Sint-Niklase karnavalgebeuren start met akademlsche zitting Dendermonde kiest zijn keizer karnaval Sprookjesnacht van «de Katrienen> Medio maart Wassen en plassen met de Kaloeterkabassen te Aalst Aktiviteiten Dendermondse karnavalgroepen Jubileumuitgave van Wies-Karnaval Gulden Copjes assisteren Temses karnavalprins De Voorpost - 3.2.1984 - 9 Zaterdag 4 februari heeft voor de vyfde maal de Keizers- kiezing plaats van de stad Dendermonde. Liefst zes prinsen zullen meedingen aan de strijd om deze eretitel, stryd die zaterdag wordt uitgevochten zy het op een uiterst sportieve wijze in de sporthal van Appels die naar de jongste berichten meer dan proppensvol zal lopen. Dat wil dus ook zeggen meer dan 2.000 toeschouwers en dat is geen klein beetje. Het reglement voorziet dat al leen Prinsen van de Stad Den dermonde die momenteel nog lid zijn van de Dendermondse Prinsencaemere aan deze ver kiezing mogen deelnemen. De prinsen die hun ontslag hebben gegeven en dus geen lid meer Dendermonde. Prins Franqois I kandidaat-keizer zijn van de Prinsencaemere wordenautomatisch uitgeslo ten en kunnen de titel van vijfde Stadskeizer dan ook niet in de wacht slepen, laat staan dragen. Volgende Prinsen dingen mee naar de titel: Prins Francois Macharis die in 1962 de scepter over het karnavalgebeuren zwaaide: prins Willy Ophal- vens die in 1974 werd verko zen, prins Cornel Geeraert die in 1977 werd verkozen, prins Roger Baetens die in 1979 de prinsentitel veroverde, prins Alfons Kindermans die in 1980 als de nieuwe prins van Den dermonde uitbundig werd be groet begroet en prins Albert Vanden Boom die in 1981 het karnavalfeest dirigeerde. Met zijn zessen dus. Ouderdomsdeken in dit gezel schap is Francois Macharis, Prins Francois I die in een korte persmededeling zegt dat hij de deken van de Dender- mondsa prinsen is. Al 22 jaar is hij aktief in het karnaval en blijkbaar hebben de jaren geen vat op zijn sterk gestel. Hij blaakt van gezondheid, is ak- tiever dan ooit. Op karnaval- gebied heeft hij meer dan zijn sporen verdiend. In moeilijke omstandigheden heeft hij het voorzitterschap op zich geno men. Hij is ook enkele jaren de stoetenbouwer geweest en wie herinnert zich niet zijn vliegende estafette met zijn bromfiets. Prins Francois I en Prins Willy I zijn ook de producers ge weest van de kamavalplaat die een ware hit werd. Aan de ene zijde stond op het plaatje het «Prinsenlied» dat werd ge schreven door een van de meest bekende Dendermondse kamavalisten, wijlen Georges Dierickx. De andere zijde was hoe kan het ook anders een eigen interpretatie van het «Ros Beiaard». Deze kama valplaat is trouwens nu nog steeds een certitude en weet steeds de goede stemming in de kamavalfuiven te brengen. Prins Francois I is verder ook bekend door de hele bevol king. Hij is ervan overtuigd een zeer goede kans te maken om de titel van Keizer te kun nen binnenrijven en mocht dat zo zijn, dan zal hij graag voor een periode van vijf jaar deze eretitel met de waardigheid en de verantwoordelijkheid daar aan verbonden, dragen. Het zou in elk geval de kroon zijn op zijn rijke karaavalaktiviteit. Bomvolle zaal Het kamavalkomitee van Den dermonde, dat inmiddels ook flink is opgeschoten wat be treft de vorming van de stoet (31 groepen schreven in), heeft ook gezorgd voor een uitste kende en gezellige avond om deze Keizersverkiezing meer glans en glamour te geven. Het hele gebeuren speelt zich af in de sporthal van Appels. De toegang bedraagt 100 fr. en de deuren worden geopend om 21.00 uur. Het orkest «Big Band Studio 10» speelt de eer ste dans om 22 uur. Er kan op volgende wijze geld ig worden gestemd: aan de ingangskaart hangt een stern- strook en aan de ingang krijgt men ook een stembiljet. Daar op staan de namen van de kandidaten. Men moet een bolletje zwart maken achter de kandidaat van zijn voorkeur. Iedere aanwezige heeft dus de kans twee stemmen uit te bren gen op naam van zijn kandi daat. De stemmen kunnen uit gebracht worden tot 24 uur. Dan worden de stembussen weggenomen en begint de jury aan zijn telwerk. Zodra dit is afgelopen wordt de uitslag be kend gemaakt en wordt de vijf de keizer van de stad Dender monde ook getooid met de versierselen van zijn waar digheid. In het officieel programma met de lyst van de deelnemen de groepen vindt u dit jaar géén Kaloeterkabassen. «Meedoen voor de lol, in en uit de stoet stappen als het ons belieft, ons voorbereiden zonder enige stress» is wat Karei De Naeyer and his boys dit jaar willen. Het Wase kamavalnieuws spitst zich deze week toe op de Wase hoofdstad. Er is nieuws uit Belsele, Sinaai en Sint- Niklaas, d.w.z. dat u een goeie indruk krijgt, een komple- te impressie ook van hoe plezant de verkleedpartij in groot-Sint-Niklaas wordt of aan het worden is (want Nieuwkerken laat traditioneel de sotterayen aan de ande re deelgemeenten over). De titel boven deze bydrage zal menigeen de wenkbrauwen doen fronsen: een akademi- sche zitting als prelude tot veel vertier met Vader Abra ham en co, hoe is dat samen te rymen? Lees verder, dan weet u het. Toch ook een bericht van aan de Wase Scheldekant. In de Rupelmondse Mercatorhal werd Hypoliet Foubert voor de derde maal tot karnavalprins aangesteld. Hypoliet wordt in 1985 keizer. Rupelmonde neemt de stoet op 4 maart in ogenschouw. En over de festiviteiten in Temse verneemt u iets in een aparte bijdrage. I Zaterdag 4 februari wordt in de sporthal te Appels de I keizerkiezing gehouden. De toegang bedraagt 100 fr. en I op het programma staan een heleboel speciale attrakties I die maken dat deze verkiezing zal uitgroeien tot een groot I feest. Aan de verkiezing nemen een aantal prinsen van de I voorbye jaren deel, zodat het een spannende stryd zal I worden. Op vrijdag 2 maart organize- ren dc Stoute Plekkers hun lavalfuif in café Regent. Aanvang om 20.00 uur. Op zaterdag 3 maart is het de beurt aan DKV De Schen- sjmoelcn die een kamavalfuif tven. Zondag 4 maart is voor houden aan het jaarlijks ver ted kinderbal dat zoals :eds een enorme belangstel- heeft. Dan heeft ook de iezing plaats van het prins- Itaabet prinsesje. Op zaterdag 10 maart noteer den wc de verkiezing van Prins Polder georganizeerd door DKV De Polderboeren en op zondag 11 maart heeft in Den dermonde centrum de grote reklaam- en kavalkadestoet plaats. Op 17 maart organizcert DKV Zotterkantnie de «Nacht der Ogusten» die plaats heeft in de kantine van het Spartaterrein en aanvangt om 21.00 uur. Op 17 maart ook een organizatie van DKV De Cornellekens die hun «Derde grote nacht van de Cornellekens» brengen in de zaal «De Klok» op het Keur te Dendermonde. De toegang bedraagt 50 fr. Op 31 maart pakken de Cornellekens op nieuw uit met een aktiviteit. Dit keer organizeren zij hun jaarlijkse verklede kamaval fuif die plaats heeft in café Tripoli op de Mechelsesteen- weg (Keur). De toegang is gra tis. En op 7 augustus is er de studentenklassieker de 4 zus tersteden, georganizeerd door DKV. De Chikkebollen. Vermelden we ook nog in fe bruari de organizaties van DKV De Lisamariekes in zaal De Filosoof te Oudegem (11 februari), de kamavalfuif van DKV De Chikkebollen op 18 februari in zaal 't Peird en in de maand maart de kamaval fuif van DKV De Tijlvrienden in hun lokaal café Tijl (9 maart). Zowat 15 jaar leverden ze een nek-aan-nek-race met die an dere tenoren, de mannen van Lotj-ons-los. Beiden hadden ze beurtelings, met een paar onderbrekingen door de Bri- kaljongs, een (oververdiend) abonnement op de eerste plaats zodat de andere groepen eerst voor de derde plaats in aanmerking kwamen. 7 maal de oppergaai, 7 maal de twee de plaats, één maal derde, één maal vierde en één maal vijf de. Wie doet beter? Als ze dit jaar niet meedingen naar een prijs is dit alleszins geen reaktie tegen om het even wat. Op geen enkele manier voelen ze zich gediskrimineerd' of tekort gedaan. Gewoon wil len ze nu eens in alle gemak spontaan de ludieke toer op zonder de stress die het voort durend najagen van de hoofd vogel onvermijdelijk is. Wat niet belet dat ze onvoorbereid er zullen bijstaan op 4 maart. Ze brengen inderdaad een per siflage op de minister van fi nanciën en gaan de Aalste- naars eens tonen hoe ze «zwart geld kunnen wit wassen». Vol gens een recept van een klerk van de belastingen die weet waar het paard gebonden staat. Leden van het ministe rieel kabinet, vermomd in een soort omgevormde zeeptobbe, ziet u er aan de slag met het efficiënte Blue Willy-waspro- dukt. Dit op een wagen waar, hoewel er nu veel minder tijd aan gespendeerd werd, zelfs bewegende delen aan zijn. De liberatoire wasbeweging de he le stoet door. Mensen die soms met enig zwart geld geen blijf weten kunnen er altijd bij de Kaloe- ters mee terecht die dan wel zorgen dat wat duivels zwart was maagdelijk blank wordt... LH Juul I Sfeer te over zaterdagavond in zaal Dorpspaleis te Sinaai, waar werd overgegaan tot de verkiezing van de plaatselijke prins. Marc Godderis van Bel sele, Dirk De Geest van Sinaai en Arnold Pepers uit Sint-Ni- klaas moesten de duimen leg gen tegen Juul Van de Putte. Juul I is dus prins. Van kroegen en stoeten De Belseelse Orde van de Mui lentrekkers roept nu al alleman op om de kamavalmuts op te zetten. Binnenskamers spelen de festiviteiten zich straks af in zaal Van Remoortel, Molen- dreef - 3 maart kinderkama- valbal van 14 tot 17 u. en gewodn karnavalbal vanaf 20 u., 4 maart karnaval voor de derde leeftijd vanaf 14 u. het prinsenbal vindt op 24 maart plaats, discobar Studio Kripet uit Belsele zorgt voor de ani matie en de Belseelse prins Gilbert I zal telkens één lid van elke vertegenwoordigde vere niging vereremerken. Tijdens het weekend van 10- 11-12 maart zijn ze in Belsele door het dolle heen. Kroegen tocht op 10, 11,12 maart, die laatste dag poppenverbranding als toemaatje. De stoet-annex reklameoptocht trekt op 11 maart vanaf 14.30 u. door Belsele. Dienst aan de gemeenschap Het karnaval in de kernstad Sint-Niklaas is aan de vijfde editie toe. Een lustrum voor De Zwarte Pieten. Het NCMV organizeert en kan behalve op de medewerking van het stads bestuur ook op de steun van enkele sponsors rekenen. Voor de 49ste maal organiseert de Koninklijke Aloude Caemere van Rhetorycke «De Catharinisten», voor Aal- stenaars gewoon «de Katrienen», het jaarlijks karnaval. Noodzakelijke bron van inkomsten om de diverse toneel- 1,1 produkties van het seizoen mogelyk te maken. Hei bal van de Katrienen, tra- lijke sukscssen werden ge- dilioncel op de vooravond i (-nacht) van karnaval, dit jaar op zaterdag 3 maart heeft zich reeds lang tot hét karnavalbal ontpopt. De leden van de Cae mere sparen immers tijd, moeite noch kosten om iets te brengen dat vervlakte danspar tijen en disco-gedrcun over- cbei stijgt. Gestart met dit kleurrijk ge beuren werd in 1935 in «de ^p« Madclon» waarna werd over- :l o geschakeld naar «de Rink» om op uiteindelijk te belanden in de mersaantal, 1100 in 1982, werd rsp IVCfi boekt. In dc dark seventies liet de ckonomischc krisis zich ook op het karnavalgebeuren gevoe len doch de Katrienen bleven niet bij de pakken zitten. Ver leden jaar stond de nacht in het teken van Mexico. Een kleurrijk dansfestijn op Zuida- merikaanse ritmen waarbij ook gastronomen aan hun trekken kwamen en zulks in een totaal getransformeerde zaal. Het vroegere deelne- Keizershallcn waar opmerke- dan ook ruim overtroffen en nu wordt 1600 het streefcijfer. Sprookjesnacht Momenteel wordt koortsachtig door een hele ploeg gewerkt aan het ombouwen van de toch eerder prozaïsche Keizershal- len tot een reusachtig sprook- jesdekor naar een planning van architekt Walter Van Hcr- reweghc. Zowel de klassieke sprookjes als de Disneyland- figuren komen er aan bod via een doorkijkvenster in maxi- formaat. Via doeken, verla ging van het plafond door het aanbrengen van een duizendtal sterren en heel wat kunst- en vliegwerk, wil men komen tot een knusse, gezellige ruimte waar alle mogelijke sprookjes figuren naar hartelust kunnen evolueren. Alleszins niet ge- Wieze is al druk bezig met de voorbereiding van zyn 10de na-oorlogse karnavalviering. In dat kader wordt dit weekend in het ontmoetingscentrum aan de Schoolstraat uitgepakt met een belangrijke drie-daagse. Programma Op vrijdag 3 februari om 20 uur wordt daar van wal gesto ken met de installatie van de Kamavalraad, die het desbe treffend comité zal begeleiden doorheen het hele ludieke ge beuren. Op zaterdag 4 februari is er vanaf 18 uur een dia- en film vertoning, alsmede een ten toonstelling over 10 jaar Wies- Kamaval. Om 20 uur start dan de grote Kamavalkwis tussen de karnavalgroepen van Wie- ze. Voor zondag 5 februari zijn volgende aktiviteiten gepland: vanaf 10 uur toegang tot de tentoonstelling: om 15 uur spe ciale film- en diavoorstelling voor de jeugd, om 19 uur vrij podium met voorstelling van de kandidaten voor de prinsen- titel 1984. De eerste aspirant, die zich aanmeldde is Dirk Maes. Let wel: de toegang tot al de genoemde demonstratie is elke dag gratis. Zo te zien wordt het weer een reuzekar- naval! J.V.L. stoord door een tijdrovend de- filee want dit heeft plaats op een tweede podium. Rond de centrale dansvloer is zitgele genheid met sfeervolle verlich ting. Speciaal voor deze gele genheid kreëerde Jeanine Cor- nand typische kledij (zoals U op bijgaande foto ziet) waar mee zich een 40-tal dames en heren van de organisatie en ook de leden van de F.S.-band zullen tooien. Voor het defilee van individuelen, paren, kleine en grote groepen zijn ander maal mooie prijzen voorzien. Ten slotte kan, wat «de Katrie nen» ook voorbereiden en in petto houden, de ware sprook jessfeer er alleen komen door In Temsc is een nieuwe karnavalgroep in het leven :n geroepen, namelijk «De Gulden Copjes». Vorige week d«| hielden ze eeh persbijeenkomst om zichzelf en vooral Prins Eddy I en zijn twee pagines Nicky en Gratienne voor te ^stellen. Daarnaast werd uiteraard het goedgevulde pro gramma meegedeeld. Eddy Stockmans, de nieuwe prins, werd te Lebbekc geboren op 27 december 1945. Hoewel hij-jarenlang in Brussel woonach- J'g was, groeide hij daar op als echte Vlaming. Bij zijn huwelijk i(1975) met Lucille Feremans, vestigde hij zich te Temse. Eddy is aktief in het karnavalgebeuren varede Schcldcgcmeentc sedert cn [1980. het jaar waarin z'n echtgenote Lucille hofdame werd van cm Prins Marcel II. In september 1980 werd Eddy Stockmans lid ini8 van het karnavalkomité van Temse De nieuwe prins was ook n sl reeds verscheidene malen ambassadeur van Temse in zusterstad l Ra Eupen voor dc befaamde «Prinzenproklamation». is ei 1 Dc keuze van de pagines is gevallen op twee jongedames, stc, Studente Nicky De Smet en haarkapster Gratienne Smet, beiden itc 1 geboren te Temse in 1966. Programma da» l Summier even de verschillende programmapunten op een clt njtjc. 4 februari aanstelling van de Prins in Temse. Zaterdag 3 Ioti maart trekt een karnavalstoet door Steendorp. Zondag 4 maart >nsf is deelgemeente Tielrode aan de beurt. Op maandag 5 maart is en er de grote karnavalstoet in Eupen. Zondag 11 maart trekt een eti Stoet door Elverselc. En het hoogtepunt van de karnavalviering n 8r«ot-Temse vindt plaats op zaterdag 24 maart, wanneer de /an tavalkade door Temse-centrum trekt en 's avonds het groot n e larnavalbal doorgaat. Stippen we ook nog aan dat op zaterdag onj v maart ccn prinsenbai plaats heeft in dc feestzaal van 't a'}:dCSmccr Voor de muzikale omlijsting zorgt die avond «The c Uanny Tayler Group. Aanvang 20 uur. Eerste dans 21 uur. Op ur Zaterdag 24 maart wordt in lokaal De Gulden Cop (het lokaal Copjc""5 8ra,'s erwtensoep uitgedeeld door Dc Gulden In ieder geval is het zo dat er zal getracht worden karnaval op het thema inspelende deel nemers. U kan er in de huid kruipen van Assepoester, Sneeuwwit je, Donald Duck, Mickey Mouse, Pinokkio en noem maar op maar U kan naast het balgebcurcn in deze zich fan tastisch aandienende nacht ook terecht in de bodega of u te goed doen aan warme spijzen. Praktisch Karnavalbal van de Katrienen op zaterdagavond 3 maart. Algemene inkom: 120 fr. In voorverkoop: 100 fr. Speciale korting voor jeugdverenigin gen en karnavalgroepen bij bestelling in het sekretariaat op voorhand. Defilee vanaf 23.30 u. Prijsuit reiking te 01.30 u. Sinaai. Juul I zwaait de scepter over de Tinelgemeente. Links herkent u Keizer Marcel I van groot-Sint-Niklaas (dw) Kaarten te bekomen bij wer kende leden, op het sekreta riaat H. Lefevrestraat 2 (053/ 77.87.03), bij G. Eelbode, Vrijheidstraat 17, hij Edith Van Heddeghem, Binnen straat 2 of in lokaal «Het Pavil joen», Grote Markt 2. Tafelreservatie: 100 fr. per ta fel (4 personen). L.H. Waarom houdt het NCMV en de diverse vertakkingen van deze middenstandsvereniging zich bezig met de organisatie van een karnavalviering? Ik riteer het NCMV: «Wij, kleine en middelgrote ondernemin gen die met onze bedrijvigheid juist op ditzelfde ekonomische vlak gesitueerd zijn, kunnen door onze speciale aard en werkwijze een bijdrage leve ren tot vermenselijking van de kommerciële wereld». En nog: «Wij hebben een eigen karak ter, onze eigen taak, de men sen verwachten van ons wat anders. In de mate dat wij erin zullen slagen dat andere te bie den, in dezelfde mate verster ken wij onze ekonomische waarde. Het is daarom een opdracht voor het NCMV om alle gelegenheden, zoals éen karna val festiviteit, te stilueren en uit te bouwen. Dit veruit- wendigt immers de eerste op dracht van de middenstander zelf: dienstbaar zijn aan de gemeenschap!». Duitsland en Brazilië Driedaags feest van narren en shownummers in Sint-Niklaas medio maart. Vader Kartner of Pierre Abra ham, Vader Abraham dus is weer present, met orkest. Ne derland laat Sint-Niklaas niet los. Sint-Niklaas verruimt nu zijn horizon naar Duitsland en zo waar ook Brazilië, 't Idee is van Paul Verdonck, hij schraagde ook het organisato rische. En kon bij de konsula- ten van die landen terecht. Resultaat: vrijdag 16 maart om 16 uur op het stadhuis akade- mische kamavalzitting in aan wezigheid van de Braziliaanse vicekonsul Henrique Chaves Schleusner en de Duitse kon sul Krahé. Zaterdagavond 17 maart «karnaval aan de rijn», zondagavond 18 maart «Kar naval in Brazilië». Boerenblaaskapel Drie avonden karnaval in de stadszalen. Verkleedpartijen waarbij prijzen (geschonken door de konsuls en door ande re instanties) te winnen zijn, sottemijen die worden opge luisterd door o.m. bóeren- blaaskapel De Kallesaien. Vrijdag 16 maart dus Vader Abraham als vedette tijdens de prinsenavond die door Eddy I van Soest geanimeerd wordt en om 23.11 u. abrupt stilge legd wordt; dan immers is het «uur der Zwarte Pieten» aan gebroken en gaat men over tot de vereremerking met de «tin geling 1984». Programmaleider Mare De Coen heeft voor zaterdag 17 maart een kinderkarnavalbal in petto. Vanaf 14 u. met Non kel Wally en Tante Lieve, na de discobar-overbrugging (19- 20) volgt de «Duitse avond» met Dennie Christian en or kest Lou Roman. Zondag 18 maart presenteert Eddy Her man «karnaval in Brazilië», ook de Dutch Rhythm Steel and Showband en het orkest Charlie and the Music Makers zijn van de partij. W.V. 1984 voor een nog groter publiek open te stellen. Prins Eddy l uit Temse, geassisteerd door Nicky en Gratienne. Kunstschilder Etienne Le Tot en met 19 februari heeft in Compte exposeert in Galerij de Tinne Pot, de tentoonstel- Vandenboom te Deurne (Boe- lingszaal van de Kredietbank kenberglei 268) van 17 februari op de Brusselse Grote Markt tot en met 22 maart zijn schil- een expositie plaats van vloér- De kunstenaar zal om en muurtegels. Ze zijn afkom- 20.30 uur worden ingeleid stig uit Vlaanderen en meer door de heer R. Turkry, bepaald uit de streek van Tor- kunstkriticus. Men kan de ten- hout. De tentoonstelling is vrij toonstellingen bezoeken op toegankelijk op werkdagen maandag en vrijdag van 14.00 van 10.00 tot 17.00 uur, op tot 19.00 uur, op zater-, zon- zaterdag van 15.00 tot 18.00 ?o Mestdagen van 10 00 tot uur en op zondag van 10.00 tot Aalst. Hel 43ste bal van de Catherinisten De kledij zoals op tel™ó„!£he ïspr'a'ak'foS I3'°° ze op de perskonjerentte werd voorgesteld (per) 321.24.22).

De Voorpost | 1984 | | pagina 9