Aquila Temse schuift voorbij V.J.B. naar herfsttitel in De Spiegel te Beveren Nieuw kursusseizoen Beroepsschool ja! Beroepsschool neen? Wat zegt uw schooldirekteur? Temse 28 - 23.12.1983 - De Voorpost Appels kwistornooi Oendermonde. Loco sluit de rij in de Appelse kwis. (v) In De Spiegel starten tijdens de maand januari elf kursus- sen, maar ook in de volgende maanden gaan er nog van start. Hobby De twee hobby-kursussen Het is ondertussen een algemeen erkend en bekend feit, dat de BRT-uitzending Panorama (van 8 septem ber 1983) aardig wat reakties heeft veroorzaakt bij het lerarenkorps werkzaam in het Beroepsonderwijs (en ver daarbuiten). Een eerste reaktie op deze uitzending kwam reeds op diezelfde BRT, op donderdag 15 september 1983 ter gelegenheid van een gelijkaardige Panorama uitzending. De reakties waren vernietigend voor de program mamakers! Het leek ons derhalve nuttig en aangewezen even ten rade te gaan bij mensen die in hun dagelijkse werkkring grote verantwoordelijkheid dragen in het beroepsonderwijs. Een gesprek dus met de heren R. Verhelst, Direkteur St.-Michielskollege V.T.I. Buggenhout; P. Magher- man, Direkteur V.T.i. te Dendermonde en L. Vlierber- gen, direkteur SJABI Technische School te Puurs. Wat nu volgt is een synthese van uitspraken en gedachtenwisselingen, waaraan de drie direkteurs een vrije avond spendeerden. Het moge dan ook borg staan voor hun onbaatzuchtigheid en haast ■dealistische inzet ten voordele van het beroepson derwijs. overigens houden deze ge- ■^htenwisselingen geen plei- tf. )i in voor een of ander on- wijsnet. Men wil wel eerst puntjes op de i zetten en pleidooi houden voor een - waardige erkenning van het «r oepsonderwijs als een bit- e noodzaak in ons onder- •.sbestel (en samenleving). opr5 •De eerste bedenking die kan n moet gemaakt worden is •el deze, dat 1 op 5 van onze schoolgaande kinderen te- achtkomen in het beroepson derwijs.» Jat is een niet onaardig getal '20% van het Sekundair of /oortgezet Onderwijs): Jeze grote aanwezigheid mo- 3e verbazing wekken als men de zogezegde 'algemene trend' in de gedachten van de grote massa zou volgen, is het immers niet zo dat de meeste ouders er van dromen om hun kinderen de richting van het algemeen onderwijs uit te sturen?! Wanneer de resultaten dan met zijn om er over naar huis te' schrijven, dan gaat men een gemakkelij kere studierichting zoeken tot men in het technisch onderwijs terecht komt. De stap naar het beroepson derwijs wordt zelden overwo gen en eerder als 'minder waardig' ervaren. Hoe komt dat? Vanwaar dan die 20% leerlin gen in het Beroepsonderwijs zal je vragen? Een zeker gedeelte van deze schoolgaanden (in het Be roepsonderwijs dus) kan men rangschikken bij de overwe gend 'manueel' aangelegden. Kinderen die eerder praktisch dan abstrakt ingesteld zijn. Men mag vooral niet denken dat deze kinderen verstande lijk minder begaafd zouden zijn (zoals bewuste BRT-uit zending meende te moeten in sinueren) Verre van zelfs! Het zijn kinderen die eerder een tragere ontwikkeling op gees telijk vlak beleven. Een ander gedeelte van deze schoollopers zijn kinderen uit, wat je zou kunnen noemen, middens met een onaange past of ander leef- en gedrags patroon. Dit houdt geen minderwaardi ge aanduiding in. Het is dus enkel als vaststelling bedoeld. Kinderen die in de beroeps school terecht komen, zijn meestal leerlingen die in hun jonger bestaan zelden of nooit sukseservaringen konden be leven. Dit slaat terug op het Lagere Onderwijs (voor het grote part een abstrakte aan gelegenheid). Moord! Al bij al krijgt het beroepson derwijs het etiket «minder waardig» opgeplakt. En tot overmaat van ramp werd dit «minderwaardig» etiket op vrij schaamteloze wijze aangedikt door genoemde Panorama uitzending. Door deze uitzen ding dienden de BRT duiders een uppercut van formaat toe aan allen die hun beste krach ten besteden aan het vrij of rijksonderwijs in deze sektor Volgens onze gesprekspart ners was (en is) deze aanslag een morele aanslag en moord of althans toch zo bedoeld op diegenen die tot de minst begoeden en minst ster ken uit onze maatschappij be horen. Dat deze minderwaar digheidsgedachte een vrij sterk gegeven was, moge blij ken uit het feit dat onze over heidsinstanties (in casu het ministerie van onderwijs e.a.) de laatste jaren zich weinig of niets inlieten met het beroeps onderwijs en dat zowat als 'de vuilbak van ons schoolwezen' beschouwden en er diengevol- ge ook geen enkele hand naar uitstaken. Alarmbel Dat betekende dan ook dat de leerkrachten uit deze sektor, samen met de direkties der scholen enorme inspanningen dienden te leveren (en gele verd hebben). Aan hen is het dan ook te danken dat ons beroepsonderwijs niet hele maal ten onder is gegaan. In tegendeel, op dit ogenblik kent de Beroepsschool een verras sende heropleving, mede dankzij het beleid van Minister D. Coens (ere wie ere toe komt) die de alarmbel luidde voor deze onderwijssektor en de nodige hervormingsbeslui- ten en krachtlijnen uitstip pelde. Zin? De grote vraag rijst nu «Heeft het Beroepsonderwijs nog wel zin in deze naar de komputer- tijd snellende samenleving?» Het antwoord is even verras- Het sociokultureel centrum De Spiegel start na nieuwjaar met een nieuw pakket kursussen. De krachtlijnen begin nen ondertussen wel bekend en duidelijk te worden. De Spiegel richt zich niet uitsluitend tot kaderkursussen of hobby-kursussen, maar brengt een zo breed mogelijk skala. Vier hoofdaksenten zijn te onderscheiden: hobby, expressie, anders omgaan en breder kijken. De laatste decennia is niet enkel de armoede maar ook de vrije tijd toegenomen. Kursussen bieden de mogelijkheid om die vrije tijd nuttig op te vullen. die volgende maand beginnen zijn boetseren (voor beginners en gevorderden) en boekbin den. Boetseren voor beginners leert de kursist omgaan met klei. Via eenvoudige bewer kingen en kleine werkstukjes komt men tot een goede be heersing van de materie. Bege leider is Josse Cammaert en de reeks duurt 12 weken, vanaf dinsdag 17 januari, telkens van 19u30 tot 22 uur. Prijs: 2.200 fr. voor leden, 2.250 voor niet-Ieden. De kursus voor gevorderden gaat verder in op de beginselen aangeleerd in de vorige kursus. Begeleider is ook Josse Cammaert, start woensdag 18 januari. Deelna me in de onkosten 2.400 frank. De lessenreeks boekbinden brengt een initiatie. Er wordt gewerkt met eenvoudig mate riaal, dus nog niet direkt met leer of gouddruk Bedoeling is. zo snel mogelijk resultaat te zien Richard Van Leuvenha gen is begeleider en de reeks, die vijf weken duurt, start woensdag 18 januari van 20 tot 22 uur. Prijs voor leden: 1.050 frank, alle materialen in begrepen. Hamme. De ploeg Kamoerekes (vh) I send als eenvoudig! Meer dan ooit is er nood aan A2 en A3 geschoolden! In verschillende sektoren van onze industrie is er zelfs sprake van een nij pend tekort aan degelijk ge schoold handwerkpersoneel. Meer nog, het beroepsonder wijs is een meer levensgerich te onderwijsvorm, die 'produk- ten' aflevert met veel meer verantwoordelijkheidszin, kreativiteit en ondernemings lust! Inderdaad, geschoolden uit het beroepsonderwijs, kunnen veel gemakkelijker terecht bij K.M.O.-bedrijven (waar prakti sche inzet hoofdzaak is en blijft). Geschoolden uit deze verketterde onderwijsvorm zijn heel geschikt om later te evo lueren naar vnjeberoepsmen- sen en ambachtelijkheden (zoals zelfstandig loodgieter, schnjnwerker enz...). Typisch voorbeeld om het tekort aan goed geschoolde ar beidskrachten te illustreren was wel het feit dat Cockerill Yards enkele jaren geleden nood had aan een vrij groot aantal lassers. Helaas deze beroepsge- schoolde arbeiders kon men niet op de Belgische arbeids markt vinden. Noodgedwon gen diende men dan Joego slavische arbeidskrachten in te voeren. En dan maar klagen over werkloosheid en gast arbeiders! Samen sterk! Wat nu het Panoramabeeld betreft (dat de indruk trachtte te wekken dat er een goor volkje in de beroepsscholen huist), daarvan zegde hetzelf de BRT-programma op don derdag 15 september dat dit het resultaat was van enkele uren filmen in één welbekende school (te Lier) en nog wel in één en dezelfde klas. Kleiner kan het niet! Onze gesprekspartners ont kennen niet dat zulke toestan den bestaan, maar dergelijke situaties kan men in alle scho len (vooral grote) aantreffen, het soort onderwijs doet hier niets terzake. Veel positiever dan in de an dere onderwijsvormen is het sociale samenhorigheidsge voel. In de beroepsschool is Expressie Er wordt serieuze belang stelling verwacht voor de kur sus perkussie, wat niet enkel te maken heeft met ritme, maar ook met het zoeken naar het juiste evenwicht in de maat en gevarieerd gebruik van het tempo Tijdens de lessenreeks wordt gewerkt met een grote verscheidenheid van ramme laars, trommels en al wat een ritmisch geluid kan voortbren gen. Echte voorkennis is niet vereist, wel uiteraard enig rit misch gevoel. Begeleider is Jan Meel, start op maandag 16 ja nuari. De reeks duurt vier we ken en kost 1.000 frank voor niet-leden. Voor dans- en bewegingsex pressie wordt uitgeweken naar het gehucht Prosperpolder in Doel. Er is ook een wandeling in het Verdronken Land van Saeftinghe voorzien. Paul Staut en Wiel Cabooter geven de lessenreeks vanaf vrijdag 27 januari tot zondagnamid dag 29 januari om 16.30 u. Prijs voor niet-leden: 1.400 frank. Inbegrepen zijn twee overnachtingen, twee warme en drie broodmaaltijden. Anders omgaan Eric Stockx start dinsdag 17 januari met een vijf weken durende kursus bhi-atsu. wat zoiets als vingerdruk zou bete kenen. Het is een oude Japan se geneeswijze die grote gelij kenis vertoont met akupunk- tuur en voetrcflexologie. Shi atsu zou een preventief karak ter hebben, daar het bij gezon de mensen een betere door stroming geeft van de levens kracht. André Vcrfaillc, voor zitter van Velt-Waasland, start dinsdag 17 januari met een kursus biologisch tuinieren. Tijdens de lessenreeks wordt aandacht besteed aan de ver schillende methodes van biolo gisch tuinieren, bodemlcvcn- en behandeling, kompostcring en vele tips. Vijf weken duurt de kursus. De prijs voor niet- leden: 550 frank. Voetre- flexologie zou heilzaam wer ken op zieke lichaamsdelen. Een brok scepticisme is hier op zijn plaats, maar reakties van oud-kursistcn zijn entoesiast geweest Wie het zelf wil mee maken kan terecht in De Spie gel vanaf vrijdag 27 januari van 20 tot 22 uur. Begeleider is Marcel Facs. Breder kjjken Filmkijken. moderne kunst stromingen en stervensbegelei ding starten respckticvelijk op dinsdag 17 januari, woensdag 18 januari en donderdag 12 ja nuari. De kursus filmkijken wil duidelijk maken dat film meer is dan een verhaal. Bedoeling is, meer te laten begrijpen van elke film, om een hoger kijk genot te garanderen bij een goede film en logischerwijze een depressieve bui na een slechte film. Dirk Verhelst b begeleider. Leen De Jong vat het Antwerpse museum voot schone kunsten vertelt twaalf] weken lang meer over moder ne kunststromingen en Hugo Ongena gaat dieper in op hot stervenden en zij die achter blijven optimaal kunnen bege leid worden. Praktisch Voor inschrijvingen moet men terecht bij De Spiegel in de Stationsstraat 28 te Beve- ren. Telefonisch kan men het centrum bereiken op 775 44 84, elke werkdag vu 8.30 tot 12 uur. van 13 tot 17 uur. en vanaf 19 uur. Een heleboel kursusseo staan nog op stapel. Volgende reeksen kunnen wc nog mee geven: primitief dansen, bewe gingsleer. zelfverdediging voor vrouwen, hedendaagse filoso fische stromingen, houtbewer king. relaties t.o.v. kinderen, vcrgadcrtcchniekcn. filmge schiedenis. ABC van de ge meente en sociale verdediging. Later komen we daar nog op terug. L.V.B. Tijdens laatstge Dielis t ste sen van hel liet hij de van per vij hi) ovet Boden 11 beui (150-73 enigszii stand, reeds cusletst geen p: Raymo zich ev overko den g< meeste holden De V want t die all had Ce dan acl De W dat het grootst. En niet alleen onder de leerlingen, waarbij een meer begaafde haast au tomatisch de minder begaafde ter hulp komt, maar ook tussen leraar en leerling is de binding véél sterker dan in andere on derwijsvormen, waar men véelal aan de lopende band konsumptie-intellektuelen afle vert. Wat het lerarenkorps in het beroepsonderwijs aangaat, kan men stellen dat het verant woordelijkheidsgevoel t.o.v. de leerlingen veel groter is. Ook de naschoolse binding is veel hechter! Voor deze onderwijsvorm heeft men dan ook de beste leerkrachten nodig. Pedagogi sche flaters kan men in deze onderwijstak veel moeilijker dulden dan elders. Derhalve is de vraag naar degelijke onder wijskrachten nog altijd groot (en het aanbod niet altijd even redig). Men kan het zelfs zo stellen dat een overplaatsing van een andere onderwijstak naar de beroepsschool eerder en/aren wordt als een degra datie (daar waar men een veel zwaardere en moeilijker op dracht voorgeschoteld krijgt). Een herwaardering van over heidswege in onze met intel- lekt overladen maatschappij is beslist aangewezen! Toekomstgericht De beroepsschool als toe komstgericht onderwijs? Best mogelijk, want altijd zal er vak kundige arbeid dienen verricht en misschien staan wij met deze voor een nieuwe uitda ging en toekomstmogelijkhe den voor de vakbekwame ar beider?! Het enige wat, aldus onze ge sprekspartners, het BRT-pro gramma bewezen heeft, is dat het kinderen getoond heeft zoals ze niet zijn en op welke wijze men schoolgaande kin deren kan manipuleren! Het BRT-programma was be slist geen staalkaart van de totaliteit van het beroepson derwijs. Veeleer was het staal zonder waarde dat de vermel ding «Terug aan afzender» verdient. Aimé Klusjes in huis Vrijdag 23 december, da's vandaag, om 19.30 u. in hei Rozenhof informatieavond rond «klusjes in huis» georganizeerf door KWB-H. Hart. Vrede: fakkeltocht Vrijdag 23 december vertrekt om 18.30 u. een fakkeltocht voa de vrede, aan de Markt, Vaka organizeert en de Cul Centrale is solidair met deze manifestatie. Schelde-Oesters Tentoonstelling van zes jonge kunstenaars of liever van hun werk. in het Gemeentemuseum, eerste verdieping. Tot 16 januari kan je werk gaan bekijken van Kamiel De Clerc, Rudy Keymeulen, Frederica Tjong-a-Tjoe, Lieve Van der Biest, Frar- ky Weyn en Eddy Van der Auwera. Deze groepsexpositie kreeg de naam «Schelde-Oesters». De Witte Zondag 8 januari in het Volkshuis aan de Gelaagstraal in Steendorp projekteert Culturele Centrale de prent «De Witte van Sichem» van Robbe De Hert, naar Ernest Claes. Om 14.30 Dendermonde. Volgend jaar beter maakt donkere dagen door. (v) Hamme. De ploeg Robbedoes, (vh) Na vijf kwisavonden is ook het Appels' Kwisverbond aan winterrust toe. In derde afdeling lijkt de Aalsterse forma tie Fiasco sterk op weg naar de titel, in tweede zal Jonogroots het wel wat moeilijker krijgen maar vooral in eerste afdeling kreeg men na de vijfde kwisavond een totaal nieuwe situatie. Volgend Jaar Beter had na vier speeldagen nog maar een punt verloren en alles wees erop dat de Dendermondenaars naar een nieuwe titel steven den. De opdoffer die Dirk Buyst en zijn kwissers zaterdag moesten verwerken verwees Volgend Jaar Beter naar de tweede plaats in de rangschikking en het wordt zeer de vraag of de nieuwe leider Aquila, ook in 1980 en 1981 kampioen, nog van de troon te stoten is. Het was de beurt aan ATB, de se vergadering en dat, enkele Natuurvrienden om de kwis in vaste leden van de kwisploe- eerste te leiden. Maar ATB gen waren er niet, zorgde nog- had zaterdag ook zijn jaarlijk- al eens voor verwarring. De appelwijn zorgde zorgde voor weinig punten maar de straat van Johor haalde helemaal niets. Gelukkig was er dan Frederik Van Eeden met zijn koele meren, schilder Murillo, Robrecht van Bethune en een theevraagje. Een vraag over de Ronde van Italië werd ver keerd gesteld en moest later door een andere sportyraag worden vervangen. Na tien vragen nog maar weinig af scheiding. Loco had 12 pun ten, VAL, Aquila, Wodeisme- doade an V.J.B. elk tien. Tien vragen verder was Aquila naar de leiding geklommen met lamsoor, plant uit het Zwin, Staf Knop, Pere Lachai- sekerkhof, ontdekkingsreizi ger Cabot en de Malvinas met Port Stanley. Erg goed deed het ook Tora Tora dat met Bobejaan Schoepen en de He negouwse gemeente Fosses twee solo's binnenhaalde. Halfweg leek er helemaal nog niets beslist. Volgend Jaar Be ter had met Owen ook zijn solo binnen, haalde ook pun ten met godsdienstsekte Der- visjen, met schrijver Jef Last, met Duke Ellington. Maar ak- teur Forrest, tennisser Vasse- lin, de luchtpijp van de vogels en Henri Moore brachten niets op zodat na dertig vragen Aquila en Tora Tora met 32 punten al vier punten waren uitgelopen op Volgend Jaar Beter. Erg ongerust werd de leidersploeg daar niet van. Tien vragen verder was de si tuatie ongewijzigd. Zanger Fut Leclercq ging helemaal de mist in. de kontjongen was er alleen voor Papaver, de Gouden Vin gerhoed voor V.J.B. De mos selen van Yerseke, Baarle Hertog, de Liparische Eilan den en Uranus gingen goed van de hand. Daarna waren er solo-antwoorden voor Aquila met schilder Chardin en vogel Fluiter en Volgend Jaar Beter kreeg het moeilijk met Braak man. komponist Markopoulos, scheidsrechter Van Langenho- ve... Tien vragen voor het eind had Aquila zo zijn voorsprong uitgebouwd tot elf punten. Het was nog geen ramp voor de leidersploeg. De laatste reeks van tien werd echter een ware katastrofe voor het nooit op peil spelende Volgend Jaar Be ter. Hennep, Mitchum, Schul- te. schrijver Clavel. de Lena, Gent-Wevelgem, zelfs de sim pele neusverkoudheid... het werd allemaal niets. De afre kening was dan ook biezonder zwaar voor de titelpretenden- ten. Aquila won de vijfde avond, kreeg omgerekend 100 punten. Loco en Tora Tora haalden erg verdienstelijke 92. Wodeismedoade 84 en Papa ver nog 82. Volgend Jaar Beter werd niet laatste die eer was voor VAL, maar met 77 pun ten werd het voor het Dender- mondse team de zwakste avond uit jarenlang kwisple- zier. In de algemene rang schikking schoof Aquila Tem se, de ploeg won vorige maand toch ook de New-York-prijzen in het tornooi van Sint-Nik- laas, naar de kop. Volgend Jaar Beter werd tweede maar of de vijftien punten achter stand in de komende drie speeldagen nog kunnen wor den goedgemaakt blijft erg twijfelachtig. Spannend blijft het Appelse Kwisverbond na de gebeurtenissen van zater dag zeker wel. Op zaterdag 18 februari wordt onder leiding van Tora Tora in de zaal van Pachter (Appels) wellicht weer heel wat duidelijker. Hugo Aerts De stand in eerste na vijf speel dagen 1. Aquila 485. 2. Volgend Jaar Beter 470, 3. Papaver 468. 4. Tora Tora 444. 5. Wodeisme doade 442, 6. VAL en Loco 434. dendermonde. Aquila fors aan het kommando. (v)

De Voorpost | 1983 | | pagina 28