De grote en de kleine k Frans Fransaer: «Thanatos en de Zee» '4: 'M «De Leeuwerekenaers» Dendermonde: Getrouwd of niet? 20 - 13.1.1984 - De Voorpost uitdrul geloven lachen. shon. Aangrijpende roman over dood en leven Met amper enkele weken tussenruimte verschenen van de Moorselse letter kundige Frans Fransaer, Kruisabeel 61, zijn tweede roman «Thanatos en de Zee» (De Clauwaert) en zijn eerder late poëziedebuut «Gebed zonder einde» (Yang Poëziereeks). In 1979 verscheen zijn bijna uitverkocht «M.S. Karibu» (De Clauwaert). Een fascinerend (zee)man Een eerder ongewoon man. Een quasi vijftigjarige vrij gezel (Moorsel 4 oktober 1934) die zich in zijn beide romans een meeslepend verteller toont. Ook als cau seur uitermate genietbaar. Hij heeft het immers over wat hij zelf beleefde, zelf voelde. Behept met een gro te liefde tot de natuur, ver bonden met het eigen mi lieu en toch hunkerend naar de verten, naar de zee die hem blijkbaar onafge broken in haar ban houdt Aktief in akties van milieu defensie en boeiend leraar geschiedenis Aardrijks kunde, zijn vak bij uitstek waarovér hij de studenten heel wat zou kunnen mee geven en niet alleen de studenten ligt admini stratief echter buiten zijn bevoegdheid..De leraar die ook bij slecht weer in de school verschijnt met de fiets. Teorie en praktijk overlappen bij Fransaer el kaar. Ook wat betreft zijn aktiviteiten in de tuin, een deel van zijn leefwereld, waar hij wars is van chemi caliën en pesticiden. Na de basisschool te Moor sel volgde hij moderne hu maniora aan het St.-Maar teninstituut te Aalst en «deed» filosofie in Drongen en een paar jaar teologie te Gent. Aan het Vrij Tech nisch Instituut te Aalst, «dé vakschool» werd hij leraar als regent Nederlands-Ge schiedenis. Zoals velen be leefde hij avonturen en be- vaarde hij wereldzeeën in stripverhalen, film en jeugdlektuur. Bij Fransaer bleef zulks niet bij droom en verbeelding. Hij nam im mers wat in veler ogen de meest bizarre beslissing: het konfektiepakje van de leraar borg hij in de kleer kast op en hij monsterde aan op een olietanker. Als doodgewone «wiper». Hij zou varen en deed zulks dan ook vijf jaar lang. Niet vijf lange jaren. Van 1968 tot 1973 was hij doodge woon zeeman bij de Belgi sche koopvaardij Sinds 1973 is hij opnieuw leraar aan het VTI te Aalst doch de zee laat hem met los. Nooit. Het schrijven over de zee evenmin en met de zee is de dood vaak nauw verbon den «Thanatos en de Zee» en «Gebed voor een goed Einde» Thanatos en de Zee Thanatos, de dood, verwant met de nacht en de slaap, en de zee in elk halfrond blij ven Fransaer boeien. Vaak op dramatische wijze dan. Fransaer daarover: «In drie jaar tijds verloor ik drie goede maats-zeelui. Met twaalf anderen kwam Fran cisco om bij een aanvaring van de Esso Brussels met een Amerikaans container schip. Ik vernam het'drama aan boord van de Mokaria in Oost-Afrika. Bij een ontploffing op een Spaanse supertanker ver loor Joaquin in 1980 het leven. Vermist. Zijn vader stuurde me het onthutsend bericht. In juli 1983 woonde ik de begrafenis bij van Maurice, een vriend. Tweede machi nist. Gestorven in een Duits hospitaal in Buenos-Aires. Zijn vrouw kwam drie urn- te laat aan in het hospitaal. Ik las het schokkend relaas uit haar brief. De zee blijft haar tol eisen. Hoeveel schepen vergaan er jaarlijks? Het anonieme zeemansgraf is niet zomaar een tatoeage op de huid van de nieuwbakken lichtma troos. Het is een werkelijk heid. En hoevelen gaan over de streep door ziekten, door ongevallen in havens of op werven? «Thanatos en de Zee» wil een boek zijn over dood en leven, in waarheid en ver beelding geschreven rond om een ik-persoon. Thana tos staat voor Dood. Het Griekse antieke begrip voor de dood dat over de eeuwen heen in merg en bot blijft bijten. Met «Thanatos en de Zee» wou ik bescheiden peilen naar zin en onzin van leven en sterven. Moge het bovendien een soort In Memoriam zijn voor mijn vele vrienden- zeelui en de vele anderen, verloren gegaan tussen plankton en wier». Bij een gesprek in de lande lijke woning waar de au teur-schipper naast God is antwoordt Frans Fransaer graag op enkele vragen. Is «Thanatos en de Zee» een vervolg op of een aanvul ling bij «M.S. Karibu»? Dat er een verband tussen beide bestaat is duidelijk. Beide hebben ze de zee als achtergrond. in allebei komt een ik-figuur aan bod, telkens wiper-matroos op een schip van de Belgi sche koopvaardij. Toch is «Thanatos en de Zee» géén vervolg. Kronologisch ge zien handelde «M.S. Kari bu» over mijn laatste reis als zeeman terwijl «Thana tos. stoelt op eerder opge dane ervaringen. Wel zou men het verder broderen op hetzelfde thema kunnen noemen. De zee die me niet loslaat. Drang naar de zee. üit uw jeugd? Uit lektuur? De aantrekkingskracht van het water is heel oud. Als pagadder heb ik zowat alle beken van de regio met blinkdózen afgevaren. De tijd nog van het heldere beekwater. Eens met een binnenschip mee te kunnen was wel één van mijn jeugddromen. De Dender af, de Schelde af. Ik woon immers niet zover van de Dender, 's zomers nuk ik hem zelfs tot hier De Dender die me fascineer de was echter niet die tus sen betonnen kaaimuren in Aalst of Dendermonde doch wel die tussen Herdersem, Wieze en Mespelare. Een Dender met lissebloemenoe- vers en elzestruiken. Die traagstampende dender- spitsen hebben heel vlug mijn hart veroverd. Van daar dan ook de stimulans tot zwerven. Eerst in de Later effektief met de per trein, per boot over de Middellandse zee tot ik in 1968 de grote stap deed: me laten inschrijven in de Belgische Pool voor Zeelieden, toen nog op de Suikerrui te Antwerpen. Ook langs vaderskant zat de zwerflust me in het bloed en daarbij daif de drang naar avontuur, het «on the road der golden sixties». Procedee met flash-backs Tussen het kronologisch geordend verhaal flash backs inlassen bevordert uiteraard nooit de leesbaar heid an sich Ik had er wel speciale bedoelingen mede. Een tijdlang liep ik immers reeds met ideeën voor een nieuw boek. Het moest Zuid-Amerika worden. Plots krijg ik dan een bnef van een Spaanse maat die ooit* met mij op de wilde vaart naar het Verre Oosten zat. Zijn zoon was veronge lukt op een tanker. Dat schok-effekt bezorgde i een druilerige regen haastten we ons zondagavond naar de laatste Hjrstelling van 'Getrouwd of niet' (De Akte) die de Leeuwerekenaers achten in de feestzaal van het VTI te Dendermonde. Israëlische klanken achten ons dadelijk in de gepaste sfeer, de zaal was lekker warm en de groep acht rekenen op een ruime belangstelling. Bovendien konden we meesnoe- n van het voortreffelijk op scène gebrachte toneelwerk van Ephraim Dendermonde. Nette zakken, nette mensen, zegt mamie. (pvs) Ruzies in en om het huishouden Een Joods echtpaar. Daniël Brozowsky en Ella, leven een rustig leventje tot op de dag dat hun dochter Vicky wil gaan trouwen met Ro bert Knoll. Voor hun.huwe lijk hebben Vicky en Robert de huwelijksakte van Vic ky's ouders nodig. Deze blijkt echter nergens te vin den te zijn. Heeft ze wel ooit bestaan9 De speurtocht be gint en meteen ook de ru zies want als niet-gehuwd paar eisen Ella en Daniel hun rechten op. Daniël, als vrijgezel, wil doen en laten wat hij wenst Om zich tegenover z'n vrouw een air aan te meten van wat-kan- het-mij-schelen. maakt hij gebruik van buurvrouw Hooper's tedere gevoelens jegens hem. Wanneer Ella in de buurt is. is hij dan ook bijzonder lief tegen haar. alhoewel ze hem volkomen koud laat. Ella is het beu steeds ja te knikken op z'n bevelen en pakt haar koffers. Onder tussen is Bunky gearri veerd, een lid van de kib boets die, eenmaal in huize Brozowsky. verliefd wordt op Vicky Deze laat voor hem uiteindelijk haar stun telige verloofde Robert staan. Alles komt tenslotte tot een goed einde. Ella ont dekt de akte op de achter kant van een foto. Daniël verklaart dat hij zonder El- la niet kan leven en Robert gaat bij zijn mammie uit huilen. Getrouwe vertolking Dit gemoedelijke, maar tra gikomische toneelwerk boeit tot het einde door de juiste opbouw van het stuk, maar evenzeer door het pre- ciese uitdokteren van de ka rakters en de levensechte vertolking. André Pauwels bracht als Daniël Brozowsky het voor bijgestreefde beeld van de vaderfiguur, naar voor, voor ons tenminste. Voor Daniël is het echter de nor maalste zaak van de wereld dat hij z'n vrouw en dochter wetten voorschrijft. Een nors en stuurs tirannetje met een hart van koeke- brood als hij z'n dochter ziet huilen. Alleszins een uit muntende prestatie van An dré Pauwels. Jan Vertongen mag even eens bijzonder fier zijn op z'n vertolking van de dwaze Robert Knoll. Treffend voor dit personnage vond ik de woorden: «Nette zakken, nette mensen. Mammie weet altijd welke funktie el ke zak heeft.» Een deftig heerschap met een spraak gebrek die telkens het handje voor de mond slaat wanneer hij iets onwelvoeg lijks gezegd heeft. Dat Jan schitterend speelde mag be klemtoond worden, vooral als men weet dat hij zeven jaar lang geen voet op het toneel meer gezet heeft. En de pluimen kunnen niet op want ook Erna Dierickx be wees talent te hebben. Van de slaafse huisvrouw ont popte Elle zich gauw tot een zelfstandig iemand die ook haar wensen heeft. Een rol geknipt voor Erna. Vera Vertongen liet zich van haar beste kant zien wanneer ze een opgewon den, snibbige of boze Vicky bracht. Iets flauwer werd het in dialoog met Bunky, maar volgens regisseur Leo Vertongen is Vera al een heel stuk geëvolueerd in de goede richting. Resten nog Bunky en Rose Hooper. Ni co Van Nuffel, alias Bunky, liet zich teveel meeslepen door Brozowsky's opge wondenheid en imiteerde hem op sommige momen ten bijna door z'n stem te verheffen. Toch verbeterde hij naarmate ook het stuk vorderde. Als laatste dan Josée Vereecken als de tate rende Rose Hooper. Hier en daar een beetje over-acting en onnatuurlijkheid, maar wij denken dat ze wel ge schikt is voor zulke rol letjes. Alleszins bewezen de spe lers dat ze weten te akteren en dat Leo Vertongen een steengoede regisseur is. Afwerking van het geheel Aan de eenvoudige woon kamer werd de nodige aan dacht besteed, Deze Joden die vroeger in kibboets leef den waren niet de meest welstellenden en dat hun leefruimte zeer goed. Dat men oog had voor de tails bewees het nog niet vergeelde behangpapier achter de foto toen men de ze van de muur nam. Het vasttapijt daarentegen was korter dan de breedte van de scène, maar dit detail zal vrijwel niemand opgevallen zijn. Het dekor werd ont worpen door Eddy De Win ter en uitgevoerd door René Tonnelier, Mare Saeys. Marc Van Cauwenberg en Pros Van Nuffel. Belichting was een ander paar mouwen. Een lage to neelzolder, dus laaghan gende verlichting met als gevolg schaduwen. Ook viel het op dat de persona ges vooraan links regen boogkleuren op de kleding hadden. Mogelijk ligt de oorzaak bij een fout in de lens van de spot. Er was ook een menging van warm (kleine spots) en kouder licht. De belichting was in handen van Wim D'Hondt' en Raf Pauwels. Grime, een hoofdstukje apart Een paar strafpunten krijgt diegene die'zondag avond de grime verzorgde. Vooral de beide hoofdrol vertolkers waren er slecht aan toe. Erna Dierickx leek ons nogal ongelukkig ge grimeerd. De schaduwen op het gezicht waren ver keerd aangebracht: op de jukbeenderen had ze twee bruine vegen. Om een lijn of rimpel aan te brengen baseert men zich op reeds bestaande rimpels in het gezicht. Dat was hier niet het geval. Men dient eerst goed de juiste vorm van de jukbeenderen na te gaan. deze een lichteie tint te ge ven en deze oplichting ver volgens te accentueren door onder het jukbeen lichtere schaduw aan te brengen Men brengt dan een weinig oudrood aan on deraan de wang. André Pauwels leek ons te oud ge grimeerd. De huidskleur was vaal genoeg, maar de lijnen op het gezicht lagen fout. Op de wang lag enkel een grijze streep. Eigenlijk is het niet zo moeilijk. Men trekt (uitgaande van de be staande rimpel) een diepe plooi, lopend van de neus vleugel schuin naar bene den tot even voorbij de mond. Ernaast wordt een lichtvlek geplaatst om de plooi te accentueren. Ook in de mondhoeken worden schaduwen gelegd, evenals op de slapen. Deze worden naar het haar toe uitge werkt. Het hoofddoel van toneelgrimage bestaat er immers in dat het gelaat van de akteur by het pu bliek als juist overkomt in het kader van de produktie. De Israëlische muziek werd verzorgd door Jan Bracke. Toneelmeester was Rita De Mulder en de produktie be rustte bij Marc Van Cau- wenberghe. Dendermonde. Daniel Brozowsky en buurvrouw I™ Hooper in druk gesprek, (per) m Het dient in elk geval nog huis te St.-Gillis. Op eens gezegd te worden: een bruari voeren de avondje uit met de Leeu- werekenaers er, op werekenaers loopt zelden vraag van KWB, uit op een fiasco trouwd of niet» op. d. Wie de voorstelling miste Sirouj kan terecht in het Gilden- Dendermonde. De ploeg van de Leeuwerekenaers. (pvs) Waarom werd de leraar wiper? Gewoon, het avontuür. Ware het geen zeeman ge weest, het ware wat anders geworden. Drang naar ver andering, vernieuwing, verruiming zit in mijn le ven gebakken. Het niet wil len verstarren. Die eeuwige aandrift tot kennen, tot zien, tot beleven. Het over rompelend vitaal levensge voel wat ik als leraar niet waar kon maken. En wat meer is. Ik ben er nog niet van genezen... Ook poëzie? Mijn eerste (bewaarde) ver zen dateren reeds van 1957. Ik was toen 24 en ben steeds gedichten blijven schrijven. Zelfs op zee. Er verschenen er trouwens in ons gestencileerde scheeps- blaadje op de Mokaria Ik kan het immers niet laten mijn gedachten in een bij gevijlde vorm te gieten. Poëzie is een eklips, een flits, een gedachtensprong, een plotse bewogenheid. Proza is van langere adem. Beide vormen van schrijven liggen me. Mijn oudste sou- vemer hier omtrent is een was dan ook hoofdstuk één, thuis, sterk ekologisch te tinten. Ik wilde de hoofd persoon tussen twee reizen in laten thuiskomen als in een desolaat verwoest land schap. In de streek van de Pas- en Steenbeek waar technokraten waanzinnige saneringswerken wilden starten. Indien er geld was geweest. In Vlaanderen doet men blijkbaar niets lie ver dan inhakken op het laatste restje landschap: bulldozeren, asfalteren, be- tonneren, kanaliseren, bo men hakken, een lieve lust in dit baksteenland. Ekologie ligt me inderdaad nauw aan het hart. Het is een refleks. Ik zou moeilijk kunnen leven in een afgeta kelde, stompzinnige ont wrichte maatschappij. Dus poog ik, waar het even kan, een beangstigend toe komstbeeld te bezweren. Het gaat immers om meer dan om kanadabomen of houtsnippen. Groene jon gen zijn is een geëngageer de levenskeuze maken zoals verpleger worden, of le raar, of diaken, of schrijver. royaal opsteldiploma met gouden letters ondertekend door de onderwijzer, de on- me de prikkel om echt aan Thanatos en de Zee te be ginnen. De flash- flash-backs moeten de reis naar Zuid-Amerika dramatisch schragen. Als steunpunten. Ik situeer ze in Kreta omdat Grieken land me zelf meer aan spreekt dan Spanje De Spaanse maat wordt een Kretenser. Zo lopen waar heid en fiktie telkens sterk door elkaar in mijn boek. In de ik-vorm Het gebruik van de ik-vorm is inderdaad lonend. Deze vorm spreekt sterker aan dan de afstandelijke 3e per soon. Ik heb een schromelij ke afkeer van louter fanta sie en een hekel aan het romannetje, het verhaaltje om het verhaal. Een boek moet voor mij meer beteke nen dan zomaar een anek dote, zomaar spanning of fiktie. Vandaar dan ook de autobiografische inslag. Mijn werk zie ik dan ook als een autobiografische ro man. Feiten, omstandighe den, tijd en personen zijn doorgaans echt bestaande maar dan welbewust door elkaar gehaspeld. Is het stramien waarachtig, uit werking en ver-beelding zijn montagewerk Ik beoog geen reisverhaal, geen geschiedschrijving, geen portret. Door grondig in te grijpen op de feitelijk heid wil ik tijd, omstandig heden en personen naar mijn hand zetten. Idem de ik-persoon. Een soort vrij ver-talen. De seksueel bezeten zeeman? Maniakaal is de hoofdper soon zeker niet. Hij kreeg wel een gezond stel herse nen mede en beschikt over een goede fysieke konditie Mij werd wel reeds «aanbe volen» meer ruimte te laten voor seks-peripetieën. Als gewoon zeeman zou me dat geen moeite kosten als je weet hoe het er in sommige havens aan toe gaat. Toch doe ik het niet. Ik meen echter wel dat ook het erotische bij een boek hoort zoals het trouwens hoort bij het leven. A fortio ri bij het rauwe zeemansle ven. Niet meer maar ook niet minder. Een «groene jongen»? Ik ben met de leefmilieu- problematiek dermate be gaan dat ik er niet buiten kan noch wil. Bedoeling derpastoor, de dokter en de Moorselse Davidsfonds- Aalst. Groen jongen, leraar en matroos op de koopmnt, Frans Fransaer. (per) aats blikatie bijgevoegd we* Het Gents literair schrift wou hun uitgeven omdat ze zie vonden «die diep vlees van de lezer Vandaar. Missclr*' een aantal jan-met-de-pet Poëzie is echter aparts geweest v< zen wil, lezen di kan. Uiteraard is dere kost dan kultus waar met taal, welke en wat een Engels met-de-pet loslaat «Een goed einde» z teraard niet zo aaaeujjfc^j. ten. Daarom zijn er Kj, veel tekenen van het u£. j overgeéftelde dl Ik blijf echter geloven ltie het de moeite waard is )rtj te blijven inzetten voor n menselijke, rechtvaar wereld. Een wereld v Bn) ook Moeder Aarde )fyjc kansen krijgt. Leven, delen, denken, lachen.5ja( pen, desnoods tegen Cg] hoop in. eoe Nee ape, nee metu. jjjjg voorzitter anno 1948. Wie graag schrijft doet het altijd. Papier heb je wel bij de hand. Poëzie, dagdage lijkse fragmenten of de aanzet voor een nieuwe ro man. Het komt zo, als hon ger, schrijven, neerpennen, ideeën verwoorden of al schrijvend ideeën vormen. Poëzie is wel een eigen me dium. Sommige dichters hebben geen behoefte aan proza. Sommige prozaïsten kunnen geen gedicht uit hun pen wringen. Bij mij sluit het een het andere niet uit. Alleen aan toneel waag ik me niet. Gewoon omdat ik niet weg ben van toneel. Aan luisterspelen heb ik zelfs een uitgesproken hekel. «Gebed zonder goed Einde» Mijn eerste dichtbundel is een soort poëtisch curricu lum vitae met de in mijn leven duidelijk aanwijsbare facetten: de groene jongen, de leraar, de zwerver, de hoe-dan-ook soms religieus bewogene. de hard-roman ticus, de zeeman, de twijfe laar maar vooral de dwars liggende eenzaat die zich manipuleren noch intimi deren laat en die uiteinde lijk zijn eigen gang gaat, los van de kliekjes, los van de modes en die niet voor de kamera wil huppelen om aandacht te krijgen. Mijn bundel werd voor de Yang Poëzieprijs 1980 ge- selekteerd onder de titel «Voor het Forum aan de Kaak» op een paar gedich ten na die er later voor pu- De resterende exemplaye van «M.S Karibu» kun§j in iedere boekhandel tun kocht of besteld worden ^bi de prijs van 285 fr tos en de Zee» vindt 325 fr (paperback) of (gebonden). jn «Gebed zonder goed Einjch ligt beschikbaar in dei sterse boekhandels aan fr. Straks ook in het Gal Poëziecentrum °f 31fcef

De Voorpost | 1984 | | pagina 20