Nieuwe produktie «Troev» van Jozef Van den Berg te Sint-Niklaas De plezante begrafenis van Klakke Verdoest «Vranck en Vrij» uit Wetteren, met «De drie heren» rpUZAI\|TE rBEG*AFEA/,S VPS* ly^JXKKE VEBDOCst Primeur in Beveren met Toneelgezelschap Toneel voor scholieren in Temse Tom Lanoye met «Jamboree» in eigen Sint-Niklaas De Voorpost - 10.2.1984 - 19 Zoals in onze vorige editie aangekondigd komt de Nederlandse artiest Jozef Van den Berg naar Sint- Niklaas met zijn nieuwste produktie «Troev of de verdronken visser». Van den Berg is lang geen onbekende in de regio: het socio-kultureel centrum De Spiegel organizesrde eerder al voorstellingen van het felgesmaakte «Moeke en de dwaas» en de minder geslaagde produktie «De dana van de bulte naar». Voor «Troev», dinsdag 28 februari te bekij ken in de Sint-Niklase stadsschouwburg, zijn de recensies alweer unaniem lovend. Troev, een eenvoudig man, symbolen in beeld worden die gewoon is zijn plicht te gebracht relativeert de doen, wil een nieuwe bron ernst ervan. Zijn improvi- zoeken om van te leven. Hij satietalent zorgt voor een zoekt iets grootser, ruimers fijngevoelig samenspel met dan het leven van alledag, zijn publiek, zodat het stuk «Ik ben, zo moet ik voor konstant veranderd en aan- mijzelf vaststellen, steeds gepast wordt», meer een visser in stil- De poppen zitten meer ver staand, troebel water gaan doken in deze voorstelling, lijken. Alles wat ik de laat- zodat het geheel aan waar- ste tijd gevangen heb, is achtigheid wint. Er is een beneden de maat geweest prachtig samenspel met Ja- en heb ik, volgens de regels cob, de papegaai. Jacob is van het spel, onmiddellijk de tegenpool van Troev, die weer teruggegooid, om het ervoor zorgt dat Troev zich natuurlijk 't volgend mo- niet verliest in nieuwe illu- ment opnieuw aan mijn sies. Ze smelten samen en haak te hebben». Hij wil er zijn eikaars komponenten. dan ook een dag op uit trek- Ook visueel is de voorstel ken en opzettelijk zijn af- ling perfekt uitgewerkt, in spraken vergeten «om nog de uitbouw van het dekor is een keer dat stromende en de vindingrijkheid tref- heldere water terug te vin- fend. Een zandkleurige den, waar ik vroeger heb vlakte met een heuvel stelt gevist». de woestijn voor waar De nieuwe voorstelling van Troev tenslotte in terecht- Jozef Van den Berg ken- komt. «Troev ontroert in merkt zich volgens de pers- zijn eenvoud en menselijk- mededeling ook deze keer heid», aldus de persmede- door subtiliteit en sober- deling, heid. We citeren: «Herken- Voor deze voorstelling kan baarheid en wonderlijke men reserveren in de stads- fiktie zijn zorgvuldig gedo- schouwburg op telefoon- zeerd en vormen een sterke nummer 776.35.75. De in eenheid. De voorstelling is kom bedraagt 220 frank erg poëtisch en symbolisch, L.V.B. maar de humor waarmee de Met de enorme bijval van «De Wonderdoktoor» een opvoering geschraagd op een knappe regie, een natuurlijke vertolking en een dekor om duimen en vingers af te likken nog in het achterhoofd, kijkt mening Lebbekenaar ongetwijfeld uit na^r de twee de volavondproduktie van de Lebbeekse toneel kring Om mak aar Voor deze tweede konfrontatie met het publiek opteerde de kring voor de opvoering van «De plezante begrafenis Van Klakke Verdoest», een blijspel in drie bedrijven van Gaston Martens. André Lossens staat, net als vorig jaar, achter de regietafel. Plezant wordt het in elk in Heidehof, Heizijdeetraat geval te Lebbeke. Kaarten zijn Gaston Martens voorstellen n°g te verkrijgen bij Louis is eigenlijk overbodig. Deze Wesemael, Stationsstraat Vlaming schreef niet min- 124, Luc Pieters, Rosse- der dan zestig toneelstuk- vaalstraat 120, Gasthof ken. Al decennia lang doen Bierboom, Louis Buytaert, ltel iamateurtoneelgezel8chap- Dendermondsesteenweg pen een gretig beroep op 127, Staf Moortgat, Belle zijn toneeloeuvre. Stukken straat 41 en André Lissens, als «Leentje uit 't Hemel- Klakbaan 1. Reserveren rijk» en «Parochievrijers» kan vanaf zaterdag 11 fe- behoren ongetwijfeld tot de bruari te 10 uur, in Gasthof top-tien van de meest ge- Bierboom. Voorzien wordt speelde stukken in Vlaan- de mogelijkheid een extra deren. voorstelling in te leggen op Sinds Mare De Bie, in op- vrijdag, 2 maart, dracht van de BRT «De Pa- Op de scène evolueren iko radijsvogels» en andere Francis Lissens, Stefaan sek- werken van Martens tot een Wesemael, Guy Pauwels, itei- gelijknamige televisieserie Jan De Saedeleir, Luc Van 1 «werkte, staat deze toneel- Biesen, Lucienne De Vos, auteur meer dan ooit in de Cornel Lcunis, Willy Hof- belangstelling. man. Els Van den Abeel, inzage of konfrontatie Lutgard De Wachter, Jan het zeer omvangrijke De Wachter, Louis Wese- werk van Gaston Martens, mael, André Veireman, An tidus regisseur André Lis- dré Lissens, Els Van Nieu- Ben8, komt men tot de vast- wenhuysen, Rosalie San- erra stelling dat al zijn figuren ders, Leonie De Plecker en sterk geaksentueerd wor- Staf De Cock. Mark Verlé den. Men mag zelfs gewa- en Filip Van Ransbeke zor gen van bewust gechar- Ken voor een speciale at- geerde typeringen, die door traktie. Voor decorontwerp ds deze verf zetting aanleiding en -bouw zorgt de Omme- 1 jeven tot een direkt kon- kaar-ploeg o.l.v. Louis Buy- akt met de toeschouwers, taert, Jan De Wachter en Men ervaart a.h.w. een Staf Moortgat. André Lam port herleving van voor- brecht en Patrick Buytaert bije volkskultuur, zuiver zitten aan de belichtings- we herkenbaar aan het speci- en geluidsknoppen. Grime fieke, eigen imago. en kostumering worden «De plezante begrafenis van verzorgd door een ploeg Klakke Verdoest», geens- o.l.v. de regisseur. Maddy dus Martens meest beken- Ringoot zegt voor, Louis de werk, is een soortgelijk Buytaert fungeert als to tok. Pretentieloos kwa in- Heelmeester en Guido Van Kud, voor sommigen mis- Praet verzorgt een foto- chien niet veelzeggend, montage, maar geschreven in funktie Drukke aktiviteiten eurl w gechargeerde karak- Toneelkring Ommekaar be en namen deel. Wat de toekomst betreft staat op 23 juni van dit jaar een daguitstap naar de BRT gepland. Ommekaarsbe- stuurslid Luc Pieters orga niseert op 6, 7 en 8 juli in zaal «Heidehof» een ten toonstelling «5 jaar Heizij- dekerk». Tijdens deze tentoonstel- Aalst. Tejater 8 ling zal Luc Pieters zijn boek «Het stenen wonder van Lietbeka» voorstellen. En is er gelegenheid tot voorintekening. Traditiegetrouw staat tij dens het eerste weekend van september opnieuw het Ommekaar-kwistornooi op het programma. Wie zin heeft de Omme- kaarploeg, die reeds bestaat uit zowat zestig leden te vervoegen hetzij als spe ler, technicus, decorbou wer, medewerker is nog altijd welkom. Kontakt daartoe kan opgenomen worden met de voorzitter, André Lissens, Klakbaan l te Lebbeke. speelde Escapinade in de zaal Netwerk (per) Pierre Van Rossem Aalst. Groep Janus kende heel wat bijval (per) Eerste Amateurtheaterfestival 1984 te Lokeren In het kader van het eerste Amateurfestival 1984 had in Lokeren de derde opvoering plaats. Nu was het de beurt aan «Vranok en Vrij» uit Wetteren- Overbeke. Deze toneelbond werd gesticht in 1949. En toen Rolf Matthijs zich bij de vereniging aan sloot en er vaste regisseur werd, konden steeds belangrijker toneelstukken worden vertoond. De groep streefde voortdurend naar verbetering en werkte hard om een hoog niveau te bereiken. De bond slaagde daarin wereld van vandaag ge- door aan diverse schiftings- kombineerd en gekonfron- tornooien deel te nemen die teerd met de 16e eeuwse door de provincie Oost- maatschappij. Een modern Vlaanderen werden uitge- politicus brengt samen met schreven. Zijn inspannin- zijn maitresse-sekretaresse gen werden met sukses be- een bewogen weekend door kroond, toen het gezel- op een oud jachtslot in de schap in 1980 tot laureaat buurt van Dendermonde. van de Interprovinciale Tegelijkertijd echter evo- Wedetrijd, uitgeschreven lueren op de scène de ruste- door het Noordstarfondsloze geesten van reeds lang werd uitgeroepen. In 1982 gestorven figuren: dat zijn namen ze deel aan het 48e Prins Willem van Oranje Landjuweel te Lokeren, met met zijn vier respektievelij- «Nu het dorp niet meer be- ke echtgenoten en zijn mai- staat» van Tone Brulin. Zij tresse (het schijnt dat dit werden daar derde ge rang- ook aJ bestond in die tijd), schikt met 82% van de pun- en daarbij een havenwer- ten. Nu kwam het gezel- ker, een anabaptist (dat is schap voor een tweede keer ook een protestantse sekte, naar Lokeren met «De drie muur die het ook van de heren» door J. Christiaens. calvinisten even hard te De verwachtingen van het verduren kreeg als de Lokerse publiek waren «paapsen»), Nadat de politi- hooggespannen. Want in eus met zijn maitresse her- de «Drie Heren» wordt op haalde malen achter de gor- een subtiele manier de leef- dijnen van de alkoof zijn verdwenen, duikt plotse ling de echtgenote van de politicus op. En het einde is fataal: beide schuldige min naars worden door de echt genote neergeschoten. Hiermee eindigt het tweede bedrijf. In het derde bedrijf zien we dan alle spelers te rug in het hiernamaals, waar ze wachten op him uiteindelijke bestemming. Nu mogen we wel zeggen dat de schrijver het zijn pu bliek niet zo gemakkelijk heeft gemaakt. Hij geeft kennis van een uitzonder lijke historische begaafd heid. Maar daarmee vervalt hij soms ook in het lang dradige. Hij wil de hele ge schiedenis uit die woelige tijd aan de mensen uitleg gen. En hierin kon toch wel wat gesnoeid worden. Zo kwam het ook dat de twee eerste bedrijven die door de regisseur als een doorlo pend geheel verwerkt wer den, tamelijk lang zijn uit gevallen. De mensen waren na anderhalf uur aandach tig luisteren en kijken toch wel blij dat ze eens uit hun zetel mochten opstaan. Maar dat gezegd zijnde kunnen wij toch heel wat lof betuigen voor het ge presteerde. Nu moeten wij er volledigheidshalve aan toevoegen dat er in dit stuk slechts vier mannenrollen te pas kwamen tegen negen vrouwenrollen. En dat geeft aan regisseur en lei ding wel een zeer zware op dracht. Maar die negen da mes, altijd maar in acht ge nomen dat wij toch maar fc doen hebben met «liefheb- berstoneel», hebben het er allemaal schitterend afge bracht. Een applaus verdie nen wel het moderne kop pel: de politicus en zijn mai tresse. Willem de Zwijger deed het niet zo zwierig, maar hij kon toch best mee. Maar wie volgens ons uit muntte in zijn korte rol, was de Picollo, die pas op het laatst moest optreden, maar die meteen de show gestolen heeft. Hij w prachtig. Een speciale ver melding ook voor de decor bouw en voor de prachtige kost urnen. Ook de grime, die verzorgd werd door Car los de Tremmerie was «af». Wij zeggen dus nog maar eens: Proficiat aan «Vranck en Vrij», en Lokeren hoopt u nog terug te zien. J.V.L. «mini ttaii DRÉ LISSENS 18 of figuren. Het ligt «i8zins in onze bedoe- J. vervolgt Dré Lissens, 'tee afbreuk te doen aan 'intenties en de spirituali- it. welke Martens aan dit "k gaf. Dus «charge» tot 'imet. besef best, besluit de re- ®sur, dat sommige kul- mpuriteinen of recessen- b van dat allooi, de san- van het stuk als pijn- zullen ervaren. Voor de Kte meerderheid, daar- 11 ben ik evenzeer over- •8*1 wordt de opvoering heerlijk, aangenaam, ""openbarend avondje. 1126 bedoelingen zijn ge- btó. Trachten het volk o de lach te brengen, die zo broodnodig heeft. Mfs door middel van door stoken kaarten. ■kkke Verdoest» wordt 'gevoerd op vrijdag 24, «"•ag 25 en zondag 26 «uari en op zaterdag 3, 'ndag 4 en maandag 5 BarL telkens te 19.30 u perkt zijn aktiviteiten niet uitsluitend tot het toneel Na het jaarlijks souper-an- nex-algemene vergadering in de loop van februari 1983 en de daguitstap naar Bokrijk, werd het nodig geacht het bestuur uit te breiden met drie nieuwe medewerkers. Louis Buytaert, Luc Van Biesen en Luc Pieters kwa men de zeskoppige ploeg versterken. Tevens werd van de gelegenheid gebruik gemaakt om binnen de to neelkring een vzw op te richten. Deze vzw heeft zich tot doel gesteld alle mate rialen van de toneelkring te beheren, ongevallenverze keringen af te sluiten voor spelers, technici en mede werkers. Het 2de Ommekaarkwistor- nooi stond op het program ma van het eerste weekend van september. Het werd opnieuw een sukses over de gehele lijn. Niet minder dan 32 ploegen schreven in T.pv In samenwerking met het Gemeentebestuur organi- Zondag 26 februari a.s. treedt Toneelgezelschap seert de kulturele raad van Ivonne Lex voor het eerst in het Waasland op met Temse opnieuw toneelvoor- het sprookje van Koningin Fabiola «De Indische stellingen voor de school- Waterlelies». Op 10 december 1983 woonde de gaande jeugd van 6 tot 12 koningin zelf de première bij van haar eigen Daarmee wordt na sprookje. Dank zij de Bond van Grote en Jonge !ï?j!aar Gezinnen, afdeling Beveren. wordt dit sprookje hernomen, dat doetijdn met levende akteurs, met prachtige muzikale om- "SLn 6 lijsting en een schat aan kostuums een echt konin- in het kader van het kultu- ginnesprookje opnieuw ten tonele gevoerd in het reel jaarprogramma van Gildenhuis. het gemeentebestuur stelde de kulturele raad voor, deze Velen kennen ongetwijfeld huis, LJzerhand 16 te Beve- schoolvoorstellingen op- het sprookje «De Indische ren. Kinderen betalen 80 fr, nieuw te organiseren. Het Waterlelies». Duizenden volwassenen 100 fr. Op ver- gemeentebestuur juichte kinderen en volwassenen toon van de lidkaart BGJG dit initiatief van meet af hebben er vol bewondering is er 20 fr reduktie. aan toe en verleende zijn naar gekeken in het Indi- Gelieve tijdig te reserveren volle medewerking sche paviljoen van de Efte- in één der volgend Kontakten met de scholen ling. adressen of telefoonnun: van Temse leverden voor- De uitvoering van het Ivon- mere. Claus, 775.69.04; treffelijke resultaten op: ne Lex-gezelschap staat Steeman 775.39.95; Heyn- niet minder dan 1.350 leer- borg voor een prima vertol- drickx, Lt. Van Eepoel- lingen zullen de toneelvoor- king. De essentie van de straat, 159b, Tindemans, stelling bijwonen. Door dit tekst werd behouden. Wel 775.82.92; Van Dijck, grote aantal dienden van de komen er een aantal figu- 775.66.94, Van Laethem, voorziene drie voorstellin- ren bij omdat de oorspron- Kasteeldreef 11; Jacobs gen belegd. Zij vinden kelijke editie te kort is voor 775.22.12, Lefebure, plaats in de gemeentelijke een volavondvertoning. Spoorweglaan 106 te schouwburg op donderdag Ouders en kinderen, u Melsele. 23 februari (10 u. en 14 u.) krijgt de blauwe waterlelies De kaarten dienen ten laat- en op vrijdag 24 februari uit Indië écht te zien, en ook ste een kwartier voor de (14 u.). het krekelorkest komt in vertoning afgehaald te Het Reizend Jeugdteater levende lijve naar Beveren. worden. (wvdv) Nele (Wetteren) verzorgt de De scène van het Paro chiecentrum zal herecha- ZT pen zijn in een bos, vol vro- PftCt DFEIlfft lijke vogels en andere - dieren. «L&. Cage aux folies» te Aalst Maar dan komt de heks met haar wonderbare stem. Het De Aalsteree toneelvereni- le avond toneel en show in leek wel een nachtegaal, ging PACT (Progressief een echte nightclub-sfeer Maar deze stem had macht Aalstera Collectief Theater) Dit alles in een regie van om al wie haar hoorde te brengt op vrijdag 10, zater- Francine Bolle en in de betoveren. dag 11, zondag 12, maan- Nieuwe Madeion, Grote Wat er verder gebeurt kunt dag 13, vrijdag 17, zater- Markt, Aalst, u komen bewonderen tij- dag 18, zondag 19, maan- De reservatie is absoluut dens de opvoering. Ook de dag 20, vrijdag 24 en zater- noodzakelijk (Molenstraat fakir vliegt af en aan en dag 25 februari, telkens om 70 te Aalst, tel. 053- vertelt wat er te gebeuren 20 uur, de komedie «La Ca- 21.86.08 van 9 tot 12 en staat. ge aux folies» van Jean Poi- van 13.30 tot 19 u). De re- Zondag 26 februari te 14.30 ret. «La Cage aux folies» servaties blijven geldig tot u. in de zaal van het Gilden- wordt zonder meer een dol- 19.50 uur. (jdb) opvoering van «Triene Giet», een kindertoneelstuk in twee delen, naar de volk se vertellingen van «Trien en de beer» en «De kip n het gouden ei». Deze vooretellingen die de lagere scholen de gelegen heid bieden om in eigen midden dit edukatieve to neel bij te wonen, zullen, met de huidige suksescij- fera voor ogen, zeer waar schijnlijk tot een traditie worden. De kulturele raad van groot-Temse wordt geleid door voorzitter Herman Gerlo en sekretaris Jozef Robberecht; schepen van kuituur is Luk De Ryck. Europese literatuur in Sint-Niklaas Prof. dr. Marcel Janssens, hoogleraar Nederlandse en Europese letterkunde en al gemene literatuurweten schap aan de Leuvense ui versiteit, spreekt op dins dag 14 februari in Het Cen trum, Markt 40 in Sint- Niklaas over «Tendenzen in de hedendaagse Europese literatuur». Het Davids- fonds organizeert i.s.m. de Europaklub Sint-Niklaas. Om 20 u. Marcel Janssens is auteur van een aantal li terair-kri tische werken, o.m. van de onlangs bij het Davidsfonds verschenen essaybundel «De Maat van Drie» en «Max Havelaar. de Held van Lebak». Marcel Janssens maakt op spitse, humoristi sche wijze een en ander dui delijk aan het publiek als hij een voordracht houdt. De wondere Sint-Niklase knaap (de wonderknaap?) Tom Lanoye brengt vrijdag 17 februari om 20 u. in de schouwburg van zijn geboortestad z'n entertain- mentprogramma JamboreeSketches, show, poë zie geïntegreerd in een music hall-spektakel. Lanoye is licentiaat Germaanse filologie en kandi daat sociologie, woont en werkt in Gent, noemt zichzelf fulltime dichter, performer, satiricus en scenarioschrijver voor stripverhalen. Onlangs ver scheen bij Kritak (Leuven) Rozegeur en mane schijn", een selektie uit een aantal satirische bijdra gen waarover we t in een vorige editie van De Voorpost al hadden. Volgende vrijdag «verzenkaba- ret» of iets in dat genre met 'Jamboree». Kitsch? Klasse? U moet maar eens gaan kijken Enkele perskommen taren. Gust Gils, De Nieuwe Gazet: «Om dit soort onderneming in je eentje waar te maken: je moet er toch maar lef voor hebben Daniël Billiet in De Nieuwe Boekenkrant: «De hoofd indruk blijft: verfrissend, eigentijds, gedurfd lite rair entertainment van hoog allooi't Pallieterke: «Zelfs als we nog lang moeten leven gaan we nooit meer naar het kabaret van Tom Lanoye». Peter de Graaf in De Zwijger: «Als hij het zou aandurven, 'gewoon' te doen, kan het best wat worden; gebeurt dat niet dan zou hij zijn materiaal beter verkopen aan mensen die weten wat ze met die dingen op een toneel kunnen aanvangen, want zoals hij het doet is het slechts geschikt om een pretentieuze studenten- fuif op te vrolijken». Marc Ruyters in De Antwerpse Morgen: «Mensen die niet tegen sarkasme, blasfe mie en vorstelijke spot kunnen, mijden deze Lanoye- show best, want met dit alles is Jamboree rijkelijk gelardeerd». Het Volk: «Een niet te missen verto ning voor alle liefhebbers van van rasechte kolder die graag lachen zonder te vergeten tussen de regels te luisteren». Opgehemeld door de enen, naar de hel verwenst door de anderen, Tom Lanoye heeft fans en vijan den. Geen reden om niét te gaan kijken in Sint- Niklaas. U overlééft het wel. (wv) Lebbeekse toneelkring Ommekaar presenteert Tom Lanoye, weldra in z'n geboortestad (foto Willy Dé)

De Voorpost | 1984 | | pagina 19