r Tewerkstelling in de bouw blijft zwakjes tot 1990 Evaluatie één jaar CVP-medebestuur te Aalst Werkloosheid blijft toenemen in Aalst en Dendermonde Dag tegen de werkloosheid t OVERLIJDENSBERICHT PEDILUX Aalsterse PW-Jongeren reageren '&-zszsz SLtx: ABVV-Waasland en de tewerkstelling Jubileumkonvooi SPES Aalst naar Polen FRANS B0RREMANS «Nood in eigen stad» te Sint-Niklaas KERKSTRAAT 18 AALST 12 - 3.2.1984 - De Voorpost In Lede zijn 578 werklozen deelgemeente geeft dat: in leeftijdskategorie komt men totaal van de aktieve bevolking (224 mannen en 354 vrouwen); Aalst centrum 1.112 mannen tot volgende resultaten. Van de werkloosheid voor het hele te Impe 77 werklozen (35 man- en 1.464 vrouwen of samen de 16.355 werklozen in het land 12,1% (9,3% voor de nen en 42 vrouwen); te Oorde- 2.576; voor Baardegem 36 arrondissement Aalst zijn er mannen en 16 7% voor de gem 53 mannen en 74 vrouwen mannen en 39 vrouwen of sa- 529 mannen jonger dan 20 jaar vrouwen) dan 'ligt dit cijfer of een totaal van 127; te Smet- men 75; voor Erembodegem en hebben 591 vrouwen de voor het gewest Aalst bedui- lede 27 mannen en 32 vrouwen 235 mannen en 324 vrouwen leeftijd van 20 jaar nog niet dend hoger met 15 3 procent wat een totaal van 59 is en te wat samen 559 maakt; voor bereikt. Zij maken 6,8 procent in Dendermonde ziet het er al Wanzele 67 werklozen, onder Gijzegem 36 mannen en 73 wie 25 n Eind november telde Aalst 15.897 werklozen en een mannen en 78 vrouwen of sa- 32,3 procent van het aantal mannen en 4.422 vrouwen. maand later was hun aantal reeds opgelopen tot 16.355. men 127; voor Moorsel 151 werklozen. Bij de groep van de Dat is 199 meer dan in novem- Telde men eind november 7.449 werkloze vrouwen en mannen en 198 vrouwen (sa- 40 tot 50-jarigen telt men 1.226 ber 1983 toen er 9.165 werklo- 8.448 werkloze mannen, dan bedroegen deze cijfers eind men en lens'otte voor mannen en 1.462 vrouwen zon- zen waren, onder wie 4.822 december reeds 7.737 wat de VTOUwen betreft en 8.618 wat N,e"vlerkerken manr^" der werk wat neerkomt op 16,4 mannen en 4.401 vrouwen de mannen aangaat. Aalst heeft met deze cijfers 3,2* van Eïï"!' Tenslo"e .n°8 T" ^ftii«ateBone zijn daar de totale werkloosheid. In vergelijking met december 1982 SheTd a^h v~T Si Si nïf "J a SL'TV' T"* j loosneia aoei zien voor dij der. Daar zijn 2.472 mannen jonger dan 20 jaar werkloos, IS het aantal werklozen gestegen met liefst 925 eenheden. ma„„en en vrouwen die uit- en 1.276 vrouwen werkloos of zijn er in de kategorie tussen Opgedeeld pe, gemeente geef. zen. Daarvan zijn er 2.658 tTLSj* b0"" 22 9 Procen' de 20 en 25 jaar 763 werkloze dat volgende cijfers: vrouwen en 1.966 mannen. Per Ingedeeld per Bedraagt in verhouding tot het ™™wen Uefti3 354°™™ '-■tcd-v-1nen tussen de 25 en de 40 jaar zijn werkloos. Dat komt neer op 1.470 mannen en 1.884 vrouwen. Bij de leeftijdskate gorie van 40 tot 50-jarigen telt men 933 werkloze mannen en 541 werkloze vrouwen of een u i it -in vtotaal van 1.474. Ouder dan 50 tno 1 het totaal uit. Van 20 tot niet beter uit. Ook daar blijft jaar zijn er 1 470 mannen en nen 42 vrouwen, vrouwen of «men 109; voor 25 jaar njn er 1.344 mannen en de werkloosheid toenemen. ^1 XwL of samen 1871 EE ™V00r£b0,"L':S:?e~ Herdelsem mannen en 86 2.165 vrouwen werkloos, wat Eind december waren er 9.364 werktoLTfn het "ronisse draagt 908 werklozen. Onder vrouwen wat opgeteld 152 neerkomt op 21,5 procent. Bij werklozen, onder wie 4.973 ment D^déLonde hen 364 mannen en 544 werklozen geeft; voor Hofsta- de leeftijdskategorie van 25 tot ment uenaermonae. vrouwen. de 94 mannen en 178 vrouwen 40 jaar zijn er 2.166 mannen en Groot-Aalst telt 4.624 werklo- of samen 272; voor Meldert 49 3.124 vrouwen werkloos of In uw krant van 20 januari technieken werkt, dat de zou niet alleen de zware druk 1984 reageerde dhr. Eddy H.V.W. wettelijk niet over op de overheidsfinanciën ver- Monsieur (ABW-Aalst) op voorschotten kan beschikken lichten, maar tevens de wer- een persmededeling van de en dat vele kaders van de kende bevolking voor een PW-Jongeren waarin de du- H.V.W. uit de vakbond ko- groot deel bevrijden van de bieuze rol van de vakbonden in men of er door hen werden verstikkende fiskale en para de werkloosheidsuitkeringen ingepistoneerd. Deze scheef- fiskale lasten. En zou dit a- werd aangeklaagd, evenals de gegroeide situatie werd trou- sociaal zijn? slechte werking van de Hulp- wens door een kaderlid van de De fiskale fraude is nog zo'n kas voor Werklozen. H.V.W.-hoofdzetel toege- socialistische cliché. Waarom Zonder een polemiek terzake geven. hebben de socialisten in de 20 te willen uitlokken moeten wij Anderzijds zal het U zeer dui- jaar dat ze bijna onafgebroken protesteren tegen de «laag-bij- delijk zijn dat de 500.000 in de regering hebben gezeten, de-grondse» wijze waarop werklozen er niet gekomen dit kwaad niet met wortel en al voornoemd personage de per- zijn door 2 jaar liberaal beleid uitgeroeid? Omdat de ver- soon en familie van onze voor- (wat U zo noemt) maar dat het meende fiskale fraude te pas zitter meent te moeten beklad- slachtoffers zijn van 20 jaar en ten onpas wordt gebruikt den. Het is niet omdat wij bijna onafgebroken sodalis- als schuilhok voor het gebrek stilaan gewend raken aan der- tisch wanbeleid en verkwisting aan alternatieven of door on gelijke laffe praktijken van de van gemeenschapsgelden op kunde van uw partijgenoten? linkerzijde dat wij dit zomaar grote schaal Dit wanbeleid En als die 200 miljard fraude zouden aanvaarden heeft er toe geleid dat de ge- (zoals beweerd wordt) zou De repliek van dhr. Monsieur meenschap jaarlijks bijna 500 «gevonden» worden, dan blijft is niet alleen naast de kwestie, miljard moet toeschieten om er jaarlijks nog 300 miljard er staan bovendien een paar de sociale zekerheid recht te deficiet te financieren! Wat grove denkfouten in. houden. U vergeet er steeds frauduleuze praktijken betreft De stellingname dat de vak- bij te vertellen dat ook dit geld zou het aangeraden zijn in ei- bond nog het machtsinstru- door de werkende bevolking gen boezem te kijken. Wat ment is van de werkende be- moet worden opgebracht. met het wanbeleid bij Volksga- voiking durven wij betwisten. De welvaart waar U beweert zet, bij de Waalse socialisti- In een historisch perspektief zo voor gevochten te hebben is sche uitgeversmy Sodépé, bij bekeken, waren zij dat zeker schijn want ze werd geleend in de uitgeverij van De Morgen, en wij zullen de laatsten zijn het buitenland. Gevolg is dat enz. om de belangrijke bijdrage te het gekumuleerd deficiet van In het belang van uw leden en ontkennen die de vakbonden de overheid in 1984 de kaap kiezers zou U er goed aan Aalst. In de stadsvijvers had een viszetting plaats. Schepen Gilbert Bourlon and his boyi hier druk aan de slag (per) By kaas en wyn evalueerde de CVP-ploeg van het huidig kollege de resultaten van één jaar medebestuur. Eigenlijk een inloopperiode van amper 9 maand vermits De werking is uiteraard gekonditioneerd door de financi ële mogelijkheden en die waren gehypotekeerd door een samenloop van omstandigheden, door de roes der golden sixties waarby initiatieven genomen werden die eigenlijk in de privé-sektor thuishoorden, door parallelle diensten die qua exploitatie en personeel heel wat financiële impli- katies hadden en niet in het minst door de krisis. Voorbij de mentaliteit bij openbare besturen dat de financiële middelen onuitputtelijk waren. Zonder op enige wijze kritiek zwembad slorpten heel wat op vorig bestuur te willen leve- geld op. Wat de burgemeester ren moet toch gezegd worden zou doen zeggen dat «de stad dat bij de start van de fusie op geen bedrijf in moeilijkheden 1 januari 1977 er een reke- was maar een bedrijf in ningsoverschot van 18 miljoen faling». was en een samengevoegde Drastisch optrekken van op- schuld van 1,2 mijjard. Schul- centiemen en aanvullende per- denlast die opliep tot 2.25 mil- sonenbelasting, sanerings- en jard in zes jaar tijd en een besparingsmaatregelen, hoe gekumuleerd tekort op de ge- onpopulair ook, waren dan wone dienst van 400 miljoen, ook niet ontgaan Als men Het personeelsbestand kwam weet dat 51% van de ontvang- van 571 tot 900, grootse pro- sten gaan naar personeel, 24% jekten als kultureel centrum, naar afbetaling van leningen nieuw hospitaal en tweede en zowat 10% naar overdrach ten (OCMW, kerkfabrieken e.a.) rest zowat 240 miljoen voor werking. Een onmogelij ke opgave. Nieuwe of luxeprojekten ko men dan ook niet meer in aanmerking voor realisatie. Afwerken wat begonnen werd en onderhouden wat bestaat blijft prioritair. Over 5 jaar zal de financiële toestand werke lijk gesaneerd moeten zijn zo dat er momenteel wel rede is tot optimisme maar zeker niet tot juichen. Adviesraden De bevoegde schepen voorzit ter maken van een adviesraad werd niet gedaan om de raad te politiseren doch gewoon om een vaste band te hebben met het kollege waar de schepen dan voorstellen kan formule ren. Alle adviesraden hebben een uniform statuut en zo ge wenst kan er een dagelijks be stuur in worden opgericht Het bestuur wil ook de dorpsraden zoals reeds te Herdersem en Meldert stimuleren. Dorpsra den die dan liefst spontaan vanuit de basis groeien. Even tueel ook wijkraden in grote entiteiten. Technische diensten Waar vroeger tal van departe menten een afzonderlijke tech nische dienst hadden werden die nu allen onder Openbare Werken gecentraliseerd. Wat dan, na een aanloopperiode, tot meer efficiënte werking re sulteert. Anderzijds kan via de nieuwe dienstuurregeling ook wie buiten de stad werkt, elke week op woensdagavond in het stadhuis terecht, ook bij de schepenen. Via «Aktueel» en wekelijkse stadsberichten wil men komen tot een zo groot mogelijke in formatieverstrekking en de dienst «onthaal en begelei ding» zal hopelijk kunnen ge realiseerd worden. Politie Veiligheid, nauwgezetheid en vriendelijkheid wordt van de politie verwacht. Veiligheid o.m. door meer patrouilles ec betere koördinatie met de rijkswacht. Ook in nabije toe komst via het inzetten van po! litiehonden. Wat betreft verkeer werd ees werkgroep opgericht met wel omschreven taken. Verkeerssi-| tuatie op en binnen de wallen-j ring, winkel-wandelstrateajf specifieke problemen van Dt Ridder-, De Keizer-, Peper-, 1 Hoog-, O.L.V.-, Klap- en Windmolenstraat, de rijrich ting in Molen- en Zoutstraten;! het parkeren binnen wallen- en middenring, de parkings, uit-; breiding van bestaande buslij-I nen, city- en ringbus, de Espla-j nadestraat, lifthalteplaatsenj voor Taxistop, verkeersdrem-J pels binnen de wallenring en sluiten van de grote ring (hoge re overheid). Dit alles moet leiden tot een totaal verkeersplan o.l.v. frak- tieleider Ghisleen Willems. j LH dergelijke praktijken in een politieke diskussie. Namens het Arrondissemen teel Bestuur PW-Jongeren Aalst W. De Plecker Politiek Sekretaris Noot van de redaktie Hiermee trekken we voorgoed een streep onder de diskussie tussen de PW-Jongeren Aalst en de leiding van het ABW. Iedereen heeft nu inderdaad zijn zegje gehad. cieel voordeel te halen uit de miserie van de werklozen! En het feit dat het ABW het historisch alleenrecht van vak- bondswerking voor zich opeist, hebben geleverd om de wel- van de 4.000 miljard zal over- do€n op te houden de Don kan alleen maar een reflektie stand van de werkende bevol- schrijden. Dit is een af te los- Quichote-figuur te spelen. zijn van haar ondemokratische king te bevorderen. sen schuld van 1,3 miljoen Bfr Laten we m.a.w een kat, een ingesteldheid, haar onver- Thans echter stellen wij vast per aktieve! De PW-Jongeren kat noemen. Als de vakbon- draagzaamheid en haar drang dat de werkende klasse het hebben er steeds op gewezen dcn wjnen doorgaan voor een naar macht in funktie van haar machtsinstrument is geworden dat onze generatie voor dit drukkingsgroep van werkne- bureaukratische struktuur van de, van de basis ontgroei- financieel wanbeleid zal moe- merS) een roi djc erkennen Maar dat wisten we al langer! de. bureaukratische struktuur ten opdraaien. Jaarlijks moet daar dc wettelijke ver- De persoon en familie van dhr. die zich «vakbeweging» elke aktieve 100.000 Bfr. be- antwoordelijkheid willen voor Eddy Monsieur tenslotte laten noemt. In die zin hebben we lastingen betalen, enkel en al- dragen) jaat ze dan niet hun wij hier buiten beschouwing niets tegen vakbonden add., leen voor de rentelast van de vingers verbranden door finan- omdat wij ons niet verlagen tot maar wel tegen het feit dat zij door de overheid aangegane de kleine man misbruiken in leningen. Het spreekt voor funktie van hun macht en kapi- zichzelf dat de aflossing van de VOOfSDClt taal (van kapitalistische struk- openbare schuld ook een zwa- turen gesproken). re last betekent voor de over- Wij hebben ook nooit beweerd heidsbegroting en dat hierdoor dat de vakbonden «duurder» de nodige middelen ontbreken zouden werken dan de Hulp- om de tewerkstelling te stimu- kas voor Werklozen (H.V.W.) leren zoals het zou moeten, en wij zijn inderdaad gewon- (En waar zijn de 100.000 ar- nen voor het privaat initiatief, beidsplaatsen van Claes geble- Maar, net zoals wij ons verzet- ven? Nooit gezien!) ten tegen overheidssubsidies voor ten dode opgeschreven echter alle lof, al was het bedrijven, aanvaarden wij ze- omdat ze de moed heeft gehad 'a* v»rhai»n «v»r ker geen privaat initiatief dat de augiasstallen die uw partij- ter van de Nationale Confederatie an het Bouwbedrijf, s|echtgebouwde zwembaden, maken. Dat verklaarde Paul Willemen, honorair voorzit- cen Paar blauwtjes op. volledig gefinancieerd wordt genoten hebben achtergelaten met geld van de belastingbeta- uit te mesten. Het zal U tenan- ler. Zo worden jaarlijks ettelij- dere zeer duidelijk zijn dat de ke miljarden onder de 3 «er- gevolgen van 20 jaar socialis- kende» vakbonden verdeeld tisch wanbeleid niet op 2 jaar voor administratiekosten. Een kunnen opgelost worden. In dergelijke dienstverlening, be- elk geval kan gezegd worden taald met gemeenschapsgel- dat, sinds deze regering, de den, kan bezwaarlijk privaat trend stilaan in positieve zin initiatief genoemd worden evolueert! De reden van de Onze stelling is dat de transfert vaandelvlucht van de socialis- van gemeenschapsgelden ten bij de regeringsvorming is (werkloosheidsuitkeringen) dan ook te zoeken in het feit voorwerp uitmaken van de dat zij best beseffen dat een openbare dienst die bestaat positief beleid enkel kan sla- (H.V.W.) maar met funktio- gen mits drastische saneringen, neert zoals het hoort. Zij hebben alleen de moed niet Dit niet-funktioneren bleek mee te werken aan het herstel voor ons uit het feit dat ver- van dit land en haar zwaar scheidene van onze leden er geteisterde ekonomie. zich over bekloegen 4 5 Schreeuwen vanuit de opposi- maand te moeten wachten op tie is uiteraard gemakkelijker. de eerste uitkering en dat na enig onderzoek dit algemeen regel bleek te zijn. De redenen van de laattijdige uitkeringen zijn o.a. te zoeken in het feit dat de vakbonden, als financieel belanghebbende partij, paritair in het Beheers- komité van de H.V.W. zitten en er obstruktie verrichten, dat de H.V.W. met middeleeuwse De solidariteit waar U en uw kollega's ten overvloede mee schermen is een ondemokrati sche fiktie want ze is de aktieve bevolking steeds opgedrongen geworden, zogezegd in naam van het algemeen belang. Het is dan voor ons ook zeer te recht dat de PW de sociale transferten tot het nodige en het nuttige wil beperken. Dit Ook vanuit het Land van Waas wordt door het ABW deelgenomen aan de «dag tegen de werkloosheid» die op 18 februari in Antwerpen plaatsvindt. De manifestatie wordt in het gebouw van de socialistische vakbond aan de Ommeganckstraat vanaf 14 u. georganizeerd: stands, films, «krisistoneel», diskussie en een debat ter afronding (daaraan neemt de ABW-voorzitter deel). De «dag tegen de werkloosheid» geldt als aanloop tot o.m. de jongeren- mars van 13 mei. In Sint-Niklaas, Temse, Beveren, Lokeren, Stekene en .Sint-Gillis kan je (gratis),met de bus mee, zo rond 13 u. Rond acht uur 's avonds (na het slotdebat) vertrekt men vanuit Antwerpen. Weekendwerk Vrijdag 24 februari organizeert de ABW-Vrouwenkom- missie in het Textielhuis aan de Mercatorstraat in Sint- Niklaas een debatavond rond het experiment Hansenne. Syndikale afgevaardigden uit enkele bedrijven waar dat projekt al loopt (RBP, Philips) hebben het over de voor- en nadelen van de nieuwe werkvorm. «Weekendwerk of dop?» is het thema van deze gespreksavond; gehandeld wordt natuurlijk ook over deeltijdse arbeid en alternatieve tewerkstellingsvormen (wv) tydens een nieuwjaarsreceptie van de Wase Juniorskamer verdujdelijktc Pau, willemen, van de Bouw. Ondanks de slechte toestand Niettemin verwacht de N.C.B. tot 1990 een verdere daling van de privébouw ligt volgens van de tewerkstelling in de bouwsektor. Edwin Jacobs, de heer Willemen hier de toe- NCB-hoofddirekteur, meende dit te mogen konkluderen komst voor de aannemers uit studieprognoses uitgevoerd in opdracht van de konfe- Stadskernhemieuwing levert deratie. ve'e iarcn wcr'c °P cn de be volkingsontwikkeling, waarbij In het slechtste geval voorspelt De afgelopen maanden klaag- steeds meer jongeren vroeger deze studie een verlies van de de SKBW verschillende °P eigen benen willen staan, 130.000 banen tot 19^0. In Wase gemeenten aan die een bepaalt mee de toekomst van 1980 vonden 292.582 mensen 'bouwonvriendelijk klimaat' de bouwsektor werk in de bouw. De meest schiepen. Onlangs kreeg Krui- Noch de honorair voorzitter, gunstige situatie zou zijn dat beke er nog van langs. Het noch de hoofddirekteur van de na een fikse daling van de leidde in socialistische politie- NCB spiegelden de aanwezige werkgelegenheid, toch in 1990 ke kringen tot zure opris- Wase aannemers suksesvollc weer zo'n 290.000 mensen in pingen. jaren voor tot 1990. Voor jon de bouw werkzaam zijn. Ed- Voor de heer Willemen be- ge bouwaannemers blijft de si- win Jacobs en Paul Willemen wees de goedgevulde zaal tij- tuatie dramatisch en bemoedi- spraken beiden over de grondi- dens dc nieuwjaarsreceptie dat gende schouderkopjes of zich ge mentaliteitsverandering bij de Wase bouworganisaties >ets laten wijs maken vindt de burger. De koper voert nu zeer aktief zijn en blijven. Pau' Willemen zeer ongepast, het hoge woord, meent Edwin Pas men dc toekomst op Jacobs. De Belg met een bak- Toekomst ligt in privébouw zijn aannemers' bekijkt, d.w.z. steen in zijn maag bestaat niet .zeer realistisch de toestanden meer, betreurde Paul Wil- Pau' Willemen verwacht met jn heden en verleden bestu- lemen. vec' meer van m"1's,cr van deert en zoekt naar de oorza- Eerst iuxeproduktcn kopen en openbare werken. In verschil- ken van de huidige krisis, zal pas als er geld overblijft, inves- 'ende toespraken schreef mi- dit een bijdrage vormen tot de teert de Belg in een huis. De nister Olivier (van openbare heropstanding uit het diepe slechte ekonomische toestand werken) de grote projekten- ekonomische dal waarin de weerhoudt trouwens vele men- ^uw af (zoals de stormstuw bouw nog altijd zit, aldus Paul sen om een belangrijke inves- op de Schelde) Wegenbouw is Willemen, tering in een eigen huis te een dode sektor door toedoen docn van de «groenen» In dezelfde zin sprak Paul Wil lemen, die ook een belangrijke wijziging in de houding van politici opmerkte. De slechte overheidsfinanciën laten geen grote projekten meer toe, de slechte ervaringen in het verle den en de akties van de «groe nen» spelen een negatieve rol. «Met de bouw kunnen geen stemmen meer gewonnen wor den», verklaarde de heer Wil lemen. De honoraire voorzitter van de NCB stak ook de hand in eigen boezem: «Teveel aannemers groeiden uit hun vel, wat leid de tot een overkapaciteit in de bouw». De Wase aannemers begrijpen de boodschap zeer goed. De Syndikale Kamer van het Bouwbedrijf van het Waasland (SKBW) organiseert van 3 tot 6 februari een bouwbeurs te Sint-Niklaas met als motto 'Nu Bouwen'. Deze organisatie be reidt tevens een publikatie voor omtrent de bouwpolitiek van de Wase gemeentebe sturen. Op zaterdag 18 februari heeft vanaf 14 uur in het ABW Bondsgebouw te Antwerpen de «dag tegen de werkloos heid» plaats. De toegang is gratis en op het programma staan werkgroepen rond the ma's als recht op arbeid, recht op inkomen en sociale zeker heid. artikel 143. rva en de toestand van de doplokalen en de afschaffing van de stempel- kontrole. Er zijn ook video programma's te zien, er is de vertoning van de Glm People's march for jobs en er is krisisto neel door Pichak. Ook een optreden van onder meer Ray mond van het Groenewoud staat op het programma inge schreven. Toespraken worden gehouden door A. Vanden Broucke en G. Derieuw. Ver der zijn er verschillende stands en is er natuurlijk voldoende eetgelegenheid. Kinderopvang is voorzien en vanuit het arron dissement Dendermonde is er gratis busvervoer. Het rittenschema van deze bussen en de opstapplaatsen zijn: 12.30 uur te Schellebelle aan het gemeentehuis; om 12.35 uur aan het Volkshuis te Wichelen; om 12.40 uur aan het gemeentehuis te Schoon- aarde; om 12.50 uur aan het Volkshuis te Oudegem; om 13.00 uur aan het Volkshuis te Appels; om 13.10 uur aan café 't Ros Beiaard te Grembergen, om 13.15 uur aan het Twee- bruggenplein te Hamme; om 12.15 uur te Baasrode op het Dorpsplein; om 12.25 uur aan het station te Buggenhout, om 12.35 uur aan het Volkshuis te Lebbeke en om 12.45 uur aan het Volkshuis te Denderbelle. Om 12.50 uur aan de kerk te Sint-Gillis Dendermonde, om 13.00 uur aan het ABW te Dendermonde; om 12.30 uur te Berlare aan het Volkshuis; om 12.45 uur aan het Volks huis te Zele, om 13.00 uur te Waasmunster aan het ABW. Wie aan deze dag tegen de werkloosheid wil deelnemen, moet wel voor 15 februari in schrijven op een van de ABW kantoren. Werkloos, maar niet weerloos Vers van de schoolbanken? En nu op het hobbelige pad nog steeds op zoek naar een job? Vandaag zijn de jongeren die onmiddellijk na hun studies een job vinden, maar dunne tjes gezaaid. De werkloosheid slaat overal wild om zich heen. Een op drie van het ruim half miljoen werklozen is jonger dan 25 jaar. Toch hebben de werklozen en zeker de jongeren het vandaag hard te verduren. Misschien vond je het feit werkloos te zijn de eerste weken niet eens vervelend. Gewoon wat langer vakantie, dacht je. Maar na een tijd kan onzekerheid en angst voor de toekomst ook jou aangrijpen. Je zult vlug ondervinden hoe zwaar e« werkloze jongere wordt ge pakt: met 5.000 tot 12.000 fr. wachtgeld kun je zeker niet op eigen benen staan Het komt er dus opaan je be langen te verdedigen, want al leen ben je niets. Samen met andere werklozen kun je bij het ABW je belangen verde digen. Dat is zeer belangrijk. Zet de overheid immer voortdurend het mes in onze uitkeringen? Werklozen moe ten hun plichten maar ook cn vooral hun rechten kenneÊ De dopwetgeving is een moei lijke zaak. Je wordt als werkk ze makkelijk in een hoekj geduwd Het werk (blijve zoeken? Hoe herscholei Welke vorming kun je volga Je vakbond kan je alle irüic tingen geven. Je hoeft nij thuis in je dooie eentje zittt te kankeren. Werklozenal liers, hobby-clubs, kuiture aktiviteiten, ze zijn er en moet er gebruik van maken Meer informatie daarover ka je krijgen op de ABW sekrt tariaten. Met sociale P.S. Sinds augustus 1981 tot op heden reisde vzw SPES-Aalst liefst negen keer naar Polen met eetwaren, geneesmidde len, speelgoed en liturgische gewaden. Negen konvooien samen goed voor zowat 40 ton waarvan de tegenwaarde in de miljoenen loopt. Het tiende en dus jubileumkonvooi start begin maart. Momenteel staan reeds zes ton klaar doch SPES hoopt tot 7 ton te geraken. Ook wat de prijs betreft wordt het in Polen moeilijker om voedingsmiddelen te bekomen. Heel wat waren staan op de bon cn rijtje schuiven is nog steeds schering en inslag. Er is grote vraag naar vleesprodukten en naar babykle- ding. Alle niet-bederfbare eetwaren als vlees in dozen, meelprodukten, kaas, viskonserven, salami's, suiker, kof fie, chokolade, snoep, alsook zeepprodukten en detergen- ten, zijn zeer welkom. Alles kan worden afgegeven bij SPES vzw, Arbeidstraat 42 (ook in nummers 38 en 44) en op woensdagnamiddag in de Gentsestraat nr. 109 te Aalst. Of geef een seintje om uw giften af te halen. Bijdragen kunnen ook gestort worden op rekeningnummer 000- 0448814-92 van SPES vzw, Aalst. De families verzoeken ons het overlijden te melden van no BJpor echtgenoot van Mevrouw JEANNE HERTOG geboren te Sint-Amands op 12 september 1894, en zacht overleden te Mariekerke op 31 januari 1984 Stichter van de PALINGHANDEL BORREMANS Hij was oorlogsvrijwilliger 1914-18 Vuurkruiser en Ridder in de Leopoldsorde met Zwaarden Onderscheiden met meerdere eretekens Lid van het Wit-Gele Kruis en van de Lourdesvrienden De plechtige eucharistieviering, gevolgd door de teraarde bestelling, waartoe U beleefd wordt uitgenodigd, zal plaats hebben in de parochiekerk van O.L. Vrouw te Mariekerke op zaterdag 4 februari 1984 te 11 uur Samenkomst voor laatste groet: Paardenstr. 40, vanaf 10.15 u. Rouwadres: Paardenstraat 40, 2689 Mariekerke Tijdens het weekend van 11 en 12 februari bezint men zich in Sint-Niklaas rond krisis, werk loosheid, vereenzaming en ziekte. Sint-Vincentius en Welzijnszorg proberen dage lijks de nood te lenigen: 425 vrijwilligers engageren zich, bieden hulp bij materiële en financiële problemen. Deze mensen verdienen onze steun. Op 11 en 12 februari wordt in alle kerken van Sint-Niklaas (voor de negende keer) een kollekte gehouden ten bate van «Nood in eigen stad». Bij dragen kunnen ook gestort worden op rekeningnr. 035- 0237637-28 van de Werkgroep Welzijnszorg Sint-Niklaas. Begraf. Ed. Stevens - Slnt-Amande, tel. 052/33,37.54 5/694-KB GEEFT MEER KOMFORT jTi AAN UW VOETEN Schoenen in verschillende breedten Voetverzorging Steunzolen Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1 6 32 25 00' 1 6 40 25 302 Telefoon 053 21.59 23

De Voorpost | 1984 | | pagina 12