Beheerraad Wase interkommunale keur! saneringsplan goed Aalst voor het eerst sinds dertig jaar uit rode cijfers Min aill Financiële verbetering van wel 16 miljoen per jaar in het vooruitzicht gesteld ABVV-Waasland wil opzeg van personeelsleden interkommunale ongedaan maken VU-Waasland pleit voor «zuivere interkommunale» De partijen en de begroting i de Vervolg van blz. 1 tuten zouden worden aange past, zó dat die 5 frank per inwoner worden verhoogd; men zal bij de interkommu nale de inspanningen bestendi gen om bepaalde bouwgrond- projekten in globo of gedeelte lijk over te dragen aan ofwel de gemeenten op wier grond gebied de projekten of het pro- jekt gelegen zijn/is ofwel een overheidsinstelling in de socia le huisvestingssektor (een bouwmaatschappij, heet dat in de volksmond). Met de op brengst daarvan wil men ver der de leningen die aan de projekten verbonden zijn af lossen, zodat de jaarlijkse in- terestlast nog eens extra ver minderd kan worden. Melsele-Gaverland Het moge onderhand duidelijk zijn dat de interkommunale haar aktiviteiten vooral in de immobiliënbranche ontplooit. De markt is ingestort, u weet dat. Toen de interkommunale, in 1979, de gronden (3 ha) en de gebouwen Meert aan de Lamstraal in Sint-Niklaas voor ruim 28 miljoen verwierf sprak men van een goeie koop. een beste belegging. Nu is de kon tekst heel anders, al maakt men zich sterk dat de ligging in hartje Sint-Niklaas, in de kli- niekenbuurt, mettertijd effekt zal sorteren. Maar goed, door de slechte omzet in de immobiliénsektor zit de interkommunale in niet zo beste papieren. Toch noemt afgevaardigde-beheerder Gus- taaf Deckers de leningen, ter dekking van de investeringen, nog schappelijk, zeker in ver gelijking tot de bedragen die andere interkommunales daar voor uittrekken. De Wase in terkommunale zit met een le ningsschuld van 90 miljoen voor huisvestingsgronden op gescheept en met nog eens 85 miljoen voor industriegron- den. Gust Deckers en de zijnen re kenen er echter op dat heel binnenkort gronden kunnen verkocht worden in Lokeren, in Verrebroek en op het indus trieterrein TTS (Temse-Tielro- de-Sint-Niklaas) men prono- stikeert dat die verkoop 12,5 miljoen frank moet opbren gen. Er is nog goed nieuws. Het huisvestingsministerie, geleid door Jacky Buchmann, heeft een architektenwedstrijd uit geschreven. Vernomen kon worden dat een in Melsele- Gaverland te realiseren pro- jekt (5 ha) een voorkeurbe handeling van het ministerie zou genieten. De Nationale Landmaatschappij moet nog haar zegen geven, de onder deze instantie ressorterende Wase Landmaatschappij wil al mee in de boot stappen. Kleinschaligheid De interkommunale die, terloops gezegd, ook inkom sten puurt uit het aanbrengen van wegmarkeringen is er nu, door de gewijzigde ekono- mische konjunktuur, toe ee- Het ABW van het gewest Sint-Niklaas ziet in de Wase interkommunale een belangrijk instrument ter bevorder ing van de ekonomische ontwikkeling en de tewerkstelling in de regio (zie de ontwikkeling van de Wase Scheldeoe- ver). Naast haar dienstverlenende taak aan de gemeenten moet de interkommunale ook, zegt gewestelijk ABW- sekretaris Julien Van Geertsom, initiatieven nemen om de tewerkstelling te bevorderen. Thans hoort zulks te gebeu ren door nieuwe projekten aan te gaan (begeleiding, herwaarderingsgebieden, stimuleren van nieuwe technolo gieën, industriële vormen van afvalverwerking). Maar zonder dat een goed uitgerust team ter beschikking staat kan dat niet, aldus het ABW. «Afdanken van personeel is dan ook uit den boze omdat dit de toekomst hypothekeert. Wie zal nog een beroep doen op de interkommunale als men geen zekerheid heeft dat de ploeg waarmee wordt gewerkt (niet) kan blijven?». Het ABW-Sint-Niklaas wijst op de verantwoordelijkheid van de gemeenten en vindt dat inzake ruimtelijke orde ning nog te veel opdrachten aan privé-studiebureaus worden toevertrouwd. Van die «privatiseringspolitiek» wil de socialistische vakbond niet weten. Als overheidsinstel ling moet het ABW volwaardig uitgebouwd worden en blijven, zegt het ABW. Volgens het ABW inspireert de CVP «de afbouw van de interkommunale». Julien Van Geertsom vindt de beslis sing van de beheerraad, om een belangrijk deel van het personeel af te danken (vijf mensen eventueel, n.v.d.r.) onverantwoord. Het ABW zal zich blijven inzetten opdat de opzeg van die personeelsleden ongedaan wordt gemaakt. 6 VVV noopt om het over een andere boeg te gooien. Als men nieu we projekten gaat aanpakken zal men niet over één nacht ijs gaan en zal men óók zo veel mogelijk kleinschalige realisa ties nastreven. Het dinsdagavond goedge keurde saneringsplan strekt er toe, de toestand op middellan ge termijn recht te trekken. Nu, volgend jaar ook, kampt men nog met akute likwidi- teitsproblemen en misschien dringen zich nog extra-maatre gelen op korte termijn op. Want het besparingseffekt op 16 17 miljoen geraamd zal pas vanaf 1985 wérken, als het plan in praktijk is ge bracht. Dank zij de saneringen kan men, bij het Gemeentekrediet wellicht, een kaskrediet aan vragen, verkrijgt men dus meer financiële armslag. Afgevaardigde-beheerder Gust Deckers wimpelde tij dens de bijeenkomst van woensdag nog enkele verwij ten af die de interkommunale vanuit Volksunie-hoek toege stuurd kreeg (zie elders op de ze pagina). «Wij wensen niét aan politiek te doen», aldus Deckers, «politiek heeft bij ons nooit een rol gespeeld. De reaktie van de VU is verwon derlijk, want we hebben in het verleden voortreffelijk met mensen als Nelly Maes en Wies Goyvaerts samenge werkt». Is de interkommunale dan zoals het ABW laat uitschijnen (zie ook een ran- dartikeltje. elders in dit blad) een CVP-burcht? Gustaaf Deckers: «Hooguit 19 van de 42 mensen die in de beheer raad zetelen zijn van CVP- st rekking». Wouter VLOEBERGH De Volksunie van het arrondissement Sint-Niklaas stelt vast «dat de katastrofale financiële situatie van de Inter kommunale niet alleen het gevolg is van de ekonomische situatie maar ook van het gevoerde beleid dat er niet in geslaagd is, de funkties van de interkommunale af te stemmen op de algemene Wase behoeften en aan te passen aan de veranderde situatie sinds de samenvoeging van de gemeenten». De VU konstateert ook «dat het beheer van de Wase interkommunale gefaald heeft in het aanpassen van haar uitgaven aan de verminderde inkomsten en de afgeslankte taken. Zij heeft tot op heden geen konkreet voorstel gedaan om aan de toestand te verhelpen». De Volksunie meent dan ook dat de huidige beheersvorm moet worden herzien en de beheerders afgekeurd dienen te worden. De VU-Waasland stelt vast dat «de CVP, die er steeds voor gezorgd heeft in alle organen van de interkommunale de volstrekte meerderheid te hebben, nu ook haar verant woordelijkheid niet kan afwentelen». De VU meent dat het gewicht van de partijen in de interkommunale evenre dig moet zijn met hun aanwezigheid in de Wase gemeen teraden. De VU is niet blind voor de verdiensten van de interkommunale in het verleden als het erop aankwam de Wase solidariteit tot uitdrukking te brengen. Zij meent echter «dat de samenwerking van de gemeenten het best zou gebeuren in één zuivere interkommunale, waarin de mening van de gemeenten in elk van de organen doorslag gevend is». In het licht van de aktuele situatie is het voor de VU- Waasland uitgesloten dat door de interkommunale nieuwe lasten opgelegd worden aan de gemeenten, noch onder de vorm van werkingskosten, noch onder de vorm van opvragen van kapitalen. Het ontslag van de Wase inter kommunale wordt door de Volksunie van het Waasland geëist. ir aanleii praakmo pers sam mene lei iviteiten ïme. Vt 18 uur rk Eyski Minister [de CVP ling Han door de leden cge De dat Ma: en overb d is hij Vervolg van blz. 1 Ons systeem is duidelijk voor bijgestreefd en verwerking via de komputer wordt een must. Ook te Aalst werd er dit jaar op dit vlak vooruitgang ge boekt wat de inschakeling zou betekenen van een begrotings- cn patrimoniale boekhouding volledig geïntegreerd geba seerd op 2 interaktieve boek houdingsplannen en informati- ca-boekhouding. Verantwoor delijkheden door ieder op de eigen plaats te dragen wordt daarin geimpliceerd. Begrotingsevenwicht blijft een must waaraan management technieken niet vreemd mogen zijn. Een «wild cat»-periode de baas worden vraagt planning, vakkennis en een op elkaar ingespeeld team. Dan wordt de «wild cat» wellicht een «cash cow», een melkkoe. Beleidslijnen Wat betreft de uitgaven wordt 15,5 miljoen voorzien voor be vorderingen en eventuele aan wervingen gekoppeld aan af vloeiingen in de personeelssek- tor. Verhoogd met de «reflexie over 5 jaar plus indexering» wordt dat ca 80 miljoen Wat betreft de werkingskosten werden die verhoogd om D.A.C.-personeel middelen te geven om hun taak te volbren gen. Anderzijds werd de laat ste jaren bezuinigd ten nadele van het onderhoud. Zorgenkind blijft het OCMW met dit jaar 60 miljoen De totale schuld liep van 3 maart '83 met 2,168 miljard terug met 106 miljoen of 4,91% tot 2,061 miljard. Wat betreft de ontvangsten zullen belastingen worden on derzocht naar vorm, inhoud en efficiëntie met het oog op ver eenvoudiging. Belangrijk zijn daarbij voor de verdeling van het gemeentefonds dat Aalst een centnimfunktie heeft en fiskaal-arm is. De buitengewone begroting wordt van 284 miljoen herleid tot 140 miljoen waarin nog de naweeën van de schade Gailly (kult. centrum in Molenstraat) en de sluiting van dossier Ten Berg soms goed voor 8 mil joen. Géén leningen zullen in 1984 worden aangegaan zolang nog buitengewone middelen aanwezig zijn. De buitengewo ne begroting zal ieder jaar op basis van prioriteiten bepaald worden op een gemiddeld re delijk cijfer dat de 150 miljoen niet mag overschrijden. Schepen Bogaert wil deze be groting een «nieuwe stijl» aan nemen van «diep doordachte samenwerking». Het is dertig jaar geleden dat Aalst nog een begroting zonder rode cijfers indiende. Zulks impliceert uit eraard ook een mentaliteitsve randering. Kerstwens: Elkaar minder gaan liaten Kerstman van dienst Michel De Gols. in vol ornaat met alles derop en deraan, had blijkbaar eerder kortstondige vreedzame invloed op de ge moederen van onze vroede va deren en moederen De zitting was door burge meester Raymond Uyttersprot nog maar pas geopend of een aantal negatieve registers wer den dadelijk opengetrokken. SP-fraktielefder Edgard Hoog- huys noemde de gemeente raadszitting van verleden vrij dag gewoon slecht. De slechte leiding was de oorzaak van een lamentabel vertoon. De macht werd er gewoon gedemon streerd en alleen de zweep ont brak. Hooghuys vraagt zich af wat schepen De Maght door haar nukkig optreden eigenlijk wilde bewijzen. Met kersmis en eindejaarsfees ten worden via cliché's de tra ditionele wensen uitgewisseld. Met ontzetting moeten we vaststellen dat zowel in de Derde Wereld als in de eigen omgeving dat mensen er min der in slagen elkaar lief te hebben dan zouden we moeten gaan wensen dat ze elkaar min der zouden haten. Aldus raadslid Hooghuys. VU-fraktieleider Jan Caudron stelt dat De Maght een voor beeld gaf van machtsmisbruik en -wellicht en hoopt dat 1984 haar wat meer zin voor demo- kratie moge brengen Men neemt me duidelijk kwalijk dat ik er voor zorgde dat alles ordentelijk verliep, repliceer de schepen De Maght. 't Is soms moeilijk bescheiden te blijven, neuriet daarop E. Hooghuys. Namens de meer- derheidsfrakties wenst de bur gemeester dan allen het beste t.g.v. de jaarwisseling en be dankt voor het betoond mede leven bij het afsterven van zijn moeder. «Hof ter Leeuwergem»: Over and Out Bij de bespreking van de be groting van de Regie voor grond- en bouwbeleid had schepen André Doorns het over de beperking qua aktivi teiten. Het projekt «Hof ter Leeuwergem» voor woning bouw vervalt en kredieten voor uitbreiding van industrie terrein «Wijngaardveld» wor den tot een minimum beperkt. De huidige ekonomische toe stand en de verplichting geen eigendom bezitten en bouwen binnen de 5 jaar schrikken kandidaatkopers duidelijk af. De personeelsbezetting van de Regie werd dan ook ingekrom pen danks het feit dat de Regie opgeschept zit met de zware financiële lasten voor aflossing van de leningen betreffende erelonen van ontwerpers van sociale woningen «Hof ter Leeuwergem» kon de begro ting toch sluitend worden inge diend. Raadslid Willy Van Mossevel- de (VU) stelt dat met deze verklaring HET paradepaardje van de schepen van Huisves ting van de laatste jaren ver dwijnt Het startte reeds in 1964 toen het toenmalig bestuur in «De Biolley» 17 ha grond onteigen de en in 1967 de eerste aanko pen begonnen. Zowat 31 mil joen werden uitgegeven om bepaalde politici toe te laten weligtiercnde en winstgevende sociale woningbouw verder te zetten. Maar bij het afsluiten van de laatste aankoop in 1974 stortte de markt in elkaar. Bouwmmaatschappijen rea geerden negatief en men zou het dan zelf doen. Op het gedeelte «De Cluysse» werden dan op 4,5 ha 100 wo ningen gepland via een lea singsysteem doch door interne ruzies tussen architekten en kommissies raakte gans «De Cluyse» in de kluis. In 1979 terug grootse plannen op «Hof ter Leeuwergem» waar 105 woningen zouden komen te verkopen aan 2,7 miljoen. Te optimistisch geraamd want uiteindelijk kostten ze 2,8 tot 3,2 miljoen. Kopers bleven weg en de 105 woningen wer den in twee fasen gesplitst: fase 1 met 51 en fase 2 met 54 woningen. In 1981 werd fase 1 dan nogmaals gehalveerd in twee fasen: fase 1 met 27 en fase 2 met niets. Zelfs cham pagne werd er op verwed dat vóór de verkiezingen de eerste steen zou zijn gelegd. Niets te zien daarvan. Wel van de ere lonen. 20 jaar is lang om niets te bekomen. En nu grond ver kopen is niet het gepaste moment. Schepen André Doorns zegt dat de totale kosten voor De Cluy se, Hof ter Leeuwergem en het niet-realiseerbaar 81 miljoen bedragen. Vermits er te Aalst voldoende sociale woning bouw is opteert het bestuur om niet te bouwen. Voorlopig al thans. Om intresten te deleen werd dan 9 miljoen voorzien. Raadslid Roger D'Hondt (SP) is verbaasd dat het projekt «Hof ter Le euwergcm» werd afgevoerd nadat er jarenlang werd voor geijverd. Zulks al hoewel volgens de laatste prognoses in de bouwnijver heid een lichte relance is waar te nemen. De wegeninfra- struktuur voor de wijk is noch tans reeds voltooid en 100% via de Brunfaut betaald. De Regie draait door het delgen van de intresten op terwijl in komsten van verkoop (9 mil joen) naar de stad zouden gaan. Een onderneming van een valabel beleidsinstrument. De hoge kostprijs van de voor ziene woningen spruit voort uit de hoge leningslast als gevolg van het blijven talmen om dit projekt te realiseren. Roger D'Hondt vraagt zich verder af waarom de Regie niet werd ingeschakeld in het kader van stads- en dorpsher waardering alhoewel de begro ting van de stad verkopen van eigendommen voorziet voor 35,4 miljoen. De Regie zou er alleszins een prijzenbeheerscn- de rol kunnen spelen om de immobiliënsektor in deze her waarderingsgebieden niet de vrije hand te laten. Wat het sociaal karakter van de opera tie zou ondergraven. Raadslid Marcel I^orie (PVV) feliciteert de schepen omdat hij de knoop heeft doorgehakt wat de enig haalbare oplossing is. Te Hofstade worden aan lage prijs 67 bouwgronden te koop geboden doch slechts de helft raakt verkocht.De wet Brunfaut mag u voor volgend jaar vergeten, repliceert spre ker op Roger D'Hondt De optie was verkeerd. Reeds 6 jaar terug had men moeten verkopen, zegt Van Mosse- velde. Gracienne Van Nieuwenborgh (SP) vraagt of het noodzake lijk was bij de toelichting tot de begroting te spreken van «opgeschept zitten». André Doorns wijst terecht dat niet de Regie eigenaar is van Hof ter Leeuwergem doch wel de stad en dat het hele kollege verantwoordelijk is voor de beslissing af te haken. Schepen De Maght, in vorig bestuur ook met grondbeleid en huis vesting belast, stelt dat ook in vorig bestuur alles kollegiaal werd beslist en dat de projek ten slechts bij Huisvesting bin nenkwamen als de huizen ge bouwd zouden zijn. Eddie Monsier (SP) spreekt zich liever niet lichtzinnig uit over het niet-rcaliseren van dit projekt. De tijden zijn moei lijk om zich als jong gezin een woning aan te schaffen. Toch vraagt hij zich af of er geen alternatief bestaat. Of een fa sering? Schepen Doorns zegt dat het hier slechts om een gedeelte van gronden en we gen gaat. Een aantal loten aan de weg gelegen kunnen wor den verkocht. Daarom niet al lemaal tegelijk. Latere bouw is nog niet definitief onmogelijk. Bij de stemming onthouden zich SP en VU terwijl CVP, PVV en onafhankelijke Die- rich de begroting goedkeuren. Eindejaarspremie 1983 wordt uitgekeerd in '84 Bij de bespreking, punt voor punt. van de stadsbegroting 1984 komt raadslid Gracienne Van Nieuwenborgh terug op de uitbetaling van de eindejaar spremie Ze verheugt er zich op verzekering van de uitbeta ling te hebben gekregen doch de manier waarop blijft ze als dubieus ervaren. Schepen Robert De Pauw zeg de haar dat de eindejaarspre mie '83 m februari '84 zou worden uitbetaald, die van '84 in '85 en die van '85 óók in '85. Om te voorkomen dat men in '85 zou gekonfronteerd wor den met een extra-uitgave dringt raadslid Van Nieuwen borgh er andermaal op aan de eindejaarspremie 1983 nu reeds uit te betalen. Er is nu reeds een boni en dat zal steeds groeien, zegt ze. Dit zou perfekt mogelijk zijn. Ofwel vraagt men de minister van Binnenlandse aangelegen heden minder personeelskre dieten te schrappen in de door hem nog goed te keuren begro tingswijziging ofwel vraagt men aan de bestendige deputa tie toelating de personeelskre dieten '83 te mogen overschrij den met het bedrag van de eindejaarspremie. Alleen de deputatie moet inderdaad de rekening goedkeuren dus kan die haar toestemming geven. Dan zou de eindejaarspremie nog met de wedde van januari kunnen worden uitbetaald. Het geld is voorradig daar de beloofde 33 miljoen er reeds is. Het stadspersoneel zou al dus uit de onzekerheid zijn. SP: Liever belastingsvermin dering Woordvoerder Edgard Hoog huys zegt dat de SP de begro ting zal afkeuren omdat het boni vooral gerealiseerd werd door zware belastingdruk in weerwil van aanmaning van de toeziende overheid. Aalst behoort tot de duurste gemeenten van het Vlaamse Gewest waar het op de 7* plaats van de 308 gemeenten staat. Van baby tot ouderling betaalt men te Aalst aan de stad per inwoner 11.240 fr. aan rechtstreekse belastingen per jaar. Hooghuys noemt zulks ondraaglijk en stelt er bij vast dat besparingsakties worden afgezwakt. Het manna dat door de staat in de stadskas werd gestopt zal niet gebruikt worden zoals voorgeschreven om de belastingdruk te milde ren doch wel om het aureool van schepenen te sieren. Men had nochtans met gerust gemoed ofwel de onroerende voorheffing met 200 opcentie men ofwel de personenbelas ting met 1% kunnen laten zak ken. Niet alleen omdat de re kening 1983 gunstiger zal uit vallen dan vermoed maar vooral omdat de toelagen uit hulp- en andere fondsen in 1984 zullen blijven toevloeien. Bij de bespreking van de be grotingswijziging 1983 heeft Hooghuys voorspeld dat de toestand van de stad in 1984 gezond zou zijn Die is nu inderdaad niet alleen gezond doch zelfs welstellend. Hij vraagt zich dan ook af waarom de belastingdruk niet wordt gemilderd. Met de SP in het bestuur zou zulks prioriteir hebben gestaan Felicitaties konden er dan ook niet af. Tenzij dan voor het personeel. VU: Beleid komt negatief over Fraktieleider Jan Caudron zegt eveneens dat deze begro ting niettegenstaande een ruim overschot geen applaus ver dient. Omdat het gebeurt op de rug van de bevolking. 923 miljoen belastingen wegen zwaar door en betekenen een vermeerdering van 3409 fr. per hoofd t.o.v. 1982. Niet te ver wonderen dat steeds meer mensen Aalst verlaten. De schuld nam af maar blijft alleszins aanzienlijk (505 mil joen). Qua ontvangsten krim pen van '77 tot '84 de verde lingsfondsen in met 29,65 en zwellen de belastingen aan met 46,70%. De gunstige uitslag van de be groting stoelt op geschenken: 19.7 miljoen uit het bijkomend hulpfonds, een slordige 32 mil joen uitzonderlijke toelage en er is nog een cadeau van 20 miljoen uit het hulpfonds te verwachten. De wcrkingstoelagc van het OCMW noemt spreker ondcr- raamd (60 miljoen) en ook de geraamde personeelskosten (21 miljoen) zal niet uitvoer baar blijken. Achteraf zal spreker andermaal gelijk krij gen, zegt hij. Voor ontwikke lingssamenwerking werd 50.000 fr. ingeschreven. Ver heugend is wel de beslissing een stuurgroep voor perma nente werking op te zetten. Ook het adviserend koördina- tiekomitce, pas opgericht, is goed nieuws. Gehoopt wordt dat er werk van wordt gemaakt en dat is het punt in januari e.k. aan de dagorde zal staan. Wat betreft de 2% inlevering op de wedde van burgemeester en schepenen, initiatief ons door het kollege na een indis- kretie afgesnoept, is er nu na een omzendbrief geen bezwaar meer zulks te doen. Van deze dan toch eerder symbolische inlevering is echter in de be groting geen spoor te beken nen. Caudron dient dan zijn vroeger amendement op dit stuk terug in. Voor werken voor derden werd 14.5 miljoen minder ontvangen dan uitgege ven. Daarop zal in 't vervolg nauwer worden toegekeken. Dat had U reeds vroeger moe ten doen, gooit de burgemees ter er tussen. Spreker pleit ver der voor een degelijk beheer van het ziekenhuislabo waar verliezen in plaats van winsten kwamen Wanneer Caudron hierop dan verder ingaat komt de heibel waarvan elders in dit blad sprake. «Een arrogante en autoritaire waarnemende burgemeester die zich Miss Thatcher waande liet op 16 dezer mijn interpellaties met doorgaan», zegt Caudron. De VU-fraktie protesteert daarte gen dan ook heftig en zal klacht indienen bij de gouver- Hct geschorste diensthoofd in het labo terug in dienst nemen zou door de VU als een grove provokatie worden aangezien. PVV: via definitieve verbete ring naar belastingsverlaging Fraktieleider Oscar Redant zet de feiten op een rijtje. Eind 1982 was er nog een tekort van 300 miljoen. De saneringsle ning kwam met de eraan ver bonden voorwaarde dat de be groting 1983 in orde moest zijn. Er werd teruggeschroefd en bespaard. Enig alternatief bleken belastingsverhogingen te zijn. Om het even wie aan het bestuur zou zijn zou zulks moeten doen. Het begrotingsoverschot stoelt verder op uitzonderlijke toela gen reeds eerder vernoemd. Dat het bestuur niettegen staande het boni nog niet voor belastingverlaging opteerde steunt op het feit dat het over schot niet struktureel is doch te wijten aan uitzonderlijke toe lagen. Verder zijn er alleszins reserves nodig Herschikking van belastingen kan er wel ko men zo de Staat doorgaat met het toekennen van uitzonder lijke toelagen en de begroting qua struktuur verbeteren. Niet omdat een of andere fraktic zulks vroeg. Gewoon omdat het dan haalbaar zou zijn. Investeringen beperken tot noodzakelijke werken en aan kopen blijft noodzakelijk. Stij ging van personeelsuitgaven heeft te maken met naast in dexatie normale bevorderin gen en noodzakelijke aanwer vingen bij brandweer en politie Wat betreft het tewerkstellen van werklozen wijst spreker er op dat, op enkele afvloeiingen na, het vroegere aantal perso neelsleden behouden blijft en dat niemand op grond van par tij- of lidmaatschapskaart aan de deur werd gezet. In deze periode alleszins een felicitatie waard. Via het invoeren van een vierdaagse werkweek moeten tewerkgestelde werk lozen nu ook niet meer om beurt maanden gaan stem pelen. De financiële moeilijkheden worden door uitzonderlijke staatstoelagen tijdelijk opge vangen. De gunstige ombui ging in de struktuur van de uitgaven betekent alvast een eerste stap naar definitieve ver betering die hopelijk kan lei den naar belastingverlaging. CVP: krachtig «halt» was broodnodig Fraktieleider Ghisleen Willems toont zich verheugd dat de schepen teruggrijpt naar de be leidsnota waarin geopteerd werd voor «een sluitende be groting in een open beleid». Wat een sobere politiek inzake bestedingen en een noodge dwongen bijkomend beroep op de belastingbetaler impli ceert. In feite gaat iedereen met deze «gezondmaking» ak koord, zegt spreker Reeds 20 jaar hoort Willems in de gemeenteraad klagen over de moeilijke financiële toe stand. Men troostte zich met de gedachte dat Aalst een cen trumstad was die dienst ver leende aan de ganse streek. In de laatste jaren van Klein- Aalst sprak men over de «be rooide toestand van de stads kas» als een modewoord. Met de fusie verhoogde in 5 jaar de schuld met 1 miljard. Een krachtig halt diende te worden toegeroepen. Teruggekeerd werd naar financiële ortho doxie. Er is koördinatic. De personeelspolitiek loopt niet meer los. Er komt een gevoel van veiligheid omdat de bevol king voelt dat het bestuur zijn grenzen kent Er moet niet meer gerild worden als gedacht wordt aan een nieuw zwem bad, een kultureel centrum of een nieuw hospitaal. Toch is er geen reden tot overmoed. Raadslid Willems verheugt er zich over dat kredieten worden voorbehouden voor onder houd van hel stadspatrimo- nium en hoopt dat geen bud gettaire verrassingen komen uit het OCMW. Hij heeft wel een vraag: «Waarom de bui tengewone begroting plafoi ren op 150 miljoen». Hij gi er wel mee akkoord vraagt zich af hoe men aan getal komt. Mw. Dierick: Liefst géén tw» de maal Onafhankelijk zetelend raad lid Anny Dierick stelt dat <j bevolking via de operatie bis-l touri een ernstige aderlating onderging. Zij raadt de s pen-chirurg dan ook aan zulB»m„ niet te herhalen. Wellicht zoo de operatie wel lukken doek zou de patiënt er het leven bij inschieten. Tegelijkertijd protesteert tegen het niet bespreken de OCMW-problematiek in dr gemeenteraad Dat ze niet sa men met de VU-fraktie de zaal» verliet wijt ze aan het feit da: 'ra ze nog nooit bij Jan Caudrt enig gehoor heeft gevonden. komster rkiczingt Repliek van schepen Bogaert «De Tegen Hooghuys zegt schepa tij. die s Bogaert: «Moest U hier naas mij zitten dan waart ge zek« akkoord». Hij toonde zich v der verheugd geen enkele m Q A| gatieve klok te hebben gl hoord en herinnerde eraan tijdens voorgaand bestuur schuld met liefst een miljard steeg. i is bes Nu wordt geremd iperk Alvorens de belastingen te vet ^on, lagen is nog veel recht te zei hh ten. stelt spreker - Om wat raadslid Caudron zeg 11 de wil hij antwoorden in dier»Land aanwezigheid. Hij vindt dt rscheidi handelswijze onwaardig voot tuw een parlementair. ndacht wegingi De meerderheidsfrakties 'mm den bedankt voor hun analyse Ook met mw Diei-, kan hij een eind de weg opn B,n in 't vervolg wil hij het nkt pschc- meer met medische termajrtoonstt doch in het financieel vakjar gon zeggen. :Ministei :n won nfronte de dossii oei, de t ;s.*2 rvederc i tuiste Dient v« M.'.iki-! e Aren untie tatie (B tal te A pie gele Bd met 'uur 111 k Hamme. Familiekwis in de rijksscholen. De jury hield alles keurig hij (vh) Hamme. De jury met voorzitter Jozef Coen was streng, zoals het hoort. vh)

De Voorpost | 1983 | | pagina 4