Sint-Niklase missionarissen Marc Fivez en Raymond De Caluwé berichten uit Haïti 't 1 en Opnieuw Driekoningenstoet voor de missies in Sint-Niklaas J. Dendermondse groep «Solidair met Polen» q krijgt massa dankbrieven ene Een andere kerstimpressie Ziekenzorg Dendermonde vierde kerstfeest Sint-Niklazenaars helpen aardbevingslachtoffers aan renteloze leningen Aalsterse gepensioneerden vierden reeds kerstmis Uiti raat 2 - 23.12.1983 - De Voorpost Mare Fivez, geboren en getogen in Sint-Niklaas, 25 jaar al missionaris in Haïti. Hij heeft het er bywijlen moeilijk, dat weten wij uit zijn brieven, maar hij houdt de strijd voor wat elementair welzijn in zijn stukje Haïti aan. Raymond De Caluwé, nauwe vriend van de Pastoor Van Ars-parochie in Belsele by Sint-Niklaas. Ook werkzaam in Haïti, de 'Parel van de Antillen'. Vechten tegen de honger, diplomatieen proberen tegen het onrecht. Eerder toevallig bereikten ons van hen enkele bedenkin gen by Kerstmis '83. Mare Fivez kijkt terug op 25 jaar Haïti, een zilveren jubi leum... Drie kapellen, één moet er nu nog gebouwd wor den, twee dispensaria, twee scholen, een parochiezaal. Verder is er een primitieve elektriciteitscentrale die het dorp (Tomasik) drie uur per dag verlichting biedt. En er zijn nu de twee bakkerijen, een groots waterprojekt met 18 km buizen en nog een ander met 3,5 km buizen, meerdere wegen, een vijftig groepen met samen 2300 leden die samen het land bewerken. Het grootste werk is, vindt Mare Fivez, het bouwen van mensen. Hij zou nog zoveel kunnen vertellen, over zuster Marthe, broeder Kees en Ab- bé Israel, over de school, de alfabetizering, de nieuwe dok ter, de nieuwe studiebeurzen, enz. Te gepasten tijde lezen zijn vrienden meer hierover in het zendelingenblad Solèy Lévé. Over G.D., Elius, Edouard en de ti légliz Raymond De Caluwé schreef op 8 december in Los-Palis een jaaroverzicht samen, en kele losse flitsen die facetten tekenen van het leven in het Haïtiaanse heuvelland. Een èndere kerstimpressie... "Januari». Sinds een maand is G.D. verdwenen De man werd uit een vergadering weg geroepen. in een auto gestopt en gaf sinsdien geen teken van leven. Over heel het land is er èen gebedsdag We houden een kruisweg, barvoets door heen het dorp. Een kleine tweehonderd deelnemers en dubbel zoveel kijkers. Een raar gevoel... Februari. Nog maar eens van mijn paard geworpen. Dan weet je wel hoe hard de rotsen in Haïti zijn. Maart. Op zijn moeilijke reis door Centraal-Amerika komt de Paus even langs. «Er moet iets veranderen in dit land» is het thema van zijn homilie. Daar is moed voor nodig. Wanneer hij dan nog enkele woorden Kreools spreekt, is het enthousiasme heel groot... en is het heel stil op de eretri bune. April. Op Goede Vrijdag wordt de passie uitgebeeld. Een jonge man, gebukt onder een groot kruis, stapt op de maat van een treurlied de kerk binnen. Hij valt neer voor het altaar. «Dat is het kruis van Kristus» zegt de verteller. Na hem volgen vier jonge mensen, op de maat van hetzelfde treurlied. Ze dragen een klein kruis en vallen ook neer voor het altaar. «Dat is het kruis van elke Haïtiaan». Dan volgt uitleg over het kruis van elke mens in dit land. Het leven is hier een echte kruisweg. «En heel wat mensen in dit land ontmoeten geen Simon van Cyrene op hun weg...» Het is stil in de overvolle kerk. Nog nooit heeft de passie mij zo sterk getroffen. Mei. Er is honger... In de post Los-Palmas is de zevende mens van honger omgekomen. Men komt enkele planken vra gen om de kist te timmeren. Ik ben beschaamd dat ik drie keer per dag eet. Juni. Een nieuwe, kleine jeep komt uit de container gereden. We zijn heel veel mensen die dit hebben mogelijk gemaakt dankbaar. De eerste reis in het binnenland is naar het hospi taal voor een bevalling. De jeep geraakt er niet. Nee. geen technisch defekt. In de scha duw van een boom, naast de jeep, is het kind geboren. De jonge moeder en de baby ne men opnieuw plaats in de jeep en we rijden gewoon terug. Juli. Sinds meer dan een jaar vergaderen we regelmatig met een kleine groep. Het zijn heel gewone mensen die in het heu velland de 'ti légliz', de kleine kerkgemeenschappen leiden Op zaterdag 17 december 1983 werd door de bedrijvige plaatselijke Kern een Kerstfeest georganiseerd. Tijdens het spelen van kerstliederen werden de zieken in de voor deze gelegenheid mooi versierde zaal binnenge loodst. Lebbeke. Leerlingen van het Heilig Maagdcollege van Lebbeke brachten de bewoners van Home Zonnedaele te Dendermonde een gezellige namiddag met kerstliederen, zelfgemaakte tekeningen en toneel, (v) En plotseling sta je toch wel versteld. Iemand uit zo'n groep werd onrechtvaardig aangehouden en men wil geld «onder tafel». En daar ver schijnt de volledige groep. «We blijven hier tot hij vrij is», zegt men heel kalm. Onmid dellijk wordt alles geregeld en de man is vrij. Augustus. Het enige wat goed gaat is de smokkel met het buurland. Er wordt jacht ge maakt op die kleine smokke laars. Mensen die willen over leven zijn het. Men drijft een groepje naar de kleine kazer ne. Midden in de nacht, op de aarden vloer van de kazerne, brengt een vrouw een kind ter wereld. September. Een harde, tropi sche regen verrast ons op onze weg. Een klein riviertje is plot seling een gevaarlijke stroom geworden. Daar sta je dan. Mijn vier passagiers lachen, praten en slapen. Wat nerveus ga ik om het kwartier de rivier bekijken. «Een blanke is niet gewend aan mizerie» zeggen ze lachend. Om vier uur in de morgen kunnen we overste ken... lachend. Oktober. Een speciale groep in dit land vormen de Sara's. Het zijn vrouwen die in de hoofd stad aankopen doen en hun waar dan in het klein verder verkopen in het binnenland. De helft van hun leven zitten ze op overvolle vrachtwagens. Bij een ongeval vliegt een aan tal sara's overboord. Twee do den en twaalf zwaargewonden. Er is veel verdriet. November. Elius is vooraan in de zestig. Sinds een maand volgt hij een alfabetizerings- kursus. Het potlood verdwijnt in zijn grote hand en Elius zet zijn eerste letters op papier. Fier kijkt hij mij aan en zegt dan: «Monpé. als ik ooit kan lezen en schrijven, zal ik een ander mens zijn». Ik geef Elius overschot van gelijk. December. Vandaag, 8 decem ber, vier ik feest met Edouard, de Zaïrese seminarist. Hij heeft zijn eerste stagejaar ach ter de rug. We hebben een heel jaar zorgen en vreugden gedeeld. We zijn beiden dank baar.» ndhi Aalst. In de Korte Zoutstraat werden de PW gepensioneerden verwacht voor hun jaarlijks kerstfeest (a) De bewindslieden van het door een aardbeving getroffen Saint-Nicolas beklemtoonden in een gesprek met hun Sint-Niklase kollega's vooral de nood aan financiële hulp. Het geld moet dienen om huizen van bejaarden en de vele kansarmen die deze gemeente bij Luik rijk is, te herstellen. Met het geld kunnen de rentes op de leningen afbetaald worden, die de inwoners moeten aanvragen om hun huis weer op te bouwen. Nu is het onmogelijk voor de inwoners van Saint-Nicolas om een lening aan te vragen vanwege de te zware rentevoeten. De giften uit Sint-Niklaas laten 'renteloze' leningen toe aan de getroffenen die veelal in een slechte ekonomische toestand zitten. Voor deze 'Vierdewereld-mensen' maakt het zo de kosten draaglijk. De aardbeving van november beschadigde 6.000 van de 9.000 huizen in Saint-Nicolas, leidde van 800 miljoen tot 1 miljard frank schade en maakte honderden mensen dakloos. Op de eerste bijeenkomst (15 december) besloten de beleidsvoerders om opnieuw samen te komen op 29 december. Aan dit gesprek zal ook de speciale Sint-Niklase gemeente raadskommissie deelnemen. In dat komité zijn alle politieke frakties uit de Sint-Niklase raad vertegenwoordigd. P.S. De Dendermondse groep «So lidair met Polen» die als een van de eerste groepen in Vlaanderen een lange winterse tocht naar het onderdrukte en hulpbehoevende Polen onder nam en met deze ritten door ging, ook al was de staat van beleg in dat land afgekondigd, wordt nu overstelpt met dank brieven uit Polen. Het moet deugd doen aan het hart, niet alleen van de Polen-reizigers maar ook van de ontelbaar velen die zich naamloos heb ben ingezet door op een of andere manier hun medewer king te verlenen aan deze hele aktie, te weten dat dankbaar heid nog steeds geen ijdel woord is. Dit jaar werden ongeveer 50 ton levensmiddelen, verzor- gingsprodukten, geneesmidde len en kleding opgehaald en naar Polen gebracht. De Den dermondse aktiegroep «Soli dair met Polen» trok met deze vracht naar een aantal steden, waar de pakketten werden be deeld. De steden die werden aangedaan zijn Warschau, Krakau, Otorowo, Zywiec, Koscian en Szamotuiy. Drie keer Liefst drie keer dit jaar werd de lange trip per vrachtwagen ondernomen. De eerste keer gebeurde dat rond de periode van Pasen. Toen werd liefst 25 ton aan hulpmiddelen overge bracht. In de loop van de maand mei werd 2 ton naar Polen gebracht en in december volgde nog een lading van 23 ton. De geneesmiddelen, le vensmiddelen, verzorgingspro- dukten en kleding werden langs allerlei kanalen ingeza meld. Ook jeugdbewegingen verleenden hieraan hun mede werking. Talrijk waren ook de enkelingen die op geregelde tijdstippen hun bijdrage bin nenbrachten. De-transporten zelf konden plaatsgrijpen dankzij de mede werking van vele kloosters uit het hele land. Vermelden we ook nog dat ds aktiegroep «Solidair met Po len» zich niet beperkt tot het overbrengen van allerlei hulp middelen. Er zijn nog andere initiatieven. Zo had er i menwerking met de Vlaams- Poolse Kulturele Vereniging de maand juni te Zele een tentoonstelling plaats van de Poolse kunstenares Regina Szemiek. Niemand minder dan priester-dichter Anton Van Wilderode kwam de tentoon stelling inleiden Het moet worden gezegd dat ook voor dit initiatief een reusachtige belangstelling bestond. Dankbrieven Op geregelde tijdstippen krij gen Ronald D'Hondt en zijn medewerkers dankbrieven Polen. Voor de leden van de aktiegroep betekent dit telkens weer een stimulans om verder te werken, want deze brieven zijn meteen ook een bewijs dat de Polen het nog lang niet gemakkelijk hebben. Er be staat nog steeds een nood aan heel wat artikelen. Maar an derzijds betekenen deze dank brieven dan ook weer dat de Polen de hulpverrichtingen naar waarde weten te schatten In al deze brieven komt steeds de grote dankbaarheid naar voor die de Polen hebben voor de hulp. Ook de aspekten lief de en broederlijkheid worden er uitvoerig in behandeld, ter wijl woorden van dank worden geuit aan het adres van allen die met een gift hun goede wil hebben getoond. «Er is moed en kracht nodig om zich zetten voor totaal onbekende mensen», zo staat in een de brieven te lezen. Vaak komen deze brieven van kloosterlingen, omdat het pre cies via de kloosters is dat de aktiegroep in Polen opereert, Het jaar vol voor De Gou< ging uit S de wacht naar Kui Ook aan Bijvoorb Sportkrir dan enig Racing testmatcl afsnoepti ren, dat voert en Maar hei over roz opzoekei Loke, Ruim ee Benelux temuseur heuse (s Seminari van de v Niklaas) de vleet analyse 1 Fernand Demey'f wandelb Elvei volksliec uit Sint-- Nieuwi Machtsu in de sa zingen v In Sint-I naar de VU en bleef Hi van par SP. en Lauwae Riet bij (vóór dt de zijne CVP sp en de P De CV1 Gillis vi baas. bi in het fraktiel Kentera lleiding timber t trekking reld-bele EDESBE brief oi {(debat e uit van Aalst. KBG Aalst vierde in het Groen Kruis zijn jaarlijks kerstfeest voor meer dan 400 60-plussers. (per) Liefst twee namiddagen na el kaar, 14 en 15 december, vier de de Aalsterse K.B.G.-afde ling kerstfeest. De zowat 480 gegadigden waren inderdaad in de barkelder van het Groe ne Kruis niet in één sessie te verwerken. Voorzitter Emiel Backaert bracht een passende kerstboodschap en was tevens de graaggezicne feestleider bij dit vrolijk kerstgebeuren. Na een welkomstwoord door on dervoorzitter Albert De Vijl- der werd als hoofdbrok van het feest een kersttafereel ten to nele gebracht met als vertellers Mw Sips en Constant Staelcns. «Pieke» de pensjager (E. Bac kaert) vertelde over die won dere kerstnacht van «'t jaer viere» toen hij door «Paster» Schoackacrt gevraagd was het kerstliedje te zingen tijdens de middernachtmis. In die nacht heeft Piëke gezworen voortaan zijn brood op een eerlijke ma nier te willen verdienen en nooit meer op strooptocht uit te zullen trekken. Ook drie leurdersvrouwen (L. Callebaut, J De Vul en A. Van Poelvoorde) kwamen er aan bod als ze «driekoningen: gingen zingen op weg naar Po- lienc Pap waar hen een ferme genever en gebakken spek wachtte. Plots ontmoetten ze echter een armtierig gezin met Jozef (G. Leeman) en Maria (Mw Cooreman) met het Kin deken. Ze kwamen zo onder de indruk dat ze al hun hebben en goed aan het gezin weg schonken en huiswaarts keer den. Dit alles muzikaal opgevrolijkt door het B.G -zankgkoor met J. Dcvillé aan de vleugel. LH Met een half uurtje vertraging op het voorziene programma droeg Z.E.H. Huyck dan de Eucharistieviering op. Na de H. Mis bracht Marcella een bondig financieel verslag van de tijdens dit jaar ingerich te feesten en uitstappen en benadrukte dat ook de kernle den de deelnemingskosten hel pen dragen zowel als alle ande re leden en dat de autovcr- plaatsingen door de kernleden steeds kosteloos worden gedaan. Vervolgens werden de aanwe zigen vergast op koeken en geurige koffie terwijl de heren Bogacrt en Vcrhas afwisselend met accordeon en orgel voor de nodige ontspanningsmuziek zorgden. Intussen was het 17 u. gewor den en kon het spel, een soort Quiz, onder impuls van Flor een aanvang nemen. Dit spel dat bedoeld was om allen in de aktivitcit te betrek ken kende een groot sukses en de 10 deelnemende groepen waren werkelijk aan elkaar ge waagd. De zogenaamde «fil rouge» die er in bestond elke groep naar eigen kunnen een lied te doen zingen mocht zeer geslaagd genoemd worden. Terwijl de jury de punten tota liseerde en Achicl en José voor de muzikale noot zorgden, werd de aanwezigen rijstpap aangeboden. Na het zingen van «Op de Purp'rcn Hei» en een dankwoord van Rachel konden de ziekcnzorglcden te vreden huiswaarts keren. (F.) Ook als je géén missionaris in je familie hebt, zal je toch de mannen en vrouwen die in je plaats uit de stad naar verre en vreemde landen vertrokken zyn, tijdens de intieme eindejaarsfeesten niet willen vergeten. Je moet immers weten dat de omtrent zestig Sint-Niklazenaars, die op dit ogenblik in aktieve dienst van de missies staan, het werk niet doen uit eigen naam maar wél uit naam van ieder van ons. Missiewerk behoort tot het es- buiten een deel aan de Alge- sentiële van de kerk. De kerst- menc Pauselijke Missiewerken viering van de wereld is een worden verdeeld onder al opdracht die Kristus aan al zijn de Sint-Niklase paters, dioce- volgelingen heeft gegeven. saan-priesters, broeders. Dat wil niet zeggen dat ieder kloosterzusters, lckcnhefp- van zijn volgelingen zijn fami- (st)ers in aktieve dienst, lie en land moet verlaten, maar Dit jaar zal de stoet in de wel dat iedereen op de een of namiddag van vrijdag 30 dc- andere manier moet mecwer- cembcr zijn omgang maken ken. dat iedereen het missie- door enkele straten van Sint- werk als een ernstige persoon- Niklaas lijke aangelegenheid moet op- Zoals gewoonlijk zal hij verge- nemen Elke gelovige moet zeld zijn door de traditionele dus niet persoonlijk «gaan ver- kameel en wordt hij begeleid kondigen en dopen» maar er door de trommclband van de moeten er toch sommigen zijn scouts. De busaktie aan de en liefst zoveel mogelijk kerkdeuren vindt plaats" op de die het werk in ons aller naam weekends van 17-18 december, doen. van 31 december en nicuw- We mogen het niet verhelen of jaarsdag, van 14 cn 15 januari minimalizcrcn: aktieve missie- 1984. Dit jaar zullen na som1 dienst is zwaar en lastig werk. mige missen de giften niet in- Heel zijn leven gaan doorbren- gezameld worden door jon gen tussen mensen met een gens met bussen maar bij mid- andere kuituur, met totaal an- del van een speciale offerblok, dcre gewoonten en gebruiken, geplaatst aan de kerkdeur, altijd een moeilijke taal moe- Door de exotische motieven ten spreken kan soms lood- die erop zijn aangebracht zal zwaar wegen. die offerblok gemakkelijk te Als een missionaris ooit heim- herkennen zijn. wee voelt dan is het met kerst De geldinzamelingen van de cn nieuwjaar. Geen beter mid- stoet bij alle Sint-Niklazenaren del om hen in die periode een wil het tastbaar bewijs leveren hart onder de riem te steken dat Sint-Niklaas «dc besten dan een kerst- en nieuwjaars- van zijn zonen cn dochters» gift niet in de steek Iaat en wat Zo'n nieuwjaarsgift aan de kerstvreugde wil brengen in missionarissen van Sint-Ni- hun zwaar en lastig werk. klaas, waar ook ter wereld, bezorgen is vanaf zijn ontstaan de opzet geweest van de Drie koningenstoet Al de ingezamelde gelden Pater dr. Jan Joos Scheutist Gewezen China-missionaris Aalst. Het kerstgebeuren getransformeerd naar de 2(1 eeuw. KBG Aalst in feest, (per) Geïllustreerd met honderden foto's, overzichtelijk opge maakt in zijn presentatie van de prijzen en voornaamste ge gevens van dc tentoongestelde auto's en voornaamste gege vens van de tentoongestelde auto's en motorfietsen cn meer dan 300 bladzijden dik. wordt dc katalogus een «must» voor elke bezoeker van hel 62' In ternationaal auto-, motor- en rijwiclsalon, dat van 13 tot 23 januari aanstaande aan dc Hei- zcl wordt gcorganizeerd. Op Vakantie 84 de beurs voor toerisme en rekreatic die van 12 tot en met 15 januari in de hallen van de jaarbeurs in Ut recht wordt gehouden verzor gen honderden deelnemers prestaties over toeristische en rekreatieve mogelijkheden in bijna 60 landen. De beurs wordt gehouden onder het motto een dagje vakantie beurs, daar heb jc straks ken plezier van. Overnam Tijdens Openbar Scheept schakclci thcck. D overnam Nieuwe s Na een Advies «raat nar Bng tussc en Van l De straa St.-Gillis Heidestr wordt va tussen c Appels, de Karei bevoegdi echter vi Held om voorkon Nieuwe De here sieren v Nieuwe Tijdens «euwe i politicdi rust wo moeten BTW). Schoonn in aans! jO.C.M. te stelle dat iedc kan bek ken. De elke gel per wee bijdrage duidelijl door ge gezinnei ouders I bijdrage mlichtin w. 21.9 <■30 tot Dendermonde. Organist Verhas bracht de leden in de bovenzaal van Trefpunt (v) van ziekenzorg stemmige kerstnummers Dendermonde. De leden van ziekenzorg in vergadering bijeen, (v)

De Voorpost | 1983 | | pagina 2