t Was 't jaar van Nobels, Antoine Denert en de Lievevrouwkerk ti endermondse gemeenteraadsleden en het vredesbeleid Wase terugblik op 1983 Uit de Dendermondse raad Rijkswacht werft geen reklame KWB kwisavond te Moerzeke Ab\ c ]M Het jaar dat nu op z'n laatste beentjes loopt was inhouds vol voor 't Land van Waas. De aanhef was veelbelovend: De Goudbloem, die onderhand roemrijke toneelvereni ging uit Sint-Niklaas, sleepte het Koninklijk Landjuweel in de wacht in Lokeren (met «Wassa Schelesnowa») en Lust naar Kunst uit de Durmestad zelf werd zowaar tweede. Ook aan het einde van dit jaar werd hier en daar gejuicht. Bijvoorbeeld in Sint-Niklase voetbalmiddens, want Sportkring voert nog steeds de klassering aan, al wordt het dan enigszins op de hielen gezeten door het Brusselse Racing Jet, de klub die in extremis tijdens een testmatch zowaar de eerste periodetitel van de Klaasjes afsnoepte. Sportieve hoogkonjunktuur ook bij SK Beve- ren, dat 'al maanden onbedreigd de rangschikking aan voert en op een kampioenstitel lijkt af te stevenen. Maar het pad van de Wazenaren liep, in 1983, niet immer over rozen. Hoewel, laten we eerste even de zonnekant opzoeken. Koningin Fabiola bezocht immers op 6 mei Lokeren (het kultureel centrum. Ars et Labor, enz.). Ruim een jaar na de opening van het heraldiekmuseum Benelux in Temse kon in diezelfde gemeente het Gemeen temuseum worden opengesteld. Sint-Niklaas beleefde een heuse (schoolse) jubileumrage: 175 jaar Sint-Jozef-Klein- Seminarie, honderd jaar rijksonderwijs, de aanhef ook van de viering 75 jaar VTS. Willem Melis (Kemzeke - Sint- Niklaas) werd tot Wase jaarfiguur gekroond. Boeken bij de vleet ook, dit jaar in Waas: Lieven Rens' poëtische analyse van het oeuvre van Van Wilderode, het boek van Fernand Van de Velde over Priester Poppe. Anthony Demey's terublik op tien eeuwen Wase architektuur, een wandelboek, kijkboeken over Sint-Gillis-Waas, Melsele en Elversele, enkele boeken met Temse in het focus, de volksliederenbundel van volkskunstgroep Drieske Nijpers uit Sint-Gillis, enz. Nieuwe schepenkolleges Machtswisseling in heel wat gemeentebesturen, wijziging in de samenstelling van de schepenkolleges na de verkie zingen voor de gemeenteraden eind vorig jaar. In Sint-Niklaas werden de socialisten van Freddy Willockx naar de oppositie verdrongen, de CVP ging scheep met de VU en Paul De Vidts bleef burgemeester. In Lokeren bleef Hilaire Liebaut burgemeester, maar ook hier werd van partner gewisseld door de CVP: samengaan met de SP, en de liberalen van Georges Anthuenis en Stal Lauwaert in de oppositie. In Temse volgde Désiré Van Riet bijna geruisloos August Maes als burgemeester op (vóór de verkiezingen leek men het niet zo op Van Riet en de zijnen begrepen te hebben in sommige kringen); de CVP speelde in Temse haar volstrekte meerderheid kwijt en de PVV draagt nu mee beleidsverantwoordelijkheid. De CVP raakte met de hakken over de sloot .in het Sint- Gillis van Omer De Mey. Ook in Beveren blijft de CVP baas, burgemeester Marcel Van der Aa zit nog steeds goed in het zadel; de milieupartij Agalev kon in deze Wase gemeente twee vertegenwoordigers naar de gemeenteraad loodsen. Herrie toch in Stekene, Waasmunster n vooral Kruibeke. Nieuwe, onuitgegeven koalitie in Stekene: «zwartwit» kombinatie van CVP en GeBe na het intermezzo OCP- GeBe dat werd geleid door Bob Verbeke; burgemeester werd Omer Boeykens, maar de CVP bande hem uit de partij (Boeykens wordt na drie jaar door GeBe-er Arnoud Heyse (een VU-er eigenlijk) opgevolgd). In Waasmunster had de CVP met «dissidenten» af te rekenen, burgemees ter René Bocklandt viel uit de boot en Willy Strobbe zou de CVP-PW-koalitie gaan aanvoeren. Vele decennia lang was in Kruibeke de CVP alléén aan de macht geweest, maar na het bekendraken van de verkiezingsuitslag leek het erop dat de CVP van Georges Verberckmoes in de oppositie zou verzeilen; SP en VU sloten een akkoord af, maar Verberckmoes bleef enkele maanden in zijn voorzit- tersstoel na een klacht bij de Raad van State die uiteinde lijk niét aanvaard werd. Antoine Denert, de baardige man van de Volksunie, is de nieuwe burgemeester van Krui beke een spoorkoker in de nieuwe Scheldeoeververbinding (die niét voorzien is). Heel wat Wase instanties (Abblo de boerenjeugd, enz.) protesteerden en protesteren nog volop tegen de aanleg van een verbindingsweg van nabij Liefkenshoek tot aan de E3; zo'n tracé, de Grote Ring (rond Antwerpen) werd met name in Haasdonk, Vrasene, Kruibeke ook duchtig gekontesteerd en er kwamen een resem alternatieven aan de oppervlakte. Aan de Wase Scheldekant welde naarmate het jaar voortschreed het verzet op tegen de aanleg van potpolders (ter verzachting van mogelijk overstromingsleed) en een heleboel prominenten uit het gewest tracht(t)en het alter natief dat in de bouw van een stormstuw voorziet, door te drukken. De jarenlang gekontesteerde, in sommige kringen als «gedwongen» bestempelde ruilverkaveling kwam er toch. Zonder veel rumoer maakte men een aanvang met die herschikking van landbouwgronden in Meerdonk en om geving. Primeur nog voor 't Land van Waas, op 3 december het eeste zeeschip, de gastanker Hocgh Sword, werd verwelkomd in de zeesluis van Kallo. Terugblik op een inhoudsvol, maar voor de Nobels-werknemers heel wrang jaar. Het Sint-Niklase metaalkon- struktiebedrijf sloot dit jaar z'n deuren, in volle vakantieperiode. Op 18 mei kwamen de personeelsleden de straat op. Niet voor de laatste keer... (arch.) De Ring en de potpolders In juni werd bekend dat de tunnelverbinding Kallo-Lillo, de zgn. Liefkenshoektunnel, er dra komen zal. Het minis- terkomité voor sociale en ekonomische koördinatie gaf daartoe z'n zegen. De Wazenaren vonden het goed dat op die wijze het gewest weer een beetje méér ontsloten zal worden, de nieuwe verkeersweg in het noordelijke indus triegebied viel in goeie aarde. Maar door o.m. de CVP werd gepleit voor de aanleg van óók een spoorwegtunnel, Nobels, Boel, enz. Problemen bij enkele grote bedrijven in de regio. Afdan kingen bij Gonzalez-Cock in Lokeren, teloorgang van Nobels Peelman in Sint-Niklaas. In mei van dit jaar snakte het Sint-Niklase metaalkonstruktiebedrijf zéér naar adem: een nieuw herstruktueringsplan voorzag in de afvloeiing van liefst 450 personeelsleden, zoniet zou Nobels dicht moeten. In volle vakantieperiode kwam dan de mare dat Nobels Peelman onverbiddelijk geschrapt zou worden uit iWtff. «noes (t 3>ÊM£ET Tekenaar Tony Van Drom uit Temse, wiens Wase cartoonboek in februari a.s. voorgesteld wordt, zag het «burgemeestersprobleem» in Kruibeke aldus. Antoine Denert werd uiteindelijk toch burgervader, Georges Verberckmoes moest in de oppositie (arch) het Wase sociaalekonomische landschap. De hoogste (Wase) politieke gezagsdragers stuurden aan op het ver zachten van het leed door o.m. de oprichting van een nieuw metaalbedrijf te bepleiten, maar we zijn thans veel dichter bij het openbaar verkopen van het patrimonium aan de Gasmeterstraat dan bij het op de been helpen van een vervangbedrijf. Onlangs nog liet De Voorpost uit schijnen dat dat èndere Sint-Niklase mastodontbedrijf, Unigro, met strukturele moeilijkheden kampt(e). De werkzekerheid van pakweg vierhonderd mensen kon ech ter gewaarborgd blijven. Nog in Sint-Niklaas. bij de transportonderneming OK Trans aan het Industriepark, werd gestaakt door enkele tientallen Turkse chauffeurs die van hun werkgever eisten dat hij achterstallige vergoedin gen zou betalen; dat konflikt kreeg een juridisch staartje. Op 22 juni ontstond de nv Boelwerf, de koepelorganisatie van Boel in Temse en Scheepswerven in Hoboken. Maar de scheepsbouwektor blijft het moeilijk hebben, men kampt met zware konkurrentie vanuit o.m. Korea en Japan, De Lievevrouwkerk In de schaduw van Nobels Peelman werd Mina De Beleyr uitbundig gevierd als eeuwelinge, de derde honderdjarige in Sint-Niklaas op korte termijn. In Melsele (mevrouw Vits - Van Ooste) en Stekene (René Deckers) zijn enkele krasse oudjes op weg naar de honderd. In Rupelmonde overleed heel onlangs, op 101-jarige leeftijd, Domien Van Hooyweghen. Tumult in Sint-Niklaas, niet alleen bij en om de «vrije radio's» (De Voorpost bracht in een exkluzieve reportage een ophefmakend bericht rond dat fenomeen). Zaterdag morgen 22 oktober ging het dak van de Onze Lievevrouw kerk in de vlammen op; er was voor tientallen miljoenen frank schade. Nog in Sint-Niklaas werd na de («linkse») nationale vredesmanifestatie een («rechtse») vredesbeto- ging gehouden en het kwam daarbij tot incidenten. Vrede? Ach, ook De Voorpost wenst het de Wazenaren en èlle lezers van harte toe voor volgend jaar. 1984 wenkt. Een vooruitblik op 1984 (met jubilea en feesten, straks in het Waasland) schotel ik in een volgende editie van dit blad voor. W.V. fraktieleiders van de politieke partijen die in de leenteraad van Dendermonde zetelen, kregen naar ileiding van het begrotingsdebat van donderdag 22 wmber een tweetal brieven in de bus. Een eerste had (rekking op het vredesbeleid en de tweede op het derde reid-beleid. EDESBELEID <je uitgaande van de sukses- bricf omtrent het begro- volle betoging die op 23 okto- jsdebat en het vredesbeleid ber te Brussel plaats had, zegt van Vaka Dendermon- Vaka dat er steeds luider stem- Overname biblioteek Tijdens de jongste gemeenteraad werd beslist de «Vrije Openbare Biblioteek Willemsfonds», gelegen in de Schecpswerfstraat 6 te Baasrode over te nemen en in te schakelen als filiaal van de Stedelijke Openbare Biblio theek. Dat zal geschieden vanaf 1 januari a.s. Voor deze overname zal de stad 325.000 fr. spenderen. Nieuwe straatnamen Na een gunstig advies vanwege de Kon. Kommissie van Advies voor de Plaatsnaamgeving werden nu enkele straatnamen definitief. De straat gelegen in een verkave ling tussen de Brccstraat, Binnewcg, Fr. Van Schoorstraat en Van Langenhovestraat te St.-Gillis wordt Plattenakker. De straat gelegen tussen Hocksken en Lange Dijkstraat te St.-Gillis wordt Putteveld genoemd. De weg die de Heidestraat met de Kapellestraat verbindt te Appels wordt vanaf heden St, Apolloniastraat en de weg gelegen tussen de Heidestraat en de Heirstraat, eveneens te Appels, wordt de St. Ursulastraat, De weg gelegen tussen de Karei Hofmanstraat en de Breestraat kreeg vanwege de bevoegde kommissie de naam «Hertsgaard» mee. Er zal echter voor deze weg een nieuwe naam worden voorge steld om verwarring met de reeds bestaande Hertstraat te voorkomen. Nieuwe vlaggen De heraldische vlaggen die de gevel van het stadhuis sieren vanaf de maand mei tot de maand oktober zijn versleten. Tijdens de jongste gemeenteraad werd beslist bet ganse stel te vernieuwen. De kosten worden geraamd op 170.000 fr. Nieuwe wagens Tijdens de jongste gemeenteraadszitting werd beslist een nieuwe wagen (280.000 fr. BTW) aan te kopen voor de politiediensten. Ook de stadsbodes zullen overkort uitge lost worden met een nieuw autootje. Die zullen het moeten stellen met een karretje van 200,000 fr. (plus BTW). Schoonmaakdienst In aansluiting op het K.B. van 6 juni 1983 heeft het O.C.M.W. beslist haar schoonmaakdienst voortaan open ie stellen voor elke «natuurlijke persoon». Dit betekent dat iedere inwoner uit Dendermonde een «huishoudhulp» ban bekomen om deze voor privé-doeleinden te gebrui ken. De maksimum duur van de geleverde prestaties voor elke gebruiker mag echter twee volledige arbeidsdagen Kt week niet overtreffen. Per uur prestatie wordt een lijdrage van de gebruiker gevraagd van 160 fr. Het is duidelijk dat de dienst verder kan aangesproken worden door gepensioneerden, gehandicapten, alleenstaanden en jezinnen met begrensd inkomen (waarin één van de auders langdurig ziek is). Voor deze kategorieën wordt de bijdrage bepaald in funktie van het inkomen. Voor nadere inlichtingen kan iedereen elke werkdag terecht op het tel. ut 21,92.07 of op het Kerkplein 25 (elke voormiddag van 8.30 tot 10 u.) men opgaan om te komen tot een aktiever vredesbeleid. «Steeds meer mensen keren zich tegen de plaatsing van kernwapens», aldus de brief, waarin ook gehandeld wordt over het kernwapenvrij maken van Dendermonde, een voor stel dat haast eensgezind door de gemeenteraad werd goed gekeurd. Vaka vindt deze be slissing een eerste stap in de goede richting. Maar ter gele genheid van het begrotingsde bat in de gemeenteraad wil Vaka de vredesproblematiek weer ter diskussie brengen: «Teoretisch is het begrotings debat een van de belangrijkste momenten in de werking van een gemeenteraad. Voor bui tenstaanders lijkt het op een cijferdans. Toch worden op dat moment fundamentele po litieke keuzes gemaakt voor de werking van het komende jaar. Vaka stelt dan ook voor om in de begroting van Dendermon de voor 1984 een budget te voorzien waardoor de stad een aktief vredesbeleid kan voe ren.» Het Vaka-voorstel luidt: 3 fr. per inwoner daarvoor in schrijven. Vermits Dender monde 42.500 inwoners telt zou dit een totaal bedrag van 127.500 fr, zijn. «Waarom nu 3 fr.? De symboliek die er achter zit is de volgende: 1 fr. om de bewapening in het Oosten aan te klagen. 1 fr. om de bewape ning in het Westen aan te kla gen en 1 fr. om in eigen stad een aktief vredesbeleid te voeren.» Vaka is in de brief trouwens de mening toegedaan dat een ak tief vredesbeleid meer veron derstelt dan het ter beschik king stellen van een lokaal, plaats inruimen voor Vaka in de stadsmededelingen, het kernwapenvrij verklaren van de gemeente. Zelfs een subsi diebeleid is naar de Vaka-me- ning niet voldoende en is geen blijk van een aktief vredesbe leid. Rest dan nog de vraag wat men met deze 127.500 fr. wenst aan te vangen. «We stel len voor dat de stad in overleg met alle organizaties die rond vrede wensen te werken, op basis van een duidelijke af spraken-nota een aktief vre desbeleid voert», aldus Vaka dat beseft dat dit moeilijke en diepgaande gesprekken veron derstelt tussen het schepenkol lege en de gemeenteraad ener zijds en dc betrokken organi zaties anderzijds. Maar men gelooft in ccn open, funda menteel en korrekt gesprek tussen de verschillende part ners. DERDE WERELD- BELEID De brief omtrent het derde wereld-beleid gaat uit van het Kernkomitee 11.11.11. Den dermonde. Nadat men zich lo vend heeft uitgesproken over de voorbije aktie, wordt erin gesteld dat men er van over tuigd is dat de gemeente een eigen specifieke rol te vervul len heeft ten aanzien van de derde wereld. «Gemeentelijk welzijn, toch een opdracht voor de gemeente, betekent een reële herverdeling naar achtergestelde, zwakkere groepen en personen toe. Hiertoe behoort ook de derde wereld. Het is een politieke verantwoordelijkheid van het gemeentebestuur als vertegen woordiger van een bepaalde gemeenschap haar houding te bepalen ten aanzien van een andere gemeenschap in de der de wereld. De gemeentewet legt op dat punt geen enkele beperking op. Derde wereld-beleid is dan ook geen luxe of een zinvol tijdverdrijf, maar een nood zaak in een streven naar een leefbare en menswaardige we reldmaatschappij», aldus de brief. Het kernkomitee 11.11.11. Dendermonde stelt dan ook voor dat de stad een aktie derde wereld-beleid voert. «We stellen voor dat Dendermonde volgend jaar een aktief derde wereld-beleid voert. Dit kan door in de be groting de nodige financiële middelen te voorzien. We ver onderstellen dat het argument van besparen zal worden aan gehaald om dit soort beleid uit de weg te gaan. Toch is dit uiteindelijk een politieke keu ze; welke prioriteiten leggen we? Ten overstaan van de mensonterende uitbuiting en ermee verband houdende ar moede moet deze keuze een voudig zijn. Konkreet stellen we voor dat de stad 0,1% van de 8% perso nenbelasting in de begroting inschrijft voor een derde we reld-beleid. Ons voorstel werd geïnspireerd door het interna tionaal streefcijfer dat 0,7% van het BNP aan de derde wereld wil spenderen In de brief is men geen voorstander van een werking via de op te richten derde wereld-raad, maar opteert men voor een afspraken-nota. «Dat veron derstelt een grondige dialoog met de organizaties die rond de derde wereld-problematiek wensen te werken», aldus de brief aan de fraktieleiders van de politieke partijen. De jongste tijd zijn er in de streek van Dendermonde en Zele reklameronselaars op pad die beweren dit te doen ten voordele van de rijkswacht. De werving gebeurt in naam van de vereniging die de naam «Veteranen van de Rijkswacht» draagt. De ronselaars gebruiken volgende metode: eerst wordt telefonisch kontakt opgenomen met de handelaars, waarin uiteengezet wordt in welk blad de reklame zal verschijnen en dat de opbrengst ten goede komt aan de rijkswacht. Later komen deze mensen dan ter plekke en bieden zich aan ofwel als lid van de rijkswacht of als plaatselijk bevelhebber. De kommandant van de Dendermondse Rijkswacht deelt mee dat de rijkswacht met deze ronselaars geen enkele binding heeft en zich dan ook duidelijk distancieei t van de hele aktie. Bovendien zijn de personen-handelaars die tegen deze ronselaars klacht wensen neer te leggen, steeds welkom in de rijkswachtkazerne te Dendermonde. Aalst. Kerst te Immer zeel. De kerststal aan de hoek Affligemdreef-Driesstraat wordt weer een pareltje, (per) Natuurlijke kerststal in Putbosstraat te Aalst Uit de vele kerststalletjes die in onze regio zowat her en der oprezen kozen we dit jaar dat uit de Immerzeelwijk. de parochie St.-Jan. Meer bepaald de landelijke, rustieke kerststal in de Putbosstraat. Op een quasi ideaal gelegen grasperk, tussen de huizen en toch ver van alle storend gewoel en verkeer, kon Herman De Pelsmaeker en een aantal helpers van dc kerststalaktie er andermaal een alleszins originele kerststal optrekken, wars van glamour en glitter doch natuurlijk tot en met. Massale boomstronken, slingerplanten en stro waren zo wat de hoofdelementen waarmede dit kunstwerkje werd opgebouwd. Geen valse romantiek. Geen eigentijdse technologie. Wél een kerststal die inderdaad op een «stal» lijkt. Met erin beelden op mensenmaat en in alledaagse kledij. Een stal alleszins de moeite waard om er eens heen te wandelen. Als U langs de Affligemdreef komt aan de Zandberg in en dan de eerste straat rechts, U beklaagt het zich alvast niet. Hamme. De ploeg Prutsken (vh) In de zaal «Dc Vier Gekroon- De rubrieken, algemene ken- praat. De deelnemers zelf, al- den» te Moerzeke had de der- nis. varia, sport, muziek en len blijkbaar in een goede de uitgave plaats van dc KWB geluid evenals spervuur wer- doen, skoorden ook heel wat Kwisavond. Het was al spoedig den met een groot entoesiasme punten. Uiteindelijk kwam duidelijk dat men het sukses door de deelnemers beant- men tot volgende uitslag: De van de eerste en de tweede woord. De kwisleiders Jo Zandstuivers wonnen voor uitgave in ruime mate zou Coen en Jo Dc Bock, bijge- Abracadurix, de I-Ioutwor- overtreffen. De ploegen waren staan door hun echtgenoten, men, de Prutskes van Ons Ver- talrijk opgekomen en ook de zorgden ervoor dat alles in maak en Robbedoes. Aalst. Kerst te Immerzeel. Met man en macht wordt er aan supporters lieten zich niet on- goede banen verliep. Het ge- (bd) (le tien kerststallen gewerkt die in de parochie worden betuigd. heel werd vlot aan elkaar ge- opgesteld, (per)

De Voorpost | 1983 | | pagina 3