Beveren bloeit open Schelde erg verontreinigd: hoe belastend is het Waasland Huisvullverbranding te Beveren: vliegas wordt thans afgescheiden - Kan Land van Saeftinghe stijgende druk aan Sint-Gillis-Waas wil géén stortplaats in Kattestraat 8 - 27.1.1984 - De Voorpost Beveren in de bloemen. Nabij het Hof ter Saksen krijgt een unieke plantenkollei gestalte (Ivb) De Schelde zorgt met zyn zij riv ieren voor de afwatering van een groot deel van België. De aanvoer uit Frankrijk bedraagt slechts tussen de vyftien en twintig kubieke meter per sekonde, terwyl gemiddeld ruim tachtig kubie ke meter per sekonde by Doel de Nederlandse grens overstroomt. De hoeveelheid afgevoerd water per seizoen is heel verschillend, wat van invloed is op de mate van verontreiniging van het water. De Schelde is erg vervuild en in hoeverre het Waasland en de Antwerpse industrie tot die belasting bydragen is niet gemakkelijk te achterhalen. Aangezien het ons toch interessant leek dat even na te gaan, zyn we terecht gekomen by twee studies: de ene is Belgisch en uitgegeven door het Instituut voor Hygiëne en Epidemiologie, de tweede is een uitgave van het Neder landse Rijksinstituut voor Zuivering van het afvalwater. De konklusies zyn in elk geval gelijklopend. Een citaat zegt wat dat betreft al meer dan voldoende: «Het wordt hoog tyd dat rivieren als de Schelde niet meer beschouwd worden als een open riool waarin ongestraft kan geloosd worden». Via de Dender wordt het afval- bekend dat het gebied rondom water van zo'n 825.000 i.e.'s Lokeren sterk verontreinigd (inwonersequivalenten) aange- water in deze zijrivier ople- voerd. Van de Durme is zo'n vert. De Rupel is alleen al goed getal niet te geven. Wel is voor de afvoer van afvalwater Ruim tienduizend bezoekers in 1982 De belangstelling voor het Verdronken Land van Saef tinghe, het grootste brakwater-schorrengebied in West- Europa, blijft maar stijgen. In 1982 hebben ruim 10.500 natuurliefhebbers aan dit unieke gebied een bezoek ge bracht. Het Zeeuwse Landschap heeft een groot deel van Saeftinghe in beheer en in hun recent verschenen tijd schrift Zeeuws Nieuws wordt de vraag gesteld of Saefting he inderdaad zoveel bezoekers kan ontvangen. Ongerust Ondanks alle behoudsmaatregelen is de beherende Stichting lang nog niet gerust in de toekomst van dit natuurgebied. Als bedreigingen worden ondermeer ge noemd de nog steeds niet vergeten afsnijding bij het Nauw van Bath en het Baalhoekkanaal, de ernstige vervuiling van het Scheldewater, verder toenemende industrialisatie, dijkverzwaring, verruiging van de vegetatie en tenslotte verstoring door intensieve jacht. Ook wordt de vraag gesteld of ondanks de uitgestrektheid van Saeftinghe dit gebied het huidige aantal exkursies kan verdragen zonder daarvan schade te ondervinden. Bescherming Volgens Het Zeeuwse Landschap is een bijkomende bescherming zeker gewenst om de waarden van Saeftinghe in de toekomst veilig te kunnen stellen. In de eerste plaats zou het volgens de Stichting logisch zijn om heel het schorrengebied op te nemen in de Konventie van Rarmar. Hieronder vallen de internationaal belangrijke waterge bieden, waardoor het mogelijk wordt om ook de Belgische belangen te verdedigen. Het is immers minder bekend dat Saeftinghe ook grensoverschrijdend is. In ons land komt er een gedeelte van dit schorrenkomplex voor, zij het in een smalle strook zilte graslanden langs de Schelde. Dit deel wordt beweid met runderen wat als absoluut unicum voor België kan worden beschouwd. «Het komt erop aan,» aldus de Stichting, «de bedreigingen in overleg met België te bespreken en daarbij mag de betekenis van Saeftinghe niet geminimalizeerd worden.» Verzadigingspunt De Stichting is van oordeel dat het beheer van het gebied best ook wel eens kritisch mag bekeken worden. Kan Saeftinghe inderdaad zoveel bezoekers ontvangen of is er een verzadigingspunt? Is het mogelijk, de verruiging van de vegetatie tegen te gaan door maaien of beweiden en is het niet dringend, noodzakelijk, de jacht in te perken? Met de laatst genoemde punten werd inmiddels al een begin gemaakt door het beweidingsprojekt van de Stichting Behoud Saeftinghe en de nieuwe, strengere jachtvergunningen die werden opgesteld nu Saeftinghe onder de Natuurbeschermingswet valt. (L.V.B.) van 2.386.773 t.e.'s, afkomstig van een groot deel van België. Via de Zenne bijvoorbeeld komt het afvalwater van Brus sel in de Rupel terecht. De zuurstofverzadiging is in het begin van de Zeeschelde al bijzonder slecht met 18,3% in 1977-78 (gestegen tot 38,5% in 1979-'82). Regelmatig wordt zelfs geen zuurstof meer in het water aangetroffen. Zware metalen Vooral tussen Temse en Hobo ken werden hoge gehaltes kad- mium, chroom, kwik en lood gemeten. Volgens het tijd schrift Zeeuws Nieuws zijn de scheepswerven van Temse, die metaalverwerkende bedrijven zijn en bijvoorbeeld galvanize- ren, plus het loodproduceren- de Métallurgie Hoboken hier waarschijnlijk de oorzaak van. Het zou bovendien voor de hand liggen dat de stad Ant werpen het nodige huishoude lijke afvalwater op de Schelde loost. Op de grens (eigenlijk net erna bij de Schaar van Ouden Doel) was in 1964 het zuurstofgehalte 4,9 mg per li ter. In 1973 werd het laagste jaargemiddelde van 1,0 mg per liter bereikt, volgens het rap port over de waterkwaliteit van de Westerschelde van het RIZA. Als belangrijkste oor zaak wordt ook hier gewezen op de steeds hoger wordende belasting van Scheldewater met organische stoffen waar door méér zuurstof verbruikt wordt dan het water kan opne men. Sinds 1964, de start van het waterkwaliteitsonderzoek, werd nooit voldaan aan de norm voor de basiskwaliteit voor zoet water, die het RIZA hanteert. Deze lage zuurstof gehaltes zorgen o.m. voor een klimaat waarin de botulisme- bakterie goed gedijt. Bij warm weer zijn dan ook regelmatig stervende of dode vogels aan te treffen, vooral langs de Schelde-oevers vanaf Antwer pen tot in Saeftinghe toe. In het Verdronken Land is men tot dusver gespaard gebleven van de vernietigende gevolgen die botulisme onder de vogel populatie kan aanrichten. In 1982 leverde een eenmalige opruimingsaktie zo'n zeventig dode vogels op, vooral winter talingen. Industrie Tussen Antwerpen en de Ne derlandse grens vinden we een koncentratie van chemische in dustrieën die stuk voor stuk op de Schelde lozen. Op enkele kilometers afstand vinden we meer dan vijftien lozingspun- ten. BASF, dat onder andere kunstmest en vinylchloride produceert, werkt in het pro- duktieproces met stoffen die zeer onaangename bijproduk- ten opleveren. De bedrijven Degussa en Monsanto produ ceren zeer giftige pesticiden. Petrochim maakt benzeen en Progil (ook bekend als Rhóne- Poulenc) koolstof disulfide. Bayer is producent van ver schillende stoffen waaronder het buitengewoon giftige fbs- geen, verder ook aniline, ni- trobenzeen en titaandioxyde. Ook metalen passeren in flinke hoeveelheden de Nederlandse grens, met mogelijk nefaste gevolgen voor het Verdronken Land van Saeftinghe. Momen teel is in dat unieke natuurge bied trouwens een studie aan de gang, waarmee men uit sluitsel wil krijgen over in hoe verre het nog verantwoord is om in bepaalde gedeelten schapen te laten grazen. De kwikgehaltes zijn sinds 1973 bij de grens flink gedaald. In de periode tussen 1971 en 1979 werd de norm overschreden, maar sinds 1980 wordt voldaan aan de basiskwaliteitsnorm. Eenzelfde ontwikkeling heeft zich met lood en chroom voor gedaan. Het nikkelgehalte is daarentegen weer gestegen en wel in die mate dat sinds 1980 niet meer aan de norm wordt voldaan. Belangrijke bronnen voor deze nikkelverontreini ging zijn de galvanische, ti taandioxyde, kunstmest- en le vensmiddelen industrie. Op vallend noemt het RIZA in zijn rapport het aantal malen dat dieldrin, endrin en aldrin in 1980 en 1981 zijn aange toond. Dit vaker voorkomen is volgens Zeeuws Nieuws ver moedelijk te wijten aan een toename van incidentele lozin gen in het Antwerpse havenge bied. Vreemd genoeg zouden deze stoffen waarschijnlijk niet voorkomen in de produktie- processen van de bedrijven in het Antwerpse havengebied. De maximale gehaltes waren in elk geval bijzonder hoog en overschreden soms zelfs vijf tigmaal de basiskwaliteitsnor men, terwijl het potentiële zwartelijststoffen zijn. Stoffen die op de zwarte lijst voorko men mogen onder géén beding geloosd worden. Onder de noemer «vluchtige gechloreer de koolwaterstoffen» vallen stoffen die in grote hoeveelhe den gebruikt worden als oplos- en ontvettingsmiddel, als grondstof voor bijvoorbeeld PVC of als bestrijdingsmiddel. Allemaal zijn het potentiële zwartelijststoffen. Sinds 1979 worden de gehaltes van deze stoffan bepaald en werden zeer hoge maximumwaardes vast gesteld. Tot deze groep poly cyclische aromatische koolwa terstoffen (PAK's) behoren er enkele die als kankerverwek kend worden beschouwd. Sinds 1975 worden deze PAK's bepaald en wordt in toenemen de mate de norm over schreden. Konklusie Er mag gerust gesteld worden dat de Zeeschelde zwaar wordt belast door de Rupel en het Antwerpse havengebied. Het zuurstofgehalte bereikt bij Ho boken een ongekend minimum en blijft tot aan de Nederland se grens erg laag. Vooral kad- mium en nikkel overschrijden nog steeds de (Nederlandse) basiskwaliteitsnorm voor zoet water, terwijl andere metalen de laatste jaren over het alge meen een afname van de hoe veelheid te zien geven. Gevolgen Zich uitspreken over de gevol gen van de zware verontreini ging blijft een kiese zaak. In de meeste publikaties blijft men dan ook voorzichtig. Het is in elk geval nu al een feit dat de gevolgen tot ver in de Wester schelde voelbaar zijn. Vooral de belasting met toxische stof fen zoals kadmium en kwik vormt een bedreiging voor het milieu in en langs de Wester schelde. De zeehonden en bruinvissen zijn al geruime tijd verdwenen, maar de PCB's die nu via de Schelde naar zee stromen bedreigen via de kust- stromingen de laatste zeehon den in de Waddenzee. Ook is gebleken dat zeeaster en zeek raal uit het oostelijk deel van de Westerschelde zulke gehal tes aan zware metalen bevat ten dat de konsumptie sterk is af te raden. Ook organismen zoals mosselen, kokkels, gar nalen en vissen zijn sterk ver ontreinigd. Het tijdschrift Zeeuws Nieuws is van mening dat Nederland pas met België mag praten over waterverdragen en de verdieping van de drempels in de Westerschelde, wanneer ons land eerst de verontreini ging van de Schelde weet terug te dringen. Luc Van Broeck Beveren in de bloemen. Plantenbakken in Melsele (Ivb) Plantsoendienst bekroond «Dit gemeentebestuur is fier op wat de jongste zeven jaar inzake groenvoorziening en animatie werd verwezeniykt. Het feit dat wy gelauwerd werden als gemeente die de grootste inspanning leverde op gebied van groenvoorzie ning is tegelykertyd een bekroning en een aanmoediging naar de toekomst toe». Woorden van lof die schepen Blommaert zich onlangs tydens een perskonferentie, waarbij de werking van de dienst Parken en plantsoenen uitgebreid werd toegelicht, liet ontvallen. Die dienst heeft tijdens de voorbye jaren inderdaad een heleboel gepres teerd: de groenoppervlakte groeide spektakulair, speel pleinen werden beplant, er waren brochures en akties rond gevelversiering-tégeltuintjes-plantengebruik, er werd ook tyd gemaakt voor experimenten. Op het grondgebied van de Beverse deelgemeente Melsele werd in juni 1978 een verbrandingsoven in gebruik genomen. Die installatie verwerkt thans het huishoudelijk afval van de fusiegemeenten Beveren, Kruibeke en Zwyn- drecht, in totaal zowat 72.000 inwoners. Enkelal in Beveren wordt elke week het huisvuil van 13.650 wonin gen opgehaald. In het najaar van 1983 is er rond die installatie nogal wat beroering ontstaan. Het soms erg toxische vliegas zou worden gebruikt voor ondermeer de aanleg van polderwegen en Agalev-raadslid Ludo De Block was met die gang van zaken helemaal niet gelukkig. Hy bracht het punt ter sprake tydens de gemeenteraad en schepen voor milieu Smet beloofde de zaak te onderzoe ken. De installatie is inmiddels al enkele maanden aange past en sindsdien kan er milieuvriendelijker gewerkt worden. De gemeente Beveren nam in 1983 deel aan de wedstrijd «Groen- en bloemvriendelijke gemeenten». Alle gemeenten die lid zijn van de Vlaamse Vereniging voor Openbaar Groen werden hiertoe trou wens uitgenodigd. Doorgaans zijn het enkel die gemeenten en steden die terzake het meest vooruitstrevend die in schrijven. Hoewel Beveren niet speicifiek aan de gestelde wedstrijdeisen voldeed, werd toch een zeer eervolle onder scheiding behaald. Beveren kreeg de prijs van de gemeente die de grootste inspanning heeft geleverd op het gebied van groenvoorziening. Overi gens (en dat werd al in vorige editie van De Voorpost ge meld) eindigde Beveren ex-ae- quo op de derde plaats na Hasselt en Koksijde, deelne mers die reeds jaren uitpakken met belangrijke bebloemings- akties. Na de organisatie van acht bloemenmarkten zal aan dit soort akties meer aandacht worden besteed. Tijdens een akademische zitting op het stadhuis van Hasselt, midden december 1983, kregen de h. Van Bortel en schepen Blom maert de prijs van tienduizend frank aan boomkwekerijpro- dukten overhandigd. Resultaten Sinds 1977 worden op hef vlak van groenvoorziening mooie resultaten behaald door de dienst Parken en Plantsoeoen. Kort na de fusie zette het ge meentebestuur de stap naar de oprichting van zo'n specifieke groendienst. Begin 1977 telde men slechts een vijftal perso neelsleden, vandaag is dat be stand tot 25 werknemers uitge groeid. De groenoppervlakte groeide spektakulair, van 33 tot 80 hektaren. Al deza gege vens staan te boek en op com puter. Wist u dat na inventarisatie en landschapskartering gebleken is dat er in Beveren zesduizend straatbomen staan, dat 55.000 kanada's het landschap bepa len, dat er 250 groenelementen zijn die wekelijks of tweewe kelijks een onderhoudsbeurt dienen te krijgen, dat de op pervlakte bovendien 44 hekta- re grasperken en 30 hektaren diverse aanplantingen omvat? Elke inwoners zou over twintig vierkante meter groen kunnen beschikken en jaarlijks worden er meer dan 300 vensterbak- ken geplaatst. Uit rid van geslaagde initiatie ven bleek de belangstelling en tevens de waardering van de bevolking. In vele straten en pleinen kwam, in samenspraak van de mensen ter plaatse, een speelplein, een zithoek, een straatbeplanting of een andere groenvoorziening tot stand. Zoals bijvoorbeeld te Verre- broek in de Groothuiswijk of op de Hoge Wegel te Haas donk, waar de bewoners leer speeltuigen in hun vrije Sjwa, zelf in elkaar knutselden. Ljj Om de zomerbebloeming ijjg stimuleren werden tal van t na; ties ondernomen. Vooreerst! afó 'eigen huis', waar de meesje, gemeentelijke gebouwen int we bloemetjes werden gezet. Vt La centra kregen dank zij vt yj, fraaiingsgroen een vriendei ker uitzicht. Brochures en ties rond gevelversiering, geltuintjes, plantengebruik landschaps- en hoeververfaf ing kwamen tot stand. Zeis het opvallendst zijn de jar lijks terugkerende bloemt markten. De jeugd kan n alleen gebruik maken van talrijke nieuwe sport- en spet terreinen, maar kan ook a spanning vinden in hun scha» tuin of tijdens een edukatie wandeling op Hof ter Saks Op vele tentoonstellingen feestelijkheden werd een roep gedaan op de gemet telijke plantsoendienst, f experimenten bleven niet met name de bestrijding \i de olmenziekte waar ontk druk kuratieve produkts Ij rechtstreeks in de stam vand II boom kunnen worden ft spoten. In samenwerking met het Al boretum Waasland zal et unieke plantenkollektie op 11 B) Hof ter Saksen geleidelik <S «J stand komen. Tijdens 4 m 'opendeurdagen' in dit par kwamen niet minder dan dré duizend bezoekers opdag tijdens één weekend. In 19 werden al meer dan tweedi zend mensen in het park ron geleid. Schepen Blommaert vatte bf tijdens de perskonferentie kif en goed samen: «We zijn ervi overtuigd dat binnen afzienl» re tijd Beveren niet uitsluit» geroemd zal worden om zf voetbalkwaliteiten, maar oo om de aanpak van de grot( voorziening en de zorg om natuurbehoud». Landschaps zorg in de Wase grensgebieden. Vrijwilligerswerk wordt zwaar beperkt door een totaal gebrek aan aankoopsubsidies (Ivb) «Kemzeke en Sint-Gillis-Waas hebben jarenlang, ten voordele van het Waasland, de hinder en de lasten van een stortplaats gedragen. Ons nu opnieuw met een bovengronds stort opzadelen mag niet en kan niet. Er zijn in het Waasland andere mogelijkheden die hygiënischer en milieuvriendelijker zijn». Zo luidt het slot van een stellingname van het schepencollege van Sint-Gillis-Waas t.a.v. de stortproblematiek in het Land van Waas. Een krachtdadig standpunt dat twee dingen afwijst: Sint-Gillis (of Kemzeke, Het Hol ligt thans op grondgebied Sint-Gillis) én bovengronds storten. Bovengronds storten, voor die optie heeft zich onlangs nog (zie DVP van vorige week) de Volksunie van het Waasland uitgesproken. Maar da's duidelijk niét naar de zin van het (CVP-)schepenkollege van Sint- Gillis. Want: het landschap zal helemaal vervormd worden; en de hinder voor de omgeving zal zeer groot zijn omdat ongedierte, reukhinder en doorsijpelend water de aanpalende beken en akkers zal verontreinigen. Da's de mening van het schepenkollege van Sint-Gillis. Bovendien, zegt de bestuursmeerderheid, ligt deze bovengrondse stortplaats, aan de rand "van een woonwijk, en dat levert heel veel supplementaire problemen op. De Kattestraat ligt in de wijk Het Hol. Op die gronden van de interkommunale werd al eerder gestort, maar toen werd een kleiput opgevuld. Sint-Gillis wijst de mogelijke keuze van de Kattestraat kategorisch af. In een krant werd aangekondigd dat bij het gemeentebe stuur heel binnenkort door de interkommunale een aanvraag zou worden ingediend met het oog op de oprichting van een bovengronds stort aan de Kattestraat. Het gemeentebestuur van Sint-Gillis heeft dus zeer ad rem gereageerd, zeer tijdig ook. Rookgassen Bij de verbranding ontstaan uiteraard rookgassen. Vooral eer men die loost in de atmos feer dienen ze ontstoft te wor den. Hierdoor moeten ze tot 300 280 graden Celsius wor den afgekoeld. Eerst worden de gassen door een gesloten koeltoren gestuurd, waarin zeer fijne waterstralen onder druk worden ingespoten. De temperatuur van de gassen daalt tot 500 graden. Vervol gens worden de gassen afge koeld tot ongeveer 280 graden, door de toevoeging van omge vingslucht. De lucht wordt dan ontstoft door middel van een elektrofilter. Het stof (of vlieg as) wordt opgevangen in trech ters onder de filters. Dit vlieg as werd tot augustus 1983 afge voerd naar de asschacht, maar wordt thans apart opgevangen. Afgescheiden De verbrandingsassen en vliegassen worden door de aanpassing van de installatie thans apart opgevangen. Die afscheiding is zeker geen over bodige luxe. De vliegassen be vatten namelijk een zeer hoog gehalte aan zware metalen, vooral kadmium, dat soms in hoge koncentraties voorkomt. De verbrandingsassen (zo'n 5000 ton per jaar) kunnen nog gebruikt worden voor het ni velleren van gronden, het ver harden van wegen, dijkverster kingen enz. De voorwaarde voor dit hergebruik is wel dat de assen geen te hoge koncen traties aan zware metalen zou den bevatten. Dit kan immers op lange termij n-verzilting van de bodem veroorzaken, groei- remmingsverschijnselcn bij planten ook, en verontreini ging van het grondwater. Bo vendien wordt kadmium nogal gemakkelijk door planten op genomen. De assen apart op vangen leek dus een meer dan nuttige zaak, ook al omdat analyses van de Provinciale Dienst ter Bescherming van het Leefmilieu aangetoond hebben dat de vliegassen ver uit de hoogste koncentraties aan milieugevaarlijke stoffen bevatten. Sinds de scheiding werd doorgevoerd liggen de koncentraties van de pro bleemmetalen koper en kad mium in de verbrandingsasscn beneden de maximaal aan vaardbare koncentraties, toe gelaten in de bodem. De aanwending van deze verbrandingsassen als wegver- hardingsmatcriaal is volgens de milieudienst van Beveren derhalve mogelijk. De vliegas sen zelf worden afgevoerd naar een stortplaats, waar ze met toelating en onder kontrole van Ovam (Openbare Vlaamse Afvalstoffen Maatschappij) gestort worden. Door het de partement toxicologie van de U.I.A. werd in 1980 in op dracht van het ministerie van streekekonomie een onder zoek uitgevoerd naar de lozing in de lucht van polychloroben- zenen en polychlorofenolen. Deze schadelijke, organische verbindingen ontstaan door de verbranding van plastic en resi du's van pesticiden. De onder zoekers hebben vastgesteld dat dc uitworp van hogergenoem- de stoffen vrij konstant en bo vendien zeer klein is. Gelijk aardige meetkampagnes wer den ook voor de toekomst in het vooruitzicht gesteld. (l.v.b.) Beveren in de bloemen. Impressie van de bloemenmarkt die vorig jaar in Haasdol plaatsvond (Ivb)

De Voorpost | 1984 | | pagina 8