Een kroon voor de Kronenhoekers Over 't buskotje aan Den Eirentrapper en een oudheidkundige kring in Sint-Gillis-Waas... Wase volkskunst in stad en dorp Drieske delft onderspit tegen De Nijpers Van Drieske de Nijper tot Drieske Nijpers De Voorpost - 27.1.1984 - 5 allures toch. Reizen, 't hoort erbij, maar zowel in 't Amerikaanse Columbia als op de bierfestiviteiten van München wordt de Wase eigenheid niet verloochend. DN, «ambassadeurs voor hun heimat», zo staat het in een persbericht. Portugal wenkt, maar iederéén kan niet mee want de Drieskes zijn amateurs, de meeste leden wérken overdag. Uit de internationale kontakten puurt men vriendschap, het verrijkt, het kleurt en doet herademen. De vrije tijd zinwol besteden, dèt primeert. Een Zweedse rondreis in 1977 of een openluchtvoorstelling in 't Verlo ren Bos in Lokeren in 1982, boeiend was het allemaal, zinvol, vrolijk, volks. Wir freuen uns Maandagavond, Den Eirentrapper aan de Kronenhoek- straat 8, in Sint-Gillis. Wat verkleumd zaten we bijeen rond het kacheltje. Wij, persmensen, Drieskes en Nijpers altegaar. Walter Van Riet, beeldhouwer en voorzanger, onderwijsman ook; Marcel Oelbrandt, drukker sedert kort, persmedewerker ook, Lokerse Sint-Gillisnaar; groepsleider Roger Van Passel, Ria Braem en Gudrun Van Eynde (die bier aanreikte, met wafels aanrukte). Plots was DN heel intens in de regionale belangstelling gekomen. Ik tover opnieuw wat café-chantantnamen te voorschijn: Remi Van Steirteghem, Elvire Buys, Marie Kegels en Petrus Batens die onlangs overleden, Elza, Maria en Margriet Van Duyse, Maria Van Remoorter, akkordeonist Hugo Ruts en saxofonist Raphael Moortha- mers. Hun namen en heel wat andere nog staan in het liederlijke boek, ook mensen als Godfried Van de Vijvere (nu dirigent van In Dulci Jubilo), Gommer Van Mieghem (een poos gewaardeerd medewerker aan De Voorpost) en Jef Thijsen waren of zijn deelachtig aan de groei, de bloei van de zo polyvalente groep. "Drieske Nijpers will be pleased to promote your organisa tion». In die trant staat het, viertalig nog wel, op een fraai foldertje. Auch wir, d.h. De Voorpost, freuen uns nu DN jaarfiguur is geworden. Maar we werden voor een pro bleempje gesteld bij het aanmaken, het realizeren van deze reportage: het selekteren van het fotomateriaal. Want je krijgt na al die jaren wat bijeen, als weekblad. Kiezen dus, naar ik hoop valt de selektie in de smaak. Voor 't verhaal van 't buskotje en 't lied van de maand, voor gegevens over subsidies en repetitietijdstippen ver wijs ik naar de impressie van Leo De Bock. Drieske, zo mag ik wel konkluderen, slaagde erin, Sint-Gillis langdu rig in een leuke kermissfeer te dompelen, heeft het wat weggemoffelde dorp aan de rand van stad en polder enige vermaardheid bezorgd, wist vooral de mensen van ter plekke respekt voor de eigen volksaard, de volkskundige waarden in te prenten. DN als Wase jaarfiguur: kroon op het werk van de Kronenhoekers. Wouter VLOEBERGH De bekroning van Drieske Nijpers tot Wase jaarfiguur biedt ons even de gelegenheid, de aandacht te vestigen op de intensiteit waarmee in het Land van Waas in vereni gingsverband aan volkskunst gedaan wordt. Volkskunst, het is een ruimer begrip dan louter volksdansen of vendelen, het impliceert vooral het zinvol doorbrengen van je vrije tijd, al dansend en musicerend, tentoonstellin gen en andere manifestaties worden op het getouw gezet en niet zelden sturen dit soort groeperingen impulsen uit naar andere vertakkingen van het sociaal-kulturele en vaak ook kommerciële leven. Drieske Nijpers uit Sint-Gillis is net zo oud/jong als de Moerbeekse groep Toon en Tine (1967), jonger dan Roeland in Lokeren, ouder dan de beminnelijke buren van Reintje Vos in Kemzeke (1970). De Sint-Niklase volkskunstgroep Boerke Naas dateert al van 1947-1948; Speelschaar Ossaert, opgericht vanuit VNJ-kringen, is van 1969 en De Vrolijke Kring (ATB-De Natuurvrienden) van 1972. In De Klinge werd, in 1976, folkloregroep De Klomp opgericht. Aan de Wase Scheldekant evolueren of evo lueerden Krabbeke Steur en De Hakketenen (Temse) en De Mispeleir (Kruibeke). In 1979 werd in Beveren volks kunstgroep Lange Stien opgericht. Al deze verenigingen leggen, op hun eigen tempo en alnaargelang de inzet van de leden, heel wat aktiviteiten aan de dag. Je moet de uitverkiezing van Drieske Nijpers óók bekijken als een gulle blijk van waardering voor de inzet van de ruime waaier volkskunstgroepen die het Land van Waas rijk is. (wv) Marcel Oelbrandt bij het aanbrengen van het uithangbord aan het lokaal Den Eirentrapper in Sint-Gillis-Waas (arch). Opening van Drieskes lokaal Den Eirentrapper. De mei boom wordt geplant. Nu prijkteen bushokje pal vóór het lokaal... (arch.) Den Eirentrapper. Kronen- boekstraat 8 in Sint-Gillis- Waas; niet ver uit de buurt beeft anderhalve eeuw geleden nog Andries De Clerck, de ge meentelijke kwakzalver ge woond. Een roemruchte fi guur, meer kwakker dan zalver overigens: het alternatieve van zijn artsenij bestond erin dat bij de mensen van hun kwalen trachtte te genezen door ze te (k)nijpen waar het hem maar noodzakelijk leek. Hij kende als geen ander de knepen van het vak. De vraag dringt zich op: kneep hij ook de katjes in het donker? Wie zal het zeg gen. Vast staat dat de wonder- doktoor zijn loopbaan niet heeft kunnen volmaken; er be staan sterke vermoedens dat hij vergiftigd werd. Wat er ook van zij: in Sint-Gillis koastert men Drieske Nijpers, want zo staat Andries de Clerck ter plekke bekend, nog als een dorpsheid, de herinnering aan hem is vergroeid met een stuk je volksverleden, hij is pos tuum het motief geworden voor de renaissance van zijn Sint-Gillis. Maar terug naar Den Eiren trapper waar ik nu voorsta. Het uithangbord, een produkt van André De Munck en Raoul Franckaert, vlecht de letters D en N in elkaar. Volgens de symboliek van de runetekens wijst dit op vriendschap. Sinds 5 oktober 1980 hangt het bord er. Het buskot voor het huis is van recentere datum. Het stond er plotseling, prefabplot- seling en voorlopig ontsiert het alleen maar een mooie gevel. Met kerstmis hebben de leden van de volkskunstgroep Dries ke Nijpers er een kerststal van gemaakt. Nee, zeg nu zelf: wie heeft nu, uitgerekend vóór Den Eirentrapper, behoefte aan een schuilplaats? Doe zoals ik. Stap binnen. Binnen zonder bellen trouwens. Toevallig (nu ja, toevallig...) zijn Marcel Oelbrandt en Ro ger Van Passel, Ria Braem en Gudrun Van Eynde en Walther Van Riet daar. Namen in Den Eirentrapper, namen bij Drieske Nijpers, namen in Sint-Gillis. Ik drink een pint mee en kijk goed rond... Te gen de muur boven de zwarte piano hangt een portret van Andries de Clerck, een kopie Volkskunstgroep Drieske Nijpers in maart '82 nabij het groepslokaal Den Eirentrapper. van een schilderij dat bewaard wordt in het museum van de Oudheidkundige Kring Land van Waas. Een oudheidkundige kring, da s nog iets waar ze bij Dries ke Nijpers ook van dromen. Een landbouwmuseum maken van een oude hoeve, materiaal is daarvoor nu nog genoeg te vinden. Het lied van de maand hangt op: grootgeschreven noten, grootgeschreven woorden, iedereen kan meezingen: 'k Heb dorst, 'k Heb goesting in een worst». Of ook, even recht voor de raap 'Het Lied van de Graaf'k Heb gevreên al met mijnheer de graaf, zowel bij dagen ab bij nachten Hij wil mij geven zijnen knecht en daarbij ook nog duizend gul den. Zijn beste knecht die wil ik niet hebben, mijnheer de graaf die moet ik hebben». Elke maand houden een tien tal oudere mensen hier café- chantant. Sinds eind '80 al. Dat is zó gekomen: bij Drieske Nijpeis wist men dat Sint-Gil lis een rijke volksliederenkul- tuur had, men wist o.m. van het bestaan af van Hutsepot, een vaste aaneenschakeling van een hele reeks liederen. Marcel Oelbrandt redeneerde dat de kennis van deze liede renschat toch niet verloren kon zijn en kontakteerde in maart 1975 zes vroegere volkszan gers: Maria Van Duyse, Staf Van de Vijvere, Maria Van der Heyden, Leo Van Kemseke, Maria Verberckmoes en Yvon ne Van Kemseke. Met hun hulp is hij erin geslaagd de door De Oude Vreugd, een zangvereniging die in Sint-Gil lis floreerde van 1870 tot 1940, het vaakst gezongen hutsepot vast te leggen. Drieske Nijpers wou een café chantant beginnen, maar had nog geen eigen onderkomen gevonaen (de groep kwam lan ge tijd samen in de Katholieke Kring). Toch kwam er vaart in de zaak: een aangevraagd btk- projekt werd goedgekeurd. Projektleider Leo Janssens mocht zich van oktober 1978 tot april 1979 full-time bezig houden met het opsporen van oude volksliederen enerzijds en het inrichten van een groepslokaal anderzijds. Wal ther Van Riet, die later het boek 'Zo de ouden zongen' zou samenstellen, was toen al een tijdje gepassioneerd op zoek naar wèl die ouden zongen. Het café-chantant werd zijn muzikaal-historisch forum. En het bloeit nog, dat ts hier te zien (aan de partituren) en eens in de maand (elke laatste zondag van 14 tot 18 uur) te horen. Heel Drieske Nijpers bloeit. Een kast bergt emble men, badges, kaartjes, herin neringen: Mosel, Bitburg Eifel, Münchner Oktoberfest 1974, Greetings from Denmark, Hynghedens Folkedansere (Ringkobing). Een koperets uit Petrovic, Joegoslavië ver der, een poster van 'Der Marie Curie-Sklodowska Universiteit Lublin, Polen' Ik herinner me nog zeer goed dat die erbij waren, twee jaar geleden op Drieskes Kerremes. Klasse. Zeer waarschijnlijk zal Dries ke Nijpers op de uitnodiging ingaan om in Lublin op te treden. Over uitnodigingen uit Portugal en Hongarije wil men voorlopig nog niet teveel losla ten, maar ook in verband dèèrmee broeit wat. Drieske tegen De Nepers «Van minivoetbal tot kantklos sen» had deze tussentitel ook kunnen luiden. Drieske Nij pers heeft twee minivoetbal- ploegen: de Drieskes en de Nijpers. De Drieskes spelen in een hogere reeks, maar totnogtoe (en ze spelen al vijf jaar) moesten zij, telkens zij tegen de Nijpers uitkwamen, het onderspit delven. Kantklossen, dat doen een aantal liefhebbers om de veer tien dagen op woensdagavond in Den Eirentrapper onder lei ding van Gudrun Van Eynde. Elke dinsdagavond blazen de hoornblazers verzamelen, elke Beeldhouwer-voorzanger-onderwijzer Walther Van Riet. Hij had, samen met zijn café-chantantdames, een groot aandeel in de uitverkiezing van Drieske Nijpers tot Waas jaarfiguur. (Iv) vrijdagavond is er dansrepetitie in de Katholieke Kring en zon dagmorgen is het in Den Ei rentrapper open deur. Nog meer veertiendaagse aktivitei ten zijn: de muziekrepetitie, het jongensdansen en het ven delen. Maandelijks zijn er de dansrepetities voor de jonge ren van 7 tol 15 jaar. Voor deze waaier van aktivi teiten mag Drieske Nijpers (met zijn nu 106 leden) jaar lijks 18.000 frank subsidie, on geveer éénderde van de ge meentelijke sporttoelage, in nen. Maar het is de inmiddels vermaarde volkskunstgroep al lerminst om geld of roem te doen. Hun streven situeert zich op het niveau van volks amusement en de herbeleving van oude waarden. De ware geest, voorwaar. Drieske Nijpers zal, n.a.v. haar verkiezing tot Wase Jaar- figuur 1983, zeer waarschijn lijk op 18 februari a.s. in de namiddag op het gemeentehuis van Sint-Gillis gevierd worden. Leo DE BOCK In het boek «Zeg kwezelken wilde gij dansen» (Lannoo, 1978), waarin het fenomeen volksdansen in Vlaanderen onder Üe loep wordt genomen, krijgt Drieske Nijpers welgeteld één pagina toebedeeld. Veel is dat niet, maar 't is toch iets, vooral als je bedenkt dat de globetrotters van Reintje Vos (ze waren in Zuid-Afrika inmiddels en in Knoxville-Tenessee) het met één paragraaf moeten stellen in die publikatie (ook Boerke Naas en Speelschaar Ossaart kregen elk een bladzij). Maar goddank zorgden de mannen (en vrouwen) van het agrarisch-residentiële Sint-Gillis zélf voor een superieur boekwerk: «Zo de ouden zongen». Die sublieme syllabus van minne- en moordliederen, van oorlogs- en arbeidslie- dekijns, van levensliedjes en kluchtige gezangen werd in De Voorpost van 16 december door me bejubeld, 'k omschreef hem als «een verrukkelijke ode aan de kleine man». Vorige week donderdag nog gaf de BRT-radio 's morgens een sfeerbeeld van hoe volks het er in en om 't café-chantant toegaat, en wéér weerklonk «Amerika is een schoon land», tophit van toen. Ook de BRT-televisie realizeerde al een impressie uit Sint-Gillis. Drieske Nijpers op plaat. Tweemaal, meen ik te weten. Eén: de jubileumlangspeler «Dansen met Drieske» (1977) die ik nog niét beluisterd heb, maar 't kan komen; twee: de recente single van 't hoornkorps o.l.v. Guido Bogaerts Publikaties over Drieske Nijpers. Een indrukwekkende stapel berichten uit kranten en weekbladen natuurlijk. Maar ook het uiterst boeiende verhaal dat volkskundige Maurits Broeckhove schreef over de wonderdokter uit Sint-Gillis en dat werd afgedrukt in het tweede deel van het jaarboek 1980 van de annalen van de Oudheidkundige Kring van het Land van Waas. En omdat ook André Vanderveken voor diezelfde Oudheidkundige Kring, in 1959, al over de genezer publiceerde volgt hier een korte toelichting omtrent de figuur aan wie de volkskunstgroep z'n naam ontleende. Bovennatuurlijk? Andries de Clerck werd op 10 september 1826 in Kemzeke als tweede zoon in een arm gezin geboren. Vader werkte als losse kracht bij de boeren, moeder vulde het inkomen aan met spinnen. Hij was ongeletterd. Als boerenknecht trachtte hij aan de kost te komen. Veel centen leverde dat niet steeds op en daarom ging hij ook als voddenkoopman op pad. De leurder kwam uiteraard met veel mensen in aanraking, werd populair. De Clerck, afkomstig van de wijk 't Hol (in Kemzeke toen) trouwde in 1848 met dienstmeid Maria Catharina Maes, Ze vestigden zich in Sint-Gillis. Andries dra Drieske kende een onfeilbare bezwe ringsformule om iemand van «de fijt» (ook: de vijt) te genezen. Op Klein Laar in Vrasene hielp hij een boerin weer op de been: hij voelde en neep waar de pijn zich manifesteerde en de verlamming was voorbij Drieskes reputatie werd uitgebazuind door de media van toen. Hij was tot driemaal toe door de bliksem getroffen, i dus «met elektriciteit geladen» en kon middels die geladenheid het tekort aan elektriciteit dat de reumapa tiënten hadden (sic!) verhelpen. Drieske als elektriekman. En beroemd derhalve, vooral in die beroerde tijden van kommer en krisis. Iederéén wou hem nu konsulteren bij Domien Van Haute- Panis, logementhouder in Sint-Gillis, in de herbergen van het Wase dorp ook. En Sint-Gillis puurde nogal wat welstand uit de vermaardheid van de wondergenezer. In Stekene hield hij raadplegingen in de herberg Op de Brug, in Sint-Niklaas (De Arend), Brussel, Gent en elders demonstreerde hij zijn geneeskracht, zelfs in Nederland was hij aktief. Maar waar ligt de grens tussen geneeskracht en tovenarij? Wie hij aanraakte genas, niemand kreeg nog jicht of reuma... Was Drieske een geneesheer of veeleer een kwakzalver? In 1852 moest hij voor het gerecht (Dender- monde en Gent) verschijnen, de Geneeskundige Kommis sie had klacht tegen hem en zijn praktijken ingediend. Tegen de verwachting van velen in werd hij vrijgesproken. Drieske de Nijper (of: Nijpers) werd rijk. Hij werd ook heel ziek. Na een lijdensweg van een tiental dagen overleed hij, op 8 januari 1853, vermoedelijk aan tyftis. Hij was slechts 26 jaar en liet vrouw en twee kinderen na. Onder grote belangstelling werd hij op 10 januari begra ven; zijn uitvaart dompelde heel het Waasland in rouw. Grafschrift van een onbekende rijmelaar. »Hier, onder dezen zerk! ligt Andries de ClerckJ Drieske Nijpers bijge naamd/ gansch Europa door befaamd! Geen minister of geen bakker/ was in 't nijpen ooit zo wakker/ Jammer b 't dat zulke man! heden met meer nijpen kan/ Want de dood, zeer fel in 't grijpen/ kwam nu Dries op toer eens nijpen» (enigszins taalkundig aangepast door mij). In een ontelbaar aantal volksverhalen worden de helden daden, wordt de geneeskracht van Drieske de Nijper uit de doeken gedaan, schilderachtig beschreven en bijge kleurd zelfs. De inwoners van Sint-Gillis kregen er een bijnaam bij: de Nijpers. En de plaatselijke volkskunst groep kon geen betere naamkeuze doen dan voor Drieske te opteren. Kerremes 't Was op 25 juni 1967 dat, onder impuls van William Van Acker en Gudrun Van Eynde (Williams vrouw en tegelijk dochter van Nest Van Ejnde die de Sint-Niklase volks dansgroep Boerke Naas zo'n faam bezorgde), volkskunst- groep Drieske Nijpers als feitelijke vereniging tot stand kwam (in 1976 werd het een vzw). Vendelzwaaien, hoornblazen, volksdansen, minivoetballen zelfs, op volkse wijze de vrije tijd besteden dus. In 1970 behaalde de groep in Schoten, op het bekende festival, een zilveren medaille voor vendelzwaaien en een bronzen voor volksdans. De eerste Drieskes Kerremes werd in 1972 georganizeerd; veel volk, ook uit het buitenland (o.m. Polen) in Sint-Gillis. Drieske Nijpers trad op in half Europa. Op zondag 5 september 1976 herdacht men, via het op het getouw zetten van een oogstfeest, het feit dat Andries- Drieske 150 jaar eerder was geboren. 1977: tweede editie van Drieskes Kerremes, met een braderie ter stimulering van het middenstandsgebeuren vooraf. Derde uitgave van Drieskes Kerremes in 1982, tien buitenlandse groepen waren van de partij op wat onze verslaggever Leo De Bock omschrijven zou als een speels en spektakulair festival, optredens werden verzorgd in de deelgemeenten, in de marge was er een tekenwedstrijd, kon je een tentoonstelling van oude ambachten bekijken, was er zelfs enz bl^ZOndere P°8tafeter°P«üng, een kanttentoonstelling, Waas en internationaal Méér dan honderd leden telt DN, da's enkele tientallen méér dan de «Wase Persklub», de vereniging die de volkskunstgroep tot Wase jaarfiguur promoveerde. Dries ke, da's eigenlijk een koepel van groeperingen: zc blazen hoorn en voetballen mini, ze klossen kant en vendelen, de wat oudere dames zingen héél authentiek en de jongelui van Marie-Katrien dansen óók degelijk, gewandeld wordt er, ze bakken pannekoeken, de Drieskes, planten de meiboom, verbroederen, vieren kennis, stimuleren het kommerciële gebeuren in Sint-Gillis. Een nadrukkelijk Wase, Sint-Gillis klub, zonder elite-

De Voorpost | 1984 | | pagina 5