rj/r Grimeren, een kunst op zich! CHRIS MEIRLAAN Veel belangstelling voor Lokerse badmintonkampen riemaal Kouterbosstraat, Zele is de winnaar m Donkse ploegen in bowlingkompetitie Zele. Na 17 jaar organizeerde men op de Zandberg opnieuw een winter jaarmarkt. De officiële opening gebeurde door Miss Zandberg, Violette Rogiers, die het lint doorknipte (gvw) Het rommelmarktkomitee van de Zandberg (gvw) Kunstgalerij PALET Fr. Courtensstr. 33 9330 DENDERMONDE Tel. 052/21.46.10 UITNODIGING KUNSTSCHILDER 20 januari tot 2 februari Olieverven, pastels, verschillende internationale prijzen Werkdagen van 9 u. tot 19 u. Zondag van 10 u. tot 12.30 u. en van 14 u. tot 19 u. Dendermonde. Jeugd en Muziek. Direkteur De Fleur van de muziekakademie spreekt de aanwezigen toe (foto piet hermans) t0I de- Van links naar rechts: Jan Van Kerckhove, Werner Bosmans, Marc Van Cauteren Noël Moens. i er begrijpt natuurlijk nie- o,; |nd iets van, tenzij de deel- "icrs van de Grootse 4 op n Rij Wedstrijd in Jeugdcen- 'm Juvcncs-Zclc. veertigtal kandidaten don- h#jT naar de 1"* prijzen nl. een itenbon van 2.500 fr. en een ,cr waarde van 3.750 fr. 1 schonken door Martine Van 'egroet. Bij de -16-jarigen won Jan Van Kerckhove, We- zepoel 69 en Gunther Coppie- ters, Kouterbosstraat werd tweede. Vrijdagavond was het niet minder spannend toen 2 vrienden eveneens uit de Kou terbosstraat het tegen elkaar moesten opnemen. Uiteinde lijk won Erik De Vlcesschou- wer, Kouterbosstraat 30 van Werner Bosmans, Kouterbos straat 64. Graag dankt de lei dingskern van J.C. Juvenes iedereen voor het enthousias me en fairplay van de deelne mers. Deze minicompetitie zal zeker hernomen worden. Kom alvast oefenen in J.C. Juvenes. Er staan 6 vier op een rij- spelen en tal van andere gezel schapsspelen ter beschikking. Tot dan! Al drie jaar nu organiseert de sportdienst van de stad Loke ren kampen voor allerlei sporten, waaronder badmin ton. De initiator voor het bad minton, de heer Luk Kesbeke, kwam in 1976 tijdens zijn le gerdienst voor het eerst in kon- takt met deze sport. Later zou hij zijn kennis verrijken bij de klub Gentse BC. Eigenlijk, zegt hij, heb ik nooit aan kompetitiebadminton ge daan, maar mijn technische kennis dateert vooral uit de periode dat ik bij Gentse was aangesloten. Badminton is trouwens maar één van de vele sporten die ik heb beoefend. Door de stijgende belangstel ling groeiden deze kampen uit tot een vaste waarde, zodat de Lokerse sportdienst het aantaj deelnemers dit jaar weer tot maksimum 16 heeft beperkt. Vlug inschrijven is dus noodza kelijk. Wie mag er deelnemen aan die kampen? vroeg ik Mr. Kesbeke. Iedereen van 10 tot 100 jaar! Van zodra je ouder dan 10 bent mag je deelnemen. Wanneer zijn de kampen dit jaar gepland? De eerste wedstrijden gaan nu 5 maart van start en loopt tot 9 maart. Telkens een kamp van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Later Is er dan nog één tijdens het paasverlof van 24 tot 27 april, en die loopt tijdens dezelfde uren. Hoe zit het met het inschrij vingsgeld en waar moeten wij inschrijven? Het inschrijvingsgeld is 250 F en 150 F voor ieder bijkomend gezinslid. Betalen kan hier op de sportdienst te Lokeren in de Sportlaan 2-3 of telefonisch op nummer 091/48.31.99. Wat gebeurt er zoal tijdens een badmintonkamp? Voor die vyf dagen krijg je oen overzicht van de voornaamste basisslagen. Maar ik moet wel zeggen dat dit spelenderwijze gebeurt! Op het einde van het kamp is er dan een tornooi. En de mensen die regelmatig de lessen hebben gevolgd geven we dan een attest. Om mijn volgende vraag in te leiden vertel ik Luk Kesbeke over de Nationale Jeugdtrofee waaraan elke jongere die gebo ren is in 1970 mag deelnemen.. Alle scholen en klubs kunnen er aan meedoen. Misschien is de jeugdtrofee in teressant voor de deelnemers aan de kampen tijdens het kro kus- en paasverlof? Persoonlijk is het de eerste keer dat ik daar iets van verneem. Het lijkt me interessant en ik ga het zeker promoten bU de lera ren lichamelijk opvoeding die regelmatig hier In de sporthal komen oefenen. Ik wil daar beslist mijn medewerking aan verlenen. Is er ondanks uw inzet nu een badmintonklub te Lokeren? Ja er is een klub, maar dit is een kliekje van een 16-tal spe lers tussen de 30 en 40 jaar die moeilijk nieuwe leden aanvaar den. Dit heeft tot gevolg dat de jeugd die daar enkele keren is gaan oefenen het voor gezien houdt. Vorig jaar heb ik ge poogd zelf begeleid badminton te geven zaterdag- of zondag voormiddag, maar het uur-, rooster van de sporthal bezet. Tussen haakjes het onbegrijpelijk dat kerse klub niet bij de Liga" aansluit, omdat het stadsbe stuur aan klubs die aan kompe titie doen en een goede jeugdi werking hebben, een korting op het tarief van de sporthal toestaat. Ik dank de heer Kesbeke en wens zowel hem als de deelne mers aan de badmintonkam pen veel sukses. (L.C.) Aan de Vrije Universiteit Brussel wordt een lessencyclus aktuelc kunst gegeven. Op 2 februari heeft dr. P. Mertens het over Vic Gentils. De kur- sus heeft plaats in het Hilok- gebouw L, tweede verdieping lokaal 210, Pleinlaan 2 te Brus sel van 14.30 tot 17.00 uur. Andere lessen gaan over Car men Dionysc (9/2), Rik Poot (16/2), Paul Van Gyscgem (23/ 2), Roel D'Haese (1/3) en Lie-" ve De Pelsmaker (15/3). 4 V Dendermonde. Jeugd en Muziek. Heel veel interesse van de jeugd (foto piet hermans) Bij de zesde speeldag kregen we volgende uitslagen: Donks Fujifilm (1ste divisie) ontving Ponderosa Lilan uit Eeklo op bezoek en de Donkjongens hielden de punt jes netjes thuis met 4-0. In de 2' afdeling was er een derby tussen twee Donkse klubs, nl. Vandenhoof en Gold Star 1. Laatstgenoemde moest met een 3-1 nederlaag vrede nemen. Gold Star 2 ging op verplaat sing naar Barcy in de provincie Henegouwen waar ze het met «La Quille» aan de stok had den. Evenwel ook hier was Goldstar de baas en met 3-1 winst werd er huiswaarts getogen. Volgende wedstrijden: Vandaag vrijdag 27 januari gaat Donks Fujifilm op bezoek naar Zilverspar te Erondegem. Vandenhooff en Goldstar spe len thuis tegen respektievelijk Metro uit St.-Martens-Latem en Ronse 2. Goldstar 2 gaat op bezoek naar Spoor Hello te Gent. KWB BERLARE DEED AAN BOWLING De Berlaarse KWB-ers waren zaterdag 21 januari op bezoek in de Donkse Bowling waar het met niet minder dan 46 deelnemende bolders twee partijen rondmaakte. We kre gen volgende uitslagen (de punten zijn verdeeld over twee spelen) 1. Dany Van Geert (261), 2. De Bock Guido (211), 3. Van Moer Robert (206), 4. Baert Theophiel (201), 5. Baert Mare (196), 6. Van Geert Er- win (193), 7. Pinnewaert A- chiel (189), 8. Goossens Frans (183), 9. De Smet Achiel (181), 10. Segerinck Leo (180). Bij de dames was de uitslag als volgt: 1. Claus Sabine (164), 2. Scheirs Jeaninne (162), 3. De Pauw Helene (153). KWB-Berlare organiseerde een bowlingwedstrijd voor niet minder dan 46 deelnemers, (jj) De Voorpost - 27.1.1984 - 25 5 kan in vier groe- n worden ingedeeld: i) direkte of natuurlijke het gelaat moet cies hetzelfde lijken ale n het gewone leven; Jt) gTimage van types: bv. i schurk, het Aziatisch Zowel in het beroeps- als in het amateurtoneel wordt grimage dikwijls en zonder nadenken aangebracht. Heel wat akteurs blijven het antwoord schuldig op de vraag waarom zij deze of die grimage hebben aangewend. De meesten imiteren gewoon wat zij bij een ander hebben gezien. Het hoofddoel van toneelgrimage bestaat erin dat het gelaat van de akteur bij het publiek als juist (niet noodzakelijk als natuurlijk) overkomt, in het kader van de produktie en de doelstellingen van het stuk, alsook van de schouwburg waarin het wordt gespeeld. Het spreekt dus vanzelf dat een grimage die geschikt is in een bepaalde produktie, volledig fout kan zijn in een andere voorstelling of in een ander theater. Grimage kan variëren van opvallend zwaar tot in het geheel geen grimage, en toch 3) gestileerde grimage: de Na het grimeren: stemming met de grondtint grimage wordt volledig be- de invloed van het licht gekozen. Het rood wordt op paald door de stijl van de en de afstand tot de toe- de jukbeenderen met kleine produktie; schouwer zijn heel belang- vlekjes aangebracht; het 4) fantastische grimage: rijk: elke grimage moet rood heeft zijn diepste wordt meestal bepaald door worden aangepast aan de kleur op de jukbeenderen de dekorontwerper; bv. ak- belichting; en wordt verder naar alle teur als Pierrot-figuur. sterke belichting werkt kanten uitgewreven-uit- de details weg en zwakt de vloeiend in de grondtint. Basismateriaal kleuren af. Om dit te voor- Bij een mondain type wordt Degelijk materiaal is duur, komen wordt het gelaat het rood naar boven uitge- maar geeft dan ook de beste sterker gekleurd en wor- werkt; bij een boerenmeisje resultaten. Aan goedkopere den details zoals ogen, wordt het meer in een cir- dingen kom je toch bedro- wenkbrauwen en mond kei gewreven en bovendien gen uit. Als basis heb je sterk geaccentueerd; wordt hier het gelaat opge- nodig: een kleurpalet van in grote theaters is dus frist door een weinig rood 12 kleuren, penselen, min- een veel sterkere grimage aan te brengen midden on- stens drie verschillende nodig dan in bijvoorbeeld der de wenkbrauw boven grondtinten, speciale plas- de gemeentelijke feestzaal, het ooglid en een weinig op tic voor valse neuzen en lit- de kin en rond de neus. Ook tekens, potloden en een JONG GRIMEREN dit alles moet uitvloeien in dekstift, transparant poe- 1) Het jong grimeren van de grondtint. der, een aanbrengsponsje, 4e vrouw een fles baardlijm met pen- Het aanbrengen van de Oogschaduw seel, wolcrepe voor valse grondtint is heel belangrijk Oogschaduw moet harmo baarden en tenslotte af- en daarom moet de kleur niëren met de grondtint, schmink. ervan vooraf grondig over- eventueel ook met dé wogen worden. Deze tint haarkleur en soms met de Richtlijnen geeft immers al een bepaald kleur van de kleding. Vóór het grimeren: karakter aan het gelaat. De Bij een diepliggend oog is het gelaat moet vooraf grondtint wordt vervolgens het raadzaam geen te don- goed worden gezuiverd met goed uitgewreven, ze moet kere kleur te kiezen, aange- lotion; alle dag make-up zich volledig met de eigen zien het oog dan nog dieper moet worden verwijderd; huidskleur vermengen en hjkt te liggen. Bij dikke het gelaat mag niet in- uitvloeien in de hals en de oogleden echter n»g de gesmeerd worden met een haren. schaduwkleur donkerder beschermende vetlaag, an- zijn om het oog te ver ders gaat het gelaat glan- Opleggen van rood: diepen. zen als een spiegel. Het rood wordt in overeen- Oogschaduw wordt met de korrekt zijn voor een bepaalde produktie of theater. Het probleem van de akteur is te weten wat de juiste grimage is onder bepaalde voorwaarden. Een goed regisseur wijst de akteur meestal op wat vereist is. De akteurs kunnen in grote mate geholpen worden als er iemand is die de grimage ontwerpt en een algemene stijl oplegt. Die kan dan bovendien de akteurs uitleggen hoe met eenvoudige middelen het beste effekt wordt bereikt. In de meeste Europese theaters is een grimeur werkzaam. Die neemt de grimage van alle akteurs voor zijn rekening. Dit kan tot enorme resultaten leiden... of tot een saai gedoe, dit naargelang de kwaliteiten van de grimeur. vingertoppen of met een penseel uitgewerkt. De oog randen worden omlijnd en met de pink heel licht uitge veegd, zodat er enkel een kleurnuance ontstaat. Daarna kan ook een dunne strakke zwarte lijn ge plaatst worden op de rand van het ooglid, boven de wimpers tot voorbij de oog hoeken. De oogafwerking is veran derlijk van boerenmeisje tot mondain type. De wenkbrauwen: Deze kunnen van vorm ver anderd worden, naarge lang het personage. Dit kan bereikt worden door het ge bruik van een dekstift. Het potlood moet de haarkleur benaderen. De mond: De vorm van de mond is heel belangrijk omdat hij het karakter bepaalt. Bij het mondain type wordt de vorm van de lippen eerst afgetekend met een rood potlood en daarna binnenin afgewerkt met de gewenste kleur. Het afpoederen: Bij het jong grimeren is het aan te raden af te poederen na de grondtint, het rood en de oogschaduw; dit om het verzwakken van de kleuren tegen te gaan. Een neutrale kleur of transpa rant poeder is het meest geschikt. Verandering van de neus- Versmallen: langs de zij kanten van de neus scha duw aanbrengen. Verbreden: lichtvlakken leggen op de zijkanten van de neus en de neusrug iets verdonkeren. Inkorten: schaduw op het onderste deel van de neus; bij de neusgaten doorlo pend tot de neustop. Verlengen: onderkant van de neus lichter maken. Verandering van de mond: Verkleinen: zo tekenen dat de lijn op de bovenlip naar de mondhoeken toe ver kleint. Vergroten: dit is het tegen overgestelde van verklei nen, maar zo getekend dat de mondhoeken iets meer uit elkaar komen te liggen. Volle lippen: de vorm iets buiten de liplijn aan brengen. Smalle lippen: de vorm bin nen de liplijn houden. 2. Het jong grimeren van de man: Op volgende punten moet speciaal gelet worden: 1) vóór het grimeren moet men zich scheren; 2) de grondtint moet don kerder zijn dan bij de vrouw, maar dit hangt na tuurlijk af van het perso nage; 3) In plaats van het opleg gen van rood, kan een don kerder grondtint gebruikt worden om de kin en de neus wat meer reliëf te geven; 4) de ogen kunnen bescha duwd worden met lichtgrijs of bruin; 5) de wenkbrauwen met potlood in de gewenste vorm tekenen en licht uit vlakken; 6) de lippen met oudrood of bruin potlood licht accen tueren; zijn ze te bleek dan kunnen ze met bruinrode grime aangezet worden; 7) met een fijn zwart pot lood omlijnen en met de vingertoppen uitvlakken. Als besluit nog dit: de enige manier om een goede gri mage aan te brengen is de praktische ervaring. Gri meer jezelf, controleer wat fout is, en begin desnoods opnieuw. Alleen de praktijk zal je toelaten goede resul taten te bereiken! (wordt vervolgd) SIROU Ann even 6. ruii en tron heid Oor) 13.

De Voorpost | 1984 | | pagina 25