Bewogen vredesdebat in Sint-Niklaas Nieuwe belangenorganisatie voor middenstanders: een verduidelijking -11 Charter Day voor nieuwe Lions Club in Lokeren Romain Van Hoye, vooraanstaand socialist, in Temse overleden Waaslanders telexen vanuit de woestijn... De Spiegel: gevarieerde agenda Winterwandelingen te Baasrode Nieuwtjes uit groot-Beveren Gemeentehuis Temse in de kijker Karei Verschelden, oud-burgemeester van Sinaai, overleden Gemeente Temse: peter van researchschip 10 - 27.1.1984 - De Voorpost Vrijdagavond 20 januari organizeerden de Wase Jonge Leeuwen een debat over de internationale vredesproblematiek in de konferende zaal van de Sint-Niklase stadsbiblio theek. Uitgenodigd waren: Mark Heirman van Pax Christi, Paul Daels van het IJzerbedevaartkomitee, Lieven Van Mele van de Vrede Nu Beweging en luitenant kolonel De Smet van het Hoger Instituut voor Defensie. U herkent ze van links naar rechts op de foto, met in het midden Wouter Vloebergh van De Voorpost die als moderator fungeerde. Het werd een bewogen debat, waarbij een vijftal jongeren nog tijdens het eerste uur ostentatief de zaal verliet. Eén van de aanwezigen, steller overigens van een aantal pregnante vragen, was Maurits Coppieters (inmiddels ook 'Master of arts' in Oost- Europa). Uitgaande van de door tweederden van de aanwezigen gemanifesteerde sympathie voor duidelijk rechtste ideeën kan men zich als objektief waarnemer afvragen of dit debat iets aan de diskussie heeft toegevoegd. Maar aan dit euvel zijn noch de organisatoren noch de moderator schuldig. Paul Daels hield toch een opgemerkt pleidooi voor het op de been helpen van een eigen Vlaams vredesinstituut. Luitenant-kolonel Desmet vindt dat het summum van de krijgskunst is: het voorkomen van oorlog. Mark Heirman wil de Europese pijler versterkt zien en zei dat de vredesbeweging gedemokratizeerd werd. Lieven Van Mele vond dat de vredesbeweging er een niet-pluralistische aanpak op na houdt. LDB/foto carine De Lions Clubs Waasland Sint-Niklaas en Wetteren- Rozenstreek, die zelf deel uitmaken van de internationale associatie van Lions clubs met 1.300.000 leden in 150 landen, hebben besloten het peterschap op zich te nemen van een nieuwe Lions Club: de Lions Club Lokeren. Westelijk van het Antwerpse havengebied en oostelijk van de Gentse kanaalzone is dit werkgebied een groene long, een nog weinig geschonden en zeldzaam geworden bio toop, een gebied waar het goed is om te leven, meent Lionssekretaris P. De Geest. In de westelijke helft van het Waasland dus wil deze nieuwe serviceklub de algemene Lionsdoelstellingen nastreven. Vriendschap en sociaal engagement staan hoog in haar banuer geschreven. Op 24 maart a.s. zal de klub tijdens haar 'Charter Day' officieel haar 'Keure' in ontvangst mogen nemen. Vrijmet selaar Willy De Clercq (ook wel vice-eerste minister en minister van financiën) is één van de gasten die de plechtigheid in het kultureel centrum van Lokeren zal bijwonen. Na de akademische zitting, hoe gaat dat, volgt een avondfeest. De organizatoren verwachten vier- tot vijfhonderd belangstellenden, «meestal afkomstig uit de Belgische en buitenlandse zakenwereld». Het gaat er voor de nieuwe klub immers om in deze harde tijden voldoende geld in te zamelen voor haar werking. Met dat doel ook wordt ter gelegenheid van de Charter Day een luxe brochure uitgegeven. (ldb) Repliek Naar aanleiding van uw artikel «Nieuwe belangenorgani satie voor middenstanders in de regio Sint-Niklaas - Dendermonde» in De Voorpost van 23 december 1983, getekend P.S., meen ik als voorzitter van de beheerraad te moeten reageren. In Temse overleed vrijdag 20 januari Romain Van Hoye, gewezen algemeen sekretaris van de Socialistische Mutua liteiten van het Waasland. Gedurende 35 jaar heeft Romain Van Hoye zich ingezet voor de socialistische beweging. De huidige algemene sekretaris van de Bond Moyson in het Waasland schreef een in memoriam. socialistische beweging aan de heropbouw van haar organisa ties begon, trad Romain Van Hoye in dienst van het A.B.V.V.-Sint-Niklaas, als ad- ministratie-sekretaris, waar hij werkzaam is gebleven tot 1951 jaar waarin hij als adjunkt- federaal sekretaris van Bond Moyson werd aangesteld. Het vertrouwen in zijn kunde, zijn overtuiging en zijn werk lust had hij op dat ogenblik reeds weten op te bouwen door zijn funktie in het ABW maar ook door zijn werk in het partijbestuur van Temse en in Rupelmonde. Het is verheugend te konstate ren dat Romain Van Hoye trouw is gebleven aan zijn be- ginaktiviteiten. Naast zijn be roepsbezigheden bij Bond Moyson als adjunkt-federaal sekretaris ging hij zich meer en meer inzetten op het lokale, gewestelijke en provinciale vlak. In 1965 werd hij verko zen tot provinciaal raadslid, twee jaar later werd hij voor zitter van de BSP-afdeling Temse en in 1970 werd hij uitverkozen tot voorzitter van het arrondissementsbestuur van de BSP-Waasland Dat Romain. met zijn rijke ervaring die hij had opgedaan in de mutualiteit, ook nog be langstelling had voor het die jaren werd Romain Hoye gekonfronteerd met Romain Van Hoye Dat Van Hoye uit het goede hout gesneden was kwam al vast te staan tijdens de bezet ting: gedurende anderhalf jaar was hij ondergedoken om aan de deportatie te ontsnappen en was hij gewapend weerstan- der. Onmiddellijk na het beëindigen van het oorlogsge weld, op een ogenblik dat de OCMW (toen COO) zal L geen verwondering wekkenP® 1970 werd hij als lid van dW» kommissie in Temse verkJpS en werd hij ook nog on pooi voorzitter van het bcheergitgi mité van de kliniek en dcgato: terniteit aldaar. Deze verschillende aktivite^cn buiten de mutualiteit bewi? f voldoende dat Romain Hoye ook een belangrijke- k heeft gespeeld op het politj P plan in het land van Waas. Dertig jaar lang heeft hij dienst gestaan van de social sche mutualiteit. Gedurend 'e? problemen, met de vele m lijkheden die zich dage!166 voordoen in een instelling 6r' de mutualiteit De benoea n tot algemeen sekretaris van Wase mutualiteitsgewest 1972 was verdiend en «1* door alle leden en militan ers op prijs gesteld. Wat in e' bijzonder mag benadrukt den is de sfeer van verstzfi*3] houding die hij heeft weted?? kreëren tussen alle verJ£ woordelijken van Bond son, SW, MJA. Fedeiï*! voor Gehandikaptenzorg er:F!?u Federatie voor SocialistisPL Gepensioneerden. x Wij houden eraan dank te J gen voor de inspanningen E het vele werk dat hij I verricht, en uitdrukking tei ven aan onze erkentelijldi namens de socialistische b ging. Aan zijn echtgenot. familie bieden wij onze blijd van deelneming aan René DE WIN Inderdaad, tijdens onze maan delijkse beheerraadsvergade ring van januari, waarbij de verscheiden krantenartikels ter evaluatie van de perskonferen- tie werden doorgenomen, heb ben we tot onze verbazing moeten konstateren, dat er in uw tekst een dubbelzinnigheid is verweven, die waarschijnlijk berust op een misverstand. Wij hebben namelijk moeten vaststellen dat in uw artikel losweg twee totaal gescheiden projekten onder één en dezelf de noemer werden gebracht. In de eerste plaats kennen we de V.Z.W.-Studie- en advies centrum, waarvan de beheer ders elkaar niet vonden via de Bond Moyson of andere aan verwante organisaties, zoals IJ meent te moeten veronderstel len, doch wel, en dit is belang rijk, uit de gemeenschappe lijke overtuiging dat er drin gend wat diende te gebeuren aan de opvang van de zelfstan dige in het Waasland. Dit adviescentrum werkt met deskundige vrijwilligers en herbergt inderdaad twee le vensnoodzakelijke diensten in het belang van de midden stand. De studie nu, zijnde het twee de projekt, werd dank zij B.T.K.-ers op het getouw ge zet om een grondig onderzoek te doen naar de financiële, ju ridische en administratieve si tuatie van de zelfstandige in het Waasland, en heeft als dus danig behuizing gevonden in het adviescentrum. Het spreekt uiteraard in het voordeel van de onderzoekers dat zij kunnen meegenieten van de werkzaamheden van het adviescentrum. Dat deze mensen hun studie werk grondig wensen te doen, bewijst hun vrijwillige aanwe zigheid in de beheerraad van het adviescentrum, waardoor ze uiteraard over uiterst inte ressante informatie kunnen be schikken. Wij stellen dus, dat het verwe ven van deze twee projekten in uw vorige tekst uiterst ondui delijk is ten aanzien van de werkelijke aktiviteiten van het adviescentrum en van het stu diecentrum naar voorkomt, en menen met voorgaande uitleg u meer inzicht in de zaken te hebben gegeven. Namens de beheerraad van de VZW Studie- en adviescen trum Mevr. Lutin-Smet Manuela, voorzitter. Vredesdebat in Sint-Niklaas. Veel belangstelling voor de onder impuls van de Wase Jonge Leeuwen georganizeerde diskussie over vrede, bewapening en ontwapening, (carine) In het socio-kultureel cen trum De Spiegel (Beveren) wordt donderdag 2 februari de film «Cat People» van Paul Schrader vertoond. De inkom bedraagt 80 frank voor niet- leden. De videokunst staat donderdag 9 februari centraal in de Spiegel. Chris Dercon, één van de initiatiefnemers van de eerste Belgische videotheek en bovendien maker van het BRT-programma «Er ligt een videokassette in de soep», zal belangstellenden in de video- art wegwijs maken. Er wordt een overzicht gegeven van ver schillende internationaal be faamde video-kunstenaars. Muziekliefhebbers komen za terdag 11 februari aan hun trekken met een optreden van Union. De inkom bedraagt 100 frank voor niet-leden. Donderdag 16 februari al weer film met «Heaven's Ga- te» van Michael Cimino. In kom: 80 frank. Jozef Van den Berg, eerder al te gast in het Waasland met «Moeke en de dwaas» en «De dans van de bultenaar» stelt dinsdag 28 fe- WSV Baasrode organiseert tij dens de komende weken twee wandeltochten. De eerste heeft plaats op zaterdag 28 januari en vertrekt vanuit «Huize Geertrui» te Vlassen broek, Baasrode. Op zaterdag 18 februari vertrekt er een wandeling vanuit café «Vis sershof» bij Delphine, even eens te Vlassenbroek, Baasro de. De start voor beide tochten is vanaf 13 tot 15 uur. De afstanden bedragen telkens 8 of 15 kilometer. De inschrij vingsprijs is 30 fr. per tocht, waarvoor men een brevet ont vangt met de afbeelding van het aloude, kerkje" te Vlassen broek. De tekening is gemaakt door schilder P. Ringoot, te vens een van de leden van WSV Baasrode. Niettegenstaande beide toch ten in Vlassenbroek vertrek ken, wordt er gewandeld over twee verschillende trajekten. De eerste wandeling gaar rich ting Dendermonde, de tweede richting Baasrode dorp. bruari zijn nieuwste produktie voor in de stadsschouwburg van Sint-Niklaas. «Troev» heet het werkstuk en op 776 35 75 kan men alvast reserveren. De erg aangrijpende film «Mis sing» van Costa Gavras wordt donderdag 1 maart in de Spie gel vertoond. Inkom: 80 frank. Het «zes-jaar-Spiegel-fee^t» wordt muzikaal kracht bijgezet met een optreden van de gran dioze Fantoms. Daarvoor moet men zaterdag 3 maart in het socio-kultureel centrum terecht. De inkom voor niet- leden bedraagt 150 frank. Voor The Fantoms zeker de moeite waard. (L.V.B.) o Op de Wase Scheldeoever werkten in 1978 ruim 970 mensen Uit cijfers van het jaarverslag over 1982 kan worden opgemaakt dat die tewerkstelling thans met 431 eenheden is toegenomen, in totaal dus 1.405. De kerncen trale te Doel en Bayer bieden veruit de meeste werkgele genheid, met respektievelijk 545 en 533 mensen in dienst. In een fris geelblauw kleedje geeft de dienst Linkeroe ver een katalogus uit van het boekenbestand aanwezig in het dokumentatiecentrum Linkeroever en dit tot en met 1982. Het boekwerk omvat 105 bladzijden en behandelt volgende onderwerpen: ekonomie, haven, statistieken, milieu, ruimtelijke ordening, geschiedenis, aardrijkskun de, geologie, naslagwerken én jaarverslagen. De dienst Linkeroever is gevestigd in de Stationsstraat 1 te Beveren, tel.: 03/775.28.68. Tijdens de 'opendeurdagen' in de Antwerpse haven in de maand juni 1983 bezochtep tweeduizend belangstellen den de Wase Scheldeoever. Het was de eerste keer dat de linkeroever bij dit gebeuren werd betrokken o in de loop van dit jaar zal een nieuwe veerboot tussen Doel en Lillo in gebruik worden genomen Deze boot zal Flandria 26 heten en heeft bijna 150 miljoen gekost. De dagelijkse overvaarten tussen Doel, Lillo en Liefkenshoek zijn overigens gratis. f De heemkundige kring Het Land van Beveren heeft het plan opgevat om Beverse dialektwoorden, zegswijzen, verdwenen bijnamen enz. te verzamelen en ze eventueel als bloemlezing te publiceren. Wie wil meehelpen kan terecht op telefoonnummer 03/775.71.05. Het Vrasenedok wordt verder uitgebouwd. De derde faze voorziet de bouw van een kaaimuur van 1.720 meter lengte voor de globale prijs van ruim 890 miljoen. In een vierde faze komt er nog eens 1.200 meter kaaimuur bij. Zo blijven 130 werknemers tijdelijk langer aan het werk. e In de periode tussen september 1982 en augustus 1983 werden door de toeristische dienst van Beveren precies 4.718 bezoekers doorheen het Linkeroevergebied gegidst. Dit is een stijging van 12% tegenover het vorige werkjaar. Wie voor zo'n trip belangstelling heeft kan terecht in het gemeentehuis van de deelgemeente Vrasene. o De tentoonstelling 'Leven in en om het kasteel anno 1900' op het kasteel Cortewalle te Beveren, midden 1983n werd bezocht door achtduizend belangstellenden. We eindigen met een muzikale noot. Voor het Kiel- drechtse zangeresje Fenna lijkt de doorbraak thans niet ver meer af. Na eerder al twee langspeelplaten te hebben afgeleverd is Fenna nu samen met Jean-Marie Pfaff op een singltc horen. Onlangs werd het nummer op de Nesder- landse televisie voorgesteld. LV.B. Het Humacleam bij de start in Sint-Niklaas. Een vrije radio uit Sinaai interviewde de Rwandareizigers (dw) Dank zij de welwillende medewerking van de firma Wynn's in Sint-Niklaas bereikte ons nieuws over de Wase expeditie naar Rwanda. De Humac-trip heeft een humanitair doel. Met twee ziekenwagens en een jeep zijn zeven Waaslanders onderweg. Géén noemenswaardige tegenslagen hadden de Rwandareizigers ondervonden toen zij in Algerije, in het woestijngebied ter hoogte van Tammanraset op zo'n drieduizend kilometer van bij ons, aanlandden. In elke stad waar zij langskwamen mochten ze gebruik maken van de telex. De verstandhouding in de groep is optimaal. Wegkapitein Jaak Van der Haeghen houdt zich naar verluidt strikt aan het vooraf gestelde schema, men liep nog géén achterstand op. Tijdens de achttien uur durende overtocht van de Middellandse Zee achtte men het nuttig, alle materiaal nog eens na te zien en er werd over gewaakt dat niks uit de wagens werd gestolen. De gezondheid van de Waaslanders is optimaal, zo vernemen we. Vanzelfsprekend maakt men van de gelegenheid gebruik om de groeten over te maken aan alle sympathizanten. Als de Rwandareizigers hun gemiddelde snelheid van zo'n 35 km per uur kunnen volhouden hopen zij in de laatste week van februari de ziekenwagens te kunnen overhandigen. G.L. In de Sinaaise Katherinakerk wordt zaterdag 28 janui. om 11 u. de eucharistieviering ter nagedachtenis van Kartl Verschelden opgedragen. De voormalige burgemeester van f de Tinelgemeente overleed vrijdag 20 januari. Hij was 79|| jaar. Verschelden was korte tijd senator voor de Christel! ke Volkspartij. Karei Verschelden werd op 24 juli 1904 in Sinaai geboren. Vader was schrijnwerker, moeder baatte een winkeltje uit F waar allerlei zaken van wiegen tot schoenen ver-a kocht werden. In de normaalschool in Sint-Niklaas stu-f deerde hij in gezelschap van o.m. Jozef De Vos, Marcel De Vos, Jef Vercauteren en Van Pottclberghe. Kar Verschelden verwierf een onderwijzersdiploma «Meester Verschelden» zou aan de Sinaaise schooljeugd eerst in het vierde, daarna in het zevende leerjaar onder-! richt verstrekken. In 1923 bracht hij het tot gids stad Gent en in 1926 werd hij ook landbouwlcraar In 1958 belandde Karei Verschelden in de politiek, hij wal op dat moment al pensioengerechtigd. Toen dr. Haelteïf man burgemeester was werd Verschelden schepen, vi een periode van zes jaar. Van 1965 tot bij de fusie n Sint-Niklaas in 1977 werd hij burgemeester van Sinai Van 1965 tot 1968 was hij ook senator voor de CVP. In 1936 zou hij trouwen met Hélëne Evcracrt uit Eksa de-Doorslaar. Ze kregen vier kinderen: Magda, Annie,] Jaak en André. Karei Verschelden was lid, bestuurslid, voorzitter zclfij van heel wat verenigingen. Een kwarteeuw was hij aktk bij de fanfare, hij heeft nog toneel gespeeld met de Jong Wacht, hij werd voorzitter van het plaatselijke Tinelkor té en van de Boerengilde. Wc bieden de familie Verschelden onze blijken van innige! deelneming aan. K (wt)p Een opname die uit 1976 dateert en gerealizeerd werd tijdens een CV P-meeting in hotel Serwir. Karei Verschelden krijgt bloemen van zijn dorpsgenote Maria De Jaeck (arch) Onlangs verscheen deel XVI- XVII van de Inventaris van het Kunstpatrimonium van Oost- Vlaanderen. uitgegeven door het provinciebestuur van Oost- Vlaandercn. De titel van deze nieuwe publikatie luidt «De gemeentehuizen van Oost- Vlaanderen»; auteur is Patrick Dcvos Het is een uiterst verzorgd werk, dat uit twee banden be staat (in totaal meer dan 1.000 bladzijden). Het biedt een vol ledig overzicht van de Oost- vlaamse gemeentehuizen. waarbij vrijwel alle aspekten nauwkeurig aan bod komen (geschiedkundig, stedebouw kundig, enz.). Het werk is rij kelijk geïllustreerd. Op de voorpagina van beide banden staat het gemeentehuis van Temse afgebeeld, wat te gelijk een groot kompliment en een erg waardevolle refe rentie betekent. Het gemeen tehuis van Temse behoort in derdaad tot de aantrekkelijk ste gemeentehuizen van ons land. Het werd in 1903-1906 gebouwd naar de plannen van gemeente-architekt Karei Nissens. Het bock «De gemeentehuizen van Oost-Vlaanderen», waarin ook de gemeentehuizen van alle deelgemeenten uitvoerig worden behandeld, is verkrijg baar via storting van 1.750 fr. (indien men lid is van een kulturclc vereniging slechts 1.313 fr.) op rekeningnummer 091-0059890-70 van de Provin cie Oost-Vlaanderen, Kulturc lc Publikatics en Aktiviteiten, Bisdomplein 3, 9000 Gent, tel.: 091/25.30.01. Via kontakten tussen een delegatie van de staf van dfl zeemacht en Désiré Van Riet, burgemeester van Temse,L heeft de Belgische zeemacht aan het gemeentebestuur vaar Temse het peterschap aangeboden van de Belgica, eenl vaartuig bestemd voor wetenschappelijk onderzoek. Het kollege van burgemeester en schepenen heeft helï voorstel aanvaard. De doop van de Belgica is voorzien of^ de Boelwerf in mei 1984. De Belgica is op de Boelwerf gebouwd in opdracht van hetl Belgisch ministerie van wetenschapsbeleid. Het schip M bestemd voor wetenschappelijk onderzoek (oceanografieT en diepzeevisserij) in de Noordzee en de Ierse Zee. Hetj schip zal bemand worden door de Belgische Zeemacht, j Bij bijzondere feestelijkheden ingencht door het gcmeeil tebestuur zal de Belgica indien de omstandigheden b toelaten gemeerd liggen aan de kaai te Temse eventueel toegankelijk zijn voor het publiek. Volksumevoorzitter Vic An- ciaux, heeft een brief geschre ven aan koning Boudcwijn waarin hij de vorst looft om wille van zijn nieuwjaarsbood schap die heel wat waardevolle ideeën bevatte ter bevordering van de Europese samenwer king. Minder opgetogen is 4 ciaux met het tweede deeli de koninklijke toespraak. Vfl gedachten zouden kunnen uitgelegd worden 1 een oproep tot bcstendipfcu- van een misgroei.

De Voorpost | 1984 | | pagina 10