Gemeentebelangen opende sociaal centrum In Stekene Schepen Mark Huys bestookt tijdens lokale hoorzitting Ex-burgemeester Bocklandt vierde gouden huwelijksjubileum te Waasmunster Staf Van Oaele kwarteeuw in Sint-Niklase raad «Het Waasland 1983 in cartoons» «Topdag» vrije tijd in Kieldrecht Een Engelsman in Sint-Niklaas... Marcel Verdonck «politikus 1983» zeggen CVP-jongeren Sint-Niklaas De Voorpost - 3.2.1984 - 7 Na twintig jaar werking «Dit kleine lokaal is het begin van de struktuur die de Gemeentebelangen moeten opbouwen, want politiek be gint met de mensen». Dit waren de openingswoorden van eerste schepen Arnoud Heyse natuurlijk in z'n hoeda nigheid van kopman van de groep Gemeentebelangen by de officiële opening van het sociaal centrum van Stekense Gemeentebelangen aan de Dorpsstraat 63. «We kregen al kritiek in de zin van: d'er is nooit iets blijvends opgebouwd door de Gemeentebelangen», aldus Heyse. «Nu gaan we proberen de Stekense mens daadwerkelijk te helpen. We stellen trouwens grote verwachtingen in dit kleine centrum, waar ook de Stekense jeugd van harte welkom is, zonder drempelvrees. We zullen o.m. op deze manier manifesteren dat de Gemeentebelangen Vlaams en Stekens zijn. We zullen trachten de mensen te helpen die aan den lijve ondervinden wat de krisis is. Natuurlek zullen we ook trachten de «polsslag van de gemeente» te voelen via dit centrum». Partijlokaal het kleine middenplaatsje van het huisje-in-de-rij in het volle Tevoren had Georges Van Stekense centrum. Als de Ste- Liefferinge, voorzitter..van de kenaren nu nog de weg vinden Stekense Gemeentebelangen, naar dit «sociaal centrum» van de aanwezigen verwelkomd in de Gemeentebelangen, dan zal het werk dat sommigen daar aan hebben besteed niet tever geefs zijn geweest. Het «partijlokaal» ofte sociaal centrum van de Stekense Ge meentebelangen zal voorlopig geopend zijn op woensdagna middag van 14 tot 17 u.zater dag van 9 tot 12 en van 14 tot 17 u. Er zal een soort permanentie zijn, ondermeer van jonge mensen, een beurtrol van Ge- be-mensen (misschien ook van de ABS-boeren) waar iedere Stekenaar terecht kan met al lerlei problemen. Baken voor elke Stekenaar «Dit centrum heeft geen volle dige betekenis» aldus de pers mededeling, «indien het be perkt blijft tot individuele hulpverlening. Het wil een ba ken zijn voor elkeen te Steke ne die zich positief wil inzetten voor de medemens en de ge meenschap. Bij deze doen de Gemeentebelangen, zonder zich ooi maar enigszins te wil len afzetten van haar voedings bodem en van de zovele trou wen, dankzij dewelke zij zich hebben kunnen handhaven, een beroep op de jeugd om haar inzichten en haar ambities te laten meespelen in het be leid dat wij in Groot-Stekene willen voeren». De persmededeling besluit: «Moge dit huis bijstand verle nen aan velen en een ontmoe tingsplaats worden voor allen en zeker voor de jongeren die van onze gemeente houden». Zoals Arnoud Heyse het zei: «Door dit centrum willen wij inspraak omzetten in prak tijk...» Twintig jaar GeBe-Stekene Men had nagerekend dat de Gemeentebelangen van Steke- ne twintig jaar aktief zijn. Dubbel feest dus. T,e onthou- den valt dat de Gemeentebe- j langen steeds een toonaange vende rol hebben gespeeld en dat bij elke verkiezing op ge meentelijk vlak het grootste aantal stemmen ward behaald. Eerst met dr. Eugeen Rogge man als lijstaanvoerder, daar- j na met 'vader Heyse' als kop man. Na de 'fusie' tussen Ge- Be en «Gelijk voor Iedereen» (periode 1970-1976) werd het een periode van politieke pola- Stekene. De bijna voltallige ploeg van Gemeentebelangen bij de officiële opening van het risatie, maar na 1976 werd Ge- sociaal centrum ofte partijlokaal (dbr) Be in de oppositie gezet door een samengaan van CVP en ker: «We trachten in Stekene voor alle medeburgers, onaf- OCP. Deze moeilijke periode iedereen te respekteren tot in gezien hun politieke of ideolo- werd afgesloten in 1982, door zijn diepste gevoelens. Zonder gische strekking. De tijd van samengaan van GeBe met onze overtuiging op te bergen de grote tegenstelling is voor- CVP, nadien herleid tot GeBe moeten we echter besturen bij en we moeten besturen in met SVP. «We zitten nu iri een meerder heid waarvan mag gezegd wor den dat de samenwerking voorbeeldig is», aldus de spre- de geest van wat August Ver- meylen zei: «Vlaming zijn om Europeer te worden». DeBeEr Vorige zaterdag vierden Rene Bocklandt huidig raads lid en ex-burgemeester van Waasmunster en Odile Vertenten hun gouden huweiyksjubileum. Hiervoor was er een nooit geziene belangsteUing in de Durmegemeente. Gans de Waasmunsterse be volking had er aan gehouden zijn gouden burgemeester te huldigen, ook al mag deze door onvoorziene politieke omstandigheden niet langer de driekleurige sjerp dragen. Een volledig gevulde O.L.Vrouw- kerk en een ruim drie uur durende receptie kenmerkten deze hoogdag Rene Bocklandt werd geboren te Waasmunster op 22 februari 1909 en zijn echtgenote even eens te Waasmunster op 31 december 1912. Zij huwden er op 23 januari 1934. Het paar heeft een zoon en twee klein kinderen. Het gouden paar no digde op dit feest zijn vele vrienden uit. Dat de ex-burge meester Rene Bocklandt en zijn sympatieke echtgenote Odile Vertenten vele vrienden tellen, kwam tijdens de jong ste gemeenteraadsverkiezin gen nog tot uiting. Toen kreeg René Bocklandt liefst 1.067 voorkeurstemmen van een goede zesduizend kiezers of bijna het dubbele van de ande re kandidaten. Wegens politie ke verwikkelingen werd René Bocklandt echter geen burge- Eucharistieviering Voor de kerkdienst was er een enorme belangsteUing die werd opgeluisterd door turnkring Kerels, het trommel korps van de turnkring en het Roosenbergzangkoor. Het gouden paar kreeg vijftig ro zen aangeboden. Na de kerke lijke plechtigheid had er in het parochiaal ontmoetingscen trum een receptie plaats. Ge durende drie uur stonden daar mensen in de rij aan te schui ven om aan oud-burgemeester Bocklandt en zijn echtgenote hun gelukwensen over te ma ken. In het centrum van Waas munster was het haast onmo gelijk om een parkeerplaats te Aktieve loopbaan René Bocklandt was jarenlang bediende bij de firma Van Hoorick in -de Kerkstraat te Waasmunster. Als 64-jarige ging hij nog vier jaar werken naar Antwerpen. In 1952 ging hij op de politieke toer en werd verkozen als gemeente raadslid. Zes jaar later werd hij eerste schepen van Waas munster. Begin 1977 werd Re né Bocklandt burgemeester na reeds een tijd lang dienst doende burgemeester te zijn geweest door de ziekte en na derhand door het overhjden van mevrouw Moens. René Bocklandt die graag zijn man daat als burgemeester van Waasmunster nog met zes jaar had verlengd, tijdens de jong ste gemeenteraadsverkiezin gen, diende door onvoorziene omstandigheden vrede te ne men met een funktie als raads lid. Dit omwille van politieke verwikkeUngen die er hierbij plaats hadden. René Bock landt is momenteel nog erg aktief in het Waasmunsterse verenigingsleven. Hij is voor zitter van turnkring Kerels, de wielerklub, de oudstrijders- en gepensioneerdenvereniging en voorzitter van het kermiskomi- tee van de Stationsstraat. Te vens is René sekretaris van de middenstand en het feestkomi- tee. Het feest werd verder ge vierd in famiUekring. (P.V.G.) Heel wat probleempjes aan de orde te Sinaai waarvoor reeds 95% van de bewoners hun handtekening onder een Sinaai mag dan wel de reputatie van rustige en groene straat werd dit sterk aange- deelgemeente van Sint-Niklaas hebben, dat alles er toch vochten. Deze 2 straten sme- nlet altijd rozegeur en maneschyn Is bleek vorige week ken nu reeds 2 jaar om een nogmaals toen de Sint-Niklase Schepen voor openbare asfaltbedekking, werken, verkeersaangelegenheden en openbaar groen, de h. Mark Huys, op uitnodiging van de Amedee Verbrug- üüe plaatsten Het zou dan genkring een hoorzitting hield. ook wraakroepend zijn, stel- Nadat de plaatselijke voorzit- kort zou worden overgegaan den deze mensen bij monde ter Van Hoydonck de spreker tot de aanleg van een betonnen van Ivan Elegeert dat 6 mil- en het publiek had verwei- rijweg in de Limietstraat. Deze joen zou worden uitgetrokken komd schetste Huys bondig de straat is een zijstraat van het voor het nut van enkele beter krachtlijnen die het stadsbe- Wijnveld waar slechts in de begoeden die een betonnen stuur in het beleid ten opzichte eerste 50 meter bewonins is en weg nodig blijken te hebben van Sinaai wil doorvoeren, waar verderop enkel akkers voor hun Weekendverblijf ter- Eerst en vooral dient er drin- liggen en nog enkele weekend- wijl anderen zich dagelijks er- gend werk gemaakt van een verblijven staan. Nu blijkt het geren omwille van de toestand volledig en degelijk afwate- zo te zijn dat enkel eigenaars in hun straat, ringsplan. Daarvoor zal het van weekendverblijven en een volgens Huys nodig zijn om makelaar in onroerend goed Probleempjes driekwart van de Sinaaise stra- een drietal jaar geleden deze Ook heel wat andere kleinere ten van een goede riolering te aanvraag tot het stadsbestuur details kwamen aan de 'orde. voorzien en daarvoor is nu na- hebben gericht, om 'hun' Vanuit de Hooimanstraat tuurlijk nog geen geld beschik- straat te betonneren. Pas nu baar. Toch voorziet Huys een lekte het dossier uit, nu het oplossing voor 1987. Verder goedgekeurd uit Brussel terug haalde hij nog even het 'Hooi- kwam. Normalitair zouden de afwachting van een definitieve straat. Van de Driesbewoners kwam de vraag om iets te doen aan de putten die in het weg dek liggen en die de bewoners vroeg men om het fietspad, dat bestaat uit dalstenen var. 30 x 30 verder door te trekken in wegverkeer er over zoeft. Ook Sinaainaren een betere koördi- patie van het strooien tijdens het winterweer. Onlangs ruk ten de strooiploegen uit bij 's nachts voor moeilijkheden loos gevaar en wanneer plaatsen wanneer het zware diende te worden opgetreden, manstraat' dossier op. Deze werken nu kunnen begonnen oplossing. Ook enkele bewo- kasseistraat die het Station met worden maar dit zal het Sinaai- de Vleeshouwerstraat ver- se publiek helemaal niet beval- bindt, verkeert nu reeds 10 len Het hele zaakje zou ners van de Tinelstraat vroe gen een oplossing voor de reukhinder die een lokale beek werd er een oplossing vraagd voor de soms biezonder gevaarlijke toestand bij de pie kuren aan de lagere- en kleu terschool. Hierop antwoordde jaar in een erbarmelijke toe- mers ongeveer 6 miljoen gaan schijnt te geven. Verder werd Huys dat een oplossing, door stand Voor de fusie had het kosten. Vooral vanuit de hoek plaatselijk gemeentebestuur van de bewoners van de Hels- wel geopteerd voor een asfalt- bedekking maar door de fusie werden deze plannen opzij ge schoven en werden er een he leboel andere oplossingen ge suggereerd, doch tot nu toe is er nog steeds geen definitief plan klaar zodat de bewoners van de straat nog enkele maan den of jaren in hun midde leeuwse straat zullen moeten blijven wonen. Ook de ontdubbeling van het fietspad in het Wijnveld staat op het programma. Voor deze werken voorziet de Schepen een uiterste datum van januari 1986. De herinrichting van de Dries, die een meer landschap pelijk karakter zou moeten krijgen is nog in de ontwerpfa se, ook hier staat nog niets definitiefs op papier. Voor dat dit zal gebeuren zal het stads bestuur zeker gaan overleggen met de bewoners, aldus Huys. Op korte termijn wil hij het gevaarlijke kruispunt aan de hoek van de Molenstraat en Stenemuurstraat aanpakken. Deze bocht van 90° biedt, ko mende uit de richting Sinaai, een enorm slecht zicht op het verkeer dat uit de tegenover gestelde richting komt zodat de onteigening van het leeg staande huis op de hoek blijk baar een noodzaak is. miljoen als geschenk? Wat heel wat wrevel opwekte bij het publiek was de bekend making van Huys dat binnen- vuurstraat en de Cadzand- verlichting gevraagd voor het voetpad tussen de Vleeshou werstraat en de Hooiman- gebeurde dit nogal laat. Al bij al dus een erg geslaagde avond waar Mark Huys alvast veel van geleerd zal hebben. Hij beloofde zijn best te doen om zoveel mogelijk de stem van het volk te volgen zodat het inschakelen van bevoegde iedereen met enige hoop naar verkeersbrigadiers, in de maak huis trok. is. Ook vroegen verschillende Sint-Niklaas. Burgemeester De Vidts overhandigt aan schepen Van Daele het groot stadsplaket (delro) Politieke marathonlopers... Het stond niet op de agenda voor de gemeenteraadszitting van 27 januari jl. maar de huldiging was er niet minder gemeend om: Staf Van Daele is sedert vijfentwintig jaar gemeenteraadslid (voor de CVP) in Sint-Niklaas. Woordvoerders van Volksunie, SP, PW en natuurlijk ook van de CVP feliciteerden schepen Van Daele en ook burgemeester De Vidts situeerde de verdiensten van de jubilaris. Staf Van Daele Sint-Niklaas, 9 juli 1931) bouwde z'n politieke loopbaan uit vertrekkend vanuit een bewust sociaal engagement bij de Katholieke Arbeidersjeugd (KAJ) in de Sint- Niklase Lievevrouwparochie. De kajottersbeweging bezielde hem. hij werd vooral door kardinaal Cardijn geïnspireerd. Bij het begin van zijn mandaat als gemeenteraadslid, op 9 januari 1959, was Romain De Vidts burgemeester. Beroepshalve was Staf Van Daele toen tewerkgesteld als opticien in de polykliniek aan het Sint-Niklase marktplein (hij zou in 1972 in de reklamewereld belanden). Van Daele maakt(e) als burgemeesters nog mee: Jozef Van Royen, Albert Vermaere, Franzt Van Dorpe en Paul De Vidts. Bij de KAJ, de KWB en andere geledingen van de kristelijke arbeidersbeweging en nadien ook in middenstandskringen maakte Staf Van Daele zich verdienstelijk. Hij was een poos sekretaris van de Sint-Niklase CVP-afdeling en in 1970 werd hij fraktievoorzitter van zijn partij in de Sint-Niklase raad. In de vorige legislatuur (onder het bewind van Paul De Vidts I) was hij voorzitter van de Sint-Niklase Maatschappij voor de Huisvesting en van de energie-interkommunale Interwaas/Intergem. Thans is hij als schepen verantwoordelijk voor o.m. feestelijkheden en toerisme, bovendien zit hij de VW-Waasland (de toeristische instantie voor het gewest) voor. Rekords Een kwarteeuw mag dan heel lang lijken, toch is deze termijn geen rekord. Ward Vergauwen bijvoorbeeld nu CVP-fraktieleider en ook de man die vrijdag namens zijn partij Van Daele in de bloemen zette is al sedert 1953 onafgebroken raadslid (en van 1971 tot 1982 schepen geweest). Vincent Foubert zetelt ook sedert 1953 in de raad, maar niet onafgebroken (vier jaar onderbreking); Foubert was schepen van 1965 tot 1982). Rik Mertens kwam parallel met Ward Vergauwen in de raad en werd ook in 1971 schepen, maar de socialist zette onlangs een punt achter zijn politieke loopbaan. En dan is er Belselenaar René Malfliet, die van 1947 tot 1982 gemeenteraadslid was. Merkwaardige rekords in de Sint-Niklase gemeenteraad? Ik heb een en ander voor u opgediept. Jozef Van Naemen, raadslid van 1869 tot 1917, was liefst 38 jaar lang burgemeester, 5 jaar schepen ook. Michalë De Smedt hield het van 1882 tot 1933 als raadslid vol, daarvan 18 jaar als burgemeester en 19 als schepen. Romain De Vidts was raadslid in de periode 1929-1962, hij was 14 jaar schepen en 15 jaar burgemeester. Nog «marathon-raadsleden»: August De Meester (1856-18%), Emiel Meert (1878-1920), Alfons Poppe (1876-1920, waarvan 35 jaar liefst als schepen), Lodewijk Robbens (1908-1956), Antoon Symoens (1921-1964) en Jozef Vercauteren (1933-1971). Staf Van Daeles inzet als raadslid en schepen duurt dus al heel lang, maar de Staf heeft nog tijd zat om enkele rekordhouders naar de kroon te steken. Coach Paul De Vidts dat is bekend heeft tot pakweg 't jaar 2000 «geboekt» en dat kan de schepen wel inspireren. Proficiat. W.V. Spirit spiritueel Vrijdag 17 februari vindt in het Gemeentemuseum van Temse de officiële voorstelling plaats van het boek «Het Waasland 1983 in Cartoons» van de Temsese cartoonist Tony Van Drom Uitgever van dit werk waarvoor niet minder dan vierhonderd voorintekeningen werden geno teerd is de kulturele vereniging Spirit uit Temse. Het programma van de officiële voorstelling omvat een welkomstwoord en inleiding door Spirit-voorzitter Raoul De Graeve, de bespreking van de auteur en zijn werk door kuituurschepen Luk De Ryck en de eigenlijke voorstelling van het boek door burgemeester Désiré Van Riet. Deze officiële voorstelling betekent tegelijk de vernissage van de tentoonstelling van de cartoons van Tony Van Drom. Die zijn twee weekends te bezichtigen, nl. van zaterdag 18 tot en met zondag 26 februari. De cartoons worden geëxpozeerd op de eerste verdieping; de vaste tentoonstelling op de tweede verdieping («Temse aan de Schelde») is uiteraard ook toegankelijk. Openingsuren van het Gemeentemuseum: zaterdag van 14 u. tot 19 u., zondag van 10 u. tot 12 u. en van 14 u. tot 19 u. De toegang is gratis (tot dusver werden ca. 1.500 bezoekers genoteerd in het museum). Het boek «Het Waasland 1983 in Cartoons» (160 fr.) is verkrijgbaar tijdens de openingsuren. De auteur handte- kent zijn werk 's zondags van 14 u. tot 19 u. Verder blijft het verkrijgbaar bij: Raoul De Graeve, Oeverstraat 6, 2690 Temse, tel. 03/ 771.02.55. Tony Van Drom, St.-Jorisstraat 130, 2690 Temse, tel. 03/771.20.32 Tony Van Drom Tony Van Drom Temse, 31.10.1947) legt zich al enkele Voor de tweede maal organi- zeert het VKAJ-verbond Sint- Niklaas een «topdag», een ont moetingsdag voor alle afdelin gen van het gewest. Het thema voor dc bijeenkomst van 18 februari in Kieldrecht luidt «Vrije tijd, ontspanningstijd» en sluit nauw aan bij het jaar thema «Vrije tijd, een open deur naar anderen». In een aantal werkgroepen («keuzegroepen») wordt aan dacht besteed aan aspekten als radio en tv, film, reizen, sport, uitgaan, kreatief zijn. Die za ken worden op een heel krea- tieve wijze aangebracht. Tus sen de programma-onderdelen wordt een dans aangeleerd die door één van de afdelingen werd gemaakt. Zaterdag 18 februari vanaf Het is een traditie geworden bij de CVP-jongeren van de Bondt. 13.45 u. in zaal De Gouden afdeling Sint-Niklaas om rond de jaarwisseling de «politikus van Voor 1983 verkozen de CVP-jongeren schepen van financiën en Pluim, Dorp 19 in de Beverse het jaar» te verkiezen. personeelszaken Marcel Verdonck. deelgemeente Kieldrecht ont- De kwaliteit van de tijdens de voorbije jaren gehuldigde politici moetingsdag van de Vrouwe- doet ook de waarde van deze traditie verhogen. De eer kwam De huldiging van de laureaat, waarbij CVP-jongeren voorzitter Kristelijke Arbeiders- reeds toe aan Vincent Foubert. toenmalig schepen Constan Guy Van den Branden uitvoerig de motivering van deze keuze jeugd-Sint-Niklaas. Wie nog Corveleyn, de aktieve sekretaris van de Sint-Niklase CVP- zal toelichten, zal plaats hebben op 2 maart aanstaande n.a.v. meer >nf°™atie wenst kan ter afdeling; toenmalig partijvoorzitter Jan Vanwijck en vorig jaar een gezellig samenzijn van de CVP-jongeren. echt bij de VKAJ, H. Hey- werd dc tinnen schotel die de politicus van het jaar als Bij deze gelegenheid komen we uiteraard terug op deze verkie- manP'e'n 1 'n Sint-Niklaas, tel. aandenken ontvangt uitgereikt aan senator Ferdinand De zing. 776.39.52. (wv) jaren toe op het tekenen van cartoons en karikaturen. De aansporing van zijn vriend Pirana was daaraan niet vreemd. Nadat hij in 1982 laureaat was geworden van de wedstrijd «Beste politieke cartoon of karikatuur» georganizeerd door de Jong-CVP van Temse, volgde zijn doorbraak in 1983. Cartoons van zijn hand verschenen in verscheidene tijdschriften en dag- en weekbladen. Overtuigd van de kwaliteit van het werk van de cartoonist, besloot de kulturele vereniging Spirit uit Temse in de zomer van 1983 zijn cartoons in boekvorm uit te geven. De fraaie tekenstijl, de rake observatie, maar bovenal de pittige, vinnige humor maken Tony Van Drom tot één der grote beloften in dit genre. De dienst kuituur, toerisme, 8" bureau, stadhuis Sint- Niklaas, heeft een brief ontvangen van de genaamde William Thomas, oud-gediende bij het Engels leger en destijds ingedeeld bij het Royal Tank Regiment, 44" Bataljon, stamnummer 2030554, 7th Armoured Division. Thomas woont thans in Bristol (Engeland) en was in september 1944 ingekwartierd in Sint-Niklaas. Meer be paald bij een meubelfabrikant wiens zoon een handelszaak te Brussel uitbaatte. William Thomas wenst na veertig jaar deze zomer een bezoek te brengen aan Sint-Niklaas en meer bepaald aan de familie die hem gastvrijheid heeft aangeboden in september '44. Inlichtingen hieromtrent worden ingewacht bij de dienst kuituur van het Sint-Niklase stadhuis.

De Voorpost | 1984 | | pagina 7