Stadskliniek Sint-Niklaas herstruktureert bestaande infrastruktuur Radiologie en echografie aangepast aan nieuwste eisen SP-Sint-Pauwels wil beslist busverbinding naar Sint-Gillis Dagprijzen in Sint-Niklase OCMW-rusthuizen te hoog? Knutselshow bij VTS-Sint-Niklaas am Een autorally in Sint-Niklaas: omstreden fenomeen Standpunt Sinaaise rustoord Katharina goed voor de sloop Melseelse nieuwe postkantoor zo kan het niet, vinden CM-ACW De Voorpost - 3.2.1984 - 11 lat Plannen om de stadskliniek van Sint-Niklaas te moderni- zeren waren al aan de orde in 1968, maar de schetsen hertekenden toen slechts een bescheiden deel van de bestaande infrastruktuur. In november 1980 had inge nieur Julien Wymeersch een globaal hervormingsplan klaar. Een hierop steunend voorlopig ontwerp werd drie jaar later goedgekeurd, de uiteindelijke zegen over het definitieve ontwerp verwacht men tegen mei van dit jaar. Als alles goed gaat, is de nieuwe stadskliniek in 1989 aan voltooiing toe. Direkteur Albert Goethals en OCMW-voorzitter Roger Van Ranst ramen de basiskostprijs van de onderneming op tweehonderd miljoen frank. De toerusting van het kompleks met uitsluitend hoogtechnologische en derhalve peperdure apparatuur en nieuw meubilair heeft het voorlopige investeringstotaal op ruim honderd mihoen gebracht. Een nieuwe en ruimere parking voor de kliniek zal twaalf mihoen de vernieuwing van het labo zes en de verdere meubilaring dertien miljoen kosten. En dan is er nog het tehuis den van beide instellingen tot voor demente bejaarden, een principieel akkoord geko- waarvan de ruwbouw reeds men. Beide klinieken wensen werd begonnen. De kapaciteit samen een technische eenheid van het projekt werd verdeeld gekonkretizeerd in een juri- over dertig bedden voor men- disch lichaam, waarin beide taal gehandicapte of demente evenredig vertegenwoordigd bejaarden en drie keer dertig zijn, op te richten. De vereni- bedden voor seniele gehandi- ging zal de uitbating van de capte bejaarden (veertig één- nog niet aangekochte zware persoonsbedden en veertig apparatuur beheren. De belan- tweepersoonskamers). Bin- gen van de instellingen blijven oenkort wordt begonnen met gevrijwaard; de dienst 900 de uitvoering van een onder- blijft een verantwoorde- grondse verbinding met het be- lijkheid van de stadskliniek. staande rustoord (aan de Hos- Een tijdje al kapt en houwt pitaalstraat). De kostprijs van men in de stadskliniek. De de ruwbouw, aanvankelijk ge- toestand noopt tot inventivi- raamd op 81 miljoen, kon ge- teit, tot improvizatie soms. drukt worden tot 61 miljoen Het aantal verpleegdagen liep frank (plus BTW). Voor wat terug van 102.500 in '82 tot betreft de uiteindelijke kost- 101.000 vorig jaar. De realiza- prijs rekent men met het dub- tie van de nieuwe gebouwen bele van dit bedrag. maakte dat vier bedden moes- Met het oog op een nauwere ten worden opgegeven. Maar kot samenwerking tussen de stads- men heeft vertrouwen in de kliniek en de kliniek Maria toekomst van de stadskliniek: 27ffj Middelares zijn afgevaardig- de aantrekkingskracht van de I Liefst 825 mensen uit Sint-Pauwels onderschreven de petitie die I door de Socialistische Partij werd opg&et en waarin wordt H aangedrongen op een rechtstreekse busverbinding met kemge li meente Sint-Pauwels. De mensen van het «Clapdorp» willen vlot cn snel het gemeentehuis, de kliniek en de V-dienst kunnen I' bereiken. Maar de NMVB replikeerde dat de studie voor de L[ bwerbinding Stekene-Sint-Gillis naar een latere datum is I venchoven, omdat men de handen vol heeft met het herstruktu- igsplan bij de spoorwegen en andere zaken. Jammer dat men bij de NMVB nog niet tot een ernstig onderzoek is gekomen, vindt men bij de SP-Sint-Pauwels, vooral omdat daar tijdens een vorig jaar op 27 juni gehouden vergadering (in Sint- Pauwels werd op aangedrongen, f Inmiddels werd door o m. volksvertegenwoordiger Freddy Wil- lockx opnieuw kontakt opgenomen met de diensten van de NMVB (wv) instelling, aldus nog Roger Van Ranst, is niet verminderd en zal, onder invloed van de investeringen, beslist toe nemen. Informatie, inspraak en zuinigheid Opdat de raad van het OCMW, die een heel net van diensten stuurt, de bevolking beter zou kunnen inlichten over zijn werking, de genomen beslissingen, de bestaande en geplande infrastruktuur, heeft het stadsbestuur van Sint-Ni- klaas ingestemd met het voor stel om regelmatig een aantal pagina's van de Stadskroniek door het OCMW te laten in vullen. Het OCMW-personeel zelf kreeg inmiddels al het tweede nummer van een per- soneelskrant. Wie geïnfor meerd is kan ook een gefun- deerder mening geven en met die mening (zowel van het per soneel als van de bevolking) zegt de raad rekening te willen houden. Enkele belangrijke initiatieven: tijdens één van de eerstvolgende weken zal men overgaan tot de oprichting van bejaardenraden en op 16 fe bruari a.s. start een btk-pro- jekt bureau-ombudsdienst waarvoor vijf mensen (een (maatschappelijk werker, een psychologisch assistent, een opsteller en twee klerken) worden ingezet. De projekt- werkers hebben in de eerste plaats een preventieve op dracht: zij moeten gezinnen en alleenstaanden tijdig trachten te helpen bij het oplossen van hun problemen, bejaarden be geleiden, met de bedoeling ze langer in hun eigen milieu te laten verblijven. Het zijn hia ten die binnen de sociale sek- tor nog zinvol kunnen worden ingevuld. Een grote hoop ter zake betreft de realizatie van een permanent overleg met be staande diensten en organisa ties en verenigingen die zo in spraak krijgen in het sociale beleid van de stad. Het btk- projekt betekent uiteindelijk ook een belangrijk element van besparing, want zuinigheid is de imperatiaf van onze tijd. Zuinigheid o.k, zegt Roger Van Ranst, maar niet ten koste van de dienstverlening. Wat wél kan, is, via het opmaken van deelbudgetten, meer in zicht krijgen in het financiële gewicht van elke dienst, het opstellen van een nauwkeurige analyze voor elke belangrijke financiële beslissing... Op deze manier wil het OCMW ervoor zorgen dat de stadskliniek in eigen behoeften kan voorzien en dat de verliezen van de rusthuizen dalen. Geen verlies in '83 voor de stadskliniek De goedgekeurde exploitatie begroting van de stadskliniek voor het voorbije jaar werd afgesloten met een overschot van 3.427.000 frank. Hoewel het aantal verpleegdagen licht jes is afgenomen en dit cijfer daarom niet als objektief kan worden beschouwd, vermoedt men toch, 1983 zonder verlies te zullen kunnen afsluiten. Ge zien de hoge investeringen die nodig waren en zullen zijn voor de herstrukturering en herkonditionering van de kli niek en de zware last aan af schrijving en interesten die Zij die aanvoeren dat de dagprijzen in de Sint-Niklase OCMW-rustoorden te hoog zijn of althans een stuk hoger liggen dan die in de privé-rusthuizen, moeten er rekening mee houden dat de prijsberekening op een verschillende basis gebeurt. Bij het OCMW omvatten de prijzen de komplete dienstverlening terwijl in de privé-rusthuizen bepaalde diensten apart worden in rekening gebracht. Schepen van volksgezondheid, sociale zaken en welzijns zorg Rogiers antwoordde in die trant op een interpellatie van de socialisten. Hij zei ook dat de OCMW-prijzen enkel de werkelijke kosten dekken, dat er géén winstoog merken worden nagestreefd, dat een en ander ook moet bekeken worden als een aansporing tot het verder voeren van een beleid van zuinig beheer. Bovendien, aldus Werner Rogiers, biedt de hogere dagprijs nog dit voor deel: er wordt een rijkssubsidie van zowat twee miljoen frank verleend. hiermee noodzakelijk gepaard gaat, voorziet men in de begro ting voor 1984, uitgaande dan nog van een toename van het aantal kliënten, een deficit van nagenoeg vijf miljoen. De niet-investeringsuitgaven (per soneelskosten inkluis) stijgen, dank zij ingrijpend snoeiwerk, met precies zeven procent. Be sparen op afschrijvingen en in teresten is onmogelijk De meeruitgave voor 1984 be draagt 16 miljoen: een stijging met vijftig procent. Het is niet uitgesloten dat in de toekomst een verhoging van de verpleeg dagprijs (momenteel 2.890 frank) in overweging genomen zal moeten worden. Hervorming De gebouwen van het vroegere gasthuis dateren van 1791 en 1860. In 1951 bouwde men de eerste vleugel, in 1965 werd een tweede vleugel in gebruik genomen. De derde bouwfaze omvatte een eerste vleugel (V- dienst - 1973) en een tweede vleugel, ook een V-dienst (1981-1982). Momenteel bereidt men de vierde faze voor. Op de gelijk vloerse verdieping komen een hoofdingang, een onthaalruim- te, lokalen voor patiëntenad ministratie, boekhouding en direktie, een urgentiedienst en een nachthospitaal. De eerste verdieping omvat een heelkun- de-afdeling, de tweede verdie ping een operatiekwartier dat voldoet aan de normen van de huidige chirurgie. Het opera tiekwartier staat via een lift rechtstreeks in verbinding met de urgentiedienst en de heel- kunde-afdeling. De zolderver dieping zal benut worden voor de installatie van luchtzuive- rings- en air-conditioningsap- paratuur. Wij mochten even een kijkje nemen op de afdelingen radio logie en echografie, die al vol ledig zijn toegerust. De verbouwing van de be staande afdeling voor radiolo gie en nieuwbouw maken dat de huidige afdeling heel wat meer ruimte biedt. In één ka mer staat een vanop afstand in alle richtingen te manipuleren tafel. Een kamera maakt zes opnamen per sekonde, die on middellijk kunnen worden waargenomen op een televisie scherm en later (zeer scherp) op clichés. Een belangrijke aanwinst, zo stelt men, voor de studie van slokdarm en maag. een belangrijke verbetering voor ambulante patiënten ook, die voortaan minder lang zul len moeten wachten. In de be lendende 'kleinbotskamer staat een toestel dat de dokters toelaat, patiënten met lichte verwondingen snel op thorax en skelët te onderzoeken. De multidirektionele tomograaf in de derde kamer doet aan li neaire en cirkulaire tomografie (je zou het 'sneetjes'-radiogra- fïe kunnen noemen, het maken #an radiografische doorsne den) en een snelle platenwisse- laar maakt de tegen de huid aanliggende bloedvaten van de onderste ledematen en de aor ta (na inspuiting van een kon- traststof) zichtbaar. Een vol gende ruimte werd vrijge maakt voor een orthopanto- mograaf, een beeldjesschieter voor het gebit en het aange zichtsskelet. Dankzij een twee de gespecializeerde donkere kamer met ontwikkelmachine kan men nu betere foto's ma ken. Binnen afzienbare tijd willen dokters en direktie van de stadskliniek de dienst radio logie ook uitrusten met een komputer die taken als admini stratie, tekstverwerking en het opslaan van diagnostische ge gevens, zal vereenvoudigen. Sinds enkele weken heeft het ziekenhuis zich één van de al lernieuwste echografietoestel len aangeschaft. Een technisch hoogstandje dat 3.200.000 frank kost. Het toestel toestel dat men vijf jaar geleden aan kocht kostte ook zoiets, maar zou nu al hopeloos voorbijge streefd (d.i.: enkel nog voor gynekologen bruikbaar) zijn. Met de nieuwe sector-scan zal men hersenonderzoek en ab dominale (d.i. buik-) echogra fie op een technologisch ver fijnde manier kunnen uit voeren. Het vermelden waard is ten slotte nog, dat de stadskliniek per 1 april a.s. een afdeling sportgeneeskunde start. Naar dit initiatief was al lang een uitgesproken behoefte, aldus direkteur Albert Goethals. Leo De Bock Nu wij vernamen dat op zondag 12 februari in Sint-Niklaas voor de zesde maal de Vesiac-autorally wordt gehouden, zijn wij bij enkele milieuverenigingen en niet alleen dddr ons licht gaan opsteken om hun opinie terzake te peilen. Men kan voorspellen dat er, zoals trouwens het geval was vorig jaar, opnieuw een en ander aan de knikker zal zijn, omdat een groep autokoncessionarissen in onze goede stede er wil in volharden op straat, in ons leefmilieu, brullende motoren tot het waanzinnige op te jagen om enkele tienden van sekonden te winnenZo tenminste luidde vorige jaren de reklametaal. En men beweert dan soms al eens dat men Sint-Niklaas verkeersveiliger wil maken Heel waf burgers weten nog niets over deze rally. Er wordt van te voren ook zo weinig ruchtbaarheid aan gegeven, zodat wegens gebrek aan informatie enige inspraak in dit gebeuren achterwege blijft. Ook dit jaar zal er alleen maar -tegen'-spraak zijn. En die zal beslist te laat komen omdat de beslissing om toelating te verlenen al lang gegeven werd door de provinciegouverneur. Uit onze ervaringen met het probleem van de struktuurplanning kennen wij deze administratieve methode van het voldongen feit' maar al te goed. Het autorallygebeuren is in ons land, vooral in het dichtbe volkte Vlaanderen, een van jaar tot jaar feller omstreden en bestreden fenomeen. Het is ons bekend dat de Sint-Niklase burgemeester F. Van Dorpe nooit toelating heeft willen verlenen tot het inrichten van een sportieve autorally op het grondgebied van Sint- Niklaas. Er was méér: F. Van Dorpe liet destijds een auto rodeo vóór de trappen van het stadhuis stilleggen en voor de toekomst verbieden. Ook verijdelde hij een poging om hier gocartraces te organizeren. Minimotorcross voor kinderen vanaf vijf jaar werd twaalf jaar geleden a.h.w. in een onbewaakt ogenblik toegestaan, met prijzen betoelaagd en betutteld, maar dat bekwam de burgemeester slecht. De inspraak viel onmiddellijk samen met de tegenspraak en werd effektief. Het spel was dadelijk uil! Door nachtelijke rally wagens moest ook in de ondertussen ingelijfde gemeenten Sinaai en Belsele destijds afgehaakt worden omdat de rustverslorende deelnemers een loopje genomen hadden met verkeersreglementen en decibelvoor schriften. Om even een parallel te trekken: in Aalst wenst burgemees ter Uy Itersjvot een einde te stellen aan de Twaalf Uren van Aalst», die jaarlijks vertrekt vanuit een grote tent op de Hopmarkt en waarbij driehonderd mensen moeten instaan voor de veiligheid, wat o.i. toch op een alarmtoestand wijst. Lukraak worden in de daartoe minst geschikte gebieden en gewesten autosportrally's ingericht, doorgaans vertrekkend vanop een gemeentelijk marktplein. Een aantal burgemees ters gaan daartegen in, anderen echter niet. Determinerend voor de tolerantie van de plaatselijke bestu ren in deze aangelegenheid, is steeds het antwoord op de vraag welke bindingen een burgemeester of een bevoegde schepen heeft met een plaatselijk middenstandsverbond. Zijn die bindingen zeer nauw, dan houdt een burgervader a.h.w. plots op hoofd van de politie te zijn en tellen de openbare orde of de verkeersveiligheid niet meer mee... Tegenstanders van de hier gedoogde sport-op-straat met de auto, beweren dat de daardoor bij ons ontstane en gestimu leerde verkeerde rijgedragingen er mede voor gezorgd hebben dat België, op één land na, het meest verkeersonvei- lige land van Europa geworden is. Dat bv. ook Frankrijk een Paris-Dakar kent, zo stellen zij, is voor ons geen argument ten gunste van deze aktiviteiten: Frankrijk is immers het meest onveilige land van ons kontinent (cfr. het boek van Jean Manevy "Ca n'arrive qu'aux autres» Edi tion du Club France-Loisirs, Paris). Onze zin voor volledige en vrije informatie vereist dat wij hier gewag maken van al het onheil dat met de gedemokrati- zeerde autosport is gepaard gegaan sedert recente jaren, zoals daar zijn: doden, gewonden, schietpartijen met L.R. 22-geweren door moegetergde bewoners enz. In zo'n sfeer moesten niet lang geleden o m. ook de "Drie Zustersteden» en de Nacht der Kempen» worden opgedoekt. Dat was eerder ook het geval geweest met Luik-Sofia-Luik, omdat de doortochtlanden zich, óp grond van veiligheidsoverwe gingen, tegen deze race van Belgische vinding hadden verzet. Luik-Bastogne-Luik, de Ronde van België, alle rally's in het Groothertogdom Luxemburg, de rit om de Alpenbeker en zovele andere werden om identieke motie ven geschrapt. In juli 1982 kwam tijdens de "24 Uren van leper» een racewagen in het publiek terecht. Gevolg: slechtseen achttal gewonden. In de Westhoek heerst de meest onvoor stelbare narigheid met de inwoners "Deze rally stikt in zijn eigen populariteit» zo schreef Walter Rombauts vorige zomer in Gazet Van Antwerpen over die gebeurtenis in de Westhoek. Hoelang de Slag om de Kemmelberg» nog zal duren weten wij niet, maar men mag daar nu toch aftellen. Wij vroegen vorig jaar naar de mening van Romain Poté. Volgens deze verkeersdeskundige bedreigen de rally's op de openbare weg inderdaad zowel de verkeersveiligheid ab de verkeersleefbaarheid. i senator Nelly Maes aan het Sint- n in de toekomst verbod op te leggen grondgebied werd door het bestuur i juridbeh advies van de Vereniging van Belgbche Steden en Gemeenten blijkt, dat bij gebrek aan wettelijke grondslag, geen algemeen preventief verbod terzake zou kunnen worden opgelegd». Wij weten al lang dat te Sint-Niklaas nagenoeg alle proble men die betrekking hebben op verkeersveiligheid onbe spreekbaar zijn. De gehanteerde doolhoven zijn in ons systeem ingebakken. Zip die om ons verkeerd verkeer bezorgd zijn, zullen luidens een boutade van dr. R. Poté verder blijven kakeien zonder ooit een ei te leggen. Ingevolge een verzoek v< Niklase stadsbestuur o voor autorally's op on geantwoord, dat u Tijdens het weekend van 11, 12 en 13 februari zullen de turnzaal, eetzaal en aangren zende lokalen van de VTS- hoofdafdeling aan het O.L. Vrouwplein te Sint-Niklaas herschapen zijn tot een boeiend trefpunt voor al wie niet kan weerstaan aan de drang om «al makende zich te vermaken». Meester-knutselaars, ver woede modellenbouwers, speelgoedmakers, mini-foor- fans, tovenaressen met naald en draad, ze zullen er allemaal vertegenwoordigd zijn mét be wonderenswaardige kreaties. De stad en een aantal fir ma's verlenen hun gewaar deerde hulp om deze knutsel- hoogdagen op hoog niveau te houden. In het computerlokaal laten een groepje computerliefheb bers hun toestellen doorlopend alle mogelijke informatie op het scherm brengen in verband met de hedendaagse knutsel- markt. De bibliotheken van Sint-Niklaas en een paar boek handels leverden hiervoor de nodige gegevens. Jong en oud zullen zich kun nen vergapen aan 12 m2 mini- foor met een speelgoedcirkus, een autoscooter, verscheidene prachtige carrousels, hellende molens en een kermisrad. Naast knutselmaterialen zoals papier, karton, hout, wol, jute, stro, klei en zelfs zeep, moeten eveneens brood deeg, suiker en chocolade de warmte van de spots door staan. Op de technische vaardig heid van een aantal schaalmo- dellenbouwers staat gewoon geen maat. Een stoomlokomo- tief, zeven verschillende stoommachines en een gese- lekteerd assortiment nage bouwde vuurwapens, vliegtui gen, schepen en monumenten zullen dat doen blijken. De amateurs van zware trak- toren komen stoer over, maar vooral de enkele belhamels die samen en met eigen beperkte middelen trailertjes, brom mers cn zelfs heuse auto's wis ten te knutselen, zullen zeker het hart van het publiek vero veren. De tentoonstelling «Vrije- Tijd-Scheppingen» zal geopend worden op vrijdag avond, 10 februari, te 20 uur en verder gratis toegankelijk zijn op zaterdag en zondag telkens van 10 tot 12 en van 14 tot 18 uur. Aan het program mafoldertje is een kans gekop peld om waardevolle prijzen te winnen, die door gespeciali zeerde firma's werden ge schonken. Op zaterdag 11 februari wordt in het auditorium van het nieu we Provinciehuis van Antwer pen de Plechtige Zitting van de Europese Ere-Senaat georga- nizeerd. De Europa Eén Pers prijs wordt overhandigd aan aartshertog Otto van Habs- burg en verder worden een aantal vooraanstaande perso nen opgenomen als «e meritu et honoris causa» Het oude Sint-Katharina-rust- oord in Sinaai wordt afgebro ken. De Sint-Niklase gemeen teraad keurde in april vorig jaar unaniem een beslissing daartoe goed. Ook de Dienst Monumenten en Landschap pen opperde géén bezwaar te gen de afbraak van het archi- tekturaal niét zo interessante gebouw. Het pand is brandon- veilig, en omdat het opgedeeld is in allerlei kleine vertrekjes is het niet geschikt voor een aan tal bestemmingen. Stel dat men het gebouw zou opknappen. Dan zou dat een investering van enkele tiental len miljoenen met zich bren gen. Ook de ombouw tot b.v. seniorenfiats zou heel veel geld kosten. Een schattingskomité raamde de waarde van het ge bouw op nog geen twee mil joen frank: dat bedrag stemt overeen met de grondwaarde en derhalve heeft het pand zelf géén waarde meer. Schepen Rogiers verduidelijk te tijdens de voorbije gemeen teraadszitting een en ander t.a.v. SP-raadslid René De Clercq, die nogal wat bemer kingen had i.v.m. de voorge nomen afbraak van het rust oord. De Clercq suggereerde dat men Sint-Katharina zou kunnen vervangen door een krisis-opvangcentrum of door senioresflats. Maar, aldus schepen Rogiers, moet dat al lemaal op de plaats van het oude rustoord worden ge bouwd? De schepen houdt niet van een «geforceerde be stemming». Een beter alterna tief is, zegt Rogiers, de aanleg van een zit-, speel- en wandel- tuin rond het buurthuisje in Sinaai. Op die manier ontstaat van aan het nieuwe rusthuis tot aan de Vleeshouwersstraat een mooie groenzone en worden een aantal «kollektieve voor zieningen» in dit deel van Si naai mogelijk gemaakt. Het nieuwe postkantoor in Mebele b niet of nauwelijks toegankelijk voor rolwagens en voor mindervaliden. Het bevindt zich op het gevaarlijkste krubpunt van de gemeente. Er zijn geen parkeerplaatsen. En het voetpad b er gevaarlijk smal. Die konstateringen maken de mensen van Ziekenzorg-CM en ACW, maken de Wase Federatie van Krbtelijke Ziekenfondsen boos. Woensdagnamiddag werd door wel een paar honderd mensen betoogd tegen de inplanting van het nieuwe postkantoor aan de hoek Dambrugstraat-Kalbhoekstraat in Mebele. Aanwezig op de manifestatie waren schepenen Karei De Meulenaere en Robert Blommaert van de CVP. Het postpersoneel van Mebele werd met een fles wijn bedacht, want «zij kunnen het ook allemaal niet helpen». (foto Iv)

De Voorpost | 1984 | | pagina 11