Kuituur in Sint-Niklaas: karrevracht manifestaties [uzikaal aperitieven iet Sine Nomine te Lebbeke ïklub Close Up uit Sint-Niklaas ïft talent in huis lunstveiling van oude moderne kunst te Lokeren Voorbij het verzadigingspunt? De Voorpost - 3.2.1984 - 2E obello Willy Van Praet en de bas sen Walter De Beer, Mare De Decker, Alex Janssens, Lebbeekse gemengd koor «Sine Nomine» vierde op tegelijk waardige en iek hoogstaande wijze zijn tienjarig bestaan. Het aperitiefkoncert, dat zondagmorgen in de knap opgesmukte feestzaal van de Gemeentelijke ■urehool aan een overtalrijk pubUek aangeboden werd reveleerde niet de vokale artisticiteit van de koorleden, maar ook de leefbaarheid van voorbije jaren nam ffl_ 3t rgelijke initiatieven te Lebbeke. ne Nomine ook deel aan het io werd zondagmorgen kunst met een grote K geserveerd. Temeer daar de provinciaal Zangfeest te nai naissance- en volksliederen, haast feilloos uitgevoerd door het koor o.l.v. Dendermonde (1980), voer- ensErk Goossens, afgewisseld werden door instrumentale hoogstandjes, ge- de het de Missa Brevis van irviesteerd door harpiste Martha Szabo en fluitist Frank Hendrioks. We zijn er Lotti uit te Affligem, Baar- 2le n ook van overtuigd dat zowel de kenner als de aanwezigen met een genoeg onbestaand muzikaal gehoor, tevreden de zaal verheten. Met een nu it»ak naar nog meer van dat fraais. )eui vig n jaar broekviering. Zijn naam aen ie Nomine «Sine Nomine» kreeg het nam de fakkel overBij het ici ine Nomine-voorzitter koor in de loop van 1976. tienjarig bestaan van de ro De Decker zei het tij- Niet omwille van de letter- muziekschool zong het IB zijn welkomsttoe- hike betekenis van het koor, onder haar leiding,o j aak. Het koor diende tij- woord, maar enkel omwille een polyfone mis in de de- mige mis van Ghesquiere is het voorbije decen- van de klankwaarde ervan, kanale kerk. Met de huidi- un het kulturele leven op Onder deze naam trad het ge dirigent Mark Goossens de nabije toekomst gemeente niet alleen be- koor voor het eerst op tij- ie de groep uitgegroeid tot staat een groots opgevat igrijke impulsen toe, dens een eeuwfeestviering een koor met klasse. Op het koncert op het programma, iar kultiveerde daar- van het Davidsfonds. ogenblik telt Sine Nomine instrumentaal begeleid en ist, in eigen schoot, di- 1977 werd een druk jaar. 36 leden: de sopranen Ann samenwerking met an ise sociale waarden. Met optredens in de bejaar- Aeyels, Mariette De Cock, dere koren, jnie n de loop van 1974 ging dentehuizen te Boonwijk, Lydia De Lathouwer, Josep- rpü o in de muziekschool Buggenhout en Lebbeke, hina De Proft, Maria De sta t een W" samenzang waar kerstliederen uitge- Ridder, Josepha Pee, Hilde reel i start. Enkele mensen, voerd werden, een koncert Van Avermaet, Christiane pubhek vorige zondagmor- Lile- rel tieners als volwasse- met het Kempens Baroken- Van Praet, Sylvie Van Puy- gen een gevarieerd aperi- iooö i oefenden op zaterdag- semble en een kerstkoncert velde en Ann Verhuist; de tief aan. Het koor bracht hen- middag meerstemmige in de kerk van Heizijde. alten Anny Bosman, Nelly allereerst, via liederen van iltui deren in. Een jaar later Toen Hugo Smekens in De Clercq, Lena De Cock, 1 ds was dit koor, ter gele- 1978 Sine Nomine verliet, Clothilde De Hauwere, h oheid van een leerlingen- aanvaardde Jan Bracke, le- Chris Delcart, Lieve De Pet- rek ditie, aan een eerste op- raar notenleer aan de mu- ter, Frida Heuninck, Josep- termezzi zorgden achteraf alsi den 'toe. ziekschool, als interimaris hine Moens, Josepha Pisa- harpiste Martha Szabo en ioni Jnder leiding van Hugo het dirigeerstokje. Ter gele- ne, Simone Spitaels, Marie- fluitist Frank Hendrickx. Mee Dekens groeide de groep genheid van het Jaar van Louise Stockmans en Paula Eerstgenoemde, Joegosla- ui- tot een volwaardig koor- het Dorp dirigeerde hij een Van Ransbeeck; de tenoren vische van geboorte, be- pai Blschap In 1975 nog Sine Nomine-optreden tij- Jan Ayels, Robert De Block, haalde een eerste prijs har- 'leende het zijn medewer- dens het folkloristisch feest Dirk De Cock, Rudy Moens, mnniooxhot WrHini^mo ng aan een Emiel Hulle- te Lebbeke. v "*v het provinciaal koorzang- tornooi te Buggenhout en klasseerde zich daar in Juffrouw Katnen Leynse tweede divisie, nam deel aan het Nationaal Zang feest te Antwerpen (1983) en voerde het op Pinksteren van vorig jaar de vierstem- Geslaagd koncert Dit Sine Nomine bood het T. Susato en H. Schütz, een ode aan «Frau Musica». Voor de instrumentale in- schoonheid van mensen en dingen in «La, la, la, je ne l'ose dire - il est cocu de tout», kwamen we daarin aan de weet, en het meer poëtische «Je sens sur mon ame plouvoir», een lied ge schreven in het oud-Frans, aan bod kwamen. In «Say love» werd de Carpe diem-levenshouding muzikaal gepredikt en in «Mir ist ein feins brauns Maidelein», brachten de koorleden een ode aan de gesublimeerde liefde. Be sloten werd deze greep uit renaissanceliederen met de uitvoering van twee liefdes liederen: «O occhi, manza mia» en «Matona mia cara» van Orlando di Lasso, alias Orlandus Lassus, een grote meneer in die tijd. Het volkslied, één van de belangrijkste vormen van de volksmuziek werd ge ïllustreerd aan de hand van twee Zuidafrikaanse liede- renbewerkingen: «En as ek kom te sterve» en het - doemmedoemmedoem - meer lichtvoetige «More Oompie». Uit de Zwitserse volks liederenschat zong Si ne Nomine «Du fragsch» en uit Ierland de bekende ge schiedenis van Molly Malo- ne in «Cockles en Mussels». Besloten werd het optre den met «Draussen da wachsen Blaubeeren», een Zweeds liefdeslied, Anne- Marieke, een oorspronke lijk Engelse melodie, de be kende «Boer van Zwitser land» juist van kadika- dollekekada - en met 't Haasken, een Vlaams volkslied. Dirigent Mark Goossens - hij behaalde eerste prij zen notenleer, muziekge schiedenis, piano, kamer muziek, harmonie en koor- direktie aan de muziekkon- servatoria van Gent en Brussel, is pianoleraar aan de muziekakademie te Gent en de muziekschool te Leb beke en treedt, als pianist, regelmatig op in kamermu- ziekverband - ontving van zijn koorleden bloemen. En die waren oververdiend. Si ne Nomine schitterde im mers onder zijn leiding. Vermelden we nog dat Rita Jonckheere de bindteksten zegde en dat de aperitief smaakte. Terloops ook nog dat op zaterdag 31 maart om 19u30 een koncert wordt aangeboden door de leraren van de muziek school, naar aanleiding van het 15-jarig bestaan van de school. D\J, koncert heeft plaats in de lokalen van de muziekschool. Pierre Van Rossem Lebbeke. Sine Nomine bestaat 10 jaar en bracht een pracht van een aperitiefkoncert (v) a het hoger diploma Btf. Aperitiefkoncert Sine Nomine. Het koor bracht een schitterende vertolking (v) Koen Van Herreweghen en harp aan het muziekkon- servatorium te Brussel. Ze geeft les aan de Rijksmu- ziekakademie te Anderlecht en sinds 1981 aan de Kuns- thumaniora te Gent. Frank Hendrickx van zijn kant is A al sten aar en behaalde in 1979 een eerste prijs dwarsfluit en kamermu ziek. In 1982 sleepte hij het hoger diploma dwarsfluit in de wacht aan het konser- vatorium te Brussel. Hij is eerste fluitist aan de Opera voor Vlaanderen, leraar aan het konservatorium te Brussel en leraar dwars fluit aan de Stedelijke Mu ziekakademie te Aalst. Beide instrumentalisten brachten werk van J.S. Bach, Gabriël Fauré, J. Jon gen en J. Ibert, gevarieerd qua keuze, totaal wat de uitvoering betreft. Het koor het de aanwezi gen ook rijkelijk proeven van madrigalen en chan sons uit de renaissance, waarin onder andere the- mata als vreugde om de Jaarlijkse gewoonte hield dia- en filmklub Up uit Sint-Niklaas haar wedstrijd voor de kties van de filmleden op een zondagnamid- 29 januari laatstleden gonsde het dan ook van Igheid en onder drukte zenuwen in het aan de Heistraat. Om 15 uur werd er dan het oog van een strengkijkende jury van gegaan. houden het bij de be- «Kleuren der duisternis», twoteerden van de een ko-produktie van moe- kategorieën: Juniores der en zoon. Godelieve Van .aen die nog geen uit- Bauwel redlizeerde het ge- chnis gehaald hebben boven heel, terwijl zoonlief Jean- wotatie zilver) en senio- Paul Vaele de opnamen mensen die al wel zilver deed. Het gaat hem hier om leer gehaald hebben). een heuse onderwaterfilm! de juniores kwam Jean- Derde werd Herwig Wer- 9 Audenaert als over- kers met «Voor de wind», aar uit de bus met zijn Een dokumentaire over een 'Wijs ons de weg naar tocht met een platbodem liemel». over de Westerschelde. rin ttont hij ons de ge- Deze drie mensen bekwa- fedenis van de ballon- men in deze wedstrijd een de rt, afgewisseld met op- zilveren medaille en gaan en len over en zelfs vanuit dus over naar een kategorie moderne luchtballon. hoger. werd de film: Bij de seniores komen we al wat gevestigde namen tegen. Eerste werd een ko-produk tie van de heren Rooselaer en Lybeert (een dokumen taire). De film «stalen per- fektie» leert ons hoe een luxueuze reizigersbus in el kaar gestoken wordt. Niet alleen stalen perfektie, maar ook filmische perfek tie, want de film behaalde een gouden medaille. Op de tweede en derde plaats komen twee produk- tie8 van de zo vermaarde reos-dokumentaire-specia- list Omer Koppens Hij overweldigt ons ieder jaar met enorme reisfilmen, die qua beeld, kommentaar, montage enz. menig 'pro fessioneel' doen verbleken. Want ook hier geldt: "Er gaat niets boven een goed amateur'! Dit jaar werd hij derde met «In het teken van Boed dha» een reportage het boedhisme in Sri Een tweede met «Een parel of een traan» over het dage lijkse bestaan op Sri Lanka. Wil u het werk leren ken nen van deze aktieve fil mers, kom dan eens langs op een volgende vergade ring (13 februari bijvoor beeld). Bovendien is Close Up ook een diaklub. Deze tak van de vereniging houdt u jaar lijkse wedstrijd zondag 12 februari as te 15 uur. Ook in zaal de Kring aan de Heistraat 233 te Sint-Nik laas. Ook dan is iedereen welkom. De toegang is trouwens vrij. Wenst u meer inlichtingen, kontakteer dan Caroline en Danny Spaenjers, School straat 272 te Sint-Niklaas, 03/776.54.53. w 25 februari 1984 heeft in de Galerij De dinsdag). Een katalogus te Lokeren de 41* veiling plaats van oude en van de tentoonstelling kan irne kunst. Het gaat hier om sohilderijen, verkregen worden in de ga- m grafiek""11' K°Ua°heS' a<tuar<>U<m' t°kenln- Lrtoa B opsommen wat er ten- en ifl Inleid en geveild zal paap ten is quasi onmoge- artoa Daarom beperken wij aan 1 enkele werken en i ondlen: David n Teniers (in- met mr van een herberg), an jj d Evenepoel, J. Van iter, a 11 Leys, L. De Smet, jelstó ,uys. G De Smet, Emiel •wezes 8* A- Savereys, Con- kultu Permeke. Floris Jes- ijk te Leon Spilliaert, A. toenii torlick, F. Labisse, R. reïnte ^tte en beeldhouw- zich i :en van A- Carrier-Be- als B' A-L. Barye en George geld 1 aagt j vangt aan op ge len ra datum om 14.30 u. x>r ve vorken worden ten- i De 1 ^esteld vanaf donder ss Wü ,16 tobruari tot en met lerdag 23 februari van ot 12 uur en van 14 tot Aalst. De heer Gits in gesprek met Rudolf Maes en Frans i uu>' (uitgezonderd op werken in het Belfort, (per) Een volgende veiling zal plaats hebben op zaterdag 14 april 1984. Werken wor den nu reeds in ontvangst genomen. De uiterste da tum hiervoor is 30 februari. De 43* veiling heeft plaats op zaterdag 26 mei 1984. Hier is de uiterste datum van toezending van de wer ken gesteld op 31 maart 1984 J.V.L. Hoebeeck. Gits exposeert zijn Februari in Sint-Niklaas. De kalender zit propvol met kulturele manifestaties. Té vol, volgens velen. Een lawine aan muziek, toneel, kleinkunst, film, poppenkast, tentoonstellingen. Een défilé dat je de wenkbrauwen doet fronsen: is Sint-Niklaas een pro vinciestadje of heeft het grootstedelijke aspiraties. En: is men niet oververzadiging toe? Ik waagde me «an een rubricering, en dat leverde volgend overzichtje op. Muziek Het Clarinet Choir Walter Boeykens koncerteert donderdag 9 februari, 19.30 uur, op uitnodiging van Jeugd en Muziek in de schouwburg. Het is vooral de grote kleuren- en kon trastenrijkdom van de klarinet en het hedendaagse klarinetspel die het optreden van dit uniforme gezelschap boeiend ma ken. Het ensemble heeft z'n thuishaven in Antwer pen. Walter Boeykens geniet als virtuoos solist én als pedagoog internationale waardering. Frans Truyts is direkteur van de Sint-Niklase muziekakademie. Hij spreekt op 9 januari over «Claude Debussy, meester-schilder van de muziek» in de konferentiezaal van de Stadsbibliotheek, Hey- manplein. In het kader van de «avonden van de diskotheek» om 20 uur May Danoe is een Belgische jazz groep die o.m. op Jazz Middelheim te beluisteren was. Zaterdag 11 februari om 21.30 uur in de Vienna Music Club, Walburgstraat 15. Jan Van Landeghem en Erwin Van Bogaert geven les aan de muziekakademie in Sint-Niklaas. Zij bespelen zondag 12 februari om 15 uur het orgel van de Sint-Jozefkerk op Tereken. Aan dit aperitief koncert van de leraarsvereniging van de akademie wordt (belangeloos) medewerking verleend door het koperensemble o.l.v. Flor Van den Hauwe, door Nico Baltussen (viool), Chris Matthijsen (altviool) en Yan- nick Martens (cello). Komposities voor orgel, voor orgel en strijkers, voor koperensemble, voor koper en orgel worden vertolkt, profane en religieuze liedbewerkingen brengt men ten gehore. Johannes Brahms. Aan deze komponist is maan dag 13 februari in de schouwburg een herdenkings- koncert gewijd. Liederen, volksliederen, duetten en koorwerken worden vertolkt (als apotheoze de be kende Zigeunerlieder voor vierstemmig koor en piano). Uitvoerders zijn het koor Cantabile uit Gent o.l.v. Jos Van den Borre en solisten Lucienne Van Deyck (mezzosopraan), Marie-Thérèse Maesen (so praan) an Johan Duyck en Frans Truyts (piano). Om 20 uur die avond. Een buitenkans voor wie van goeie vokale muziek houdt. Ook het Waregemse Kamer koor verleent zijn medewerking. Vzw Middagkonoerten eis op woensdagnamiddag 22 februari (12.30 uur tot 13.20 uur) te gast in de Bank Brussel Lambert, OLVrouwpleinNico Baltus sen (viool) en Johan Lybaert (piano) sluiten het eerste seizoen af met werk van Prokofieff, Beetho ven en Frank. Trio Da Camera bestaat uit Johan Rycken (dwars fluit), Nico Baltussen (viool) en Erwin Van Bogaert (klavecimbel). Donderdag 23 februari om 20 uur geeft het een kamermuziekkoncert in de konferen tiezaal van de stadsbibliotheek. Heymanplein. Op het programma werken van Bach, Vivaldi, Martinu, etc. De vzw Vereniging tot promotie van jonge kunstenaars organizeart. Jeugd en Muziek organiseert zaterdag 25 februari om 19.30 uur in de schouwburg een koncert. Het programma is thans nog niet bekend. Ivonne De Kok is een Nederlandse jazzvokaliste. Ze is zaterdag 25 februari vanaf 21.30 uur te gast in de Vienna, Walburgstraat. Ze wordt begeleid door pianist Wout Hendriks en een ritmesektie met bas sist Mary Hehuat en drummer Hans Eyckenaar. Een top-jazzavond. Vzw Peripatos organiseert zondag 26 februari een koncert in kasteel Valburg, Parklaan. Tijdstip als nog onbekend. Magda Van Riet, dwarsfluit, en David De Groodt, gitaar zijn solisten. Theater en kleinkunst Urbanus bijt de spits af. Nog op vrijdag 3 en zaterdag 4 februari in de schouwburg, om 20 uur. Boudewijn De Groot komt zondag 5 februari om 20 uur langs. Zie een toelichting op een andere plaats in dit blad. «Echo's» wordt maandag 6 februari om 20 uur in regie van Manu Verreth opgevoerd door het Mechels Miniatuur Theater. Dit stuk van Richard Nash handelt over hoop en genezing, konfronteert het publiek met de vraag of (twee) patiënten van een inrichting voor geesteszieken gek zijn dan wel of onze beschaving niet in de haak zit. In de Schouw burg. Gaston en Leo F25 ezijn dinsdag 7 februari om 20 uur in de schouwburg. De prangende vraag «Wan neer trouw je met mijn vrouw» wordt voorgelegd. «Naar Benidorm» kan je via de schouwburg en m.m.v. het Antwerps Meirtheater op zondag 12 februari. Eddy Asselbergs regisseert. CSC-Vor- mingswerk organiseert. Je kan op het CSC-sekreta- riaat, Regentiestraat 55, tijdens de kantooruren kaarten verkrijgen, Tom Lanoye is in zijn geboortestad op 17 februari, schouwburg, 20 uur. Over de kroniekenbundel «Ro- zegeur en Maneschijn» van de zeer getalenteerde Sint-Niklase angry young man verscheen onlangs nog een recensie in dit blad. Performer Lanoye stelde een aanvullend theaterprogramma samen, «Jamboree» heet het. Kabaret, show en poëzie sa mengeklit tot «verzenkabaret». Lanoye in een klu wen van kitsch en kolder. Een show met artistieke, kulturele allures. «Stilte zonder rust» is een merkwaardige produk- tie die op zaterdag 18 februari in de schouwburg te beleven is. Slechthorende en beter horende jongeren samen met him begeleiders in een aangrijpend toneelstuk, opgevoerd door toneelgroep Utopia n.a.v. een kwarteeuw vrij buitengewoon onderwijs in Sint-Niklaas. Onthouden dat in 1958 aan de Berkenboom in de Kalkstraat met buitengewoon onderwijs gestart werd, in De Regenboog is deze onderwijsvorm sedert 1966 te volgen, aan de VTS sinds 1973. Kaarten tegen 200 frank in de diverse onderwijsinstellingen, nummering uitsluitend in de Berkenboom, Kalkstraat 30. Theatergezelschap Ivonne Lex verzorgt maandag 20 februari in de schouwburg een voorstelling voor de Heilige Familie, om 13.30 uur. «Wachten op Godot» je kan dat doen tot in de eeuwigheid. Want komt Godot eigenlijk wel? Een ervaring die je dank zij Arca-Gent kan opdoen op vrijdag 24 februari (schoolvoorstelling om 14, ge wone voorstelling om 20 uur). Landlopers Vladimir en Estragon zijn kreaties van Samuel Beckett, Nob- belprijswinnaar. Jozef Van den Berg komt dinsdag 28 februari om 20.30 uur naar de schouwburg. Vzw De Spiegel organizeert. Meer nieuws hierover bij gelegenheid in De Voorpost. Nieuws over de amateurgezelschappen uit Belsele en Nieuwkerken op een andere plaats in dit blad. Poëzie, voordracht en zo Gust Gils, spééls-agressief dichter uit Antwerpen, schepper van «para-proza» spreekt zondag 5 februa ri over eigen poëzie in het auditorium van de muziekakademie in de cyclus «Poëzie op zondag morgen» (10.30 u.). Gils, zestig jaar, richtte destijds mee het avant-gardetijdschrift Gard Sivik op. Hij experimenteerde met fonetische poëzie. Herhaalde lijk laureaat van literaire prijzen. Jo Briels komt op woensdag 15 februari om 14.30 uur in de stadsbibliotheek vertellen voor de jeugd. Gegevens over de verteller volgen nog wel. Marcel Obiak, een Sint-Niklazenaar, is gast op de literaire avond die vrijdag 17 februari (20 u.) plaats vindt in de konferentiezaal van de stadsbibliotheek. Hij heeft het over «De Gulden Snede vroeger en nu». F26 eWelsprekendheid. Zaterdag 18 februari om 13 uur in de stadsbibliotheek lokale schifting voor het JCI-walsprekendheid8tornooi. Volgende week in De Voorpost een bijdrage over deze manifestatie. Film Een Tsjechisch sprookje krijgen de jongelui aan geboden woensdagnamiddag 8 februari. «Prins Ba- jaja» zoekt naar het geluk in een film die Jefï aanbiedt om 13.30 uur in zaal Select, Parklaan. De Taviani-broers (Paolo en Vittorio) regisseerden de prent «La Notte di San Lorenzo» die woensdag 15 februari om 20.15 uur te zien is in de Select. Een «document humain» waarin een moeder tijdens de nacht van de heilige Laurentius aan haar kind vertelt wat zij als klein meisje heeft meegemaakt aan het eind van de tweede wereldoorlog. Een forum film, dus een organisatie van CSC, KFL en VKOAS. Toeristische films, edukatieve prenten, enz. Daar voor verwijs ik naar de rubriek «Uw streek deze week». Poppenkast Oekedoeleken speelt in eigen poppentheater aan de Regentiestraat 65 op 4, 8 en 11 februari, telkens om 14.30 uur. Propop uit Turnhout is zaterdagnamiddag 18 februari om 15 uur te gast. Tentoon Gerard Hermans: tekeningen van deze kunstenaar tot en met 26 februari in het museum aan de Zamanstraat. Grafiek-juwelen-beeldhouwen: de lerarententoon- stelling van de kunstakademie loopt nog tot en met 12 februari in het exlibriscentrum, Regentiestraat. Pierre Cox: olieverfschilderij en van deza Limbur ger van 19 februari tot en met 18 maart in het exlibriscentrum Belangwekkende exposities in de rand van Sint- Niklaas. Ga naar de (galerij van de akademie) in Waasmunster of naar 't Poortje aan de Zandstraat in Haasdonk. We houden u op de hoogte van tentoon stellingen die daar worden georganiseerd. (Vehzameid door Wouter Vloebergb)

De Voorpost | 1984 | | pagina 25