JAN OOMS: 5 JAAR AAN DE TOP léputé Etienne De Cuyper: bestendige raakzaamheid blijft noodzaak Berlaarse kuituurkring besprak 11 juliviering Belastingen '84 gestemd te Lebbeke De Voorpost - 13.1.1984 - 5 Bloeiende land- en tuinbouw in Oost-Vlaanderen Êet provinciebestuur van Oost-Vlaanderen voert zijn indbouHbeleid langs twee kanalen: enerzijds recht- >eks en anderzijds onrechtstreeks via de Landbouw- _.ner. léputé De Cuyper stelde vast dat het aantal arbeidsmark- i in de Oost-Vlaamse agrarische sektor is afgeremd jnneer men die vergelijkt met de trend van de zestiger- a begin zeventiger jaren. In 1982 verlieten toch nog 344 ■stendige bedrijfshoofden de bedrijfstak. De cijfers van ►82 tonen aan dat 17,6 procent van de Belgische land- en liinbouwbedrijven in Oost-Vlaanderen zijn gevestigd en it 17% van de vaste werkkrachten er zyn te werkgesteld. foch stelt men voor sommige lukten een dalende ten- e£e,'tens vast. gaande van 1% voor ie tomatenkweker onder glas ot 12% voor de telers van nmaakgroenten. Goed nieuws 'tornt er van de bedrijven met troege aardappelen, aardbeien n volle grond, witloof zonder arcane, vlas- en boomkweke- ijprodukten In tegenstelling it de trend in het rijk neemt aantal bedrijven met nten in open lucht en oenten voor de inmaaknij- :rheid. Anderzijds zijn er ik aanzienlijke verschuivin- :n vast te stellen bij primeur- dappelen (+5,1%). het wit- if zonder forcerie (+26.9%) Ofen de aardbeien 5.4%). Ipektakulaire verminderingen 'erden waargenomen bij de raanverbouwers. de suiker- bu^ie,enPlanlers- ^ru',telers ®n de telers van groenten en inmaaknijverheid. De imiddelde oppervlakte van landen tuinbouwbedrijven er ÜP 8esIeSen van ha tot 8.17 en Ingevolge de verder door gevoerde specializatie in de melkveehouderij is de gemid- i b»e'^e °PPerv'akte aan weide, vanjgrasland en groenvoederge- wassen per bedrijf toegeno- i£t men van 5.74 ha tot 6 ha. De buySemiddelde oppervlakte van .granen bleef omzeggens onge- ian?'iz,gd' kgj+ocl. een daling rt[^n 1982 daalde de totale opper- ivlakte kultuurgrond met ruim ;™"]880 ha. Weide en grasland lij' ;den hieronder het meest, maar look het totale graanareaal is Jmet 9 procent teruggelopen. *jDe groententeelt kende kwa °|oppervlakte geen uitbreiding jin Oost-Vlaanderen. rÏBij nazicht van de gegevens e. jover de opvolging in de bedrij- ven, valt op te merken dat 437 m land- of tuinbouwers bedrijfs- rie." i leider zijn geworden tussen 15 mei 1981 en 15 mei 1982. Op een totaal aantal bcdrijfslei- dcrs (op \8.8\R bedrijven) van )0 50 jaar of ouder, waren er rheuti^'e vermoedelilk een °P" bek volger zullen hebben, 7.099 die er geen hebben en 2.477 die voorlopig nog geen uitspraak kunnen doen. Deze cijfers lig gen ongeveer gelijk met het rijksgemiddelde. Veestapel Het aantal paarden vermindert nog steeds. Nog slechts 24% van de Oostvlaamse bedrijven bezit een of meerdere paar den. De totale rundveestapel kende een toename van 0,4%. terwijl het aantal rundveebe drijven met 0,3% verminder de. Het aantal runderen per rundveehouder bedraagt 32.2 stuks (tegenover 31 stuks in 1981). Het aantal melkveehou ders kende een nog sterkere daling (-3,5%). zodat het aantal melkkoeien per melkveebedrijf is opgelopen tot 15.3 stuks. Wat de rassen- indeling betreft, behoort 73% van de rundcrstapel tot het wit-roodras van Oost-Vlaande ren. 19% tot het zwart-bontras van België. 4% tot het "wit blauw ras van midden-België 1% tot het rood ras van West- Vlaanderen en 0.5% tot het rood-bont van België. De var kensstapel kende een aanzien lijke teruggang. De verminde ring heeft betrekking op alle kategorieën met uitzondering van de mestvarkens van 50 kilogram en meer die zelfs met 4.4% zijn toegenomen. Het aantal bedrijven met varkens en zeugen is echter nog in sterke mate gedaald, zodat het aantal varkens of zeugen per bedrijf is gestegen. Ook in de pluimveesektor is er een da ling. zowel in de hennestapel als bij de vleeskippen. In de schapensektor ging zowel het getal schapen als het aantal schapen in stijgende lijn. In zijn toespraak had Député De Cuyper het ook over decl- sektoren. Er is onder meer het Laboratorium voor Agrarische Bodemkunde van de RUG waar wordt gestreefd naar een optimalizatie van het fertili- teitsniveau op verschillende bodemseries. Het Komitee Onroerende voorheffing: 1.850 opcentiemen Personenbelasting: 8% Drijfkracht: 4(X) opcentiemen Nijverheidspersoncel: 0 Ophalen huisvuil: 1.500 fr. per jaar en per gezin of inrichting Retributie op huisvuilzakken: 10 fr. per huisvuilzak Bovenvermeld lijstje geeft de belangrijkste belastingaan slagvoeten weer. welke de Lebbekcnaars in 1984 aan de gemeente zullen moeten betalen. Met of tegen hun zin. In elk geval tegen de zin van raadslid Dirk De Cock, die bij de bespreking van de collegevoorstellen tijdens de jongste raadszitting, o.a. de immoraliteit van hel afwente len van een jarenlang wanbeleid op de rug van de belastingbetaler, aan de kaak stelde. De belastingdruk, aldus de VU.woordvocrder. is te zwaar. Het optrekken van de opcentiemen van 1.174 naar 1.850 wensen wij voor 1984 ongedaan te maken. Een stijging met 57% tegenover 1982 oordelen wij dramatisch hoog. Het verhogen van de gemeentebelasting op de personen belasting van 6 naar rvervolgde Dirk De Cock, gebeurt zonder op enige wijze rekening te houden met de financië le draagkracht van de burgers. Een gezin met een belast baar inkomen van 500.000 fr. en een woning met een kadastraal inkomen van 30.000 fr.. zal 19.792 fr. gemeen tebelasting moeten betalen. Nu de belastingdruk onhoud baar wordt, moet dit modaal gezin 5.604 fr. meer betalen We vragen dan ook dat de verhoging voor 1984 ongedaan gemaakt wordt. Ook Willy Van Vossolc benadrukte dat de oorzaak van de belastingverhoging gesitueerd moet worden in het slechte financiële beleid der vorige jaren. Het SP-raadslid pleitte bovendien voor het innen van specifiek gemeentelijk gerichte belastingen. Er zouden daartoe wel tweehonderd mogelijkheden bestaan. Willy Van Vossole trok ook scherp van leer tegen het terugschroeven van de belasting op de drijfkracht van 1.000 (zoals vastgelegd in het saneringsplan) naar 4110. De meerderheid ligt er blijkbaar op gebrand opnieuw orde op zaken te stellen, aldus de SP-woordvoerdcr. Maar verleent daarbij fiscaal voordeel aan enkelen en pleegt voor de rest sociale afbraak. Men spaart dus kennelijk net als in de Wetstraat het bedrijfsleven en haalt de centen bij de loontrekkenden. Daarom stel ik voor de opcentiemen op de drijfkracht slechts terug te schroeven tot 800. De 2 a 3 miljoen meerinkomsten die je aldus verkrijgt, kan je aftrekken van de huisvuilbelasting. Daarmee wordt ook een eind gemaakt aan het geld verdienen op de rug van de burger, via het huisvuil. Willy Van Vossole vroeg zich verder af waarom het college de door .de raad eerder genomen beslissing, de- drijfkracht mei 1.000 opcentiemen te belasten, nog niet uitgevoerd had. Zijn collega Vlassenroot noemde dergelij ke handelswijze gewoon beschamend. Burgemeester Moeversoon repliceerde dat het te Lebbeke met alle grote bedrijven zijn die de klok slaan, maar dat op de gemeente daarentegen veel KMO s voorkomen, rinancieschepen De.Gucht van zijn kant verklaarde zich in het geheel niet beschaamd te voelen. Ik zou onze werkwijze eerder als logisch omschrijven, aldus de sche pen Die verhoging hebben wc indertijd slechts gestemd, omdat wc daartoe door minister Galle verplicht werden. Achteraf is hij trouwens op zijn beslissing teruggekomen Na nog wat over en weergepraat bracht de stemming aan net licht dat de meerderheid behalve raadslid Spitael die zich onthield zich achter de collegevoorstellen schaarde en de oppositie zich tegen uitsprak Pierre Van Kossem voor Toegepaste Bodemkunde voor het RUG houdt zich reeds jaren bezig met een in tensieve studie van de bemestingsproblematiek van de Belgische landbouw gronden. Tuinbouw Wat de tuinbouw betreft ver leent het provinciebestuur een substantiële financiële steun aan de Bedrijfsvoorlichtings- dienst voor de tuinbouw te Wetteren en het Proefstation voor de Boomkwekerijen te Wetteren kan evenzeer reke nen op de medewerking van het Provinciebestuur. De proeftuin voor snijbloemen teelt te Aalst ontwikkelden in 1982 een grote aktiviteit van toegepast wetenschappelijk onderzoek op astilbe, anjers, anthyrrirum. dianthus, boeda- tus. trosanjers. krisanten, ixora. lelie, gladiolen, orntho- logalum. enz. Député De Cuyper is trouwens de mening toegedaan dat het provinciebestuur in de toe komst een nog grotere finan ciële steun moet verlenen aan de land- en tuinbouwbedrijfs boekhoudingen. Veehouderij Oost-Vlaanderen heeft nog 9.222 bedrijven met melkvee, in totaal 430.920 runderen, 149.732 melkkoeien. De provincie heeft ongeveer 1 miljoen varkens of ongeveer een vijfde van de totale var kensstapel en plaatst zich tweede in de rij na West- Vlaanderen. De Provinciale Vereniging van Kwekers en Houders van Rundvee telt in totaal 3.967 medewerkende le den. waarvan bijna 2.000 ak- tieve fokkers. Wat de inschrij vingen in het Stamboek betreft zijn de cijfers voor wat kalve ren aangaat 21.653. voor wat de stamboekdieren aangaat 21.047. Hierbij werd vastge steld dat ruim 60% van alle bij de geboorte gemerkte kalve ren afkomstig zijn van K.I. stieren, wat erop wijst dat steeds meer rekening wordt gehouden met de testresulta ten van de ingezette stieren. Verder blijkt dat 75,50 procent van de koeien ingeschreven in de stamboek, een erkende ori gine hebben en dat 54.4% van deze dieren afkomstig zijn van K.I. stieren. Wat de melkkontrole aangaat nemen 1.920 bedrijven eraan deel met in totaal 50.146 ge- kontroleerde koeien. De da lende tendens bij het aantal gekontroleerde bedrijven zal zich wellicht in de toekomst nog enkele jaren doorzetten. Tijdens het jaar 1982 werden 958 melkbaarheidsonderzoe- ken uitgevoerd, waarvan 157 voor het stiermoederprogram- ma en 801 voor dochters van K.I. proefstieren. Einde 1982 waren er nog 38 koöperatieve stierhouderijen in Oost-Vlaan deren werkzaam. In dit ver band werden door 60 stieren 9.573 dekkingen uitgevoerd, hetzij gemiddeld 251 per vee- bond of 159 dekkingen per bondstier. Er dient ook wat gezegd over de kunstmatige inseminatie: het aantal eerste inseminaties uitgevoerd in 1982 in de pro vincie Oost-Vlaanderen be droeg 86.331 stuks op een to taal van 127.329 inseminaties, hetzij 10.1 procent meer dan in 1981. Het bevruchtingspercen tage bereikte 69 procent voor het witrood-ras en 72% voor het zwart bont-ras. Onderlinge bedrijfshulp In Oost-Vlaanderen zijn er nu 99 afdelingen onderlinge be drijfshulp met een ledenaantal van 2.557 gezinnen, wat een aangroei van 155 betekent. Daarnaast zijn er 4 vaste be- drijfsverzorgers werkzaam. In 147 gevallen werd tussengeko men voor 8.501 uren hulp ge spreid over 1.811 prestaties, hetgeen een stijging van de uren met 13% betekent. De hulpverlening vindt vooral plaats bij ziekte of ongeval van het bedrijfshoofd (samen 101 gevallen). Door de provincie Oost- Dinsdag 10 januari organizeerde de kuituurkring van dens van muziekmaatschap- Berlare een vergadering met de bedoeling de 11 juliviering P'jen en zangverenigingen zou- van dit jaar op punt te stellen. ^5" kuiJnen plaatsvinden. Theo Roels, koster te Berlare. Voorzitter Van der Schot mocht een dertigtal genodig den hartelijk welkom heten. Hij legde de nadruk op het feit dat de aanstaande 11 julivie ring die men samen wenst te vieren, een uiterst delikate op dracht is. Hij hield eraan dat men de debatten zou voeren buiten elke politieke of ideolo gische overtuiging en dat het een echt Vlaams feest moet worden. Burgemeester Van Sande kreeg dan als eerste het woord. Hij verzekerde dat de gemeen telijke overheid de nodige fondsen zou voorzien. Ook Schepen Vanhove verklaarde dat er op materieel vlak geen problemen zullen zijn. Voor zitter Van der Schot stelde toen voor een ideeënbeurs te organizeren in de Berlaarse sporthal en dit voor een hele dag. In de late avond zou men dan zorgen voor een speciale attraktie. Drie jaar geleden, aldus Mare Van Gijsegem, was men op een haast identieke wijze van start gegaan. Het jaar daarop was het al heel wat minder en vorig jaar kon men nog nauwe lijks spreken van een gezamen lijke aktie. André Vergeylen opteerde voor een openluchtfeest aan de Bareldonk en voor een feest tijdens het weekend. Hij wordt in deze stellingname evenwel niet gevolgd door de meerder heid. 11 juli, zo zegt de meer derheid, moet op de dag zelf worden gevierd. Hugo Vercruyssen stipte aan dat zeker en vast de gewone man niet mag vergeten wor den. Hij suggereert akties op te zetten in de verschillende wijken en dorpen, een rondrit te maken met een open wagen, waarbij verschillende optre- ziet meer heil in een gezamen lijk optreden van de vijf Be rlaarse muziekmaatschappijen onder leiding van een Berlaar se dirigent. Voor mevrouw Persoon moet een 11 juli feest worden gevierd met het zingen van Vlaamse liederen. Dat kan bij voorkeur plaatsvinden aan de Donkkapel en dus in open lucht. Uiteindelijk kwam men tot volgend eensgezind besluit: op de dag zelf zullen er gezamen lijke akties plaatsvinden, 's avonds een koncert in de sporthal, een ideeënbeurs, een tekenwedstrijd voor de school gaande jeugd. Ook de ge meentelijke verenigingen zul len bij het feest worden be trokken. Een volgende vergadering rond 11 juli zal plaatsvinden op dinsdag 7 februari. Alle vere nigingen zullen schriftelijk worden uitgenodigd. Vlaanderen werd in 1982 aan de afdelingen voor onderlinge bedrijfshulp en de dienst voor vervangingsarbeid een bedrag van 734.150 fr. toegekend, zijnde 3.000 fr. als stichtings toelage per nieuw opgerichte afdeling. 2.000 fr. wer kingstoelage per onderlinge bedrijfshulpdienst, 30 fr. per uur gepresteerde onderlinge hulp en 120 fr. per uur gepres teerd door vaste verzorgers. Het provinciebestuur van Oost-Vlaanderen, aldus Dépu té De Cuyper, blijft zich be wust van de ekonomische so ciale en kulturele belangrijk heid van een levenskrachtig land- en tuinbouwersland. De agrarische aktiviteit is in deze provincie vooraanstaand ge bleven en het bestuur zal niets onverlets laten om alle initia tieven, die het welzijn van de sektor op het oog hebben krachtig te ondersteunen. Al vijf jaar is de naam Jan Ooms in Dendermonde en verre omgeving bekend bij iedereen die houdt van topklasse hi-fi, prima kleurentelevisies en uitmuntende video-rekorders. Wat is de sleutel van het Jan Ooms' sukses? Er zijn verschillende redenen terug te vin den voor die snelle groei en voor de hand having van de goede naam. In de eerste plaats ben ik oorspronkelijk technieker van beroep. Televisies en versterkers herstel ik al een tiental jaren. Daarnaast ben ik van start gegaan met topklasse merken die vijf jaar geleden nog niet zo bekend waren bij het grote publiek maar die nu duidelijk trendsetters zijn geworden. Ik denk hier bievoorbeeld aan Technics, vooral Panaso nic voor wat de video-rekorders betreft heeft dit merk een expansieve groei ge kend in zoverre zelfs dat heel wat konkur- renten plotseling ook overschakelen op Panasonic video-rekorders. Er zijn er zelfs bij die zich uitroepen tot hoofdverdeler van de streek, wat in onze branche niet bestaat. Wie bij de fabriek koopt, is ook verkoper, zo simpel is dat. En dan is er nog mijn temperament, ik wil steeds aan de top staan. Ten koste van vele inspanningen, het volgen van nieuwe trends, voortduren de heraanpassing. Maar steeds zo dat het ten goede komt aan de klant. Meer en meer neemt u wat televisietoe stellen en video's betreft, een vooraan staande plaats in, alhoewel de naam Jan Ooms in de eerste plaats verbonden wordt aan hoogstaande hifi. Hoe leg je dit verschijnsel uit JAN OOMS: Het is inderdaad zo dat de meeste mensen mij kennen als de man van de hifi. Wat televisie betreft heb ik in het begin een tijdje naar de juiste formule gezocht, om niet de zoveelste tv-winkel in Dendermonde te worden. Ik heb namelijk vastgesteld dat de televisiekoper in de e kleinhandelszaken een beetje in de nemen.. Ik verkoop zowel het populaire gamma als de werkelijke topklasse. Met keuze uit vijf merken: Philips, Telefunken, Panasonic, Salora en Bang en Olufson. Wie daarin zijn gading niet vindt, zal die allicht ook nergens anders vinden. Dit houdt eveneens in dat ik mijn klanten niet in een bepaalde richting moet duwen, maar hen in tegendeel kan begeleiden in hun keuze door zowel de voor- als nadelen van de toestellen ter overweging te geven. Verder heb ik bijna alle onderdelen in huis, zodat bij een onverhoopt defekt herstelling binnen de korst mogelijke tijd kan gebeu ren. En natuurlijk worden alle toestellen aan huis geleverd en deskundig afgere geld. Je winkel Is alleen in de namiddag open. Is dat geen nadeel JAN OOMS: Misschien wel. Het is echter een bewuste keuze. Nu kan ik in de voor middag ongestoord al mijn herstellingswer ken zelf uitvoeren, waar ik anders een technieker bij in dienst zou moeten nemen, wat de prijs van de herstellingen fors de hoogte zou indrijven. Deze vorm van wer king komt dus duidelijk ten voordele van de klant. Er blijft dan de verkoopprijs JAN OOMS: Het is juist dat ik bepaalde merken merkelijk goedkoper aan de man kou blijft staan door gebrek aan keuze. De meeste winkels bieden namelijk een, hoog stens twee tv-merken aan. Waardoor een objektief advies natuurlijk is uitgesloten. Aan de andere kant heb je de grootwaren huizen, of grote oppervlakten die wel meer dere merken voeren en de indruk geven goedkoper te zijn maar waar de klant totaal geen advies krijgt, in vele gevallen zijn toestel zelf moet meenemen en afregelen. Bovendien moet bij de meeste herstellin gen het toestel terug naar de fabriek zodat hij het enkele weken moet missen. En er bovendien een flinke herstelrekening bij krijgt. Op termijn gezien komt zijn tv-toestel nog veel duurder uit. Ik heb in mijn winkel de voordelen van de twee systemen willen kombineren, zonder de nadelen erbij te De winkel is uitsluitend in de namiddag open van 14.00 u. tot 19.00 uur. Technics, Banden Olufson, Tandberg, Yamaha, Quad, Accuphase, Phi,.,e-I breng. Ten eerste ben ik door mijn hoeveel heid aan merken niet verplicht volledige, gamma's te volgen, maar kan ik een selek- tieve keuze maken uit de interessantste toestellen en promoties. Dit maakt voor de koper een flink financieel verschil uit. Daar naast ben ik ertoe gekomen de onkosten zo laag mogelijk te houden. Ik heb dus geen verkopers of een leger techniekers in dienst. Ik houd de winkel bewust klein en ga me niet vestigen in een duur winkelcentrum. In deze ekonomisch minder goede tijd zijn dat toch faktoren waarmee rekening moet gehouden worden. Ik kan het kort samenvatten: gemiddelc verkoop ik mijn tv- toestellen 5.000 fr. goedkoper, en bovendien geef ik nog zeer interessante" overnames van okkasie kleurentelevisies. Zet dat naast de andere voordelen zoals onder de formule van twee jaar waarborg met een service-kontrakt, de snelle leve ring, de gekende merken, de degelijke herstelling en dan begrijp je dat het niet zo verwonderlijk is dat mijn verkoop van televi sietoestellen zo enorm is toegenomen Betekent dat ook dat je je in de toekomst minder gaat toeleggen op hifi JAN OOMS: In geen geval. Ook daarin wil ik een trendsetter blijven. Een soort voorlo per. Het zou niet de eerste maal zijn dat ik in Dendermonde met een primeur kan uitpakken. Dit is nu het geval met de nieuwe Panasonic video-rekorder die even eens als digitale bandopnemer kan ge bruikt worden. Vier uur topkwaliteit geluids opnamen. Dit toestel maakt de huidige bandopnemers hopeloos verouderd. En de compact disk? JAN OOMS: Digitale geluidsapparatuur inear, Nakamichi. B W, IMF, Power, zoals de laserplaat zijn ongetwijfeld de beste realizatie van de laatste jaren. En voor de keuze aan titels moet men de aankoop zeker niet laten. Die is overvloe dig. Zowel in klassieke als in populaire muziek. Momenteel komen zelfs volop jazz-opnamen op compact disk uit. Voor de vele jazz-fanaten die Dendermonde telt is dit ongetwijfeld goed nieuws. Het is natuurlijk niet goedkoop. In Technics bievoorbeeld begint het bij 39.000 F onge veer. En het loopt op tot de Jamaha CD 1 die ongeveer 100.000 fr. kost. Maar je mag niet vergeten dat het hier om topklasse gaat. Een prijsevolutie zoals bij de video is te verwachten. Dat wil zeggen: er zullen ongetwijfeld goedkopere toestellen uitge bracht worden, maar de werkelijke topklas se zal duur blijven. En de toekomstplannen JAN OOMS: Natuurlijk heb ik plannen voor de toekomst. Zelfs voor de nabije toekomst. Maar het is nog een tikkeltje te vroeg om hierover iets prijs te geven. Als het zover is, zal je het wel via Het Reklaamblad ver nemen. Publireportage DC Foto's EV Op de eerste verdieping is een volledig ingericht auditorium waar al de klankkasten rustig kunnen beluisterd worden. Telefunken, Panasonic. Salora, BNS

De Voorpost | 1984 | | pagina 5