aan netto-ontvangsten kan hier- ker ziet momenteel de nood- bod met een causerie te Aalst voor geen kompensatic voort- zaak van een investering voor en een bezoek aan de installa- vloeien. aanpassing en modernisering ties te Schiphol. Typisch voor alle transport- van de vloot voor een bedrag LH «Vervreemding», kursus filosofie in Netwerk te Aalst Alhoewel niet uitsluitend richt deze tweede kursus zich voornamelijk naar hen die reeds deelnamen aan de eerste kursus «Inleiding tot de filosofie». Deze kursisten opteerden inderdaad voor het tema «vervreemding». Een probleem dat heel wat vragen oproept en waarop deze kursus dan ook wil inspelen. Naar aanleiding van doorgenomen literatuur zullen een aantal themata besproken worden waarbij «vervreemding» alle onderwerpen dekt die aan bod zullen komen. Een systema tisch overzicht blijft echter een must om op doeltreffende wijze wegwijs te geraken in een komplekse wereld vol van vervreemdende effekten. Daartoe worden terminologie en filosofische jargon verklaard om het nodige inzicht te verkrijgen alsmede de nodige filosofische ruggesteun om een opinie te formuleren. Niet de antwoorden maar wel de vragen zijn belangrijk. Voor op voorhand ingeblikte antwoorden biede men zich liefst elders aan. De kursus heeft plaats telkens op woensdag van 20 tot 22 u beginnend op woensdag 4 januari, Kursusgcld: 1500 fr voor 10 lessen te storten op rekening nr. 001-0987137-44. Inlichtingen steeds telefonisch op het Netwerksekretariaat te bekomen (053-78.89.81) alle werkdagen van 9 tot 17 u. De kursus gaat echter alleen door bij voldoende aantal inschrijvingen. LH isio- UP.

De Voorpost | 1983 | | pagina 25