Vernieuwde Volksuniebesturen in 't Land van Waas Vlaams Nationaal Jeugdverbond: profiel van een Jeugdbeweging Dirk Maris VU-voorzitter in Sint-Niklaas Feest met kabaret bij VU-Stekene Drie eeuwen Beisele geïnventarizeerd Sedert december 1983 werden by de Volksunie op de verschillende niveaus bestuursverkiezingen georgani- zeerd. In december werden de afdelingsbesturen vernieuwd, in januari werden de politieke kolleges verkozen. Deze politieke kolleges vormen het overkoepelend orgaan van de verschillende afdelingen in een fusiegemeente. Het zyn de afdelingsbesturen van een fusiegemeente die samen de politieke raad vormen en tot de verkiezing van het politiek kollege overgaan. Voor het arrondissement Sint-Niklaas zijn de afdelings besturen en politieke kolleges als volgt samengesteld: Kanton Beveren Afd. Beveren Voorzitter Jan Weyers; onder voorzitter Fred Jegers; sekre- taris Lieven Schoenaerts: pen ningmeester Roger Janssens: propaganda Gilbert Braem: organisatie Maria D'Hollan- der-Van Gulck: jongerenwer king Guy De Paep: vrou wenkring Gilberte Suy - Dege- lin: ledenwerving Georgette Braem; VU-fraktieleider ge meenteraad Alois Goyvaerts. Afd. Kallo Voorzitter Emiel De Keule- naer; ondervoorzitter Pieter Vereecken; sekretaris Erik Bormans; penningmeester Rachel Aps - d'Olieslager; overige bestuursleden Omer van Oevelen; Roger Schols; Francois Sack en Erna Beel- dens - Weyten. Melsele Voorzitter Frank Ballegeer; ondervoorzitter Eugeen Bor mans; sekretaris Willy Kajpus; penningmeester Ghisleen Van Vossel; organisatie Ronald Stevens en Gaby De Cauwer; propaganda Ivo van Aerde, Joris van Aerde, en Annie van Cauteren; overige bestuursle den Herman Uyttersprot, Wil liam Van Wauwe, Frederik Claessens. Vrasene Voorzitter Armand De Block: ondervoorzitter Leon Verhof stede; sekretaris Albert Bols- sens; penningmeester Rita Thoen; propaganda Jacques Roggeman; organisatie Lud- wig Thoen; jongerenwerking Rita Thoen; dienstbetoon Al- fons Van Osselaer; vrouwen- werking Rachel Bolssens. Kieldrecht Voorzitter Georges Van Ne- rum; ondervoorzitter Erik De Smit; penningmeester: Freddy Lampers; jongerenwerking Gonda Rogier; propaganda Rineke Cap; organisatie Jozef Aelbrecht; pers Guido Lau- reys; overige bestuursleden: Boudewijn Vlegels en Paul Crutzen Politiek kollege Voorzitter Armand De Block, Vrasene; sekretaris: Gilbert Braem, Beveren; ondervoorzitter en pen ningmeester: Ghisleen Van Vossel; algemeen beleid: Boudewijn Vlegels; overi ge bestuursleden: Jan Weyers, Beveren; Ludwig Thoen, Vrasene; Rachel Aps-d'Olieslager, Kallo; Freddy Lampers; Kiel drecht; Guido Laureys, Verrebroek: Piet Wense- laers, Melsele. Kanton Lokeren Afdeling Lokeren Voorzitter Mia De Scheirder- Desmet; sekretaris Paul De Haene; penningmeester Her man Lievens; overige be stuursleden: Lieven Claeys, en Gabriêl Pauwels, gemeente raadslid Etienne Waterschoot. Kant Sint-Gillis De Klinge Voorzitter Hubert De Witte; ondervoorzitter Jan Van Puy- velde; penningmeester Renaat Bogaert; organisatie Jozef De Clerck, dienstbetoon: Robert Van Duyse, Erik Maes en Jan van Puyvelde; overige be stuursleden: Karei van Eetvel- de, Rudy Buys en Pieter Pluym. Sint-Gillis Voorzitter Amedé Kegels; se kretaris: Teo Van Puym- broeck; penningmeester: Al- bert Van Wiele; propaganda Lucie De Munck en Romain De Grave; vrouwenwerk] ng Leen Robert Sint-Pauwels (kern) Voorzitter Dirk Goovaerts; se kretaris Paul Van De Putte; penningmeester F. Van Vlier- berghe Kanton Stekene Stekene Voorzitter Alfons Dhollander; sekretaris Ernest Van Doorse- laer; penningmeester Ivo De Cock; ondervoorzitter Myriam Hollaert; propaganda Jozef De Leenheer; organisatie Mare Van den Eynde, VUJO Stany De Ridder; vorming: Frans Van Guyse; sport Piet Dhol lander en Lucien Vaerewijck; landbouw F. Windhey en Ai- mé Van de Vijver. Voorzitter Eddy Van Kerck- hove; sekretaris Maria Dhol lander; penningmeester Wer ner Vlaeminck, propaganda J. Eeckhout; organisatie J. De Ryck; Walter Drumont, ge meenteraadslid. Politiek kollege Voorzitter Jozef Eeckhoudt, Kemzeke; sekretaris Eddy Van Kerckhove Kemzeke; or ganisatie: Alfons Dhollander; bestuursleden: De Leenheer Jozef, Klein-Sinaai - Stekene; Marc Van den Eynde, Klein Sinaai - Stekene; Ivo De Cock, Stekene; Van de Vijver Aimé, Stekene; Myriam Hollaert, Stekene Kanton Sint-Niklaas Afdeling Belsele Voorzitter Alfons Lambrechts; sekretaris Guido Stevens; pen ningmeester Mien Charlier; overige bestuursleden: Magda Cole en Kris Vergult. Nieuwkerken Voorzitter Hektor van der Loo; ondervoorzitter Dirk Ma- ris, sekretaris mevr. Kris Boel; penningmeester Hilaire Go- vaert; propaganda Guido van Raemdonck, Edmund Here man en Guido Boel; organisa tie Oswald Opgenhaffen, Ag nes Van Meirvenne en Rik Dhollander; overige be stuursleden: Guido Naessens, Bea De Paepe en Werner Wy- meersch Sinaai Voorzitter Alfons Van Hoy- donck; sekretaris Jozef de Poortere; penningmeester Hu- go Coppieters; jongerenwer king Marleen De Poortere; vrouwenwerking Diana Du- too; overige bestuursleden: René Verlée, Eddy Boel en Mark Tirez; gemeenteraadslid Arthur Baeckelandt. Sint-Niklaas (a) Voorzitter Willy Toté; onder voorzitter Edi De Jonck; se kretaris Hilde De Backer; pen ningmeester Frans Hilgart; propaganda-organisatie: Edi De Jonck; dienstbetoon: Nelly Maes, Marc Huys en Roger van Ranst; vorming: Jan-Pie- ter Maes; ledenwerving: Fons Charlier; overige bestuursle den: Vera Dhollander en O- mer Sonnemans. Sint-Niklaas (b) Voorzitter Alfons Van Riet; ondervoorzitter Frans De Maere; sekretaris Hugo An- thuenis; penningmeester Joset- te De Decker; propaganda Ze- ger van Haver en Stefan Pee- ters; organisatie Bruno Alder- weireldt; jongerenwerking Willy De Sterck; dienstbetoon Hugo Anthuenis; vrouwen werking Gaby De Belie. Politiek kollege Voorzitter Dirk Maris, Nieuw kerken; ondervoorzitter Hugo Steenwegen Sint-Niklaas; se kretaris Jan-Pieter Maes, Sint- Niklaas; penningmeester Hugo Coppieters, Sinaai; organisatie Alfons Lambrechts, Belsele; overige bestuursleden: Arnold Vandermeulen en Guido Ste vens, Belsele; Agnes Opgen- haffen-Van Meirvenne en Hektor Van der Loo; Nieuw kerken: Alfons Van Hoydonck en Jozef De Poortere, Sinaai; Bruno Alderweireldt, Frans de Maere en Alfons van Riet; enerzijds; Nelly Maes, Eli De Jonck en Willy Toté anderzijds voor Sint-Niklaas. Kanton Temse Afdeling Bazel Erevoorzitter: Walter Claes sens; voorzitter Raf Spinoy; ondervoorzitter Lieve Dam man; sekretaris Wim Peirs- man; penningmeester André Spolspoel; propaganda: Karei Canfijn en Kris Claessens; or ganisatie: Cyriel Peirsman; dienstbetoon Hilde Coolen; vrouwenwerking Irène Gorre- beeck; pers Dirk Ruymbeke; overige bestuursleden Lieve de Jonghe, Cecile Van de Voor de, René Vercauteren en Her man de Graef. Kruibeke Voorzitter Jozef Cop; onder voorzitter Julia Cap; penning meester Albert De Volder; propaganda Emiel De brauwer en André De Sloover; organi satie Jenny Willems en Luc Verbist; dienstbetoon Kamiel Van Mieghem; vrouwenwer king Julia Cap en Jenny Wil lems; ledenwerving Alfons van Raemdonck; overige be stuursleden: Omer Laureys, Jozef Van Goethem, Frans Van Raemdonck en Luc Sterckx. Politiek kollege Voorzitter Raf Spinoy, Bazel; ondervoorzitter Herman De Graef, Bazel; sekretaris André De Sloover, Kruibeke; pen ningmeester Annie Corte- beeck, Rupelmonde; propa ganda Karei Canfijn en Emiel De Brauwer, (resp. Bazel en Kruibeke); pers Dirk Ruymbe ke; overige bestuursleden Jos Cop en Raymond De Roeck, respektieveÜjk van Kruibeke en Rupelmonde; verder Al fons de Laet, Rupelmonde; André Spolspoel, Bazel; Luc Sterckx, Alfons Van Raem donck en Jenny Willems, Krui beke. Afdeling Steendorp Voorzitter Liliane Teunisse; ondervoorzitter Magda Ver meulen; sekretaris Annemie De Kinders; penningmeester Jos Goovaerts; organisatie Bert Devillé; dienstbetoon Wieske Veraart. Tielrode Voorzitter Werner de Wilde; sekretaris Herman Kegels; penningmeester Dcnise Van Lierde; propaganda Raoul Van den Bossche; organisatie Alfons Kegels. Voorzitter Eddy Buytaert; on dervoorzitter Koen Troubleyn, sekretaris Erik Noens; pen ningmeester Jean-Pierre Tem merman; propaganda Renald Schelfaut; organisatie Hektor Baert; vrouwenwerking Gode- lieve Waterschoot; ledenwer ving: Eric Vercauteren; overi ge bestuursleden: Werner Maerevoet, Raoul De Ryck, Lode Broeckx en Simone Raes. Politiek kollege Voorzitter Godelieve Water schoot, Temse; sekretaris Werner Maerevoet, Temse; overige leden van het bestuur: Herman Kegels en Werner De Wilde, Tielrode; Mark Ver- heyden en Bert Devillé, Steen dorp; Jean-Pierre Temmer man, Raoul De Ryck en Lode Broeckx van Temse. Het Vlaams Nationaal Jeugdverbond, kortweg VNJ, is een volwaardige volks-nationale jeugdbeweging die sinds 1961 leeft en werkt in heel Vlaanderen. Dat vertelt Hilde Tas, sekretaris van het Jongeren Steunkomitee, die zegt dat de Aalsterse afdeling van start ging op 27 oktober 1961, uitgerekend op de verjaardag van Albrecht Rodenbach. Het VNJ, zo leren we uit het gesprek, is eenvoudig gestruktureerd. Het is gewoon de voortzetting van de Blauwvoeteriebewegjng van Albrecht Rodenbach, in feite de eerste Vlaamse student-rebel. Het VNJ richt zich tot jongens en meisjes vanaf de leeftijd van 5- 6 jaar tot aan hun volwassenheid. Men gaat er uit van een groepswerking in ploegen, scharen en vendels. De bedoeling is jonge mensen op te voeden tot een levenshouding gesteund op volksbewuste inzet. In Aalst In 1960 nam architekt Jaak Van Haerenborgh uit Borger- hout het initiatief om een zelf standige jeugdbeweging te stichten die centraal geleid als een eenheidsorganizatie in alle Vlaamse gouwen moest optre den. In het voorjaar van 1961 werd in het Antwerpse met de praktische werking begonnen en op 12 januari van dat jaar werd het VNJ opgericht als een autonome vzw. Na zestien jaar werken werd het VNJ er kend als landelijk georgani- zeerde jeugdbeweging. In Aalst was men er vrij snel bij om een afdeling op te rich ten. Op 27 oktober 1961 werd die officieel boven de doop vont gehouden. In 1963 waren er als afdelingen in Aalst, Wel le en Erembodegem. De ge westleiders Hugo De Beul en Frauke Schollaert waren de medestichters van de pluralisti sche stads jeugdraad van Aalst. Het werkjaar 1965-1966 was ongetwijfeld een hoogtepunt wat het aantal leden betreft: 99 VNJ-ers waren present bij de «Operatie 5». Onder de stu wende kracht van banleider Maurits De Geest ontstonden in die periode de afdelingen van Wetteren, Dendermonde, Ninove en Liedekerke. In Aalst werd zelfs een tweede afdeling opgericht. Ze kreeg de naam Schaar Iwein Bocqué. Het VNJ was steeds paraat op de herdenkingen van Priester Daens, de 11 novemberviering of vredesdag van VOS, de vie ring van 80 jaar Gravez in 1969, men had zijn eigen jaar lijks kerstfeest. Buiten de we kelijkse diensten zorgde de Denderstreekse leiding met een eigen muziekkapel, zang- Vlaams Nationaal Zangfee^ f het Arrondissementeel Zan feest in Dendermonde, de zerbedevaart. Er wordt i deelgenomen aan de 11 ju] vieringen in Impe, Erondi gem, Berlare... Verder is er het Jaarlijks Gouwkamp in de T helft vj juli. Vorig jaar namen met dan 200 jongens en meisjes Aalst. Er wordt vol entoesiasme gespeeld. Gheest. De laatste jaren vond de groep onderdak bij de firma Van der Maelen, in het indu striepark en bij de Wasserij Van Lierde in de St. Jozefs straat. In 1966 nam de Jeugd- kapel deel aan de Lustrumvie ring te Antwerpen. In 1969 werd het Verbondskamp opge trokken in Tirol. Leiding had den toen Hendrik Van Cau- wenbergh, Ludo Van der Mae len en Kris Praet. Dirk Van der Speeten gaf muzikaal on derricht. Nog andere optre dens werden genoteerd: de Aalsterse Kavalkade in 1967, de jaarlijkse Broederbandmis en Priester Daensherdenking, het VNJ op alle mogelijke wij zen door o.a. propaganda te maken, voor vervoer te zor gen, feesten in te richten e.d, In het bestuur van het Aalster se JSK vindt men verscheidene oud VNJ-ers terug. Een greep uit de aktiviteiten van het voorbije werkjaar Buiten de wekelijkse zondag- dienst en de maandelijkse ge- westdienst sprongen de vol gende aktiviteiten meest in het oog: Deelname aan de Vlaams- nationale betoging in Hasselt op 27 maart Deelname aan het Vlaams- aan deel. Er is ook nog een groots Sin Maartensfeest en voor de oud sten meerdaagse tochten c: droppings. Andere manifestaties zijn Bormsherdenking, wandelm» rathons... Kontaktadressen Voor de Blauwvoetvendd (Jongens): Kerels: Hans Van Mulders Stwg op Aalst 85 9390 Moorsel 053/70.49.64 Jongkerels: Koenraad De Smedt Dinsdag 31 januari vonden bij de Volksunie de verkiezingen plaats voor het politiek kollege van Sint-Niklaas (dit groepeert de vijf afdelingen van de fusie Sint-Niklaas). Deze verkiezin gen werden geleid door Fons Claes, voorzitter van VU- Waasland. Na de installatie werden ge- koöpteerd: Joris De Backer en Bert Van Woensel. Met unanimiteit werd tot voor zitter van het politiek kollege verkozen Dirk Maris, Ster 64, Nieuwkerken. Het bestuur is verder samenge steld uit: ondervoorzitter Hu- go Steenwegen, Sint-Niklaas; sekretaris Jan-Pieter Maes, Sint-Niklaas; penningmeester Hugo Coppieters, Sinaai; or ganisatie: Alfons Lambrechts, Belsele, Overige leden van het bestuur: Belsele: Arnold Vandermeu len en Guido Stevens; Nieuw kerken: Agnes Opgenhaffen- Van Meirvenne en Hektor Van der Loo; Sinaai: Alfons Van Hoydonck en Jozef De Poortere; Sint-Niklaas: Bruno Alderweireldt, Frans de Maere en Alfons Van Riet enerzijds; Nelly Maes, Edi De Jonck en Willy Toté anderzijds. Het is een heel tijdje stil ge weest in en rond de Volksunie afdeling van groot-Stekene. Zelfs van het ledenblad 't Leeuwken hebben we in maan den niets meer gehoord of ge zien. Het heet dat de Stekense Volksunie aan een dringende verjongingskuur toe is, maar dat vooralsnog voldoende va labele kandidaten ontbreken. Zo zou ondermeer voorzitter Fons Dhollander die uit zicht heeft op een plaatsje in het arrondissementeel bestuur graag een opvolger in z'n plaats zien komen en ook de Stekense VU-sekretaris Emest Van Doorselaer een in Lo keren geboren Limburger die nu voorlopig in Stekene woont is slechts dienstdoen de, in afwachting dat een jonge opvolger wordt gevonden. Zijn er dan geen werkloze, bereidwillige Vlamingen in Steker.- Over bestuursverkiezingen bij de VU leest u meer op een andere plaats in dit blad. Ontspanningsfeest Zoals dat ook nog in 1983 gebeurde, wordt ook nu weer een groot familie- en ontspan ningsfeest ingericht. Door de Stekense afdeling van de Volksunie, samen met de Amedee Verbruggenkring (die dus tóch bestaat al is ze bij voorbeeld uit de kultuurraad én uit de aktualiteit ver dwenen). Dit VU-feest te Stekene vindt plaats vrijdag 17 februari met begin om 19.30 u. in zaal café 't Straatje, Heistraat te Stekene. Na een deugddoend en hope lijk smakelijk maal zal het volkskabaret van Sinaai onder leiding van Paul De Greyt zor gen voor de nodige ontspan ning. Als eregasten zullen aanwezig zijn: senator Walter Peeters, ere-burgemeester Abdon Hey- sc en eerste schepen van Ste kene Amoud Heyse. Deelname in de kosten is 250 fr. per persoon. Inschrijven bij de plaatselijke bestuursleden. BeEr Er komt schot in het inventarizeren van de archief stukken van Sint-Niklaas en de deelgemeenten. Onlangs werd een overzicht van het Sinaaise archief gepubüceerd (1982), enkele jaren geleden was men al rond met het realizeren van een bundel over Nieuwkerken (1979) en het modem archief van Sint-Niklaas zelf raakte in 1950 al geïnventarizeerd. Hoofdbibliothekaris André Stoop en licentiate ge schiedenis Katrien Van der Gucht, de tandem die eerder het overzicht van de Sinaaise dokumenten op punt stelde, heeft de laatste hand gelegd aan de «Inventaris van het archief van de gemeente Belse le, 1622-1976». Voer voor vorsers is dit natuurlijk, maar wie naar oude dokumenten speurt stukken in verband met de Andries- en Geleyngemeente moét in eerste instantie dit wel 180 pagina's dikke naslagwerk ter hand nemen. Hij kan daarna nog verder op zoek, als hij dat wil, in het Gentse rijksarchief of in het Sint-Niklase stadsarchief. Bijna drieduizend dokumenten of bundels werden gekatalogeerd, geordend. Paperassen in verband met een kamavalviering in 1959, dossierstukken omtrent schietoefeningen bij veldwachters of de fietsvergoeding van de politie, gegevens zelfs over landlopers en bedelaars, krankzinnigen ook. Of nog: een naamlijst van de inwoners die werden aangeduid om bij mobilisatie (wereldoorlog 2) trek paarden en bespannen of niet-bespannen voertui gen in te leveren, een brief zelfs i.v.m. weigeringen om 's nachts de wacht op te trekken (in 1847). Alles over leningen bij het Gemeentekrediet, over de financiering van school- en kerkgebouwen, over de aanleg van wegen in Belsele... Je verneemt meteen, dankzij een alfabetische trefwoordenlijst, waar je zoeken moet. Deze inventaris is immers een gids. Hij vergemakkelijkt het werk van de geschied- of heemkundigen in aanzienlijke mate. Uitgeefster van deze gids is de stad Sint-Niklaas. (wv) de jaarlijkse 11 juliviering in Impe. Vanaf 1975 musiceert de VNJ Verbondsmuziekkapel met leden van de Aalsterse Jeugdkape! tijdens de Vlaamse Nationale Zangfeesten, op de Ijzerbedevaarten en andere Vlaamse manifestaties zoals vorig jaar op de Betoging in Hasselt en de Berten Fermont- herdenking in Borgerhout. De leiding is nu in handen van Kris Praet. Jongeren Steun Komltee Onlangs werd ook in Aalst het JSK opgericht, onder voorzit tersschap van Ludwig Jacobs. Het JSK is een kring van ou ders en sympatisanten, die zich voor de altijd weer opduiken de materiële noden ten dienste stelt van het VNJ zonder di- rekte zeggingskracht over lei ding en diensten. Zij helpen Aalst. De voltallige groep. koor en volksdansgroep voor medewerking aan vele kulture- le en Vlaamse strijdmanifesta- ties De meisjesleiding in Aalst was achtereenvolgens in handen van Mieke Van den Bossche, Frauke Schollaert, Lutgart Thijsbaert, Ursula De Bruyn, Mien Mercelot, Frieda Dael- man, Marleen Van der Spee ten, Erika Colen, Marijke Van der Speeten, Machteld De Smedt en Anja D'Hondt. Een heidsleiders te Aalst waren achtereenvolgens: Dirk Van der Eist, Guido Stevens, Erik Van der Steen, Kris Praet, Lu- do Van der Maelen, Dirk Van der Speeten, Steven De Smet en Hans Van Mulders. De diensten hebben plaats in het VNJ heem in de bovenza len van de wasserij Van Lierde in de St. Jozefsstraat. Vroegere VNJ hemen waren: de bovenzaal van «De Vriend schap» in de Kerkstraat, de bovenzaal van «De IJzer» in de Vlaanderenstraat, ten huize van L. Van der Steen, Danny De Naeyer, Ludo van der Maelen. In 1975 startte de afdeling Me re en zopas kwam de nieuwe schaar in Lede van de grond. Andere afdelingen in de streek zijn: Belsele, Buggenhout, Hamme, Gent en Vilvoorde. Regelmatig houden deze afde lingen gezamenlijke diensten. Muziekkapel De VNJ jeugdkapcl werd op gericht als ncvenaktiviteit van het VNJ. In 1963 werd door het Verbond in het Aalsterse gerekruteerd voor het behoor lijk oefenen van landsknecht, bazuin of snarentrom. Tot 1965 trokken de jonge muzi kanten naar Ninove waar de repetities plaats hadden. Na dien vergaderde men in het Heem van Aalst, een boerderij in de Keppestraat in Erembo degem o.l.v. Maurits De Lebbeke. Ook zij zijn lid nationaal zangfeest Het Paaskamp in Velzeke tijdens de Paasvakantie Deelname aan de Ijzerbe devaart in Diksmuide Het Gouwkamp (Oost- Vlaanderen) in Koersel in au gustus. Het hoogtepunt was het kamp in Ierland (Glenn Gariff) voor de Stormers en Adelmeisjes van het ganse VNJ in juli 1983. Wat brengt 1983-1984 nog? De wekelijkse schaardiensten gaan door de zondagnamiddag van 14.00 uur tot 17.30 uur. Maandelijks is er gewestdienst samen met Mere en Lede. Ook op zondagnamiddag van 13.30 uur tot 17.30 uur. Er wordt een gewestweekend voorzien in de Paasvakantie. Zoals elk jaar zal er aktief worden deelgenomen aan het Esplanade 10/71 9300 Aalst 053/77.18.95 Knapen: Peter De Troyer Groenstraat 142 9440 Erembodegem 053/78.69.24 Voor de Meisjesscharen: Gudruns: Linda De Donder Hoevestraat 12 1740 Ternat 02/582.33.14 Meeuwen: Anja D'Hondt Wilgstraat 25 A 9440 Erembodegem 053/77.44.97 D.B./Hilde Tif Sekretarcsse J! (Jongeren-Steun-KomitK p van de Club 50 (v) 12 - 10.2.1984 - De Voorpost

De Voorpost | 1984 | | pagina 12