Julien Van Geertsom: «Vakbeweging werd in een verdedigingspositie gedrongen» Nieuwjaarsfeest bij ACV te Lokeren Wase ABW-kongres blikte terug op voorbije vijf jaar Senator Peeters: sociale zekerheid grondig hervormen Werklozen en hun hobby Hamme bespreekt de nieuwe huurwet Nelly Maes over NMBS-herstrukturering KWB Boonwijk Dendermonde en de arbeidsherverdeling Minderwaardige diploma's? CVP-Sint-Niklaas •ver sociale bouwpolitiek De «150ste dag» Wase aktie Karei De Gucht over Euro-geruchten: uit de lucht gegrepen De Voorpost - 27.1.1984 - 17 Zaterdag 21 januari hield het ABW van het gewest Sint- Niklaas zijn statutair kongres. De gemandateerden moes ten zich uitspreken over de werking tijdens de voorbije vyf jaar. De Wase afdeling van de socialistische vakbond wil een breed front tot stand brengen om te trachten, wat te doen aan de werkloosheid; in dat verband werden al initiatieven geformuleerd die betrekking hebben op de toestand in de textiel, de bouw, de sociokulfurele sektor en de metaalbranche. Uit de resoluties kwam ook naar voren dat men by het ABW allerminst opgetogen is met het beleid van de huidige regeringsploeg: protest klinkt op tegen wat wordt genoemd «de arrogantie van de PVV- PRL» omdat die het stakingsrecht wil indyken, protest ook tegen het feit dat het scheepskrediet dat de regering voorziet totaal ontoereikend is om de bestaande tewerk stelling te waarborgen. Het ABW- gewest Sint-Niklaas keek ook in eigen boezem. De meerderheid van de kongresgangers hamerde op het belang van een degelyke interprofessionele werking en was het erover eens dat in de regio op demokratische wijze gewerkt wordt. Julien Van Geertsom (uit Temse) werd bevestigd in zyn mandaat als gewestelyk sekretaris, René I Heyninck en René Stroobant werden respektievelyk als i voorzitter en ondervoorzitter van het ABW-Waasland I verkozen. Volgens Julien Van Geertsom 1 kampt het syndikalisme met I nogal wat moeilijkheden, de- I zer dagen. Naar zijn oordeel I wordt de syndikale macht op I systematische wijze afgebro- E ken door het patronaat, zulks met de hulp van de huidige I regering. «De vakbeweging is I in een verdedigingspositie ge- drongen, met alle gevolgen I vandien», zo zei hij. Van 1 Geertsom onderstreepte nog dat het steeds moeilijker wordt om het stakingswapen te ge- f bruiken; de mensen zijn im mers bang dat ze hun job ver- liezen en daarbij komt dat de f regering via wetten de vakbe- weging aan banden tracht te I leggen. I Aandacht vroeg de ABW-se- kretaris voor het voeren van een degelijk tewerkstellingsbe- j leid. De vakbeweging dient j oog te hebben voor de proble- t men van de werklozen, die steeds meer in het isolement verzeilen en zich moeilijk in de vakbeweging kunnen inte- greren. Animatie en service Op vier pijlers stoelt volgens Van Geertsom de werking in het ABW-gewest Sint-Ni- klaas. Interne animatie wil zeg gen dat het ABW ook in eigen rangen een voorbeeld van demokratische aanpak moet zijn. Sterke ABW-ver- tegenwoordiging in diverse or ganen: het heeft betrekking op het Subregionaal Tewerkstel- lingskomité, de Gomov en de interkommunale; de Linkeroe- verproblematiek kan aan bod komen in de haven-werk groep. Interprofessionele wer king dan: Culturele Centrale werklozenwerking, ABW- jongeren zijn niet meer weg te denken. En tenslotte is er de noodzaak tot verdere uitbouw van de service aan de leden. De werklozendienst, het bu reau voor arbeidsrecht, het studie- en informatiecentrum worden vaak geraadpleegd. Een aantal sprekers op het kongres vond dat de service naar de leden toe op sommige vlakken nog kan verbeterd Artikel 126 van het KB van 20 december 1963 inzake werkloosheid vermeldt, dat de werklozen alle aktiviteit zonder loon, verricht voor zichzelf of voor een derde, voorafgaandelijk dienen te melden bij het gewestelijk kantoor van de RVA. De Lebbeekse senator Octaaf Van den Broeck kwam nu ter ore dat ook hobby's dienen te worden aangegeven bij de RVA. Op vraag van een vzw die de gebruikers van de «burgerband» (C.B.) vertegenwoordigt, heeft een gewes telijk RVA-kantoor immers geantwoord, dat ook deze hobby als nevenaktiviteit dient te worden gemeld. Omdat de essentie van deze hobby het leggen van draadloze verbindingen tussen personen niet van aard is er enig voordeel uit te halen dat opdruist tegen de reglementeringen van de werkloosheidswetten even goed zou het lezen van een boek of televisiekijken ook als een nevenaktiviteit beschouwd kunnen worden stak senator Van den Broeck zijn licht op bij de Minister van Tewerkstelling en Arbeid. Mocht deze verplichting werkelijk bestaan, aldus de senator tot de minister, denkt u dan niet dat deze reglementering voor de werklozen een belemmering in houdt van het recht op vrije kommunikatie en zou het daarom niet opportuun zijn te besluiten dat reglement te herzien In zijn antwoord stipt de minister aan dat aktiviteiten die als vrijetijdsbesteding uitgeoefend worden, niet onder toepassing vallen van artikel 126 en artikel 128. Deze principes, vervolgt de minister, zullen ter herinnering gebracht worden van de bevoegde RVA-diensten, voor wat het gebruik van een CB betreft. Werklozen mogen dus CB'en. Zonder voorafgaandelijke RV A-kennisgave. Pierre Van Rossem worden. Vanuit de zaal werd aandacht gevraagd voor de werking van wat je de «marginalen» zou kunnen heten: werklozen, jon geren, vrouwen, immigranten, zij krijgen het duchtig te ver duren in de krisis. Konkrete tewerkstellings plannen Het ABW-W aasland zal werkgroepen oprichten die zich bezighouden met de te- werkstellingsproblematiek. Een en ander moet in konkrete voorstellen resulteren. Een wat Anders getinte aanpak, maar die zou wel eens vruch ten kunnen afwerpen, zo oor deelt men. Ik som even op van welke voorstellen men uitgaat. Ontwikkelingspool voor het Wase textiel. Naar de Wase bedrijven toe kunnen de mo- detendenzen die werden ont wikkeld door een kommerciële sektor van het textielinstituut worden vertaald. Inspannin gen tot het verkennen van on bekende marktgebieden kun nen worden gebundeld. Een servicebureau voor de bouw. Dat kan tot taak heb ben, informatie te verstrekken over vernieuwbouw, isolatie e.d.m. en de geïnteresseerden begeleiden. Het kan tegelijk fungeren als een soort vak beurs voor kleine aannemers om aangeboden en gevraagde diensten (b.v. kleine klussen) te koördineren. Een openbare engineerings- maatschappij voor de metaal- se ktor kan, in overleg met de Gimv, worden uitgebouwd ter ontwikkeling van nieuwe pro cédés en produkten en een aantal ondernemingen kunnen uit de vergaarde informatie hun voordeel halen. Tewerkstelling in de sociokul- turele sektor. Middels een ei gen plan wil het ABW in het Waasland sociokulturele wer kers in het jongerenwerk aan de slag helpen, de rekrea- tiesektor uitbouwen, de Kin- deropvangmogelijkheden ver hogen. Scheepsbouw en Waaslandhaven De scheepsbouw. De huidige regering krijgt van het ABW- Sint-Niklaas géén goeie punten o.m. omdat het scheepskrediet ontoereikend blijkt om de be staande tewerkstelling te vrij waren. Men wil nu dat het systeem van rentetoelagen ge wijzigd wordt in een stelsel van rechtstreekse steun aan de scheepsbouw; die steun moet gebeuren in de vorm van parti cipaties en gekoppeld worden In een krisisperiode zou de sociale zekerheid het maat schappelijk verweerinstrument bij uitstek moeten zijn. Aldus VU senator Peeters tijdens de bespreking van de begroting van sociale voorzorg. Maar, aldus Peeters, ons stel sel van sociale voorzieningen is gewoon onbetaalbaar gewor den en komt slechts in onder geschikte orden ten goede aan die lagen van de maatschappij waarvoor het eigenlijk is be doeld. In de westerse landen slokt de sociale zekerheid ge middeld een vierde van het nationaal inkomen op. Het is gewoon onvoorstelbaar. Daar bij komt nog het feit dat steeds meer groepen in onze samenle ving worden gekonfronteerd met bestaansonzekerheid. Een gezin op vier is bestaansonze- ker. De helft van de bevolking is ecliter ook zonder sociale zekerheid bestaanszeker. De moderne armen in onze maat schappij zijn .volgens senator Peeters vooral te vinden in gezinnen die van een vervan gingsinkomen moeten leven. Ons stelsel van sociale zeker heid is hoe langer hoe minder socialer en hoe langer hoe min der zeker. Het is totaal mis- groeid en is bovendien onbe taalbaar geworden. Een her vorming dringt zich meer dan ooit op. Ook de bevoegde mi nister is het daarmee eens. «De sociale zekerheid heeft nood aan ernstige sanerings maatregelen. Wat thans ge beurt doet denken aan de uit wendige restauratie van een beschermd monument, waar van in de eerste plaats de grondvesten hadden moeten versterkt. Een grondige sane ring moet steunen op een gro tere selektiviteit en doelmatig heid in de alsmaar schaarser wordende middelen. De hori zontale herverdeling moet bo vendien ook rechtstreeks ge paard gaan met een vertikale herverdeling via een fiskale hervormine». «Wallonië verwacht alle heil van staatstoelagen en staatsin menging, terwijl Vlaanderen meer vertrouwen heeft in de individuele kreativiteit. Het gevolg is echter dat via de sociale zekerheid heel wat mil jarden aanhoudend van Vlaan deren naar Wallonië worden overgeheveld. Volgens een studie van de Gerv betaalde Vlaanderen in 1981, 58,23 pro cent van de bijdragen en ont ving het slechts 53,61 procent van de uitkeringen. Aldus vloeiden in 1981 meer dan 40 miljard naar Wallonië. De ge middelde bijdrage in Vlaande ren bedroeg 47.878 fr. in Wal lonië. Vlaanderen heeft noch tans zelf de afvloeiende miljar den broodnodig om een eigen Vlaams sociaal beleid te kun nen voeren», aldus senator Peeters die van oordeel is dat de Vlaamse staatsvorming meer dan een principiële eis en de federalizering van de socia le zekerheid noodzakelijk is. Julien Van Geertsom: degelijk tewerkstellingsbeleid voe ren (arch) aan garanties voor de tewerk stelling. Op die manier kan de kompetititiviteit van de Belgi sche werven gegarandeerd worden. Het ABW-kongres verzet zich in dit verband tegen de regeringsplannen om, in het kader van het staalakkoord, een extra inlevering op te leg gen aan de nationale sektoren die overheidssteun ontvangen. De Waaslandhaven, de haven- infrastruktuur op de Wase Scheldeoever. Elke poging tot privatizering van de haven diensten op de Linker- én op de Rechteroever is uit den bo ze, zo stelt het ABW. Aange drongen wordt op een volledi ge en openbare uitbouw van de Liefkenshoektunnel (mét treinkoker). Men moet de no dige voorbereidingen treffen om het Baalhoekkanaal aan te leggen, zodat men een moge lijke heropleving van de inter nationale handel met gerust gemoed kan tegemoet zien, in het Waasland alvast. Op dat stuk werd al een positieve sa menwerking tot stand gebracht met het ABW-Antwerpen, en daarover verheugt men zich bij het ABW-Sint-Niklaas. De rijken worden rijker, de armen armer. De konstatering werd zaterdag nog eens gedaan op het statutaire ABVV-kon- gres; de CVP-PW regering is volgens de kongresgangers niet van schuld vrij te pleiten. De zwaksten worden volgens het ABW gevizeerd: verminde ring van dop- en ziekengeld, De regering Martens-De Clercq, volgens de socialisti sche vakbond «voorvechter van fiskale amnestie en belas tingfraude», wil het stakings recht aan banden leggen. Dat fundamenteel recht mag niet op de helling worden gezet en de arbeiders zullen, zegt het ABW-Waasland, vechten om de vrijheid van vereniging en het stakingswapen te be houden. Het ABW-Sint-Niklaas be tuigt in die kontekst trouwens zijn solidariteit met vijf men sen die n.a.v. een staking in november '82 vervolgd wor den. De socialistische vakbond verzet zich ook tegen «de ten- denzen van de werkgevers om wederrechtelijk en willekeurig beschermde arbeiders af te danken». Het ABW-Waasland vindt dat de jongste sociale verkie zingen een overwinning voor het ABW werden en is blij met de uitslag. Over de voor genomen installatie van kern raketten nog dit: het ABW- Sint-Niklaas verzet zich daar tegen, zoals bekend. W.V. Donderdag 9 februari vanaf 11.45 uur heeft in de Salons Taillevent, Kortrijksesteenweg 766 te Gent een zakenlunch plaats van het Verbond der Kristelijke Werkgevers. Spre ker is Jef Houthuys, voorzitter van het ACV die de zienswijze van zijn syndikale organisatie over de opdracht van de werk nemer in de onderneming van vandaae toelichten. Traditiegetrouw vierden de ACV-leden, militanten en bestuursleden van de verschillende centrales hun jaarlijks nieuwjaarsfeest op zaterdag 21 januari in de grote feest zaal van «Het Volk». Benevens de vrijgestelden uit de plaatselijke bureau's bemerkten we ook: Julien Vergeylen arrondissementeel sekretaris, volksvertegenwoordiger Miet Smet, provincieraadslid Paul Magherman, burge meester Liebaut en de AC V-schepenen Georgette De Soete-Van Wouwe, en Herman Magherman. Aan de proost van de bewe ging, onderpastoor Pierre De Vidts viel de eer te beurt het inleidend woord te zeggen en het tafelgebed uit te spreken. Nadien kwam Julien Vergey len als feestredenaar aan de buert. In zijn rede, waarbij hij zich wijselijk verre hield van de huidige moeilijke politieke vraagstukken, belichtte hij voornamelijk de verdiensten van vier aftredende bestuursle den. Dat waren Odilon Onge- na, uittredend voorzitter ACV Eksaarde, Annie Van Kerck- hove, ex-voorzitster ACV-jon- geren, Adhemar Hoste Voor zitter Hout en Bouw Door slaar, en Albert Audenaert, voorzitter Hout en Bouw Lo keren. En vermits deze laatste alleen van die vier op het feest kon zijn, viel hem dan ook het leeuwenaandeel van de hulde betuigingen ten deel. Albert Audenaert is in Lokeren over al gekend. Heel weinig verga deringen heeft hij gemlist en telkens wist hij op gepaste ma nier tussen te komen. Ook het materiële werk bij het verzor gen van vele feestelijkheden mogen wij bij Albert zeker niet vergeten. Om dat alles werd hij dan ook bedacht met een geschenk en met bloemen. In naam van al de gevierden heeft Albert Audenaert dan nog al zijn medewerkers be dankt, en hij verzekerde ook dat hij, nu hij niet langer voor zitter af, toch daarom de ACV-beweging niet zal verla ten en dat ze nog altijd op hem mogen blijven rekenen. Ook werden de vier opvolgers van de gevierden voorgesteld. Dat waren: Frans Philips, als voor zitter Hout en Bouw Lokeren, Leon Mees, voorzitter ACV Eksaarde, Johan Van Haver- maet, voorzitter ACV-jonge ren en Etienne Duym, voorzit ter Hout en Bouw van Door slaar. ACV-JONGEREN... AKTIEF IN LOKEREN Tijdens bovenstaande feestvie ring ontvingen we een oproep van de ACV-jongeren van Lokeren: «Je bent jong, je ervaart dat werken of werkloos zijn pro blemen geeft, je wil anderen helpen. Daarom is er ACV- jongeren... ook in Lokeren! Iedere derde vrijdag van de maand is er een bijeenkomst waarop informatie, vorming en aktie centraal staan. Ben je geïnteresseerd of ken je geïnteresseerden, neem dan kontakt op met: ACV-sekretariaat, Post- straat 2 te Lokeren (091/ 48.12.48) Johan Van Havermaet, Rozenstraat 129 te Lokeren (091/48.40.86). J.V.L. Vorige week donderdag 19 ja nuari vroeg senator Nelly Maes (VU) mondeling aan de heer De Croo, minister van verkeer, of het niet aangewe zen is de geplande herstruktu- renngsplannen van de NMBS e wijzigen ten gunste van Sint- tiklaas als werkzetel. [engevolge van deze plannen ouden immers enkel nog on- nibustrcincn bediend worden snuit Sint-Niklaas, wat na fektrifikatie van de lijn Sint- fiklaas - Mechelen nog zou ttrminderd worden. Dit bete tent een aanzienlijk verlies n arbeidsplaatsen met als gc- lg een gedwongen verhuis n de werknemers naar ande- werkzetels. Bovendien wees ifevrouw Maes erop dat het ogischer zou zijn, de treinen snuit de tussenstations te la- Minister De Croo antwoordde dat de afvloeiing van arbeids plaatsen, te wijten aan zuiniger beurtregelingen van trein- en traktiepersoneel, tot de uitslui tende bevoegdheid van de di rectie van de NMBS behoort aangezien het hier gaat om een materie van zuiver dagelijks beheer. Een personeelsver mindering die overigens door natuurlijke afvloeiing zal ge schieden. Volgens de minister gebeurt dit alles teneinde de dienstverlening aan het kliën- tèle te verbeteren én de midde len van de maatschappij opti maal te benuttigen. Op de andere opmerkingen van senator Nelly Maes werd niet gereageerd. Nelly Maes zegt dat ze met deze toelich ting niet veel wijzer is ge- 1 januari 1984: de laatste tijde lijke huurwet wordt afge schaft. De vrijgekomen plaats wordt ingenomen door de veelbesproken nieuwe huur wet van justitieminister Gol. Voor 1,4 miljoen huurders (ge zinnen en alleenstaanden) nog altijd een derde van de bevol king, betekent dit gewoonweg het einde van hun wettelijke bescherming. Jawel, de nieuwe huurwet biedt een haast volledige kon- traktuele vrijheid (lees: totale overmacht en willekeur van de eigenaar) Konkreet: de nieuwe huisbaas mag de huurprijs willekeurig verhogen bij elk nieuw kon- trakt; de huisbaas mag de huur elk jaar verhogen met een per centage dat overeenkomt met de index-stijging; ter informa tie: in 1984 steeg de index met 7 procent, de lonen stegen am per met 3 procent, de huisbaas mag de huurder op straat zet ten zonder opgave van enige reden (als huurder heb je zo geen enkele woonzekerheid meer); de huisbaas mag tot 90 procent van de grondbelasting doorekenen aan de huurder). Het Klokhuis organizeert in samenwerking met de Jong So cialisten en vzw Woonfonds een «informatie-avond over de nieuwe huurwet Gol» op vrij dag 10 februari te 20 uur in 't Klokhuis, De Ring 65 te Ham- me. Een juriste van Wetswin- kel Sint-Niklaas zal deze huur wet grondig toelichten en alge mene vragen in verband met de huurproblemen beantwoor den. Op het programma staat ook een voorstelling van vzw Woonfonds. VU-kamerlid Jan Caudron stelde een schriftelijke vraag aan onderwijsminister Coens i.v.m. het probleem van de minderwaardige diploma's af geleverd door het Lemmensin- stituut Leuven. Houders van dergelijk diploma ondervinden moeilijkheden in de uitoefe ning van hun beroep. Zo krij gen laureaten muziekpedago- gie die reeds jaren in het nor maal-onderwijs les geven van de inspektie te horen dat zij drie achtereenvolgende jaren voor de centrale jury moeten slagen in het examen willen ze hun job behouden. Het kamerlid vroeg dan ook: of het waar is dat het diplo ma laureaat muziekpedagogie geen wettelijk getuigschrift is waarmee in het normaalonder- wijs les kan worden gegeven? of het eveneens waar is dat dergelijk diploma niet kan ver kregen worden door het vol gen van gewone leergangen aan een muziekkonservato- rium maar uitsluitend langs de weg van de centrale jury? of de minister het niet no dig vindt deze leergangen in de muziekkonservatoria te orga- nizeren? welke maatregelen de mi nister kortelings zal nemen om de toestand van de bedreigde leerkrachten te regularizeren? LH Reeds enkele jaren blijft de werkloosheid ongenadig toe nemen. Het magische punt van 500.000 werklozen is reeds ge ruime tijd bereikt. Een kente ring is niet onmiddellijk in het zicht. De omvang van de werk loosheid is zo groot dat men niet alle heil kan blijven ver wachten van het vinden van nieuwe arbeidsplaatsen. In tegendeel,de toenemende au- tomatizering zal blijven kna gen aan het aantal beschikbare arbeidsplaatsen. Er zal dus werk moeten wor den gemaakt van een verdeling van de beschikbare arbeid. Zo wel door de vakbonden, de politieke partijen en organiza- ties, als door individuen wer den plannen tot arbeidsverde ling ontworpen en publiek ge maakt. Iedere ontwerper heeft aan zijn plan voorwaarden ver bonden opdat het plan zou leiden tot een ernstige verde ling van de beschikbare arbeid onder de werknemers. Wor den deze voorwaarden door de werknemers aanvaard? Dit is de vraag die de KWB van de Boonwijk aan zijn leden en alle andere belangstellenden wil voorleggen tijdens een ge- spreksavond. Kan men in de gestelde voorwaarden intre den? Dienen er bijkomende gesteld te worden? Zijn er vol doende waarborgen dat de in geleverde arbeid nieuwe te werkstelling realizeert? Op deze en nog andere vragen worden antwoorden verwacht tijdens de vergadering van 3 februari die om 19.30 uur in het parochiaal centrum «Boon- wijt» aan de kerk van de Boon wijk in de Serbosstraat te Den der/Ronde wordt georgani- zeerd. Na een bondige informatie over de verschillende middelen tot arbeidsverdeling, wenst men onder de aanwezigen te peilen naar hun mening over deze modellen. Hoe kijken werknemers aan tegen deze ar beidsherverdeling en onder welke voorwaarden kan het voor hen? Vreedzame raketten te Aalst «De Achterlinie» die regelmatig naar Aalsterse rissen «raketten» opstuurt, geldelijke bijdragen, wenst uw aandacht ook te vestigen op de «Werelddag der Melaat sen» op 28 en 29 januari. In januari krijgen alle Aalsterse missionarissen een raket van 2500 fr. Dank zij de werking van heel wat raketbriga diers zoals er trouwens nu ook op de Oude Dendermond- sesteenweg werden gevonden en aan de Oude Gentbaan waar schepen Chris Lievens-Borms haar taak tijdelijk moest opgeven. «De Achterlinie» hoopt dat de «varkentjes» andermaal vetgemest worden en alleszins niet evolueren tot krisis- varkentjes. «De Achterlinie» herinnert er aan dat op zondag 5 februari in de St.-Martinuskerk te 10 u een mis vanwege de Achterlinie wordt opgedragen ter nagedachtenis van Pater Van Schuylenbergh. LH Wereldddag der Melaatsen 31ste editie van de werelddag der melaatsen op zondag 29 januari. Ook Aalst doet aktief mede om deze schande uit de wereld, te helpen. Gewone mensen willen iets doen voor deze verschoppelingen zodat deze niet blijven in de kou staan. Aalst bracht elk jaar een aanzienlijke steen bij en gehoopt wordt dat zulks andermaal het geval zal zijn via uw parochiekerk of langs het nummer van de Damiaanaktie Aalst 068-0422840-44. Voor stortingen van minstens 1000 fr wordt een attest voor de belastingen afgeleverd. Aansluitend hierbij gaat in de zaal van de Generale Bankmaatschappij, Nieuwstraat, Aalst op zaterdag 4 fe bruari het prachtig toneelwerk over Pater Damiaan te 20 u door met Alex Willequet. Reeds de helft van de zaal is voorbehouden. Reservatie: Vooruitgangstraat 11; Moor- selbaan 132 of Valerius de Saedeleerstraat 24 of tel. 21.37.15. LH sociale bouwpolitiek in int-Niklaas staat centraal op e algemene ledenvergadering je door dë CVP-scktic Sint- liklaas maandag 30 januari >m 20 uur in 't Wiel, Park- haat 5, belegd wordt. Ja de projektie van een video- 'fni rond herwaarderingsge- "icdcn wordt door een drietal Sprekers de sociale bouwpoli tiek in Sint-Niklaas doorge licht. Aanwezig zullen beslist zijn schepen van huisvesting en ruimtelijke ordening Jeannine De Boever, zaakvoerder-be heerder van de Sint-Niklasc Maatschappij voor de Huisves ting Bert De Cock en kommis- saris Marcel Van Hove van die maatschappij. (wv) De Club Mediterrannee en de kan gaan kijken naar een van VTB zijn samen scheep ge- de toeristische avonden van gaan. Dat houdt in dat elk VTB waarop de club wordt VTB kantoor sinds kort alle voorgesteld. In Antwerpen op «club-formules» verkoopt. 7 februari in het VTB Bonds- Wie een voorsmaakje van de gebouw, Sint-Jakobsmarkt 45/ «club-formule» wil proeven 47 te Antwerpen. Een kwakkel van formaat. Al dus bestempelt Euro-parle- mentslid en tegelijk Lebbekes schepen van financiën Karei De Gucht, de berichten ver schenen in een Gentse krant. In het zaterdagnummer van die krant werd o.a. beweerd dat (wij citeren): «voorzitter Guy Verhofstadt heeft toege geven om de lijst van 17 juni (Europese verkiezingen) te trekken», dat «onder druk van Willy De Clercq, Karei De Gucht... op de tweede plaats komt» en dat «ook al werd uitgemaakt dat Karei De Gucht bij de eerstvolgende na tionale parlementsverkiezin gen vanuit Lebbeke-Wieze (ar rondissement Dendermonde) zou verhuizen naar het arron dissement Aalst om daar de Kamerlijst te trekken in plaats van Willy Van Renterghem». Hierover ondervraagd ver klaarde Karei De Gucht: «Al lereerst heeft PW-voorzitter Guy Verhofstadt zich nog al tijd niet definitief uitgesproken omtrent het aanvoeren van de Europese PW-lijst. Verder ben ikzelf kandidaat voor een verkiesbare plaats. Tenslotte is het volledig uit de lucht gegre pen dat ik naar het arrondisse ment Aalst zou verhuizen, om aldaar de eerstkomende ka merlijst aan te voeren. Tot daar de feiten». Pierre Van Rossem KAJ, VKAJ en ACV-jonge ren van het verbond Waasland voeren aktie i.v.m. de «150ste dag». Gisteren 26 januari stap ten duizenden jongeren van bij ons het doplokaal binnen en hadden voor het eerst een stempel. Het gaat om de jon gelui die maandenlang geen werk vonden en 150 dagen ga- duld moesten oefenen eer ze mochten gaan stempelen. De regering heeft de wachtvergoe- ding met een kwart verlaagd. De jongelui worden allerminst verwend, zegt men bij (V)KAJ en ACV-jongeren. Op 26 januari werden alle schoolverlaters met een petitie gekonfronteerd, een 'briéf aan de heer Wilfried Martens' waarin de regeringsmaatrege len terzake worden aange klaagd en alternatieven gefor muleerd. De regering moet, zo luidt het in deze petitie, de jeugdwerkloosheid helpen te rugschroeven en de situatie van de schoolverlaters verbete ren. Alle brieven worden van daag 27 januari om 10.30 uur aan volksvertegenwoordiger Miet Smet (CVP, Lokeren) overhandigd, met de uitdruk kelijke vraag die aan premier Martens over te maken. De jongeren van het Waasland willen op die wijze, samen overigens met KAJ en ACV- jongeren van Oudenaarde en Aalst, hun ongenoegen uiten. Een en ander moet de aanzet vormen tot een bredere kam- pagne van vorming en aktie rond «jeugd en werk». Zondag 13 mei moet die resulteren in de «Jongerenmars voor werk». Door betrokkenen groeperin gen wordt nu alvast aange stuurd op een afschaffing van de wachttijden, verhoging van de wachtuitkeringen, serieuze maatregelen die de tewerkstel ling kreëren (invoering vier dagen week, wegwerken van de kumuls), het aanpakken van de fiskale fraude, enz. (wv)

De Voorpost | 1984 | | pagina 17