«Jeugd zonder lef en durf?» Verkeersproblematiek en begroting aan de orde in Sint-Niklase Jeugdraad ra?-,a- -s--s De Zonnige Woonst Hamme werkt aan kleinschalige projekten Welsprekendheidstornooi JCI in Sint-Niklaas w. a- - y - V 3 *ïïaic StX' D>< i"" i* Jeugdraad Lokeren start met wekelijkse sportinstuif «c Bcise.e op SS-ff de Jeugdcentrum Okapi Lokeren start aktiviteiten Direkteur E. Marin van RMS- y Beveren met pensioen De Voorpost - 10.2.1984 - 13 Tijdens de jongste vergadering van de stedelijke jeugd raad te Sint-Niklaas hadden de aanwezigen de gelegen heid, met schepen van verkeersaangelegenheden Mark Hyys van gedachten te wisselen over de inbreng van de jeugdraad in de centrale stuurgroep van de struktuur- planning, meer bepaald het opstellen van een ver keersknelpuntennota. Schepen Huys waardeerde de bezorgdheid van de J;ugdraad maar waarschuwde toch voor het gevaar van overlapping met reeds genomen initiatie ven. Behalve over een behoor lijk aantal individuele klachten beschikt het stadsbestuur al over een inventaris van klach ten die meestal de verkeerson veiligheid tot onderwerp heb ben, opgemaakt na twee in spraakronden i.v.m. struktuur- planning. Verder werden het stadsbestuur een aantal nota's met voorstellen ter bevorde ring van de verkeersveiligheid overgemaakt door scholen en ouderkomités. Schepen Huys stelde voor, een soort afspra- kennota te maken tussen de jeugdraad en het stadsbestuur om te bepalen hoe de jeugd raad voor vervollediging van het beschikbare materiaal kan l. Koördinatie kan best gebeuren via de werkgroep verkeer in de centrale stuur groep. Alain Debbaut, afgevaardigde van de jeugdraad in de centra le stuurgroep, deelde mee dat hij zijn funktie wenst neer te leggen omdat hij onvoldoende tijd kan vrijmaken om zijn taak naar behoren uit te oefe nen. Hij vroeg schepen Huys of en in hoeverre er overlap ping bestaat tussen de stedelij ke leefmilieukommissie, waar in de jeugdraad ook een ver tegenwoordiger heeft, en de werkgroep milieu binnen de centrale stuurgroep. Volgens de schepen bestaat de taak van de leefmilieukommissie hoofd zakelijk uit het opsporen en zo mogelijk oplossen van specifie ke milieuproblemen zoals ver vuiling van beken, wegber men, sluikstorten, enz. In de struktuurplanning wordt onder milieu het brede leefkader ver staan, d.w.z. met inbegrip van bewoning, bestrating e.d. In antwoord op een vraag van Luc De Rycke, bestuurslid van de jeugdraad, of de aandacht voor detailproblemen niet al te sterk gcminimalizeerd wordt in de struktuurplanning, zei sche pen Huys dat onderscheid (heat gemaakt tussen drie soorten knelpunten: de detail problemen, die in beginsel on middellijk kunnen opgelost worden; de wijkgebonden pro- L"«en; en de knelpunten die een beleidsoptie gebonden ajn (bv. winkelstraten, voet gangerszones enz.). Aan Geert Pieters. ook bestuurslid van de jeugdraad, antwoordde de schepen dat men voor de- Uilknelpunten zoals wegver- zakkingen en verkeerssignali- satie zich respektievelijk dient te richten tot de dienst openba re werken en de politie. Sche pen Huys rondde zijn uiteen zetting af met erop te wijzen dat van de toekomstige afge vaardigde van de jeugdraad in de werkgroep verkeer naast een algemene belangstelling voor problemen inzake stads kernvernieuwing ook een ele mentaire kennis van verkeers technische aangelegenheden verwacht wordt. Jeugdraad- voorzitter Lieven Dehand- schutter achtte het aangewe zen dat de verdere aktie van de jeugdraad in deze kwestie zou bepaald worden in funktie van wat de werkgroep verkeer beoogt. Kredieten Schepen van jeugdzorg Lieven Lenaerts gaf uitgebreid toe lichting bij de begroting 1984 van de sektor jeugd. Jeugd raadvoorzitter Lieven De- handschutter en ondervoorzit ter Jef Lutin-Smet hadden daarover enkele vragen. Zij merkten op dat ondanks een fikse stijging van het aantal aanvragen het krediet van 700.000 fr. voor de betoelaging via het meerpuntenprogramma (bouw en onderhoud jeugdlo kalen, vervoer kampmateriaal, ledenverzekering, vormings- kursussen enz.) niet verhoogd werd. Schepen Lenaerts repli- keerde dat alle niet-verplichte uitgaven, zoals deze toelagen, geblokkeerd werden, wat niet uitsluit dat deze kwestie in de loop van het jaar opnieuw be keken kan worden. Over het feit dat er nog geen kredieten voorzien werden voor de bouw van het jeugd- vormingscentrum zei schepen Lenaerts dat er momenteel nog geen duidelijkheid heerst omtrent de financiële tussen komst van de hogere overheid. Zodra het stadsbestuur be schikt over een ontwerp en een realistische kostprijsraming, kan eventueel nog via een be grotingswijziging een krediet ingeschreven worden. Verder bracht Lieven Dehand- schutter verslag uit over het begrotingsdebat in de gemeen teraad. Hij merkte op dat, in tegenstelling tot de indruk die men na bepaalde tussenkom sten zou kunnen hebben, de jeugdraad erop vooruit is ge gaan in 1983, wat moge blijken uit de stijging met bijna 50 t.h. van de aanwezigheden, de ini tiatieven die genomen werden en de verbetering van de dia loog met het stadsbestuur. Namens de werkgroep Sinaai deelde Hans Van Poucke mee dat een jaarverslag werd opge maakt en dat men voor 1984 o.m. denkt aan de organisatie van een kursus voor de leiding van de jeugdbewegingen. Ver der wees hij erop dat de mu ziekkapel van Chiro Wij for meel verbod werd opgelegd om in haar lokalen te oefenen. Toelagen Tijdens de vergadering van de jeugdraad deelde sekretaresse Greet Polfliet ook de bedragen mee van de toelagen die de jeugdorganisaties van het stadsbestuur zullen uitgekeerd worden op grond van hun wer king in 1982 (tussen haakjes de subsidies die voor 1981 werden toegekend): Chiro Alleman Sinaai 10.908 (9.764); Chiro Fantastika 9.568; Chiro Iris Nieuwkerken 8.537 (9.353); Chiro Jomokri 2.448 (7.034); Chiro Kriko 12.275 (12.530); Chiro Sajokri 4.113 (10.338); Chiro Sakanda 13.642 (13.153); Chiro Sint- Jan 9.766 (10.974); Chiro Sta- deras Belsele jongens 9.555 (8.322); Chiro Wij Sinaai 14.491 (15.483); K.L.J. Belse le jongens 9.641 (8.919); K.L.J. Belsele meisjes 5.878 (5.348); K.L.J. Nieuwkerken 11.754; K.L.J. Sinaai Jongens 15.759 (15.334); K.L.J. Sinaai meisjes 7.270 (6.396); K.L.J. Sint-Niklaas 8.399 (7.536); K.S.A. Frassati Nieuwkerken 11.846 (6.918); K.S.A. Rei- naartbond 18.832 (8.908); K.S.A. Sint-Paulus 10.686 (6.492); K.S.A.-V.K.S.J. Si naai 4.349 (5.000); V.K.S.J. Sint-Jozef 3.538 (6.735); V.K.S.J. Trapsoet 15.297 (14.250); V.V.K.M. Anne Frank Sinaai 11.451 (8.955); V.V.K.M. Kriko 10.483 (13.975); V.V.K.M. Sint-Fran- ciscus 13.088 (9.353); V.V.K.M. Sint-Vincentius 16.852 (11.912); V.V.K.S. Don Bosco 13.046 (12.261); V.V.K.S. Kriko 25.360 (18.663); V.V.K.S. Sint-Fran- ciscus Sinaai 11.409 (9.699); V.V.K.S. Sint-Joris 12.684 (13.354); V.V.K.S. Sint-Jozef 12.206; V.V.K.S. Sint-Kristof- fel 11 250 (9.577); V.V.K.S. Sint-Martinus Nieuwkerken 9.433 (9.814); V.V.K.S. Sint- Paulus 13.114 (12.647); V.V.K.S. Sint-Tarsicius 18.602 (16.198); AKABE Waasland 11.300 (11.479); JIN Sint-Ni- Dertien kandidaten, allen meisjes, schreven in voor de Hoo«. tj A*r, nA *om. r \r d schiftingen van het Jaycees-welsprekendheidstor- onderwerp («Hoera, het is kri- nooi. Als thema koos Jaycees: «Hoera, het is krisis». Elke deelnemer mag op 18 februari in de stadsbiblioteek gedurende maximaal zeven minuten zyn ideeën over de 23.450 (16.420); C.V.P. Jongeren 1.117 (2.646); Jeugd bond voor Natuurstudie en Mi lieubescherming 8.808 (7.735); Jonge Kerk 2.732; Jonge Na- 1 tuumienden A.T.B. 5.203; knsls °ilen- Jongsocialisten 3.394 (2.217); N.J.S.V. 2.152)5.000); paroc hiale jeugdzorg belsele 5.648 )6.531); v.n.J. Blauwvoetven dels 9.203; V.N.J. Meisjes beurt houdt verband met het Kamer). lerwerp («Hoera, het is kri- Sedertdien groeide dit initia- en is gesteld in Algemeen tief uit tot een jaarlijks terug- Nederlands. De kandidaten kerende aktiviteit van Jaycees- spreken persoonlijk en 'life' Noord (Vlaanderen). Dit jaar gedurende minimaal vijf minu- heeft op 14 maart in Gent de ten en maximaal zeven r gebruiken. Na de uiteenzetting volgt e De Wase Jaycees-kommissie enge wijze geassocieerd met die instaat voor de regionale slechte ekonomische situatie, schiftingen is wel teleurgesteld werkeloosheid, krisis wordt over de weerklank bij leraren doorgaans geassocieerd met to,-, t en leerlingen. Slechts vier van 'negatief en 'ekonomie' scharen 7.317; Wase Jonge de 32 aangeschreven scholen Men kan zich nochtans met vaardigen kandidaten af. recht en reden de vraag stellen c m 11 fo Onder de deelnemers geen en- of 'krisis' enkel een negatieve 1,2,7 17S78V kele j011gen bijkjank moet hebber. Knsis - «Waar blijft het lef en de durf betekent in essentie in vraag De beoordeling van de spreek- van de tegenwoordige jonge stellen, bekritizeren, afbreken beurt gebeurt door een jury generatie,» vraagt Lilliane van vaste waarden en normen. van z^s personen onder leiding provinciale finale plaats; de zo- ten. Elke redenaar mag een nale finale wordt op 5 mei in schema van zijn uiteenzetting het Mechels Miniatuur Thea ter gehouden. Om zo'n projekt financieel tot Sint-Niklaas 11.257 (7.678): Gymsport 662 (1.216); Kern valken 331 (1.001); Pioniers 1.324 (2.288); Socialistisch Jeugdleidersinstituut 662 ondervraging van maximaal een goed einde te brengen kan drie minuten door een panel, de organisatie dit jaar voor de Twee 'vragenstellers' peilen eerste keer een beroep doen naar de inhoudelijke kennis en op een bankinstelling als natio- de parate verbaliteit. Dullaert, lerares en Jaycees- Het impliceert het eindpunt van Guy Bats, Jaycees-lid. De 11 it i j io m wuiioi.il, itioito tu jay ttta- iiti uiipiittti i uci tuiupuiii j-> --J /iToi-sN t c »r 18.127 kommissielid, zich af. Deze van een toestand, maar tevens Wase Jaycees hebben de jury i een nieuwe cy- a \oa ^ïnt-iNimas sie niet temeer daar vorig jaar clus Het is een gelegenheid tot 7, 'L~'51*1, een Sint-Niklase scholier door- vernieuwing en verbetering». Kruis 15.612 (23.818); Stede lijk Milac-comité 6.974 (9.402); Milac Don Bosco 3.000 (3.000); Milac H. Hart 7.140 (6.575); Milac Kriko .'."'S'"'. Xb^'lTtoE' Het verleden Hoewel het welsprekendheids- een Sint-Niklase scholier door- vernieuwing en verbetering», drong tot de nationale finale Jaycees verwacht dan ook dat en de tweede plaats weg- elke spreker in zijn redevoe- tornooi nu een nationale Jay- kaapte. ring niet zozeer de negatieve cees-organisatie is, mag de Vorig jaar koos Jaycees (JCI) klank van'krisis'beklemtoont, maar wel 'krisis' vanuit positieve en kreatieve inge- 3.000 (3.000); Milac Smt-Ni- «Hoera, het is krisis!». klaasparochie 3.000 (3-000); De onderwerpskeuze verklaart Hoe deelnemen? MHar Vwil I'mnv Walther Fierens, kommissie- Iedereen geboren tussen 1 ja- 5KE ISSS -Het begrip 1965%» 31 januari 1967 JAM 62219^(12:796); Jeugd' w°"" nu 2eker op 2ee' ka° inschrijven. De spreek- huis Oase 10.608 (13.915); - Jeugdhuis Ons Huis 2.742 (8.005); Jeugdhuis Troelant Si naai 15.789 (15.431); Jeugd- klubs Het Centrum 9.§51 (17.317); Jeugdklub 't Verschil Nieuwkerken 15.814 (11.954); Jeugdatelier Migranten 3,901 (4.646); Jeugdatelier Fabelt- jesland 3.073 (2.716); Speel plein Blij Trouw 25.088 (22.785); Speelplein Gouden Leeuw 8.528 (6.922); Speel plein Hoge Kouter 4.098 (6.177); Speelplein Puytvoet 10.452. De volgende vergadering van de jeugdraad vindt plaats don derdag 16 februari te 20.15 uur in de raadszaal van het oud- Wase afdeling de eer opeisen voor het idee. Zo'n zeven acht jaar geleden richtte Jay- cees-Waasland het eerste tor nooi in als publiciteitsaktie om de pas opgerichte afde ling meer bekendheid te ge ven. Jaycees staat voor J.C.I. of (voor Jonge Ekonomische nale sponsor. Het uiteindelijke doel van dit tomooi: de vormingsmogelijk heden van de eigen leden be vorderen en het uitwerken van opvoedkundige initiatieven be nadrukken. Geïnteresseerden kunnen trouwens nog altijd terecht voor inschrijvingen bij Wal ther Fierens, Nationale Bank van België, Prins Albertstraat 39, 2700 Sint-Niklaas. De Wase schiftingen hebben plaats in de conferentiezaal van de stedelijke openbare bi bliotheek en starten om 14 uur. P.S. In oktober van vorig jaar start- heid en behendigheid de tumpantoffels zijn verplicht jen, waarover later nog meer te de Lokerense jeugdraad met hoofdbrok vormen. iedereen is verzekerd via informatie volgt, een open werking. Alle jonge- Een viertal mensen uit de BLOSO 6 maart: open algemene verga ren dus kunnen deelnemen aan jeugdraad, samen met iemand wie kan brengt badminton- dering het jeugdwelzijnsbeleid. van de stedelijke sportdienst raketten mee en liefst ook 16 maart tot 1 april: veertien- Maar die jongeren bereiken zullen telkens instaan voor de shuttles. daagse van het theater met blijkt geen al te makkelijke begeleiding. Aan alle Lokerse jongeren o-a- een optreden van Bram klus te zijn. Via allerlei aktivi- Wie mee komt sportinstuiven zouden we willen zeggen... Vermeulen, teiten wil de jeugdraad nu zo- moet wel met enkele zaken grijp die kans de woensdagna- 7 en/of 8 april: «Brukselbin- veel mogelijk jongeren berei- rekening houden: middag van vijf tot zes!!! nenstebuiten» of een met-toe ken en eventueel aantrekken elke deelnemer betaalt 20 fr Verder wil de jeugdraad nog ristisch bezoek aan Brussel om te participeren in het per uur volgende aktiviteiten meede- (daguitstap). jeugdwelzijnsbeleid. Eén van deze eerste aktiviteiten is een we leden, aanduiding van afge vaardigde en plaatsvervanger in de centrale stuurgroep van de struktuurplanning, aanvul ling huishoudelijk reglement, verslag werkgroep Sinaai en mogelijke initiatieven van de jeugdraad in 1984. Alle be langstellende jongeren zijn van harte welkom. Na een welgevulde loopbaan meen geliefd bij zijn perso- ging de heer E. Marin, direk- neel, zodat dit hem afgelopen leur van de rijksmiddenschool weekeinde een feest tot af in Beveren, op 1 februari met scheid aanbood. Ruim twee pensioen. Hij is afkomstig uit honderd mensen brachten hem Mocrbekc, waar hij eerst meer hulde tijdens een receptie, die dan twintig jaar wetenschap- bijgewoond werd door zowat pen onderwees aan de daar alle personeelsleden van de gevestigde rijksmiddenschool, rijksmiddenschool van de In januari 1975 werd hij direk- rijksbasisschool (met de wijk- teur van de Beverse midden- scholen van Gaverland en «chool. Onder zijn leiding ken- Puithoek) en van de fusie- de deze school een constante school uit Haasdonk. Ook het groei. Niet alleen steeg het voltallig PMS-team uit Burcht aantal leerlingen gestadig, (waarmee steeds een goede sa maar ook het gebouwenkom- menwerking bestond) was aan- plc* in de Donkvijverstraat wezig evenals oud-personeeis- werd uitgebreid. Voor de leden, oudleerlingen en de iwutafdeling werd een volledig mensen van de vriendenkring, nieuwe vleugel met machine- Talrijke bloemstukken en ge- zaal gebouwd. Twee paviljoe- schenken werden hem over- nen werden opgetrokken, handigd, o.m. een speciaal waarvan het ene gebruikt voor deze gelegenheid samen- wordt voor de beroepsgerichte gesteld Liber Amicorum vakken (metaal en hout) en Door de minister van onder- net andere als refter in gebruik wijs werd aan E. Marin de genomen zal worden. Ook het eretitel van zijn ambt ver- terrein rond de school werd leend. geëffend en gezuiverd van Dienstdoend direkteur in de «nukgewas. In 1981 richtte hij Beverse middenschool is nu H. oe busophaaldienst in voor Snoeck, die al sinds 1970 als kinderen uit de deelgemeente leraar wetenschappen aan deze Kieldrecht. instelling verbonden is. Direkteur E. Marin was alge- Tijdens de laatste gemeenteraadszitting in Hamme, kwam een nieuw kleinschalig woonprojekt ter sprake, in de Gasmeterstraat, de zogenaamde Kweekhoek. De gemeenteraad besliste dit dossier over te dragen aan de S.V. De Zonnige Woonst, dit is de Sociale Bouwmaatschappij van Hamme, die gevestigd is aan de Rozenhoed. Deze bouwmaatschappij is zeker niet aan haar proefstuk toe. Onlangs realiseerde zy nog een prachtig komplex sociale woningen in de wijk Vigor-Wuitens. Vermits er echter bijna geen kredieten meer kunnen bekomen worden voor grote projekten, heeft de raad van beheer van De Zonnige Woonst, onder voorzitterschap van Ere-Deputé Jozef De Grave beslist om kleinschalige projekten uit te werken, vooral in het kader van de dorpsher waardering en dorpskernvernieuwing in het Vlaamse Gewest. april en mei kan elke Lokeren- Toen het jeugdcafé Okapi in En van 't een komt 't ander.een begeleid bezoek aan het se jongere iedere woensdag de Kerkstraat 16 te Lokeren in In september 1983 besloot men natuurreservaat Het Zwin te van 17u tot 18u deelnemen aan oktober 1981 van start ging, het jeugdkafee ook elke vrij- Knokke. Later meer hierover, deze sportinstuif. was het louter de bedoeling dagavond te openen (20u tot Filmvertoningen op vrijdag 17 Op 7, 14 en 21 maart komen tegemoet te komen aan een 24u) met een aanbod van strip- februari: Young Frankenstein, badminton en volleybal aan behoefte van de Lokerse jon- verhalen en gezelschapsspelen. 30 maart: The Wall, 20 april: bod. Woensdag 28 maart sluit geren... een ontmoetingsplaats Op dit ogenblik maakt men er Cat People en 18 mei: Ballade men de eerste sportinstuif- waar men de zaterdagavond werk van om te starten met van de Daltons. maand af met een sportieve (van 20u tot OluOO) in een enkele ateliers. Een subwerk- De filmvertoningen gaan door omloop waarbij balvaardig- gezellige sfeer, zonder al te groep werkt aan een enquête in de bovenzaal van Okapi en veel lawaai van de muziek, een om de behoeften en interesses beginnen om 20 uur. Inkom 50 pintje kan drinken, een bab- van de jongeren te kennen fr. beitje slaan, een kaartje leg- voor deze ateliers (er is een Het jeugdcentrum Okapi, gen, een spelletje tafelvoetbal aanbod van 50 ateliers waaruit waar onder andere ook KSJ of tafeltennis spelen of lekker men later een keuze zal ma- (KSA-VKSJ), Chiro Doewa, pietjesbakken. ken), met de bedoeling ook Chiro Miek en Catechese hun Al vlug werd de vraag van het ander publiek aan te trekken onderdak hebben, groeit dus aangetrokken publiek groter dan degenen die nu Okapi be- verder uit naar een mini-jeugd- en de werkgroep van het volken. huiswerking. En dit is maar jeugdcafé nam enkele initiatie- In afwachting van de start van mogelijk dank zij de enorme ven: een gratis pannekoekena- de ateliers organiseert het werkkracht en belangloze inzet vond, een volkssportenwee- jeugdkafee volgende aktivi- van een tiental jongeren, naast kend en maandelijkse film- teiten: de talrijke leden van de jeugd voorstellingen de vrijdaga- Paasmaandag 23 april: verenigingen die elke zater- vond. een daguitstap naar de kust en dagavond de tap verzorgen. Hebt U een kamer vrij Teledienst krijgt regelmatig oproepen van personen, die graag in Dendermonde of omgeving een kamer zouden willen huren, het gaat hier vaak om studenten of mensen die in de streek werkzaam zijn. Personen die een gemeubelde kamer wensen te verhuren, kunnen zich in verbinding stellen met Teledienst (Cen trum voor mensen met vragen of moeilijkheden Dienst voor vrijwilligershulp), Vlasmarkt 29, 9330 Dendermon de. Tel. 052/21.51.35. Kalvarieberg Begin 1983 werden de gronden aan de Kalvarieberg waarop 27 krotten stonden, door de ge meente verkocht aan de S.V. De Zonnige Woonst. Door de beheerraad werd beslist om op deze plaats, die zeer gunstig gelegen is, omdat zij slechts op 300 meter ligt van het centrum van Hamme en er tevens alle openbare nutsvoorzieningen voorhanden zijn, 24 huurwo ningen, en 15 garages op te richten. De Nationale Maat schappij voor Huisvesting keurde het dossier goed, on danks de enorme beperking aan de subsidies. Volgens de zaakvoerder van De Zonnige Woonst zijn enkel nog klein schalige projekten haalbaar wanneer zij kaderen in de dorpsherwaardering. De finan ciële tussenkomsten vanwege het Ministerie worden enkel jaar kleiner. In 1981 werden er 4711 sociale woningen opge richt in Vlaanderen, in 1982 waren het er nog 3.022; in 1983: 1084 en in 1984 is het een groot vraagteken. De Bouwmaatschappij ver wacht dat dit projekt zou kun nen aanbesteed worden op het eind van 1984, om dan begin 1985 met de bouw van de hui zen te starten. In feite zullen het twaalf huizen zijn, maar toch 24 woningen, want op het gelijkvloers is een woning voorzien voor kleine gezinnen of bejaarden, met één slaapka mer en een badkamer, living en keuken. De eerste en twee de woonlaag zijn dan de wo ningen voor de gezinnen. Zij vormen een aparte entiteit. Op de eerste woonlaag zal men kunnen beschikken over een living, keuken en bergplaats en terras achteraan op de tweede woonlaag, die in het dak is ingebouwd, zijn volgens de plannen 3 slaapkamers en een badkamer voorzien. Alle wo ningen zullen uitgerust zijn met aardgas CV, dubbele be glazing en geluidsisolatie. De woningen van het gelijkvloers zullen een afzonderlijke tuin hebben, de woningen op het verdiep zullen een gemeen schappelijke binnentuin bezit ten. De inkom zal gemeen schappelijk zijn bij elke wo ning, maar toch zal iedereen zijn privacy behouden. Opvallend, aldus zaakvoerder De Pillecyn is wel de interesse van de bevolking voor deze huurwoningen, zowel vanwege bejaarden als van de gewone gezinnen. Hieruit moeten wij konkluderen dat de bouw maatschappij dergelijke pro jekten verder moet uitvoeren. In deze krisistijd is een ruim projekt een utopie geworden. Onze werking moet zich rich ten tot de herwaardering van onze dorpskern». Kastel In de Tramstraat te Kastel ont eigende de SV De Zonnige Woonst op eigen initiatief drie krotwoningen en 11.619 m2 grond. De woningen werden gesloopt en een dossier werd ingediend bij de Nationale Maatschappij voor Huisves ting, voor de bouw van 31 woningen. De bouwmaat schappij steunde zich hiervoor op enkele beweegredenen, zoals gezinsuitwijking, zelf standigheid van deze gemeen schap en het tekort aan gron den voor nieuwe woningen. Trouwens, het was van in 1964 geleden dat er in Kastel 28 woningen werden opgetrokken door deze Ham se bouwmaat schappij, namelijk in de Tuinbouwlaan. Ondertussen zijn de werken aan de 1ste fase, een 17 woningen, waar van 4 voor bejaarden, reeds aangevangen. Dit kleinschalig projekt vormt een uitbreiding van het bestaande dorpsweef sel. De estetiek van de huizen speelt duidelijk in op de omge- Hamme. Voor de Zonnige Woonst» werd deze nieuwe wijk gebouwd (vh) j l Pu^'"ca,'c voordrachten- 'I! i 'n Gentse universiteit wordt gewijd aan de studie van "et meubel en de inte- jheurkunst. De meest recente T*Vl"dingcn komen aldus in «et bereik van alle belangstel- jenden. De voordrachten heb ben plaats in de Fakulteit van Toegepaste Wetenschap- ftjn. Jozef Plateaustraat 22 te f £.Cnr' audllonum E, eerste a*erdicping, telkens om 19 30 en dit op 29 februari. tpe\/Cen,rum voor Pcrmanen- vorrmng van de Vrije Uni versiteit te Brussel organiseert een voordrachtenreeks socio logie. De lessen hebben plaats op 22 februari, 29 februari, 14 en 21 maart telkens van 14 30 'u. tot 17 uur in het Hilok gebouw L.tweede verdieping, lokaal 210, Pleinlaan 2 te 1050 Brussel. Tijdens een perskonferentie heeft Agalcv de kwestie van de zure regen behandeld. Er werd een nieuw licht geworpen op deze belangrijke problematiek die onder meer voor Vlaande ren van groot belang is. Hamme. De Kweekhoek verdwijnt. Deze huizen in de Gasmeterstraat moeten weg (vh) ving en het centraal gelegen groenpleintje geeft aansluiting op het gemeentelijk speel plein. AI deze woningen bevat ten een individuele garage, met centr. verw., dubbele be glazing en geluidsisolatie. Zij zullen op een moderne wijze verder worden uitgerust en het geheel zal het karakter krijgen van een woonerf. Inmiddels kreeg de bouwmaat schappij de goedkeuring voor de aanleg van de infrastruk- tuur, zodanig dat men hierme de ook binnenkort een aan vang zal kunnen nemen. Voor deze woningen hebben zich al heel wat geïnteresseerden aan geboden. De aanvang van de 2de fase (14 woningen) zal af hankelijk zijn van de vraag naar nieuwe woningen, en het bekomen van de noodzakelij ke subsides. De Geest Moerzcke De beheerraad van de Zonnige Woonst stelde voor om een bundel in te dienen voor de realisatie van nog 4 bejaarden- woningen in de wijk De Geest te Moerzeke. Dit zou een goe de aanvulling zijn op het reeds bestaande in deze wijk. Ook zullen er 20 kavels te koop komen in deze wijk. Die het centraal Dorpsplein van de Geest zullen inpalmen. De prijs van deze gronden werd vastgesteld op 650 fr. de m:. De kopers van deze percelen zullen zelf hun huis kunnen bouwen. Kweekhoek De Kweekhoek, zoals hij in de volksmond wordt genoemd is gelegen in de Gasmeterstraat. In deze straat staat een rij oude huizen daterend uit de 19® eeuw. Het zijn allen oude fabriekswoningen, die verval len zijn. Het gemeentebestuur, samen met De Zonnige Woonst heeft het initiatief ge nomen om deze vervallen wo ningen af te breken en cr ccn nieuw kompleks op te richten, in het kader van de dorpsher waardering. Het is de bedoe ling om de driehoek Gasmeter straat, Guillaumestraat en Spoorwegstraat te omkaderen in dit projekt. Er zouden 11 verkrotte woningen in de Gas meterstraat, samen de oude herberg, op de hoek van de Gasmeterstraat en Guillaume straat en de woning, die enkele jaren geleden door brand werd vernield, worden afgebroken. Al deze woningen zijn immers onbewoonbaar. Alhoewel men nog in een beginstadium is, heeft men reeds een onder zoek ter plaatse uitgevoerd, in het bijzijn van een afgevaar digde van het Kabinet van het Ministerie van Huisvesting en stedebouw. Uit dit onderzoek is reeds ge bleken dat renovatie uitgeslo ten is. Een totale afbraak van deze 12 woningen is de enige mogelijkheid, om nieuwe ideeën te kunnen ontwikkelen. De SV De Zonnige Woonst zal wel trachten om de estetiek van het bestaande over te ne men, waarbij ook de hoogte van de kroonlijsten zullen be houden blijven Op de hoek van de Guillaumestraat en de Gasmeterstraat denkt men aan een duplekswoning. In totaal zouden een 9 10 nieuwe wo ningen op deze gronden kun nen opgericht worden. De to tale oppervlakte bedraagt slechts 1025 m2. Men denkt ook om de eenvormige bouw- lijn te breken. Het ingesloten terrein zou kunnen dienst doen als gemeenschappelijke groen strook. De woningen zouden minstens 2 slaapkamers bevat ten en de garages zouden een afzonderlijk geheel vormen. Tevens zouden de omwonen den de kans krijgen op eigen initiatief hun woning te reno veren, waarvoor zij belangrij ke staatstoelagen kunnen be komen. Het zullen vooral de mensen zijn die in de Spoor wegstraat wonen die hiervan gretig gebruik zullen kunnen van maken. Al deze dossiers zullen dan ingeschakeld wor den in één geheel, dat een verdere stap zal zijn in de dorpskemherwaardering in Hamme. waar het prettig is om te wonen. (bd)

De Voorpost | 1984 | | pagina 13