Baasroodse heiaarden verliezen hun moeders Zusters verlaten rustoord De Voorpost - 20.1.1984 - 7 Dendermonde. Zuster Ambrosia, (vh) Dendermonde. Zuster Rita (vh) it M-i\ Dendermonde. Zuster Amanda, (vh) Dendermonde. Zuster Barbara, (vh) Zaterdag 28 januari zullen in Baasrode vele hete tranen worden geweend. Dan verlaten de vier zusters Barbara, Rita, Ambrosia en Amanda de palinggemeente voorgoed om zich te gaan vestigen in het Moederhuis te Beveren-Waas. Met hun heengaan wordt er ook een hele periode afgesloten wat betreft het rusthuis van Baasrode, waaraan deze vier zusters van de Heilige Vincentius hun beste krachten hebben gewijd. Zuster Barbara was er de gewaardeerde direktrice en overste van het klooster, zuster Rita nam de zware taak van de avond- en nachtdienst op zich, zuster Amanda zorgde voor de was en zuster Ambrosia regeerde in de keuken. Zij hebben geschiedenis geschreven in Baasrode waar zy vergroeid waren met hun gasten en met de hele gemeenschap. Hun vertrek zal, hoe men het ook keert of draait, een leemte nalaten. Ook de huidige verantwoordelijke van het rustoord, M. Verhaegen, is daarvan overtuigd. Rodl Meer dan vijftig jaar In 1932 werd door toedoen van de Baasroodse Com missie van Openbare On derstand besloten een huis te bouwen waarin een aan tal hulpbehoevenden te recht zouden kunnen. Niet alleen bejaarden, maar ook kansarmen. Zo kwam het dat er naast oude mensen, ook minder-validen, wees kinderen, eenzamen, ja zelfs verstandig minder be kwame mensen in het huis een plaats vonden. Dit bonte allegaartje werd toe vertrouwd aan een zuster- gemeenschap: de zusters van de Heilige Vincentius van Be veren, waarvan op 20 april 1932 de eerste drie L zusters te Baasrode arri veerden. De bejaarden vertoefden toen op een tweetal zaal tjes. Voor de zogenaamde kostlopers waren er een vijftal kamers voorzien. Maar de algemene leefre gel was dat mannen en vrouwen strikt gescheiden dienden gehouden. De zus ters beredderden toen al les, hier en daar een handje geholpen door de kostgan gers die zich fit genoeg voelden om te werken en zich op die wijze ten dien ste stelden voor kost en inwoon. De zusters getuigen van de ze periode dat het biezon- der gezellig was, maar dat er ook hard diende ge werkt. Naast het onder houd van de grote gebou wen was er nog het werk op de boerderij. Men had schapen, varkens, kippen en konijnen die bestendig moesten verzorgd worden. Op het stuk grond dat men bezat teelde men aardappe len, groenten en fruit. De zusters verbouwden het land en hadden zo hun ei gen voedsel binnen hand bereik Ook nog moederhuis Baasrode is vertrouwd, verbonden met de Schelde. Dat is voor niemand een geheim. Dat wil zeggen dat ook heel wat schepen en schippers Baasrode aande den. En dat schippersfami- lies ook wel eens uitbrei ding nemen, is ook al eijn natuurlijke zaak. Het ge beurde dan ook dat op een bepaalde dag een schip persvrouw ver van huis moest bevallen. Veel keuze had men niet. De vrouw moest zo snel moge lijk naar een instelling wor den overgebracht. Dr. De Gendt besloot de schip persvrouw over te brengen naar het COO-rusthuis. Daar beviel ze ook van een gezonde baby. Meteen ver spreidde zich de mare dat men in het rusthuis van Baasrode ook kinderen kon baren, weliswaar niet in de omstandigheden die wij nu kennen. Na verloop van jaren stelde men vast dat heel wat vrou wen uit Baasrode, uit Sint- Amands, Buggenhout, Lebbeke, Opwijk in het rusthuis hun kind ter we reld brachten. Zo werd het rusthuis van Baasrode ook moederhuis. Men telde in bepaalde ja ren zelfs meer dan 400 ge boorten. Nadien zou het rusthuis ook nog weeshuis worden en opvangcentrum. Kortom het werd een home 'avant la lettre' waar ieder een die in de knoei zat terecht kon, werd opgevan gen en ook geholpen. De oorlog Veel heeft het rusthuis niet geleden onder het oorlogs geweld. Het enige mel denswaardige feit was het inslaan van een vliegende bom in het veld achter het rusthuis. De schade aan het huis beperkte zich tot het verbrijzelen van veel glas. Na de oorlog deed er zich een snelle evolutie voor in het sociale bewustzijn van de bevolking en het be stuur. Er kwam de ver plichte ziekteverzekering, pensioenbijdrage. Daar naast stelde men vast dat er steeds minder bevallingen thuis gebeurden. De gezin nen waren kleiner behuisd en de behoefte aan steeds meer komfort nam toe. Nog andere verschijnselen zouden zich voordoen: meer en meer vrouwen gin gen uit werken, landbouw bedrijven verdwenen. Het gevolg was dat ook het kin deraantal sterk terugliep. Het zijn maar enkele fakto- ren die een rol hebben ge speeld in de noodzaak van de verschillende verbou wingen in de loop van de volgende jaren. Zo werden in 1951 de zol derkamers in orde gebracht die vooral bedoeld waren voor inwonend personeel. In 1958 verbouwde en ver grootte men de zaal tot ka mers voor het moederhuis. In dat jaar werd ook een privaat gedeelte voor de zusters ingericht. In 1961 had er een grote verbouwing plaats. Er werd een refter gebouwd. Er kwamen 16 kamers voor bejaarden. De centrale ver warming werd omgescha keld van kolen naar ma- zout. Er kwam een lift. Het is nauwelijks voorstelbaar dat er al die tijd geen lift was in een rusthuis. Verder werd er een bevallings kwartier ingericht en werd de keuken aan een grondig modernizeringswerk on derworpen. De afzonderlijke refters voor mannen en vrouwen werden omgevormd tot enerzijds refter en ander zijds kapel en ontspan ningszaal. Het opvangcen trum vervulde op dat ogen blik verschillende funkties: moederhuis, rusthuis, weeshuis, home. Het was niet alleen een rusthuis voor bejaarden, maar ook niet-bejaarden werden er door het COO ingeplaatst. Er verbleven toen 36 be jaarden op min of meer afzonderlijke kamers en dat was voor die tijd hyper modern te noemen. In het moederhuis was er plaats voor 15 bedden en die wa ren bestendig bezet. Trou wens, het zou meerdere malen voorkomen dat er een overbezetting was. Het was ook de tijd van de roze, de blauwe en de groe ne kamer, al naargelang de kleur waarmee de muren mi? Dendermonde. Ook de derde leeftijd bracht hulde, (vh) waren beschilderd. Alleen rusthuis In 1968 veranderde de funktie van het opvangcen trum. Door de grote kon- kurrentie van materniteiten uit het Dendermondse, As- se en vooral door de steeds hogere eisen die werden gesteld aan de uitrusting van een moederhuis, zag men zich verplicht de afde ling moederhuis te Baasro de te sluiten. De inboedel en het personeel werden overgemaakt aan de kliniek Sint-Christiana te Dender monde. In 1975 gaat zuster Ambro sia met pensioen. Dat bete kent dat er voor de keuken een andere kracht moest komen. De zusters van Be- veren konden immers niet instaan voor een vervang ster. Er was een tekort aan roepingen. Zo werd een kok in dienst genomen, la ter bijgestaan door een vrouwelijke keukenhulp. In 1976 kwam dan de fusie van de gemeenten en werd Baasrode toegevoegd aan de stad Dendermonde. Het rusthuis kwam onder het bestuur van het Openbaar Centrum voor Maatschap pelijk Welzijn te Dender monde te staan. Dat was op een totaal andere leest ge schoeid dan de COO van Baasrode. Er was een on derhoudsdienst, er bestond een sekretariaat, een eko- nomaat, enz. Ofschoon de ze stevige struktuur heel wat voordelen inhoudt, wa ren er voor Baasrode ook nadelen: de kleine winke lier waar men zich vroeger ging bevoorraden geraakte in de vergeethoek en de betrokkenheid met de plaatselijke bevolking zou steeds meer en meer ach terop geraken. Nooit zou ze evenwel geheel verdwij nen. Steeds bleef er een band. Want wekelijks gin gen de zusters bij de plaat selijke handelaars inkopen doen voor de bejaarden. Fruit, snoep, kleding, het werd allemaal in de ge meente zelf aangekocht. In 1978 werden de zieken zaaltjes omgebouwd tot af zonderlijke kamers en in 1980 gaat de spil, de ziel van het rusthuis, zuster Barbara, zelf op pensioen. Ook zuster Amanda legt er na een leven van hard wer ken de riem af. Maar zij blijven ter plaatse, net als zuster Ambrosia trouwens. Zij zijn er om het geestelijk en moreel welzijn van de bewoners ter harte te ne men. Zuster Rita, die on dertussen ook al zestig is geworden, blijft echter trouw op post. Zij schuwt het zware werk niet en neemt de avond- en nacht diensten voor haar reke ning. In 1981 worden eindelijk na 20 jaar nog eens schil derwerken uitgevoerd. Ook de binneninrichting wordt verfraaid. Dat mocht wel. Er worden in dat jaar ook plannen gemaakt om het rusthuis om te vormen tot een verzorgingstehuis en dienstencentrum. In 1982 zou de stad trouwens haar goedkeuring hechten aan deze plannen. Maar nog steeds wordt er ge wacht op het geld van de provincie en staat. Het is nu maar te hopen dat ook dit spoedig in orde komt. Ondertussen is de prijs voor het verblijf flink toe genomen. Vier jaar gele den bedroeg die nog 11.500 fr. Nu is dat net 50 fr. minder dan 20.000 fr. Voor vele bejaarden is dit een niet te betalen som. Het OCMW moet dan bijsprin gen en in het beste geval steken de kinderen van de bejaarden financieel een handje toe. Geen wonder dus dat ook het OCMW het vaak moeilijk heeft om de financiële eindjes aan el kaar te knopen. Handen tekort In het rusthuis te Baasrode werken momenteel vijf kuisvrouwen (van wie er een gestuurd door de RVA), is er 1 kok en een vrouwelijke hulpkok, er is een verpleger die ook de leiding van het rusthuis heeft, zijn er twee half-time verplegers en is er 1 bejaar denhelpster. Bij dit kader hoorde ook zuster Rita. In haar plaats komen 2 RVA werkkrachten voor een pe riode van 6 maand, 2 half time verpleegassistenten en 1 bejaardenhelpster. Maar gezien de bezettingsgraad en vooral gezien de perma nente en vereiste aanwezig heid van een aantal perso neelsleden, is dit aantal nauwelijks voldoende om te beantwoorden aan de ve le noden. Verantwoorde lijke M. Verhaegen: «in een rusthuis zijn er steeds handen tekort. Maar nu de zusters weggaan, wordt het voor ons dubbel zwaar. Er wacht ons een moeilijke opdracht, maar door de in zet en de werkijver zullen we die ook wel aankunnen. We moeten ons alleen maar snel en adekwaat kunnen aanpassen aan de gewijzigde omstandig heden». Feestviering Zaterdag 28 januari verla ten de vier zusters het rust huis voorgoed. Dan keren ze terug naar hun moeder huis te Beveren. Voor dit afscheid werd een heel pro gramma uitgewerkt. Om 9.00 uur vertrekken de bejaarden naar de Sint- Ursmarus - parochiekerk waar om 9.30 uur een eu charistieviering wordt op gedragen. Om 10.45 u. volgt er in het rusthuis een intieme receptie (voor een beperkt aantal genodigden) en om 11.45 uur nemen de bewoners van het rusthuis het middagmaal. Om 13.00 uur wordt aan de zusters een afscheidsmaal aange boden en om 14.30 uur ne men de bewoners hun tasje koffie en nemen ook de zusters definitief afscheid van Baasrode. Zuster Rita, de bezige bij Ze werd geboren te Verre- broek, 62 jaar geleden. Zuster Rita Smets uit de polderstreek, sterk en on vermoeibaar. Met haar 62 nog steeds present om de zware nachtdiensten voor Twee jaar geleden vierde ze haar gouden kloosterju bileum. Ze werd geboren te Grembergen. Haar fami lienaam is Van Cauwen- bergh. Jarenlang was zij de vroedvrouw van het rust huis. Ontelbare kinderen heeft zij op de wereld ge holpen, vaak in niet te be schrijven omstandigheden. vraagt ze of ze wat nodig hebben: fruit, sigaretten, tabak, snoep, kleding. Zus ter Ambrosia noteert het allemaal netjes, doet de bestelling en nadien ook de verdeling. Ze let er ook op dat alles wordt betaald. Het zijn momenten waarop ook de kleine problemen ter sprake komen, waarop Dendermonde. Het personeel neemt ook afscheid van de zusters, (vh) haar rekening te nemen. Zuster Barbara, die in 1980 er wordt gepraat. Het zijn Wie haar gaat vervangen, met pensioen ging, was ook ogenblikken van menselijk weet de heer Verhaegen de overste van de zusterge- kontakt waarbij telkens niet. «Zusters zijn trou- meenschap van Baasrode, weer de moederlijke aard "wens niet te vervangen,» Haar taak bestond er onder naar voor komt, de be- zegt hij. Zuster Rita heeft meer in de eredienst te ver- zorgdheid en kommer, trouwens heel wat taken op zorgen. Een niet te onder- Zuster Ambrosia staat ook zich genomen als jongste schatten opdracht in het in voor de postbedeling. van de kloostergemeen- rusthuis. Haar taak zal Brieven, tijdschriften, schap. Zij heeft ook de trouwens worden overge- kranten, boeken, ze wor- zorg over de zusters voor nomeh door een zuster van den door haar met bekwa- haar rekening genomen, de Visitatie wat het kloos- me spoed besteld. Ze Zij helpt de kostgangers bij terschap aangaat. Zuster neemt ook haar tijd om de de verzorging, doet de Barbara gaf de intenties brieven voor te lezen bij de handwas zowel van de zus- aan, ze zorgde voor de be- slechtzienden, ze zelfs her- ters als van de bewoners, zinning en de animatie, ze haaldelijk voor te lezen. Haar dagtaak is zwaar, gaf het voorbeeld en onder Het zijn allemaal kleinighe- maar blijkbaar heeft de haar bezielende leiding den, maar de zusters deden bestendige drukte geen in- werden heel wat kostgan- het toch maar. Dag na dag, vloed op haar sterk gestel, gers, in alle vrijheid, op- zonder onderbreking. Om 21.30 uur gaat ze naar nieuw gestimuleerd om op- bed om twee uur later op te nieuw deel te nemen aan de staan voor een nachtronde, erediensten. Zij stond ook Om 3.00 uur volgt een de stervenden bij. Maar Zuster Amanda zal bekend tweede nachtronde. Tus- meer nog verstond zij de blijven als de stoere zuster sendoor moet ze herhaal- kunst om geschillen bij te voor w'e er nooit proble- delijk uit bed voor kostgan- leggen. Niet alleen tussen f"®1) waren- Zij sleurde met gers die wat nodig hebben, de bewoners onderling, moet ze mensen bijstaan, maar ook tussen ouders en Steeds doet ze het met de kinderen. Haar takt. haar 8eld> ontstopte wateraf- glimlach, heeft ze tijd voor wijsheid en haar inzicht, voerbuizen, herstelde lava- de mensen, ook begrip, maakten haar tot vriend bo's- verzorgde ook de Om 5.00 uur staat ze defini- van iedere bewoner. Zij katten, ofschoon er die in tief op. Ze doet haar per- dwong door haar oprecht- het rusthuis niet zijn. Maar soonlijke gebeden, maakt heid en vroomheid ontzag de nabÖ ëe|egen beek zorgt haar persoonlijke opschik af, maar was ook vol begrip voor het nodige ongedierte en is dan klaar om de gas- en edelmoedigheid. ten te gaan helpen die naar de mis willen gaan. Dan Zuster Ambrosia, begint voor haar het dage- de pos'hode lijkse leven: ontbijt, de was Zij is afkomstig van Sint- ven en dus het ongedierte van de zusters en de kost- Niklaas. Haar familienaam weg blijft. Ook de vogels gangers; herstelwerk en is Panier. Ook zij vierde dragen haar bezorgdheid strijken, het schikken van haar gouden kloosterjubi- bloemen. Om 11.30 uur leum en is er inmiddels gaat ze opnieuw eten en 75 geworden. Zij begon als dan neemt ze wat rust, ze keukenzuster, zou dan een doet haar gebeden en om paar jaar aktief zijn in de 17.00 uur staat ze weer pa- missies en terug keren naar re huiselijke omgeving. Ze raat. Stilaan breekt dan Baasrode, waar ze opnieuw verzorgde de tuin, plantte weer de avond- en nacht- haar taak in de keuken ter dienst aan. Zeven dagen op harte nam. Ze zorgde voor zeven, zonder onderbre- een dagelijkse gezonde king, maand na maand, voeding. Een stevige boe jaar na jaar. Zuster Rita renkost. Haar hoofdingre- was er steeds wanneer het diënten waren gehakt en moest. Ook ongevraagd, appelmoes. Zacht om te Ze begeleidde de sterven- bijten, makkelijk om klaar den in hun laatste uren, te maken, maar steeds even bereidde hen voor op de lekker, dood, maakte het leed Elke week keerde hetzelf- draaglijker. Velen zullen de menu weer, steeds op haar missen maar velen zul- dezelfde dag van de week len aan haar ook de beste werd hetzelfde geserveerd, herinneringen overhouden. Nu ze met rust is, houdt ze zich nog bezig binnen het /.„sier Barbara. rusthuise We6kdijks be. de wyze overste zoek, ze de bewonere en Zuster Amanda, de «man» in huis bakken bier, zorgde dat de chauffage goed was afgere- en de katten weten dat. Komen er ook op af. Zus ter Amanda zorgt ervoor dat de katten in leven blij- weg. De meeuwen worden dagelijks gevoed. En door deze aanwezigheid van kat ten en vogels buiten, krijgt het rusthuis toch een zeke- bloemen, schikte perken en plantsoenen. Dagelijks zet te ze de refter in orde. Zij had ook kontakt met de bevolking. Ze ontving de mensen die op bezoek kwa men en wist van hen vele grote en kleine geheimen. Trouwens, zuster Amanda ging steeds recht op haar doel af en niemand scheen haar dat ooit kwalijk te nemen. Zij is een wees kind, luistert naar de naam Schouvorst en werd te Eke- ren geboren. Misschien was zij wel de meest wereldse van de vier zusters.

De Voorpost | 1984 | | pagina 7