Oppositie stelt veel vragen in de gemeenteraad te Erpe-Mere PW: Eén jaar medebestuur te Aalst 10 - 10.2.1984 - De Voorpost Een resem van punten vulde de agenda van de laatste gemeenteraadszitting en talrijke ervan gaven aanleiding tot het stellen van meerdere vragen. Vooral waar het ging om het heffen van belastingen en niet in het minst de begroting voor het dienstjaar 1983. De zitting werd ingezet met een vraag van de werkgroep 11.11.11-aktie, die in samen werking met NCOS-Vlaande- ren de aktie in Erpe-Mere or ganiseerde. Schepen J. Van den Steen geeft hierbij toelich ting over de vraag opdat de leden en het college ten minste één zitpenning zouden afstaan voor dit doel. Deze aktie kreeg reeds een toelage van 10.00 fr, van het gemeentebestuur en de aktie van vorig jaar bracht bij na 236.000 fr. op. De eerste punten werden in een betrekkelijk vlug tempo afgewerkt en er was weinig of geen tegenkanting voor het stemmen van tijdelijke politie- reglementen of het aanpassen van een aanvullend verkeers reglement. Men kwam ook nog terug op het herstrukture- ringsplan van de Spoorwegen en achtereenvolgens werd goedkeuring verleend aan het plan en bestel aangaande de aansluiting van de sportakko- modatie te Burst. Op het wa- terbedelingsnet en aan de kos teloze grondverwerving in der minne te Aaigem (D'Hoeve). Het college moest ook aanvra gen een principiële belofte van toelage te doen voor het uit voeren van verbeterings- en rioleringswerken aan de Kruis- kensstraat te Erpe. Het college vroeg ook machtiging om op te treden inzake de voorgestelde procedure m.b.t. de grondver zakking met de schadegevol- gen van dien aan de Vijfhoek te Mere. Toen de bevorderingsstaten voor de werken aan de Kraai- neststraat te Erpe (55.831 fr) en deze aan de Lindestraat- Hoeksken te Erondegem (59.517 fr) moesten goedge keurd worden was de oppositie al niet akkoord en kon men zich aan meerdere interpella ties verwachten. Aanleiding tot een politiek steekspel was vooral het agen dapunt m.b.t, de goedkeuring van de eindafrekening van de bouw van het nieuw adminis tratief centrum. Schepen De Graeve (VU) gaf lezing van de tot nu toe gekende kosten en onmiddellijk daarop wilde raadslid H. Van Ilder weten of daar ook de kosten voor het studiebureau, advokaat en het gerecht in begrepen waren. Dit was niet het geval want volgens de schepen was dit de eindafre kening van het gebouw zoals duidelijk vermeld was en het betrof geenszins het geheel van het kompleks Steenberg ver mits er nog verschillende dos siers als een hangende kwestie moesten beschouwd worden zodat het onmogelijk is op het huidig ogenblik een definitieve eindafrekening te geven. Zo is er o.a. de zaak van de grond verwerving e.d.m. en desge vallend, bij een eventuele op lossing zullen deze behandeld worden in een volgende zit ting. Pas dan zal het mogelijk zijn om een degelijke uitleg te verstrekken. Bij monde van H. Van Wilder (CVP) beweerde de oppositie ook dat op gebied van elektri citeit te veel kosten gemaakt werden aangezien slechts de helft van de lampen branden. Derhalve kon dus ook het plaatsen van allerlei elektri sche toestellen alles gehal veerd worden. Schepen De Graeve verdedigde echter zijn standpunt door te verklaren dat de gemeente een politiek voert van energiebesparing maar H. Van Wilder verwijst naar het feit dat er reeds ener- giekrisis was vooraleer men met het ontwerp van het admi nistratief centrum begonnen was en dat men bijgevolg daar rekening had dienen mee te houden. De diskussie verliep nog wat over en weer tot dat het woord «gegoochel» geval len was. Dit vond schepen De Wolf (SP) het ogenblik om van antwoord te dienen en ver klaarde dat de konceptie van het gebouw toch meevalt en belangrijker dat de gemeente geen keuze had om een ander ontwerper te kiezen vermits de vorige CVP-meerderheid vóór de fusie een kontrakt afgeslo ten had dat het huidige college niet kan verbreken zonder ho ge boeten te moeten betalen. Hij drukt er dan ook op dat het huidige college de verantwoor delijkheid wil dragen van het geen vroeger overeengekomen was. Maar raadslid Van Dur- me (VU) maakt daarnaast en kele bedenkingen i.v.m. de in stallatie van telefooncellen en apparaten. Beroepshalve blijkt hij bevoegd te zijn en vindt dat de installatie van de vroegere centrale van het gemeentehuis te Mere zeker nog had kunnen dienen en dat ze bovendien zou volstaan hebben voor het gebruik dat men er nu van maakt. De centrale met 25 aansluitingen en de oude pos ten konden volgens hem zeker nog gebruikt worden. Ten an dere, beweert spreker dat som mige posten van de nieuwe centrale niet efficiënt geplaatst zijn en zelfs niet gebruikt wor den. Deze reden vond hij trou wens belangrijk genoeg om op dit punt tegen te stemmen. De CVP volgt zijn voorbeeld en wil evenmin de eindafrekening goedkeuren. Hetzelfde stand punt nam de CVP in toen men vroeg om een lening van 46.000 fr goed te keuren welke moest dienen om het financie ren van het gemeentelijk aan deel voor het ontmoetingscen trum te Aaigem. E. Bliki (CVP) was ongerust over het feit dat de kosten voor dit gebouw maar blijven stijgen, zegge ongeveer 17 miljoen. In principe is hij er niet tegen dat Erpe-Mere veel geld uitgeeft voor kulturele aangelegenhe den doch hij betreurt dat een monument als de windmolen Vanderhaeghen hoegenaamd geen aandacht krijgt, nochtans zal de restauratie hiervan veel minder kredieten vergen. Voor het goedkeuren van rio- lerings- en herstellingswerken aan de Hersinkstraat en de Honegemmeersweg te Erpe, voor een bedrag van 957.000 fr blijkt men akkoord te gaan want op dit punt komt uit geen enkele hoek protest. Ook wor den de aanpassingen voor bui tengewone en zondagspresta ties goedgekeurd, maar Van Laethem (CVP) verzette zich om de punten te bespreken waarbij een wijziging zal door gevoerd worden in de betrek king van kondukteur tot indus trieel ingenieur. Hij dreigde zelfs dat de leden van zijn fraktie bij het publiek zouden gaan plaats nemen. Jan De Vuyst (VU) verdedigde deze wijziging door te wijzen op het feit dat ook in de rijksbesturen dergelijke maatregelen getrof fen worden. Tussenkomst in de middagmalen Reeds in 1978 werd door de gemeenteraad een tussen komst van 2 frank per dag gestemd, die toegekend werd aan elke leerling die het mid dagmaal in één van de scholen van Erpe-Mere gebruikte. De ze beslissing had als doel een gelijkberechtiging te bekomen van alle leerlingen van Erpe- Mere. Vóór de fusie bestond dergelijke tussenkomst alleen in de deelgemeenten Aaigem, Bambrugge en Burst. Zo werd in 1983 aan de Rijks- en Vrije scholen van Erpe-Mere een bedrag van ongeveer 160.000 fr uitbetaald. Voor de gemeen tescholen ligt de zaak echter op een ander vlak. In zekere scholen werd de effektieve 2 fr uitbetaald maar voor andere werden goederen in de plaats aangekocht en dit ging over een bedrag van 60.000 fr voor Burst, Erondegem, Erpe en Mere. Volgens schepen J. Van den Steen brengt deze tussenkomst een heleboel administratieve verrichtingen teweeg en de ge meente zelf kan moeilijk kon- trole uitoefenen. Het is dus mogelijk om tot een zeker be drag te frauderen en dat vooral wil het college voorkomen. Volgens E. Bliki wordt deze maatregel genomen omdat de financiële toestand van de ge meente er beter bij vaart. Kunstprijs van de gemeente Erpe-Mere Het ligt in de bedoeling van het gemeentebestuur van dit jaar af een kunstprijs in het leven te roepen. Een krediet van 50.000 fr werd reeds voor zien, waarvan 5000 fr admini stratie en 45.000 fr die aan de prijs zou besteed worden. Nor maal zou aan de gemeentelijke kulturele raad advies gevraagd worden maar door ontstente nis hiervan zal advies gevraagd worden aan de verenigingen voor de praktische organisatie. Samen met hen wil schepen Van den Steen een reglement uitwerken om dit dan in een van de volgende raadszittingen voor te leggen ter goedkeu ring. Met deze prijs wil men kunstenaars honoreren en al dus het kunstpatrimonium van Erpe-Mere vorm geven. Meer dere kunsttakken zouden aan bod komen doch alles moet nog in detail uitgewerkt wor den. Raadslid Van Durme ziet liever dat de kredieten oesteeo worden aan het geven van kul- tuuronderricht en kunstoplei ding, vandaar dat hij zich niet volledig achter het projekt kan stellen. Gemeentelijke openbare bibliotheek Het voorstel om het huishou delijk reglement van de vaste kommissie voor advies van de deeltijdse plaatselijke biblio- teek goed te keuren werd door de CVP-fraktie niet aanvaard want, zegde J. Van Laethem, «er kan geen vaste kommissie bestaan omdat er geen ver tegenwoordigers van de ge bruikers in zetelen, daarbij moet het reglement eerst naar een beheersorgaan gaan, ten slotte moeten de vrije bibliote- ken de kans krijgen om al dan niet overgenomen te worden door de gemeente». Meteen vraagt hij ook of er wel een dossier ingediend is bij de bevoegde instanties waarop de schepen van kuituur ver klaart dat hij tot nog toe geen biblioteek heeft en dus geen dossier kan indienen. Niette min zou er reeds begonnen worden met een zeker aantal boeken dat als startkollektie zou dienen. Deze kollektie zou samengesteld worden met de boeken van de vroegere O.B. van Mere en een keuze uit een lijst die vroeger door de kom missie opgesteld was. Ook an dere fondsen kunnen zich hier bij voegen zoals de openbare biblioteken van de andere deelgemeenten indien ze wen sen door de gemeente overge nomen te worden. Nieuwe belastingen Toen schepen De Lange, sche pen van financiën, zijn dossiers ter goedkeuring moest voor leggen kreeg hij kritiek over de verhoging van sommige belas tingen. E, Bliki verweet het college zelfs van wanbeleid en de verhoging van huisvuilbe lasting, opcentiemen e.d.m. zullen zware lasten betekenen voor de toekomst. Opvoeren van belastingen is nooit popu lair bij de bevolking maar toch werd een nieuwigheid in het leven geroepen, nl. een belas ting op schroot en oude voer tuigen. Dit is een maatregel die vooral gericht is op milieu beveiliging alhoewel de oppo sitie het meer beschouwd als een milieuvriendelijke zet om belastingen te kunnen innen. Door raadslid Van Durme werd ook gewezen op de on duidelijke omschrijving van schroot en men vraagt zich af welke de normen zullen zijn om te bepalen wat een terrein is met oude voertuigen. JV Het Ministerie van Openbare Werken en Middenstand heeft een reeks maatregelen getrof fen die gericht zijn op de ver betering van de kwaliteit van de diensten bewezen door de speciale kommissie voor de veiligheid op de weg en de bespoediging van dossiers on derwerpen aan het voorstel van deze instantie bestaande uit deskundigen van het minis terie van openbare werken, de rijkswacht en het departement van verkeerswezen. De Vereniging van Ouders v Nederlandstalige Gehoor; stoorde Kinderen organizei op zondag om 15 uur in k Kultureel Centrum, Luchtb Columbiastraat 110 te Antw; pen een toneelvoorstelling «Stilte zonder rust». Het sti wordt gespeeld door jongen van wie de helft auditief handikapt is. De toegang draagt 100 fr. voor meer int; matie: Vongk, Rood Beelc. kensstraat 13 te 9240 Merelb ke (091/62.80.69). Kursus bestuurswetenschappen conditio bij bevordering Op de perskonferentie van de PW in café Saf werd o.m. gehandeld over aanwerving van personeel. De kwaal van de politisering waarbij alleen de partijkaart bepalend is wil men alleszins tegengaan. Gestreefd zal worden bij eventuele aanwerving naar bekwame mensen. Daaraan is werkelijk behoefte en die behoefte zal zich des te sterker laten gevoelen naarmate huidige basispionnen van het personeel met rust zullen gaan. In de bestuursmeerderheid werden dan ook afspraken gemaakt om ook bij bevordering prioriteit te verlenen aan houders van diploma's bestuurswetenschappen. Vereiste die einde 1976 was weggevallen bij het verwerven van «het statuut van Gent». Stellen dat enige politieke invloed totaal uit de benoemingssfeer zou worden weggehaald, ware een loopje nemen met de waarheid. Zulks is gewoon, in geen enkel bestuur, haalbaar. Wél kan gestreefd worden naar het aannemen of bevorderen van mensen die naast praktische onderlegdheid ook de moeite hebben opgebracht zich eveneens theoretisch te scholen. Organigram? Het gemeentelijk personeelskader is duidelijk aan herziening toe. De vraag kan worden gesteld of er geen overbodige plaatsen zijn. Men dient dan ook te komen tot een valabel organigram. Iets waaraan men momenteel in elk departement uittest om dan te komen tot een globaal beeld en een organigram dat door de gemeenteraad kan worden goedgekeurd. PVV-aksenten Op de vraag welke aksenten de PW legt in de huidige koalitie werd gesteld dat die vooral bestaan uit de betrachting de belastingen te verlagen, te streven naar afslanking door het zich te bepalen tot haalbare projekten in zuinig beheer en te ijveren voor optimale doelmatigheid. Gesteld wordt dat ook in de departementen waar de PW zelf geen schepen heeft de PW-invloed speelt. Als dan gesteld werd dat de koalitiepartner blijkbaar dezelfde bedoelingen heeft wordt geantwoord dat beide partijen duidelijk een aantal identieke bedoelingen nastreven wat alleen de onderlinge samenwerking ten goede kan komen. Onderhoudsplicht De onderhoudsplicht is een verplichte materie die het OCMW-stadsbestuur alleen maar toe te passen heeft. Zowel ascendenten als descendenten van alle genieters van een dienstverlening door het OCMW moeten worden aangesproken in dit verband. De PW is trouwens voorstander van deze regeling daar het niet opgaat dat de lasten van gegoeden op de rug van de gemeenschap zouden worden geschoven. Voor minderbegoeden opteert de PW voor een soepele toepassing en gebruikmaking van de bij de wet voor*-"* uitzonderingen. In plaats van de vigerende 650 fr voor alleenstaande en 1.100 fr vooi paar zal nu de reële kostprijs dienen te worden berekend. Onderhoudsplichtig zouden worden wie 250.000 fr plus 50.000 fr per persoon ten laste verdient plus de indeksering. Wat nu zowat 310.000 fr plus 60.000 fr zou betekenen. De onderhoudsplicht zou zich beperken tot de kinderen en maximaal 3000 fr per maand kunnen bedragen. Een valabel kompromis zou dienan te worden gezocht tussen de bedragen van de kostprijs in St.-Lieven, St.-Job en Hopperank. Bedragen die in se verschillend zullen zijn doch waarvan de strikte toepassing tot onaanvaardbare verschillen in de behandeling zou komen. De prijs in St.-Lieven zou wel het dubbele kunnen belopen dan die in St.-Job wat dan toch onlogisch zou worden. OCMW Het saneringsplan werd te Brussel niet aanvaard. Gewerkt wordt nu aan een heraanpas sing. In 1985 moet het deficiet gehalveerd zijn en tegen 1988 totaal weggewerkt. Er was een gekumuleerd tekort van zowat 78 miljoen. Een tiental personen die de dienst verlaten hebben werden niet vervangen en afvaardigin gen van vakbonden hebben alternatieve voorstellen qua sanering. Terloops werd nog gesteld dat advokate meester Fazzi niet door de PW als dusdanig werd aangesteld doch wel, op aanwijzing van de OCMW-sekretaris, door de voltallige OCMW- raad. Meester Fazzi was er de oorzaak van dat een geplande zitting van de OCMW-raad niet kon doorgaan daar de dame in kwestie niet klaargekomen was en de tweede maal stuurde ze een medewerkster. Waarvan akte. Zoals haar koalitiepartner de CVP organiseerde de PW-afdeling Aalst ook een perskonferentie om terug te blikken op Vooreerst stelde party voorzitter Antooa Paridaeas dat de PW opteert voor meer kontakten met de pers om lang het afgelopen jaar en opties te steUen voor de toekomst. Ook met enige vertraging wegens het wachten op de beslissing kanaal te komen tot een betere informatie van de bevolking. Spreker noemt deze ontmoeting tevens een ia van het OCMW op de labo-afTaire. Voorzitter Antoon Paridaens zou beurtelings de PW-schepenen Annie De Maght gelegenheid om de goede samenwerking met de koalitiepartner te beklemtonen. Alle dossiers worden in overleg, en André Doorns aan het woord laten schepen Gilbert Bourlon, dé kampioen van adviesraden en kommissies was open gesprekken, kollegiaal behandeld, verhinderd waarna fraktieleiders Oscar Redant en voor het OCMW Wilfried Van Herreweghe aan bod kwamen. PVV-fraktie voor zuinig beheer leidend naar belastingverlaging. Verhaalbelasting liefst af schaffen PW-fraktievoorzitter Oscar Redant verheugt zich als financieel deskundige dat de begroting sinds vele jaren voor het eerst een overschot vertoont. Dit wegens de saneringslening, de toelagen van de nationale regering maar ook wegens het zuinig beheer en het optrekken van de belastingen. Iets wat onvermijdelijk werd en waarvoor de PW ook van op de meerderheidsban- ken reeds had gewaarschuwd. Meer uitgeven dan men ontvangt leidt tot miserie. Zo eenvoudig is dat... Dat VU en SP, vroegere koalitiepartners, steeds opnieuw de verhoging van de belasting aanklagen noemt Redant dan ook schijnheilig. Ook op nationaal vlak wordt «dezelfde komedie» opgevoerd door de SP. Zowat 400 miljard werd geleend in het buitenland tijdens de laatste 4 5 jaar dat de SP in de regering zetelde. Dit om de Sinterklaaspolitiek te kunnen voortzetten. Spreker keert zich ook tegen de bewering als zouden alleen de werknemers moeten inleveren waarbij hij wijst op de 3-maandelijkse sociale bijdragen van de zelfstandigen die in een paar jaar verdubbeld zijn plus voor de meeste zelfstandigen een solidariteitsbijdrage gelijk aan 3% van hun bedrijfsin- komen. De PW staat volledig achter het tot hiertoe door het kollege gevolgde financieel beleid en dringt er op aan dat de politiek van zuinigheid wordt aangehouden opdat binnen afzienbare tijd verlaging van de belastingen mogelijk zou worden. Alhoewel zware dobbers ons te wachten staan met de exploitatie van het kultureel centrum, de toenemende tussenkomsten in het bestaansminimum en de opening van het nieuw OCMW-ziekenhuis. Uiteindelijk hoopt spreker dat de verhaalbelasting, niet demokratisch, zou worden afgeschaft. LH Sport, jeugd, vrije tijd: gevoelige materies Schepen GDbert Bourlon behaalde, mede door de totale inspraak en bewegingsvrijheid van de adviesorganen, heel wat resultaten op diverse vlakken. Sport Bestaande initiatieven werden doorgetrokken, initiatiekursussen naast die van langlauf georganiseerd, meegewerkt aan Werk voor Vrijetijdsbesteding en kunst- en ambachtenmarkt. «Sport-voor-allen» wordt bewust verder uitgebouwd. Een werkgroep voor het stedelijk zwembad werd opgericht, sportlaureaten werden verkozen en Osbroekatletiekpiste en nieuwe tribune voor Eendracht Aalst worden gerealiseerd. Sporthal Ten Rozen krijgt een nieuwe vloer. De PW staat achter toekomstige projekten gebaseerd op behoefteonder zoek. Terreinen van Osbroek en Beukenhof worden gedraineerd en momenteel wordt nagegaan of voor de jeugd sportkampen haalbaar zijn. Jeugd Wat betreft de vakantiespeelpleinwerking op 10 speelpleinen werden suggesties van ouders uitgewerkt. Dit jaar komt als experiment de opvang van 12- 15-jarigen. Jeugdinfor «Wegwijs» werd grondig gereorganiseerd en bestaande dokumentatie geaktualiseerd. Uitleen- en verkoopdienst voor jeugdorganisaties werden verder uitgebouwd. Aan de verenigingen werd logistieke steun verleend en de vervoerdienst boekte suksessen, vooral tijdens de vakantieperiode. Qua speelpleinen zullen beschadigde of gevaarlijke speeltuigen weggenomen of eventueel vervangen worden. Nieuwe projekten worden voorzien aan de Welleweg te Erembodegem, in Harding te Herdersem en Ten Rozen te Aalst. Gestart wordt eerlang met werklozenwerking en in samenwerking met de ekonomische dienst wordt geholpen aan het bekomen van een vakan tiejob: Ontwikkelingssamenwerking 300 vrijwilligers haalden een verbluffend resultaat bij de 11.11.11-aktie. Ruim 632.000 fr werd ingezameld. 200.000 fr meer dan in 1982. Er komt een stuurgroep van vrijwilligers begaan met derde-wereld-problemen. Vrije tijd Kende de «Week voor Vrijetijdsbesteding» dit jaar meer dan 130 stands meer variatie en meer betrokkenheid, het aantal bezoekers was minder. Te wijten aan de staking van het openbaar vervoer en de niet-deelname van radio Maeva stelt de schepen. Een speciale werkgroep zal worden opgericht om tegemoet te komen aan de opmerkingen van verschillende verenigingen. Vinkenierskampioenschappen, viszettingen en de fietstocht «Grenzen Groot-Aalst» worden gestimuleerd alsmede de voor 1984 geplande ruilbeurs voor muntverzamelaars en een tentoonstelling door individuele hobbyisten. LH Leefmilieu, grondbeleid, huisvesting: heel wat nieuwe initiatieven Ging het technisch personeel van het vroegere departement over naar Openbare Werken, schepen André Dooms, kreeg er alleszins Volksgezond heid bij en het bijhouden van buurtwegen en waterlopen. De talrijke op dit vlak gedane beloften vormen een ware uitdaging doch schepen Dooms hoopt deze te kunnen inlossen. Leefmilieu 117 exploitatievergunningen werden geadviseerd en quasi allen werden door het kollege gevolgd. Alle vergunningsplichtige inrichtingen werden bezocht en vele onregelmatigheden geregulariseerd. Verder waren er 129 waterlo zingsvergunningen, 3 vergunningen voor grondwaterwinning, 5 dossiers over ioniserende stralen en 1 bij OVAM voor een containerbedrijf. Qua groenbeheer werden de principes via brains, thinking in het beleid vastgelegd. Een gestrande kommissie werd terug in leven geroepen. Voor boomrooiingen kwam er een stiptere toepassing van het kapreglement. Van de 102 ingediende aanvragen werden er 56 toegestaan en 4 geweigerd op dit ogenblik. Wat betreft natuurgebieden werden de Gerstjens terdege behandeld zoals trouwens ook het Kravaalbos. Voor het stadspark is een beheersplan in de maak. Qua natuuredukatie gaat de stadsekologe nu op stap niet meer met klassen te tijdrovend doch met leerkrachten om meer milieukennis en - bewustzijn aan te brengen. Was de aktie Groene Straten niet nieuw, de begeleiding was het wel. Meegewerkt werd verder aan een tentoonstelling te Affligem in de abdij hoe ve, aan een natuurwandeling in het kader van de «Week van het bos» en brochures over Osbroek, Kravaalbos, Gerstjens, Faluintjes en andere natuurgebieden werden gepubliceerd. Amylum werd bereid gevonden tot een milieugerichte aanpak en er kwam overleg met de omwonenden. Grondbeleid In de plaats van uitbreiding wordt nu geopteerd voor inbreiding. 11.000 eigenaars van onbebouwde percelen werden gepolst naar hun bereidheid tot verkoop. Er waren 14 verwervingen, al dan niet kosteloos, voor wegenwer- ken. De wegzate en infrastruktuur van Horebekeveld werd overgenomen. Werkhuizen krijgen uitbreiding alsook de begraafplaats te Moorsel en sportakkomodaties te Nieuwerkerken. Onderhandse verkoop van grondres- tanten kompenseerde ruimschoots de aankopen. Tot onteigening van een groot deel van het Osbroek werd pas beslist. Zes huurovereenkomsten werden afgesloten waaronder die voor het cafétaria in het nieuw zwembad. Het gebruik van gemeentelijke lokalen werd gereglementeerd. Vijf dossiers over het afschaffen van buurtwegen werden geadviseerd en orde op zaken werd gesteld bij onrechtmatige innemingen. Huisvesting Huurkontrakten voor stadswoningen werden vernieuwd na het opmaken van staten en bevinding. Een progressief huurtarief werd gestemd om de huidige bewoners die het maximum-inkomen overschrijden niet uit hun woning te jagen. Bij 20 aanvragen van sociale stadswoningen werd een speciaal onderzoek ingesteld. Volksgezondheid De dienst werd uit een soort lethargie gehaald door allerhande kampagncs. Bemiddeld werd i.v.m. onhygiënische toestanden in woningen. Strijd wordt gevoerd tegen verwilderde duiven en ongedierte. Verder zijn er de privatisering van de rioolkolkendienst, de organisatie van de straatveegdienst, nieuwe regeling van ophalen van huisvuil met de automatisatie van de administratie ervan. Bedeling van huisvuilzakken werd afgeschaft en de belasting op het ophalen verminderd. Stads- en dorpsherwaardering De erkenningsaanvraag door het herwaarderingsgebied Linkeroever werd zopas door de gemeenteraad goedgekeurd. Op de Rechteroever wordt door de stuurgroep een inspraakplan uitgewerkt dat model kan staan. Te Hofstade werd gestart en Baardegem komt in 1984 aan de beurt. En de toekomst? Integrale uitvoering van de beleidsintenties blijft een voortdurende uit daging. Verwacht kan worden: oprichten van een containerpark; kreatieve akties i.v.m. volksgezondheid; aanleg van wandelpad in Osbroek; land-, tuinbouw- en milieutentoonstelling in december e.k.; aktie «Aalst Paasbest» voor wie tijdens de paasvakantie wil helpen aan natuurbeheersingswerken; verfraaiing van gemeentehuizen; nieuwe kapverordening; dienst «ontsmetting»; e.a.m. LH Openbare werken en ruimtelijke ordening: kreativiteit, inspraak, zuinigheid Zelfs in magere jaren kunnen nieuwe zinvolle initiatieven op touw gezet worden, zegt schepen Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening Anny De Maght. Beperking van financiële middelen impliceert het stellen van prioriteiten en verder wil de PW werken naar de behoeften toe. Niet op vraag van om het even wie doch wel remediëren aan reële noden en zulks niet op segmentaire doch op rationele wijze. Wat uiteraard een mentaliteits-' verandering bij het stadspersoneel veronderstelt. Aan fietspaden werd ruim aandacht besteed: fietspad bij het ontwerp Bosveld, aanvraag fietspad «Moorselbaan-Zwcmbad», verlichting op be staand fietspad Aalst-Gijzegem en nieuw fietspad voorzien in de Stations- en Pontstraat te Gijzegem. Voor voetgangers werd een DAC-projekt «herstel van voetpaden» aange vraagd en verkregen, wordt gewerkt aan de voetgangersbrug over de Dender en gewerkt aan kleine herstellingen aan de bestrating. Ook grotere werken kwamen of komen aan bod: de afwerking van het nieuwe zwembad, herstellingen aan pijlers van de watertoren, rioleringswer ken te Moorsel en restauratie van de kerkhofmuur te Meldcrt. Wat betreft de toekomst gaat het om verantwoorde en budgettair haalbare projekten. Het 5-jarenplan is trouwens volop in bespreking. De atletiekpiste in de Osbroek werd reeds aanbesteed en de nieuwe zittribune van Eendracht Aalst wordt in 2 fasen afgewerkt. Voor vlotte en rendabele werking tijdens de komende jaren werd een stevige basis gelegd via verkennende gesprekken met subsidiërende overheden en kontakten met ministeriële kabinetten. Belangrijk ook de reorganisatie van de technische diensten en de polyvalente werkcel in elke deelgemeente. Ruimtelijke ordening De PW neemt een biezonder positieve houding t.o.v, dossiers die met ruimtelijke ordening te maken hebben. Bij eventuele problemen bij een bouwaanvraag wordt, binnen de wettelijkheid, naar een oplossing in gemeen overleg gezocht. Werden in 1982 niet minder dan 103 bouwaanvragen geweigerd, in 1983 werd dit getal verminderd tot 72. De PW is van oordeel dat eerlang een urbanist moet worden aangeworven om in eigen beheer biezondere plannen van aanleg te kunnen opmaken. Het struktuur-richtplan werd terug opgediept en besproken. In vervanging van een adviesraad komt er een gemeentelijke kommissie voor advies voor ruimtelijke ordening. Kommissie die een positieve rol zal kunnen spelen. Teneinde elk favoritisme uit te sluiten dienen alle BPA's op de gemeente raad te worden gebracht. Met de waterzuiveringsmaatschappij werd een kontrakt afgesloten: alle werken worden aan de VWZ overgedragen als bouwheer doch de stad blijft ontwerper. LH

De Voorpost | 1984 | | pagina 10