Jong CVP Dendermonde lauwerde werkgroep alfabetizering Premier Martens: - «Versterkte solidariteit in rechtvaardigheid om krisis te bestrijden» «De partij waaraan gij zoveel te danken hebt...» Berlaarse Rode Kruis reikte brevetten uit De Voorpost - 27.1.1984 - 7 Een jaar nadat de Dendermondse Perskring de werkgroep Alfabetizering lauwerde omwille van zijn inzet, heeft de Jong CVP van Dendermonde gemeend deze werkgroep opnieuw een onderscheiding te moeten toedienen. Terecht overigens, want het werk dat deze Alfabetizeringswerk- groep doet kan niet voldoende geloofd worden. De over handiging van de vjjfde Ros Beiaardprijs een prys die door de Jong CVP van Dendermonde in 1980 in het leven werd geroepen gebeurde tijdens een plechtigheid in het administratief centrum van de stad en werd bijgewoond door onderwijsminister Coens die in zijn toespraak hulde zou brengen aan de vrijwilligers. ;in- ï- 'en dendermonde. Premier Martens en zijn echtgenote werden uitbundig begroet (v) tiil dat CVP-nieuwjaarsreceptie te Dendermonde 30r Voor de eerste maal na zijn operatie was premier Wilfried Martens als spreker aanwezig op een avondvergadering van een CVP-bestuur. Dat gebeurde te Dendermonde, waar de H arrondissementele CVP-afdeling in de zaal Trefpunt zijn nieuwjaarsreceptie organizeer- de en van de gelegenheid gebruik maakte om enkele verdienstelijke leden in de bloemen 'te zetten. De hoofdbrok van de avond was natuurlijk de toespraak van een fitte eerste minister die trouwens onderstreepte dat hy weer in staat was de moeilijke problemen die onze politieke wereld kenmerken aan te pakken. Voorzitter Maurice Van den Eede heette de helaas niet zo overtalrijke aanwezigen van harte welkom en onderstreep te in zijn toespraak het belang van het vrijwilligerswerk en dan vooral van het alfabetize- ringswerk, waarvoor men niet genoeg waardering kan op brengen. Piene Meersman zou dan het Alfabetizeringswerk uitge breid voorstellen. Hij beperkte zich niet tot het schetsen van het alfabetizeringswerk in Vlaanderen, maar besteedde ook aandacht aan wat er ter zake gebeurt in de ons omrin gende landen. In Dendermonde werd voor goed gestart in 1978 met een pilootprojekt en in maart van het jaar daarop werd voorgoed aangevangen met de eerste in dividuele en groepsbegeleidin- gen. In het begin werd dit alleen door een enkele vrijge stelde beroepskracht gedaan, maar het bleek al spoedig dat de inbreng van vrijwilligers een noodzaak zou zijn. Einde 1979 volgde dan de erkenning als pilootprojekt voor Vlaan deren door het Bestuur voor Volksontwikkeling van het Mi nisterie van Nederlandse Kui tuur. In 1980 kon het projekt rekenen op twee voltijdse krachten en een twintigtal vrij willigers. Drie aspekten gaven het Den dermondse projekt een ruime re dan plaatselijke betekenis: Dendermonde. De vier gevierden met de eerste minister (v) Nadat arrondissementeel voorzitter Jules Vincart de tal rijke aanwezigen had bedankt voor hun belangstelling, droeg sekretaris Jozef Dauwe het verslag voor. Was 1983 een betrekkelijk rustig jaar, dan gebeurde er toch nog heel wat, aldus de sekretaris die onder streepte dat de CVP in 9 van de 10 gemeenten van het ar rondissement de burgemees- ierszetel bezet. «Alleen in Ze- Ie is het misgelopen,» zo meen de meester Dauwe, die ter za ke de vele plaatselijke manda tarissen loofde voor hun inzet. «Liefst 4016 leden sloten zich aan bij de CVP», zo vervolgde hij om dan even uit te wijden over dc verschillende aktivitci- ten die onder meer aan de dag worden gelegd door CVP-jon- geren, IPOVO. de werkgroep Vrouw en Maatschappij. Hij zei ook getroffen te zijn in j door de geest van vriendschap en verdraagzaamheid binnen fdc eigen rangen, door het in- tense samenhorigheidsgevoc- 'en Hij bracht hulde aan voor- itter Vincart die de diploma te en noodzakelijke takt bezit de scherpe hoeken af te len en de eenheid te bewa- Zeer in het kort huldigde ij de burgemeesters Uytten- lele en De Landtsheer die 25 politiek aktief zijn om dan .-/er te gaan tot de huldiging 'van vier verdienstelijke leden. !In de eerste plaats Jan Lens- sens die herhaaldelijk in het '8S j nieuws is gekomen omwille eM van zijn krachtdadig milicubc- lc NJ leid, Etienne Cooreman wiens :cMnaam verbonden zal blijven d-Ujaan de Cooreman-wet, Paul gs'jiVan Malderen die de omzet Mölqvan zijn bedrijf met 90 procent zag toenemen en werd uitge- pen tot de KMO-er van het en tenslotte Lucien Wil ms, omwille van zijn dynami sche inzet voor dc ekonomi- integratie voor het :west Omdat premier Mariens mtjes op zich liet wachten :gens andere bezigheden, :rd eerst gezorgd voor dc ankjes en de versnaperin- in. Maar toen de premier zijn ■trede deed in de zaal, werd "ij met een oorverdovend ap- bedacht. Ingeleid door 'ratter Vincart onder- reepte de eerste minister de rlangrijkheid van het jaar '84. «Het zal weer druk wor- len in de politiek,» zo stelde tenhij en voegde eraan toe «het niet prdt weer een tijd van span- •t ungen, waarbij de risiko's niet 'orv Blledig afwezig zullen zijn». i| zei ook dat het belang rijkste is dat na twee jaar zwa re inspanningen, ook van de bevolking, belangrijke resulta ten werden geboekt. De resul taten daarvan zullen pas later merkbaar zijn en pas dan wan neer de aktie wordt doorgezet. «We hebben boven onze stand geleefd» en daarvan moeten we kwalijke gevolgen dragen. We staan aan de top wat be treft de werkloosheid binnen de Europese Gemeenschap. Mariens zei dat men moedig moet zijn om een ondankbaar programma voor te leggen in een tijd van verkiezingen. «Daarvoor zijn we gestraft. De bevolking heeft ons blijkbaar niet helemaal begrepen op dat moment». Het heeft de CVP er evenwel niet kunnen van weerhouden rijn verantwoor delijkheid op te nemen op re- geringsvlak. Twee grote wegen Twee grote wegen hebben geleid naar het herstel. In de eerste plaats het herstellen van de konkurrentiekracht en in de tweede plaats is er de sanering van de sociale zekerheid. Wat het herstel van de konkurren tiekracht aangaat, daarin heeft de wet Cooreman een voorna me rol gespeeld. «We doen het zeer goed, we zitten opnieuw boven het Europese gemiddel de. Ook onze munt is verbe terd. Helaas, het resultaat is nog niet voelbaar bij de bevol king.» Mariens zei verder dat er in het laatste trimester een toena me is inzake werkgelegenheid, althans in de privé-sektor. Maar het komt er niet op aan de werkloosheid te stabilise ren, men moet ook nieuwe werkgelegenheden scheppen. Dat veronderstelt nog altijd dat er aanvullende inspannin gen moeten gebeuren. «We moeten nog redelijke inspan ningen vragen en meer en meer bestaat ook de wil om die te leveren». Wat de politieke lijn betreft zei Mariens dat hij geen rechts, noch centrum rechtse politiek voert in zijn herstelbeleid, maar dat dit be leid de stempel draagt van de kristen-demokratie. Dat wil zeggen dat alle aandacht gaat naar de minder gegoeden in de maatschappij. Wilfried Mariens beschouwt het werk nog verre van af Want het sukses van de sane ring van de overheidsfinancies is op lange na niet even groot. We hebben nog een zeer ruime schuld aan vreemde deviezen. Ter zake moet drastisch opge treden worden. Zoniet gera ken we in een kringloop zon der einde. Toch blijft het sane ren van de overheidsfinancies nog steeds een dringende zaak. Binnen een periode van drie jaar moeten we het Europese gemiddelde hebben bereikt. Dat zal enorme inspanningen vergen, maar daarvoor wordt gewerkt aan een evenwichtig beleid, dat ook door de leden van de CVP moet worden be lichaamd, voorgesteld en toe gepast. Het is onze taak onze houding overal kenbaar te ma ken. «Versterkte solidariteit in rechtvaardigheid om zo de kri sis te bestrijden», aldus Mar tens «is te verkiezen boven de simplistische oplossingen die anderen voorstellen.'Tenslotte loofde hij de ontzettend dyna mische Vlaamse Exekutieve die aan de Vlaamse instellin gen een eigen gezicht heeft gegeven. ten eerste is het een tijdlang het enige projekt in Vlaande ren geweest. Hierdoor kreeg het projekt trouwens heel wat vragen naar informatie over alfabetizeringswerk. Ten twee de kreeg het nogal wat aan dacht in de nationale pers. Dat gaf dan weer aanleiding tot reakties bij mogelijke initia tiefnemers van gelijkaardige projekten, maar ook bij anal fabeten en ten derde was er de positie als pilootprojekt die werd ingevuld door in verschil lende steden en streken de op richting van alfabetizerings- projekten te stimuleren en te ondersteunen. In Vlaanderen zijn er reeds een vijftiental projekten uit de grond gerezen. Ondertussen is het Dender mondse projekt verder uitge groeid. Men heeft deze piloot- funktie een nieuwe opvulling gegeven door meer inhoude lijk werk te gaan verrichten, door intensief aandacht te be steden aan metodiekontwikke- ling, deskundigheidsbevorde ring en organizatieontwikke- ling in het alfabetizeringswerk. Spreker had het ook over de vele problemen waarmee een analfabeet heeft af te rekenen, over het feit dat hij zich meer en meer een marginale gaat voelen met alle gevolgen van dien. Er wordt met hen in onze maatschappij nauwelijks of geen rekening gehouden. En nochtans kan men niet steeds deze mensen zelf verantwoor delijk stellen voor hun margi naliteit. Er zijn diverse rede nen die aan de basis kunnen liggen van analfabetisme. In Dendermonde heeft men momenteel een 44-tal kursis- ten die de bijeenkomsten vol gen. Onder hen een derde mannen. Voor het praktische werk staan een twintigtal me dewerkers in. Momenteel zijn de eerste goede resultaten zichtbaar. Ze zijn niet spekta- kulair in deze zin dat ze de krantekoppen zouden halen. Maar ze onderstrepen vol doende dat met de nodige in zet en begrip het mogelijk is om mensen die meestal buiten hun eigen wil en mede door het ontbreken van een louter technische vaardigheid aan de rand van de maatschappij wor den geplaatst, kunnen begeleid worden naar een zelfstandige en zelfbewuste deelname aan onze moderne leefwereld. Vrijwilligerswerk Onderwijsminister Daniël Coens onderstreepte in zijn toespraak het belang van het vrijwilligerswerk en noemde het een van de meest hoopvol le tekenen in deze moeilijke tijden. «Vrijwilligers moeten er ook zijn in het onderwijs,» aldus de minister die van oor deel is dat het onderwijs meer is dan wat er zich binnen de schoolmuren afspeelt. Met die wetenschap gewapend begrijpt men ook beter dat er steeds een taak zal weggelegd zijn voor vrijwilligers. De overheid kan immers niet alles doen. Wat de kwaal van het analfa betisme betreft, zei Coens dat het precies deze kwaal is die hem als minister van ontwikke lingshulp het meest heeft ge troffen. «Alfabetisme is een van de meest wezenlijke be hoeften. De mensen hongeren naar kennis. Ze willen leren lezen en schrijven, leren reke nen.» Hij onderstreepte dat er ook bij ons nog een lange weg dient afgelegd en was gelukkig dat er de jongste tijd en niet in het minst door de vrijwilligers, reeds heel wat werd gepres teerd. Het analfabetisme is een van de wonden van onze welzijns samenleving, aldus Coens die onderstreepte dat deze groep mensen inderdaad tot de meest kwetsbare van onze samenle ving behoort. «Toch wordt heel wat geld besteed om deze kwaal te bestrijden. Maar zoals steeds moet ook hier het kwaad bij de wortel worden aangepakt.» Spreker verwees dan naar een aantal initiatie ven zoals het verlengen van de leerplicht, het aanpassen van de programma's, zodat steeds minder kinderen kans maken om door de mazen van het net te glippen. Maar ook moet onderzocht worden hoe men het vrijwilligerswerk kan on dersteunen, aldus minister Coens die in dit geheel veel verwacht van het aanbieden van een «verdeskundiging». Het ligt in zijn bedoeling om in de scholen voor sociale promo tie ruimte te scheppen voor het opleiden van leerkrachten voor alfabetizeringswerk, met andere woorden het vormen van deskundigen die de vrijwil ligers kunnen bijstaan. Daarop werd door voorzitter Van den Eede de Vijfde Ros Beiaardprijs uitgereikt aan Hugo Van Nieuwenbergh, de verantwoordelijke voor het projekt te Dendermonde. Een prachtige ets van Niklaas Sene- part. Van Nieuwenbergh zou dan danken voor de waarde ring en loofde de vrijwilligers die zich hebben geëngageerd om anderen ook kansen te bie den. Hij pleitte ervoor dat het geen geïsoleerd initiatief zou zijn, maar dat er samenwer king moet worden gezocht met anderen. Hij was van oordeel dat men ook een signaalfunk- tie heeft naar de scholen en ouders. Hij overhandigde aan minister Coens en aan de voor zitter van de Jong CVP Den dermonde een boekje met werkjes van de leerlingen. Nadat minister Coens een map had ontvangen met reproduk- ties van werken van de Den dermondse kunstschilder Ste fan Gorus vanwege de Jong CVP, hield burgemeester Cool eraan ook een geschenk te overhandigen aan de minister. Een receptie besloot deze plechtigheid. Gemeenteraadszitting in Lokeren Berlare. Het Berlaarse Rode Kruis huldigde zijn verdienstelijke leden en bloedgevers (jj) Zondag 22 januari reikte het Rode Kruis van Berlare in de nieuwe raadzaal van het gemeentehuis brevetten uit aan 21 jongens en meisjes. Daarnaast ook diploma's, erkente- lykheidsmedailles, legpenningen en natuurlyk waren er ook woorden van dank en lof. Dat de zaak over de eventuele onverenigbaarheid van de funk tie van dhr. Dierick als dokter in het OCMW met zijn mandaat als gemeenteraadslid nog niet gedaan was, zagen we al direkt aan de dagorde. Het betwiste raadslid had zelf een bespreking over de wettigheid van de zittingen aange vraagd, terwijl ook VL'-raadslid Waterschoot enkele be schouwingen wilde wjjden over het juridisch aspekt van de zaak. Dierick stelde dat deze moge- zet heeft, door destijds zelf dc lijke onverenigbaarheid al vergadering te verlaten en bij werd onderzocht in 1976 en het publiek te gaan zitten. De toen is gebleken dat er geen kwestie ging nu overgemaakt was. Hij vond het nu dus zeer worden aan de bevoegde in- doondchtig van de burgemees- stanties, en die zouden dan ter om hem daarover aan te beslissen wat verder moest ge vallen, nu hij zich sedert kort beuren, van de CVP afgescheurd heeft Nu werd de atmosfeer werke- en «onafhankelijk katoliek» is lijk zwanger van emoties. Die- geworden, terwijl de gehele riek riep dat het een echte partij in deze kwestie 7 jaar schande was en nam het woord geleden zijn verdediging «smeerlapperij» in de mond. opnam. PW-raadslid Lauwaert vond •Voordat dhr. Waterschoot het het hele gedoe wansmakelijk woord kon nemen, betwistte en kinderachtig en bracht alles CVP-raadslid Marechal hem terug tot een interne machts- het recht om nabeschouwingen strijd tussen de Liebaut-strek- over vroegere zittingen te hou- king die binnen de CVP vol den. Dat was niet alleen oude gens hem overheerste tegen koeien uit de gracht halen, wat hij een afvallige binnen de vond hij, die koeien hadden partij noemde, zelfs al gekalfd. Waterschoot Ik zou mij schamen over die replikeerde met de vermelding persoonlijke aanval, die zo di van art. 63 S 4 die ieder ge- rekt na de uitgesproken nieuw- meenteraadslid het recht geeft jaarswensen komt, sprak hij, om punten aan de agenda toe zo kundig inspelend op het te voegen. Daarna zette hij ons gevoel voor eer en waar- zijn juridische visie uiteen, digheid dat de toehoorders in waaruit bleek dat dhr. Dierick zich hebben, bij het OCMW niet in onder- Dhr. Magherman snelde zijn geschikt dienstverband werk- burgemeester te hulp door te, maar wel als huurder en er erop te wijzen dat de CVP al dus geen sprake was van enige zes jaar lang geen maatregelen onverenigbaarheid. Hij vond tegen Dierick genomen had het bovendien een zuiver aka- (zeer logisch natuurlijk, toen demische kwestie en achtte het was hij immers CVP-schepen buitengewoon onsportief van van financiën), en dat zij hem de burgemeester om met zulke nu als oppositielid ook nog middelen het oppositielid te willen dulden Waterschoot proberen muilkorven. wees hem erop dat er van dul- De burgemeester had onder- den geen sprake was, daar hij tussen een tekst van de uitspra- zoëven met wetteksten aange- ken van de vorige zitting laten toond had dat er geen sprake uitdelen. Aan de hand van de was van onverenigbaarheid, uitspraken en handelwijze van maar een geprikkelde burgc- Dicrick bleek volgens hem dat meester Liebaut zei hem dat de man zichzelf buitenspel ge- hij niet steeds alles moest her halen, dat ze niet doof waren. Toen nam CVP-raadslid het woord en vroeg zich af of iedereen hier kronologisch ge heugenverlies had. Inderdaad was er geen onverenigbaar heid, sprak hij, tot op het ogenblik dat er een arrest uit gesproken werd door de Raad van State. Maar van hem mocht Dierick ook nog 5 jaar blijven, op voorwaarde dat «hij zich aan de regels hield, zich niet moeide waar hij geen zaken mee had of waarin hij geen inzicht heeft». Wat hem dwars zat was waarom Dierick de partij aanviel «waaraan hij zoveel te danken had». Dit laatste is wel een voor èen niet- politikus schokkende frase, die het beeld van korruptie en vriendendiensten dat het nega tieve beeld van de gewone man over onze politici nog eens be vestigde. Dierick ging de vraag nu recht streeks aan de Bestendige De putatie stellen en wou van nu af tot het uiterste gaan. Lie baut deelde mee dat het dos sier al overgemaakt was en daarmee was voorlopig de kous af. Toen werd er begonnen aan de rest van de dagorde, waarbij een voorstel van Waterschoot om bij stemmingen ook de na men afzonderlijk te noteren, en ieder raadslid teksten te geven waarin de beslissingen van de raad worden medege deeld, maar de meerderheid stemde tegen. De gemeenteleningen werden goedgekeurd, uit het verslag van de stadsfinanciën bleek dat er voldoende cash-flow is en toen werd het voorstel tot re glementering van het uitvlie gen der duiven naar analogie met dat van Sint-Niklaas be sproken. De PW vond het oude wijn in nieuwe zakken, want lang voordien waren zij al met een voorstel daaromtrent afgekomen, dat toen verwor pen werd op negatief advies van de politiekommissaris. Dit advies is nu nog altijd negatief, maar het reglement werd ten voorlopigen titel aangenomen. Ter opfleuring van het geheel overhandigde Lauwaert een portret van een duif aan de burgemeester, maar die had geen oog voor het humoristi sche aspekt van de zaak en zei dat een gemeenteraadslid geen kado's mocht aanvaarden. De urbanisatieplannen en ste- debouwvergoedingen werden besproken en goedgekeurd, waartussendoor er nog een li beraal gemor kwam over de volgens hen sterk gekleurde en licht beschuldigende nieuw jaarstoespraak van de burge meester aan zijn personeel. Ook werd de betrekking van onderluitenant-geneesheer bij de gemeentelijke vrijwillige brandweer vakant verklaard. Bij de bespreking van de subsi dies aan de fanfares en harmo nieën vroeg dhr. Anthuenis (PW) waarom de bedragen niet allemaal gelijk waren. In zuivere McCarthy-stijl wreef Liebaut deze voor ons als libe raal bekend staande mandata ris zijn «kommunistische» denktrant aan, wat aanleiding gaf tot spot. Magherman ver klaarde dat dat afhing van het aantal leden, hun rangschik king, kledij en allerhande ele menten en dat de minst gesub sidieerden volgens die rata ei genlijk nog minder ver dienden. Toen Waterschoot hierover nog een opmerking maakte, snoerde PW-lid Dierinck (dus niet Dierick!) hem de mond met de opmerking dat de VU in Lokeren nog geen leden genoeg had om een fanfare te stichten. Ten slotte werd door Water schoot een motie tegen Hap part voorgesteld. Voorzitter De Landtsheer on derstreepte in zijn toespraak dat de Berlaarse Rode Kruis afdeling terecht fier mag zijn. Ieder jaar worden er immers verschillende jongens en meis jes opgeleid en worden hen de eerste begrippen bijgebracht van hulp bij ongevallen. Dit jaar waren dat 21 jongens en meisjes die het brevet van hel- pertje behaalden en 9 jongens en meisjes ontvingen het bre vet van junior-helper. Dit kon worden bereikt dank zij de inzet van onder meer de lesgevers Ann D'Hondt, Wil liam Venneman, Marleen Abeel en Aniek Van Malderen en Mare Bauwens. Daarnaast mocht de voorzitter ook twee diploma's van Ziekenhuishel per Rode Kruis overhandigen. «Om dit diploma te bekomen is er veel inspanning nodig? Niet alleen om de kursus machtig te worden, maar ook volgt er heel wat praktijk in ziekenhuizen», aldus de voor zitter die de twee gediplomeer den van harte feliciteerde. Verder werden 21 bloedgevers gehuldigd. Veertien onder hen gaven 10 maal bloed, zes ande ren 25 maal en een heeft reeds de 40 bloedgiften over schreden. De Berlaarse afdeling zorgde vorig jaar voor 184 bloedgiften en vorig jaar kwamen er ook 10 nieuwe donors voor de eer ste maal naar een bloedinza- melingsavond. Voorzitter De Landtsheer dankte ook mevrouw Maria Carlier-De Decker die met veel toewijding instaat voor de organisatie van de vier jaarlijk se bloedinzamelingen. Overzicht De vrijwilligers van het Rode Kruis Berlare schreven vorig jaar 30 prestaties van halve dagen op hun aktief en 7 pres taties van meer dan een halve dag. Daarbij komen dan nog een 12-tal lessen op plaatselijk vlak en 9 lessen op gewestelijk vlak. Een 20-tal vrijwilligers waren op die lessen aanwezig. Er was ook een weekend inter ventie op provinciaal vlak met 12 aanwezigen. De afdeling van Berlare heeft ook 12 vrijwilligers die inge schakeld zijn in de werking van de Rode Kruiswagen die 67 ritten heeft gedaan en onge veer 5.000 kilometer heeft af gelegd. Daarnaast beschikt de afdeling over een heleboel di- daktisch materieel, sanitair materieel dat kan worden uit geleend aan wie het nodig heeft. Ook de kontakten met het plaatselijke gemeentebestuur werden beloofd aan de bevol king van Berlare werd omwille van haar medewerking van harte bedankt. Ook de jeugdafdeling van het Rode Kruis is in Berlare zeer aktief. Er zijn de kursussen eerste hulp bij ongevallen. Het is trouwens uit hun rangen dat de helpers moeten komen. En dan zijn er nog de bloedgevers die een voorname tak binnen de afdeling zijn. Berlare. In de raadszaal werden 21 helpertjes gehuldigd (jj)

De Voorpost | 1984 | | pagina 7