56ste karnavalviering te Aalst met nieuwigheden Zusters verlieten rusthuis van Baasrode Reynaertspei in september '85 te Sint-Nihlaas VAN LIMBERGEN VAN LIMBERGEN Ende quam in Waes... De Voorpost VRIJDAG 3 FEBRUAR11984 37' JAARGANG NR. 5 32 F BRUIDSLIJSTEN Hoogstraat, 28 AALST Tel. 21.23.22 Kattestraat, 73 Tel. 21.56.00 AALST Voor de 56ste karnavalstoet te Aalst zorgde het Feestkomitee in samenwerking met het stadsbestuur voor enkele nieuwigheden. Om de vervlakking te voorkomen die door het jaar na jaar verspreiden van een [getekende affiche waarbij inspiratie wel eens zoek zou kunnen raken, opteert men voor volgend jaar voor een affiche met kleurenfoto. Een zo getrouw mogelijke weergave van de sfeer van karnaval tijdens die drie dolle dagen. Wat dan de organisatie van een jfotowedstrijd impliceert. Wedstryd waarvan, als u deze regels leest, het reglement door de gemeenteraad reeds zal zyn goedgekeurd. Vanzelfsprekend gaat het hier om kleurenfoto's. Van de huidige affiche is de ontwerpster Mw Monique Kieckens en tweede werd Luc Vlasschaert. Met als doel overlappingen te voorkomen en de diverse vere- ligingen een publicitair steun tje mee te geven wil men een karnavalkalender aanleggen. Kalender die regelmatig in de I tadsberichten zou worden ge publiceerd. Verenigingen die dit interessant aanbod ge bruik willen maken kunnen de nodige gegevens overmaken lan het sekretariaat van het itedelijk Feestkomitee, Kei- erlijk Plein 21 te Aalst. ■ubUdteit voor de karnavalfes- tiviteiten zal worden verzorgd via in stations beschikbare fol ders, gemaakt in eigen beheer en die ook op de zaterdag- markt zullen worden uitge reikt. Naast de regionale pers zal ook da nationale hiertoe worden ingeschakeld. Aan de «passerelle» aan de St.-Anna- brug kunnen uiteraard mo menteel geen publiciteitsbor- den worden opgehangen. Zulks zal nu evenwel gebeuren langsheen de autostrade. Een karnavalaffiche in maxi-for- maat. Wat betreft de karnavalraads- zitting, traditioneel één van de hoogtepunten van karnaval waaraan een aantal leden dit jaar niet zullen deelnemen (ie der lid kiest de werkgroep(en) naar believen), maar waarvan men toch verhoopt dat hetzelf de spiritueel-ludieke peil zal worden behaald, werd geop teerd voor de feestzaal van het stadhuis. De trouwzaal is blijk baar te klein. Toegang voor deze raadszitting op zaterdag 3 maart te 18 u is gratis doch wel op uitnodiging. Een delikaat punt van verle den jaar, oorzaak van heel wat malaise, werd via een kontrakt geregeld. Kontrakt dat nog niet officieel werd onderte kend doch mondeling alvast bevestigd. Een kontrakt aan geboden aan «De Aalsterse Gil les». Deze zouden optreden niet meer «buiten wedstrijd» doch hun prijs zou gelijk zijn aan die van de 1ste prijs van grote groepen met praalwa gen. Ze krijgen alvast nummer één in de kavalkade doch mo gen niet stoppen tijdens de stoet. Bij regenweer moet eveneens worden doorgemar- sjeerd om de stoet niet door ontstane gaten die zich dan steeds verder akkumuleren no deloos te vertragen. De Gilles zouden trouwens reeds een techniek aan het inoefenen zijn om al stappend hun (dure) pluimenhoed in de bestelwa gen te bergen. Naar in de pers- konferentie verklaard werd gaan de Gilles 100% akkoord met deze regeling. Uiteraard zijn mogelijke sankties voor zien bij niet-naleven van dit kontrakt. Rest dan nog de betoelaging die geïndexeerd werd. De 1.565.000 fr. voor groepen van 1983 werden er nu 1.600.000 fr en voor de muzieken evolueer den de 270.000 fr naar 300.000 fr. Wat betreft het aantal groepen in de stoet is het een status- quo, 51 zoals verleden jaar. Groepen die zullen opstappen in crescendo-allure gebaseerd op de in 1983 bekomen uit slagen. Nieuw is wel de kroegentocht door de «Lazy City New-Or leans Brass Band» uit Dender- monde, bakermat van dergelij ke kroegentochten. Rickie heeft zich alvast een sjerp aangeschaft, maar het wordt nog wel even Streetparades worden gehou- achten vooraleer hij de titel volwaardig mag dragen. den door deze formatie op maandag 5 maart vanaf 21 u in de omgeving van het Stations- Na meer dan een halve eeuw totale dienstbaarheid De Waaslanders hebben een boontje voor «de feilen met den rooden baerde». Reynaert of Reinaert, sluwe vos en tegelijk symbool voor de mateloze vrijheidsdrang en het optornen van de eenling tegen wat men als «gekonsekreer- de domheid» omschrijven kan, zit in het Wase landschap gebakken. Banken werden te zijner ere in Belsele, Dak- nam, Kemzeke en De Klinge neergeheid, Reinaertbeel- den vind je in het Sint-Niklase stadspark en de raadszaal van het Stekense gemeentehuis, glasramen in Belsele en Sint-Niklaas, een heus Reinaertmuseum werd in Rupel- monde gerealizeerd. In Melsele en Daknam werden toneelverenigingen naar Reynaert genoemd, in Sint-Ni- klaas fabriceerden de banketbakkers een veredelde cake: Reynaertgebak. Reynaert en de Wase heemkundigen, de vorsers ook van buiten de regio. Bert Pelentan, Maurice Nonneman, Willem Melis, Broeder Alois, Theo Penneman, Alfons De Belie, André Stoop, Marcellijn Dewulf... Zij speurden naar de Wase oorsprong van de vos of trachtten een relatie te leggen met het Land van Waas. De Gentse pastoor Jozef De Wilde, die overigens lange tijd zieleherder was in 't Waasland, werkt aan een naar verluidt onthullend boek over Reynaert. Toponiemen als Kriekeputte, Hulsterlo en Tromp herinneren aan Reynaerts esbattementen. In 1892 werd in Belsele een «Reinaertschat» gevonden, maar 't waren eigenlijk munten uit de derde eeuw vóór Kristus. Was de Reinaertschat dan begraven op of in de «Goud- berg» de Goudekensberch of Gauwkensberg in De Klin ge? Fiktie en werkelijkheid, de grens ertussen is wazig. Maar Reinaert lééft in 't Waasland, in die mate zelfs dat de WV het gewest als Reinaertland aanprijst. En in Sint- Niklaas is een heuse Reynaertorde aktief. Nog in Sint-Niklaas werd in 1973 (mei) in regie van Mark Liebrecht een Reinaertspel opgevoerd, op het marktplein. Een happening. De prelude tot een ware massaspelrage in de streek: Meerdonk, Kallo, Beveren en Stekene, Kemze- kè straks wellicht. Het vlakbije Hulst zette én een totaalspektakel én een stoet op ter ere van de vos. Al een poos was bekend dat men in Sint-Niklaas plannen koestert om opnieuw een Reynaertspei te brengen. De kogel is nu door de kerk. In september 1985 zal het spektakel te zien zijn in het stadspark, de opvoeringen worden over een drietal weekends gespreid. Met mede werking van èlle toneelverenigingen uit groot-Sint-Niklaas en nog een aantal andere organisaties (zoals de keurgroep van Clapaja) kan het niet anders of dit projekt moét slagen. Het hele initiatief zou «selfsupporting» kunnen zijn en de inbreng van de stad zou zich beperken tot het verlenen van materiële hulp. Uiteraard zal het Reynaert spei rond een kundige regisseur als de Hamse Belselenaar Jaak Vander Helst scharnieren, terwijl op organisatorisch vlak veel wordt verwacht van b.v. Jef Van Hoyweghen. September '85, vredefeesten in de Wase hoofdstad als entourage voor de heruitgave van het memorabele open luchttheater van weleer. Binnenkort via De Voorpost uiteraard meer nieuws over de planning i.v.m. het Reynaertspei. W.V. plein en op dinsdag 6 maart, eveneens te 21 u. op Vrede plein en Houtmarkt. Kwestia van typische animatie te bren gen ook buiten de Grote Markt en onmiddellijke omge ving. Bij de groepen zijn nieuw «En geir na?», «Giën Avans», Moet iet zén», en «Wa vindjer van?». «Noig» dat niet deel nam in 1983 is terug van de partij. Doen echter niet meer mee «De Brikaljongs», «De Kaloeterkabassen», «De Polle- wieters», «De Saazers», «Kweit nie wie» en «'t Es 't ien en 't ander». Bij de muziekver- enigingen doet «Expressie- Aalst. Het wel en wee van karnaval Aalst ligt in hun handen groep Vredon» zijn intrede «n de stoet. ft aPri' '932 arriveerden enkele zusters van de Kongregatie van Sint Vincentius a ■eva u'° van Beveren Waas te Baasrode om er de zorg en kommer van het rusthuis op zich uitnemen- 0at rusthuis, dat in feite ook een onderdak moest brengen aan de ontheemden, he!Ce wezen en de sukkelaars van de palinggemeente, was er gekomen nadat de toenmalige aai 'urgemeester van Baasrode, De Kinder, ziin raadsleden ervan had kunnen overtuipen ij£ -i fr I' lurgemeester van Baasrode, De Kinder, zjjn raadsleden ervan had kunnen overtuigen lat een dergelijk home een dringende noodzaak was. Nu meer dan vyftig jaar later, rordt een dikke streep getrokken over het verblijf van de zustergemeenschap van het rothuis. laatste vier zusters die er plechtigheid. Eerst de paroc- stonden zij zowel aan de wieg vertoefden, zuster Barba- hiale Sint-Ursmaruskerk. Daar van ^et 'even a's aan het bed a die de leiding had van de werd een eucharistieviering van de stervende. Maar ook lcine kommunauteit, zuster opgedragen. In koncclebratie. wanneer Baasrode werd ge- Jtianda, zuster Ambrosia en Onderpastoor Cnockacrt was troffen door natuurrampen •"juster Rita, verlaten met wee- de voorganger en hij werd aan en die er 'n overvloed !e 8 loed Baasrode en keren terug het altaar bijgestaan door aar hun vertrekpunt: het pastoor Boel van Baasrode en ioederhuis van de kongrega- de kersverse pastoor van Bug- Pn'e e Ic Beveren-Waas. Zaterdag genhout-Opstal, vroeger on- lk erden ze uitgeleid door een derpastoor te Baasrode e.h. assa mensen die. van ver of Van Royen. De eucharisticvie- ehtbij betrokken zijn ge- ring werd muzikaal opgeluis- 11 'eest bij de geschiedenis van terd door het parochiaal koor ar iet rusthuis, dat evenzeer ma- en bijgewoond door talrijke rniteit, weeshuis, toevlucht- vooraanstaanden, vrienden en JP.' lord voor wezen en al- kennissen. Maar ook door ge- '^jpnstaanden en home voor wone mensen die zich betrok- •jaarden en minder gegoeden ken hebben gevoeld bij het geweest. leven van de zusters. In zijn en en ander gebeurde tijdens gelegenheidshomilie onder- ontroerend eenvoudige streepte onderpastoor Cnoc- kaert de inzet van de zusters. Zij hebben hun aktiviteit voor tgezet zolang het menselijk mogelijk en verantwoord was. Bovendien hebben zij de regel die de stichter van de kongre gatie hen heeft voorgehouden, ongemeen nauwgezet gevolgd: de taak van de barmhartige Heer overnemen ten overstaan van de minderbedeelden met totale inzet en in dienstbaar heid. In feite, aldus onderpas toor Cnockaert hebben de zu sters hier niets anders gedaan. Zij hebben dag aan dag een monument van liefde opge bouwd en het zal dan ook niemand verwonderen dat zij konden rekenen op de sympa tic van de hele Baasroodse bevolking. Zij hebben zich als het ware doodgewerkt ten bate van de noodlijdenden, ze heb ben zichzelf vergeten om de anderen te dienen. Bovendien X« UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vost 34 Dendermonde 'el 052/21.40.60 lankrek. KB 442-8601481-36 .v. ?rll8 voor ios nummer 32 F 'kJRJaarab, 1,520 F oorf 6 maand 775 f "13 maand 400 F qi'9ran,woordeliiko uitgever [O. DE CUYPER geweest waren de zusters paraat. Hun leven, zo besloot de predikant is een getuigenis geweest van de liefde van de kerk. «We mogen hen dan ook danken voor zoveel goedheid, zoals we ook de Heer mogen danken omdat hij deze zusters bij ons heeft laten werken». Na de eucharistieviering, waarin de voorbeden werden voorgelezen door de verant woordelijke van het rusthuis van Baasrode Maurits Verhae- gen, zou OCMW-voorzitter mevrouw Buyse danken voor de stijlvolle viering. «Uw aan wezigheid is een uiting van waardering voor wat de zusters hebben gedaan» zo zei ze en ze dankte de kloostergemeen schap van Baasrode die meer dan 50 jaar getuigenis heeft afgelegd van dienstbaarheid. Receptie In de druilerige regen trok daarna het hele gezelschap naar de lokalen van het rus thuis, waar een afscheidsrecep tie werd aangeboden. De be woners van het rusthuis had den zich in hun beste pak ge stoken en wachtten geduldig in de eetzaal op de komst van de zusters en van de enkele geno digden. Uiteraard waren er ook daar toespraken. Onder meer van OCMW-voorzitter mevrouw Mariette Buyse die nogmaals de zusters en de kloostergemeenschap van Be- veren Waas dankte. «In voor- en tegenspoed hebt gij in dienst gestaan van de gemeen schap,» aldus de voorzitter die ook onderstreepte dat de zu sters heel wat zorg en kommer hebben gekend tijdens hun verblijf te Baasrode. Vooral in het begin was die zorg zeer groot. Er was immers niet al leen het werk, de boerderij, maar ook de zorg voor het geestelijk welzijn. Ook tijdens de tweede oorlog dienden er flink wat problemen opgelost. «We zien de zusters met spijt vertrekken,» aldus mevrouw Buyse die bloemen overhan digde als blijk van dank. Ver volgens zou ze ook enkele woorden richten tot de af scheidnemende zusters zelf: zuster Barbara die ten koste van haar gezondheid hier heeft gewerkt en geroemd werd om haar takt, wijsheid en scherp inzicht, zuster Ambrosia die in de keuken heeft gezorgd voor een gezonde voeding en nu tijd veil heeft voor talrijke bezoek jes, zuster Amanda die de was deed en elke riolering en af voerbuis de baas kon en zuster Rita die als verpleegster nog aktief was en de nachtdienst voor haar rekening nam. Zij kreeg trouwens spontaan een applaus. Als geschenk over handigde mevrouw Buyse aan Dendermonde. Zuster Barbara, Zuster Ambrosia, zuster Amanda en zuster Rita verlieten het hen zo vertrouwde Baasrode (v) vooral de dienstbaarheid van de zusters loofde. Schepen Hermans, werd later als wees jongen in het rusthuis opgeno men en vroeg nu deemoedig berouw voor de vele kwajon gensstreken die hij er heeft uitgehaald. De vier zusters glimlachten zijn schuldgevoe lens weg. Schepen Hermans zou het ook hebben over het engagement van de zusters, toch wel een speciale taak, zo dat blijkbaar niet meer van meende de burgemeester die deze tijd is en betreurde dat de ieder van de zusters een radio en hoopte zij dat ze de goede geest die ze steeds heeft be zield, ook in Beveren zouden blijven bewaren. Burgemees ter Cool nam het luchtiger op. Ook hij dankte voor de inzet en onderstreepte dat Baasrode enkele zeer verdienstelijke mensen ging missen. De zu sters hadden in het rusthuis beperkten zij zich niet tot hun Dendermonde. Met lede ogen opdracht in het rusthuis. Daar zien de Baasroodse bejaarden de zusters vertrekken (v) ook even dieper inging op de verschillende funkties die het home heeft gehad. Hij gaf de zusters bloemen als afscheids geschenk en een aandenken aan de stad Dendermonde, een geglazuurde tegel met het Ros Beiaard. Rode draad Als schepen van welzijnszorg zou ook schepen Hermans aan het woord komen. Hij maakte reeds op prille leeftijd als in woner van Baasrode kennis met de zusters, want amper geboren werd hij daar in de materniteit opgenomen. Het zou lang niet zijn enige kon- takt blijven, zo vernamen we in zijn toespraak, waarin hij moderne mens een dergelijke inzet nauwelijks of zelfs niet meer kan opbrengen. «Het is nochtans een engagement waar wij alleen maar kunnen naar opkijken en hopelijk een lichtend voorbeeld zal blijven voor hen die deze zusters zul len moeten vervangen» aldus de schepen die ook had uitge rekend dat daar waar een kloosterlinge weggaat er min stens drie andere ar beidskrachten in de plaats moeten komen om hetzelfde werk te verrichten. Tot slot zou hij in naam van de velen die in het rusthuis hebben ver toefd er nog zijn woorden van dank uitspreken voor de toege wijde zorgen. «Met pijn in het hart nemen we afscheid van u» aldus de schepen die hoopte dat zij die de taak overnemen met dezelfde edelmoedigheid en medemenselijkheid zouden begaan zijn. De direkteur van de zusters van Sint Vincentius Paula van Beveren-Waas zou het slo twoord uitspreken. Hij had het onder meer over de gave van de bereidheid om zichzelf te kunnen wegschenken voor an deren. Hij dankte de leden van de vroegere COO en het huidi ge OCMW voor de vlotte sa menwerking doorheen de loop der jaren en dankte de zusters voor hun inzet. Vermelden we ook nog dat de bewoners van het rusthuis als afscheidsgeschenk aan de zu sters een fotoalbum aanboden, met enkele prachtige foto's als een blijvende herinnering aan de vele mooie dagen. Na een eetmaal vertrokken de zusters dan zoals ze zijn geko men in alle stilte en eenvoud. Bij velen liep er toen een traan over de wangen. Maar met de vaste toezegging dat de vier 'zusters ook in Beveren nog bekommerd zullen zijn om «hun bejaarden» maakte het afscheid draaglijker.

De Voorpost | 1984 | | pagina 1