r. Socio-kulturele persprijs in Dendermonde voor Leo Vertongen 16 - 10.2.1984 -De Voorpost De Dendermondse perskring wil elk jaar een paar personen of verenigingen in de kyker plaatsen, die op een of andere manier iets presteren om Dendermonde regionaal of nationaal meer bekendheid te geven. Voor de socio-kulturele persprijs waren er donderdagavond twaalf kandidaten, waaruit Leo Vertongen werd gekozen. Als akteur en regisseur zette hij zich de voorbije jaren in op regioneel, nationaal en zelfs internationaal vlak. Daarom dit gesprek. amateurs en beroeps is wel de Ik ken gearriveerde beroeps- inzet! Er zijn teveel beroeps- mensen, ik ga geen namen mensen die om de brode spe- noemen, die gesmeekt hebben len. Vorig jaar ging ik op een om «regiekes» te mogen doen zondagnamiddag naar een be- en die nu spuwen op de lief- roepsvoorstelling kijken en er hebbers. Zulke dingen ver zaten dertig mensen in de zaal. draag ik niet! Wie is Leo Vertongen? Geboren op 3 april 1922 in Dendermonde werd ik doctor in de rechten in 1946. Ik ben gehuwd met Liliane De Vos en we hebben drie gehuwde kin deren. Alle drie speelden of spelen ze toneel. De oudste was een goede aktrice, maar met haar huwelijk stopten ook de toneelaktiviteiten. Maar de tweede, Pia (allé, eigenlijk heet ze Frangoise), is zeer vroeg beginnen spelen en speelt trouwens nog. Onze Jan heeft ook altijd gespeeld, maar acht jaar geleden stopte hij ermee, om dit jaar terug op de planken te verschijnen. Hij heeft het weer te pakken ge kregen en vraagt niets liever dan terug te akteren. Tot nu toe heb ik ongeveer 2500 keer op de planken ge staan. Ik heb ook het zilveren en het gouden ereteken van het St.-Genesiusschild en ik heb de zilveren medaille van de minister van kuituur. Terug naar de familie. Toneel spelen zit jullie blijkbaar alle maal in het bloed? Ja, want ook mijn grootvader was een rasakteur. Hij was 53 jaar spelend lid bij de Leeu- werckenaers, waarvan 35 jaar" voorzitter. En ook mijn kozijn, René Le- gat, was zeer aktief in de to neelwereld. Neen, mijn vader heeft geen En jijzelf? Wanneer ben je met toneel gespeeld. Kijk, hij heeft toneel begonnen? er QOp. je gelegenheid niet toe Ik ben beginnen spelen in 1931, ik was toen acht jaar. Ik herinner mij iets uit mijn jeugd (ik zat toen in het derde leer jaar): Professor Philippe komt binnen in de klas en zegt: ik moet hier ne krollekop hebben om een engel te spelen. Hij wees naar beneden, naar mij dus en zei: deze moet ik heb ben. Dat was mijn eerste rol letje. Het stuk heette: «Het kruis op de heide». En in die tijd werd er in het college wel vijf zes keer gespeeld per jaar door de leerlingen. In die twaalf jaar dat ik daar school liep heb ik 25 keer gespeeld en dat was toen wel het rekord. In 1940 ben ik bij de Leeuwercke- naers gekomen. Dat betekent dus dat ik in feite 54 jaar toneel aan het spelen ben. Maar je moet het op deze manier bekijken: Wij zijn lid van hel A.K.V.T. en om te mogen jubileren in het A.K.V.T. of het N.V.K.T. mag je maar beginnen tellen vanaf 18 jaar. Dus volgens die stelregels ben ik nu bezig aan het 44' jaar. Bij de Leeuwerekenaars ben ik in '55 tot hoofdman, dit is regisseur, aangesteld en in '82 ben ik deken, dus voorzitter benoemd. sussen gevolgd, ingericht door het A.K.V.T. - N.V.K.T. Ik kreeg er les van Frans Rogge, een zeer goed akteur, vooral bekend van de luisterspelen. Regie en akteren, grimeren en kostuumleer stonden onder andere op het programma. Er waren 35 leerlingen, wat wel veel is; nu eist het decreet voor de amateuristische kunstbeoe fening 12 leerlingen. Welke regisseurs hebben jou vooral beïnvloed of geholpen? Wie er mij vooral geholpen heeft is Staf Brugge en Frans Rogge. Zij zijn op de goede periode in mijn leven geko men: ik had al een zekere rijpheid, maar toch nog niet de persoonlijkheid die er mij van afzette. Ook onder regie van Paul Van Morckhove heb ik gespeeld. «Appartement te huur» was bijvoorbeeld onder z'n regie en daarmee speelden we voor het Landjuweel. Maar Wel, de akteurs hebben dat stuk gewoon afgerammeld! Een tweede verschil zijn de technische mogelijkheden. Een stuk in de schouwburg kost gemakkelijk 700.000 frank en dan overbluffen ze iedereen met kostuums en technische snufjes. Als liefheb ber daarentegen moet je het maken met het spel. Wij kun nen ons deze dingen niet ver oorloven. Er zijn inderdaad goede lief hebbers die beter zijn dan mid delmatige beroepsmensen. Dat is nu eenmaal een feit dat zeker niet ontkend wordt. En er is een spijtige houding van beroepsmensen tegenover amateurs. De meesten zijn zelf uit de liefhebberij gekomen, maar eens zelf in het beroep wordt de neus ervoor opge haald. Maar deze mensen moeten goed beseffen dat het beroepsteater nooit zou be staan hebben zonder de lief hebbers. Want het zijn juist deze liefhebbers die ook naar Waren er nog andere vereni gingen waaraan je verbonden was? In de periode tussen 1957 en '77 heb ik als gastliefhebber meegespeeld in een beroepsge zelschap, het Nieuw Vlaams Schooljeugdtheater, beter ge kend als de groep Savenberg. k heb daar op die 20 jaar 1641 •rtoningen gegeven. Er wa tt stukken bij die we tot 200 er gespeeld hebben, m '54 tot '58 heb ik meege- :rkt aan meerdere televisie- jgramma's: het was toen de >nierstijd van de T.V. In 55 had ik er een eigen ru- ek in twintig afleveringen heette: «Het kan verkeren t het verkeer». Ik heb er het ipt voor gemaakt en de re- gedaan. In die tijd was er k op zaterdagavond een pro- imma «het godsdienstig half .r», waaraan ik meewerkte, at had toen een enorme kijk- chtheid door het feit dat al- 4 ;en de Vlaamse en de Franse .elevisie bestond. Iedereen die toen een T.V. had keek er de godsganse dag naar. Alle beeldjes moesten gezien worden. En in Dendermonde zelf? Van '47 tot '73 was ik akteur- regisseur bij Willen is Kunnen. De 25 stukken die er gespeeld zijn heb ik zonder uitzondering allemaal geregisseerd. In '64 ben ik beginnen spelen met de keurgroep van het N.V.K.T., als akteur en regis seur. Nu ben ik er adviseur bij het dagelijks bestuur. De be doeling was hoofdzakelijk om in het buitenland te spelen. We hebben onder andere gespeeld in Finland, Roemenië, Oos tenrijk, New York, Japan. In '77 heb ik op het wereldfes tival voor amateurtheater in New York twee Awards gekre gen, een voor de beste hoofd rolspeler en een voor de beste regisseur. De Leeuwerckenaers zijn ook vier keer toegelaten om mee te dingen aan het Koninklijk Landjuweel en zelf heb ik in de loop van de jaren meerdere bekroningen gekregen als ak teur en regisseur. Dendermonde. Zoiets doet je maag keren (pvs) Dendermonde. Als ik maar niemand vergeet. Het is zo gevaarlijk om namen te noemen (pvs) gehad. Toen de oorlog uitbrak kwam hij pas uit de retorika. Tijdens de oorlog heeft hij 28 maanden als politiek gevange ne vast gezeten en als bedank mocht hij na de oporlog nog soldaat worden. In 1921 trouw de hij. In '24, ik was toen amper twee jaar stierf mijn moeder. Dus het is begrijpelijk dat hij, zelfs al zou hij talent gehad hebben, geen gelegen heid had om toneel te spelen. Maar mijn nonkel speelde wel Hij is nu 87 jaar en nog altijd heel flink. Hij kon vooral goed komieke rollen spelen. Aan welke stukken heb je het meest plezier beleefd? Aan de «Gecroonde Leerse» heb ik veel toneelvreugde be leefd. Dan was er «De engel in het pandjeshuis» dat ik gere gisseerd heb in Gent doch ook bij Willen is Kunnen. Ook «Boevenbal», «Moord in de kathedraal», «Elckerlyc» en nog een paar andere. Mijn grootste vreugde bestaat er echter in te mogen konstate ren hoe tientallen Oostvlaamse en uiteraard in de eerste plaats Dendermondse aktrices en ak teurs, die hun eerste passen op het toneel gezet hebben onder mijn leiding, uitgegroeid zijn tot gerenommeerde en zelfs gelauwerde amateurtoneelspe lers. Je hebt wel veel kursussen ge geven, maar waar heb je zelf een opleiding gekregen? Mijn opleiding is zeer beperkt geweest. Ik heb nooit conser vatorium gevolgd: trouwens in de tijd dat ik het wou volgen was het oorlog en kon het dus niet. Ik heb wel twee jaar kur- het Landjuweel is eigenlijk maar een avontuur hoor. Wan neer je er goed geklasseerd wordt, hoera, maar wanneer het slecht is, is er niets verlo ren. Dat is absoluut geen maatstaf. Er zit ook meer tus sen dan alleen maar toneel spelen! Wat zijn ongeveer de belang rijkste mensen met wie je op de planken hebt gestaan? Ik zal mij eerst beperken tot Dendermonde. Namen noe men is natuurlijk gevaarlijk, ik heb schrik er een te vergeten. Uit mijn generatie is er Marie- Josepha Cornelis. Dat is een van de weinige aktrices uit die tijd die nog op de planken staat. Waar ik een zeer goede herinnering aan heb is aan Jo- sée Steenmans. Zij was een echt natuurtalent. Dan is er ook Leo Tas en Wilfried Cor nelis. In deze generatie is er Guido Willems, André Pau wels, Erna Dierickx, Rita De Mulder. Provinciaal gezien is er bij voorbeeld Dolf Lemaitre, Le na Siau, Luk Vernimmen en nog een paar anderen. Dendermonde. Bedelen om regiekesdeden ze (pvs) Je hebt er ook geen idee van hoe nijdig zulke beroepsmen sen zijn op de belangrijke bui tenlandse reizen die wij ma ken. Ze vergeten wel dat zij, indien zij naar het buitenland gaan spelen, betaald worden voor de akteerprestatie en de reis zelf; terwijl wij praktisch alles zelf betalen. Wij weten ook niet hoe we zullen ontvan gen worden door die mensen ginder- kunnen de ene keer in prachtige hotels loge ren, maar we kunnen even goed te slapen gelegd worden in studentenhuizen, waar de muizen 's morgens uit je kof fers springen. Probeer maar eens om beroepsmensen zo te logeren, je zult eens wat horen! zoek» en met een groep jong mensen aan «Schilderij hout». Het eerste weekend van auguj tus gaan we met het A.K.V.T naar Duitsland spelen. Das regisseer ik «De beer» vai Tjechov. Ik ga ook de regk voeren bij Willen is Kunnen ter gelegenheid van het jubi leum van Rik Van Gucht. En soms speel ik nog eens mi de Catharinisten. Nu we het toch over het buiten land hebben: wordt er altijd in het Vlaams gespeeld? Er zijn twee mogelijkheden: Dendermonde. Ik heb me toen gegrimeerd in de verloska mer (pvs) de schouwburg gaan en die aan de mensen de smaak geven om naar beroeps te gaan kijken. Het gesproken toneel moet al tijd langs amateurs om gaan. een festival of uitwisseling. Als we naar een festival gaan, waar we inderdaad in het Vlaams spelen, zijn we gehouden een stuk te brengen dat tot het wereldrepertoire behoort. Het grootste gedeelte van het pu bliek bestaat dan uit andere groepen die op het festival aanwezig zijn die veronder steld zijn het wereldrepertoire te kennen. Bovendien wordt hen altijd de korte inhoud van het stuk gegeven in hun eigen taal' In New York konden de mensen voor 1 dollar de verta ling van het stuk kopen. Een tweede mogelijkheid is dus uit wisseling en dat betekent dat wij ginder gaan spelen en de buitenlanders bij ons komen spelen. We brengen dan een stuk waarvan de inhoud zeer eenvoudig is, dat zeer visueel is en bovendien erg Breuge- liaans is. Per bedrijf krijgen ze bovendien nog een mondelin ge toelichting in hun eigen taal. Misschien nog een kleine anei dote? Mijn zoon is geboren op dag dat we speelden: «Hoeri 't is een jongen». Tijdens d pauze kwamen ze me zeggt dat hij geboren was. Franqoise is geboren tien mi nuten vooraleer we «de stonm gingen spelen. Ik heb me toei gekleed en gegrimeerd verloskamer. We speeldci toen in zaal Belgica, dus moest niet ver lopen naar dt kliniek. Ik zei tegen vrouw: «Allé, 't is de moment ik moet weg». En ik had valies bij met m'n kostuum e: m'n schmink en toen heb ik ik gekleed terwijl ons kind gebo ren werd. Het was toen 19,2q u. en we speelden om acht. Onze andere dochter is gebo st ren de dag voor we speelden. Jaren geleden voerden we ooi 8 een stuk op in Appels. Charle 0 De Deyn moest in een hei belangrijke scène spelen, mas v had die avond een goed stuk ii zijn voeten. Hij was zo zat da hij zich moest vasthouden a de gordijn op het toneel. Ach teraf vonden de mensen Appels het een zeer gesla«_ stuk, vooral «toen hij zich me zijn gemoed vol vasthield a de gordijn». In die tijd gingen we met d< Leeuwerckenaers in andert gemeenten spelen en dat gi allemaal te voet natuurlijk, was pas na de oorlog. We heb ben toen veel en goed speeld. Ook Arthur Block w» dan vooral van de partij. Dii heeft ook zijn 25-jarig toneel jubileum gevierd. Het eerste stuk dat ik met Leeuwerckenaers heb was «De gebroeders k koen». Marie-Josepha Coraj lis was toen mijn liefje, e op het toneel wel te en ik moest ze in een bepaak scène kussen. En Albert Rul als haar nonkel, moest ons be trappen. Ik zei toen tegen Al bert: «Voor elke vijf seconde 0 dat je wacht om ons te betrap f pen, betaal ik je een pint. 1 heb er hem vijf mogen betalet j «Maar vijfentwintig seconde J kussen op scène is lang hooi in dat kan ik je verzekeren! Nu over iets anders. Ligt de kwaliteit van een goede ama teur en een beroepsakteur ver uit mekaar, denk je? Nee, zeker niet. Kijk, ik ver trek van het standpunt dat een beroeps een zekere bagage heeft, althans nu. Vroeger werd het beroepstheater ge vormd door mensen die louter liefhebber waren. En het is juist daar dat je de heel goede akteurs vindt. Kijk maar naar Nand Buyl: die man heeft nooit toneelopleiding gekre gen. Het grote verschil tussen iiSfe mM «BH kr worden zelfs maatregelen i Wm genomen tegen het amateu- Hwf risme!? HW Jazeker. Het ergste wat ik ver- wijt aan de opleiding van de ...frwËÈÊf beroepsmensen: reeds vanaf het begin wordt hen de afkeer I li voor het iiefhebberstoneel in- li gepompt en het wordt hen ver- Hn8 boden nog met liefhebbers mee te spelen. Een voorbeeld- fsMmmÊ. m je: enkele jaren geleden speel- 'M-tt den ze in Lokeren «Een vloog het koekoeksnest», nadien werd datzelfde stuk gespeeld voor het Landju- mce- speelde was ondertussen een opleiding aan het conservato- rium te Antwerpen begonnen en nu werd het hem verboden mee spelen een ze nota bene tevoren reeds op de planken hadden Dendermonde. Vijfentwintig seconden kussen op toneel is gezet. Zoiets doet je maag vredelijk lang (pvs) keren! Dan kun je toch volop fantase ren terwfjl Je aan het spelen bent? Dat gebeurt inderdaad. Je moet wel oppassen als de am bassadeur of de consul uitge nodigd is. Maar als die persoon er niet is, gebeuren er soms wel grappige dingen. Het is zo eens gebeurd op een vertoning dat er iemand moest recht staan omdat er daarna iemand anders op die stoel moest zit ten. Maar die persoon bleef rustig zitten. Toen heeft de andere gezegd, «zoude ne keer nie denken dat het tijd wordt om van diene stoel af te gaan. Ik moet er seffes opzitten». Dat zei hij dan in de stijl van het stuk natuurlijk. Marcel Geubcls was ook krak op het gebied van ton« Hij moest in een bepaald stl vijf woorden zeggen en hij hl de tekst in de rand van zij hoed geschreven; hij kend gC zijn tekst immers niet van bn K ten. En juist voor de opvoerii w was de hoed natuurlijk verwi dr seld met een andere en 1 op stond hij daar zonder tekst. J die grappen gebeuren soms, f" Ik heb ook nog in een cirki gespeeld, maar dat is weeree ander verhaal. En nu over de persprijs 2 waarvoor we trouwens men waren: heeft je dat pled gedaan, was er een beetje vi wondering? Wel, ik had in de verste v niet gedacht dat die prijs v< mij zou geweest zijn. Ik da| dat het zwaarste tegenarf ment geweest zou zijn dat! niet van Dendermonde was.B Maar je bent toch in Dei monde geboren! Je hebt veel gepresteerd voor monde Daar zou ik nu kunnen antwoorden: ik weet van kulturele en het sociale 1« in Aalst praktisch niets, ik leef hoofdzakelijk mee het kulturele leven dermonde. Wij hopen dat «godfat Vertongen nog vele jaren tief zal blijven in Dendei de en omstreken. Zo eindigen alle sprool nietwaar... SIROU En wat gebeurt er nu verder? Wel, met de Leeuwerckenaers zijn we bezig met «Het lijk is

De Voorpost | 1984 | | pagina 16