Leefmilieu en ACW tegen nieuwe huisvuilbelasting in Stekene -1 Sluikstorten in Dendermonde: het komt wel eens vaker voor Dendermondse- en Brusselsesteenweg worden hersteld te Lebbeke Knotwilgenaktie JNM 'S Heerenbosch Natuurbeleid dode letter te Aalst Gates-Visvijver Eremboflegeiu. voor iedereen toegankelijk Arboretum Waasland met kursus plantendeterminatie Frans Pauwels PRESENTEERT VOOR DE EERSTE MAAL UITSLAG STEUNKAARTENT0MB0LA V.K. VELLE PEDILUX KERKSTRAAT1 Tï,5 AALST 8 - 20.1.1984 - De Voorpost Hoe vaak gebeurt het niet dat je gauw-gauw een emmertje vuil stort op een braakliggend stuk grond, in een wei waar al een hele tijd geen koeien meer grazen of gewoon op een hoop stenen die er al sedert mensenheugnis blijken te liggen. Maar het blijft niet by dat ene emmertje. En wat erger is, je slechte voorbeeld wordt wel eens nagevolgd door buren die op een of andere dag ook worden gekonfronteerd met het afvalprobleem. Zo ontstaan er sluikstortplaatsen. En voor men het weet is het kleine emmertje uitgegroeid tot een vuile hoop vuilnis, krijgt men last van de stank die er vaak omheen zweeft. Maar men vergeet steeds weer dat men eigenlijk voor een flink deel zelf verantwoordelijk is voor de situatie. Sluikstorten bestaan er overal. Dus ook in Dendermonde. Schepen voor het Leefmilieu, Therese Van Gucht, steekt het trouwens niet onder stoelen of banken. Maar ze maakt er een erezaak van dat deze storten geen lang leven beschoren zijn. Tenminste als men weet waar ze zich bevinden. De ste delijke leefmilieuraad van Dendermonde beschikt geluk kig over een «Milieutelefoon» die wordt bevolkt door de mensen van de gelijknamige werkgroep. Daar lopen nog wel eens wat telefoontjes bin nen over sluikstorten. De dienst houdt dat allemaal net jes bij en tussen juni 1983 en november van hetzelfde jaar diende men liefst 18 sluikstor ten op te ruimen. Men is er zich van bewust dat het kwaad daarmee nog lang niet is uitgeroeid. Er bestaan nog sluikstorten, maar de sluikstorters zijn in elk geval verwittigd: de milieutelefoon waakt en treedt ook op. Van elk sluikstort wordt door de landschapsarchitekt een dossier aangelegd. Daarin ko men punten voor als de ligging volgens het gewestplan, het opsporen van de eigenaar van de betrokken grond (aan de hand van het kadaster), de eigenschappen van de gestorte afvalstoffen, foto's van het sluikstort, indien mogelijk ook bewijsstukken die de sluikstor ter kunnen aanwijzen. Kortom de noodzakelijke informatie wordt erin weergegeven. Eens deze gegevens ingezameld zijn wordt het dossier voorgelegd op de maandelijkse vergade ring van de werkgroep «milieu telefoon». Daar wordt dan om advies gevraagd. En wordt ook gekeken naar een oplossing. Indien het sluikstort zich be vindt op het grondgebied dat eigendom is van de stad Den dermonde, wordt door de landschapsarchitekt aan de «milieuwerkers» opdracht ge geven tot opruiming van het stort. Bevindt het sluikstort zich op privé-eigendom, dan wordt de eigenaar gewezen op de overtreding en wordt hij verzocht het stort zo snel mo gelijk ook op te ruimen. Door de werkgroep wordt ook steeds de overweging gemaakt de klacht door te spelen aan de «groene lijn». Deze overdracht kan zich opdringen wanneer de eigenaar van de betrokken grond weigert op te treden of omdat de hoeveelheid en/of aard van de afvalstoffen dit met zich meebrengen. De werkgroep kan ook beslissen dat er meer informatie moet worden ingewonnen vooraleer er een advies wordt gegeven. Vervolgens wordt door de werkgroep overwogen welke voorzorgsmaatregelen er moe ten genomen worden om sluik storten in het betrokken ge bied of in de toekomst te voor komen. Dat kan bijvoorbeeld aan de hand van het versprei den van strooibriefjes om de bewoners te sensibilizeren, door het uithangen van bor den, de bekendmaking via de stadsberichten. enz...) De werkgroep staat de land schapsarchitekt ook bij in het uitvoeren van de kontrole van het betrokken gebied tijdens en na de opruimingswerken. Een hele lijst Ter informatie geven we ook een voorlopig lijstje van de klachten inzake sluikstcthen van puin en huisvuil via de milieutelefoon. Dat wil zeggen dat het lang niet om alle sluik storten gaat. Maar de lijst is op zichzelf en vooral gezien de korte tijdsspanne, al indruk wekkend genoeg. Op 22 juni van vorig jaar kwam de eerste klacht binnen. Het betrof een sluikstort aan de Rode Wegel te Sint-Gillis. Op 29 juni volg de een tweede telefoontje: een sluikstort aan de Veldlaan te Grembergen. Dan 30 juni op nieuw de Rode Wegel te Sint- Gillis. In de maand juli geen enkele klacht en tijdens de loop van de maand augustus slechts één enkele. Op 1 au gustus een telefoontje over een sluikstort aan de Hooibrug te Appels. September was dan Aalst. De afsluiting kwam er en de boorden kregen een flinke beurt (per) weer een gezegende maand. Het leek wel of iedereen weer thuis was en er weer tijd vrij was. om her en der wat op te knappen. Dit zijn de gevolgen: op dezelfde datum aangifte van een stort aan de Noord laan te Dendermonde; ook op de Dammenlaan ontstond er een sluikstort; op 20 septem ber zowaar op de Kalendijk te Dendermonde en op dezelfde dag liepen nog drie meldingen binnen: het Hoogveld te Den dermonde, De Vliet te Baasro de en het kerkhof te Sint-Gil lis. Ook in oktober was er werk aan de winkel. Telefoons op 10 oktober voor een sluik stort aan de Werkplaatsstraat te Sint-Gillis en de Begijnhof laan te Dendermonde. Óp 17 oktober melding van een over treding aan de Vosakkerlaan te Grembergen en op 28 okto ber aan de Voetweg te Appels. En in de maand november weer drie telefoontjes: op 17 november aan het Pater Rut- tenplein te Dendermonde, op 22 november aan de Noord laan en op 23 november aan de Moerstraat te Sint-Gillis. Aalst. Het bestuur van visclub Gates stortte massa's vis. (per) Deze lijst van telefoontjes laat vermoeden dat niet alle deel gemeenten van Dendermonde sluikstorters herbergen. Van uit Schoonaarde en Oudegem kreeg men immers geen reak- tie. Allicht weet men daar nog niet het bestaan af van de mi lieutelefoon. Nieuwerkerkenaar Paul Cordemans, Broekveldstraat 11, heeft vragen i.v.m. het natuurbeleid in Groot-Aalst dat hij «een dode letten» noemt. Groene zones en waardevolle natuurgebieden werden vastgelegd en onderverdeeld in parkgebieden, natuurgebieden en natuurreservaten. Deze werden op kaart gebracht en hieraan zou niet meer mogen worden getornd tenzij waar nodig voor bescherming en onderhoud. Cordemans zegt echter dat er tussen de intentie deze gebie den te behouden en de uitvoe ring ervan een hemelsbreed verschil ligt wat zou blijken uit het huidig grond- en natuurbe leid. Dat men het niet zo nauw zou nemen met de bescherming van schaarser wordende groe ne zones zou blijken met wat te Nieuwerkerken aan de hand In de driehoek tussen centrum, spoorlijn en autosnelweg be vindt zich een dezer natuurge bieden. Wellicht het schoonste van het dorp. Aangeduid als «vallei van de Ediksveldebeek en de Siesegembeek». Een licht golvend terrein, keurige verscheidenheid van velden en weiden gesierd door oude knotwilgen, stronken en bo men en doorkruist door de bedding van beide beken. Begin van vorig jaar werd in het centrum van dit gebied afbraakmateriaal gestort op een eigendom om dit aan te vullen. Aanranding van het na tuurgebied waartegen in het tijdschrift «Liniaal» werd ge protesteerd en via Raldcs ter kennis werd gebracht van het stadsbestuur. Met als gevolg dat het storten werd stilgelegd. Althans tijdelijk. Toen met storten werd herbegonnen werd klacht neergelegd bij de bevoegde schepenen en werd de zaak aanhangig gemaakt bij gemeenschapsminister Akker mans en Lenssens die beloof den te zullen tussenkomen. De werken werden inderdaad stil gelegd en zegels werden ge legd. Deze werden echter ver broken. Intussen schijnt men gewoon te laten betijen en wordt in groter tempo dan voorheen gestort zodat dit ge bied onherstelbaar geschonden lijkt. Een gevaarlijk precedent zodat dit gebied onherstelbaar geschonden lijkt. Eén gevaar lijk precedent dat tot navol ging zou kunnen leiden. Beoogd wordt wellicht via doortrekken tot de Terbeke- straat te komen tot een groot aantal percelen (bouw)grond en dan zou verkaveling van het gebied kunnen volgen. Speku- latieve aktie waarbij groene zones zouden worden opgeof ferd en nieuwe bouwterreinen zouden worden geschapen ter wijl er zoveel andere te koop of beschikbaar liggen. LH Knotwilgen zijn de laatste jaren meer en meer verdrongen in ons landschap. Er wordt immers meestal bedankt voor het arbeidsintensieve onderhoud dat een knotwilg vergt. Dergelijke boomsoort moet immers om de drie a vier jaar geknot worden om splyting van de stam, veroorzaakt door de takkenoverlast, te voorkomen. Toch zijn knotwilgen van vi taal belang voor het milieu. Vooreerst spelen ze een rol in de waterhuishouding: door hun enorme wateropname wordt het waterpeil in de bo dem geregeld. Hiermee wor den uiteraard ook mineralen uit de bodem opgezogen, maar dit wordt tot een minimum herleid, wanneer de wilgen re gelmatig geknot worden. Een knotwilgenaanplanting betekent bovendien beschut ting voor het vee en biedt huis vesting aan heel wat dieren, van kleinere insekten tot het steenuiltje. Oproep JNM 's Heerenbosch (J.N.M. Jeugdbond voor Natuurstu die en Milieubescherming) wil zich aktief inzetten voor de instandhouding van de knot wilg in ons landschap, door het aanplanten van die bomen. Hiervoor is echter hulp nodig van de bevolking: mensen die knotwilgen willen aanplanten, om op deze manier aktief mee te werken aan het natuurbe houd, worden verzocht kon- takt op te nemen met Jempi De Lannoy, Die pmeerst raat 30, 9360 Buggenhout - tel.: 052/33.22.87 of met Gilbert Tijdens een onderhoud met de h. V. Casteels, hoofdinge- nieur-direkteur van Bruggen en Wegen, behandelde volksvertegenwoordiger Johan De Mol diverse problemen die voor Lebbeke van groot belang.zijn. Na onderzoek door de diensten van Bruggen en Wegen kreeg de Lebbeekse volksvertegenwoordiger onlangs een schrijven in de bus, waarin de resultaten van het gesprek beknopt meegedeeld werden. plaatsen immers het wegdek stukgereden, terwijl op andere plaatsen een afwatering zelfs bij de kleinste regenvlaag niet mogelijk blijkt. Fietsers en voetgangers worden gekon fronteerd met ongemakken. Het is immers een hele klus onbespat dit gedeelte van de steenweg door te komen De moddcrschadc treft natuurlijk ook de woningen. Voor win kels betekent dit een bijko mende, uiteraard weinig at- traktieve bijdrage van het weg verkeer. In zijn antwoord meldt de h. Castcels dat hij zijn diensten de opdracht heeft gegeven om, in het centrum van Lebbeke, Tijdens de laatste gemeenteraad in Groot Stekene werd onder meer een nieuwe belasting goedgekeurd op het afhalen van het huisvuil. Voor 1984 zal elk Stekens gezin 400 fr. per jaar moeten betalen terwijl de huisvuilzakken 15 fr. per stuk blijven kosten. Dit werd beslist voor een termijn van vier jaar. De eigenaars van tweede verblijven in Stekene (de legale?) zien hun jaarlykse gemeentetaks opgetrokken van 5.000 naar 5.500 fr. (de gemeente mag tot 10.000 fr. gaan!) en in dit bedrag is de nieuwe belasting voor het afhalen van huisvuil inbegrepen. Tijdens de gemeenteraadszit- van genoemde nieuwe belas ting was er heel wat diskussie ting. Zowel de voor- als tegen- omtrent deze maatregel. De standers hanteerden het sluik- oppositie noemde deze nieuwe storten als argument voor hun belasting zondermeer asociaal, stelling., tégen de minst begoeden uit de Enkele dagen geleden ontvin- maatschappij. Ook schepen gen van «Leefmilieu Stekene» Paul Koppen kantte zich erte- een persmededeling over ge- gen. Een nieuw fenomeen te noemde huisvuilbelasting on- Stekene; een schepen die zich derde titel: «Leefmilieu Stekc- in de openbare zitting afzet ne betreurt huisvuilbelasting», tegen een voorstel van het Leefmilieu Stekene zegt o.m. schepenkollege het volgende: zetten. Bij sommigen werkt dit posi tief: nog meer glas naar de kontainer dragen, meer kom posteren. Maar bij heel wat mensen leidt dit tot gemakke lijkheidsoplossingen als het verbranden van een aantal (soms giftige) materialen en uiteraard tot het sluikstorten». «In een gemeente waarin som mige bestuursleden nog hard op dromen van officiële stort plaatsen in natuurlijke gebie den wordt het dringend tijd zich over het hele afvalpro bleem uitgebreid te informe ren. Bijvoorbeeld door be staande studies door te nemen en te vergelijken met andere gemeenten. Leefmilieu Steke ne is steeds bereid aan het gemeentebestuur suggesties te doen» Sluikstorten ;s een vaststaand feit dat Naast het financiële aspekt verhogen van de huisvuilkost kwam natuurlijk het «sluik- bij de mensen een omgekeerde storten» dikwijls om de hoek reaktic teweegbrengt: zo wei- kijken bij het voor en tegen nig mogelijk «officieel» buiten- Het voorstel van het schepcn- Ook ACW tegen nieuwe huisvulltaks Dendermondsesteenweg - Brusselsesteenweg In het deel tussen de Leo Du- boisstraat en de Kapellekens- baan van de steenweg, aldus Johan De Mol, werd een acht tal j.aar geleden de aardgaslei ding geïnstalleerd. Sindsdien verkeert dit «herstelde» ge deelte in slechte staat. Hoewel op korte termijn rioleringswer ken zijn gepland, die groten deels dit probleem uit de we reld zouden kunnen helpen, leek het me nuttig de vele ongemakken die uit deze slechte herstelling voortsprui ten, voorlopig te herstellen. Dbor de slechte herstelling werd en wordt, op bepaalde voorlopige herstellingen uit te voeren. Brusselsesteenweg Ook de zijstrook van het weg dek van de Brusselsesteenweg, richting Brussel, vanaf de Hof ter Varentstraat tot de grens met Brabant, verkeert in een bedenkelijke toestand, aldus Johan De Mol. Verschillende werken hebben hier dezelfde problemen gesteld als in het centrum van Lebbeke. Indien men deze zijstrook defi nitief zou herstellen moeten, naar de mening van de Leb beekse volksvertegenwoordi ger twee belangrijke facetten bekeken worden. De aanleg van een bijkomend fietspad (enkele richting) en of verbre ding van het voetpad en het tegelijkertijd installeren van de gemeentelijke riolering. Op deze voorstellen ant woordde de h. Casteels dat in een eerste fase, in een herin richting van het vak tussen de Hof ter Varenstraat en de Lan ge Weverstraat wordt voor zien. Deze werken zouden kunnen gepaard gaan met een aanpassing van een kruispunt met de omleidingsweg. Tevens zou deze herinrichting een ont- dubbcling van het fietspad evenals een herstelling van de parkeerstroken omvatten. Met het oog op de eventuele aanleg van een nieuwe riolering en nieuwe voetpaden zal bij het opmaken van het ontwerp kontakt opgenomen worden met het gemeentebestuur van Lebbeke. Het gedeelte van de Lange Weverstraat tot de grens met de provincie Brabant, hangt af van de definitieve beslissing omtrent de verbinding Brussel Dendermonde. Belangrijk, besluit Johan De Mol, is het feit dat de gemeen te aldus in staat zal zijn, via geringe kosten, een deel van de riolering te vernieuwen. Te vens kan een heraanleg van het kruispunt Omleidingsweg - Brusselsesteenweg reeds een belangrijke stap zijn naar het daadwerkelijk gebruik van de omleidingsweg voor door gaand verkeer Pierre Van Rosscm De Erembodegemse Gates-visvijver blijft duidelyk gemoederen beroeren. Milieuverenigingen zien er de negatieve aspekten van. Dan nog door een vergr» bekeken. Naar insiders die het kunnen weten ons verklaarden, en wat we met eigen ogen konden nagaan, is het restant van olie, voortkomend van een toevallig lek jaren terug, praktisch ver wijderd. Sinds die noodlottige dag zou geen enkele lozing meer plaats gehad hebben. Het water dient trouwens al leen om opgezogen te worden als koclmiddel waarna het te rug in de vijver terechtkomt. Van dode vissen of vogels za gen we trouwens geen enkel spoor. De drie er aanwezige reigers worden zowat dagelijks op hun aanwezigheid en hun konditie getest en ook daar schijnt geen vuiltje aan de lucht. De zowat 350 leden hengelaars van «Visklub Ga tes» hebben een eerder zwarte periode achter de rug. Bij een vorig afbrekend artikel in 1982 besloot de direktie om alle moeilijkheden te voorko men de vijver te sluiten. Dan werd echter, na lang aandrin gen, bekomen, als proef, enkel Gates-personeclslei een jaar tijd zouden krijöfl om de vijver tot een valais en milieuvriendelijke visvij uit te bouwen. Er kwam ij nieuwe afsluiting, langs de 600 m lange boord weïa verfraaiingswerken uitgevo en ook de kant langsheen!! autosnelweg krijgt eerlang «f flinke beurt. Klap op de vuurpijl werd di de viszetting op 30 decern! waarbij liefst 10.000 voorna 1000 karpers de Gates-vijji kwamen bevolken zodat de \j' le liefhebbers-hengelaars, vijver is nu toegankelijk vos ieder liefhebber, er hun hobtrtf- kunnen uitoefenen. Aan mi iele prijs dan. Slechts 500 fr voj een vol jaar hengelgenot. 1 Wie zegt beter? Jos, Antour' v Frans en de hele groep werket*n verdienen alvast de dank w U de Erembodegemse henaopj laars. ,de 4ke Het Arboretum Waasland zal in het voorjaar opnieuw een kursus plantendetermina tie organiseren. Het woord kursus hoeft niemand af> te schrikken. De lessenreeks is niet «akademisch», maar prak tijkgericht opgevat Aan de hand van allerlei kenmerken van planten kunnen familie, geslacht en soort bepaald wor den. De lessenreeks wil de plantenliefhebber basisbegrip pen bijbrengen en op weg hel pen om de natuur rondom hem beter te leren kennen. De les senreeks richt zich tot alle be langstellenden, al dan niet lid van de vzw Arboretum Waas land. De kursus bestaat uit Verbeken, Lemmeken 37, 2910 Malderen. JNM 's Hee renbosch komt dan gratis knot wilgen op uw eigendom aan planten. Deze oproep geldt enkel voor de gemeenten die deel uitma ken van het JNM 's Heeren- bosch-aktieterrein; Buggen hout, Malderen, Londerzeel, Steenhuffel, Baasrode en Lebbeke. Wie geïnteresseerd is in de werking van JNM 's Heeren bosch kan eveneens kontakt opnemen met bovenvermelde personen. Er zijn wekelijks ak- tiviteiten. Van wandelingen tot info-avonden. akties, kampen enz. De JNM herbergt jonge ren tot de leeftijd van vijfen twintig. Pierre Van Kossem zeven lessen en vangt maart aan. Vorig jaar werd een «een jaar» gestart, dat nu door c?n!j «tweede jaar» gevolgd won Bij voldoende belangstelli k. - en daaraan wordt wel a getwijfeld - start tevens o nieuw een «eerste jaarsklas?" Voor de hele kursus wordt «fr deelnemingsbedrag in de c?15' kosten gevraagd van 1.500fcr r voor leden en 2.000 fr. vofr niet-Ieden. Belangstellenden kunrxe!' zich melden door kontakt opij nemen met het ArboreluLC Waasland: Kriekelaarstraatf Nieuwkerken. Tel.: 775 93 09. ,u>'-ucl •retia Nieuwe Kouterstraat 42 2680 BORNEM EERSTE RONDE JONGEN UIT KWEKERS Algemeen kampioen in 1980-81-82 boven Pariis in Ware Dendervallei en Union (St.-Amands) in 83: - Eerste kampioen halve fond - Eerste kampioen fond - Oude duiven in Union St.-Amands - 9 asduiven in 3 jaar Rassen: Jan Grondelaars (Opglabeek) Raoul Verstraten en zoon (Oostakker) Stafke Marlens (Melsele) Santens Marc en Gerard (Oudenaarde) Wijlen Jef Schelfout (De Klinge) Cypryaan Jacobs (Havenlth) Zaterdag 28 januari 1984 om 17 uur in lokaal André Peeters St.-Gillislaan 129 in St.-Gillis-Dendermonde fg ter yoi kollege tot verhoging van de huisvuiltaks werd bij stemming bevestigd met 11 stemmen (7 GeBe plus 4 CVP) tegen 10 (4 CVP, 3 OCP en 3 SP) en 1 onthouding (van schepen Koppen) In een schrijven spreekt het ACW zich nu ook op zijn beurt uit tégen deze «verdubbeling van de huisvuilbelasting». «Niettegenstaande alle mooie verkiezingsbeloften van 'géén belastingsverhoging in de ko mende zes jaar' is één van de eerste maatregelen de verdub beling van de huisvuilbelas ting», aldus het ACW-Steke- ne. «Inderdaad, het schepen kollege brengt de belas tingdruk voor 1984 van onge veer 2,1 miljoen fr. op onge veer 4 miljoen fr. Waar vroe ger de inkomsten van 2 mil joen voortkwamen uit de ver koop van de huisvuilzakken. heft men nu een bijkomende belasting van 400 fr. per gezin. Vermenigvuldigd met de 4.000 gezinnen van Stekene geeft dat 2 miljoen». Het ACW kan akkoord gaan met dergelijke basisbelasting, maar dan wel op voorwaarde dat men een aantal huisvuil zakken ofwel gratis ofwel aan inkoopprijs aan de gezinnen bezorgt. Het ACW konstatcert dat het schepenkollege wel toeschiete lijk is tegenover de grondspc- kuiantcn en grootgrondbezit ters. Zij krijgen volgens het ACW forse belastingsvermin dering. Eigenaars van meerde re bouwgronden krijgen voor de volgende jaren een voor deel: men brengt de belasting terug van 251) fr. de lopende meter naar 125 fr. Wel te ver staan dat diegenen met één bouwgrond de minimumbelas ting van 2.500 fr. dienen te betalen, aldus het ACW-Ste- kene. DeBeEr TOMBOLA UITSLAG MIDDENSTANDSVERENIGING «IEDERS BELANG» BERLARE Trekking van eindejaarsaktie 1983 200 loten van 200 F de nummers eindigend op 889 200 loten van 500 F de nummers eindigend op 458 20 loten van 1000 F de nummers eindigend op 4795 2 loten van 5.000 F de nummers 192.871 en 139.091 2 loten van 10.000 F de nummers 145 425 en 251.555 1 lot van 20.000 F het nummer 275.317 (res. nr. 245.878) I 1 lot van 30.000 F het nummer 205.082 (res. nr. 191.495) Troostprijzen: waardebon van 1 000 F voor de nummers 205.182 en 205.982. Prijzen af te halen tot 15 februari bij Verzekeringen De Meyer, Nleuwstraat 11 te Berlare. 8305 7072 9358 6119 6220 6068 3113 7737 2738 5124 6612 4702 3135 8476 7055 4122 8449 6239 9181 7111 2101 5786 6972 4602 6409 7706 6600 4443 (reservegetal voor de hoofdprijs: 9813) Prijzen af te halen in de kantine van VK Veile |j iedere zondagvoormiddag tot 26 februari 1984. GEEFT MEER KOMFORT AAN UW VOETEN A f Schoenen in verschillende y""\ fJ breedten 4 Voetverzorging J J Steunzolen \J Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1 6/32 25 001 Telefoon 053-21.59.23 EINDEREEKS-ARTIKELEN' tot 22 januari 1984

De Voorpost | 1984 | | pagina 8