Drleske Nijpers verrassend Wase jaarfiguur wt-ss Chris Van Remoortel tien jaar voorzitter van volksdansgroep Reintje Vos Wase volkskunst gelauwerd i: Unicef wordt vaste waarde in Temse Drieske Nijpers 4 - 27.1.1984 - De Voorpost ONZE-WASE FIGUUR 83»IS. DE VOLKSKUNSTGROEP "DRIESKE NIJPERS' Sint-Niklaas. Het vernieuwde bestuur van de Wase Persklub». Staande van links naar rechts /commissaris Marcel Verniers, Leo De Bock, Willem Persoon, Rolf De Ryck, Miel Dullaert, Walter Clippeleyr, Hugo De Looze, Gerard Lyssens en Frans Van Egghen. Zittend v.l.n.r. de nieuwe ondervoorzitter (in opvolging van Fred Smet) Hubert Wilssens, de nieuwe sekretaris-penningmeester Frank Van Poucke (hij volgt Gerard Bontinck op), voorzitter Guido De Munter, verslaggever Jo Van Duyse en Gerard Bontinck. Het bestuur telt nu al viif mannen met baarden(carine) Wie weet heeft de «Wase Persklub» een zekere voor zichtigheid in acht willen ne men. Maurits Coppieters, al heeft hij de politiek vaarwel gezegd, 'brandt' misschien nog te veel. En Coppieters nu geen jaarfiguur betekent allicht dat hij het nooit meer wordt, maar daarvan zal de man wel zeker niet wakker liggen.. Drieske Nijpers Volkskunstgroep Drieske Nij pers werd opgericht in de zo mer van 1967 en houdt zich bezig met de opsporing, bestu dering, beoefening en ver spreiding van wat het landelij ke Sint-Gillis rond de eeuwwis seling aan volkskunst te bieden had. De waarde van het volks- kulturele verleden opnieuw ontdekken en laten beleven, daar gaat het Drieske Nijpers festival dat telkens al uitgroei de tot een Waas topevene- ment. Een goeie vier jaar wachten is het op een nieuwe uitgave. Uit de schoot van Drieske Nij pers zijn een jeugdkring en een vriendenkring ontstaan. ïn het lokaal 'Den Eirentrapper' hou den enkele liefhebbers maan delijks een café chantant: zij zingen met begeleiding van een akkordeon oudere liede ren en halen zo herinneringen op. Hun liederlijkheid heeft groepslid Walther Van Riet veel geholpen bij de samen stelling van het liedboek 'Zo de ouden zongen', dat eind vorig jaar aan het publiek werd voorgesteld en dat door Dries ke Nijpers geheel in eigen be heer werd uitgegeven. Het boek bundelt 500 pagina's en bevat 230 liedteksten waarvan 119 met muzieknotitie en meer dan 125 oude foto's en doku- menten. Vier jaar lang heeft Walther Van Riet, die leraar is aan een Filosoof, pedagoog, kritikus, volkskunstliefhebber, herbergier... Het jongste nummer Boekweit, het informatieblad van volkskunst- en volksdansgroep Reintje Vos uit Stekene- Kemzeke, was traditiegetrouw een soort van terugblik op de voorbije gebeurtenissen: de Dorpsfeesten, de drie buitenlandse trips, de vele optredens, de ledenaangroei en de geslaagde vrijdagavondwerking in de groep. Vooral werd ruime aandacht besteed aan de onafgebroken perio de van tien jaar waarin Chris Van Remoortel 'zijn' groep heeft begeleid, begeesterd, geleid, georganiseerd, inge werkt, bijgeschoold... Vier Drieskes die de "nepenvan het volkskunstvak kennen. Van Riet, Ria Braem en Marcel Oelbrandt (Iv). een kermis in de Ripstraat in Sint-Gillis-Waas (arch). Antwerpse Steinerschool, in tensief en vaak met behulp van een kassetterekorder liederen en informatie daarrond verza meld en verwerkt. Het rezul- taat wordt terecht ondertitels als «Het levende erfgoed van de Vlaamse volkszanger in het Waasland». Men kan zich afvragen of de Wase perslui zich bij hun ver kiezing van Drieske Nijpers in de eerste plaats hebben laten leiden door de publikatie van 'Zo de ouden zongen'. Voor malig groepsleider Marcel Oel brandt meent dat de bekroning wellicht evenzeer Drieskes Kerremes en de andere aktivi- teiten van de groep geldt. Hij stelt een groeiende belangstel ling voor 'de waarden die wij vergeten zijn' vast. In die zin betekent de onderscheiding van de «Wase Persklub» met- Roger Van Passel, Walther een een appreciatie van de Wase volkskunst als dusdanig. Onder de veelzeggende titel: «Chris van Remoortel: tien jaar inspiratie», opent Willem Persoon de huidereeks. We ci teren: «Chris heeft altijd wat te doen. En tegelijk heeft hij ook altijd tijd voor alles. Wanneer ik hem met Reintje Vos zie optreden dan is het alsof hij tussendoor af en toe een dans je meepikt om dan even later weer op een plaats te zijn waar één en ander in orde moest gebracht worden. Wanneer hij bezig is te organiseren, dan zie je even later Chris weer tussen de dansenden of bij een of ander ambacht. Die ambach ten zijn misschien wel zijn stokpaardje...» Nadien wordt Chris omschreven als «een goed organisator die zich niet vastbijt in details» en iemand «die een ongelooflijke feeling heeft voor improvisatie en de kunst van de onmiddellijke handeling» In een andere bij drage hebben Robert Kegels en Karei van De Perre het over «Chris als redakteur in Boek weit, ofwel Chris als filosoof, pedagoog, kritikus, volks kunstliefhebber, Vlaming en nog veel meer» Hieruit blijkt dat de jubilaris een trouwe medewerker is aan het tijd schrift van Reintje Vos. Aan de hand van, voor de auteurs van dit stukje typische uitspra ken uit artikels van Chris heb ben ze het over de groeps geest, de solidariteit, het sa men dansen als meest sponta ne vorm van groep-zijn, het niet zonder de anderen kun nen, over de belangrijkheid van elk lid, over de manier van optreden en natuurlijk over 'Vlaanderen en z'n volkskunst en de rol die Reintje Vos daar in kan vervullen', over het be waren van onze 'eigenheid', onze volkskultuur. Verder worden dan door Ro bert Kegels zo wat zeventig manifestaties en gebeurtenis sen opgesomd als «hoogtepun ten van Reintje Vos met Chris als voorzitter». Nadien heeft Freddy Van Driessen het dan over «Boek weit over Chris», dus een reeks citaten en/of omschrijvingen niet van, maar wel over Chris in Boekweit. Naar het einde toe tracht Gert Laekeman een andere 'vas te medewerker' van Reintje Vos een robotfoto van z'n voorzitter te schetsen. Hieruit toch deze bedenking (of vaststelling): voor Chris is alles wat van Kemzeke komt goed, beter of best, wat van andere regionen komt is dal niet en indien het bij toeval dan toch iets degelijks is, dan is het vast en zeker door Kem- zekenaren geinspireerd.. Toch nog een andere: «Zelden zag ik iemand die zo pragma tisch en terzelfdertijd zo men selijk handelde als Chris».. Naar het slot toe situeert de nationale voorzitter van het Verbond voor Vlaamse Volks kunst Bob Degol Chris als volkskunstliefhebber Het allerlaatste artikel is van de hand van erevoorzitter van Reintje Vos Willem Melis. Hij getuigt hoe hij Reintje Vos heeft zien geboren worden uit de «strijd voor de emancipatie van de vierde stand, voor de welvaart en het welzijn van de Vlaamse gemeenschap», als een uiting van het «Meer is in Kemzeke. Chris Van Remoortel (Reintje Vos) met zifl vrouw Agnes. Ons». Hieruit deze alinea: worven tot ver buiten de landt «Hij heeft Reintje Vos niet grenzen en die van het don alleen door alle hinderlagen Kemzeke een centrum hed heen gevoerd en bewaard, hij gemaakt van onevenaarba heeft er een aanzienlijke vere- volkskunst», niging van gemaakt, die wijd en zijd bekendheid heeft ver- In het Waasland zijn er name lijk wel meer folkloristische ensembles: Boerke Naas en Speelschaar Ossaert in Sint- Niklaas, Reintje Vos in Steke- ne, Lange Stien in Bevercn, Krabbeke Stuer in Temse, Toon en Tiene in Moerbeke, De Mispeleir in Kruibeke en Roeland in Lokeren. Een Waasland dat eerbied toont voor zijn verleden, dus... Over Drieske Nijpers leest u op een andere plaats in dit blad heel wat achtergrondinfor matie. Leo DE BOCK Het plaatselijk Unicefkomité van Temse heeft gedurende de periode november en decem ber 1983 voor 68.130 fr. wens kaarten en geschenken ver kocht. Meestal in november werden in de rijksscholen van Temse en omgeving om 34.730 fr. de gekende Unicefwenskaarten en geschenken verkocht. De wenskaartenverkoop in al le gemeentehuizen van groot- Temse bracht op zaterdag 3 december in totaal 11.295 fr op. Nadien werd nog tot eind december om 22.105 fr. ver kocht. Hiervoor verleenden vooral de vrije gesubsidieerde lagere jongensschool van Tem se, het gemeentebestuur en plaatselijke Wereldwinkel h I sympathieke medewerking. Vorig jaar (1982) bedroeg Unicef-wenskaartenverkoop 61.558 fr. Ondanks dc huidi krisis is Unicef een vaste de geworden in Temse en <4 geving. Langs deze weg da het Unicef-komité van Ter alle medewerkers en sym] santen voor hun vrijwillige zet en ook allen die Ui gesteund hebben. Unicef, het Kinderfonds lp Verenigde Naties, staat onój de hoge bescherming van Belgische bisschoppen. 37791 101 len en gezellinnen voor de der de keer 'Drieskes Kerremes', een internationaal volksdans- Vorige week zaterdagmorgen 21 januari verkoos de «Wase Persklub» de inmiddels 102-koppige volkskunst groep Drieske Nijpers uit Sint-Gillis tot «Wase Figuur van het jaar 1983». Het is de eerste keer, sinds de instelling van deze jaarlijkse bekroning in 1977, dat by deze verkiezingen een vereniging uit de bus komt. Voorgangers van Drieske Nijpers waren: Leo Vercruyssen, Anton Van Wilderode, Daniël Evrard, Karei Aubroeck, Ignace De Sutter en vorig jaar nog Willem Melis. Uit de voorronde tot deze ver kiezing werden naast Drieske Nijpers ook de oud-politikus Maurits Coppieters, het uit zonderlijk bedrijvige socio- kultureel centrum van Beveren De Spiegel, promotor van het Wase toerisme Bruno Ma- chiels uit Temse, Temses ge meentearchivaris en heemkun dige Jerome Smet ook en ten slotte de 47-jarige muzikus uit Lokeren Jo Van Eetvelde weerhouden. Verrassing De verkiezing van Drieske Nij pers tot Wase jaarfiguur was niet alleen voor groepsleider Roger Van Passel een verras sing. Nagenoeg iedereen had verwacht dat Maurits Coppie ters het zou halen. Hij skoorde immers zeer hoog tijdens de voorronde. Tijdens de verkie zing zelf echter werd snel dui delijk dat Maurits Coppieters géén jaarfiguur zou worden. Heeft de sterke verwachting misschien een tegenreaktie uit gelokt? Tijdens de eerste ronde kozen de 36 verslaggevers en fotogra fen als volgt: 7 punten voor Jerome Smet, 15 voor Jo Van Eetvelde, 17 voor Bruno Ma- chiels, 20 voor Maurits Cop pieters, 21 voor Drieske Nij pers en 22 voor vzw De Spie gel. De tweede ronde bracht Maurits Coppieters 19 punten, vzw De Spiegel 22 punten en Drieske Nijpers 27 punten. Meteen was de koers aangege ven. 15 perslui tipten uiteinde lijk op De Spiegel, 19 op Drieske Nijpers. De afscheid ing was duidelijk genoeg en Marcel Oelbrandt en Robert Van Passel, zowat de tenoren van het bekroonde gezelschap, werden ingehaald en gefelici teerd. Au dries de Clerck die in het Sint-Gillis van de 19de eeuw de plaatselijke bevolking door 'nijpen' van allerhande kwalen genas. De klederdracht van de dansers is de uitgaanskledij van de boeren uit die tijd. Alleen de pofbroek werd, ter- wille van de beweeglijkheid, vervangen door een knie broek. Het gezelschap verzorgt jaar lijks zo'n veertig optredens in binnen- en buitenland en was onder meer al te gast in Duits land, Engeland, Frankrijk, het Groothertogdom Luxemburg, Ierland, Italië, Nederland, Oostenrijk, Polen, Roemenië, Spanje, Zweden en Zwitser land. Vorige zomer organi- zeerden Drieske en zijn gezel- Verkiezing van de Wase jaarfiguur 1983. Voorzitter Guido De Munter, uittredend ondervoorzitter Fred Smet en verslaggever Jo Van Duyse leiden de verkiezing (carine) Begin 1983 startte volkskunstgroep Drieske Nijpers voor het eerst in zijn geschiedenis een werkjaar met meer dan honderd leden. 1983 werd een jaar dat bruiste van aktiviteiten. Een overzicht. 5 januari: de groep houdt de traditionele Driekoninge nommegang in de centrumstraten van Sint-Gillis. 29 januari: Drieske Nijpers verzorgt de animatie tijdens een kwistornooi georganiseerd door de Landelijke Gilde-afdelingen 12 en 13 maart: de kantklossers tonen hun oude ambachtswerk tijdens de hobbymarkt. 16 april: de dansers leren eenvoudige dansen aan tijdens de 'Dag van de Jeugd', een initiatief van de plaatselijke jeugdraad. 20 tot 25 april: vijf groepsleden wonen in Polen het dertigjarige jubileum van een bevriende groep bij. 24 april: Drieske Nijpers danst, samen met drie andere Vlaamse volksdansgroepen in het Sportpaleis van Deurne ter gelegenheid van het Algemean Nationaal Zangfeest 30 april: de dag van de traditionele meiboomplanting. 21 tot 23 mei: de groep verblijft in Nordsehl (West- Duitsland) ter gelegenheid van het feest «Europa singt un tanzt'. 29 mei: de vendeliers treden op tijdens het Majoretten- en drumbandfestival te Kloosterzande (Nederland). 11 juni: Drieske Nijpers verzorgt een uitvoerig dan- sprogramma (het totale repertoire van de groep bestaat uit 130 dansen waarvan ongeveer de helft Vlaamse dansen zijn) in de rijksbasisschool van Sint-Gillis, die dan precies 15 jaar bestaat. 26 juni: de groep is ook van de partij tijdens het folkloristisch verbroederingsfeest van Spaanse en Vlaamse volkskunstgroepen in Sint-Gillis bij Brussel. 1 tot 4 juli: Drieske Nijpers neemt tien optredens voor zijn rekening in het Engelse Ipswich. 6 en 7 juli: de Hongaarse groep Körös die te gast was tijdens de jongste Drieskes Kerremes in 1982 houdt, op doorreis naar Engeland, even halt in Sint-Gillis. 9 juli: de groep stelt een nieuwe Vendelgroet voor op de Vlaamse dag te Schoten. 18 juli: op de Hongaarse volksdansavond zijn ongeveer vijfhonderd belangstellenden aanwezig. 16 juli: het is snikheet, de dansers doen wat ze kunnen in Stekene waar de Kerkwijkkermis is begonnen. 4 tot 11 augustus: Drieske is met vakantie in Fréjus (Frankrijk), waar de groep ook al goeie banden mee heeft. 14 augustus: een volksdansgroep uit Westerlo houdt z'n oogstfeest en Drieske Nijpers danst mee op het podium voor de abij van Tongerlo. 26 tot 29 augustus: te gast bij Italiaanse vrienden in Susa. 4 september: het zwakzinnigengesticht in Clinge (Ne derland) een gezellig uurtje daar dank zij Drieske Nijpers. 10 september: felle regenbuien, maar toch optreden op de Kallose retrokermis. 24 september: het café-chantant voorstellen in Wilrijk blijkt ook zijn charmes te hebben. 25 september: voor één dagje eruit naar Gütersloh in West-Dui tsland. 2 oktober: de volkskunstgroep werkt mee aan de stoet van Schrijverskermis in de eigen gemeente. 12 tot 14 oktober: de Poolse vrienden uit Lublin zijn op bezoek, en speciaal voor hen wordt een Poolse volksdans- dag georganiseerd. 16 oktober: het café-chantant zingt alweer op verplaat sing deze keer in Melsele waar de imkersbond feestviert. 11 november: de dag van het jaarlijkse volksdansfeest, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de aktie 11.11.11. 11 december: het liedboek 'Zo de ouden zongen' wordt voorgesteld aan de pers. Een gelegenheid meteen om met heel de groep en de café-chantantleden in het bijzonder Drieske Nijpers bij een meiviering aan het OCMW in Sint- Gillis-Waas. Met vereende krachten wordt de meiboom neergeheid. (arch). Drieske Nijpers-duo met brio: Gudrun Van Eynde en groepsleider Roger Van Passel (arch). uitgebreid feest te vieren. eindejaar: Drieske Nijpers patroneert het braderieko- mité bij de organizatie van een tekenwedstrijd en een eindejaarsaktie. Voor dit jaar heeft men plannen in de richting van een avondfeestmarkt... Enkele ontspanningsaktiviteiten waren nog: het meisjes minivoetbal (de voorbereidende trainingen en het hoogte punt: de match tegen de Hongaarse selektieploeg), de pannenkoekenbak ter gelegenheid van Lichtmis op 2 februari en een wandeling doorheen Het Verdronken Land Van Saeftinghe. En alles laat vermoeden dat de agenda van Drieske Nijpers in 1984 even gevuld zal zijn. L.D.B.

De Voorpost | 1984 | | pagina 4