In Lebbeke is een watertoren in de maak Vlaamse Bergsportvereniging bijeen in Sint-Niklaas Wase afdeling bestaat vijf jam Belangrijke wegen- en rioleringswerken in Temse, Tielrode en Elversele I Waasland aanwezig op pastoor Veltmans-herdenking in Voeren Wase CVP informeer! over nieuwe huurwet Ook in Stekene «week van de soldaat» Wandelen met Wielewaal Denderlan 10 - 3.2.1984 - De Voorpost Langs de Omleidingsweg te Lebbeke, op een paar meter van de uitmonding ervan in de Brusselsesteenweg, werd enkele maanden geleden een werf geïnstalleerd, waarop de Sint-Niklase firma De Cock, in opdracht van de TMVW (Tussengemeentelijke Maat schappij der Vlaanderen voor Waterbedeling), bezig is een watertoren te bouwen. Nu de struktuur van het bouwwerk reeds duidelijk merkbaar is - om een kern rijzen cilindervormige buizen de hoogte in - gingen we ons licht opsteken by de h. Luc Van de Vyver, technisch-ingenieur by deze maatschappy die ervoor zorgt dat wanneer wy de kraan opendraaien, daaruit rykelyk water stroomt. Hem vroegen we o.a. waarom er precies in Lebbeke een watertoren gebouwd wordt, welke de kost ervan bedraagt enz. Watertoren TMVW begint ing. Van de Vijver zijn uiteenzetting om trent de funktie van een water toren, spreekt voor de water voorziening drie «bronnen» aan: een eigen waterwinning in Hautrage, de Brusselse Water maatschappij en de Antwerpse Watermaatschappij Mochten we nu ergens een watertoren installeren, dan zou er op de toevoerleidingen naar de gebieden die TMVW van water voorziet, nergens een buffer voorkomen, van waaruit we regelend zouden kunnen optreden. Een water toren dient immers om de pie ken in het verbruik op te van gen. Het is namelijk zo dat vlak voor de middag en rond de klok van vijf, zessen, gewel dige pieken in het waterver bruik optreden. Iedereen is dan blijkbaar aan de kook. Om de toevoer nu stabiel te houden, ervoor te zorgen dat die zo konstant mogelijk ver loopt, worden er op verschil lende punten van het waterbe- delingsnet watertorens of re servoirs opgericht. Met de be doeling dan die pieken te over bruggen en de toevoer af te Makken. In Lebbeke varieert de druk in de toevoerleidingen tussen de 8 9 kg. Dank zij die druk kan een watertoren «automa tisch» gevuld worden. En moe ten we geen enkele supple mentaire kost maken - o.a. pompen - om de mensen wa ter te bedelen, voorzien van 4 5 kg. druk. De bouw van een waterto ren te Lebbeke werd ook ge pland - de planning gebeurde in de vijftiger en zestiger ja ren - nadat vastgesteld werd dat de leiding Ukkel-Oostende (de «oude» leiding wordt die genoemd) onvoldoende bleek om bijvoorbeeld de regio Sint- Niklaas te bedienen. Een andere funktie van een watertoren is de aanleg van een reserve aan water. Mocht er wat gebeuren op de toevoer- leidingen, dan beschikken we, in de toren, toch nog altijd over een hoeveelheid gestoc keerd water, dat zowat een half dagverbruik vertegen woordigt. Maar slechts in uit zonderlijke gevallen moet daarop een beroep gedaan worden. Lebbeke Toen TMVW, vervolgt ing. Van de Vijvere zijn uiteenzet ting, begonnen is met het ver delen van de gebieden die door haar van water voorzien wor den, werd in en om Lebbeke een «groep» gevormd bestaan de uit de gemeenten Lebbeke, Denderbelle, Wieze, Buggen- hout, een deel van Opdorp, Baasrode en Herdersem. Voor deze groep werd een totaal leidingontwerp opgesteld, dat - gezien het belangrijke ver bruik - de bouw van twee wa tertorens voorzag, Eén ervan is reeds in gebruik te Baasro de, de tweede wordt nu in Lebbeke opgetrokken. Beide torens werken als kommunice- rende vaten. De financiering van de bouw van zo'n watertoren gebeurt door de betrokken gemeenten. De kostenverdeling wordt op gedeeld naar rato van het aan tal inwoners. De gemeenten afzonderlijk doen een beroep op subsidies van het ministerie van Volksgezondheid, van de provincie en voor het resteren de deel spreken ze hun eigen middelen aan of gaan ze een lening aan. De gemeente waar de toren gebouwd wordt, stelt ook de grond ter beschikking. Wat specifiek de Lebbeekse toren betreft, bedraagt het aanbestedingsbedrag 28.652.721 fr. De aanbesteding greep plaats op 24 maart 1982. De werken werden toegewe zen aan de firma De Cock uit Sint-Niklaas. Op 20 juni van vorig jaar werd de bouw van de toren, ontworpen door Ir. Pollet van het Studiebureau Riessauw uit Gent, aangevat. Gezien de aannemer over een bouwtijd van 300 werkdagen beschikt, wordt het einde van de bouw voorzien in de lente van volgend jaar. In feite omvat de bouw van dergelijke watertoren twee fa zen. In een eerste faze wordt de ruwbouw opgetrokken, ver volgens worden de toevoerlei dingen in de toren aangebracht en wordt de aansluiting op het bestaande net gerealiseerd. De toren, die 48 meter bo ven de Lebbeekse grond zal oprijzen, beschikt bovenaan over een diameter van 16m60, aan de voet bedraagt die door snede 12m40. Het reservoir, voorzien van een extra-veilige dubbelwandige kuip, zal 800 m3 water kunnen bevatten. In de centrale schacht zitten de buisleidingen en een trap verwerkt. Eens de watertoren in werking treedt, krijgt hij een paar keer per week het bezoek van een kantonnier, die het toezicht voor zijn reke ning neemt. Het «sturen» zelf van de toren gebeurt echter met behulp van een commiter. vanuit het TMVW-pompsta- tion te Buggenhout. Vanuit de bosgemeente, waar TMVW een reservoir aangelegd heeft voor het water dat het afneemt van de Antwerpse Watermaat schappij, worden overigens al le watertorens uit de regio, o.a. ook deze van Baasrode en Grembergen, gestuurd. Wat de duurzaamheid van zo'n watertoren betreft, citeert Ing. Van de Vijvere cijfers van meer dan vijftig jaar. Sommige watertorens, besluit hij, wer den gebouwd in de jaren 30. Zelfs vroeger nog. Ze zijn mo menteel nog altijd in werking. Pierre Van Rossem Sint-Niklaas. De Vlaamse Bergsportvereniging bestaat vijfentwintig jaar, de Wase afdeling is vijf jaar al klimmen aktief. De leden werden op het stadhuis ontvangen (Iv) Roger Van Ranst is niet alleen voorzitter van de OCMW- raad van Sint-Niklaas, hij zit ook de vergaderingen van de behoorlijk aktieve Vlaamse Bergsportvereniging voor. Deze Vlaamse sektie van een internationale organisatie die in Oostenrijk van de grond kwam, vierde vorig jaar haar 25-jarig bestaan. In het voorjaar van 1980 werd in het Waasland een afdeling opgericht. Niet langer dan een week geleden, op zaterdag 28 januari jl., hield de Vlaamse Bergsportvereniging in Sint-Niklaas een jaarvergadering. Ardennen en het Eifelgeberg- te, maar ook in het Waasland wordt er gewandeld, gewoon om de konditie op peil te hou den. Niet-klimmers kunnen trouwens altijd mee, zelfs ais een rotsmassief op het pro gramma staat: zij volgen dan een alternatieve route. Hoe ook: klimmen is belang rijk voor de vereniging. Elke afdeling die zichzelf respek- teert en dus ook die van het Waasland heeft een klimschool waar leden zowel als niet-leden zich touw-, knoop- en klim- technieken kunnen eigen ma ken. Hun vorderingen worden na een reeks prakrijkoefenin gen genoteerd op een klim- kaart. Voor de voorklimmers worden specializatiekursussen in b.v. reddingstechnieken en ook enkele veeleisende klim- dagen georganizeerd. Niet al les is praktijk: je kan ook je theoretische bagage verrui men; over gletsjertochten en ijsklim en kan je allicht nog wat opsteken, andere kursus- onderwerpen zijn: kaartlezen, orëntatie, weerkunde, wat en hoe i.v.m. kledij, het nut en het gebruik van het kompas, de hoogtemeter, klimmate- rieel, enz. Voordrachten ei klubavonden hebben een bete re kennis van een bepaal! berggebied op het oog. Tetj slotte krijgen de leden van dj VBV de kans om deel te nt; men aan stages en tocht» voornamelijk in de Alpenj. maar ook in andere gebergten! Een dergelijke tocht staat aB tijd onder de leiding van eet ervaren gids. En de deelnej mingsprijzen: daar hoef je hij echt niet voor te laten, I De Vlaamse Bergsportverew ging: voor alle berghefhebbetj en sportievelingen de moeii waard om er kennis mee a maken, zou ik zeggen. Dit id voor het Waasland, het kot] taktadres: Roger Van Rans Sparrenhofstraat 140, Sint-Niklaas. De Bo Bergsport zal voor de meeste mensen wel synoniem zijn met alpinisme of rotsklimmen. Nochtans: wandelen, skiën en langlaufen zijn ook bergspor ten en dat maakt de VBV wellicht voor een heleboel mensen meer interessant. De bergsport beoefenen en bevor deren betekent voor de vereni ging ook: vriendschappen op bouwen, mee helpen aan de preservatie van de mooie en ongerepte berglandschappen, de liefde voor de bergen kulti- veren, de kennis van het hoog gebergte uitdragen. Presteren hoeft daarbij niet, het mèg wel: in 1976 bereikten Vlaamse alpinisten de 6768 meter hoge top van de Hiasca- ran in Peru. Drie jaar later was er de beklimming van de 6920 meter hoge Ancohuma in Bolivië een bravourestukje waarin tevoren niemand was geslaagd en vorig jaar nog ondernamen leden van de VBV een expeditie naar de Makalu (8470 meter hoog) in Nepal. De afdeling Waasland Een belangrijk onderdeel op de aktiviteitenkalender van de Wase afdeling, die tussen twee haakjes ook lid is van de sportraad in Sint-Niklaas, vor men de wandelingen. Het tem- zo hoogbenZhenelWhetdgèrin kan Sint-Niklaas. Nationaal voorzitter Guy Kouwijzer van de Vlaamse Bergsportverenigii mee opstappen. Het bestuur schenkt een kunstschotel aan het stadsbestuur als aandenken aan de ontvangst op organizeert wandelingen in de stadhuis (Iv) Groot-Temse heeft de jongste jaren grote aandacht be steed aan zijn wegen- en rioleringsnet. Talrijk en omvang rijk zijn de werken die op dat vlak werden uitgevoerd en die een aanzienlijke verbetering hebben teweeggebracht. De motor achter deze werken was de toenmalige schepen van openbare werken, Désiré Van Riet. Op 1 maart starten nieuwe wegen- en rioleringswerken in Elversele, Tielrode en Temse. onderhoud van alle uitge voerde werken gedurende de waarborgperiode (twee jaar). Aannemer: Nicole Colpin, Hamse Steenweg 9, 9150 Grembergen Toewijzingsbedrag: 7.194.661 fr. (BTW inbegrepen) Subsidie: 3.767.000 fr. Beide werken werden destijds volledig behandeld en tot de huidige realisatie gebracht door burgemeester Désiré Van Riet. Het toezicht van de uitvoering valt onder de bevoegdheid van schepen Armand Felix. Vorige zondag 20 januari, toog TAK-Waasland met een dat totaal werd vernield. respekteert is van harte volle bus naar de Voerstreek, waar de nationale bloemen- De nieuwe Wase TAK_kern ^iZ °wi^TA?S hulde aan het graf van pastoor Veltmans, in leven za, in de toekomst zeker nog fPTrn tl ontSen voorzitter van de taalgrensaktie aldaar, zou plaats gry- Van zich laten horen. TAK 7n ftip ?hp-t mnf, rii, -t pen. Een tiental VU'ers, enkele VNJ-ers en een twintigtal doet hierbij een oproep tot alle kunnen scharen Qf s™ Het betreft volgende twee pro- jekten: Wegen- en rioleringswerken van de rijksweg Lessen-Hulst (nr. 60, deel), de Oude Heir baan, Hogenakkerstraat (nr. 3, Tielrode), Burmtiendestraat (nr. 13 en 14, Tielrode), Kerk straat (nr. 6, Tielrode), Ruis- straat (nr. 4, Tielrode) en het normaliseren van waterlopen nr. S.011, S.019, nr. 1 en 2: Het gaat om het aanleggen van een rio lering in betonbuizen met ver schillende diameters, het bou wen van de onderzoekschou- wen in een deel van de rijks weg nr. 60, de Oude Heirbaan, Hogenakkerstraat, Kerkstraat, Burmtiendestraat en Ruis- straat; het aanleggen van een nieuwe wegverharding in KWS, ingesloten in ter plaatse vervaardigde kantstroken en kantstenen of greppels in de genoemde gemeentewegen; het leveren en plaatsen van waterontvanger?; het aansluiten op de riool van de privé-erven; het normaliseren van twee waterlopen: Jacht- en Burm- tigndebeek het onderhoud der uitge voerde werken gedurende de waarborgperiode (twee jaar). Annemer: p.v.b.a. Swinnen, Molenveld 1, 2490 Balen. Toewijzingsbedrag: 32.097.358 fr. (BTW inbegrepen) Subsidie: 17.441 .OOOfr. Wegen- en rioleringswerken aan de buurtwegen nr. 18 (Houtbriel), nr. 27 (Elsstraat) en nr. 32 (Rupelmondestraat). Dat omvat: uitbraak van bestaande rij wegverharding, greppel, kant stenen, voetpadverharding; uitbraak van bestaande rio leringen, waterontvangers, toezichtschouwen, kopmuren; uitvoeren van alle grond werken nodig voor het verwe zenlijken van de nieuwe leng te- en dwarsprofielen; het aanleggen van een on derfundering in drainerend zand en een fundering in steenslag met doorlopende korrel verdeling; maken van rijwegverhar ding in koolwaterstofbeton ty pe IV en dicht omhuld mengsel type III; aanleggen van garageoprit ten in betonstenen en voetpa den in beton tegels; maken van watergreppels in betontegels op magerbeton en kantstenen in beton; aanleggen van een riool in betonbuizen diameter 40, 60 en 80; maken van toezichtschou wen; het profileren van grachten en maken van kopmuren; maken van een pompsta tion; uitvoeren van bezaaiingen; uitvoeren van alle bijko mende werken die tijdens de uitvoering opgelegd worden; Sedert 1 januari is de nieuwe huurwet van kracht. De wet wenst de aanpassing te regelen van de huurprijzen aan de kos ten van levensonderhoud, zon der daarbij afbreuk te doen aan de kontraktuele vrijheid van de partijen lot vaststelling van de basishuurprijs ener zijds, noch tot binding van de ze huurprijs aan de kosten van het levensonderhoud ander zijds. De wet voorziet verder een regeling in verband met de waarborgsommen, de plaats beschrijving, de woonzeker heid of het opzeggen van de huurovereenkomst en de rege ling inzake de kosten en de lasten die de huurders moeten betalen. Vanaf de eerste toepassings dag van deze regeling zijn bij veel mensen heel wat vragen gerezen. Om al deze vragen te beantwoorden richt de CVP van het arrondissement Sint- Niklaas een aantal speciale zit dagen in die openstaan voor iedereen. Na een uiteenzetting over de wet, kunnen alle pro blemen i.v.m. de huurwetge ving aan de inleider voorgelegg worden. Afdeling Beveren: maandag 20 februari om 20 u. in het Parochiaal Centrum, Gildenhuis, IJzerhand te Be- veren. Inleider: volksvertegen woordiger Miet Smet. Afdeling Kruibeke: woensdag 22 februari te 20 u. in hjet Gildenhuis te Rupel- monde. Inleider: senator Ro bert Van Rompaey. Afdeling Lokeren: vrijdag 10 februari te 20 u. in zaal Het Centrum te Lokeren. Inleider: volksvertegenwoordi ger Miet Smet. Afdeling Sint-Gillis: maandag 13 februari te 20 u. in de nieuwe zaal van de katho lieke kring te Sint-Gillis. Inlei der: senator Robert Van Rompaey. Afdeling Sint-Niklaas: woensdag 15 februari te 20 u. in lokaal 't Wiel, Parkstraat 5 te Sint-Niklaas. Inleider: volksvertegenwoordiger Miet Smet. Afdeling Stekene: dinsdag 21 februari te 20 u. in het Gildenhuis te Stekene. In leider: volsvertegenwoordiger Miet Smet. Afdeling Temse: donderdag 16 februari te 20 u. in Het Volk te Temse. Inlei der: volksvertegenwoordiger Miet Smet. leden en sympathisanten van De Vlaamsche Vlagge en Vlaamsgezinden uit het Waas- Wase Jonge Leeuwen namen in eigen naam en uit eigen 'and en omstreken uit welk beweging deel aan de TAK-aktie. kamp ook - met een demok- ratische en verdraagzame inge- Bij deze taktivisten was ook reeds aan franstalige zijde steldheid om ten gepaste tijde senator Walter Peeters van de reakties uitgelokt. In de nacht mee te werken aan een beter, partij. Om 11 uur kwamen alle van maandag op dinsdag werd mooier en zelfstandiger Vlaan- bussen uit het Vlaamse land een laffelijke aanslag gepleegd deren. Iedereen die hierbij het samen op de markt te Bilzen, op het graf van e.h. Veltmans, TAK-profiel en -doelstellingen waar de manifestanten werden toegesproken door VU-burge- meester Johan Sauwens. Van daar trok men in kolonne naar Tongeren, waar een korte de monstratie plaatsvond. Zo'n tweehonderd betogers eisten er de splitsing van het ministe rie van binnenlandse zaken en laakten de twee-maten-en- twee-gewichten-politiek inza- doeleinden nastreven zuivere Vlaamse; Derde Rij nostalgiekers, uniformfre» en extremistische grootspl kers (rechtse én linkse) bliji* beter weg. «Vlaanderen Eer* is voor TAK geen hol begri» K, Tijdens de 37ste «week van de ken, want ze doen het belange- organizeert Milac- loos. laan 3 te Kemzeke - tel. f 779.80.22), Ivan en Bie Tbf Stekene voor de tweede maal Voorzitter is Georges De sen-Symoens (Heikant 57} een gezellig samenzijn voor de Block, Huickstraat 6 te Steke- Stekene) staan in voor de 4 o_rmiliciens, samen met hun ou- ne (tel. 03/779.80.95), proost zending terwijl Walther \J ke de°rechtspraak betreffende ders, verloofden of eventueel e.h. Honoré Verhelst, Kerk- Hecke (Tromp 20 te Kemza de Voerrellen. Ook werd de echtgenotes. Dit onderonsje straat 21 te Stekene (tel. 03/ tel. 03/779.83.90), Mtf afzetting geëist van Happart waarop alle Stekense dienst- 779.70.53), het sekretariaat Schelfhout (M H. Soest - Sj als burgemeester van Voeren, plichtigen die op dit ogenblik wordt verzorgd door Johan en 1 te 4090 BSD) en Geert Cf de afschaffing van de facilitei- hun legerdienst vervullen har- Leen Goossens-Van Aerde, vé, Hellestraat 249 (tel. I ten en de lakse houding van de telijk worden uitgenodigd zal Bosdorp 18 b te Stekene (tel. 779.75.82) de technische dief Jean-Pierre uitmaken, de public-rela tions moeten zorgen (Tybaert- nationale CVP-PW-regering doorgaan op zaterdag 4 fe- 03/779.96.96), gehoond. bruari in de leraarszaal van het Boon zou Na onderhandelingen met de technisch instituut Sint-An- rijkswacht trok men naar Ne- dries, Nieuwstraat 15 te Steke- derland, langswaar men de ne, om 20 u. De avond zal Voer zou binnentrekken. Een worden ingezet met een eucha- indrukwekkende ordemacht ristieviering, verzorgd door het had zich ondertussen in de plaatselijk Milac-komité sa- Voerstreek opgesteld. De men met de dienstplichtigen Denderland, kan u twee TAK-ordedienst, die inciden- die op die dag niet in de kazer- dagen op pad langs merkwaar ten tot elke prijs wou vermij- ne weerhouden zijn. Aan elke dige natuurgebieden, den, zorgde ervoor dat alles parochiekerk van groot-Steke- Op zondag 5 februari met o.m, ordelijk en rustig kon verlo- ne zal een speciaal nummer Jan Tavernier en Gilbert Coe- pen. Aan de grens met Voeren van «Ekstra-Rantsoen» te ne naar de Wellemeersen DeM Met werden honderden bloemen koop worden aangeboden te- de winterschuilplaatsen ■De Wielewaal», afdeling derleeuw. Op zondag 19 februari gaa wandeling te Overmere i het Donkmccr. Een wande van zowat 10 km langs dei denkooi, de DDS-put en Scheldedijk. Meestal over harde wegen. Samenkomst te 14 u op Kapelleplein, Bareldonkka v kijker, laar Leiding: Re Tavernier kent zal graag er- Schoeters. Vorig jaar was overhandigd aan vertegen- gen 29 fr. Ook zal in de ver- sekten eens letterlijk en figuur- woordigers van de Vlaamse schillende parochiekerken een lijk onder de loupe te nemen. Voerenaars, die vol lof waren omhaling worden gedaan ten Op die dag staan speciaal de Mee te over het initiatief van het Taal- voordele van de soldaat-mili- kevers op het menu. Wie Jan en gidsen. Aktie-Komitee en het vreed- zaam verloop van de aktie. Ter gelegenheid van deze kennen dat dank zij hem de de best geslaagde tocht Een delegatie bracht de bloe- «week van de soldaat» is het werkgroep «insekten» van de vens een van de meest inte men naar het graf van pastoor wel passend om ook de men- grond zal moeten komen. Al- santé. We gaan er verken Veltmans. sen die achter de plaatselijke leszins mee te nemen insekten- wat het Donkmeer te bic Dat de hulde rustig en waardig Milac-werking staan eens met gids, kijker, loupe en laarzen, heeft als de dagjesmens is verlopen heeft ondertussen figuurlijke bloemen te beden- Start in de Rodestraat te Den- weg is.

De Voorpost | 1984 | | pagina 10