Hamse prinsengilde organiseert feest der goedgemutsten Waasmunsterse turnkring Kerels krijgt slechts tienduizend frank subsidie Gouwfeest in het gedrang? Heer agendapunten dan voorzien p gemeenteraad te Erpe-Mere Laureaten van de Arbeid gehuldigd op Hams gemeentehuis Derde kwistornooi te Waasmunster Jean Ysewijn verkozen tot prins der Wuitens 1984 jaar van de Leedse Hovaardige Boer» De Voorpost - 23.12,1983 - 27 mooi tf. oncert ling ra Kersi II loer» v omaar 11st. AKV De Kornissesloipers. (a) st. AKV Ja Watte Jong. a kiezen dat het een goede keuze was en dit kan ze doen op 7 januari. De organisatoren verwachten voor dit feest minstens 1500 enthousiaste en gelukkige mensen. De karnavalvierders zullen niet alleen komen uit België, Nederland, Duitsland of Luxemburg, maar er zijn ook reeds Fransen aangekon digd. Alle Hamse karnaval- groepen zullen eveneens aan wezig zijn. Verdienstelijken Belangrijk is ook wel het feit dat er een uitreiking zal plaats vinden van de Zilveren Nar ren. Deze zullen worden uitge reikt aan twee verdienstelijke leden van de aanwezige karna- valgroepen. Tevens zullen de genodigden ontvangen worden op het gemeentehuis te 18.30 uur waar hen een receptie wordt aangeboden door het gemeentebestuur. Men verwacht op het Feest der Goedgemutsten een honderd tal karnavalverenigingen, die elk met hun eigen verscheiden heid, er zullen voor zorgen dat het feest zal uitgroeien tot het meest fantastische feest van het jaar, want karnavalisten weten wat feest vieren is. De ingangsprijs is 140 fr. maar in voorverkoop bij de Prinsengil de betaalt men amper 100 fr. Kaarten kunnen bekomen worden bij Voorzitter Eduard Van Goethem, of bij sekretaris Philemon De Sterck, bij schat bewaarder André Bruggeman, Keizer Maurits Wuylens en de Prinsen Luc I, Michel I en Rik I zonder dat wij de hofr Roger De Clippeleir, geten. De lont zal aangestoken den te 20.30 uur in de Sporthai De Wuiten op 7 januari 1984 voor een nooit geëvenaard Feest der Goedgemutsten. Hamme verwacht 1500 deelne mers. Zorg dat je er bij bent. (bd) Naar aanleiding, van de organisatie van het gouwfeest en de viering van het 60-jarig bestaan krijgt turnkring Kerels een bijzondere toelage te Waasmunster. Sedert de jongste gemeenteraadszitting weet het bestuur van deze turnvere niging eigenlijk hoeveel die subsidie gaat bedragen. Al hadden ze gehoopt dat het gemeentebestuur voor deze manifestatie een uitzonderlijke en éénmalige toelage van 60.000 fr. zouden toekennen werd het na een stemming die hierover gehouden werd, duidelijk dat ze het voor hun gouwfeest met slechts 10.000 fr. zullen moeten rooien. Gemeentelijk ontmoetingscen trum Begin september liet het be stuur van turnkring Kerels aan het gemeentebestuur weten dat zij in mei 84 een gouwfeest organiseren waaraan ruim 1500 meisjes zullen deelne men. De turnkring vroeg met een het gratis gebruik van het gemeentelijk ontmoetingscen trum en ter gelegenheid van hun 60-jarig bestaan eveneens een bijzondere toelage. Zij kregen als antwoord dat zulks niet kon vermits er terzake een reglementering bestaat. Naar verluidt wordt het ontmoe tingscentrum Hoogendonck enkel verhuurd. Volgens bur gemeester Strobbe kan men daarvan niet afwijken. Wat de vraag van een bijzondere toe lage betreft, werd er door turnkring Kerels geen bedrag voorop gesteld. Wel ver klaarden ze in hun schrijven dat de kosten voor een derge lijke manifestatie op minstens 76.000 fr. wordt geraamd. Het betreft ondermeer huurgeld, affiches, drukwerk 36 maaltij den voor evenveel juryleden, trofeeën, geluidsinstallaties en huren van allerlei materiaal. De turnkring deelde tevens mede dat dit gouwfeest gratis toegankelijk is. Gelijke behandeling van alle Verenigingen Tijdens de jongste raadszitting kwam voor de tweede opeen volgende keer dit punt op de agenda. Burgemeester Strobbe stelde dat met het oog op een gelijke behandeling van alle verenigingen in Waasmunster, werd nagegaan welke vereni gingen de jongste jaren een aanvraag deden om steun van wege het gemeentebestuur. Dit naar aanleiding van een uitzonderlijke aktiviteit. Woordvoerder stelde dat het schepencollege een uitzonder lijke subsidie van 10.000 fr. zou tekenen. We zijn van oor deel, aldus Strobbe dat hier mee de vragende vereniging rechtvaardig behandeld wordt. Raadslid en ex-burgemeester René Bocklandt wees er op dat op andere plaatsen bij het or ganiseren van gouwfeesten heel wat hogere toelagen wer den gegeven: ondermeer te Buggenhout 55.000 fr.in 1981 te Melsele 65.000 fr. in 1978 en te Kruibeke 45.000 in 1977. Anderzijds gaf men te Waas munster 400.000 fr. aan een lokaal voor 28 KSA-leden en 300,000 fr. aan een lokaal voor 15 scouts en gidsen. Raadslid Verhofsté noemde lO.OÜOfr een aalmoes. De turnklub Ke rels bestaat 60 iaar. Od eehied van sport hebben ze al heel wat jeugd opgeleid. Wat het pun tensysteem betreft, daar ben ik steeds tegen geweest, ook toen ik in de schepenzetel zat. stel de Verhofsté. Het is duidelijk dat de turners op meer recht hebben, meende laatstge noemde. Burgemeester Strob be antwoordde daarop dat men zomaar niet om de 10 jaar 10.000 fr. moet komen vragen aan het gemeentebestuur. Vol gens raadslid Brueeeman V.U. heeft de Waasmuns terse turnkring het meest ge vraagd maar het minst gekre gen. S.P.-raadslid Van Mele was de mening toegedaan dat andere verenigingen grote toe lagen krijgen onder de vorm van nieuwe lokalen. Bocklandt haakte hierop in en wees er nogmaals op dat men ook de evolutie van de tijd moet na gaan. Bij de uiteindelijke stemming die daarop volgde onthield raadslid Verhofsté zich om het feit dat hij niet voor een aalmoes kan stem men. Alleen de meerderheid keurde vervolgens deze toela ge van 10.000 fr. voor turnkring Kerels goed. Vele mensen vragen zich hierbij nu af of door deze kleine toelage en de grote onkosten die het provinciaal kampioenschap groepsturnen gaat kosten, de ze organisatie niet in het ge drang komt. (V.G.P.) het hekend maken van de leden van de advieskommissie voor de openbare meentelijke biblioteck kon CVP-raadslid J. Van Lacthem niet akkoord gaan met het dat de lezers niet direkt vertegenwoordigd zullen zyn. Volgens hem zyn de gegevens van aard om iedereen gerust te stellen. Wat ook de raadgevingen zullen z(jn, de neenteraad beslist nog altijd in laatste instantie. In verband met parkeerbeperkingen de Stationstraat te Burst kwam zijn kollega, N. Ghyssels tussen om de beperkingen af schaffen. Maar burgemeester De Lat verdedigde het standpunt van de beslissingen om ':n dat het hier om herstellingen ging van vroegere toestanden en hierbij werd vooral de handel van de middenstand gedacht want ook deze dient beschermd te worden, oppositie kon zich niet akkoord verklaren en stemde tegen deze politieverordening. de al tc smalle Loskadc- sat tot een volwaardige rij- te maken zou het gemccn- cstuur willen overgaan tot Wdverwerving. Deze grond eigendom van de NMBS en trom wordt gedacht om een ioord in der minne te regc- Dit moet mogelijk zijn mits cr geen vervoer meer schiedt aan het vroegere sta- van Erpe-Mere en het de 'gelijkheid biedt om de af- inning te verplaatsen dichter de sporen. Daardoor zou i ruime strook grond vrijko- nom een volwaardige straat maken, zelfs met een voct- 1 langs de huizenrij, ningen raad vroeg om advies om bijdrage van dit jaar (ruim miljoen) in orde te maken or de brandweerdienst te '1st. Om de intekening op de pilaalsverhoging van hel iBeentekrediet mogelijk tc tan dient een renteloze le- ig van ruim 3 miljoen afge ven te worden. Daarnaast Kt een aanvraag ingediend iden tot het bekomen van een renteloos thesaurievoor schot voor een bedrag van de lening die echter terugbetaal baar is met de opbrengst er van. Er werd tevens gevraagd om gcmcentclcningcn goed te keuren voor erelonen (113.000 fr) van BPA Molenveld tc be talen, voor de sportakkomoda- tic te Burst (565.000 fr) af te werken, voor de buisleidingen van de watertoren tc Erpc te schilderen (ruim 370.000 fr) en om verbeteringswerken uit te voeren te Erpe voor een som van ongeveer 1,5 miljoen. De omzendbrief van Minister Nothomb om het betalingssys teem van de Staat ook bij het gcmcentepersonccl toe te pas sen werd unaniem verworpen. Daarom zal het huidig sys teem, dat voordeliger is voor het personeel zelf, behouden blijven. Toen vier leden van het onder wijzend personeel moesten aangesteld worden in vast ver band trokken de raadsleden zich in besloten zitting terug. Uiteindelijk werden volgende vier personeelsleden be noemd: R, Moons, D. Ver- braekel, A. Van Impe en W. Stalpaert, De aanvullende agenapunten werden door de CVP-fraktie verzocht om behandeld te wor den. Het ging hier om het gebruik van aanplakzuilen waarvan er veel te weinig ge plaatst zijn volgens raadslid De Waele (CVP). Nochtans zijn er op de voornaamste plaatsen van de deelgemeenten derge lijke zuilen aangebracht en overweegt schepen H. Malle- froy (VU) om tot een uitbrei ding ervan over te gaan. De Waele verweet ook aan de VU hun tekort aan takt en fair play tijdens de laatste verkiezingen inzake aanplakken. Jan De Vuyst (VU) vond dit mis plaatst in deze kontekst en vond het spijtig dat men nu nog vcrkiezingsperikelen opra kelt en waarvan de zaak defini tief afgehandeld en afgesloten werd. Tenslotte werd schepen Van der Steen geïnterpelleerd over het kollektief ontslag van de gemeentelijke kulturelc raad. In de raadzaal van het gemeentehuis van Hamme werden vier inwoners gehuldigd door het voltallig schepencollege op dinsdag 13 december te 19 uur, naar aanleiding van de overhandiging van de diploma's «Laureaat van de Arbeid». In zijn toespraak, zei Burge- daar oog voor hebben en daar- mcester Baert, dat «wij in een om is deze ontvangst geen for- samenleving leven waarin er maliteit, maar een voorrecht geweldig met eretekens wordt voor hen die aangewezen wer- gegooid. Vooral in de sportwe- den om deze eretekens te ont- reld wordt er gretig mee omge- vangen, sprongen. Vaak is dit voor Het doel hiervan is de gezonde prestaties van korte duur, wedijver en de blijvende inzet maar er zijn ook veel waarde- voor het uitdiepen van het be- volle dingen die niet in een roep. Beroepsfierheid, be- rekordboek worden opge- roepsvreugde, vakbekwaam- nomen. hcid, allemaal diepe waarden. De mensen die hier vandaag die aan de grondslag ervan gelauwerd worden, hebben liggen. Waarden die verwor- zich vele jaren in dienst van de ven werden in dienst van de gemeenschap gesteld. Als ge- mensen», besloot dc Burge meentebestuur moeten wij meester. Laureaten. Door frakticleider E. Bliki werden hem enkele vragen ge steld desbetreffend. Ander maal verduidelijkte de schepen zijn standpunt en argumen teerde dat hij slechts tweemaal uitgenodigd was voor een ver gadering. dat zijn slechte be trekkingen met de GKR aan deze overkoepelende vereni ging zelf te wijten is. iets wat men niet kan zeggen van de sportraad waarmee hij op goe de voet leeft. De schepen on derstreept verder dat hij zich zal inspannen om aan deze toestand een einde te maken De heer Batens Florentinus, Pompelhoekstraat 31 te Moer- zeke en Mevr. Vereecken An toinette. Donkstraat 11. even eens te Moerzeke, kregen goud. De heer Audenaert Frans, wo nende tc Hamme-Zogge. Heir baan 182. kreeg het zilveren ereteken voor zijn buitenge woon vakmanschap in de beto- nindustrie en vooral voor Ytonsteen. De heer Aude naert is ook nog dirigent van de folkloristische groep het Houten Muziek Zogge. De heer Marcel Verschelden en zich i:cl bezinnen tijdens de woonachtig te Moerzeke, Heb- komende vakantiedagen om bestraat 6A, ontving brons een oplossing voor deze onge- v°or zijn uitstekend werk als wenste toestand te vinden. belastingsconsulent. Met zijn jIVj bedrijf, waar een tiental be dienden werkzaam ztjn, heeft hij reeds een grote faam opge bouwd. Het is opvallend, aldus de bur gemeester. dat ook deze men sen in het sociale en politieke leven een grote rol kunnen vervullen, want hun kennis be tekent een brede uitstraling ten dienste van de medemens. De eredeken van dc laureaten van de arbeid, de heer Remi Geerinck. was op deze plech tigheid aanwezig en werd door de Burgemeester begroet. De heer Geerinck is iemand die door zijn beroepskennis en er varing op sociaal gebied een voorname plaats inneemt. Hij houdt er steeds aan op deze huldigingen aanwezig tc zijn. De heer Geerinck dankte dc burgemeester en huldigde op zijn beurt de laureaten voor dc bekomen eretekens. In het kort schetste hij hoe de toe kenning van Laureaat van de Arbeid gebeurd. Het betekent de officiële erkenning van uw verdienste. Iets dat in stilte, door na tc denken, door stu die, werd opgebouwd. Het is niet zo zeer voor U zelf. maar vooral ten dienste van de ge meenschap. De Eredeken drukte tot slot de hoop ten dienste van de gemeenschap. De Eredeken drukte tot slot dc hoop uit dat de laureaten on der dezelfde geest zouden blij ven voort werken. Hierna reik te hij de oorkonden uit aan dc vier laureaten. Deze ontvangst rd afgesloten met een kleine Door het sukses van de vorige kwistornooien. heeft de ge meentelijke kultuurraad van Waasmunster beslist begin vol gend jaar een derde uitgave te organiseren. Dit derde kwis tornooi zal plaatshebben op 10 februari 1984 in dc feestzaal van het sport- en kultuurccn- trum Hoogendonck. in de Nij verheidslaan. De verenigingen die wensen deel te nemen, die nen tegen ten laatste 10 januari 1984 een waarborgsom tc beta len en de bijgevoegde strook die ze bij hun inschrijvingsfor mulier zullen krijgen ingevuld op te sturen via de post naar Hugo Casteleyn. Stationsstraat 116. De deelnemende groepe ringen zullen later van het reglement op de hoogte wor den gebracht. Wel is het nu reeds belangrijk enkele punten hieruit te kennen. Alle be staande Waasmunsterse vere nigingen mogen deelnemen aan dit kwistornooi. Het aantal verenigingen wordt echter be perkt tot 18. Indien meer ploe gen zich inschrijven, wordt on derscheid gemaakt volgens de betaaldatum van de waarborg. Een kwisploeg bestaat uit zes personen. Elke kwisploeg dient een verantwoordelijke aan te duiden die niet nood zakelijk hoeft mee te kwissen en die verder de kontakt- persoön zal zijn tussen de in richters en zijn vereniging. Per deelnemende vereniging moe ten minstens 2 personen zi< opgeven om mee te helpen de organisatie. Zoniet wo de ploeg uitgesloten. Even' le vrijwilligers zijn uiten altijd welkom. Iedere ver ging moet bij de inschrij' een waarborg van 500 fr. bi len op rekening nr. 4 0605021-20 van de kultuurra tegen ten laatste 10 janua Deze waarborg wordt terug! taald als blijkt dat de inschri ving niet aanvaard kan worde door een teveel aan kandidr ten. Indien meer dan 18 ploe gen zich aanbieden dan wore er tijdens de eerste voorberei dende vergadering geloot vo! gens de datum van storting wie er aan het tornooi ma deelnemen. Elke vereniging niet aangesloten bij dc ge meentelijke sport- of kuituur raad, kan eveneens inschrij vingsformulieren bekomen oj het gemeentehuis, diensi kuituur. V.G.P. receptie. Kort na Nieuwjaar en met de feestdagen nog fris in het geheugen, organiseert de kering, uitwisseling van groe- Prinsengilde uit Hamme, samen met de Federatie van Europese Narren-Vlaanderen pen. Het belangrijkste treffen (FEN) het feest der Goedgemutsten op zaterdag 7 januari 1984 in sporthal De Wuiten, van de FEN-groep is het jaar- Damstraat te Hamme. Men kon hiervoor geen betere dag uitkiezen. l!>ks ëro°' *eest. der Goedge- FEN is overigens niet de eerste de beste karnavalvereniging. Het is het overkoepelend ^dereprovindeaan debeurT orgaan van karnavalverenigingen uit België, Duitsland, Nederland, Luxemburg, yoor J9g4 was het Oost- Frankrijk, Oostenrijk en zelfs uit Griekenland. Ook in Canada en Australië zijn er Vlaanderen dat dit feest mocht aangesloten groepen. inrichten. Hamme, of beter ge- Volgens de heer Verpoorten, serieuse manier, een oude tra- De Federatie Europese Narren zegd, de Prinsengilde, stelde public Relations van FEN, is ditie eerbiedigen vanuit een groepeert in ons land meer dan zijn kandidatuur. Maar ook het de bedoeling om in karna- streekgebonden en Europees driehonderd verenigingen. Deinze, Aalst en St.-Niklaas val vooral de kulturele en perspektief, zegde de heer Eén van hun doelstellingen is waren kandidaat. De Hamse folkloristische eigenheden te Verpoorten. Natuurlijk hou- o.a. het oppoetsen van het prinsengilde werd uiteindelijk benadrukken. Wij zijn geen den deze mensen van een lek- imago van het karnaval. FEN verkozen. Deze keuze was ge stelletje drinkebroers zoals ve- kere pint bier en van veel lol. geeft ook enorme dienstverle- steund op de stevigheid van de len wel eens ten onrechte den- ning, zoals juridische hulp, ge- Prinsengemeente met zijn ken, maar wij willen op een Feest der goedgemutsten zamenlijke aankopen, verze- aloude karnavaltraditie te ver- AKV Wa vinder van blijkbaar nog op zoek naar inspiratie (a) viert dit jaar feest, een feest zoals dat viert met een langs dat dan heet. Maar gebeurtenis waaraan wat heeft. Heel Lede moet er dus aan mee- het lange kerstweek- het kultureel cen- Lede proppensvol gestopt met «32 jaar Leedse kamavalgeschiedenis» Medailles, affiches, kran tenknipsel, foto's, dokumen- ten, kamavalkledij van vroe ger en nu zullen er te bewon deren zijn. En wat meer is: de meeste Leedse karnavalgroe- pen hebben zich bereid ver klaard aan deze tentoonstel ling daadwerkelijk mee te helpen. De opening van deze tentoon stelling heeft plaats op vrijdag 23 december om 19.30 uur; in de zaal van het brandweerar,se- naal in de Vijverstraat. De tentoonstelling zelf is toegan kelijk op zaterdag 24 decem ber van 10 tot 12 en van 14 tot 18 uur, op zondag 25 december van 10 tot 12 en van 14 tot 20 uur en op maandag 26 decem ber van 14 tot 20 uur. De toegang is geheel kosteloos., Vrijdagavond 16 december te 20 uur had de verkiezing plaats van Prins Karnaval 1984 te Hamme. In een bomvolle feestzaal van het gemeentehuis van Hamme, stelden de drie kandidaten, Freddy Coppens, Jean Ysewijn en Alfons Ver- donck, zich voor aan het pu bliek, vooraleer men overging tot de verkiezing. Freddy Cop pens, was reeds Prins Karnaval geweest in 1983, maar zou het toch nog allemaal eens willen meemaken, vandaar zijn kan didatuur. Jean Ysewijn, had vorig jaar ook reeds zijn kandi datuur gesteld, maar was in de tweede stemronde afgevallen en Alfons Verdonck, die af komstig is van St.-Pauwels, maar sedert een 10-tal jaren in Hamme woont, wilde ook gaarne de titel van Prins der Wuitens 1984 veroveren. Ver volgens vroeg de Voorzitter van het Wuitenskomitee Mar cel Van den Bossche, aan de 101 stemgerechtigden om hun stem te willen uitbrengen op één van de drie kandidaten. Onder de stemgerechtigden bevonden zich de leden van het Wuitenskomitee, de Prin sengilde, de Peters, de Hamse Karnavalgroepen, Hamse mu ziekmaatschappijen enzomeer. Er was onder de drie kandida ten niet zo direkt een uitge sproken favoriet, maar toch tipte de meerderheid van de aanwezigen op Jean Ysewijn. Om rechtstreeks verkozen te zijn tijdens de eerste stemron de, moest men de helft plus één stem behalen. Nadat de stemverrichtingen afgelopen waren begon voorzitter Van den Bossche, de stembrieven één voor één te openen, met vermelding van de naam op wie gestemd was. Hieruit bleek dat Jean Ysewijn het met een overweldigende meer derheid ging halen tijdens de eerste stemronde. Velen tel den mee en wanneer het getal van 51 werd bereikt, brak er een daverend applaus los in de gemeentelijke feestzaal, want Jean Ysewijn was verkozen tot Prins der Wuitens 1984. De verkozen Prins werd met bloemen overstelpt en kreeg het woord van Marcel Van den Bossche. Jean Ysewijn dankte voor het vertrouwen en beloof de zich te zullen inzetten voor het Hamse karnaval 1984. Jean deelde mede dat hij aan Burgemeester Baert ging vra gen om het karnaval in Ham me in 1984 met één dag te verlengen en van drie op vier dagen te brengen. (bd)

De Voorpost | 1983 | | pagina 27