Gemeentelijke Jongensschool van Oudegem vierde Kerstmis Met «Flanders' Printing» herleeft Dirk Martens in Aalst VQtie 61 Zuur Waasland: betoging in Kieldrecht De Voorpost VRIJDAfi 30 DECEMBER 1983 38' JMR8ANR NR. 51 - 32 F De direktie, de redactie -enjde medewerkers van «De Voorpost» wensen alle lezers en adverteerders een vreugdevol en voorspoedig 1984 voor 'ergeli liet. ens neem zichzi plaats n en in ze :er je orter ag je n eni intwoi te uite it. Ma .ebbek ■ekenii van aling neutra :ven van en sti bv. i ndero Twintig bewogen jaren in wat je «de politieke industrie» noemen kan heeft Maurits Coppieters, onverdacht flamingant uit Nieuwkerken, er opzitten, 't Volstaat voor hem. Al een poos was bekend dat hy helemaal uit de politiek wou en zou weggaan. De landelijke, de Europese arena had hij al vaarwel gezegd. Vorige week legde hij er ook in de Sint- Niklase gemeenteraad het bijltje by neer. Gul, warm hebben ze hem gehuldigd, de kollega's, de vrienden en opponenten uit politiek Sint-Niklaas. Liberaal René D'Haeyer, socialist Hunfred Schoeters, kristende- mokraat Ward Vergauwen en vanzelfsprekend burge meester (en jeugdmakker van Coppieters) Paul De Vidts hielden toespraken en de VU-mandataris kreeg een stede lijk ereplaket. De in Nieuwkerken residerende historikus- advokaat wordt in de raad opgevolgd door de al even joviale Sinaaise middenstandsvertegenwoordiger Arthur Baeckelandt, Coppieters weg uit de politiek, aktief nog in de rand als voorzitter van het Nationaal Centrum voor Ontwikke lingssamenwerking (NCOS) en als lid van Pax Christi- Vlaanderen. Ik blik terug op een karrière. Geschiedenis, rechten, scouts Maurits Pieter Antoon Coppieters Sint-Niklaas, 14 mei 1920) was de jongste van zeven kinderen (vier broers en twee zussen plus hemzelf maakt zeven) in het gezin Romain Coppieters (Lokeren)-Maria Pannekoeke (Waas munster). Hij studeerde bij de Broeders Hiëronymieten en aan het Sint-Jozef-Klein-Seminarie in Sint-Niklaas. In 1942 werd hij licentiaat geschiedenis aan de Gentse rijksuniversiteit. Via de Centrale Examenkommissie ver wierf hij in 1970 het doktoraat in de rechten, deed drie jaar stage als advokaat, maar oefende dat beroep nooit uit. Veel aktiviteit ontplooide hij in de scoutsbeweging, op plaatselijk vlak trouwens in gezelschap van Paul De Vidts. Coppieters werd in '48 verbondskommissaris van het WKS, in 1956 voorzitter van «bat scoutsverbond (ter opvolging van Maurits Van Haegendoren); hij bleef het WKS tot in 1965 leiden. Vervolg op blz. 4 Progressiviteit, pluralisme, Vlaamse beginselvast heid. VU-voorman Maurits Coppieters verlaat de politieke arena, maar laat de idealen natuurlijk niét varen (arch) Het is niet de eerste keer dat de leerlingen, de leraren en Bestendige groei Ouderverenigingen, weet van de ouders van de gemeentelijke jongensschool van Oude- Het ouderkomitee van de ge- aanpakken. Liefst 45 gezinnen gem elkaar rendez-vous geven voor een of ander feest, meentelijke jongensschool van lieten zich bij de jongste cam- Verwonderlijk is dat nu eenmaal niet, want in Oudegem Oudegem bestaat al een tijdje, pagne inschrijven en werden en in deze school meer in het biezonder bestaat er een Men schreef 1976 toen onder lid. Maar even belangrijk is dat uitstekende wisselwerking tussen deze verschillende 'mpiüs van de toenmalige sche- de Oudegemse Jongensschool groepen. Pen van onderwijs van Oude- er sedert september een klas Het jaarlijks kerstteest waarop de leerlingen hun ouders en grootouders uitnodigen en hen blij maken met enkele toneel tjes, is daar bievoorbeeld een prima voorbeeld van. Van groot tot klein, van jong tot oud, ze zijn dan allemaal pre- sent in de prachtig vernieuwde parochiezaal van Oudegem. Ook pastoor Gorre was pre sent, maar die ruimde wijselijk de plaats toen er bezoek van de Kerstman werd gemeld. Die viel met zijn knalrood pak je en zijn prachtige witte baard en zijn luid klinkende bel meer op dan de tevreden glimla chende dorpsherder. Mevrouw Nicole Leroi, die nu het ouderkomitee met vaardi ge en waardige hand leidt, was overgelukkig zoveel belang stellenden te mogen verwelko men en stelde voor het geduld niet al te lang op de proef te stellen. Het programma was immers meer dan uitgebreid. Toch vroeg ze speciale aan dacht voor de leerkrachten van de school die weer heel wat tijd en inzet hebben veil gehad om dit kerstfeest te laten uit groeien tot een echt feest. Dankbaarheid ook jegens de kinderen en ten overstaan van de leden van het ouderkomitee en uiteraard ook ten opzichte van de ouders om het geschon ken vertrouwen. In het mooi versierde paro chiezaaltje werd dan het jonge volkje op het toneel losgela ten. Via een kerstman die alles aan elkaar praatte was het hele gebeuren makkelijk om vol gen. Eerst de jongens van het eerste leerjaar die als huppe lende paardjes eigenlijk meer als veulens het po dium bestormden en zorgden voor een prima inzet met een schitterende dans. Zij werden Dendermonde. Kerstfeest gemeentelijke jongensschool. Het jonge volkje was moeilijk in te tomen (v) Dendermonde. Kerstfeest van de gemeentelijke jongensschool. Ouders en grootouders waren present (v) Irootse kulturele manifestaties te Aalst dragen vaak het signatuur «Dirk Martenskomi- Zo bvb de Dirk Martensherdenking (uiteraard) en de viering 500 jaar .-Martinuskerk. ëtnspireerd door het sukses van Flanders' Technology links en rechts verrijzen nog ..idere realisaties die op deze klinkende naam inspelen werd door het Dirk u(|lartenskomitee i.s.m. het stadsbestuur Aalst het plan opgevat van «Flanders' Prin- ng». In de Dirk Martensstede eens de idee gelanceerd een quasi vanzelfsprekende anifestatie. tn kongres voor de grafische nijverheid van 11 tot 18 mei 1984 in de Keizerlyke Stede, iet zoals aanvankelijk gedacht een vakbeurs aan vakbeurzen zou er momenteel geen >od zijn maar wel een tentoonstelling waarop de hedendaagse mogelykheden in de afische sektor, ook de allernieuwste, geprojekteerd worden tegen die van de 19de en tgin 20ste eeuw. 'uwste technologieën drukker in de Nederlanden tt ligt in de bedoeling met waardig. manifestatie inzonder- id de nieuwe technologieën Rccds respons demonstreren inzake infor- Qua respons kunnen de orga- >lg< rul o.m. die van de «schildpadak- tie», van de aktie «Waar Vla mingen thuis zijn» en van de N.M.B.S. Bij de BRT-tv reali seerde hij bovendien reeds tekstverwerking, nisatoren na een eerste aan- heel wat dekors. ikwerk tot en met.de jong- schrijven reeds positieve resul- In het logo de slogan «Flan- zogeheten spuwdruk en de taten boeken. Reeds 17 firma's ders' Printing», cht die de elcktronika ook meldden zich quasi spontaan «Flanders'» dan als dimensie deze bedrijfstak heeft geno- aan en van bezochte firma's van de DIRV, de Derde Indus- «n met verbeterde kwaliteit reageerde reeds de helft in af- triële Revolutie en «Printing» verhoogde produktie als ge- firmatieve zin. vervat de mede-evolutie van 'jen Tentoonstellingen en vakbeurs de druktechnieken met de ikkers en vele ambachtelij- 1973, georganiseerd ter gele- technologische vooruitgang. ondernemers in deze sektor genheid van de viering rond innen er degelijk en informa- Dirk Martens' eerste uitgave Dualiteit en kennis opdoen over de 500 jaar terug, kenden even- Het logo bestaat uit een oude van financieel en cens een grote publieke bc- drukletter «A» en een elektro- langstelling en kwamen uit- nisch scherm wat steeds de voerig aan bod in pers, radio dualiteit oud-nieuw bena- en televisie. drukt. Voor Dirk Martenskomitee en De houten letter tegenover het tlitiviteit en zelfs hun overle- stadsbestuur alvast een uitda- elektronisch scherm. Het zet- de toekomst hiervan ®,n® om tien |aar 'ater vanuit ten met de hand tegenover het een andere invalshoek een werken op een scherm. Het substantiële bijdrage te leve- gr0ot tegenover het eerder ren tot het algemeen vernieu- k|ein volume. Maar alleszins in wingsproces waarbinnen de e|kaar vervat. De erin voorko- grafische wereld zich vandaag mende hoofdletter «A» ener- beweegt. Voor het stadsbe- zjjds dan als eerste letter van stuur wordt het, gezien de be- het alfabet en anderzijds als narde financiën, hopelijk een injtiaal voor «Aalst». Het Iet- hangen aarom toont Flanders' Tech- Jlogy in eerste instantie de jai P'SC'1C kreaties van de tech- 'logische realiteit van van- •is ci iag met toestellen die inspe el n op de nood aan vernieu- t| ing. Die daarenboven ge- tonisch haalbare mogelijk- den die vandaag de dag in n branche op de markt zijn. grote maten kan hun kom- jjnifksvriendelijk zijn en het nul-operatic niettegenstaande tertype «A» is een Egyptienne «lurrcntievcrmocen bewa- dc. ,reeds toegekende «aaWlb- - - sidie voor deze manifestatie onontbeerlijk. ijj Mikurrcntievcrmogcn bewa- Si. Klein maar krachtig mate- ial dat ter plekke aanschou- tlijk wordt gedemonstreerd i een oppervlakte van zowat Met de ondersteuning van de 00 mJ. Bold. Bewust werd voor een niet modieuze letter geopteerd daar de technieken van giste ren, alhoewel nu door eigen tijdse elementen vervangen, toch als basis voor de druk- Vlaamse Deelregering en aan- |d |j vele drukkers leeft de vaste sluitend bij Flanders' Techno.- kunst gelden. H il om oordeelkundig in ge- logy wil Flanders' Printing in kcialiseerdc technieken te deze moeilijke ekonomiïche ^«8'"™™ Fl»"d"s ''""""B C| ivesteren. Anderen over- periode de oude Vlaamse on- Flanders' Printing wil als ten- ii? hreden reeds de drempel van derncmingsdinamiek doen toonstelling de verschillende technologische vernieuwing heropbloeien. Ook tot buiten technieken van drukken, infor- L de eigen grenzen. matieverwerking en nieuws- verspreiding tonen. Zowel in Logo Flanders' Printing het verleden als ten huidigen Jan Van der Straeten is met dage. het ontwerpen van ecn logo als Vrijdag 11 mei: Akademische :t verlengde, van een voor blikvanger alleszins niet aan zitting in stadsfeestzaal en ope- re «1st bij uitstek historische ak- zijn proefstuk. Hij tekende er ning van Flanders' Printing in titeit Dirk Martens, de eerste inderdaad reeds een dertigtal de Keizcrshallen door minister «t het verlangen de rcsulta- n ervan aan het bedrijfsleven oor te stellen. oor beide groepen wil Flan- Printing de motor zijn ii Gaston Geens. Zaterdag 12 tot en met vrijdag 18 mei: Tentoonstelling door lopend geopend van 10 tot 18 Ook de Dienst Toerisme (bel fort) en het stedelijk museum (St.-Martensplein) doorlopend toegankelijk tijdens dezelfde uren. Zaterdag 12 mei: Topdag voor Aalsterse Middenstand met talrijke kulturele en folkloristi sche evenementen. Woensdag 16 mei: Slotdag van het Seminarie voor het Aal- sters bedrijfsleven onder de ti tel «Oprichting en beheer van een K.M.O.». Seminarie geor ganiseerd door de Ekonomi- sche Dienst van de stad i.s.m. de Belgische Vereniging der Banken en de Handelskamer Aalst en Gewest. Donderdag 17 mei: Kongres van de Grafische Nijverheid in de stadsfeestzaal i.s.m. het Hoger Instituut voor Grafisch Onderwijs te Gent. Donderdag 17 mei te 20 u.: Lustrumkonsert in de stads feestzaal georganiseerd door het Dirk Martenskomitee. Vrijdag 18 mei: Sluiting van Flanders' Printing. Ontvangst van exposanten en medewerkers door het stads bestuur. Scholen en Flanders' Printing Basisscholen Alle basisscholen van Groot- Aalst werden aangeschreven met de bedoeling hen te be trekken in deze cdukatieve manifestatie. Van vrijdag 4 tot en met vrij dag 18 mei vindt inderdaad een begeleidende tentoonstelling plaats in het Belfort m.m.v. het stadsbestuur. Scholen kunnen er aan deelne men op twee wijzen: een speurtocht naar oude Aalsterse drukwerken, indivi dueel of klassikaal, O.m. uit kranten, tijdschriften, boeken, doopkaartjes, kommunie- en doodsprentjes, huwelijksaan kondigingen, rouwbrieven, feestspijskaarten, reklamefol- ders, briefhoofden, nieuw jaarskaarten. Op voorwaarde dat ze op 1,01.84 50 jaar oud zijn. Drukwerk aan te bieden in mappen of op platen met folie tegen beschadiging beveiligd. Alles wordt na de tentoonstel ling terugbezorgd. Individuele of klassieke twee-dimensionele grafische werkjes in zelfgekozen tech nieken rond het thema «Aalst gezien door kinderen». Aan te bieden uiterlijk op 13 april op het Archief, Vrijheid straat 65, 2de verdieping, tij dens de kantooruren. Bekroonde werkjes worden tentoongesteld en beloond met passende prijzen. Uitreiking ervan door schepen Chris Borms op vrijdag 4 mei te 18 u. Secundair Onderwijs 2.000 scholen werden aange schreven en hen werden twee programma's voorgesteld. Dagprogramma: Aankomst op parking Keizcrs hallen, Nieuwbeekstraat, te 9.30 u. Geleide wandeling naar Oud-Schepenhuis met bezoek aan de tentoonstelling oud Aalsters drukwerk en een overzicht van Aalsterse druk kersfamilies van vóór 50 jaar. Verdere wandeling naar Land huis St.-Martinuskerk, Oud- Hospitaal en oude stadskern. Eetgelegenheid te 12u in stads centrum. Nadien bezoek aan Flanders' Printing in de Keizershallen. Uitwerken van de rally en for mulieren te droppen in bus bij de toegang van Flanders' Prin ting. Halve-dagprogramma: 9.30 of 13.30 u.: aankomst op de parking. Geleide wandeling of vrij be zoek aan Flanders' Printing. In te schrijven op het Stads archief (tel. 053/21.09.66). Toegangsprijs voor Flanders' Printing en oud-schepenhuis: 20 fr. per persoon. Geleid bezoek: dagprogram ma: 900 fr per groep (maximum 30 personen). 1/2 dag: 600 fr per groep. Technische gegevens Flanders' Printing Wanneer? Zaterdag 12 H vrij dag 18 mei e k. Organisatie? V.z.w. Dirk Mar tenskomitee i.s.m. het stadsbe stuur. Sekretariaat: Ekonomische Dienst. Kei zerlijk Plein 21 te 9300 Aalst. Vervolg op blz. 4 opgevolgd door de jongens van het tweede leerjaar die zowaar een tweevoudig optreden voor hun rekening namen. Vooral het tweede deel, een Joegosla vische volksdans, kreeg heel wat applaus. Al moet het ge zegd dat het soms al eens ver keerd ging. Maar dat gebeurt in de meest gerenommeerde gezelschappen ook wel. Voor de mannen van het derde leer jaar waren de Bremer stads muzikanten (een haan, een kat, een hond en een ezel) de inspiratiebron. Van Bremen in het noordelijk deel van Duits land, terug naar Oudegem in een oogwenk. Met een toneelt je bij de kapper die allerlei bezoek over de vloer kreeg. En ook een overvaller die de vele klanten van de kapper dwong hun geld af te geven, zich vervolgens in de stoel liet neerploffen en achteraf betaal de met het opgehaalde geld. Handig, niet? Maar of men daar nog zal intrappen durven we betwijfelen. De jongens van het vijfde leer jaar trokken naar het Verre- Westen en draafden er met hun lasso lustig op los. De apoteose was wel de kerstevo- katie die de jongens van het zesde leerjaar schitterend naar voor brachten. Het geheel werd afgerond met een voor dracht door enkele leden van het ouderkomitee, waarna de koffiekoeken op tafel kwamen. gem, Van den Abbeele werd overgegaan tot de oprichting van een ouderkomitee. Het bleek dra dat de leden van Het komitee hun taak ernstig namen. Vijf jaar lang was de heer Van den Abbeele er de voorzitter ^van. Alles wat met de school te maken had, werd er diepgaand en deskundig besproken. Geen enkele beslissing werd er geno men zonder dat er voorafgaan delijk en op alle vlakken over leg was gepleegd. Van den Ab beele werd als voorzitter opge volgd door mevrouw Nicole Leroi die deze taak biezonder goed weet waar te nemen. Be wijs daarvan zijn de talrijke initiatieven die doorheen het schooljaar worden genomen. Er is de publikatie van 't Filo- soofke, het s:hoolkrantje (puik verzorgd) dat elk trimes ter verschijnt en ivaarin het wel en wee van de s 'hooi door leerlingen en leerkrachten wordt verslagen, er zijn de vele aktiviteiten met betrekking tot de veiligheid van de leerlingen, het schoolfeest, het kerstfeest (dit jaar was het reeds de ze vende kerstviering) Het Oudegemse Ouderkomi tee, dat aangesloten is bij de Nationale Konfederatie der heeft bijgekregen. Er zijn nu zes afzonderlijke klassen en de nieuwe onderwijzer die er aan de slag kon is Bart Van Nuffel. Hij kreeg het vierde leerjaar voor zijn rekening en schijnt zich uitstekend te hebben aan gepast en ingewerkt. In "t Filosoofke vonden we trouwens enkele belangrijke en boeiende bijdragen. Onder meer over de veiligheid van de kinderen op weg van en naar school. Maar ook de pagina over «Ons vorstenhuis», waar bij de jongens van het vierde leerjaar schreven hoe zij ver onderstelden dat een koning zijn levensdagen doorbrengt, was een knap staaltje. Leerrijk zijn de bijdragen over kring looppapier en het hoekje voor behouden aan de kennis van de dieren. Uiteraard ontbreekt er in de schoolkrant geen ont spanningsrubriek. Ook is er ruimte voor het fami lienieuws en worden de voor naamste sportieve prestaties van de leerlingen in de verf gezet, 't Filosoofke, aan zijn tweede jaargang toe, mag er dus best wezen en we hebben de stellige indruk dat deze schoolkrant bij vele Oudegem se ouders en kinderen een wel- gekome brok literatuur is. een uitgave van >x UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.: 052/21 40.60 Bankrek. KB 442-8601481-36 Prl|s voor los nummer 32 F Jaarab. 1.520 F 6 maand 775 F 3 maand 400 F Verantwoordelijke uitgever D DE CUYPER Vandaag, vrijdag 30 december, voeren leden van de Vlaamse Jeugdbond voor Natuurstudie en Milieubehoud «Natuur 2000» op een ludieke manier aktie tegen de verzuring van het grondwater in het Land van Waas. Men komt vandaag om 9u30 bijeen aan het jeugdcentrum Prosperpolder in de Sint-Engelbertusstraat 5 in Kiel drecht. Uit een KUL-onderzoek naar de zuurtegraad in het Waasland en het Gentse is gebleken dat het grondwater erg verzuurd is in deze gebieden, en zulks kan een direkt gevaar opleveren i.v.m. de drinkwatervoorziening. Ook verschillende beken werden heel zuur bevonden en niet voor normaal leven vatbaar. Zure neerslag, veroorzaakt door het grote gebruik van fossiele brandstoffen die lozing in de lucht van grote hoeveelheden stikstofoxiden en zwaveldioxide tot gevolg hebben, kan volgens wetenschapslui heel wat schade berokkenen aan het milieu. De aktievoerders van Natuur 2000. een vzw met administratieve zetel in Antwerpen, pleiten voor een lager zwavel- en stikstofgehalte in de brandstoffen, verplichte zuivering van de rookgassen van grote polluerende industrieën en voor meer energiebespa rende maatregelen. Tijdens de aktie zal o.m. symbolisch kalk in een plaatselijk plasje worden gestrooid en wordt een kerstboom met nieuwjaarswensen van Natuur 2000 geplant.

De Voorpost | 1983 | | pagina 1