lode Kruis Slnt-Niklaas roorbije jaar hyperaktief St.-Antoniusviering te Essene nieuw leven ingeblazen Internationale reisbeurs in Sint-Niklaas «Moorselse Mis(sen)» te Herdersem Rode Kruis Sint-Niklaas en Kiwanis Waasland organizeren Gezondheidsbeurs in mei Vernieuwing in Herdersemse St.-Antoniusviering Davidsfonds Dendermonde tijdens de komende weken De Voorpost - 20.1.1984 -11 j het begin van elk jaar kan de Sint-Niklase afdeling van !t Belgische Rode Kruis telkens weer over een intensieve •drijvigheid berichten. De noodzaak van bezuinigingen bebouwt het Rode Kruis eerder als een uitdaging dan ais rem. De afdeling organizeert nu haar eigen postbede- ig: in Sint-Niklaas en de deelgemeente Belsele dragen de "tien zowat negentig procent van alle poststukken uit en ït betekent wat, als je weet dat het om zo'n zevenduizend oststukken gaat. sekretariaat is verder Middelares in Sint-Niklaas be- Jt'rgeschakeld op het gebruik schikt men nu, grotendeels [jij recyklagëpapier. Een hele dankzij alweer Kiwanis Waas- jsparing. beweert men Nieu- land. over een volwaardige ^inkomstenbronnen wil men Rode Kruisbibliotheek. En of jaar nog aanboren om toch die boeken gelezen worden: in f dienstverlening op peil te de kliniek Maria Middelares Lden en zo mogelijk uit te werden op één jaar tijd een ;iden. Sekretaris Renaat goeie 9 500 boeken uitgeleend: wiemans overweegt een pa- het Akademische Ziekenhuis fcrslae te organizeren van Gent dat vier keer zoveel rer de ziekenhuisbibliothe- bedden telt. haalde slechts ji brachten wij eind 1982 al 22.000 uitleningen, islag uit. Die bibliotheken De hulpdienst van de afdeling _8aien nu op volle toeren, bracht het totale aantal gepres- fcen boek, een bezoekis de teerde uren op 6.075. Op de (uze van de vrijwilligers. Met 201 manifestaties waren ge- t stadsbibliotheek realizeerde middeld vijf helpers aanwezig l Rode Kruis Sint-Niklaas De dienst Welfare organizeer- j samenwerkingsverband: de in samenwerking met Wel- We boeken zijn van de stadsbi- zijnszorg ontspannende na- potheek". voor de uitlening middagen met toneel, muziek, Kran zijn vrijwilligers inge- zang en dans in alle OCMW- ifchakeld In de Sint-Helenakli- rusthuizen van Sint-Niklaas en pek in Beveren en in Maria in samenwerking met de Lionsklub verzorgde de dienst in de lokalen van de Broeders Hiëronymieten maandelijks een samenzijn voor de Bond van de Verlamden. Er was de aktie 'Help Polen' (in augustus reed het Rode Kruis met een vol kleding en voedsel geladen twintigtonner vanuit Sint-Ni klaas naar Polen). 27 mensen schreven in voor de kursus 'be- zigheidsaktiviteiten voor be jaarden'. 17 behaalden het ge tuigschrift. Het is Rita De Wael die al deze aktiviteiten koördi- neerde. Simonne Steemans is verant woordelijk voor de leergangen van het Rode Kruis. Twaalf kursussen voor helpertjes, vier EHBO-kursussen, drie kursus sen voor nijverheidshelper, drie voor helper en twee voor ziekenhelper werden afge rond. Ik, ondergetekende In het lokaal van de afdeling, Parklaan 2 in Sint-Niklaas, lig gen hele pakken donorkaar- ten. Een donorkaart is een kaart die je vrijwillig onderte kent, samen met je identiteits kaart bewaart en waarop je verklaart dat. na je dood. één of meerdere organen uit je lichaam mogen gebruikt wor den om anderen te genezen. De jongste vijf maand werden door middel van een intensieve kampagne al tienduizend do- norkaarten verdeeld. Een tweede stap in de goede rich ting, zo meldde men ons, wordt een promotiestand op de komende Gezondheids- beurs. Als dan nog eens zoveel kaarten ingevuld worden, wil het Rode Kruis besluiten dat de Waaslander het hart op de juiste plaats draagt. Denk misschien aan het doch tertje van mevrouw H. De Vreese, personeelslid van de bloedtransfusiedienst Land van Waas. Tien jaar oud is het meisje en in augustus '82 werd zij, tengevolge van een onge neeslijke kwaal, nierdialyzepa- tiënt. Dit impliceert o.m. dat het kind 17 maanden van erge lichamelijke en psychische be lasting achter de rug heeft. Wanneer ooit voor haar. een geschikte donornier kan wor den gevonden komt er een eind aan haar ellende en de radeloosheid van haar ou ders... Leo DE BOCK In de stads zalen werd vorig weekend een internationale reisbeurs op het getouw gezet. Heel wat touroperators, luchtvaartmaatschappijen en andere in de reissektor aktieve organisaties hadden er een stand en er was ook een showprogramma voorzien. Zaterdag werd Flanders' International Travel Fair geopend, in aanwezigheid van de heer Moeyersoen, afgevaardigde van gemeenschapsminister Geens. Louis Plessers had het tijdens zijn inleidende toespraak over de evolutie van het toerisme en de impakt van de reisbeurs (Plessers herkent u links). Burgemeester De Vidts had lof voor het initiatief, waarvan de opbrengst trouwens integraal gaat naar de serviceklub Kiwanis Waasland en haar bekommernis voor mensen die in de marge van de maatschappij leven (foto's Iv). Zl,n 'Essene-Affligem viert sinds eeuwen zijn bescherm- en volksheilige St.-Antonius op 'te Jriginele wijze. Tot by het begin der dertiger jaren was de bedevaart naar de kerk niet ooP^nkel beperkt-tot de feestdag van St.-Antonius op 17 januari doch kwamen ook tydens de enaerKOvene heel wat gunstverzoekers naar Essene. Vooral dan om vee voor ziekte en -ijkvttegenslag allerhande te behoeden. Nadat men «den beeweg had afgelegd» stak men een 5 (vcrgeldstuk in het offerblok en soms werd wel eens een varkenskop geofTerd die dan samen !eze met de andere giften door de goede zorgen van de kerkfabriek na de hoogmis publiek en bij opbod aan de man werden gebracht. zal I ganiaMet de tweede wereldoorlog steeds crescendo, kwam er Koorzang door het Gemengd motiwam dit gebruik echter in steeds meer volk, volgjien Zangkoor van Essene o.l.v. dtomfenal Er was enerzijds de steeds meer offergaven, wéren pater Gabriel Willems. Jenijlporuitgang van de weten- TV en radio samen met de pers Aan het orgel: Johan Van der eesidfatap met o.m. de veeartsen op het appèl, kwam er een Beken, g ges» anderzijds de teleurgang bedevaartvaantje, werd geij- Nadien: verkoop (op het kerk- van de varkenskweek. verd voor restauratie en ani- plein) van de offergaven. Op- Tot in 1968 de Essense matie en gaat een landelijke treden van straatzanger Sus kerkzangers de koppen bijeen maaltijd aan de festiviteiten Cavoo (op het plein en in de •taken om de vroegere Anto- gepaard. verwarmde feesttent, waar Diusverering weer meer luister Een feest, in alle spontaneïteit, boerenkost kan verorberd worden met kriek of lambiek van 't vat. Te 13.30 u: Sint-Antoniusmaal in feestzaal De Montil (aperi tief, kop erwtensoep met korstjes, varkensgebraad op zijn Brabants, rijstpap, krisis- prijs 490 fr. Vooraf inschrij- bij te zetten. naar het hart van velen. Een eerste poging daartoe op pt-Antoniuszondag in 1969 Programma werd simpatiek onthaald doch Zondag 22 januari - de definitieve doorbraak Kermiszondag Vwam pas in 1971. Pensen, Te 8 u: gelezen mis. Aanbren- Jiutsepot, kippen, ganzen, een- gen van de offergaven (vereni- den. biggen, hesp, spek, boe- gingen, handelaars en partiku- r..J. "nbrood. kramiek. vlaaien, lieren brengen hun gaven in de ven noodzakelijk bij Mare De it werd allemaal publiek ver- kerk. waar alles tussen de Bisschop, Paddeputstraat 22. 'oorlezing door preekstoel en het versierd 1705 Essene. tel. 02- ■tocht door de Vlaamse Toeristen bond en de Vlaamse Wande- laarsbond - klub Affiigem. Dan moet je gelaarsd en ge spoord verzamelen vanaf 8.30 u aan de abdijtoren (Abdij straat te Hekelgem/Affligem). Te 9 u wordt vertrokken over de Eksterenberg naar Essene, waar tot 12 u wordt deelgeno men aan de Sint-Antoniusvie- ring. Dan wordt opnieuw ver zamelen geblazen. Langs het wel eens modderige Trommel- veld gaat het naar Asse-Ter- heide, waar op het kerkplein gebeurlijk namiddagwande laars kunnen aansluiten. Aan de kerk van Asse-Terheide wordt opnieuw van start ge gaan te 13 u. Langs het Hambos naar het gehucht Krokegem (Asse); uit blazen in de landelijke herberg 'De Kilo', waar een kleine ver rassing wacht. De terugtocht gaat langs de Vossendries en dwars door het Kravaalbos. Te Asse-Terheide kunnen de na middagwandelaars afhaken en hebben dan ca 10 km afgelegd. De volledagwandelaars gaan echter te voet terug naar de abdij, langs het Hof te Putte en door Doment. Totale afstand: 20 km. Na de tocht is er in de Affli- gemkelder een gezellig samen zijn en wordt iedereen vergast op lekkere bezekoeken. (Halve-dagwandelaars ver plaatsen zich met eigen ver voer eventueel naar Affiigem). Met het oog op de verrassin gen (en de bezekoeken) dient vooraf te worden ingeschre ven. Deelneming in de kosten VWB-leden 20 fr, niet-leden 40 fr. LH De traditionele «Moorselse Mis» te Herdersem op kermis- maandag van de St.-Antonius viering heeft andermaal plaats op maandag 23 januari in de Herdersemse parochiekerk te 10 u. Dit met assistentie en speciaal sermoen door Hendrik Van den Meerssche, pas gewijd tot permanent diaken. Hijzelf is trouwens geboren te Herder- Belsele-Puivelde. Dinsdag was het feestdag van Sint-Antoon en aan de kerkdeur werden, fff" dochwoonachtig te Moor- naar aloud gebruik, de offergaven per opbod verkocht (Iv) K H"' 'H"a' wrh'n- Beurzen zijn er in het Waasland het hele jaar door te over, maar een gezondheidsbeurs, die hebben we totnogtoe niet gehad. De dienst gezondheidsopvoeding van het Belgische Rode Kruis en de serviceklub Kiwanis Waasland hebben op voorstel van Eric Merny (Public Relationsman bij het Rode Kruis, Sint-Niklaas) besloten dit hiaat op te vullen. Een zinvol initiatief overigens, zo'n gezondheidsbeurs. Rezumerende informatie over, een bescheiden inventari- zatie van wat allemaal reilt en zeilt binnen de sektor van de gezondheidszorg is meer dan op haar plaats; een beurs is daarvoor, veel meer nog dan het verspreiden van brochu res en het houden van konferenties en lezingen, een geschikte formule. De hulpverlening heeft zich eind de jaren zeventig en verder nog begin van ons decennium nu enigszins afgeremd door de ekonomische recessie sterk gediffe rentieerd. Patiënten werken aan hun eigen, specifieke moeilijkheden in zelfhulpgroepen, de alternatieve genees kunde wint veld, de belangstelling voor een gezonde voeding is nog altijd gegeven, er is aandacht voor de bijzondere problemen van alkoholisten, delinkwenten en druggebruikers, en zo kan nagenoeg iedereen die het met zijn gezondheid niet onder de markt heeft wel ergens terecht. Pijltjes aanbrengen in hej labyrinth van de gezondheids zorg: dèt is de bedoeling van deze allereerste Wase gezondheidsbeurs, die zal doorgaan van 4 tot en met 8 mei a.s. in de Stadszaien, Leopold II laan (aan het station) in Sint-Niklaas. Alle organizaties die zich inzetten voor een betere gezondheid zullen er aanwezig zijn. Het Rode Kruis, afdeling Sint-Niklaas, en Kiwanis Waasland hebben nog heel wat Werkvergaderingen voor de boeg. Zij plan nen voordrachten, filmprojekties, willen sportverenigin gen uitnodigen om tijdens de beurs demonstraties te verzorgen en bezinnen zich nog over een heleboel andere beursingrediënten. Op een uitgebreide belangstelling re kenen zij nu al; een soortgelijk initiatief is nieuw voor de regio. Een speciaal appèl gaat naar de Wase scholen. De direkties zelf kunnen mee bepalen waarover men het tijdens de beurs zal hebben: sektekinderen, drugpreven tie, alkoholisme. hygiëne, Over deze beurs verneemt u later in De Voorpost nog meer. L.D.B. Het hele weekend staat Herdersem, dorp der meiviskoppen, in het teken van de St.- Antoniusviering, De volksheilige hij uitstek. Hiermede teruggrijpend naar een aloude traditie. Reeds van in de oudste tijden wijdde Herdersem zich, wegens de er beoefende landbouw en veeteelt, aan St.-Elooi en St.-Antonius-Abt. St.-Elooi, de paardenheilige en bisschop smid en de vroegere paartjenommegang op 29 juni verwijzen naar de landbouw. St.- Antonius dan naar de veeteelt. xkzanger Rik Dc Bolle van beeld van Sint-Antoon wordt 582.03.02). iet oude perkament van Abt uitgestald: varkenskoppen. Daarbij aansluitend organi- leda Regaus waarbij o.m. hutsepot, hespen, kramiek- seert ,VTB-Affligem o.l.v Ro- -erd gesteld dat toelating tot brood, vlaai, kleinvee, konij- ger Verbeeren en Laurens Van lergelijkc verkoop werd ver- nen, gevogelte, enz.). der Schueren een wandeltocht „leend mits «van iersten quali- Te 9 u: vertrek - vanaf de abdij vanuit Affiigem naar Essene oork teit te sijn ende in suyvere Affiigem van de Sint-Anto- met deelname aan de festivitei- papieren ghedaen. te verkopen niustocht (volle dag of halve ten ter plekke. (v.&iaen dc meest biedende, rust- dagwandeling ingericht door Wie wil deelnemen moet ge- ^hterstorenden door gewaepen- de Vlaamse Wandelaarsbond). laarsd en gespoord verza ak wachters te verjaegen en Tc 10 u: plechtige Gregoriaan- melen fcffergaeven niet te verkopen se hoogmis, opgedragen door Indien je nog flink te been taveernen ofte in bier- pastoor Jansen, met preek en bent raden we je aan deel te offergang. Uitreiking van sant- nemen aan de vrolijke Sint- ging de viering jes en bedevaartvaantjes. Antoniustocht. georganizeerd sel en is dus een ideaal verbin dingsman tussen beide paro chies. Ten andere, de scheidende pastoor woont reeds te Hofsta- de en de nieuwe pastoor, E.H. De Pauw wordt pas op zondag 29 dezer plechtig aangesteld. De Moorselse mis wordt opge luisterd door het Herdersems Parochiaal Zangkoor. Nadien is er gelegenheid tot het be zichtigen van een tentoonstel ling in het parochiaal centrum van werken van Herdersemse kunstenaars, o.a. van de be kende Monteync. Een bijgevoegde «Moorselse Mis» voor wie zich op een werkdag niet kan vrijmaken heeft plaats op zaterdag 21 te 19 u. Niet te 18.30 u. De Gildemeesters van dc Con frérie van dc H. Antonius zor gen voor de uitstelling van het St. Antoniusbeeld. Voor de zaterdagmis is er een fakkeloptocht met de H. Anto nius, de H. Gudula en hun Sin, Anloon en zijn varken. De heilige vermag hel vee van ziek,en ,e VO'8' hc' I I aren. Pastoor Piet De Nil en zijn mensen houden dit volkse varkensfeest in ere (Iv) nieuw St. Antoniusspel. De Gilde van St.-Antonius werd te Herdersem reeds op gericht in 1663 onder de baron nen Gaspar en Lodewijck de Valdès. Gilde die nu nog be staat doch dan slechts met nog drie werkende leden: Arthur Michiels, Jozef Van Hoorde en Emiel Lambrecht. Deze gilde had in de paro chiekerk eenkapel met altaar aan St.-Antonius toegewijd. Naast hun uiteraard religieus doel hadden deze gildebroe- ders de taak op te treden als een soort burgerwacht om de parochianen te beschermen te gen dieven en baanstropers. Er waren officieren bij, stan daarddragers, bazuinblazers, trommelaars en muzikanten. Hieruit ontstond ten andere de nu 2 eeuwen oude harmonie «Concordia et Docilitas». St.-Antonius, tweede patroon van de parochie, werd biezon- der vereerd tegen de pest en later tegen het 'vuur' bij de varkens. Toen rond 1690 te Moorsel de pest talrijke slacht offers maakte namen Moorse- laars hun toevlucht tot St.-An tonius en de ziekte hield plots op. Uit dankbaarheid werd be loofd jaarlijks te Herdersem door Moorselaars een mis te laten opdragen. Oorsprong dan van de huidige «Moorselse Mis» op maandag doch pastoor Mussche, zich er wel van be wust dat op maandagvoormid dag velen niet kunnen komen, voegde er dit jaar als eerste experiment een «Moorselse mis» bij op zaterdag te 19 u. Nieuw is ook het St.-Antonius- spel aan café St.-Antonius en café De Engel op zaterdag 21 januari rond 19,30 u. Een spel waarin de strijd wordt uitge beeld die de Heilige aanbindt tegen het kwade en de mensen die hem ter hulp roepen van lijfelijke miserie en ongemak ken bevrijdt. Hierbij dan trouwens het vol ledig programma. Zaterdag 21 januari 1984 Om 18 uur: tentoonstelling in het Paro chiaal Centrum, grote Baan door de «Plaatselijke Kunste naars». Om 18 uur: Optocht met de H. Gudula, fakkeltocht-bedevaart. Deze folkloristische bedevaart ver trekt aan de H. Gudulakapel te Moorsel en zal op de Bos kant (Herdersem) vervoegd worden door vlegeldorsers, boeren en boerinnen, en al wie mee wil .opstappen. Deze op tocht heeft plaats met de me dewerking van de wandelclub «De Kadees». Om 19 uur: H. Mis ter ere van St.-Anto nius met zegen. Na de mis opvoering van het St.-Anto niusspel, onder leiding van Ro ger De Cock. Ie deel wordt opgevoerd aan de kerk en het tweede deel op het pleintje voor de woning van Jozef Van Hoorde. Om 20 uur: 7e dorpsbal. In de zaal De Kletser met het orkest De Ge broeders Matthijs. Belotwed- strijd georganiseerd door de St.-Antoniusvrienden in café St.-Antonius. 1.000 fr. vooruit inleg. Zondag 22 januari 1984 Om 8 en 10 uur: Zondagmis. Om 10 uur: tentoonstelling in het paro chiaal centrum «Plaatselijke Kunstenaars». Om 12 uur: eetfestijn ten voordele van de duivenbond De Jonge Liefheb bers in café 't Autopark. Al- fons De Cockstraat. Naar be lieven tong in madeirasaus met aardappelkroketten of haring gebakken op houtskool met pellepatatten. Om 13.45 u: folkloristische stoet. Bijeen komst in café het Bolspel. Pontweg met de medewerking van de koninklijke harmonie St.-Antoniusgilde. St.-Anto nius. H. Gudula. Prins Karna val, het stedelijk feestkomitee en de Herdersemse bevolking. Gevolgd door de 21 e pensen- worp. Om 16 uur: pensenworp voor de kinderen tot 12 jaar met als hoofdprijs de Zilveren Pens. Om 16.45 uur: pensenworp voor de volwasse- Prijzen onmiddellijk af te ha len op de binnenkoer van bet gemeentehuis. Om 17 uur: disco T-dansant in de zaal De Kletser ten voorde le van de kaatsclub «De Sport vrienden». Maandag 23 januari 1984 Om 10 uur: alomgekende Moorselse Mis opgedragen door de priesters van Moorsel. Om 11 uur: tentoonstelling plaatselijke kunstenaars tot 21 uur. Om 12 uur: doorlopend eetfestijn ten voordele van duivenbond De Jonge Liefhebbers in café 't Autopark, Alfons De Cockstr. naar believen: haring gebak ken op houtskool met pellepa tatten of tong in madeirasaus met aardappelkroketten. Om 12 uur: traditionele pensenkermis in café 't Clubhuis ten voordele van de kaatsclub De Sport vrienden. Tijdens de kermis in alle her bergen leute en plezier. LH s op deze ik Egger- lan. Deze Het Davidsfonds Dendermon de blijft ook in 1984 aktief. Dinsdag had op het stadhuis een vergadering plaats onder de titel «Koordinatie» waarbij men mensen bijeenbracht die willen denken en handelen, protesteren en stimuleren, waarschuwen en steunen om trent het tema «Vlaanderen. Iet op uw zaak. Mens word wakker». De sprekers vergadering waren Rik mont en Arthur Raman laatste is de voorzitter van het Koördinatie Komitee en hij was dan ook de geschikte man om het komitee aan Het pu bliek voor te stellen. Na de vergadering konden de aanwe zigen vrjjgen stellen, met el kaar van "gedachten wisselen en dokumentatie inkijken. Pastoor Van Vossole Dinsdag 24 januari om 20 uur spreekt pastoor Maurits Van Vossole over Rainer Maria Rilke. Dit naar aanleiding van het verschijnen van zijn twee de Rilke vertaling, enkele maanden geleden onder de ti tel «Neue Gedichte - Nieuwe Gedichten» en uitgegeven bij de Stichting Mercator-Plantijn v.z.w. te Antwerpen. Pastoor Van Vossole is een Rilkc-kenner die velen ons be nijden. Bovendien weet hij zijn luisterend publiek te boeien met biezondere aspek- tcn over dc figuur van Rilke Anton Van Wildrode getuigde vorig jaar over Van Vossole: «door zijn keuze en door zijn gevoelig vertaaldwerk heeft Maurits Van Vossole ook een portret van Rilke ontworpen. Dat vertoont, zo komt mij voor, een heel goede gelijkenis met het zelfportret dat de dich ter zo gevoelig tekende in 1906 de tijd van de Neue Gedich te. Hij is dan goed 30 jaar oud, an al ver over de helft van de jaren die hem zullen gegeven worden (hij stierf op zijn 51%lc even oud, even jong, als Vergi- lius). Oosterse wijsheid Professor Ulrich Libbrecht zal zijn lessenreeks met als onder werp «de oosterse wijsheid voor de westerse mens» verder zetten. Deze algemene en een voudige inleiding op het oos ters denken heeft meer dan 100 mensen in de ban gehou den en het is precies op ver zoek van deze personen-kur- sisten dat aan de lessenreeks nog drie avonden zullen wor den toegevoegd. De lessen hebben plaats in de Hogere Handelsschool in de Lodewijk Dosfelstraat en vangen aan om 20 uur stipt op maandag 23 januari en maandag 6 februari. Op maandag 20 februari zal de spreker dan vragen beant woorden die door het publiek worden gesteld. Op woensdag 25 januari haeft in de tweede reeks van de Leesclub Vlaamse klassiekers de lezing plaats van «De harp van Sint-Franciscus» van Felix Timmermans plaats. Dit boek werd uitgegeven door het Da vidsfonds. Een 18-jarige Australische jongen, Guy Coles, ontwikkel de een nieuwe luchtbelwater pas ten behoeve van de bouw vakkers. Hij inspireerde zich op de magische kubus van Ru- bik. Het toestel bestaat uit een holle, met vloeistof gevulde schijf waarop een verdeling van 360 graden is aangebracht, met in de vloeistof een lucht belletje dat precies het niveau aangeeft als de indikator op nul is gesteld. De nieuwe VTB-brochure Pri- véreizen 1984 is verschenen. Het is opnieuw een handig va demecum met vertrekkenskla- re reizen naar een 20 Europese landen. Er zitten ook een aan tal nieuwigheden in: Ibiza. Al- meria. Gran Canaria. de Spaanse Paraodres. de Portu gese Pousada's. Conca del Mollo, de passiespelen te Oberammergau. wandelva kanties in Oostenrijk, enz... De brochure is kosteloos te bekomen op het adres Vlaam se Toeristenbond, Sint-Jacobs- markt 45, te 2000 Antwerpen (03/234.34.34) of bij de plaat selijke kantoren.

De Voorpost | 1984 | | pagina 11